WPML_EXPORT - en to uk translation catalogue (3217 entries)

en:  (post type archive)
uk: (архів типу публікацій)

en:  (single)
uk:  (одиночні)

en:  (taxonomy archive)
uk: (архів класифікації)

en:  - Use to layout child taxonomy terms
uk: - Використовується для макетування дочірніх термінів класифікації

en:  - Use to layout posts for the current taxonomy term
uk: - Використовується для макетування публікацій для користувацького терміну класифікації

en:  - everything you need to know about using Toolset
uk: - усе, що потрібно знати про використання Toolset

en:  - learn to use Toolset by experimenting with fully-functional learning sites
uk: - навчіться користуватися Toolset, експериментуючи з повнофункціональними навчальними веб-сайтами

en:  - online help by support staff
uk: - онлайн-довідка від персоналу служби підтримки

en:  AND
uk: ТА

en:  AND
uk: ТА

en:  OR
uk: АБО

en:  OR
uk: АБО

en:  Views tutorial on custom CSS
uk: Переглянути посібник із користувацьких CSS

en:  Views tutorial on custom JS
uk: Переглянути посібник щодо користувацького JS

en:  and
uk: та

en:  coming from the
uk: із

en:  eg. <span class="wpv-code">[wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="%s"]</span>
uk:  наприклад, <span class="wpv-code">[wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="%s"]</span>

en:  eg. <span class="wpv-code">[wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="1"]</span>
uk:  наприклад, <span class="wpv-code">[wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="1"]</span>

en:  eg. <span class="wpv-code">[wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="search term"]</span>
uk:  наприклад, <span class="wpv-code">[wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="search term"]</span>

en:  eg. <span class="wpv-code">yoursite/page-with-this-view/?<strong>%s</strong>=%s</span>
uk:  наприклад, <span class="wpv-code">yoursite/page-with-this-view/?<strong>%s</strong>=%s</span>

en:  eg. <span class="wpv-code">yoursite/page-with-this-view/?<strong>%s</strong>=1</span>
uk:  наприклад, <span class="wpv-code">yoursite/page-with-this-view/?<strong>%s</strong>=1</span>

en:  eg. [wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="%s"]
uk:  наприклад, [wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="%s"]

en:  eg. [wpv-view name="view-name" <strong>%s="123"</strong>]
uk:  наприклад, [wpv-view name="view-name" <strong>%s="123"</strong>]

en:  eg. http://www.example.com/my-page/?<strong>%s=123</strong>
uk:  наприклад, http://www.example.com/my-page/?<strong>%s=123</strong>

en:  eg. yoursite/page-with-this-view/?<strong>%s</strong>=%s
uk: наприклад, yoursite/page-with-this-view/?<strong>%s</strong>=%s

en:  is set by the %s key:
uk: задається ключем %s:

en:  is set by the URL parameter:
uk:  задається параметром URL:

en:  is set by the View shortcode attribute:
uk:  задається атрибутом короткого коду подання:

en:  of
uk: із

en:  or
uk: або

en:  ordered by %s, %s
uk: упорядковано %s, %s

en:  set by the %s key:
uk: задається ключем %s:

en:  set by this URL parameter:
uk: задана URL-параметром:

en:  set by this View shortcode attribute:
uk: задана атрибутом короткого коду подання:

en:  use this content template. What do you want to do?
uk:  використовують цей шаблон вмісту. Що потрібно зробити?

en: % - placeholder for the number of comments
uk: % – заповнювач для кількості коментарів

en: % Comments
uk: % коментарі(в)

en: %1$s %2$s design inside %2$s templates may cause problems
uk: Дизайн %1$s %2$s всередині шаблонів %2$s може призвести до проблем

en: %1$s (from %2$s)
uk: %1$s (із %2$s)

en: %1$s (many-to-many relationship)
uk: %1$s (зв'язок «багато-до-багатьох»)

en: %1$s (one-to-many relationship)
uk: %1$s (зв'язок «один-до-багатьох»)

en: %1$s connects with %2$s through %3$s.
uk: %1$s підключається до %2$s через %3$s.

en: %1$sDesigning templates with %2$s%3$s.
uk: %1$sСтворення шаблонів за допомогою %2$s%3$s.

en: %1$sDocumentation %2$s%3$s
uk: %1$sДокументація %2$s%3$s

en: %1$sOnce you %2$ssetup textual custom fields in Types%3$s (single line, multiple lines, WYSIWYG), you will be able to include them in text searches here.
uk: %1$sПісля %2$sналаштування текстових користувацьких полів у Types%3$s (один рядок, кілька рядків, WYSIWYG) ви зможете включити їх у текстовий пошук тут.

en: %1$sRelevanssi%2$s plugin extends and improves the WordPress text search. Relevanssi allows to search in custom fields and returns the most relevant results first.
uk: Плагін %1$sRelevanssi%2$s розширює та покращує текстовий пошук у WordPress. Relevanssi дає змогу здійснювати пошук у користувацьких полях і спочатку виводить найбільш відповідні результати.

en: %1$sStop using %2$s for this Content Template%3$s
uk: %1$sНадалі не використовувати %2$s для цього шаблона вмісту%3$s

en: %d (default pagination size)
uk: %d (поділ на сторінки за промовчанням)

en: %d Content Templates found in the file. %d have been created and %d have been overwritten.
uk: У файлі знайдено %d шаблонів вмісту. %d створено і %d перезаписано.

en: %d Content Templates moved to the Trash.
uk: %d шаблонів вмісту переміщено до кошика.

en: %d Content Templates permanently deleted.
uk: %d шаблонів вмісту видалено назавжди.

en: %d Content Templates restored from the Trash.
uk: %d шаблонів вмісту відновлено в кошику.

en: %d Views found in the file. %d have been created and %d have been overwritten.
uk: У файлі знайдено %d подань. %d створено і %d перезаписано.

en: %d Views moved to the Trash.
uk: %d подань переміщено до кошика.

en: %d Views permanently deleted.
uk: %d подань видалено назавжди.

en: %d Views restored from the Trash.
uk: %d подань відновлено з кошика.

en: %d WordPress Archives moved to the Trash.
uk: %d архівів WordPress переміщено до кошика.

en: %d WordPress Archives permanently deleted.
uk: %d архівів WordPress видалено назавжди.

en: %d WordPress Archives restored from the Trash.
uk: %d архівів WordPress відновлено з кошика.

en: %d existing Content Templates were deleted.
uk: Видалено %d наявних шаблонів вмісту.

en: %d existing Views were deleted.
uk: Видалено %d наявних подань.

en: %s %s use a different Content Template.
uk: У %s %s використовується інший шаблон вмісту.

en: %s (many-to-many relationship)
uk: %s (зв'язок «багато-до-багатьох»)

en: %s (missing post type)
uk:  %s (відсутній тип публікацій)

en: %s (one-to-many relationship)
uk: %s (зв'язок «один-до-багатьох»)

en: %s (one-to-one relationship)
uk: %s (зв'язок «один-до-одного»)

en: %s Add a new option
uk: %s Додати новий параметр

en: %s Intermediary Post
uk: %s проміжна публікація

en: %s Intermediary Posts
uk: %s проміжних публікацій

en: %s This WordPress Archive will be used for displaying all the different archive pages selected in this section
uk: %s Цей архів WordPress буде використовуватися для відображення різноманітних сторінок архіву, вибраних у цьому розділі

en: %s This WordPress Archive will not display the Search and Pagination editor unless you add a <code>[wpv-filter-meta-html]</code> shortcode to the Output Editor
uk: %s Цей архів WordPress не відображатиме редактор пошуку і поділу на сторінки , якщо не додати короткий код <code>[wpv-filter-meta-html]</code> у редактор виводу

en: %s To enable pagination for this WordPress Archive you need to add a <code>[wpv-filter-meta-html]</code> shortcode to the Output Editor
uk: %s Щоб увімкнути поділ на сторінки в цьому архіві WordPress, необхідно додати короткий код <code>[wpv-filter-meta-html]</code> у редактор виводу

en: %s archives
uk: Архіви %s

en: %s are:
uk: %s є:

en: %s automatically, %s items per page
uk: %s автоматично, %s елементів на сторінку

en: %s automatically, 1 item per page
uk: %s автоматично, 1 елемент на сторінку

en: %s child label plural
uk: Мітка дочірнього елемента %s у множині

en: %s child label singular
uk: Мітка дочірнього елемента %s в однині

en: %s could not be found
uk: %s неможливо знайти

en: %s is missing or malformed.
uk: %s відсутній або неправильний.

en: %s is used more than once.
uk: %s використовується кілька разів.

en: %s items
uk: %s елементів

en: %s items per page with automatic AJAX
uk: %s елементів на сторінку з автоматичним AJAX

en: %s items per page with manual AJAX
uk: %s елементів на сторінку з ручним AJAX

en: %s items per page with manual pagination
uk: %s елементів на сторінку з ручним поділом на сторінки

en: %s name
uk: ім'я %s

en: %s parent label plural
uk: Мітка батьківського елемента %s у множині

en: %s parent label singular
uk: Мітка батьківського елемента %s в однині

en: %s plural
uk: %s у множині

en: %s repetition
uk: Повторення %s

en: %s settings for this %s
uk: Налаштування %s для %s

en: %s slug
uk: короткий заголовок %s

en: %s, %s items per page
uk: %s, %s елементів на сторінку

en: %s, 1 item per page
uk: %s, 1 елемент на сторінку

en: %sClick here to import%s %sDismiss this message%s
uk: %sКлацніть тут, щоб імпортувати%s %sЗакрити повідомлення%s

en: %sLearn about displaying brother pages using this filter%s
uk: %sДокладніше про відображення «братніх» сторінок за допомогою цього фільтра%s

en: %sLearn about filtering by Post Author%s
uk: %sДокладніше про фільтрування за автором публікацій%s

en: %sLearn about filtering by Post Date%s
uk: %sДокладніше про фільтрування за датою публікації%s

en: %sLearn about filtering by Post ID%s
uk: %sДокладніше про фільтрування за ідентифікатором публікації%s

en: %sLearn about filtering by Post Types%s
uk: %sПро фільтрування за типом публікацій%s

en: %sLearn about filtering by custom fields%s
uk: %sДокладніше про фільтрування за користувацькими полями%s

en: %sLearn about filtering by taxonomy%s
uk: %sДокладніше про фільтрування за класифікацією%s

en: %sLearn about filtering by user fields%s
uk: %sДокладніше про фільтрування за полями користувачів%s

en: %sLearn about filtering for a specific text string%s
uk: %sДокладніше про фільтрування вказаного текстового рядка%s

en: %sNo videos to play%s
uk: %sНемає відео для відтворення%s

en: %sThe String Translation module%s allows translating static texts in your Views and Content Templates.
uk: %sМодуль Перекладу рядків%s дає змогу перекладати статичні тексти в поданнях і шаблонах вмісту.

en: %sTo see the preview, you need to allow this page to show popups.%sHow to enable popups in your browser%s
uk:  %sДля попереднього перегляду слід дозволити цій сторінці показувати спливаючі вікна. %sЯк увімкнути спливаючі вікна у веб-переглядачі%s

en: %sVideo Tutorials%s
uk: %sНавчальні відео%s

en: &laquo; Previous
uk: &laquo; Назад

en: (%d) %d items processed.
uk: Опрацьовано елементів: (%d) %d.

en: (bool) Whether the custom search form will be updated
uk: (логічний) Чи буде оновлено форму користувацького пошуку

en: (bool) Whether the custom search results will be updated
uk: (логічний) Чи буде оновлено результати користувацького пошуку

en: (integer) The View AJAX pagination speed in miliseconds
uk: (ціле число) Швидкість AJAX-поділу подання на сторінки в мілісекундах

en: (no title)
uk: (без заголовка)

en: (object) The jQuery object containing additional forms from other instances of the same View inserted using the [wpv-form-view] shortcode
uk: (об'єкт) Об'єкт jQuery, що містить додаткові форми з інших екземплярів того ж подання, вставлені за допомогою короткого коду [wpv-form-view]

en: (object) The jQuery object containing additional forms from other instances of the same View inserted using the [wpv-view] shortcode
uk: (об'єкт) Об'єкт jQuery, що містить додаткові форми з інших екземплярів того ж подання, вставлені за допомогою короткого коду [wpv-view]

en: (object) The jQuery object for the View form
uk: (об'єкт) Об'єкт jQuery для форми подання

en: (object) The jQuery object for the View form after being updated
uk: (об'єкт) Об'єкт jQuery для форми подання після оновлення

en: (object) The jQuery object for the View layout wrapper
uk: (об'єкт) Об'єкт jQuery для оболонки макета подання

en: (string) The View AJAX pagination effect
uk: (рядок) Ефект AJAX-поділу подання на сторінки

en: (string) The View unique ID hash
uk: (рядок) Унікальний хеш ідентифікатора подання

en: * Views requires Types 1.0.2 or greater for best results when adding fields.
uk: * Плагін Views вимагає версію Types 1.0.2 чи пізніше для досягнення найкращих результатів під час додавання полів.

en: , limit to %d items
uk: , обмеження в %d елементів

en: , limit to 1 item
uk: , обмеження в 1 елемент

en: , skip %d items
uk: , пропустити %d елементів

en: , skip first item
uk: , пропустити перший елемент

en: , then %d results loaded
uk: , потім завантажується %d результатів

en: , then one result loaded
uk: , потім завантажується один результат

en: -- Select a Content Template --
uk: -- Вибрати шаблон вмісту --

en: -- Select a layout --
uk: -- Вибрати макет --

en: -- Select data type --
uk: -- Вибрати тип даних --

en: -- Select field --
uk: -- Вибрати поле --

en: -- from a related post:
uk: - із пов'язаної публікації:

en: -- no relationships found --
uk: -- зв'язки не виявлено --

en: --- Please select ---
uk: --- Виберіть ---

en: --- not set ---
uk: --- не задано ---

en: 1 Comment
uk: 1 коментар

en: 1 item
uk: 1 елемент

en: 1 item per page with automatic AJAX
uk: 1 елемент на сторінку з автоматичним AJAX

en: 1 item per page with manual AJAX
uk: 1 елемент на сторінку з ручним AJAX

en: 1 item per page with manual pagination
uk: 1 елемент на сторінку з ручним поділом

en: 2 columns (wide and narrow)
uk: 2 стовпці (широкий і вузький)

en: 2 even columns
uk: 2 стовпці однакової ширини

en: 3 columns (1 wide and 2 narrow)
uk: 3 стовпці (1 широкий і 2 вузьких)

en: 3 even columns
uk: 3 стовпці однакової ширини

en: 4 even columns
uk: 4 стовпці однакової ширини

en: 6 even columns
uk: 6 стовпців однакової ширини

en: <a href='%s' target='_blank'>Go to the Settings page &raquo;</a>
uk: <a href='%s' target='_blank'>Перейти на сторінку налаштувань &raquo;</a>

en: <em>Toolset</em> Package Options
uk: Параметри пакета <em>Toolset</em>

en: <span style="color:red">*</span> A different Content Template is already assigned to this item
uk: <span style="color:red">*</span> Інший шаблон вмісту вже призначено цьому поданню

en: <span style="color:red">*</span> A different WordPress Archive is already assigned to this item
uk: <span style="color:red">*</span> Цьому елементу вже призначено інший архів WordPress

en: <strong>%d %s</strong> use a different Content Template.
uk: <strong>%d %s</strong> використовують інший шаблон вмісту.

en: <strong>%d %s</strong> uses a different Content Template.
uk: <strong>%d %s</strong> використовує інший шаблон вмісту.

en: <strong>%s</strong> <strong>%s</strong> in <strong>%s</strong> of those set by the URL parameter <strong>%s</strong>
uk: <strong>%s</strong> <strong>%s</strong> у <strong>%s</strong> із заданих параметром URL <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> <strong>%s</strong> in <strong>%s</strong> of those set by the View shortcode attribute <strong>%s</strong>
uk: <strong>%s</strong> <strong>%s</strong> у <strong>%s</strong> із заданих атрибутом короткого коду подання <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> belongs to a <strong>%s</strong> <strong>%s</strong>: %s
uk: <strong>%s</strong> належить до <strong>%s</strong> <strong>%s</strong>: %s

en: <strong>%s</strong> in <strong>all</strong> of these: <strong>%s</strong>
uk: <strong>%s</strong> у <strong>всіх</strong> цих: <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> in <strong>no one</strong> of these: <strong>%s</strong>
uk: <strong>%s</strong> в <strong>жодному</strong> з цих: <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> in <strong>one</strong> of these: <strong>%s</strong>
uk: <strong>%s</strong> в <strong>одному</strong> з цих: <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> is <strong>%s</strong>: %s
uk: <strong>%s</strong> є <strong>%s</strong>: %s

en: <strong>%s</strong> is a %s %s <strong>%s</strong> <strong>%s</strong>
uk: <strong>%s</strong> – %s %s <strong>%s</strong> <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> set by the <strong>parent Taxonomy View</strong>
uk: <strong>%s</strong> заданий <strong>батьківським поданням класифікації</strong>

en: <strong>%s</strong> set by the Framework option <strong>%s</strong>
uk: <strong>%s</strong> задано параметром інфраструктури<strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> the same as the <strong>current archive page</strong>
uk: <strong>%s</strong> такий же, як <strong>поточна сторінка архіву</strong>

en: <strong>%s</strong> the same as the <strong>current post in the loop</strong>
uk: <strong>%s</strong> такий же, як <strong>поточна публікація в циклі</strong>

en: <strong>%s</strong> the same as the <strong>page where this View is shown</strong>
uk: <strong>%s</strong> такий же, як <strong>сторінка, на якій відображається це подання</strong>

en: <strong>Content Template debug:</strong>
uk: <strong>Налагодження шаблона вмісту:</strong>

en: <strong>ERROR</strong>:
uk: <strong>ПОМИЛКА</strong>:

en: <strong>Views</strong> has some bundled data waiting to be imported.
uk: <strong>Views</strong> містить пакети даних, що очікують на імпорт.

en: <strong>[wpv-if] shortcodes</strong> on Views 1.6.2 - <a href="%s">details</a>
uk: <strong>Короткі коди [wpv-if]</strong> у Views 1.6.2 – <a href="%s">подробиці</a>

en: A %s with that name already exists. Please use another name.
uk: %s з такою назвою вже є. Скористайтеся іншою назвою.

en: A Content Template can replace the content of the post with whatever you put into it, including Views shortcodes.
uk: Шаблон вмісту може замінити вміст публікації будь-яким іншим вмістом, включно з короткими кодами Views.

en: A Content Template is like a chunk of content.
uk: Шаблон вмісту схожий на фрагмент вмісту.

en: A Content Template is used to style single-item pages.
uk: Шаблон вмісту використовується для визначення стилю сторінок з одним елементом.

en: A Content Template with that name already exists. Please try with another name.
uk: Шаблон вмісту з таким іменем вже є. Спробуйте інше ім'я.

en: A Content Template with that name already exists. Please use another name.
uk: Шаблон вмісту з такою назвою вже існує. Використайте іншу назву.

en: A Content Template with that title already exists. Please use another title.
uk: Шаблон вмісту з таким заголовком вже існує. Скористайтеся іншим заголовком.

en: A Content Template works like a subroutine.
uk: Шаблон вмісту виконує роль підпрограми.

en: A View loads content from the database and displays it anyway you choose.
uk: Подання завантажує вміст з бази даних і відображає його у такому вигляді, як вам потрібно.

en: A View loads content from the database and displays it anyway you choose. Use Views to create content lists, sliders, parametric searches and more.\r\n
uk: Подання завантажує вміст із бази даних і відображає його як вам завгодно. Використовуйте Views, щоб створювати списки вмісту, слайдери, параметричний пошук тощо.\r\n

en: A View loads content from the database and displays it with your HTML.
uk: Подання завантажує вміст із бази даних і відображає його разом із вашим HTML.

en: A View may include Content Templates. These templates make it easy to output design structures without having to repeat them in the loop.
uk: Подання може містити шаблони вмісту. Ці шаблони спрощують виведення структур вигляду, позбавляючи необхідності повторювати їх у циклі.

en: A View with that name already exists. Please use another name
uk: Подання з таким іменем уже існує. Використайте інше ім'я.

en: A basic query selects all items of a chosen type.
uk: Основний запис вибирає всі елементи вибраного типу.

en: A button that resets the filter and allows visitors to start a fresh search.
uk: Кнопка для скидання фільтра, яка дає можливість відвідувачам розпочати новий пошук.

en: A custom search should have the %1s and the %2s.
uk: У користувацькому пошуку мають бути %1s і %2s.

en: A different Content Template is already assigned to this item.
uk: Цьому елементу вже призначено інший шаблон вмісту.

en: A filter element.
uk: Елемент фільтра.

en: A link to the next page.
uk: Посилання на наступну сторінку.

en: A link to the previous page.
uk: Посилання на попередню сторінку.

en: A new window
uk: Новому вікні

en: A post related to the current post, set by a Types post reference field
uk: Публікація, пов'язана з поточною публікацією, заданою полем посилання публікації Type

en: A post related to the current post, set by a Types relationship
uk: Публікація, пов'язана з поточною публікацією, заданою зв'язком Types

en: A problem occurred when executing snippet "%s". The result of include_once is: "%s"
uk: Під час виконання фрагмента "%s" сталася помилка. Результат include_once: "%s"

en: A simple shell for an h1 to appropriately space out and segment sections of content on a page. It can utilize the h1's default small element, as well as most other components (with additional styles).
uk: Проста оболонка для h1 для належного виділення та поділу розділів вмісту на сторінці. Вона може використовувати малий елемент h1 за промовчанням, а також більшість інших компонентів (з додатковими стилями).

en: A snippet slug cannot be empty.
uk: Короткий заголовок фрагмента не може бути порожнім.

en: A specific post (search by title)
uk: Певна публікація (пошук за назвою)

en: A specific post (set by post ID)
uk: Певна публікація (задана ідентифікатором публікації)

en: A specific user
uk: Конкретний користувач

en: A spinner, which is displayed when the filter needs update and hidden when update is complete.
uk: Лічильник, який відображається при потребі оновлення фільтра та ховається після його завершення.

en: A submit button for the search filter.
uk: Кнопка «Надіслати» фільтра пошуку.

en: A submit button is not available for forms that have automatic updates on field changes.
uk: Кнопка Надіслати недоступна для форм, які автоматично оновлюються під час зміни полів.

en: A text search input, which can search the title or title and content.
uk: Ввід текстового пошуку, який може здійснювати пошук заголовка або заголовка та вмісту.

en: A to Z
uk: Від А до Я

en: A wizard that lets you design the loop.
uk: Майстер, який дає можливість визначати вигляд циклу.

en: AJAX calls
uk: Виклики AJAX

en: AJAX results update when visitors change any filter values
uk: Оновлювати результати AJAX, якщо відвідувачі змінюють будь-які значення фільтра

en: AJAX results update when visitors click on the search button
uk: Оновлювати результати AJAX, якщо відвідувачі клацають кнопку пошуку

en: ALT text for the image
uk: Текст заміщення зображення

en: AND
uk: ТА

en: Abstract object styles for building various types of components (like blog comments, Tweets, etc) that feature a left- or right-aligned image alongside textual content.
uk: Абстрактні стилі об'єктів для побудови різних типів компонентів (наприклад, коментарів у блозі, твітів тощо) з текстом і зображенням ліворуч або праворуч.

en: Activate
uk: Активувати

en: Active
uk: Активний

en: Add
uk: Додати

en: Add .row class
uk: Додати клас .row

en: Add First/Last page controls
uk: Додати елементи керування «Перша»/«Остання» на сторінці

en: Add New
uk: Додати новий

en: Add New Content Template
uk: Додати новий шаблон вмісту

en: Add New View
uk: Додати нове подання

en: Add Post forms
uk: Додати форми публікацій

en: Add Previous/Next page controls
uk: Додати елементи керування «Назад»/«Далі» на сторінці

en: Add User forms
uk: Додати форми користувачів

en: Add a field
uk: Додати поле

en: Add a filter
uk: Додати фільтр

en: Add a new Content Template for this post type
uk: Додати новий шаблон вмісту для цього типу публікації

en: Add a new Content Template for this taxonomy
uk: Додати новий шаблон вмісту для цієї класифікації

en: Add a new View
uk: Додати нове подання

en: Add a new WordPress Archive
uk: Додати новий архів WordPress

en: Add a new option
uk: Додати новий параметр

en: Add a query filter to this View
uk: Додати в це подання фільтр запитів

en: Add all your elements between these shortcodes.
uk: Додавайте всі елементи між цими короткими кодами.

en: Add another condition
uk: Додати іншу умову

en: Add another date condition
uk: Додати ще одну умову дати

en: Add another filter
uk: Додати ще один фільтр

en: Add another option
uk: Додати ще один параметр

en: Add another value
uk: Додати інше значення

en: Add complete blocks into the Loop using Content Templates.
uk: Додавайте цілі блоки у цикл за допомогою шаблонів вмісту.

en: Add container
uk: Додати контейнер

en: Add controls to move between different result pages
uk: Додавайте елементи керування для переходу між різними сторінками результатів.

en: Add description
uk: Додати опис

en: Add field
uk: Додати поле

en: Add fields and nested Views to the output.
uk: Додавати поля і вкладені подання до виведення.

en: Add fields to the template to display the content. Use HTML tags for styling.
uk: Додайте поля до шаблона, щоб відображався вміст. Використовуйте HTML-мітки для визначення стилю.

en: Add filter input to the Filter section.
uk: Додайте дані фільтра в розділі «Фільтр».

en: Add images and other media items to the editor.
uk: Додавайте зображення й інші елементи медіа до редактора.

en: Add new
uk: Додати новий

en: Add new %s
uk: Додати новий %s

en: Add new Content Template
uk: Додати новий шаблон вмісту

en: Add new View
uk: Додайте нове подання

en: Add new WordPress Archive
uk: Додати новий архів WordPress

en: Add query filter
uk: Додати фільтр запитів

en: Add results
uk: Додати результати

en: Add sorting options to see the preview.
uk: Додайте параметри сортування для попереднього перегляду.

en: Add the search results to this page
uk: Додати до цієї сторінки результати пошуку

en: Add this CSS style to the control
uk: Додати цей CSS-стиль в елемент керування.

en: Add this CSS to the radios labels of the control
uk: Додати цей CSS до міток радіокнопок елемента керування

en: Add this classname to the control
uk: Додати це ім'я класу в елемент керування

en: Add this classname to the radios labels
uk: Додати це ім'я класу до міток радіокнопок

en: Add this shortcode to the redirect target to get a message from the form that just edited it.
uk: Додайте цей короткий код до кінцевого об'єкта переспрямування, щоб отримати повідомлення з форми, яка щойно відредагувала його.

en: Add to cart box
uk: Вікно «Додати до кошика»

en: Add to cart button
uk: Кнопка «Додати до кошика»

en: Add translation
uk: Додати переклад

en: Adding custom CSS
uk: Як додати користувацький CSS

en: Adding custom JavaScript
uk: Як додати користувацький JavaScript

en: Additional JavaScript files
uk: Додаткові файли JavaScript

en: Additional Javascript files
uk: Додаткові файли Javascript

en: Additional Javascript files to be loaded with this View (comma separated):
uk: Потрібно завантажити додаткові файли Javascript із цим поданням (розділені комою):

en: Additional Javascript saved
uk: Додатковий Javascript збережено

en: Additional info
uk: Додаткові відомості

en: Additional settings
uk: Додаткові налаштування

en: Aditional Javascript files
uk: Додаткові файли Javascript

en: Adjust whether you want to search only in post titles or also in posts content.
uk: Виберіть, чи хочете ви виконувати пошук тільки в заголовках публікацій, чи також у вмісті публікації.

en: Adjusted the translation mode of the post type "%s" to "display as translated".
uk: Режим перекладу типу публікацій "%s" змінено на "відображати такими, що перекладені".

en: Admin bar options
uk: Параметри панелі адміністратора

en: Admin notice dismissed
uk: Повідомлення для адміністратора закрито

en: Administration email
uk: Ел. адреса адміністратора

en: Advanced options
uk: Додаткові параметри

en: Affiliate ID:
uk: Ідентифікатор партнера:

en: Affiliate Key:
uk: Ключ партнера:

en: Affiliate details for theme designers
uk: Подробиці для розробників тем

en: After deleting a large number of associations, there are some intermediary posts left. It was not possible to delete them at once. You can either delete them manually or ignore the issue, and they will be gradually removed automatically. This is only important if you use intermediary posts on the front-end directly, for example in a View.
uk: Після видалення великої кількості зіставлень залишилося кілька проміжних публікацій. Їх не вдалося видалити відразу. Їх можна або видалити вручну, або проігнорувати проблему, і їх поступово буде видалено автоматично. Це важливо, якщо ви використовуєте проміжні публікації безпосередньо в зовнішньому інтерфейсі, наприклад у поданні.

en: After the text
uk: Після тексту

en: Alerts
uk: Попередження

en: All %ss were updated
uk: Усі %s оновлено

en: All changes saved
uk: Усі зміни збережено

en: All fields must appear between these shortcodes.
uk: Усі поля мають бути між цими короткими кодами.

en: All loops have a WordPress Archive assigned
uk: У кожного циклу є призначені архіви WordPress

en: All of the following
uk: Усі з цих

en: All post types
uk: Усі типи публікацій

en: All results loaded
uk: Усі результати завантажено

en: All sections have been saved
uk: Усі розділи збережено

en: Allow browsers to determine video or slideshow dimensions based on the width of their containing block by creating an intrinsic ratio that will properly scale on any device.
uk: Дозволяйте веб-переглядачам визначати розміри відео або слайд-шоу на основі ширини блоку, що містить їх, шляхом створення внутрішнього співвідношення сторін, яке правильно масштабуватиметься на будь-якому пристрої.

en: Allow to modify the sorting direction
uk: Дозволити змінювати напрямок сортування

en: Allows to insert CRED forms. You will usually use this controls to insert edit and delete CRED links.
uk: Дає змогу вставляти форми CRED. Ці елементи керування зазвичай використовуються для вставлення посилань CRED на редагування і видалення.

en: Also, note that you can delete options that no longer need to be available.
uk: Також зауважте, що можна видалити параметри, які надалі не будуть потрібні.

en: Also, you can click in the <strong>Views</strong> button and select <strong>%s</strong> in the <em>View</em> section.
uk: Крім того, можна клацнути кнопку <strong>Views</strong> та вибрати <strong>%s</strong> в розділі <em>View</em>.

en: Alternative text
uk: Альтернативний текст

en: Alternative text for the current user's profile picture.
uk: Текст заміщення малюнка профілю поточного користувача.

en: Alternative text for the post author's profile picture.
uk: Текст заміщення малюнка профілю автора публікації.

en: Alternative text for the profile picture.
uk: Текст заміщення малюнка профілю.

en: Always
uk: Завжди

en: Always generate the View output
uk: Завжди генерувати вивід подання

en: Always show all values for inputs
uk: Завжди показувати всі значення для введення

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.
uk: Під час запита API сталася неочікувана помилка HTTP.

en: An error happened when saving the setting.
uk: Під час збереження налаштування виникла помилка.

en: An error occurred when creating an association: %s
uk: Під час створення зіставлення сталася помилка: %s

en: An error occurred while creating a Content Template.
uk: Під час створення шаблона вмісту сталася помилка.

en: An error occurred, try again.
uk: Сталася помилка, повторіть спробу.

en: An error ocurred
uk: Сталася помилка

en: An error ocurred while creating a new Content Template.
uk: Помилка під час створення нового шаблона вмісту.

en: An ordered list.
uk: Упорядкований список

en: An unexpected error happened.
uk: Сталася неочікувана помилка.

en: An unexpected error ocurred.
uk: Сталася неочікувана помилка

en: An unknown error occurred.
uk: Сталася невідома помилка.

en: An unordered list.
uk: Невпорядкований список

en: Anchor text when linking to the term archive page
uk: Текст прив'язки посилання на сторінку архіву термінів

en: Another Content Template (%s) already uses this title value as it's slug. Please use another title.
uk: Інший шаблон вмісту (%s) вже використовує це значення заголовка як свій короткий заголовок. Використайте інший заголовок.

en: Another Content Template (%s) with that slug already exists. Please use another slug.
uk: Шаблон вмісту (%s) з таким коротким заголовком уже існує. Використайте інший короткий заголовок.

en: Another Content Template already uses this slug value as it's slug and title. Please use another slug.
uk: Інший шаблон вмісту вже використовує це значення короткого заголовка як свій короткий заголовок і заголовок. Використайте інший короткий заголовок.

en: Another Content Template already uses this slug value as it's title. Please use another slug.
uk: Інший шаблон вмісту вже використовує це значення короткого заголовка як свій заголовок. Використайте інший короткий заголовок.

en: Another Content Template already uses this title value as it's title and slug. Please use another title.
uk: Інший шаблон вмісту вже використовує це значення заголовка як свій заголовок і короткий заголовок. Використайте інший заголовок.

en: Another Content Template with that title already exists. Please use another title.
uk: Шаблон вмісту з таким заголовком уже існує. Використайте інший заголовок.

en: Another item (%s) already uses this title value as it's slug. Please use another title.
uk: Інший елемент (%s) уже використовує це значення заголовка як свій короткий заголовок. Використайте інший заголовок.

en: Another item (%s) with that slug already exists. Please use another slug.
uk: Елемент (%s) із таким коротким заголовком уже існує. Використайте інший короткий заголовок.

en: Another item already uses this name . Please use another name.
uk: Інший елемент уже використовує це ім'я. Використайте інше.

en: Another item already uses this name and slug. Please use another name.
uk: Інший елемент уже використовує це ім'я та короткий заголовок. Використайте інше.

en: Another item already uses this name. Please use another name.
uk: Інший елемент уже використовує це ім'я. Використайте інше.

en: Another item already uses this slug value as it's slug and title. Please use another slug.
uk: Інший елемент уже використовує це значення короткого заголовка як свій короткий заголовок і заголовок. Використайте інший короткий заголовок.

en: Another item already uses this slug value as it's title. Please use another slug.
uk: Інший елемент уже використовує це значення короткого заголовка як свій заголовок. Використайте інший короткий заголовок.

en: Another item with that slug or name already exists. Please use another name.
uk: Елемент із таким коротким заголовком або іменем уже існує. Використайте інше.

en: Another item with that slug or title already exists. Please use another slug.
uk: Елемент із таким коротким заголовком або заголовком уже існує. Використайте інший короткий заголовок.

en: Another item with that slug or title already exists. Please use another title.
uk: Елемент із таким коротким заголовком або заголовком уже існує. Використайте інший заголовок.

en: Another post
uk: Інша публікація

en: Another user
uk: Інший користувач

en: Any %s
uk: %s будь-якого виду

en: Any of the following
uk: Будь-яке з цих

en: Any role
uk: Будь-яка роль

en: Apply
uk: Застосувати

en: Apply to existing %s items
uk: Застосувати до наявних елементів %s

en: Archive
uk: Архів

en: Archive loop
uk: Цикл архіву

en: Archive title
uk: Заголовок архіву

en: Archive usage
uk: Вжиток архіву

en: Archive view for
uk: Архівувати подання для

en: Archives
uk: Архіви

en: Archives: %s
uk: Архіви: %s

en: Are you sure want delete this WordPress Archive?
uk: Справді видалити цей архів WordPress?

en: Are you sure you want to %s these Views?
uk: Справді %s ці подання?

en: Are you sure you want to %s this View?
uk: Справді %s це подання?

en: Are you sure you want to change the layout?
uk: Справді змінити макет?

en: Are you sure you want to delete the selected WordPress Archives?
uk: Справді видалити вибрані архіви WordPress?

en: Are you sure you want to permanently delete the Content Templates?
uk: Справді остаточно видалити шаблони вмісту?

en: Are you sure you want to permanently delete the WordPress Archives?
uk: Справді остаточно видалити архіви WordPress?

en: Are you sure you want to permanently delete the selected content template?
uk: Справді остаточно видалити вибраний шаблон вмісту?

en: Are you sure you want to permanently delete the selected content templates?
uk: Справді остаточно видалити вибрані шаблони вмісту?

en: Are you sure you want to trash these WordPress Archives?
uk: Справді перенести ці архіви WordPress до кошика?

en: Are you sure you want to trash this WordPress Archive?
uk: Справді перенести цей архів WordPress до кошика?

en: As a native custom field
uk: Як власне користувацьке поле

en: As a number
uk: Як число

en: As a string
uk: Як рядок

en: As defined in Types
uk: Як визначено в Types

en: As stored in database
uk: Як збережено в базі даних

en: As stored in the database
uk: Як збережено в базі даних

en: Ascending
uk: Висхідний порядок

en: Ascending Numeric
uk: Числові за зростанням

en: Ascending, Descending
uk: За зростанням, За спаданням

en: Assign
uk: Призначити

en: Assign Content Template
uk: Призначити шаблон вмісту

en: Assign a Content Template to the View
uk: Призначити поданню шаблон вмісту

en: Assign a Content Template to the WordPress Archive
uk: Призначити шаблон вмісту архіву WordPress

en: Assign a Content Template to this View
uk: Призначити шаблон вмісту цьому подання

en: Assign a Content Template to this WordPress Archive
uk: Призначити шаблон вмісту цьому архіву WordPress

en: Assign an existing Content template to this View
uk: Призначити цьому поданню наявний шаблон вмісту

en: Assign an existing Content template to this WordPress Archive
uk: Призначити наявний шаблон вмісту цьому архіву WordPress

en: Assign other Content Template to the View
uk: Призначити поданню інший шаблон вмісту

en: Assign other Content Template to the WordPress Archive
uk: Призначити інший шаблон вмісту архіву WordPress

en: Association created
uk: Зіставлення створено

en: Associations processed.
uk: Зіставлення оброблено.

en: At the bottom of this page you will find a slide Content Template, where you design slides.
uk: Знизу на цій сторінці знаходиться шаблон вмісту слайда, де проектуються слайди.

en: At the bottom of this page you will find the Loop section, where you control the output.
uk: Знизу цієї сторінки знаходиться розділ циклу, у якому ви керуєте виводом.

en: Atom feed URL
uk: URL-адреса веб-каналу Atom

en: Attributes
uk: Атрибути

en: Author ID
uk: Ідентифікатор автора

en: Author URL
uk: URL-адреса автора

en: Author activation key
uk: Ключ активації автора

en: Author aim
uk: aim автора

en: Author archive URL
uk: URL-адреса архіву автора

en: Author archive link
uk: Посилання на архів автора

en: Author archives
uk: Авторські архіви

en: Author description
uk: Опис автора

en: Author display name
uk: Відображуване ім'я автора

en: Author email
uk: Ел. адреса автора

en: Author first name
uk: Ім'я автора

en: Author information
uk: Відомості про автора

en: Author jabber
uk: jabber автора

en: Author last name
uk: Прізвище автора

en: Author level
uk: Рівень автора

en: Author login
uk: Логін автора

en: Author metadata
uk: Метадані автора

en: Author name
uk: Ім'я автора

en: Author nicename
uk: Зрозуміле ім'я автора

en: Author nickname
uk: Псевдонім автора

en: Author of the image
uk: Автор зображення

en: Author password
uk: Пароль автора

en: Author profile picture
uk: Малюнок профілю автора

en: Author registered date
uk: Дата реєстрації автора

en: Author status
uk: Статус автора

en: Author yim
uk: yim автора

en: Author's
uk: Автора

en: Author: %s
uk: Автор: %s

en: Auto-insert paragraphs
uk: Автоматично вставляти абзаци

en: Auto-insert paragraphs - convert single line breaks into &lt;br&gt; tags and double line breaks into &lt;p&gt; (paragraph) tags.
uk: Автоматично вставляти абзаци – перетворювати поодинокі розриви рядків у мітки &lt;br&gt;, а подвійні – в &lt;p&gt; (абзац).

en: Auto-registered options
uk: Автоматично зареєстровані параметри

en: Autodetected frameworks
uk: Автоматично виявлені платформи

en: Autoresize
uk: Автопідбір розміру

en: Autoresize the Views editors as their content grows
uk: Автопідбір розміру редакторів подань з урахуванням збільшення їхнього вмісту

en: Avoid applying third-party filters into the output.
uk: Уникати застосування до виводу фільтрів сторонніх видавців.

en: Back
uk: Назад

en: Backwards compatibility
uk: Зворотна сумісність

en: Badges
uk: Емблеми

en: Basic
uk: Базовий

en: Basic data
uk: Базові дані

en: Be sure to complete the setup:
uk: Обов'язково завершіть налаштування:

en: Before the text
uk: Перед текстом

en: Besides pagination and slider transition controls, you can also insert custom search filters and text search controls.
uk: Крім поділу на сторінки й елементів керування переходом між слайдами, можна вставляти фільтри користувацького пошуку й елементи керування текстовим пошуком.

en: Besides pagination, you can also insert custom search filters and text search controls.
uk: Крім поділу на сторінки, можна вставляти фільтри користувацького пошуку й елементи керування текстовим пошуком.

en: Besides these buttons, you can edit the HTML content yourself by writing your own HTML and CSS.
uk: Окрім цих кнопок, можна самостійно редагувати вміст HTML, написавши власний HTML і CSS.

en: Besides these helpers, you can edit the HTML content yourself by writing your own HTML and CSS.
uk: Окрім цих помічників, можна самостійно редагувати вміст HTML, написавши власний HTML і CSS.

en: Bind %u %s
uk: Зв'язати %u %s

en: Bind %u %s
uk: Зв'язати %u %s

en: Blocking div.
uk: Розрив блоків

en: Blue
uk: Блакитний

en: Bootstrap Components Toggle
uk: Переключення між компонентами Bootstrap

en: Bootstrap Elements:
uk: Елементи Bootstrap:

en: Bootstrap Grid
uk: Сітка Bootstrap

en: Bootstrap Grid documentation
uk: Документація до сітки Bootstrap

en: Bootstrap features a wide array of different helper classes to help you. These include clearfix, contextual colors and backgrounds, content showing and hiding, and others.
uk: У нього включено широкий спектр різних модулів підтримки вам на допомогу. До них належать clearfix, контекстні кольори та тло, відображення або приховання вмісту тощо.

en: Bootstrap features additional responsive utilities for faster mobile-friendly development. These classes can be used for showing and hiding content by device via media query.
uk: Bootstrap містить додаткові адаптивні утиліти для прискорення розробки під мобільні пристрої. Ці класи можуть використовуватися для відображення і приховування вмісту в пристрої за допомогою медіа-запита.

en: Bootstrap grid
uk: Сітка завантаження

en: Bootstrap grid options
uk: Параметри сітки завантаження

en: Bootstrap includes a responsive, mobile first fluid grid system that appropriately scales up to 12 columns as the device or viewport size increases
uk: Bootstrap містить адаптивну, перш за все мобільну гнучку систему сітки, яка відповідним чином масштабується до 12 стовпців залежно від збільшення розміру пристрою чи поточного активного вікна

en: Bootstrap includes simple and easily customized typography for headings, body text, lists, and more.
uk: Bootstrap містить просте й легке в налаштуванні оформлення заголовків, основного тексту, списків і багато іншого.

en: Bootstrap includes styling for different types of text quotes. This includes code, blockquotes, variables, and others.
uk: Bootstrap містить стилі для різних типів текстових цитат, наприклад коду, цитат, змінних тощо.

en: Bootstrap loading
uk: Bootstrap завантажується

en: Bootstrap offers different classes for styling different types of buttons as well as to indicate the different states.
uk: Bootstrap пропонує різні класи для застосування стилю до різних типів кнопок, а також для позначення різних станів.

en: Bootstrap offers different styling options for tables, including different spacing of cells, contextual classes and responsive tables.
uk: Bootstrap пропонує різні варіанти стилю для таблиць, включно з різною відстанню між клітинками, контекстними класами й адаптивними таблицями.

en: Bootstrap provides classes to make your images responsive and adds lightweight styles to them.
uk: Bootstrap забезпечує класи для адаптивності ваших зображень і додає до них прості стилі.

en: Bootstrap provides several form control styles, layout options, and custom components for creating a wide variety of forms.
uk: Bootstrap забезпечує кілька стилів для елементів керування формою, варіанти макетів і користувацькі компоненти для створення цілої низки форм.

en: Both the search form and results
uk: Форма пошуку й результати

en: Both title and slug are being already used by another Content Template. Please use other values.
uk: Заголовок і короткий заголовок уже використовуються іншим шаблоном вмісту. Використовуйте інші значення.

en: Bottom
uk: Низ

en: Breadcrumbs
uk: Навігаційні ланцюжки

en: Broken integration
uk: Порушена інтеграція

en: Browser history management
uk: Керування журналом веб-переглядача

en: Browser history management for AJAX custom searches
uk: Керування журналом веб-переглядача для користувацького пошуку AJAX

en: Browser history management for AJAX pagination
uk: Керування журналом веб-переглядача для AJAX-поділу на сторінки

en: Build custom searches
uk: Будувати користувацький пошук

en: Building Websites with Views
uk: Створення веб-сайтів за допомогою Views

en: Building a View for a custom search:
uk: Створення подання для користувацького пошуку:

en: Bulk Actions
uk: Пакетне оброблення

en: Bulk action
uk: Пакетна дія

en: Bulk overwrite if Content Template exists
uk: Масовий перезапис, якщо існує шаблон вмісту

en: Bulk overwrite if View or WordPress Archive exists
uk: Масовий перезапис, якщо існує подання чи архів WordPress

en: Button
uk: Кнопка

en: Button classnames
uk: Імена класу кнопки

en: Button dropdowns
uk: Кнопки з розкривними меню

en: Button groups
uk: Групи кнопок

en: Button style
uk: Стиль кнопки

en: Buttons
uk: Кнопки

en: CPU usage
uk: Використання ЦП

en: CRED Editing
uk: Редагування CRED

en: CRED Forms
uk: Форми CRED

en: CRED edit-user link
uk: Посилання для редагування користувача CRED

en: CRED form ID not set.
uk: Ідентифікатор форми CRED не задано.

en: CRED forms
uk: Форми CRED

en: CSS editor
uk: Редактор CSS

en: Cache and preload
uk: Кеш і попереднє завантаження

en: Cache pages
uk: Сторінки кешу

en: Caching
uk: Кешування

en: Callback function
uk: Функція зворотного виклику

en: Calling functions are <strong>%s</strong>
uk: Функції виклику – <strong>%s</strong>

en: Can they also be removed from the query filtering?
uk: Можна їх також видалити з фільтрації запитів?

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Caption of the image
uk: Підпис зображення

en: Categories
uk: Категорії

en: Category: %s
uk: Категорія: %s

en: Center
uk: Центр

en: Change Content Template
uk: Змінити шаблон вмісту

en: Change WordPress Archive
uk: Змінити архів WordPress

en: Change how the results that share the same value on the orderby setting will be ordered.
uk: Змінити спосіб сортування результатів зі спільним значенням у налаштуваннях сортування.

en: Change how the results will be ordered.
uk: Змінити спосіб упорядкування результатів.

en: Change how this Content Template is used
uk: Змінити використання цього шаблона вмісту

en: Change how this WordPress Archive is used
uk: Змінити використання архіву WordPress

en: Change how to manage the sorting by a field.
uk: Змінити спосіб керування сортуванням за полем.

en: Change the Content Template assigned to this
uk: Змінити шаблон вмісту, призначений

en: Change the order of the results.
uk: Змінити порядок результатів.

en: Change the secondary order of the results.
uk: Змінити додатковий порядок результатів.

en: Change usage
uk: Змінити використання

en: Characters
uk: У знаках

en: Check statuses
uk: Перевірити стани

en: Check the details for %s
uk: Перевірте деталі %s

en: Check the documentation
uk: Перегляньте документацію

en: Check the results page
uk: Перевірте сторінку результатів

en: Check your email for the confirmation link.
uk: Перевірте підтвердження на електронній пошті.

en: Checkbox label
uk: Мітка прапорця

en: Checkboxes
uk: Прапорці

en: Checked
uk: Перевірено

en: Cherry Framework
uk: Платформа Cherry

en: Child
uk: Дочірній

en: Choose
uk: Вибрати

en: Choose Post Types that will be displayed in the %s:
uk: Виберіть типи публікацій, які відображатимуться в %s:

en: Choose a different content template for them:
uk: Вибрати для них інший шаблон вмісту:

en: Choose between posts, taxonomy and users and then select the specific content type to load. For posts, you can select multiple content types.
uk: Виберіть публікації, класифікації та користувачів, а потім виберіть вказаний тип вмісту для завантаження. Для публікацій можна вибрати декілька типів вмісту.

en: Choose fields
uk: Вибрати поля

en: Choose file
uk: Виберіть файл

en: Choose how to order the items in the WordPress Archive. You can select the sorting key and direction.
uk: Виберіть порядок елементів в архіві WordPress. Ви можете вибрати ключ і напрямок сортування.

en: Choose how to order the results that the View gets from the database. You can select the sorting key and direction.
uk: Визначте порядок виведення результатів, які отримує подання з бази даних. Можна вибрати ключ сортування і порядок.

en: Choose if Toolset plugins should send reports about the active theme and plugins to toolset.com.
uk: Виберіть, чи слід плагінам Toolset надсилати звіти про активну тему та плагіни на toolset.com.

en: Choose if you want to hide or disable irrelevant options for inputs:
uk: Виберіть, чи приховати, чи відімкнути непотрібні параметри для введення:

en: Choose post types
uk: Вибрати типи публікацій

en: Choose to display the %1s.
uk: Вибрати, щоб відображалось %1s.

en: Choose what post types will be included in this archive loop.
uk: Виберіть типи публікацій, які буде включено до цього циклу архіву.

en: Choose which content types will display using this template.
uk: Виберіть типи вмісту, які будуть відображатися з цим шаблоном.

en: Choose which listing page to customize. The WordPress Archive will display by default the exact same content as WordPress normally does, but you can adjust the ordering, add extra filters or modify the HTML output.
uk: Виберіть сторінку входжень для налаштування. За промовчанням архів WordPress відображатиме той же вміст, що й зазвичай, але ви можете змінити сортування, вивід HTML або додати додаткові фільтри.

en: Circle
uk: Коло

en: Class
uk: Клас

en: Classing labels.
uk: Мітки класу.

en: Classing.
uk: Клас.

en: Clear
uk: Очистити

en: Clear %d %s
uk: Очистити %d %s

en: Clear a post type
uk: Очистити тип публікацій

en: Clear date
uk: Очистити дату

en: Clear single %s
uk: Очистити одиночні %s

en: Click <em>Update</em> to force this Content Template into all single %s
uk: Клацніть <em>Оновити</em>, щоб примусово звести шаблон вмісту в єдиний %s

en: Click on "Save indexing options, erase index and rebuild the index" in the %1$sRelevanssi settings%2$s.
uk: Клацніть "\Зберегти параметри індексації, стерти та перебудувати індекс"\ у %1$sналаштуваннях Relevanssi%2$s.

en: Click on <strong>Add field</strong> to insert additional fields. Drag them to reorder, or delete fields that you don't need.
uk: Клацніть <strong>Додати поле</strong>, щоб вставити додаткові поля. Змініть порядок перетягуванням або видаліть непотрібні поля.

en: Click on <strong>Add field</strong> to insert fields to this View.
uk: Клацніть <strong>Додати поле</strong>, щоб вставити поля в це подання.

en: Click on it and locate this View to insert it anywhere you want inside the content.
uk: Клацніть її та виберіть це подання, щоб вставити його у вміст у будь-якому потрібному місці.

en: Click on the <strong>CRED Forms</strong> button to add forms.
uk: Щоб додати форми, клацніть кнопку <strong>Форми CRED</strong>.

en: Click on the <strong>Fields and Views</strong> button to insert fields that belong to the content, as well as Views and other Content Templates.
uk: Клацніть кнопку <strong>Поля та подання</strong>, для вставлення полів, які належать до вмісту, а також подань та інших шаблонів вмісту.

en: Click to edit the View slug
uk: Клацніть, щоб змінити короткий заголовок подання

en: Click to edit the WordPress Archive slug
uk: Клацніть, щоб змінити короткий заголовок архіву WordPress

en: Clicking the button below will scan all your content and provide a list of items that contain <strong>[wpv-if]</strong> shortcodes, so you can review them and register any function if needed:
uk: Під час клацання кнопки нижче буде перевірено весь вміст і створено список елементів із короткими кодами <strong>[wpv-if]</strong>, що дасть можливість перевірити їх і, якщо буде потрібно, зареєструвати будь-яку функцію:

en: Close
uk: Закрити

en: Close Views conditional output
uk: Закрити умовний вивід Views

en: Close Views formatted output
uk: Закрити форматований вивід Views

en: Close Views raw output
uk: Закрити вивід Views без формату

en: Code
uk: Код

en: Combined Output saved
uk: Комплексний вивід збережено

en: Comma separated list of IDs.
uk: Список ідентифікаторів, розділених комами.

en: Comma separated list of roles.
uk: Список ролей, розділених комами.

en: Comment Author
uk: Автор коментаря

en: Comment Date
uk: Дата коментаря

en: Comment body
uk: Тіло коментаря

en: Comment title
uk: Заголовок коментаря

en: Comments Atom feed URL
uk: URL-адреса Atom-каналу коментарів

en: Comments RSS 2.0 feed URL
uk: URL-адреса каналу RSS 2.0 коментарів

en: Compact HTML structure
uk: Стисла структура HTML

en: Compact debug mode
uk: Компактний режим налагодження

en: Compare value as a
uk: Порівняти значення як

en: Compare versions and buy
uk: Порівняти версії та купити

en: Comparison
uk: Порівняння

en: Comparison function
uk: Функція порівняння

en: Complete Views Custom Search tutorial
uk: Повний посібник із користувацького пошуку Views

en: Complete the custom search setup by inserting the results
uk: Завершіть налаштування користувацького пошуку, вставивши результати

en: Complete the search filter for this custom search
uk: Заповнити фільтр пошуку для цього користувацького пошуку

en: Conditional content
uk: Умовний вміст

en: Conditional debug
uk: Умовне налагодження

en: Conditional display for parts of the loop.
uk: Умовне відображення частин циклу.

en: Conditional expression includes illegal characters
uk: Умовний вираз містить неприпустимі символи

en: Conditional output
uk: Умовний вивід

en: Conditional output in Views
uk: Умовний вивід у Views

en: Conditional output per language
uk: Логічний вивід для кожної мови

en: Conditions
uk: Умови

en: Conditions evaluation
uk: Оцінка умов

en: Conditions to evaluate
uk: Умови для оцінки

en: Congratulations! You are running Views and WPML with the String Translation module, so you can easily translate everything.
uk: Вітаємо! Запущено Views і WPML з модулем перекладу рядків, що дає можливість легко перекладати будь-що.

en: Connected #%d (%s) and #%d (%s) in the relationship "%s".
uk: #%d (%s) та #%d (%s) пов'язано у зв'язку "%s".

en: Constant
uk: Константа

en: Container and spinner
uk: Контейнер і лічильник

en: Container classnames
uk: Імена класу контейнера

en: Container style
uk: Стиль контейнера

en: Container text
uk: Текст контейнера

en: Container type
uk: Тип контейнера

en: Content
uk: Вміст

en: Content Selection
uk: Вибір вмісту

en: Content Selection saved
uk: Виділення вмісту збережено

en: Content Template
uk: Шаблон вмісту

en: Content Template documentation
uk: Документація шаблона вмісту

en: Content Template for this Loop created
uk: Шаблон вмісту для цього циклу створено

en: Content Template in use
uk: Шаблон вмісту, що використовується

en: Content Template inserted in the layout
uk: Шаблон вмісту вставлено в макет

en: Content Template moved to the Trash.
uk: Шаблон вмісту переміщено до кошика.

en: Content Template name
uk: Ім'я шаблона вмісту

en: Content Template not set.
uk: Шаблон вмісту не задано.

en: Content Template permanently deleted.
uk: Шаблон вмісту видалено назавжди.

en: Content Template restored from the Trash.
uk: Шаблон вмісту відновлено з кошика.

en: Content Template to apply
uk: Шаблон вмісту для застосування

en: Content Template updated.
uk: Шаблон вмісту оновлено.

en: Content Template usage changed.
uk: Використання шаблона вмісту змінилося.

en: Content Template usage not changed.
uk: Використання шаблона вмісту не змінилося.

en: Content Template used as a loop block
uk: Шаблон вмісту, який використовується як блок циклів

en: Content Template: %s - end
uk: Шаблон вмісту: %s – кінець

en: Content Template: %s - start
uk: Шаблон вмісту: %s – початок

en: Content Templates
uk: Шаблони вмісту

en: Content Templates let you design single pages using fields, taxonomy and HTML. With Content Templates, you can design the output for posts, pages and custom post types.
uk: Шаблони вмісту дають можливість визначати вигляд окремих сторінок за допомогою полів, класифікації та HTML. Використовуючи шаблони вмісту, можна визначати вигляд виведення публікацій, сторінок і користувацьких типів публікації.

en: Content Templates let you design single pages.
uk: Шаблони вмісту дають можливість визначати зовнішній вигляд окремих сторінок.

en: Content Templates modify the content when called from <a href="%s" target="_blank">the_content</a> function.
uk: Шаблони вмісту змінюють вміст під час виклику із функції <a href="%s" target="_blank">the_content</a>.

en: Content not displayed because it produces an infinite loop.
uk: Вміст не відображається, оскільки він спричиняє нескінченний цикл.

en: Content not saved
uk: Вміст не збережено

en: Content of each iteration
uk: Вміст кожної ітерації

en: Content template
uk: Шаблон вмісту

en: Content template for
uk: Шаблон вмісту

en: Content template not saved
uk: Шаблон вмісту не збережено

en: Content template saved
uk: Шаблон вмісту збережено

en: Content to load
uk: Вміст для завантаження

en: Content updated
uk: Вміст оновлено

en: Content-Type of WordPress HTML pages
uk: Тип вмісту HTML-сторінок WordPress

en: Copy this list of field names:
uk: Скопіюйте цей список імен полів:

en: Correct conditional expression has not been found
uk: Правильний умовний вираз не знайдено

en: Could not create a Content Template for this Loop. Please reload the page and try again.
uk: Не вдалося створити шаблон вмісту для цього циклу Оновіть сторінку та повторіть спробу.

en: Could not create relationship definition because an error happened: %s
uk: Не вдалося створити визначення зв'язку через помилку: %s

en: Could not generate the Loop. Please reload and try again.
uk: Не вдалося згенерувати цикл. Оновіть і повторіть спробу.

en: Could not read the Views import file.
uk: Неможливо прочитати файл імпорту Views.

en: Couldn't write to the ".maintenance" file.
uk: Не вдалося здійснити запис у файл ".maintenance".

en: Count
uk: Кількість

en: Count length by
uk: Вимірювати довжину

en: Create
uk: Створити

en: Create Content Template
uk: Створити шаблон вмісту

en: Create View
uk: Створити подання

en: Create WordPress Archive
uk: Створити архів WordPress

en: Create a Content Template for single %s
uk: Створити шаблон вмісту для одиночних %s

en: Create a Form first
uk: Спочатку створіть форму

en: Create a View first
uk: Спочатку створіть подання

en: Create a WordPress Archive for this loop
uk: Створити архів WordPress для цього циклу

en: Create a different View widget and display this View.
uk: Створити інший віджет подання та відобразити це подання.

en: Create a different View widget, either in the current page or in another page, depending on what was chosen above and display this View.
uk: Створити інший віджет подання або на поточній, або на іншій сторінці, залежно від того, що вибрано вище, і відобразити це подання.

en: Create a new
uk: Створити нове

en: Create a new Content Template
uk: Створити новий шаблон вмісту

en: Create a new Content Template and assign it to this View
uk: Створити новий шаблон вмісту і призначити його цьому поданню

en: Create a new Content Template and assign it to this WordPress Archive
uk: Створити новий шаблон вмісту й призначити його цьому архіву WordPress

en: Create a new Content Template that will include the editing form. You can start from scratch or copy the template you use to display the content and modify it.
uk: Створити новий шаблон вмісту, що міститиме форму редагування. Можна розпочати з нуля або скопіювати шаблон, що використовується для відображення вмісту, і змінити його.

en: Create a new Layout that will include the editing form. You can start from scratch or copy the template you use to display the content and modify it.
uk: Створити новий макет, що містить форму редагування. Можна розпочати з нуля або скопіювати шаблон, що використовується для відображення вмісту, і змінити його.

en: Create a new Template
uk: Створити новий шаблон

en: Create a new View
uk: Створити нове подання

en: Create a new WordPress Archive
uk: Створити новий архів WordPress

en: Create a new code snippet
uk: Створити новий фрагмент коду

en: Create a new page
uk: Створити нову сторінку

en: Create a page with this View
uk: Створити сторінку з цим поданням.

en: Create different Content Templates for each language
uk: Створювати окремі шаблони вмісту для кожної мови

en: Create front-end content editing forms
uk: Створювати форми для редагування вмісту в зовнішньому інтерфейсі

en: Create page
uk: Створити сторінку

en: Create shortcode
uk: Створити короткий код

en: Create templates
uk: Створювати шаблони

en: Created a default language translation for post #%d (%s) in draft mode.
uk: Створено чернетку перекладу публікації #%d (%s) мовою за промовчанням.

en: Creating a template with Views
uk: Створення шаблона за допомогою Views

en: Creating an archive with WordPress Archive
uk: Створення архіву за допомогою архіву WordPress

en: Creating and displaying a View
uk: Створення та відображення подання

en: Creating custom searches with Views
uk: Створення користувацького пошуку за допомогою Views

en: Creating paginated listings with Views
uk: Створення поділених на сторінки входжень за допомогою Views

en: Creating sliders with Views
uk: Створення слайдерів за допомогою Views

en: Criteria to filter
uk: Критерії фільтрування

en: Crop to exact dimensions
uk: Обтинати до точних розмірів

en: Current page
uk: Поточна сторінка

en: Current page number
uk: Номер поточної сторінки

en: Current post
uk: Поточна публікація

en: Current post body
uk: Тіло поточної публікації

en: Current user info
uk: Інформація про поточного користувача

en: Current user information
uk: Відомості про поточного користувача

en: Currently there are no items to display.
uk: Зараз немає елементів для відображення.

en: Custom
uk: Власний

en: Custom Code
uk: Користувацький код

en: Custom Fields
uk: Користувацькі поля

en: Custom Functions
uk: Користувацькі функції

en: Custom Post Archives
uk: Архіви користувацьких публікацій

en: Custom Search
uk: Користувацький пошук

en: Custom Search Instructions
uk: Вказівки з користувацького пошуку

en: Custom Search Settings
uk: Налаштування користувацького пошуку

en: Custom Shortcodes
uk: Користувацькі короткі коди

en: Custom code snippets
uk: Користувацькі фрагменти коду

en: Custom field
uk: Користувацьке поле

en: Custom field - %s
uk: Користувацьке поле – %s

en: Custom field filter
uk: Фільтр користувацького поля

en: Custom fields
uk: Користувацькі поля

en: Custom height of image in pixels.
uk: Користувацька висота зображення в точках.

en: Custom search
uk: Користувацький пошук

en: Custom search events
uk: Події користувацького пошуку

en: Custom search settings
uk: Налаштування користувацького пошуку

en: Custom search setup completed!
uk: Налаштування користувацького пошуку завершено!

en: Custom search shortcodes
uk: Короткі коди користувацького пошуку

en: Custom size...
uk: Інший розмір...

en: Custom width of image in pixels.
uk: Користувацька ширина зображення в точках.

en: Customizer - Site Options
uk: Налаштовувач – Параметри веб-сайту

en: Customizer - Theme Mods
uk: Налаштовувач – Модулі теми

en: Data not saved
uk: Дані не збережено

en: Data origin
uk: Джерело даних

en: Data saved
uk: Дані збережено

en: Data updated
uk: Дані оновлено

en: Data uploaded
uk: Дані завантажено

en: Database error when deleting associations: "%s"
uk: Під час видалення зіставлень сталася помилка бази даних: "%s"

en: Date
uk: Дата

en: Date condition
uk: Умови дати

en: Date conditions relationship:
uk: Зв'язок умов дат:

en: Date format
uk: Формат дати

en: Date of the image
uk: Дата зображення

en: Date selected in the datepicker by default, as a timestamp. You can also use Toolset functions like NOW() or TODAY().
uk: Дата, вибрана у виборі дат за промовчанням як мітка часу. Також можна використовувати такі функції Toolset, як NOW() або TODAY().

en: Datepicker
uk: Вибір дат

en: Day
uk: День

en: Day archives
uk: Щоденні архіви

en: Day of the week
uk: День тижня

en: Day of the year
uk: День року

en: Day: %s
uk: День: %s

en: Days can only be a number between 1 and 31
uk: День може мати лише числовий формат від 1 до 31

en: Days of the week can only be numbers between 1 and 7
uk: Дні тижня можуть мати лише числовий формат від 1 до 7

en: Days of the year can only be numbers between 1 and 366
uk: Дні року можуть мати лише числовий формат від 1 до 366

en: Deactivate
uk: Деактивувати

en: Debug
uk: Налагодження

en: Debug information
uk: Налагоджувальні відомості

en: Debug mode
uk: Режим налагодження

en: Declare theme options
uk: Оголосити параметри теми

en: Default
uk: За промовчанням

en: Default URL
uk: URL-адреса за промовчанням

en: Default date
uk: Дата за промовчанням

en: Default image when there is no profile picture. Leave blank for the "Mystery Man".
uk: Зображення за промовчанням, коли немає малюнка профілю. Залиште пустим, щоб використовувати "Незнайомця".

en: Default setting
uk: Налаштування за промовчанням

en: Default state
uk: Стан за промовчанням

en: Default url for an image. Leave blank for the "Mystery Man".
uk: URL-адреса зображення за промовчанням. Залиште пустим, щоб використовувати "Незнайомця".

en: Defaults to 1.
uk: Значення за промовчанням – 1.

en: Defaults to the one set in the WordPress General settings.
uk: Значення за промовчанням – задане в загальних налаштуваннях WordPress.

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete %s
uk: Видалити %s

en: Delete Content Template
uk: Видалити шаблон вмісту

en: Delete Content Templates
uk: Видалити шаблони вмісту

en: Delete Permanently
uk: Видалити назавжди

en: Delete Views
uk: Видалити Views

en: Delete WordPress Archive
uk: Видалити архів WordPress

en: Delete WordPress Archives
uk: Видалити архіви WordPress

en: Delete a code snippet
uk: Видалити фрагмент коду

en: Delete all custom field filters
uk: Видалити всі фільтри користувацьких полів

en: Delete all taxonomy filters
uk: Видалити всі фільтри класифікації

en: Delete all termmeta field filters
uk: Видалити всі фільтри полів метаданих термінів

en: Delete all usermeta field filters
uk: Видалити всі фільтри полів метаданих користувачів

en: Delete any existing Content Templates that are not in the import
uk: Видалити всі наявні шаблони вмісту, яких немає в імпорті

en: Delete any existing Views or WordPress Archives that are not in the import
uk: Видалити усі наявні подання чи архіви WordPress, яких немає в імпорті

en: Delete custom field filters
uk: Видалити фільтри користувацьких полів

en: Delete leftover intermediary posts
uk: Видалити проміжні публікації, що залишилися

en: Delete leftover posts
uk: Видалити публікації, що залишилися

en: Delete taxonomy filters
uk: Видалити фільтри класифікації

en: Delete termmeta field filters
uk: Видалити фільтри полів метаданих термінів

en: Delete this filter
uk: Видалити цей фільтр

en: Delete usermeta field filters
uk: Видалити фільтри полів метаданих користувачів

en: Deleted %d dangling intermediary posts. Operation completed.
uk: Видалено висячих проміжних публікацій: %d. Операцію завершено.

en: Deleted %d dangling intermediary posts...
uk: Видалено висячих проміжних публікацій: %d...

en: Deleted all associations for the relationship #%d
uk: Видалено всі зіставлення зв'язку #%d

en: Depending on the value of the style parameter it displays a list of links to the other pages or a drop-down list to select another page.
uk: Залежно від значення параметра стилю він відображає список посилань на інші сторінки або розкривний список для вибору іншої сторінки.

en: Descending
uk: Низхідний порядок

en: Descending Numeric
uk: Числові за спаданням

en: Descending, Ascending
uk: За спаданням, За зростанням

en: Describe this Content Template
uk: Описати цей шаблон вмісту

en: Describe this View
uk: Опис цього подання

en: Describe this WordPress Archive
uk: Дайте опис цьому архіву WordPress

en: Description
uk: Опис

en: Description of the image
uk: Опис зображення

en: Design page layouts using drag-and-drop
uk: Задавати вигляд макетів сторінок, використовуючи перетягування

en: Design the search results in the Loop section.
uk: Оформити результати пошуку в розділі циклу.

en: Design with Toolset
uk: Створюйте зовнішній вигляд із Toolset

en: Detailed HTML structure
uk: Докладна структура HTML

en: Did you know that you can add a custom search to this Archive?
uk: Чи знаєте ви, що в цей архів можна додати спеціальний пошук?

en: Digits
uk: Цифри

en: Disable
uk: Вимкнути

en: Disable / Hide
uk: Відімкнути / Приховати

en: Disable the Toolset shortcodes menu in the admin bar
uk: Вимкнути меню коротких кодів Toolset у панелі адміністратора

en: Dismiss
uk: Відхилити

en: Dismiss adding search results to page
uk: Відхилити додавання результатів пошуку на сторінці

en: Display
uk: Відображати

en: Display
uk: Відображати

en: Display 20 items per page
uk: Показувати 20 елементів на сторінку

en: Display Name
uk: Показувати ім'я

en: Display all items
uk: Показати всі елементи

en: Display all items in this archive at once.
uk: Відображати всі елементи в цьому архіві одразу.

en: Display all query results at once.
uk: Відображати всі результати запита одразу.

en: Display all results
uk: Показати всі результати

en: Display all the items
uk: Відображати всі елементи

en: Display content only for this language
uk: Показувати вміст тільки цієї мови

en: Display data for:
uk: Показати дані:

en: Display format
uk: Формат відображення

en: Display generic help for the Filter section
uk: Відображати загальну довідку для розділу фільтра

en: Display generic help for the Loop section
uk: Відображати загальну довідку для розділу циклу

en: Display generic help for the Query section
uk: Відображати загальну довідку для розділу запита

en: Display lists of content
uk: Відображати списки вмісту

en: Display name
uk: Відображуване ім'я

en: Display options
uk: Параметри відображення

en: Display options:
uk: Параметри відображення:

en: Display the archive as a custom search
uk: Відображати архів як користувацький пошук

en: Display the basic archive
uk: Відображати простий архів

en: Display the current user's profile picture in this shape. For "custom" shape, custom CSS is needed for "wpv-profile-picture-shape-custom" CSS class.
uk: Відображати малюнок профілю поточного користувача в цій фігурі. У випадку "користувацької" фігури для CSS-класу "wpv-profile-picture-shape-custom" потрібен користувацький CSS.

en: Display the date when the post was created
uk: Показати дату створення публікації

en: Display the date when the post was last modified
uk: Показати дату внесення останніх змін у публікацію

en: Display the items using a custom search
uk: Відображати елементи за допомогою користувацького пошуку

en: Display the items using a custom search is not available in the Lite version. To use it, get the full Views.
uk: Відображення елементів за допомогою користувацького пошуку недоступне у версії Lite. Для цього вимагається повна версія Views.

en: Display the link to the selected post type archive page
uk: Показувати посилання на сторінку вибраного архіву типів публікацій

en: Display the post author's profile picture in this shape. For "custom" shape, custom CSS is needed for "wpv-profile-picture-shape-custom" CSS class.
uk: Відображати малюнок профілю автора публікації в цій фігурі. У випадку "користувацької" фігури для CSS-класу "wpv-profile-picture-shape-custom" потрібен користувацький CSS.

en: Display the profile picture in this shape. For "custom" shape, custom CSS is needed for "wpv-profile-picture-shape-custom" CSS class.
uk: Відображати малюнок профілю в цій фігурі. У випадку "користувацької" фігури для CSS-класу "wpv-profile-picture-shape-custom" потрібен користувацький CSS.

en: Display the query in pages, which visitors will switch without reloading the page.
uk: Відображати запит на сторінках, між якими відвідувачі будуть переходити без перезавантаження сторінки.

en: Display the query in pages, which will paginate automatically without reloading the page.
uk: Відображати запит на сторінках, які будуть ділитися автоматично без перезавантаження.

en: Display the query results in pages, which visitors will switch.
uk: Відображати результати запита на сторінках, між якими відвідувачі будуть переходити.

en: Display the results as a slider
uk: Відображати результати у вигляді слайдерів.

en: Display the results as a slider is not available in the Lite version. To use it, get the full Views.
uk: Відображення результатів у вигляді слайдера недоступне у версії Lite. Для цього вимагається повна версія Views.

en: Display the results using a custom search
uk: Відображати результати за допомогою користувацького пошуку

en: Display the results using a custom search is not available in the Lite version. To use it, get the full Views.
uk: Відображення результатів за допомогою користувацького пошуку недоступне у версії Lite. Для цього вимагається повна версія Views.

en: Display the results with pagination
uk: Відображати результати з поділом на сторінки

en: Display the results with pagination is not available in the Lite version. To use it, get the full Views.
uk: Відображення результатів із поділом на сторінки недоступне у версії Lite. Для цього вимагається повна версія Views.

en: Display the selected information for the current user
uk: Відображати виділені відомості про поточного користувача

en: Display this archive in pages, which visitors will switch without reloading the page.
uk: Відображати цей архів на сторінках, між якими відвідувачі будуть переходити без перезавантаження сторінки.

en: Display this archive in pages, which visitors will switch.
uk: Відображати цей архів на сторінках, між якими відвідувачі будуть переходити.

en: Display this information about the current post author.
uk: Показувати ці відомості про автора поточної публікації.

en: Display this metadata if that option was selected on the previous section
uk: Показувати ці метадані, якщо цей параметр було обрано в попередньому розділі

en: Display using a Content Template:
uk: Показати за допомогою шаблона вмісту:

en: Display value
uk: Відобразити значення

en: Displaying
uk: Відображається

en: Displaying repeatable field groups?
uk: Відображаєте групи повторюваних полів?

en: Displays a View
uk: Відображає подання

en: Displays a fully customized display
uk: Показувати повністю настроюваний екран

en: Displays a pager with the current page selected.
uk: Відображає перемикач сторінок із вибраною поточною сторінкою.

en: Displays the filter section of a View.
uk: Відображає розділ фільтрів у поданні.

en: Division
uk: Роздільник

en: Do not adjust URLs after loading search results
uk: Не змінювати URL-адреси після завантаження результатів пошуку

en: Do not apply any filter based on status.
uk: Не застосовувати фільтри на основі стану.

en: Do not forget to add a <strong>filter by post relationship or repeatable fields group owner</strong> and select the right owner for the groups that you want to display.
uk: Не забудьте додати <strong>зв'язок «фільтрувати за публікаціями» або власника групи повторюваних полів</strong> і виберіть потрібного власника груп, які ви хочете відобразити.

en: Do not parse shortcodes inside the field values
uk: Не аналізувати короткі коди всередині значень полів

en: Do not prepend domain name with protocol identifier, such as <code>http</code> or <code>https</code>. Only domain name should work as a good qualifier. For example, <code>example.com</code> or <code>www.example.com</code> is an acceptable entry.
uk: Не ставте перед доменним іменем ідентифікатор протоколу, наприклад <code>http</code> або <code>https</code>. Тільки доменне ім'я буде хорошим кваліфікатором. Наприклад, допускаються <code>example.com</code> або <code>www.example.com</code>.

en: Do not register any framework automatically
uk: Не реєструвати платформи автоматично

en: Do not show the spinner
uk: Не відображати лічильник

en: Do not wrap the excerpt in a paragraph
uk: Не вставляти витяг в абзац

en: Do you want to apply to all?
uk: Застосувати до всіх?

en: Documentation and Support
uk: Документація та підтримка

en: Documentation for Views theme framework integration
uk: Документація з інтеграції платформи теми Views

en: Documentation for pagination links
uk: Документація щодо посилань поділу на сторінки

en: Documentation on Toolset edit links
uk: Документація про посилання для редагування Toolset

en: Documentation on functions inside conditional evaluations
uk: Документація щодо функцій усередині умовних оцінок

en: Documentation on the Bootstrap Layouts
uk: Документація щодо шаблонів Bootstrap

en: Documentation on the Toolset Maps plugin
uk: Документація щодо плагіна Карт Toolset

en: Documentation on the Views debug modes
uk: Документація щодо режимів налагодження Views

en: Documentation on the third-party shortcode arguments
uk: Документація щодо аргументів коротких кодів сторонніх виробників

en: Domain
uk: Домен

en: Don't assign to any post type
uk: Не призначати жодному типу публікації

en: Don't forget to insert the custom search form into %s
uk: Не забудьте вставити форму користувацького пошуку в %s

en: Don't include current page in query result
uk: Не включати поточну сторінку та результат запита

en: Don't know the name of your theme function?
uk: Не знаєте назви функції своєї теми?

en: Don't show any debug information
uk: Не показувати жодних налагоджувальних відомостей

en: Don't show current logged user.
uk: Не відображати поточного користувача, який увійшов до системи.

en: Don't show empty terms
uk: Не показувати пусті терміни

en: Don't show pagination elements if there is only one page
uk: Не відображати елементи поділу на сторінки, якщо сторінка всього одна

en: Don't show this again
uk: Більше не показувати

en: Don't show this message again
uk: Більше не показувати це повідомлення

en: Don't use a WordPress Archive for this loop
uk: Не використовувати архів WordPress Archive для цього циклу

en: Don't use any content template for these items
uk: Не використовувати для цих елементів жодний шаблон вмісту

en: Done editing here? Return to the %1$sToolset Content Template editor%2$s.
uk: Закінчили редагування? Поверніться до %1$sРедактора шаблонів вмісту Toolset%2$s.

en: Don’t use any Content Template
uk: Не використовувати шаблон вмісту

en: Download WooCommerce Views
uk: Завантажити WooCommerce Views

en: Download from your Toolset account
uk: Завантажте зі свого облікового запису Toolset

en: Dropdowns
uk: Розкривні меню

en: Dropped table "%s".
uk: Таблицю "%s" видалено.

en: Duplicate
uk: Копіювати

en: Duplicate <em>%s</em>
uk: Дублювати <em>%s</em>

en: Duplicate a Content Template
uk: Дублювати шаблон вмісту

en: Duplicate a View
uk: Дублювати подання

en: ERROR
uk: ПОМИЛКА

en: Each View has a title and an optional description. These are used for you, to identify different Views. The title and the description don't appear anywhere on the site's public pages.
uk: У кожного подання є заголовок і додатковий опис. Вони використовуються для того, щоб розрізняти різні види подань. Заголовок та опис не відображаються на загальнодоступних сторінках веб-сайту.

en: Easily highlight new or unread items by adding a <span class="badge"></span> to links, Bootstrap navs, and more.
uk: Легко виділяйте нові або непрочитані елементи, додавши <span class="badge"></span> до посилань, навігації Bootstrap тощо.

en: Edit
uk: Редагувати

en: Edit %s
uk: Редагувати %s

en: Edit Content Template
uk: Редагувати шаблон вмісту

en: Edit Form
uk: Редагувати форму

en: Edit Layouts Loop View
uk: Редагувати подання циклу макетів

en: Edit Post forms
uk: Редагувати форми публікацій

en: Edit This
uk: Редагувати

en: Edit User forms
uk: Редагувати форми користувачів

en: Edit View
uk: Редагувати подання

en: Edit WordPress Archive
uk: Редагувати архів WordPress

en: Edit conditions manually
uk: Редагувати умови вручну

en: Edit conditions using the GUI
uk: Змінити умови за допомогою графічного інтерфейсу користувача

en: Edit filter
uk: Редагувати фільтр

en: Edit link text
uk: Змінити текст посилання

en: Edit selected Form in Toolset
uk: Редагувати вибрану форму в Toolset

en: Edit selected View in Toolset
uk: Редагувати вибране подання в Toolset

en: Edit the custom field filters
uk: Редагувати фільтри користувацьких полів

en: Edit the taxonomy filters
uk: Редагувати фільтри класифікації

en: Edit the termmeta field filters
uk: Редагувати фільтри полів метаданих термінів

en: Edit the usermeta field filters
uk: Редагувати фільтри поля метаданих користувача

en: Edit this Content Template
uk: Редагувати цей шаблон вмісту

en: Edit this filter
uk: Редагувати цей фільтр

en: Edit this item
uk: Редагувати цей елемент

en: Edit translation
uk: Редагувати переклад

en: Edit view
uk: Редагувати подання

en: Edit with
uk: Редагувати за допомогою

en: Edit with %1$s
uk: Редагувати за допомогою %1$s

en: Element
uk: Елемент

en: Element HTML tag
uk: Тег HTML елемента

en: Element classnames
uk: Встроенный стиль элемента

en: Element inline style
uk: Внутрішній стиль елемента

en: Element label
uk: Мітка елемента

en: Element output
uk: Вивід елемента

en: Element styling
uk: Стиль елемента

en: Elements info
uk: Інформація про елементи

en: Ellipsis text
uk: Текст трьох крапок

en: Email
uk: Ел. адреса

en: Embedded Content Template
uk: Вбудований шаблон вмісту

en: Embedded View
uk: Вбудоване подання

en: Embedded WordPress Archive
uk: Вбудований архів WordPress

en: Empty Trash
uk: Спорожнити кошик

en: Empty field values or incorrect field defined.
uk: Значення поля пусті або визначено неправильне поле.

en: Enable Views debug mode
uk: Увімкнути режим налагодження Views

en: Enable debugging and go to a page that should display a Content Template and Views will display the call function name.
uk: Увімкнути налагоджувач і перейти на сторінку, яка повинна відображати шаблон вмісту, а Views відображатиме назву функції виклику.

en: Enable edit links on the frontend
uk: Увімкнути посилання редагування в зовнішньому інтерфейсі

en: Enable history management setttings for AJAX custom search
uk: Увімкнути налаштування керування журналом для користувацького пошуку AJAX

en: Enable history management setttings for manual AJAX pagination
uk: Увімкнути налаштування керування журналом для ручного AJAX-поділу на сторінки

en: Enable line breaks
uk: Увімкнути розриви рядків

en: Enable syntax higlighter
uk: Увімкнути підсвічування синтаксису

en: Enable the Design with Toolset menu in the frontend
uk: Увімкнути меню «Створюйте зовнішній вигляд із Toolset» у зовнішньому інтерфейсі

en: Enable the legacy Views Map plugin
uk: Увімкнути застарілий плагін Карт Views

en: Enable theme support debugging
uk: Увімкнути налагодження підтримки тем

en: Enabling Views debug will open a popup on every page showing a Views element.
uk: Увімкнення налагодження Views призведе до відкриття спливаючого вікна на кожній сторінці, що відображає елемент Views.

en: Enabling the legacy Views Maps plugin will add the Google Maps API and the Views Maps plugin to your site.
uk: Після увімкнення застарілого плагіна Карт Views до вашого веб-сайту буде додано API «Карт Google» і плагін Карти Views.

en: Enabling this option might have a performance penalty.
uk: Увімкнення цього параметра може призвести до зниження продуктивності.

en: Encoding for pages and feeds
uk: Кодування сторінок і каналів

en: Enter a username or email address.
uk: Введіть ім'я користувача або електронну адресу.

en: Enter name here
uk: Введіть назву тут

en: Enter new title
uk: Введіть новий заголовок

en: Enter the excerpt length.
uk: Введіть довжину витягу.

en: Enter title here
uk: Введіть заголовок тут

en: Error 404 page
uk: Сторінка помилки «404»

en: Error post id: check _cred_cred_prefix_post_id
uk: Ідентифікатор повідомлення про помилку: check _cred_cred_prefix_post_id

en: Error while dropping table "%s".
uk: Не вдалося видалити таблицю "%s".

en: Error while parsing the evaluate expression
uk: Помилка під час граматичного аналізу виразу, що оцінюється

en: Error while retrieving result.
uk: Не вдалось отримати результат.

en: Error while retrieving the CRED form preview. The selected CRED form (ID: "%s") was not found.
uk: Не вдалось отримати попередній перегляд форми CRED. Вибрану форму CRED (ідентифік.: "%s") не знайдено.

en: Error while retrieving the Content Template preview. The selected Content Template (Slug: "%s") was not found.
uk: Не вдалось отримати попередній перегляд шаблона вмісту. Вибраний шаблон вмісту (короткий заголовок: "%s") не знайдено.

en: Error while retrieving the View custom search status.
uk: Помилка під час отримання стану користувацького пошуку подання.

en: Error while retrieving the View preview. The selected View (ID: %s) was not found.
uk: Не вдалось отримати попередній перегляд подання. Вибране подання (ідентифікатор: %s) не знайдено.

en: Error while saving an association to database
uk: Неможливо зберегти зіставлення в базу даних

en: Error: Files is too big, Max upload size is
uk: Помилка. Файл надто великий. Максимальний розмір завантаження

en: Everywhere
uk: Скрізь

en: Excerpt View
uk: Подання витягу

en: Excerpt length
uk: Довжина витягу

en: Exclude posts
uk: Виключити публікації

en: Executed code snippet "%s".
uk: Виконаний фрагмент коду "%s".

en: Export
uk: Експортувати

en: Export / Import
uk: Експорт / Імпорт

en: Export Views, WordPress Archives and Content Templates
uk: Експортувати подання, архіви WordPress і шаблони вмісту

en: Export and Import Views data
uk: Експортувати та імпортувати дані подань

en: Extend Bootstrap's grid system with the thumbnail component to easily display grids of images, videos, text, and more.
uk: Розширюйте систему сітки Bootstrap за допомогою компонента ескізів, щоб легко відображати сітки зображень, відео, текстів і багато іншого.

en: Extend form controls by adding text or buttons before, after, or on both sides of any text-based input.
uk: Розширюйте елементи керування формою, додаючи текст або кнопки перед, після або з обох боків будь-якого текстового вводу.

en: Extra classnames
uk: Додаткові імена класів

en: Fade
uk: Затухання

en: Failed to create Content Template - %s.
uk: Не вдалося створити шаблон вмісту – %s.

en: Failed to create view - %s.
uk: Не вдалося створити подання – %s.

en: Failed to duplicate Content Template - %s.
uk: Не вдалося отримати дублікат шаблона вмісту – %s.

en: Failed to duplicate view - %s.
uk: Не вдалося отримати дублікат подання – %s.

en: Failed to import Content Template attachment - %s, %s.
uk: Не вдалося імпортувати вкладення шаблона вмісту – %s, %s.

en: Failed to import View attachment - %s, %s.
uk: Не вдалося імпортувати вкладення подання – %s, %s.

en: Failed to update Content Template - %s.
uk: Не вдалося оновити шаблон вмісту – %s.

en: Failed to update view - %s.
uk: Не вдалося оновити подання – %s.

en: Failed to update view-template - %s.
uk: Не вдалося оновити view-template – %s.

en: Fast support and compatibility alerts
uk: Швидка підтримка та сповіщення про сумісність

en: Featured image height
uk: Висота основного зображення

en: Featured image size
uk: Розмір основного зображення

en: Featured image width
uk: Ширина основного зображення

en: Field
uk: Поле

en: Field - %s
uk: Поле – %s

en: Field filter deleted
uk: Фільтр полів вилучено

en: Field filter saved
uk: Фільтр полів збережено

en: Fields and Views
uk: Поля та подання

en: Fields and Views shortcodes
uk: Короткі коди полів і подань

en: Fields relationship:
uk: Зв'язок полів:

en: Fields to include:
uk: Поля, які потрібно включити:

en: Fields updated in the Loop
uk: Поля оновлено в циклі

en: File "%s" already exists. Please choose a different slug for the snippet.
uk: Файл "%s" уже існує. Виберіть інший короткий заголовок фрагмента.

en: Fill in some Query Filters settings
uk: Заповніть налаштування фільтрів запитів

en: Filter
uk: Фільтр

en: Filter %s by <strong>search</strong> term: <strong>%s</strong>
uk: Фільтрувати %s за терміном <strong>пошуку</strong>: <strong>%s</strong>

en: Filter %s by <strong>text search</strong>
uk: Фільтрувати %s за <strong>текстовим пошуком</strong>

en: Filter %s by a search term set by the View shortcode attribute: <strong>%s</strong>.
uk: Фільтрувати %s за пошуковим терміном, заданим аргументом короткого коду подання: <strong>%s</strong>.

en: Filter %s by a text search that will be added <strong>manually</strong> using the shortcode <span class="wpv-code">[wpv-filter-search-box]</span>.
uk: Фільтрувати %s за текстовим пошуком, який буде додано <strong>вручну</strong> за допомогою короткого коду <span class="wpv-code">[wpv-filter-search-box]</span>.

en: Filter %s by this <strong>shortcode argument specified</strong> term: <strong>%s</strong>
uk: Фільтрувати %s за цим терміном, <strong>вказаним аргументом короткого коду</strong>: <strong>%s</strong>

en: Filter %s by this search term: <strong>%s</strong>.
uk: Фільтрувати %s за цим терміном пошуку: <strong>%s</strong>.

en: Filter MetaHTML is empty
uk: Фільтр MetaHTML – пустий

en: Filter by %s
uk: Фільтрувати за %s

en: Filter by <strong>%s</strong>
uk: Фільтрувати за <strong>%s</strong>

en: Filter by a search term set by the View shortcode attribute: <strong>%s</strong>.
uk: Фільтрувати за пошуковим терміном, заданим аргументом короткого коду подання: <strong>%s</strong>.

en: Filter by post author
uk: Фільтрувати за автором публікації

en: Filter by post field
uk: Фільтрувати за полем публікації

en: Filter by post field %s
uk: Фільтрувати за полем публікації %s

en: Filter by post relationship
uk: Фільтрувати за зв'язком публікацій

en: Filter by post relationship / repeatable field groups owner
uk: Зв'язок «фільтрувати за публікаціями» / власник груп повторюваних полів

en: Filter by post relationship or repeatable fields group owner
uk: Зв'язок «фільтрувати за публікаціями» або власник групи повторюваних полів

en: Filter by post taxonomy
uk: Фільтрувати за класифікацією публікації

en: Filter by post type
uk: Фільтрувати за типом публікацій

en: Filter by this search term: <strong>%s</strong>.
uk: Фільтрувати за пошуковим терміном: <strong>%s</strong>.

en: Filter by:
uk: Фільтрувати за:

en: Filter comparison
uk: Порівняння фільтрів

en: Filter options
uk: Параметри фільтра

en: Filter posts to
uk: Фільтрувати публікації до

en: Filter saved
uk: Фільтр збережено

en: Filter section
uk: Розділ фільтрів

en: Filters
uk: Фільтри

en: Finally, if you use a page builder, activate it on this page, create a <strong>Toolset View</strong> widget/module/block and select <strong>%s</strong> in the <em>View</em> selection control.
uk: І, нарешті, якщо ви використовуєте будівник сторінок, увімкніть його на цій сторінці, створіть віджет/модуль/блок <strong>подання Toolset</strong> і виберіть <strong>%s</strong> у контролері вибору <em>подання</em>.

en: Finally, the third option will display just the results, you need to add the form elsewhere targeting this page.
uk: І, нарешті, третій параметр відображатиме тільки результати, а форму, що , вказує на цю сторінку, потрібно додати в іншому місці.

en: Finish
uk: Готово

en: First
uk: Перша

en: First %d results loaded
uk: Перші %d результати(ів) завантажено

en: First %d results skipped
uk: Перші %d результатів пропущено

en: First Name
uk: Ім'я

en: First name
uk: Ім'я

en: First result loaded
uk: Перший результат завантажено

en: First result skipped
uk: Перший результат пропущено

en: First, choose how to update the results. Depending on your selections, the Filter HTML editor will include different controls.
uk: Спочатку виберіть спосіб оновлення результатів. Залежно від вашого вибору редактор «Фільтрувати HTML» міститиме різні елементи керування.

en: Fix filters relationship
uk: Виправити зв'язки фільтрів

en: Footer language selector
uk: Селектор мов у нижньому колонтитулі

en: Footer language switcher
uk: Перемикач мов у нижньому колонтитулі

en: For details, check the %sdocumentation page%s
uk: Докладніше на %sсторінці документації%s

en: For documentation, see: %1$sLoop parameters in the Loop%2$s.
uk: Документація про %1$sПараметри циклу в циклі%2$s.

en: For documentation, see: %sConditional HTML output in Views%s.
uk: Див. документацію: %sУмовне виведення HTML у Views%s.

en: For example, if you would want to present an important message to your users through an alert pop-up, you would add this JavaScript here:
uk: Наприклад, якщо потрібно показати важливе повідомлення для ваших відвідувачів у спливаючому вікні сповіщення, цей JavaScript потрібно додати тут:

en: For example, if you would want to style the h3 tags featured in your output, you would add this CSS styling here:
uk: Наприклад, якщо ви захочете додати стиль до тегів h3 у вашому виводі, слід додати цей стиль CSS сюди:

en: For example, to support <code>[wpv-post-title id="[my-custom-shortcode]"]</code> add <strong>my-custom-shortcode</strong> as a third-party shortcode argument below.
uk: Наприклад, для підтримки <code>[wpv-post-title id="[my-custom-shortcode]"]</code> додайте <strong>my-custom-shortcode</strong> як аргумент стороннього короткого коду нижче.

en: For example, to support <em>my-function()</em> add <strong>my-function</strong> as a function name below. For class methods, use the syntax <strong>Class::method</strong>.
uk: Наприклад, для підтримки <em>my-function()</em> додайте <strong>my-function</strong> як ім'я функції нижче. У випадку методів класу скористайтеся синтаксисом <strong>Class::method</strong>.

en: For example:
uk: Наприклад:

en: For retrieving debug information if asked by a support person, use the <a href="%s">debug information</a> page.
uk: Щоб отримати налагоджувальні відомості, які може попросити співробітник служби технічної підтримки, скористайтеся сторінкою <a href="%s">налагоджувальних відомостей</a>.

en: For the Search results archive, you will need to add the following post types to the %1$sRelevanssi index%2$s: ##CTPLIST##. %3$sText Search documentation%4$s.
uk: Для архіву результатів пошуку необхідно додати такі типи публікацій до %1$sпокажчика Relevanssi%2$s: ##CTPLIST##. %3$sДокументація до текстового пошуку%4$s.

en: For this filter, you will need to add the following post types to the %1$sRelevanssi index%2$s: ##CTPLIST##. %3$sText Search documentation%4$s.
uk: Для цього фільтра необхідно додати такі типи публікацій до %1$sпокажчика Relevanssi%2$s: ##CTPLIST##. %3$sДокументація до текстового пошуку%4$s.

en: Forgot Password Form
uk: Форма для нагадування пароля

en: Forgot Password Link
uk: Посилання для нагадування пароля

en: Forgot password form
uk: Форма для нагадування пароля

en: Forgot password link
uk: Посилання для нагадування пароля

en: Form
uk: Форма

en: Form selection
uk: Вибір форми

en: Format
uk: формат

en: Format of the options
uk: Формат параметрів

en: Formatted based on the options below
uk: Відформатовано на основі параметрів нижче

en: Formatting
uk: Форматування

en: Formatting and editing instructions
uk: Вказівки з форматування і редагування

en: Forms
uk: Форми

en: Forms Editing
uk: Редагування форм

en: Forms can redirect to the edited post or user, or to a specific page, after they are submitted.
uk: Після надсилання форми можуть переспрямовувати до відредагованої публікації або користувача, або до певної сторінки.

en: Forms edit-post link
uk: Посилання для редагування публікації Forms

en: Forms edit-user link
uk: Посилання для редагування користувача Forms

en: Forms message
uk: Повідомлення Forms

en: Framework value
uk: Значення інфраструктури

en: Front-end
uk: Зовнішній інтерфейс

en: Front-end Content
uk: Вміст зовнішнього інтерфейсу

en: Frontend Edit Links
uk: Посилання редагування зовнішнього інтерфейсу

en: Frontend events
uk: Події в зовнішньому інтерфейсі

en: Full Views Feature
uk: Функція повної версії Views

en: Full custom display mode
uk: Режим повністю користувацького відображення

en: Full debug mode
uk: Повний режим налагодження

en: Full documentation is found in the %1$sViews shortcodes%2$s page.
uk: Вичерпна документація знаходиться на сторінці %1$sкоротких кодів Views%2$s.

en: Full page refresh when visitors click on the search button
uk: Повністю оновлювати сторінку, якщо відвідувачі клацають кнопку пошуку.

en: Full page refresh when visitors click on the search button with input values auto-updating
uk: Повністю оновлювати сторінку з автооновленням введених значень, якщо відвідувачі натискають кнопку пошуку

en: Fully styled output
uk: Повністю стилізований вивід

en: Fully styled search input
uk: Повністю стилізований ввід пошуку

en: Function name
uk: Ім'я функції

en: Function name|Option ID
uk: Ім'я функції | Ідентифікатор параметра

en: Functions inside conditional evaluations
uk: Функції всередині умовних оцінок

en: Fusion Builder
uk: Будівник Fusion

en: General
uk: Загальні положення

en: Generated shortcode
uk: Створений короткий код

en: Get Bootstrap element
uk: Завантажити елемент Bootstrap

en: Get New Password
uk: Отримати новий пароль

en: Get Views
uk: Отримати Views

en: Get more details about the new Toolset Maps plugin in the <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">documentation page</a>.
uk: Докладніше про новий плагін Карт Toolset на <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">сторінці документації</a>.

en: Get more details in the <a href="%1$s" title="%2$s">documentation page</a>.
uk: Докладніше на <a href="%1$s" title="%2$s">сторінці документації</a>.

en: Get only some results. -1 means no limit
uk: Отримати результати лише частково. -1 означає, що обмеження немає

en: Get only some results. 0 means no limit.
uk: Отримати результати лише частково. 0 означає, що обмеження немає.

en: Getting started
uk: Початок роботи

en: Give us feedback about this video
uk: Надішліть нам відгук про це відео

en: Glyphicons
uk: Гліфікони

en: Go to
uk: Перейти до

en: Go to %1$sText Search settings%2$s to build the search index.
uk: Перейдіть у %1$sналаштування текстового пошуку%2$s, щоб побудувати індекс.

en: Go to page
uk: Перейти на сторінку

en: Good for building your own unique loops.
uk: Корисно для створення власних унікальних циклів.

en: Got it! Don't show this message again
uk: Зрозуміло! Більше не показувати це повідомлення

en: Got markup for "<span class="bs_pop_element_name_codemirror">Element</span>"? Now paste it into the editor.
uk: У вас є розмітка для "<span class="bs_pop_element_name_codemirror">елемента</span>"? Тепер вставте її в редактор.

en: Got markup for "<span class="bs_pop_element_name_tinymce">Element</span>"? Before you paste HTML into the editor, <br>remember to switch to HTML editing. Then, paste the code into the editor.
uk: У вас є розмітка для "<span class="bs_pop_element_name_tinymce">елемента</span>"? Перш ніж вставляти HTML-код у редактор, <br>перемкніться на редагування в режимі HTML. Тоді вставте код у редактор.

en: Grey
uk: Сірий

en: Grid
uk: Cітка

en: Grid system
uk: Сіткова система

en: Group
uk: Група

en: Group a series of buttons together on a single line with the button group. Add on optional JavaScript radio and checkbox style behavior with our buttons plugin.
uk: Групуйте ряд кнопок в одному рядку за допомогою групи кнопок. Застосовуйте додатковий стиль радіокнопок і прапорців на JavaScript за допомогою нашого плагіна для кнопок.

en: Has custom search
uk: Містить користувацький пошук

en: Has submit button
uk: Має кнопку «Надіслати»

en: Helper classes
uk: Класи підтримки

en: Here are the things that you can create with Views plugin:
uk: За допомогою плагіна Views можна створювати наступне:

en: Here you can scan your content and check where this View is being used.
uk: Тут можна сканувати вміст і перевіряти місце використання цього подання.

en: Here you can set the URLs of additional scripts that need to be loaded with this View. Use a comma separated list of URLs
uk: Тут задаються URL-адреси додаткових сценаріїв, які потрібно завантажувати з цим зображенням. Скористайтеся списком URL-адрес, розділених комами.

en: Hidden custom fields
uk: Приховані користувацькі поля

en: Hide
uk: Приховати

en: Hide Bootstrap buttons
uk: Приховати кнопки Bootstrap

en: Hide checkbox
uk: Приховати прапорець

en: Higher end
uk: Початок

en: Home/Blog
uk: Головна/Блог

en: Horizontal crop position
uk: Обтинання за горизонталлю

en: Hour
uk: Година

en: Hours can only be numbers between 0 and 23
uk: Година може мати лише числовий формат від 0 до 23

en: How do you want to display the loop?
uk: Як відобразити цикл?

en: How do you want to update the results?
uk: Як оновлювати результати?

en: How this Content Template is used
uk: Як використовується цей шаблон вмісту

en: How to Design the Loop
uk: Як оформити цикл

en: How to display this Custom Search View
uk: Як відображати це подання користувацького пошуку

en: How to display this View
uk: Як відображати це подання

en: How to filter
uk: Як фільтрувати

en: How to search
uk: Як шукати

en: However, you might want to disable this feature for the current View
uk: Щоправда, можна відімкнути цю функцію для поточного подання

en: I am a theme designer and I want to receive affiliate commission
uk: Я створюю теми і хочу отримувати партнерську комісію

en: I will assign this layout to content later
uk: Я призначу цей макет вмісту пізніше

en: I'll add the search box to the HTML manually
uk: Я додам пошуковий рядок до HTML вручну

en: I'm using this layout to display 'single' pages
uk: Я використовую цей макет, щоб відображати «окремі» сторінки

en: I'm using this layout to display an archive
uk: Я використовую цей макет, щоб відображати архів

en: ID
uk: Ідентифікатор

en: ID of the image
uk: Ідентифікатор зображення

en: ID, date, author or title
uk: ідентифікатор, дата, автор або назва

en: ID, date, author, title, post_type or field-slug
uk: ідентифікатор, дата, автор, заголовок, тип публікації або короткий заголовок поля

en: If Content Templates don't work with your theme then you can enter the name of the function your theme uses here:
uk: Якщо шаблони вмісту не працюють з вашою темою, назву функції вашої теми можна ввести тут:

en: If the field has multiple values, you can display just one of them or all the values using a separator.
uk: Якщо поле містить кілька значень, можна відобразити тільки одне з них або всі значення через роздільник.

en: If the problem persists, please don't hesitate to contact %sour support%s with this technical information:
uk: Якщо проблема не зникне, зверніться в %sнашу Службу підтримки%s з технічними відомостями нижче:

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
uk: Якщо ви вважаєте, що це помилка, просто не зважайте на цей лист і все залишиться без змін.

en: If you are not using pagination or a custom search, this section outputs nothing.
uk: Якщо ви не використовуєте поділ на сторінки або користувацький пошук, у цьому розділі нічого не виводитиметься.

en: If you need to remove any of those registered items, please go to the <a href="%s" target="_blank">Views Settings page</a>.
uk: Якщо вам необхідно видалити певний зареєстрований елемент, перейдіть на <a href="%s" target="_blank">сторінку налаштувань Views</a>.

en: If you want to add fields and keep your HTML edits, use the <strong>Fields and Views</strong> button.
uk: Якщо потрібно додати поля та зберегти зміни HTML, скористайтеся кнопкою <strong>Поля та подання</strong>.

en: Image HTML tag
uk: HTML-мітка зображення

en: Image.
uk: Зображення.

en: Images
uk: Зображення

en: Import
uk: Імпортувати

en: Import Views for theme
uk: Імпортувати подання для теми

en: Import Views, WordPress Archives and Content Templates
uk: Імпортувати подання, архіви WordPress і шаблони вмісту

en: Import Views, WordPress Archives and Content Templates for your Theme
uk: Імпортувати подання, архіви WordPress і шаблони вмісту до вашої теми

en: Import options
uk: Параметри імпорту

en: Import the Views XML file placed in the Views Embedded folder
uk: Імпортувати XML-файл Views, уміщений у вбудовану папку Views

en: In other place on this same page
uk: В іншому місці на цій сторінці

en: In this section you can add pagination controls, slider controls and custom searches. If you have enabled pagination, you need to insert the pagination controls here. They are used for both paged results and sliders. For custom searches, insert 'filter' elements. The output of this section is displayed via the [wpv-filter-meta-html] shortcode in the Output section.
uk: У цьому розділі можна додавати елементи керування поділом на сторінки, слайдерами і користувацьким пошуком. Якщо ви ввімкнули поділ на сторінки, сюди слід вставити елементи керування. Вони використовуються як для посторінкових результатів, так і слайдерів. Для користувацького пошуку вставте елементи «фільтра». Вивід цього розділу відображається за допомогою короткого коду [wpv-filter-meta-html] в розділі виводу.

en: In this section you can choose when to refresh the Views results and which options to show in form inputs.
uk: У цьому розділі можна вибрати, коли оновляти результати подань і які параметри відображати у вводі форм.

en: In this section you can choose when to refresh the WordPress Archive results and which options to show in form inputs.
uk: У цьому розділі можна час оновлення результатів архіву WordPress та параметри для відображення у вводі форм.

en: Inactive
uk: Неактивний

en: Include children in the post count
uk: Включити дочірні елементи в кількість публікацій

en: Include in search
uk: Включити в пошук

en: Include only posts
uk: Додати лише публікації

en: Include only users with those IDs
uk: Включити тільки користувачів із тими ідентифікаторами

en: Include only users with those roles
uk: Включити тільки користувачів із тими ролями

en: Include or exclude
uk: Включити або виключити

en: Include or exclude sticky posts
uk: Включити або виключити клейкі публікації

en: Include or exclude users
uk: Додати або виключити користувачів

en: Include terms that have non-empty descendants
uk: Включити терміни, у яких немає пустих дочірніх елементів

en: Include the Next link on the last page.
uk: Відображати посилання «Далі» на першій сторінці.

en: Include the Previous link on the first page.
uk: Відображати посилання «Назад» на першій сторінці.

en: Include the Previous/Next links on the first and the last pages
uk: Відображати посилання «Назад»/«Далі» на першій та останній сторінці

en: Include this field in text searches throughout the site
uk: Включити це поле в текстовий пошук на веб-сайті

en: Includes over 250 glyphs in font format from the Glyphicon Halflings set. Glyphicons Halflings are normally not available for free, but their creator has made them available for Bootstrap free of cost.
uk: Містить понад 250 гліфів із набору Glyphicon Halflings у форматі шрифту. Зазвичай Glyphicons Halflings можна отримати за певну плату, але їхній автор надав їх для Bootstrap безкоштовно.

en: Index
uk: Індекс

en: Index and separator
uk: Індекс і роздільник

en: Index to end
uk: Який індекс закінчити

en: Index to start
uk: Який індекс почати

en: Indicate the current page's location within a navigational hierarchy.
uk: Вказуйте розташування поточної сторінки в навігаційній ієрархії.

en: Infinite scrolling
uk: Безмежне прокручування

en: Infinite scrolling tolerance
uk: Допустиме відхилення безмежного прокручування

en: Infinite scrolling tolerance, in pixels:
uk: Допустиме відхилення безмежного прокручування, у пікселях:

en: Info
uk: Відомості

en: Information
uk: Відомості

en: Inline Content Template removed
uk: Вбудований шаблон вмісту видалено

en: Inline Content Template saved
uk: Вбудований шаблон вмісту збережено

en: Inline formatting.
uk: Вбудоване форматування

en: Inline styles that will be added to the anchor HTML tag.
uk: Вбудовані стилі, які буде додано до HTML-мітки прив'язки.

en: Input
uk: Ввід

en: Input classnames
uk: Імена класів вводу

en: Input format: %s
uk: Вхідний формат: %s

en: Input groups
uk: Групи вводу

en: Input style
uk: Стиль вводу

en: Input type
uk: Тип вводу

en: Insert Views Shortcodes
uk: Вставити короткі коди подань

en: Insert Views frontend event handler
uk: Вставити обробник подій зовнішнього інтерфейсу подання

en: Insert a Content Template already assigned into the View
uk: Вставити шаблон вмісту, вже призначений поданню

en: Insert a Content Template already assigned into the WordPress Archive
uk: Вставити шаблон вмісту, уже призначений архіву WordPress

en: Insert a custom search filter
uk: Вставити фільтр користувацького пошуку

en: Insert conditional shortcode
uk: Вставити умовний короткий код

en: Insert controls
uk: Вставити елементи керування

en: Insert controls for frontend sorting
uk: Вставити елементи керування для сортування в зовнішньому інтерфейсі

en: Insert event trigger callback
uk: Вставити зворотний виклик тригера подій

en: Insert grid
uk: Вставити сітку

en: Insert shortcode
uk: Вставити короткий код

en: Insert the Content Template shortcode to editor
uk: Вставити короткий код шаблона вмісту в редактор

en: Insert the Post/Page ID where the search result will be displayed.
uk: Вставте ідентифікатор публікації/сторінки, на якій відображатиметься результат пошуку.

en: Insert transition controls for the pagination
uk: Вставити елементи керування переходом між сторінками

en: Install WooCommerce Views
uk: Установити WooCommerce Views

en: Integrated option
uk: Інтегрований параметр

en: Invalid CT ID.
uk: Неприпустимий ідентифікатор ШВ.

en: Invalid data
uk: Неприпустимі дані

en: Invalid output mode.
uk: Неприпустимий режим виводу.

en: Invalid parameters
uk: Неприпустимі параметри

en: Invalid username or email.
uk: Неприпустимий пароль або електронна адреса.

en: Invalid username.
uk: Неприпустиме ім'я користувача.

en: It appears that you made modifications to the layout.
uk: Схоже, що ви внесли зміни в макет.

en: It can be used to tweak the content of a post when it is displayed alone or in an archive page.
uk: Його можна використовувати для налаштування вмісту публікації, коли вона відображається окремо або на сторінці архіву.

en: It displays fields from the current post using simple shortcodes.
uk: Він відображає поля поточної публікації, використовуючи прості короткі коди.

en: It displays the fields of the post in the loop, by using a simple shortcode:
uk: Він відображає поля публікації в циклі, використовуючи простий короткий код:

en: It is assigned to one or more archive or taxonomy loops.
uk: Його призначено одному або багатьом архівам, або циклам класифікації.

en: It will replace the ‘main content’ section of the page.
uk: Він замінить розділ «основного вмісту» сторінки.

en: Item1
uk: Елемент1

en: Item2
uk: Елемент2

en: Items
uk: Елементи

en: Items found
uk: Знайдено елементів

en: Items per page
uk: Елементів на сторінці

en: Iterator boundaries
uk: Межі ітератора

en: JS editor
uk: Редактор JS

en: Javascript function to execute after the pagination transition has been completed:
uk: Функція Javascript, яку потрібно виконувати після завершення переходу до поділу на сторінки:

en: Javascript settings
uk: Налаштування Javascript

en: Jump to:
uk: Перейти до:

en: Just post title
uk: Лише заголовок публікації

en: Keep original proportion
uk: Зберігати вихідні пропорції

en: Keep third party filters
uk: Дозволити фільтри сторонніх видавців

en: Kind of element
uk: Вид елемента

en: Label classnames
uk: Імена класів мітки

en: Label for lower end
uk: Мітка кінця списку

en: Label for the "ascending" option
uk: Мітка для параметра за "зростанням"

en: Label for the "descending" option
uk: Мітка для параметра за "спаданням"

en: Label for the checkbox, leave empty to use the Types name if available.
uk: Мітка прапорця. Залиште пустою, щоб використовувати ім'я Types за наявності.

en: Label for the first 'default' option
uk: Мітка першого параметра «за промовчанням»

en: Label for the first options, which returns all posts.
uk: Мітка перших параметрів, що повертає всі публікації.

en: Label for the higher end
uk: Мітка початку списку

en: Label for the search box
uk: Мітка поля пошуку

en: Label inline style
uk: Внутрішній стиль мітки

en: Label of the first empty option
uk: Мітка першого порожнього параметра

en: Label styling
uk: Стиль мітки

en: Labels
uk: Мітки

en: Labels for the lower and higher ends of the comparison
uk: Мітки кінця і початку порівняння

en: Labels for the sorting direction control:
uk: Мітки для керування напрямком сортування:

en: Language
uk: Мова

en: Language selector
uk: Селектор мов

en: Language switcher
uk: Перемикач мов

en: Large
uk: Великий

en: Last
uk: Остання

en: Last Name
uk: Прізвище

en: Last modified
uk: Останні зміни

en: Last name
uk: Прізвище

en: Layout
uk: Макет

en: Layouts archive loop
uk: Цикл архівів макетів

en: Learn about different layouts
uk: Дізнайтеся про різні макети

en: Learn about displaying content from parent and other posts in the %sdocumentation page%s.
uk: Докладніше про відображення вмісту з батьківських та інших публікацій на %sсторінці документації%s.

en: Learn about displaying content from specific users in the %sdocumentation page%s.
uk: Докладніше про відображення вмісту від конкретних користувачів на %sсторінці документації%s.

en: Learn about using Content Templates to customize fields.
uk: Докладніше про використання шаблонів вмісту для налаштування полів.

en: Learn by building a real site, using sample data and step-by-step tutorials that we’ve prepared for you.
uk: Навчіться на прикладі створення реального веб-сайту, використовуючи довільні дані і поетапні вказівки, які ми вам підготували.

en: Learn how to create custom searches with Views.
uk: Навчіться створювати користувацький пошук за допомогою Views.

en: Learn how to create sliders with Views.
uk: Дізнайтеся, як створювати слайдери за допомогою Views.

en: Learn how to display Views
uk: Дізнайтеся, як відображати подання

en: Learn how to use Bootstrap in layouts
uk: Дізнайтеся, як Bootstrap застосовується в макетах

en: Learn more
uk: Докладніше

en: Learn more about <em>Toolset</em>
uk: Докладніше про <em>Toolset</em>

en: Learn more by reading the %sViews Loop documentation%s.
uk: Докладніше в %sДокументації циклу подання%s.

en: Learning Views
uk: Ознайомлення із Views

en: Leave empty to display all values.
uk: Залиште пустим, щоб відобразити всі значення.

en: Left
uk: Лівий

en: Legacy relationship
uk: Застарілий зв'язок

en: Length count
uk: Довжина

en: Let me choose individual settings manually
uk: Я самостійно виберу вручну окремі налаштування

en: Limit
uk: Обмеження

en: Limit and Offset
uk: Обмеження та зміщення

en: Limit and Offset saved
uk: Обмеження і зміщення збережено

en: Line break.
uk: Розрив рядка.

en: Link
uk: Посилання

en: Link label
uk: Мітка посилання

en: Link text
uk: Текст посилання

en: Link to WordPress archive page
uk: Посилання на сторінку архіву WordPress

en: Link to term archive page
uk: Посилання на сторінку архіву термінів

en: Link to the next page
uk: Посилання на наступну сторінку.

en: Link to the previous page
uk: Посилання на попередню сторінку.

en: Link.
uk: Посилання.

en: List View
uk: Список

en: List all users but the ones who met the criteria
uk: Перерахувати всіх користувачів, крім тих, які відповідають критеріям

en: List group
uk: Група списків

en: List groups are a flexible and powerful component for displaying not only simple lists of elements, but complex ones with custom content.
uk: Групи списків – гнучкий і потужний компонент для відображення не лише простих, але і складних списків елементів із користувацьким вмістом.

en: List of custom and third-party shortcodes you want to be able to use as Views shortcode arguments.
uk: Список користувацьких і сторонніх коротких кодів, корисних як аргументи коротких кодів Views.

en: List of functions and class methods that you want to be able to use inside the Views <code>[wpv-conditional]</code> shortcode <code>if</code> attribute.
uk: Список функцій і методів класу, які потрібно використовувати всередині атрибута <code>if</code> короткого коду Views <code>[wpv-conditional]</code>.

en: List of subdomains or external domains you want to allow safe redirection to. These are used with some Views shortcodes, offering a redirection URL, via an attribute.
uk: Список піддоменів або зовнішніх доменів, безпечне переспрямування на які ви хочете дозволити. Вони використовуються з окремими короткими кодами Views, які забезпечують URL-адресу для переспрямування через атрибут.

en: List separator
uk: Роздільник елементів списку

en: List the following terms
uk: Перерахувати такі терміни

en: List with separators
uk: Список із роздільниками

en: Load non-Types custom fields
uk: Завантажити користувацькі поля не з Types

en: Loading
uk: Завантаження

en: Loading existing fields
uk: Завантаження наявних полів

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: Log In
uk: Увійти

en: Log into <a href="%s">your account</a> and go to <a href="%s">affiliate settings</a> for details.
uk: Щоб отримати докладні відомості, увійдіть у <a href="%s">свій обліковий запис</a> і перейдіть до <a href="%s">налаштувань партнерства</a>.

en: Logged in
uk: Вхід виконано

en: Login Form
uk: Форма введення

en: Login form
uk: Форма входу

en: Logout
uk: Вийти

en: Logout Link
uk: Посилання для виходу

en: Logout link
uk: Посилання для виходу

en: Loop
uk: Замкнутий цикл

en: Loop Editor
uk: Редактор циклу

en: Loop Selection
uk: Вибір циклу

en: Loop Selection saved
uk: Вибір циклу збережено

en: Loop Wizard
uk: Майстер циклу

en: Loop item in %s
uk: Елемент циклу в %s

en: Loop parameters in the Loop
uk: Параметри циклу в циклі

en: Loop saved
uk: Цикл збережено

en: Loop section
uk: Розділ циклу

en: Loop selection
uk: Вибір циклу

en: Loop style
uk: Стиль циклу

en: Loop view for
uk: Зациклити подання для

en: Loop wizard
uk: Майстер циклу

en: Loops Selection
uk: Вибір циклів

en: Lost password?
uk: Втратили пароль?

en: Lower end
uk: Кінець

en: Main sections
uk: Основні розділи

en: Maintenance mode disabled.
uk: Режим обслуговування вимкнуто.

en: Maintenance mode enabled.
uk: Режим обслуговування увімкнуто.

en: Maintenance mode is already active (.maintenance file present).
uk: Режим обслуговування вже активний (присутній файл .maintenance).

en: Maintenance mode is already disabled.
uk: Режим обслуговування уже вимкнуто.

en: Make the table sortable by columns
uk: Увімкнути сортування таблиці за стовпцями

en: Makes the text content translatable via WPML's String Translation.
uk: Готує вміст тексту для перекладу через переклад рядків WPML.

en: Manual pagination, %s items per page
uk: Поділ на сторінки вручну, %s елементів на сторінку

en: Manual pagination, 1 item per page
uk: Поділ на сторінки вручну, один елемент на сторінку

en: Manual paragraphs
uk: Абзаци вручну

en: Manual paragraphs - don't create &lt;br&gt; and &lt;p&gt; tags from line breaks.
uk: Абзаци вручну – не створювати мітки &lt;br&gt; і &lt;p&gt; з розривів рядків.

en: Manually entered values
uk: Введені вручну значення

en: Map plugin (legacy)
uk: Плагін карт (застарілий)

en: Maps
uk: Карти

en: Maybe you have manually set a different one on them.
uk: Можливо, ви вручну задали для них інший.

en: Media
uk: Медіа

en: Media entries are children of the post that they are attached to
uk: Медіапублікації – дочірні публікації щодо записів, до яких вони прикріплені

en: Media object
uk: Об'єкт мультимедіа

en: Media post type can not be part of a relationship.
uk: Тип публікацій мультимедіа не може бути частиною зв'язку.

en: Medium
uk: Середній

en: Memory used
uk: Використано пам’яті

en: Menu order
uk: Послідовність меню

en: Minimize
uk: Згорнути

en: Minute
uk: Хвилина

en: Minutes can only be numbers between 0 and 59
uk: Хвилина може мати лише числовий формат від 0 до 59

en: Missing View Slug.
uk: Немає короткого заголовка подання.

en: Missing View Title.
uk: Немає заголовка подання.

en: Modified date
uk: Дата змінення

en: Modified date GMT
uk: Дата змінення за Гринвічем

en: Modified settings: %1$s.
uk: Змінені налаштування: %1$s.

en: Module Manager
uk: Менеджер модулів

en: Month
uk: Місяць

en: Month archives
uk: Архіви за місяць

en: Month: %s
uk: Місяць: %s

en: Months can only be a number between 1 and 12
uk: Місяць може мати лише числовий формат від 1 до 12

en: Move to Trash
uk: Перемістити в кошик

en: Move to trash
uk: Перемістити до кошика

en: Multi-select
uk: Множинний вибір

en: Multiselect
uk: Множинний вибір

en: My custom spinner graphics
uk: Власна графіка лічильника

en: My shortcode
uk: Мій короткий код

en: My shortcode two
uk: Мій другий короткий код

en: MySQL error when creating table %s: %s
uk: Помилка MySQL під час свторення таблиці %s: %s

en: MySQL query
uk: Запит MySQL

en: Name
uk: Ім'я

en: Name for the new %s
uk: Ім'я нового %s

en: Name the new WordPress Archive for %s
uk: Назвіть новий архів WordPress для %s

en: Name this Content Template
uk: Назвати цей шаблон вмісту

en: Name this View
uk: Назвати це подання

en: Name this WordPress Archive
uk: Назвати цей архів WordPress

en: Name this string to find it easily in the WPML String Translation page.
uk: Дайте ім'я цьому рядку, щоб його можна було легко знайти на сторінці Перекладу рядків WPML.

en: Navbar
uk: Панель навігації

en: Navbars are responsive meta components that serve as navigation headers for your application or site.
uk: Панелі навігації – адаптивні мета-компоненти, які виконують роль заголовків із навігацією у вашій програмі чи на сайті.

en: Navigation controls using a dropdown
uk: Елементи керування навігацією, що використовують розкривне меню

en: Navigation controls using dots
uk: Елементи керування навігацією, що використовують крапки

en: Navigation controls using links
uk: Елементи керування навігацією, що використовують посилання

en: Navs
uk: Навігація

en: Navs available in Bootstrap have shared markup, starting with the base .nav class, as well as shared states. Swap modifier classes to switch between each style.
uk: Навігація в Bootstrap має спільну розмітку, починаючи з базового .nav-класу, а також спільні стани. Перемикайте класи модифікаторів, щоб змінювати стилі.

en: Need help?
uk: Потрібна довідка?

en: Nested elements
uk: Вкладені елементи

en: New Content Template
uk: Новий шаблон вмісту

en: New View
uk: Нове подання

en: New filter
uk: Новий фільтр

en: New password
uk: Новий пароль

en: New snippet has been inserted.
uk: Додано новий фрагмент.

en: Newer first
uk: Спочатку нові

en: Next
uk: Далі

en: Next &raquo;
uk: Далі &raquo;

en: Next page
uk: Наступна сторінка

en: Nicename
uk: Зрозуміле ім'я

en: Nickname
uk: Псевдонім

en: No
uk: Ні

en: No Comments
uk: Немає коментарів

en: No Content Template (display the "body" of the post)
uk: Немає шаблона вмісту (показувати "тіло" публікації)

en: No Content Templates found
uk: Шаблони вмісту не знайдено

en: No Content Templates found in Trash
uk: У кошику шаблонів вмісту не знайдено

en: No Content Templates found in Trash that matched your criteria.
uk: У Кошику немає шаблонів вмісту, що відповідають вашим критеріям.

en: No Content Templates found in Trash.
uk: У Кошику немає шаблонів вмісту.

en: No Content Templates found that matched your criteria.
uk: Немає шаблонів вмісту, що відповідають вашим критеріям.

en: No Content Templates found.
uk: Немає шаблонів вмісту.

en: No Post types/Taxonomies assigned
uk: Не призначено типи публікацій/класифікації

en: No Views found in Trash that matched your criteria.
uk: У Кошику немає подань, що відповідають вашим критеріям.

en: No Views found in Trash.
uk: У Кошику немає подань.

en: No Views found.
uk: Немає подань.

en: No Views matched your criteria.
uk: Немає подань, які відповідають вашим вимогам.

en: No WordPress Archives found in Trash that matched your criteria.
uk: У Кошику немає архівів WordPress, що відповідають вашим критеріям.

en: No WordPress Archives found in Trash.
uk: У Кошику немає архівів WordPress.

en: No WordPress Archives found that matched your criteria.
uk: Немає архівів WordPress, що відповідають вашим критеріям.

en: No WordPress Archives found.
uk: Немає архівів WordPress.

en: No file chosen
uk: Файл не вибрано

en: No filters set
uk: Фільтри не задано

en: No items found.
uk: Елементи не знайдено.

en: No limit
uk: Без обмежень

en: No one of the following
uk: Жоден із цих

en: No order
uk: Без упорядкування

en: No pagination
uk: Без поділу на сторінки

en: No parent (return top-level elements)
uk: Немає батьківського (повернути елементи вищого рівня)

en: No passwords or any other confidential information is included.
uk: Паролі або будь-які інші конфіденційні відомості не передаються.

en: No post
uk: Немає публікацій

en: No post type found
uk: Немає типів публікацій

en: No private custom fields are showing in the Views GUI.
uk: Особисті користувацькі поля не відображаються у графічному інтерфейсі користувача (GUI) плагіна Views.

en: No relationships to migrate.
uk: Немає зв'язків для міграції.

en: No secondary sorting
uk: Без додаткового сортування

en: No sorting
uk: Без сортування

en: No spinner container will be shown as this custom search is not performing any automatic update
uk: Контейнер лічильника не відображатиметься, оскільки цей користувацький пошук не здійснює автоматичних оновлень

en: No spinner graphics
uk: Немає графіки лічильника

en: No tables had to be dropped.
uk: Не було потреби видаляти таблиці.

en: No users matched your criteria
uk: Немає користувачів, які відповідають вашим критеріям

en: No value means all the way until the last index.
uk: Відсутність значення означає до кінця до останнього індексу.

en: No views found
uk: Подання не знайдено

en: No views found in Trash
uk: У кошику подання не виявлено

en: None
uk: Немає

en: None set
uk: Нічого не задано

en: Normally, it includes a shortcode for the <strong>Filter</strong> section and another shortcode for the <strong>Loop</strong> section, so they will display one after the other.
uk: Зазвичай він містить один короткий код для розділу <strong>Фільтр</strong>, а інший для розділу <strong>Цикл</strong>, щоб вони відображалися один за іншим.

en: Normally, the View has a wrapper DIV which includes IDs and classes required for AJAX updates and pagination. If you want to show the View inline with text, you can disable this DIV, but you will not be able to use some of the functionality that Views offer.
uk: Зазвичай у подання є оболонка DIV з ідентифікаторами та класами, необхідними для оновлень AJAX і поділу на сторінки. Якщо ви хочете відобразити вставку подання з текстом, можна вимкнути DIV, але ви не зможете використовувати деякі функції, пропоновані в Views.

en: Normally, you will use 'edit forms' and 'delete forms' in Content Templates used in loops.
uk: Зазвичай у шаблонах вмісту, що використовуються в циклах, відображається «редагувати форми» і «видалити форми».

en: Not allowed
uk: Не дозволено

en: Not now
uk: Не зараз

en: Not now?
uk: Не зараз?

en: Not saved
uk: Не збережено

en: Not using maintenance mode for the migration.
uk: Режим обслуговування не використовується для міграції.

en: Note that this method will only work if your theme has a proper dedicated function to display the content.
uk: Зверніть увагу, що цей метод спрацює, тільки якщо у вашій темі є необхідна виділена функція для відображення вмісту.

en: Note that you do not need to add any &lt;script&gt;&lt;/script&gt; tag at all: we will wrap your JavaScript before adding it to the page.
uk: Зверніть увагу, що вам взагалі немає потреби додавати теги &lt;script&gt;&lt;/script&gt;: ми вставимо ваш JavaScript перед додаванням на сторінку.

en: Note that you do not need to add any &lt;style&gt;&lt;/style&gt; tag at all: we will wrap your CSS before adding it to the page.
uk: Зверніть увагу, що вам взагалі немає потреби додавати теги &lt;style&gt;&lt;/style&gt;: ми вставимо ваш CSS перед додаванням на сторінку.

en: Nothing found
uk: Нічого не знайдено

en: Notice: Syntax higlighter can cause performance issues for large blocks of code
uk: Зверніть увагу: підсвічування синтаксису може спричинити уповільнення роботи у випадку великих блоків коду

en: Now give this View a name
uk: Тепер назвіть це подання

en: Nowhere
uk: Ніде

en: Number of columns
uk: Кількість стовпців

en: Number of preceding and following pages:
uk: Кількість попередніх і наступних сторінок:

en: Number of terms
uk: Кількість термінів

en: Numeric
uk: Числове

en: Numerical value
uk: Числове значення

en: OK
uk: Гаразд

en: OR
uk: АБО

en: Object received from cache. MySQL query was cached in
uk: Об’єкт отримано з кешу. Запит MySQL кешовано в

en: Offset
uk: Зсув

en: Older first
uk: Спочатку старі

en: On a recent update, we added support for functions as conditions. From now on, you will need to <strong>first register</strong> the functions that you want to use as conditionals.
uk: До останнього оновлення ми додали підтримку функцій у вигляді умов. Відтепер потрібно <strong>спочатку зареєструвати функції</strong>, які необхідно використовувати як умовні.

en: On another page
uk: На іншій сторінці

en: On demand
uk: На вимогу

en: On posts sharing the same <em>order by</em> value, order by
uk: У публікаціях з однаковим загальним значенням <em>сортувати за</em> сортувати за

en: On posts sharing the same primary <em>order by</em> value, order by
uk: У публікаціях з однаковим загальним первинним значенням <em>сортувати за</em> сортувати за

en: Once you buy the full Toolset, you will be able to edit Views, CRED forms and Layouts in your site, as well as build new ones.
uk: Після придбання повної версії Toolset ви зможете редагувати Views, форми CRED і Layouts на своєму веб-сайті, а також створювати нові.

en: One of these
uk: Один із цих

en: One or more sections haven't been saved.
uk: Один або більше розділів ще не введено.

en: Only Views listing posts can have custom search inputs.
uk: Лише публікації з переліком подань можуть мати ввід для користувацького пошуку.

en: Only latin letters, numbers, underscores and dashes
uk: Тільки латинські букви, цифри, підкреслення та тире

en: Only letters, numbers, dots, underscores and dashes
uk: Тільки букви, цифри, крапки, нижні підкреслення і тире.

en: Only letters, numbers, underscores and dashes
uk: Лише букви, цифри, підкреслення і тире

en: Only list users who met the filter criteria
uk: Перерахувати лише користувачів, які відповідають критеріям фільтра

en: Only lowercase letters and numbers allowed as shortcode attributes
uk: Тільки букви та цифри дозволяються в ролі атрибутів короткого поля.

en: Only lowercase letters, numbers, hyphens and underscores allowed as URL parameters
uk: Тільки букви, цифри, дефіси і підкреслення дозволяються в ролі URL-параметрів.

en: Only needed if you want to display different items in the results with different HTML.
uk: Необхідно лише в тому випадку, якщо ви хочете відображати в результатах різні елементи з різними HTML.

en: Only post types registered by Toolset Types can be used as intermediary.
uk: Тільки типи публікацій, зареєстровані в Toolset Types, можуть використовуватись як проміжні.

en: Only posts from the Post post type can be sticky
uk: Клейкими можуть бути тільки публікації з типу «Публікації»

en: Only the search form
uk: Лише форму пошуку

en: Only the search results
uk: Лише результати пошуку

en: Oops! It seems there is a filter by %s that is missing some options
uk: Помилка! Імовірно, є фільтр за %s, у якому не вистачає деяких параметрів

en: Oops! It seems there is a filter by post IDs that is missing some options
uk: Помилка! Імовірно, є фільтр за ідентифікатором публікації, у якому не вистачає деяких параметрів

en: Oops! It seems there is a filter by post author that is missing some options
uk: Помилка! Імовірно, є фільтр за автором публікації, у якому не вистачає деяких параметрів

en: Oops! It seems there is a filter by post parent that is missing some options
uk: Помилка! Імовірно, є фільтр за батьківським елементом публікації, у якому не вистачає деяких параметрів

en: Oops! It seems there is a filter by post relationship that is missing some options
uk: Помилка! Імовірно, є фільтр за зв'язком публікації, у якому не вистачає деяких параметрів

en: Oops! It seems there is a filter by taxonomy terms that is missing some options
uk: Помилка! Імовірно, є фільтр за терміном класифікації, у якому не вистачає деяких параметрів

en: Oops! There's been a problem when upgrading Toolset data structures. Please make sure your current configuration allows WordPress to alter database tables.
uk: Помилка! Під час оновлення структур даних Toolset виникла проблема. Переконайтеся, що ваша поточна конфігурація дозволяє WordPress вносити зміни в таблиці бази даних.

en: Open in a new window
uk: Відкрити в новому вікні

en: Open the Screen Options and set the WordPress Archive purpose to display it as a custom search.
uk: Відкрийте параметри екрана й задайте, щоб архів WordPress відображався як користувацький пошук.

en: Open the edit form in
uk: Відкрити форму редагування в

en: Option 1
uk: Параметр 1

en: Option 2
uk: Параметр 2

en: Option 3
uk: Параметр 3

en: Option slug
uk: Короткий заголовок параметра

en: OptionTree
uk: Дерево параметрів

en: Optional shortcode that targets specific items in the loop.
uk: Необов'язковий короткий код, націлений на певні елементи в циклі.

en: Options
uk: Параметри

en: Options Framework
uk: Платформа параметрів

en: Options sorting
uk: Порядок параметрів

en: Order
uk: Порядок

en: Order
uk: Порядок

en: Order by
uk: Сортувати за

en: Order by
uk: Сортувати за

en: Order by as
uk: Сортувати за як

en: Order by:
uk: Упорядкувати за:

en: Order of the options
uk: Порядок параметрів

en: Order options by this parameter.
uk: Упорядкувати варіанти за цим параметром.

en: Order options in this direction.
uk: Упорядкувати параметри в цьому напрямку.

en: Order:
uk: Порядок:

en: Ordered List
uk: Упорядкований перелік

en: Ordered list
uk: Упорядкований список

en: Ordering
uk: Сортування

en: Ordering saved
uk: Порядок збережено

en: Original content
uk: Оригінальний вміст

en: Original image
uk: Вихідне зображення

en: Other Elements:
uk: Інші елементи:

en: Other Fields
uk: Інші поля

en: Other pagination options
uk: Інші параметри поділу на сторінки

en: Output
uk: Вивід

en: Output (RAW)
uk: Вивід (RAW)

en: Output Editor
uk: Редактор виводу

en: Output Integration
uk: Інтеграція виводу

en: Output all the items returned from the query section.
uk: Виводити всі елементи, отримані з розділу запитів.

en: Output format
uk: Вихідний формат

en: Output loop
uk: Цикл виводу

en: Output mode
uk: Режим виведення

en: Output section
uk: Розділ виводу

en: Output style
uk: Стиль виводу

en: Output the post title as is or sanitize it to use as an HTML attribute.
uk: Виводити заголовок публікації в тому вигляді, як є, або очищати для використання як HTML-атрибута.

en: Override View basic settings
uk: Перевизначити основні налаштування подання

en: Override settings
uk: Перевизначити налаштування

en: Override some View basic settings
uk: Перевизначити деякі основні налаштування подання

en: Overwrite Views settings
uk: Перезаписати налаштування Views

en: Page %s
uk: Сторінка %s

en: Page Builders
uk: Будівники сторінок

en: Page created.
uk: Сторінку створено.

en: Page header
uk: Верхній колонтитул сторінки

en: Page info
uk: Інформація про сторінку

en: Pages to pre-load:
uk: Сторінки для попереднього завантаження:

en: Pages to skip:
uk: Пропустити сторінок:

en: Pagination
uk: Поділ на сторінки

en: Pagination Settings
uk: Налаштування поділу на сторінки

en: Pagination and Slider settings
uk: Налаштування поділу на сторінки і слайдерів

en: Pagination and Sliders Settings
uk: Поділ на сторінки та налаштування слайдерів

en: Pagination and sliders settings
uk: Налаштування поділу на сторінки і слайдерів

en: Pagination combined with random ordering can lead to same items appearing in more than one pages. It's recommended not to combine pagination with random ordering, unless unexpected results are acceptable.
uk: Поділ на сторінки в поєднанні з випадковим упорядкуванням може призвести до того, що одні й ті ж елементи відображатимуться на кількох сторінках. Не рекомендовано поєднувати поділ на сторінки з випадковим упорядкуванням, хіба що ви не заперечуєте проти несподіваних результатів.

en: Pagination controls
uk: Елементи керування поділом на сторінки

en: Pagination controls are disabled because this View or WordPress Archive doesn't use pagination
uk: Елементи керування поділом на сторінки вимкнуто, оскільки поділ на сторінки не використовується в цьому поданні або архіві WordPress

en: Pagination controls are not needed for infinite scrolling
uk: Для безмежного прокручування не потрібні елементи керування поділом на сторінки

en: Pagination controls were already added
uk: Елементи керування поділом на сторінки вже додано

en: Pagination data
uk: Дані поділу на сторінки

en: Pagination enabled with automatic AJAX transition
uk: Поділ на сторінки увімкнуто з автоматичним переходом AJAX

en: Pagination enabled with manual transition and AJAX
uk: Поділ на сторінки увімкнуто з ручним переходом та AJAX

en: Pagination enabled with manual transition and page reload
uk: Поділ на сторінки увімкнуто з ручним переходом і перезавантаженням сторінки

en: Pagination events
uk: Події поділу на сторінки

en: Pagination is enabled but there are no pagination controls
uk: Поділ на сторінки ввімкнуто, але немає елементів керування ним

en: Pagination lets you break the results into separate pages.
uk: Поділ на сторінки дає можливість розбивати результати на окремі сторінки.

en: Pagination options
uk: Параметри поділу на сторінки

en: Pagination requires the Filter HTML section to be visible.
uk: Для поділу на сторінки потрібно, щоб було видно розділ «Фільтрувати HTML».

en: Pagination saved
uk: Поділ на сторінки збережено

en: Pagination settings
uk: Налаштування поділу на сторінки

en: Pagination works better if the activated theme or plugins include Bootstrap.
uk: Поділ на сторінки працює краще, якщо в активній темі або в модулях є Bootstrap.

en: Panels
uk: Панелі

en: Paragraph
uk: Абзац

en: Paragraph.
uk: Абзац.

en: Parametric Search Settings saved
uk: Налаштування користувацького пошуку збережено

en: Parent
uk: Батьківський

en: Parent is the current post in the loop
uk: Батьківською є поточна публікація в циклі

en: Parent is the page where this View is shown
uk: Батьківською є сторінка, на якій відображається це подання

en: Parent is the taxonomy selected by the <strong>parent Taxonomy View</strong>
uk: Батьківської є класифікація, вибрана <strong>батьківським поданням класифікації</strong>

en: Parent is the term of the <strong>current taxonomy archive</strong> page
uk: Батьківський є терміном сторінки <strong>архіву поточної класифікації</strong>

en: Parent is:
uk: Батьківська:

en: Parse inner shortcodes
uk: Аналізувати короткі коди всередині

en: Parse shortcodes inside the field values
uk: Аналізувати короткі коди всередині значень полів

en: Password
uk: Пароль

en: Password management
uk: Керування паролями

en: Paste into "Custom fields to index" in the %1$sRelevanssi settings%2$s. Remember to double check the post types included in the index, and notice that you can also add taxonomies to it.
uk: Вставте в "\Користувацькі поля для індексування"\ в %1$sНалаштуваннях Relevanssi%2$s. Не забудьте ретельно перевірити включені в індекс типи публікацій і зверніть увагу, що в нього також можна додати класифікації.

en: Pause pagination transition on mouse hover
uk: Призупинити перехід між сторінками під час наведення миші

en: Pingback XML-RPC file URL
uk: URL-адреса файлу XML-RPC з контрольними запитами

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Placeholder for skipped pages:
uk: Заповнювач для пропущених сторінок:

en: Please %1$sinstall Relevanssi%2$s to allow Toolset to search texts in custom fields.
uk: %1$sУстановіть Relevanssi%2$s, щоб Toolset міг здійснювати пошук у текстах користувацьких полів.

en: Please consider updating to the new Toolset Maps plugin for extended fetures and better compatibility.
uk: Будь ласка, оновіться до нового плагіна Карт Toolset, щоб отримати розширені функції і забезпечити кращу сумісності.

en: Please enter a valid URL
uk: Введіть припустиму URL-адресу

en: Please enter a valid comma separated number list
uk: Введіть припустимий список номерів, розділених комами

en: Please enter a valid day number (1-31)
uk: Введіть припустимий номер дня (1-31)

en: Please enter a valid day of the week (1-7)
uk: Введіть припустимий день тижня (1-7)

en: Please enter a valid day of the year (1-366)
uk: Введіть припустимий день року (1-366)

en: Please enter a valid four-digits year, like 2015
uk: Введіть припустиме чотиризначне позначення року, наприклад 2015

en: Please enter a valid hour (0-23)
uk: Введіть припустиму годину (0-23)

en: Please enter a valid minute (0-59)
uk: Введіть припустиму хвилину (0-59)

en: Please enter a valid month number (1-12)
uk: Введіть припустимий номер місяця (1-12)

en: Please enter a valid number
uk: Введіть припустимий номер

en: Please enter a valid second (0-59)
uk: Введіть припустиму секунду (0-59)

en: Please enter a valid week number (1-53)
uk: Введіть припустимий номер тижня (1-53)

en: Please enter numeric data
uk: Введіть припустимі числові дані

en: Please enter post ID
uk: Введіть ідентифікатор публікації

en: Please fix the problem and click on Update again.
uk: Усуньте цю проблему і знову клацніть «Оновити».

en: Please note that changing the registered framework will restart the registered options
uk: Зверніть увагу, що зміна зареєстрованої платформи перезапустить зареєстровані параметри

en: Please refer to the following links for documentation related to the most used browsers:
uk: Для перегляду документації, яка стосується найпопулярніших веб-переглядачів, скористайтеся такими посиланнями:

en: Please select
uk: Виберіть

en: Please select an option
uk: Виберіть один із варіантів

en: Please type
uk: Введіть

en: Please type a comma separated list of author IDs
uk: Введіть список розділених комами ідентифікаторів авторів

en: Please type a comma separated list of author usernames
uk: Введіть список розділених комами імен користувачів авторів

en: Please type a comma separated list of post IDs
uk: Введіть список розділених комами ідентифікаторів публікацій

en: Please type a comma separated list of post type slugs
uk: Введіть список коротких заголовків типів публікацій, розділених комами

en: Please type a comma separated list of term IDs
uk: Введіть список розділених комами ідентифікаторів термінів

en: Please type a comma separated list of term names
uk: Введіть список імен термінів, розділених комами

en: Please type a comma separated list of term slugs
uk: Введіть список коротких заголовків термінів, розділених комами

en: Please type a comma separated list of user IDs to %s
uk: Введіть список розділених комами ідентифікаторів користувачів у %s

en: Please type a comma separated list of usernames to %s
uk: Введіть список розділених комами імен користувачів у %s

en: Please type a custom field value
uk: Введіть значення для користувацького поля

en: Please type a post ID to get its children
uk: Введіть ідентифікатор публікації, щоб отримати її дочірні публікації

en: Please type a post ID to get its native children
uk: Введіть ідентифікатор публікації, щоб отримати її власні дочірні публікації

en: Please type a post ID to get its related posts
uk: Введіть ідентифікатор публікації, щоб отримати пов'язані з нею публікації

en: Please type a search term
uk: Введіть пошуковий термін

en: Please type a termmeta field value
uk: Введіть значення поля метаданих термінів

en: Please type an username field value
uk: Введіть значення поля імені користувача

en: Please use Scan buttons first to be sure that they are not used anywhere.
uk: Спочатку скористайтеся кнопками «Перевірити», щоб перевірити, чи не використовуються вони десь іще.

en: Please use a valid hexadecimal value.
uk: Використайте допустиме шістнадцяткове значення.

en: Please use the Scan button first to be sure that it is not used anywhere.
uk: Спочатку натисніть кнопку «Перевірити», щоб переконатися в тому, що воно ніде не використовується.

en: Please validate reCAPTCHA
uk: Пройдіть перевірку reCAPTCHA

en: Please, provide this information if requested in our support forum.
uk: Якщо вас попросять, надайте, будь ласка, ці налагоджувальні відомості на нашому форумі підтримки.

en: Please, select a Form first!
uk: Спочатку виберіть форму!

en: Please, select a View first!
uk: Спочатку виберіть подання!

en: Post
uk: Публікація

en: Post %d
uk: %d публікації

en: Post ID
uk: Ідентифікатор публікації

en: Post ID filter
uk: Фільтр ідентифікатора публікації

en: Post ID filter deleted
uk: Фільтр ідентифікатора публікації видалено

en: Post ID filter saved
uk: Фільтр ідентифікатора публікації збережено

en: Post URL
uk: URL-адреса публікації

en: Post View
uk: Опублікувати View

en: Post archive link
uk: Посилання на архів публікацій

en: Post archives
uk: Архіви публікацій

en: Post author
uk: Автор публікації

en: Post author filter
uk: Фільтр авторів публікацій

en: Post author filter deleted
uk: Фільтр автора публікації видалено

en: Post author filter saved
uk: Фільтр автора публікації збережено

en: Post author is
uk: Автор публікації

en: Post author is set by the parent User View
uk: Автор публікації задається батьківським користувацьким поданням

en: Post author is the author of the current post in the loop
uk: Автор публікації є автором поточної публікації в циклі

en: Post author is the author of the page where this View is shown
uk: Автор публікації є автором сторінки, на якій відображається це подання

en: Post author is the same as the logged in user
uk: Автор публікації той же, що й користувач, який увійшов у систему

en: Post body
uk: Текст публікації

en: Post body data
uk: Дані тіла публікації

en: Post class
uk: Клас публікації

en: Post comment count
uk: Кількість коментарів до публікації

en: Post comments number
uk: Кількість коментарів до публікації

en: Post content
uk: Вміст публікації

en: Post count
uk: Кількість публікацій

en: Post date
uk: Дата публікації

en: Post date - %s (<em>%s</em>)
uk: Дата публікації – %s (<em>%s</em>)

en: Post date filter
uk: Фільтр дати публікації

en: Post date filter saved
uk: Фільтр дати публікації збережено

en: Post edit link
uk: Посилання для редагування публікації

en: Post excerpt
uk: Витяг із публікації

en: Post featured image
uk: Основне зображення публікації

en: Post field
uk: Поле публікації

en: Post field iterator
uk: Ітератор поля публікації

en: Post fields
uk: Поля публікацій

en: Post filters
uk: Фільтри публікацій

en: Post format
uk: Формат публікації

en: Post id
uk: Ідентифікатор публікації

en: Post last modified date
uk: Дата останніх змін до публікації

en: Post link
uk: Посилання на публікацію

en: Post matching all the selected terms
uk: Публікація, що відповідає всім виділеним термінам

en: Post matching none of the selected terms
uk: Публікація, що не відповідає жодному з виділених термінів

en: Post menu order
uk: Порядок пунктів меню

en: Post name
uk: Назва публікації

en: Post next link
uk: Посилання «Далі» публікації

en: Post parent
uk: Батьківська публікація

en: Post parent filter
uk: Фільтр батьківської публікації

en: Post parent filter deleted
uk: Фільтр батьківської публікації видалено

en: Post parent filter saved
uk: Фільтр батьківської публікації збережено

en: Post previous link
uk: Посилання публікації «Назад»

en: Post relationship
uk: Зв'язки публікації

en: Post relationship - Post is a child of
uk: Зв'язок публікації – публікація є дочірньою щодо

en: Post relationship filter
uk: Фільтр зв'язків публікацій

en: Post relationship filter deleted
uk: Фільтр зв’язків публікації видалено

en: Post relationship or repeatable field groups owner
uk: Зв'язок публікацій або власник груп повторюваних полів

en: Post relationships in Toolset require WPML %s or newer to work properly with post translations. Please upgrade WPML.
uk: Зв'язкам публікацій у Toolset потрібен WPML %s або пізнішої версії для правильної роботи з перекладами публікацій. Оновіть версію WPML.

en: Post search
uk: Пошук публікації

en: Post search filter
uk: Фільтр пошуку публікацій

en: Post search filter deleted
uk: Фільтр пошуку публікацій видалено

en: Post search filter saved
uk: Фільтр пошуку публікацій збережено

en: Post selection
uk: Вибір публікації

en: Post slug
uk: Короткий заголовок публікації

en: Post status
uk: Стан публікації

en: Post status filter
uk: Фільтр стану публікації

en: Post status filter deleted
uk: Фільтр стану публікації видалено

en: Post status filter saved
uk: Фільтр стану публікації збережено

en: Post stickiness
uk: Клейкість публікацій

en: Post stickiness filter
uk: Фільтр клейкості публікацій

en: Post taxonomy
uk: Класифікація публікації

en: Post taxonomy - %s
uk: Класифікація публікації – %s

en: Post title
uk: Заголовок публікації

en: Post title with a link
uk: Заголовок публікації з посиланням

en: Post to edit
uk: Редагована публікація

en: Post type
uk: Тип публікації

en: Post type archive
uk: Архів типів публікацій

en: Post type archive link
uk: Посилання на архів типу публікацій

en: Post type archives
uk: Архіви типів публікацій

en: Post type filter
uk: Фільтр типів публікацій

en: Post type filter deleted
uk: Фільтр типів публікацій видалено

en: Post type filter saved
uk: Фільтр типів публікацій збережено

en: Post type information
uk: Відомості про тип публікацій

en: Post type plural name
uk: Назва типу публікацій у множині

en: Post type singular name
uk: Назва типу публікацій в однині

en: Post type slug
uk: Короткий заголовок типу публікацій

en: Post type slug is set by the %s key:
uk: Короткий заголовок задано ключем %s:

en: Post type slug is set by the URL parameter:
uk: Короткий заголовок типу публікацій задано URL-параметром:

en: Post type slug is set by the View shortcode attribute:
uk: Короткий заголовок типу публікацій задано атрибутом короткого коду подання:

en: Post types
uk: Типи публікацій

en: Post with ID set by the %s key:
uk: Публікація з ідентифікатором, заданим ключем %s:

en: Post with ID set by the URL parameter
uk: Публікація з ідентифікатором, заданим URL-параметром

en: Post with ID set by the shortcode attribute
uk: Публікація з ідентифікатором, заданим атрибутом короткого коду

en: Posted by %s on %s
uk: Опубліковано %s %s

en: Posts archive
uk: Архів публікацій

en: Posts content and title
uk: Вміст і заголовок публікацій

en: Posts matching any of the selected terms
uk: Публікації, що відповідають будь-якому з виділених термінів

en: Posts with IDs set by the %s key:
uk: Публікації з ідентифікаторами, заданими ключем %s:

en: Posts with IDs set by the View shortcode attribute:
uk: Публікації з ідентифікаторами, заданими атрибутом короткого коду подання:

en: Posts with IDs set by this URL parameter:
uk: Публікації з ідентифікаторами, заданими цим URL-параметром:

en: Posts with those IDs:
uk: Публікації з тими ідентифікаторами:

en: Pre-load the next and previous pages - avoids loading delays when users move between pages
uk: Попередньо завантажити наступну та попередню сторінку, щоб уникнути затримки завантаження під час переходу між сторінками

en: Prefix
uk: Префікс

en: Preload images before transition
uk: Попередньо завантажити зображення перед переходом

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Preview Content Template
uk: Попередній перегляд шаблона вмісту

en: Preview Layouts Loop View
uk: Попередній перегляд подання циклу макетів

en: Preview View
uk: Попередній перегляд подання

en: Preview WordPress Archive
uk: Попередній перегляд архіву WordPress

en: Preview this Content Template with:
uk: Здійснити попередній перегляд цього шаблона контенту за допомогою:

en: Previous
uk: Назад

en: Previous and Next page controls
uk: Елементи керування «Назад» та «Далі» на сторінці

en: Previous page
uk: Попередня сторінка

en: Primary CSS file URL of the active theme
uk: URL-адреса основного CSS-файлу активної теми

en: Profile Picture
uk: Малюнок профілю

en: Profile picture
uk: Малюнок профілю

en: Progress bars
uk: Індикатори виконання

en: Proportion
uk: Пропорції

en: Provide contextual feedback messages for typical user actions with the handful of available and flexible alert messages.
uk: Використовуйте контекстні повідомлення зворотного зв'язку для звичайних дій користувачів із безліччю гнучких оповіщень.

en: Provide different kind of labels for your website.
uk: Застосовуйте до свого веб-сайту різні види міток.

en: Provide pagination links for your site or app with the multi-page pagination component.
uk: Забезпечте свій веб-сайт або програму посиланнями поділу на сторінки з компонентом поділу на багато сторінок.

en: Provide up-to-date feedback on the progress of a workflow or action with simple yet flexible progress bars.
uk: Забезпечуйте своєчасний зворотний зв'язок про хід робочого процесу або дії за допомогою простих, але гнучких індикаторів виконання.

en: Published
uk: Опубліковано

en: Published date
uk: Дата публікації

en: Published date GMT
uk: Дата публікації за Гринвічем

en: Query
uk: Запит

en: Query Filter
uk: Фільтр запита

en: Query Options
uk: Параметри запита

en: Query Options saved
uk: Параметри запита збережено

en: Query args
uk: Аргументи запита

en: Query filter saved
uk: Фільтр запита збережено

en: Query filters
uk: Фільтри запитів

en: Query filters by meta fields
uk: Фільтри запитів за полями МЕТА

en: Query results
uk: Результати запита

en: Query section
uk: Розділ запитів

en: Querying and Displaying Child Posts
uk: Запит і відображення дочірніх публікацій

en: RDF/RSS 1.0 feed URL
uk: URL-адреса каналу RDF/RSS 1.0

en: RSS 0.92 feed URL
uk: URL-адреса каналу RSS 0.92

en: RSS 2.0 feed URL
uk: URL-адреса каналу RSS 2.0

en: Radio inputs
uk: Введення радіокнопкою

en: Random order
uk: Довільний порядок

en: Raw inline styles to apply to the labels. For example: color:red;background:none;
uk: Внутрішні необроблені стилі, що застосовуються до міток. Наприклад: color:red; background:none;

en: Raw inline styles to apply. For example: color:red;background:none;
uk: Внутрішні необроблені стилі, що застосовуються. Наприклад: color:red; background:none;

en: Raw output
uk: Необроблений вивід

en: Raw reset button
uk: Кнопка «Скинути» без стилю

en: Raw search input
uk: Необроблений ввід пошуку

en: Raw submit button
uk: Кнопка «Надіслати» без стилю

en: Read more...
uk: Докладніше...

en: Received array
uk: Отриманий масив

en: Recommended if you are new to Views.
uk: Рекомендується, якщо ви – новачок у Views.

en: Redirect URL
uk: URL переспрямування

en: Redirect options
uk: Параметри переспрямування

en: Redirect target URL
uk: Цільова URL-адреса переадресації

en: Redirect to this URL on failure
uk: Переспрямувати до цієї URL-адреси в разі невдачі

en: Redirect to this URL on success
uk: Переспрямувати до цієї URL-адреси в разі успіху

en: Register your framework manually
uk: Зареєструйте свою платформу вручну

en: Registered framework
uk: Зареєстрована платформа

en: Registered functions
uk: Зареєстровані функції

en: Registered invalid functions are <strong>%s</strong>
uk: Зареєстровані неприпустимі функції – <strong>%s</strong>

en: Registered valid functions are <strong>%s</strong>
uk: Зареєстровані припустимі функції – <strong>%s</strong>

en: Registration Date
uk: Дата реєстрації

en: Relationship
uk: Зв'язок

en: Relationship "%s" between post types "%s" and "%s" was created.
uk: Створено зв'язок "%s" між типами публікацій "%s" та "%s".

en: Relationship "%s" has been deleted.
uk: Зв'язок "%s" видалено.

en: Relationship %s
uk: Зв'язок %s

en: Relationship definition "%s" doesn't exist.
uk: Визначення зв'язку "%s" не існує.

en: Relationship definition "%s" not found.
uk: Визначення зв'язку "%s" не знайдено.

en: Relationship definitions migrated.
uk: Визначення зв'язків перенесено.

en: Relationship filters are only valid for posts views.
uk: Фільтри зв'язків чинні тільки для подань публікацій.

en: Relationship slug was successfully renamed from "%s" to "%s".
uk: Короткий заголовок зв’язку успішно перейменовано з "%s" на "%s".

en: Relationship to use when querying with multiple date conditions:
uk: Зв'язок, який потрібно використовувати під час надсилання запита з багатьма умовами дати:

en: Relationship to use when querying with multiple fields:
uk: Зв'язок, який слід використовувати під час запита з кількома полями:

en: Relationship to use when querying with multiple taxonomies:
uk: Зв'язок, який використовується під час запита з декількома класифікаціями:

en: Reload the page to update the View results
uk: Перезавантажити сторінку, щоб оновити результати подання

en: Remember Me
uk: Запам'ятати мене

en: Remember me checkbox
uk: Прапорець «Запам'ятати мене»

en: Remember that only Views forms containing a <em>Submit</em> button can be used on a widget
uk: Зауважте, що в цьому віджеті можна використовувати лише форми Views, які містять кнопку <em>Надіслати</em>.

en: Remember to add filters here. Right now, this custom search has no filter items.
uk: Не забудьте додати сюди фільтри. Зараз у цього користувацького пошуку немає елементів фільтра.

en: Remember to click on Update after you complete each section and before you continue to the next section.
uk: Не забудьте натиснути «Оновити» після закінчення роботи над кожним розділом і до переходу до наступного розділу.

en: Remember to get back to the other tab in your browser and insert the search View into <strong>%s</strong>.
uk: Не забудьте повернутися до іншої вкладки у веб-переглядачі та вставити подання пошуку в <strong>%s</strong>.

en: Remember to get back to the other tab in your browser and save the %s settings.
uk: Не забудьте повернутися до іншої вкладки у веб-переглядачі та зберегти налаштування %s.

en: Remember to include the <strong>Submit</strong> button for the form.
uk: Не забудьте додати для форми кнопку <strong>Надіслати</strong>.

en: Remind me again in 4 weeks.
uk: Нагадати мені знову через 4 тижні.

en: Remove
uk: Видалити

en: Remove the Content Template from the View
uk: Видалити шаблон вмісту з подання

en: Remove the Content Template from the WordPress Archive
uk: Видалити шаблон вмісту з архіву WordPress

en: Remove this menu
uk: Видалити це меню

en: Render options using this format. You can use the placeholders %%ID%%, %%DISPLAY_NAME%%, %%USER_LOGIN%%, %%USER_NICENAME%%, %%USER_EMAIL%% and %%COUNT%%
uk: Параметри обробки, що використовують цей формат. Можна використовувати мітки-заповнювачі %%ID%%, %%DISPLAY_NAME%%, %%USER_LOGIN%%, %%USER_NICENAME%%, %%USER_EMAIL%% та %%COUNT%%

en: Render time
uk: Час візуалізації

en: Repeat new password
uk: Повторити новий пароль

en: Repeatable field groups
uk: Групи повторюваних полів

en: Repeatable field groups always belong to a given post.
uk: Групи повторюваних полів завжди належать цій публікації.

en: Required
uk: Обов'язково

en: Reset
uk: Скинути

en: Reset Password
uk: Скинути пароль

en: Reset Password Form
uk: Форма для скидання пароля

en: Reset button
uk: Снопка скидання

en: Reset button for this custom search
uk: Кнопка «Скинути» для цього користувацького пошуку.

en: Reset password form
uk: Форма для скидання пароля

en: Responsive embed
uk: Адаптивне вбудування

en: Responsive utilities
uk: Адаптивні утиліти

en: Restore
uk: Відновити

en: Restore defaults
uk: Відновити налаштування за промовчанням

en: Restrictions
uk: Обмеження

en: Results are
uk: Результати

en: Return only posts that are not sticky
uk: Повертати тільки неклейкі публікації

en: Return only sticky posts
uk: Повертати лише клейкі публікації

en: Right
uk: Правий

en: Row Title
uk: Заголовок рядка

en: Run once
uk: Одноразове виконання

en: SQL date
uk: Дата SQL

en: SQL datetime
uk: Дата й час SQL

en: SQL time
uk: Час SQL

en: Safe redirects
uk: Безпечні переспрямування

en: Sanitize
uk: Очистити

en: Save
uk: Зберегти

en: Save all sections at once
uk: Зберегти всі розділи разом

en: Save settings
uk: Зберегти налаштування

en: Save subscription details
uk: Зберегти дані підписки

en: Saving failed. Please reload the page and try again.
uk: Помилка збереження. Оновіть сторінку та повторіть спробу.

en: Saving. Please wait...
uk: Збереження. Зачекайте...

en: Saving...
uk: Збереження...

en: Scan
uk: Сканувати

en: Scan content
uk: Перевірити вміст

en: Scan your content
uk: Перевірте свій вміст

en: Scan your content to check where this View is used, and get links to edit or view the results.
uk: Відскануйте свій вміст, щоб перевірити, де використовується це подання, та отримати посилання для перегляду або редагування результатів.

en: Screen Options
uk: Параметри екрана

en: Screen options saved
uk: Параметри екрана збережено

en: Scroll to the Content Template
uk: Прокрутити до шаблона вмісту

en: Search
uk: Пошук

en: Search Content Templates
uk: Пошук шаблонів вмісту

en: Search Views
uk: Пошук у поданнях

en: Search Views:
uk: Пошук у поданнях:

en: Search WordPress Archives
uk: Пошук в архівах WordPress

en: Search and Pagination
uk: Пошук і поділ на сторінки

en: Search for a post by title
uk: Пошук публікації за назвою

en: Search for a specific text:
uk: Пошук вказаного тексту:

en: Search for a text, set by the View shortcode attribute:
uk: Шукати текст, заданий аргументом короткого коду подання:

en: Search for a user
uk: Пошук користувача

en: Search in titles, content and custom fields. %1$sText Search settings%2$s.
uk: Пошук у заголовках, вмісті і користувацьких полях. %1$sНалаштування текстового пошуку%2$s.

en: Search results
uk: Результати пошуку

en: Search results for "%s"
uk: Результати пошуку "%s"

en: Search results for "%s" in trashed Content Templates
uk: Результати пошуку "%s" серед видалених шаблонів вмісту

en: Search results for "%s" in trashed Views
uk: Результати пошуку "%s" серед видалених подань

en: Search results for "%s" in trashed WordPress Archives
uk: Результати пошуку "%s" серед видалених архівів WordPress

en: Search term
uk: Пошуковий термін

en: Search:
uk: Пошук:

en: Searching
uk: Пошук

en: Second
uk: Секунда

en: Secondary Order
uk: Додатковий порядок

en: Secondary Order by
uk: Додатковий порядок за

en: Secondary order by
uk: Додатковий порядок за

en: Secondary sorting
uk: Додаткове сортування

en: Seconds can only be numbers between 0 and 59
uk: Секунда може мати лише числовий формат від 0 до 59

en: Security error
uk: Помилка безпеки

en: Security verification failed, please reload the page and try again
uk: Помилка перевірки безпеки. Перезавантажте сторінку та повторіть спробу.

en: Security: wrong nonce
uk: Безпека: неправильний nonce

en: See all available Content Templates, or create a new one
uk: Переглянути всі доступні шаблони вмісту або створити новий

en: See all available layouts, or create a new one
uk: Переглянути всі доступні макети або створити новий

en: See all the View controls open and set up things manually..
uk: Відкрийте всі елементи керування подання та задайте налаштування вручну.^

en: See how to do this in the %1$sText Search documentation%2$s.
uk: Див. відповідні вказівки в %1$sдокументації щодо текстового пошуку%2$s.

en: Select
uk: Вибрати

en: Select %s
uk: Вибрати %s

en: Select <strong>sticky posts only</strong>.
uk: Вибрати <strong>лише клейкі публікації</strong>.

en: Select All
uk: Виділити все

en: Select Content Template
uk: Вибрати шаблон вмісту

en: Select a Content Template
uk: Вибрати шаблон вмісту

en: Select a Content Template that contains a form shortcode
uk: Вибрати шаблон вмісту, що містить короткий код форми

en: Select a Content Template to display its content, referred to the current post.
uk: Виберіть шаблон для відображення вмісту, який посилається на поточну публікацію.

en: Select a Form
uk: Вибрати форму

en: Select a Form to render its preview inside the editor.
uk: Виберіть форму для візуалізації її попереднього перегляду в редакторі.

en: Select a View
uk: Виберіть подання

en: Select a View to render its preview inside the editor.
uk: Виберіть подання для візуалізації його попереднього перегляду в редакторі.

en: Select a WordPress Archive
uk: Вибрати архів WordPress

en: Select a key
uk: Вибрати ключ

en: Select a layout that contains a form cell
uk: Вибрати макет, що містить комірку форми

en: Select a post type
uk: Виберіть тип публікацій

en: Select advanced search options in the 'Custom Search Settings' section.
uk: Виберіть розширені параметри пошуку в розділі «Налаштування користувацького пошуку».

en: Select all users with role <strong>%s</strong>
uk: Вибрати всіх користувачів із роллю <strong>%s</strong>

en: Select all users with role <strong>%s</strong>, except of <strong>%s</strong> determined by the URL parameter <strong>"%s"</strong>
uk: Вибрати всіх користувачів із роллю <strong>%s</strong>, крім <strong>%s</strong>, визначеної URL-параметром <strong>"%s"</strong>

en: Select all users with role <strong>%s</strong>, except of <strong>%s</strong> set by the Framework option <strong>"%s"</strong>
uk: Вибрати всіх користувачів із роллю <strong>%s</strong>, крім <strong>%s</strong>, визначеної параметром платформи <strong>"%s"</strong>

en: Select all users with role <strong>%s</strong>, except of <strong>%s</strong> set by the View shortcode attribute <strong>"%s"</strong>
uk: Вибрати всіх користувачів із роллю <strong>%s</strong>, крім <strong>%s</strong>, визначеної атрибутом короткого коду подання <strong>"%s"</strong>

en: Select all users with role <strong>%s</strong>, except of <strong>(%s)</strong>
uk: Вибрати користувачів із роллю <strong>%s</strong>, крім <strong>(%s)</strong>

en: Select an option
uk: Виберіть параметр

en: Select an option name
uk: Виберіть ім'я параметра

en: Select any post <strong>but the sticky ones</strong>.
uk: Вибрати будь-які публікації, <strong>але лише клейкі</strong>.

en: Select bulk action
uk: Виберіть масову дію

en: Select custom fields
uk: Вибрати користувацькі поля

en: Select date
uk: Вибрати дату

en: Select dropdown
uk: Виберіть розкривний список

en: Select hidden custom fields to show
uk: Вибрати приховані користувацькі поля для відображення

en: Select hour
uk: Виберіть годину

en: Select how many results to show in each page and how pages transition.
uk: Виберіть кількість результатів, що будуть відображатися на одній сторінці, а також спосіб переходу між сторінками.

en: Select how many results to show in each slide and how slides transition.
uk: Виберіть кількість результатів, що будуть відображатися на одному слайді, а також спосіб переходу між слайдами.

en: Select if you want the form, the results or both displayed in the Layouts cell.
uk: Виберіть, якщо потрібно, форму, результати або те, й інше в комірці Layouts.

en: Select items %s as related %s of...
uk: Виберіть елементи %s, що пов'язані з %s...

en: Select items from the <strong>%s</strong> group
uk: Вибрати елементи з групи <strong>%s</strong>

en: Select items with field:
uk: Вибрати елементи з полем:

en: Select minute
uk: Виберіть хвилину

en: Select multiple
uk: Вибрати кілька

en: Select one
uk: Виберіть одне

en: Select one %s
uk: Вибрати одне %s

en: Select one Content Template
uk: Вибрати шаблон вмісту

en: Select one of the following Content Templates
uk: Виберіть шаблон вмісту нижче.

en: Select one option...
uk: Виберіть один варіант…

en: Select one...
uk: Виберіть одне...

en: Select post with parent:
uk: Вибрати публікацію з батьківською:

en: Select posts in <strong>Any</strong> relationship
uk: Вибрати публікації в <strong>будь-якому</strong> зв'язку,

en: Select posts in a <strong>%s</strong> relationship
uk: Вибрати публікації зі зв'язком <strong>%s</strong>

en: Select posts on the post types set by the Framework option <strong>%1$s</strong>
uk: Вибрати публікації в типах публікацій, заданих параметром платформи <strong>%1$s</strong>

en: Select posts on the post types set by the URL parameter <strong>%1$s</strong>
uk: Вибрати публікації в типах публікацій, заданих URL-параметром <strong>%1$s</strong>

en: Select posts on the post types set by the shortcode attribute <strong>%1$s</strong>
uk: Вибрати публікації в типах публікацій, заданих атрибутом короткого коду <strong>%1$s</strong>

en: Select posts that are <strong>children</strong> of the <strong>Post where this View is shown</strong>.
uk: Вибрати публікації, які є <strong>дочірніми</strong> <strong>щодо публікації, в якій відображається це подання</strong>.

en: Select posts that are <strong>children</strong> of the <strong>Post with ID set by the URL parameter %s</strong>.
uk: Вибрати публікації, які є <strong>дочірніми</strong> <strong>публікації з ідентифікатором, заданим URL-параметром %s</strong>.

en: Select posts that are <strong>children</strong> of the <strong>Post with ID set by the shortcode attribute %s</strong>.
uk: Вибрати публікації, які є <strong>дочірніми</strong> <strong>публікації з ідентифікатором, заданим атрибутом короткого коду %s</strong>.

en: Select posts that are <strong>children</strong> of the <strong>Post with IDs is set by the Framework option "%s"</strong>
uk: Вибрати публікації, які є <strong>дочірніми</strong> щодо <strong>публікації з ідентифікаторами, заданими параметром платформи "%s"</strong>

en: Select posts that are <strong>children</strong> of the <strong>Post with IDs set by the Framework option "%s"</strong>
uk: Вибрати публікації, які є <strong>дочірніми</strong> щодо <strong>публікації з ідентифікаторами, заданими параметром платформи "%s"</strong>

en: Select posts that are <strong>related</strong> to the <strong>Post with ID set by the URL parameter %s</strong>.
uk: Вибрати публікації, <strong>пов'язані</strong> з <strong>публікацією з ідентифікатором, заданим параметром URL-адреси "%s"</strong>.

en: Select posts that are <strong>related</strong> to the <strong>Post with ID set by the shortcode attribute %s</strong>.
uk: Вибрати публікації, <strong>пов'язані</strong> з <strong>публікацією з ідентифікатором, заданим атрибутом короткого коду %s</strong>.

en: Select posts that are <strong>related</strong> to the <strong>Post with IDs set by the Framework option "%s"</strong>
uk: Вибрати публікації, <strong>пов'язані</strong> з <strong>публікацією з ідентифікаторами, заданими параметром платформи "%s"</strong>

en: Select posts that are a <strong>children</strong> of the <strong>current post in the loop</strong>.
uk: Вибрати публікації, які є <strong>дочірніми</strong> <strong>щодо поточної публікації в циклі</strong>.

en: Select posts that are children of <strong>%s</strong>.
uk: Вибрати публікації, які є дочірніми <strong>%s</strong>.

en: Select posts that are children of...
uk: Виберіть публікації, які є дочірніми...

en: Select posts which author's <strong>%s</strong> is set by the Framework option <strong>"%s"</strong>
uk: Вибрати публікації, <strong>%s</strong> автора яких задано параметром платформи <strong>"%s"</strong>

en: Select posts which author's <strong>%s</strong> is set by the View shortcode attribute <strong>"%s"</strong>
uk: Вибрати публікації, <strong>%s</strong> автора яких задано атрибутом короткого коду подання <strong>"%s"</strong>

en: Select posts whose
uk: Вибрати публікації, в яких

en: Select posts whose parent is <strong>%s</strong>.
uk: Вибрати публікації, для яких батьківською є <strong>%s</strong>.

en: Select posts whose parent is the <strong>current post in the loop</strong>.
uk: Вибрати публікації, батьківською для яких є <strong>поточна публікація в циклі</strong>.

en: Select posts whose parent is the <strong>page where the View is shown</strong>.
uk: Вибрати публікації, батьківською для яких є <strong>сторінка, на якій відображається це подання</strong>.

en: Select posts with
uk: Вибрати публікації з

en: Select posts with <strong>%s</strong> as the <strong>author</strong>.
uk: Вибрати публікацію з <strong>%s</strong> як <strong>автором</strong>.

en: Select posts with custom field:
uk: Вибрати публікації з користувацьким полем:

en: Select posts with status of %s.
uk: Вибрати публікацію зі статусом %s.

en: Select posts with taxonomy:
uk: Вибрати публікації з класифікацією:

en: Select posts with taxonomy:
uk: Вибрати публікації з класифікацією:

en: Select posts with the <strong>author set by the parent User View</strong>.
uk: Вибрати публікації з <strong>автором, заданим батьківським поданням користувача</strong>.

en: Select posts with the <strong>author the same as the current post in the loop</strong>.
uk: Вибрати публікації з <strong>таким же автором, як у поточної публікації в циклі</strong>.

en: Select posts with the <strong>author the same as the page where this View is shown</strong>.
uk: Вибрати публікації з <strong>таким же автором, як і в сторінки, на якій відображається це подання</strong>.

en: Select posts with the <strong>author</strong> the same as the <strong>current logged in user</strong>.
uk: Вибрати публікації з <strong>автором</strong>, що і <strong>поточний користувач, який увійшов у систему</strong>.

en: Select posts with the author's <strong>%s</strong> determined by the URL parameter <strong>"%s"</strong>
uk: Вибрати публікації, <strong>%s</strong> автора яких визначено URL-параметром <strong>"%s"</strong>

en: Select taxonomy terms whose parent is <strong>%s</strong>.
uk: Виберіть терміни класифікації з батьківським елементом <strong>%s</strong>.

en: Select taxonomy terms whose parent is the <strong>current taxonomy archive</strong>.
uk: Вибрати терміни класифікації, батьківський елемент яких є <strong>архівом поточної класифікації</strong>.

en: Select taxonomy terms whose parent is the value set by the <strong>parent view</strong>.
uk: Вибрати терміни класифікації, батьківські елементи яких дорівнюють значенню, заданому <strong>батьківським поданням</strong>.

en: Select terms with parent:
uk: Вибрати терміни з батьківським:

en: Select terms with termmeta field:
uk: Виберіть терміни з полем метаданих термінів:

en: Select the Views XML file to upload from your computer
uk: Виберіть XML-файл Views для завантаження з вашого комп’ютера

en: Select the fields to include in the loop
uk: Вибрати поля для додавання в цикл

en: Select the page to display the results
uk: Виберіть сторінку, щоб відображати результати.

en: Select top-level posts with no parent.
uk: Виберіть публікації вищого рівня без батьківських елементів.

en: Select users <strong>(%s)</strong> who have role <strong>%s</strong>
uk: Вибрати користувачів <strong>(%s)</strong> з ролями <strong>%s</strong>

en: Select users with <strong>%s</strong> set by the Framework option <strong>"%s"</strong> and with role <strong>"%s"</strong>
uk: Вибрати користувачів із <strong>%s</strong>, заданим параметром платформи <strong>"%s"</strong> та з роллю <strong>"%s"</strong>

en: Select users with <strong>%s</strong> set by the View shortcode attribute <strong>"%s"</strong> and with role <strong>"%s"</strong>
uk: Вибрати користувачів із <strong>%s</strong>, заданим атрибутом короткого коду подання <strong>"%s"</strong> та з роллю <strong>"%s"</strong>

en: Select users with the <strong>%s</strong> determined by the URL parameter <strong>"%s"</strong> and with role <strong>"%s"</strong>
uk: Вибрати користувачів, <strong>%s</strong> яких визначено URL-параметром <strong>"%s"</strong> та з роллю <strong>"%s"</strong>

en: Select users with usermeta field:
uk: Вибрати користувачів із полем метаданих:

en: Select which ancestors should be part of this filter.
uk: Вибрати, які батьківські елементи мають бути частиною цього фільтра.

en: Select which content to load in the 'Content Selection' section.
uk: Виберіть вміст для завантаження в розділі «Вибір вмісту».

en: Select which custom fields to include in text searches
uk: Виберіть користувацькі поля для включення в текстовий пошук

en: Separator
uk: Роздільник

en: Separator between terms
uk: Роздільник між термінами

en: Separator when multiple
uk: Роздільник, якщо є декілька параметрів

en: Set a different value
uk: Задати інше значення

en: Set by one %s key
uk: Задається одним ключем %s

en: Set by one URL parameter
uk: Задано одним параметром URL

en: Set by one View shortcode attribute
uk: Задано одним атрибутом короткого коду подання

en: Set by the %s key:
uk: Задається ключем %s:

en: Set by the current archive page
uk: Задається поточною сторінкою архіву

en: Set by the current post
uk: Задається поточною публікацією

en: Set by the current post in the loop
uk: Задається поточною публікацією в циклі

en: Set by the page where this View is inserted
uk: Задається сторінкою, на якій розміщується цей подання

en: Set by the page where this View is shown
uk: Здається сторінкою, на якій відображається це подання

en: Set by the parent Taxonomy View
uk: Задається батьківським поданням класифікації

en: Set of checkboxes
uk: Набір прапорців

en: Set of radio buttons
uk: Набір перемикачів

en: Set the text for the link. Defaults to "Edit This".
uk: Задати текст посилання. Значення за промовчанням – "Редагувати це".

en: Settings
uk: Налаштування

en: Settings not saved.
uk: Параметри не збережено.

en: Settings saved
uk: Налаштування збережено

en: Settings updated
uk: Налаштування оновлено

en: Settings updated.
uk: Налаштування оновлено.

en: Setup incomplete. Please select the page where you would like to show the search results.
uk: Налаштування не завершено. Виберіть сторінку, на якій потрібно відображати результати пошуку.

en: Shape
uk: Фігура

en: Shortcode attribute
uk: Атрибут короткого коду

en: Shortcode name
uk: Назва короткого коду

en: Shortcodes
uk: Короткі коди

en: Shortcodes registered automatically
uk: Короткі коди, зареєстровані автоматично

en: Shortcodes registered manually
uk: Короткі коди, зареєстровані вручну

en: Show
uk: Показати

en: Show Bootstrap buttons
uk: Показати кнопки Bootstrap

en: Show a <strong>text search</strong> for visitors.
uk: Відображати <strong>текстовий пошук</strong> для відвідувачів.

en: Show additional information to administrators about the evaluation process.
uk: Показувати адміністраторам додаткові відомості про перебіг оцінки.

en: Show checkbox
uk: Показати прапорець

en: Show debug
uk: Вивід налагодження

en: Show debug information to administrators
uk: Вивести налагоджувальні відомості адміністраторам

en: Show each page for:
uk: Показати кожну сторінку протягом:

en: Show on screen
uk: Відображати на екрані

en: Show only available options for each input
uk: Показувати лише доступні параметри для кожного введення

en: Show popular
uk: Показати популярні

en: Show the Toolset shortcodes menu in the admin bar in all the admin pages
uk: Показати меню коротких кодів Toolset в панелі адміністратора на всіх сторінках адміністрування

en: Show the Toolset shortcodes menu in the admin bar only when editing content
uk: Показати меню коротких кодів Toolset в панелі адміністратора тільки під час редагування вмісту

en: Show these options
uk: Показувати ці параметри

en: Show this information
uk: Показати ці відомості

en: Show user data
uk: Показати дані користувача

en: Showing page
uk: Відображається сторінка

en: Sidebar navigation
uk: Навігація бічної панелі

en: Since you are applying this to other loops as well, apart from the searching with Relevanssi loop, the order of results will be only applied to those loops.
uk: Оскільки крім пошуку з циклом Relevanssi ви також застосовуєте це до інших циклів, порядок результатів застосовуватиметься тільки до цих циклів.

en: Since you are searching with Relevanssi, the order of results will be according to relevance and not according to this selection.
uk: Оскільки ви здійснюєте пошук за допомогою Relevanssi, результати сортуватимуться за релевантністю, а не відповідно до цього вибору.

en: Since you are using a text search with Relevanssi, the order of results may be according to relevance and not according to this selection. If the visitor searches by text, the results will be ordered by relevance.
uk: Оскільки ви користуєтеся текстовим пошуком за допомогою Relevanssi, результати можуть сортуватися за релевантністю, а не відповідно до цього вибору. Якщо відвідувач виконує пошук за текстом, результати сортуватимуться за релевантністю.

en: Single
uk: Один

en: Single checkbox
uk: Один прапорець

en: Single pages
uk: Окремі сторінки

en: Single view for
uk: Одиночне подання для

en: Site address (URL)
uk: Адреса веб-сайту (URL)

en: Site description
uk: Опис веб-сайту

en: Site information
uk: Інформація про веб-сайт

en: Site name
uk: Назва веб-сайту

en: Size
uk: Розмір

en: Size of the current user's profile picture in pixels.
uk: Розмір малюнка профілю поточного користувача в пікселях.

en: Size of the post author's profile picture in pixels.
uk: Розмір малюнка профілю автора публікації в пікселях.

en: Size of the profile picture in pixels.
uk: Розмір малюнка профілю в пікселях.

en: Skip first
uk: Пропустити перші

en: Skip some results. 0 means skip nothing
uk: Пропустити деякі результати. 0 означає, що нічого не пропускати

en: Skip some results. 0 means skip nothing.
uk: Пропустити деякі результати. 0 означає, що нічого не пропускати.

en: Skip wizard
uk: Пропустити майстер

en: Skipping the association between posts #%d (%s) and #%d (%s) because #%d doesn't have a default language version and you chose to skip such associations.
uk: Пропуск зіставлення між публікаціями #%d (%s) і #%d (%s), оскільки у #%d немає версії мовою за промовчанням, і ви вибрали пропускати такі зіставлення.

en: Skipping the association between posts #%d (%s) and #%d (%s), because these elements are already associated. This can happen when migrating post translations.
uk: Пропуск зв'язку між публікаціями #%d (%s) і #%d (%s), оскільки ці елементи вже зіставлено. Таке може статися під час перенесення перекладів публікацій.

en: Slide Down
uk: Переміщати донизу

en: Slide Down (backwards)
uk: Перехід вниз (назад)

en: Slide Left
uk: Переміщати ліворуч

en: Slide Right
uk: Переміщати праворуч

en: Slide Right (backwards)
uk: Перехід праворуч (назад)

en: Slide Up
uk: Переміщати догори

en: Slide horizontally
uk: Переміщати горизонтально

en: Slide vertically
uk: Переміщати вертикально

en: Slug
uk: Короткий заголовок

en: Slug "%s" is already being used. Please choose a unique value.
uk: Короткий заголовок "%s" уже використовується. Виберіть унікальне значення.

en: Slug changed
uk: Короткий заголовок змінено

en: Slug not changed
uk: Короткий заголовок не змінено

en: Slug not set in the AJAX call.
uk: Короткий заголовок не задано у виклику AJAX.

en: Slug of this Content Template
uk: Короткий заголовок шаблона вмісту

en: Slug of this Content Template:
uk: Короткий заголовок шаблона вмісту:

en: Slug of this View:
uk: Короткий заголовок цього подання:

en: Slug of this WordPress Archive:
uk: Короткий заголовок архіву WordPress:

en: Slug:
uk: Короткий заголовок:

en: Snippet "%s" has been successfully deleted.
uk: Фрагмент "%s" видалено.

en: Snippet "%s" has been updated.
uk: Фрагмент "%s" оновлено.

en: Some of them are assigned to archive or taxonomy loops.
uk: Деякі з них призначено архівам або циклам класифікації.

en: Some of your settings for this page have changed, because they got copied from the %1$s %2$s.
uk: Деякі налаштування цієї сторінки змінилися, тому що їх було скопійовано з %1$s %2$s.

en: Some themes don't use this function, but define their own.
uk: У деяких темах ця функція не використовується – вони використовують свою.

en: Someone has requested a password reset for the following account:
uk: Хтось надіслав запит на скидання пароля до цього облікового запису:

en: Something on the filter_controls_mode is broken
uk: Помилка у filter_controls_mode

en: Something went wrong
uk: Щось пішло не так

en: Something went wrong with the AJAX request, please try again.
uk: Сталася помилка запита AJAX, повторіть спробу.

en: Something wrong happened, please try again
uk: Сталася помилка, повторіть спробу.

en: Sometimes, our Customer Support personnel ask you to provide debug information. This information helps them give you quicker and better support.
uk: Іноді персонал нашої служби підтримки просить надати налагоджувальні відомості. Вони допомагають надавати підтримку швидше та ефективніше.

en: Sorting controls
uk: Елементи керування сортуванням

en: Sorting options for visitors
uk: Параметри сортування для відвідувачів

en: Space-separated list of class names that will be added to the anchor HTML tag.
uk: Розділений пробілами список імен класів, які буде додано до HTML-прив’язки зображення.

en: Space-separated list of classnames that will be added to the anchor HTML tag.
uk: Розділений пробілами список імен класів, який буде додано до HTML-мітки прив'язки.

en: Space-separated list of classnames that will be added to the image HTML tag.
uk: Розділений пробілами список імен класів, які буде додано до HTML-тегу зображення.

en: Space-separated list of classnames to apply to the labels. For example: classone classtwo
uk: Розділений пробілами список імен класу, що застосовується до міток. Наприклад: першийклас другийклас

en: Space-separated list of classnames to apply. For example: classone classtwo
uk: Розділений пробілами список імен класу, що застосовується Наприклад: classone classtwo

en: Space-separated list of classnames to be added to the WordPress generated ones.
uk: Розділений пробілами список імен класів, який буде додано до класів, згенерованих WordPress.

en: Span
uk: Діапазон

en: Specific documentation: %s
uk: Спеціальна документація: %s

en: Specific users
uk: Вказані користувачі

en: Specific users filter deleted
uk: Фільтр визначених користувачів видалено

en: Specific users filter saved
uk: Фільтр визначених користувачів збережено

en: Specific:
uk: Вказаний:

en: Spinner #1
uk: Лічильник №1

en: Spinner #2
uk: Лічильник №2

en: Spinner #3
uk: Лічильник №3

en: Spinner #4
uk: Лічильник №4

en: Spinner #5
uk: Лічильник №5

en: Spinner container for this custom search
uk: Контейнер лічильника для цього користувацького пошуку.

en: Spinner graphics
uk: Графіка лічильника

en: Spinner graphics from Views
uk: Графіка лічильника з плагіна Views

en: Spinner image
uk: Зображення лічильника

en: Spinner placement
uk: Розташування лічильника

en: Spinners
uk: Лічильники

en: Square
uk: Квадрат

en: Standard Archives
uk: Звичайні архіви

en: Standard WordPress Fields
uk: Стандартні поля WordPress

en: Start typing
uk: Почати введення

en: Start with the location where you want the search form to appear.
uk: Почніть із того, де ви хочете розмістити форму пошуку.

en: Sticky Posts Filter deleted
uk: Фільтр клейких публікацій видалено

en: Sticky Posts Filter saved
uk: Фільтр клейких публікацій збережено

en: Stop using %1$s for this Content Template
uk: Надалі не використовувати %1$s для цього шаблона вмісту

en: String
uk: Рядок

en: String name
uk: Ім'я рядка

en: String to translate
uk: Рядок для перекладу

en: String translation shortcodes
uk: Короткі коди перекладу рядків

en: Strong (bold) text.
uk: Жирний шрифт.

en: Style
uk: Стиль

en: Style options
uk: Параметри стилю

en: Styled reset button
uk: Стилізована кнопка «Скинути»

en: Styled submit button
uk: Стилізована кнопка «Надіслати»

en: Stylesheet directory URL of the active theme
uk: URL-адреса каталогу шаблонів стилів активної теми

en: Styling
uk: Стилі

en: Styling label.
uk: Мітка стилю.

en: Styling.
uk: Стиль.

en: Submit
uk: Надіслати

en: Submit a zero when unchecked
uk: Надіслати нуль, якщо прапорець знято

en: Submit button
uk: Кнопка «Надіслати»

en: Submit button for this custom search
uk: Кнопка «Надіслати» для цього користувацького пошуку.

en: Submit nothing when unchecked
uk: Нічого не надсилати, якщо прапорець знято

en: Submit value when unchecked
uk: Надіслати значення, якщо прапорець знято

en: Success
uk: Виконано

en: Success!
uk: Виконано!

en: Suffix
uk: Суфікс

en: Summary
uk: Зведення

en: Support forum
uk: Форум підтримки

en: Support query filters by custom fields that include a space or a dot in their meta key
uk: Підтримувати фільтри запитів за користувацькими полями, що містять пробіл або крапку в ключі META

en: Suppress third party filters
uk: Заборонити фільтри сторонніх видавців

en: Switch to the WooCommerce Views template
uk: Перейти до шаблону WooCommerce Views

en: Table
uk: Таблиця

en: Table-based grid
uk: Сітка табличного типу

en: Table-based grid options
uk: Параметри сітки табличного типу

en: Tables
uk: Таблиці

en: Tag: %s
uk: Мітка: %s

en: Target page to show the results:
uk: Цільова сторінка для показу результатів:

en: Taxonomies
uk: Класифікації

en: Taxonomy
uk: Класифікація

en: Taxonomy Archives
uk: Архіви класифікації

en: Taxonomy ID
uk: Ідентифікатор класифікації

en: Taxonomy URL
uk: URL-адреса класифікації

en: Taxonomy View
uk: Подання класифікації

en: Taxonomy archive
uk: Архів класифікацій

en: Taxonomy archives
uk: Архіви класифікації

en: Taxonomy data
uk: Дані класифікації

en: Taxonomy description
uk: Опис класифікації

en: Taxonomy field
uk: Поле класифікації

en: Taxonomy fields
uk: Поля класифікації

en: Taxonomy filter
uk: Фільтр класифікації

en: Taxonomy filter deleted
uk: Фільтр класифікації видалено

en: Taxonomy filter saved
uk: Фільтр класифікації збережено

en: Taxonomy filters
uk: Фільтри класифікації

en: Taxonomy is <strong>One</strong> of these: <strong>%s</strong>
uk: Класифікація є <strong>Один</strong> однією з цих: <strong>%s</strong>

en: Taxonomy is set by the Framework option <strong>"%s"</strong>
uk: Ідентифікатор терміну класифікації задається параметром платформи <strong>"%s"</strong>

en: Taxonomy is set by the current post
uk: Класифікацію задає поточна публікація

en: Taxonomy is set by the page where this View is inserted
uk: Класифікацію задає сторінка, на якій розміщується це подання

en: Taxonomy link
uk: Посилання класифікації

en: Taxonomy page info
uk: Інформація про сторінку класифікації

en: Taxonomy parent
uk: Батьківська класифікація

en: Taxonomy parent filter
uk: Фільтр батьківської класифікації

en: Taxonomy parent filter deleted
uk: Фільтр батьківської класифікації видалено

en: Taxonomy parent filter saved
uk: Фільтр батьківської класифікації збережено

en: Taxonomy post count
uk: Кількість публікацій класифікації

en: Taxonomy relationship:
uk: Зв'язок класифікації:

en: Taxonomy search
uk: Пошук класифікації

en: Taxonomy search filter
uk: Фільтр пошуку класифікації

en: Taxonomy search filter deleted
uk: Фільтр пошуку класифікацій видалено

en: Taxonomy slug
uk: Короткий заголовок класифікації

en: Taxonomy term
uk: Термін класифікації

en: Taxonomy term ID is set by the URL parameter <strong>"%s"</strong>
uk: Ідентифікатор терміну класифікації задається URL-параметром <strong>"%s"</strong>

en: Taxonomy term ID is set by the shortcode attribute <strong>"%s"</strong>
uk: Ідентифікатор терміну класифікації задається атрибутом короткого коду <strong>"%s"</strong>

en: Taxonomy term filter
uk: Фільтр термінів класифікації

en: Taxonomy term filter deleted
uk: Фільтр термінів класифікації видалено

en: Taxonomy term filter saved
uk: Фільтр термінів класифікації збережено

en: Taxonomy term selection
uk: Вибір терміну класифікації

en: Taxonomy title
uk: Заголовок класифікації

en: Taxonomy title with a link
uk: Заголовок класифікації з посиланням

en: Template
uk: Шаблон

en: Template not saved.
uk: Шаблон не збережено.

en: Template results
uk: Результати шаблона

en: Template updated.
uk: Шаблон оновлено.

en: Template used
uk: Шаблон, що використовується

en: Templates for this View
uk: Шаблони для подання

en: Templates for this WordPress Archive
uk: Шаблони для цього архіву WordPress

en: Term Field - %s
uk: Поле терміну – %s

en: Term ID
uk: Ідентифікатор терміну

en: Term description
uk: Опис терміну

en: Term group
uk: Група термінів

en: Term name
uk: Ім'я терміну

en: Term post count
uk: Кількість публікацій із терміном

en: Term slug
uk: Короткий заголовок терміну

en: Termmeta field - %s
uk: Поле метаданих термінів – %s

en: Termmeta field filter
uk: Фільтр полів метаданих термінів

en: Terms of a taxonomy that no longer exists
uk: Терміни класифікації, якої вже немає

en: Terms of the taxonomy %s
uk: Терміни класифікації %s

en: Terms with ID set by the URL parameter:
uk: Терміни з ідентифікатором, заданим за URL-параметром:

en: Terms with ID set by the shortcode attribute:
uk: Терміни з ідентифікатором, заданим атрибутом короткого коду:

en: Text
uk: Текст

en: Text Search
uk: Текстовий пошук

en: Text content
uk: Вміст тексту

en: Text direction
uk: Напрямок тексту

en: Text editors options
uk: Параметри текстових редакторів

en: Text for "First" link:
uk: Текст посилання "Перша":

en: Text for "Last" link:
uk: Текст посилання "Остання":

en: Text for "Next" link:
uk: Текст посилання "Далі":

en: Text for "Previous" link:
uk: Текст посилання "Назад":

en: Text for link to page:
uk: Текст посилання на сторінку:

en: Text input
uk: Ввід тексту

en: Text search
uk: Текстовий пошук

en: Text search filter
uk: Фільтр текстового пошуку

en: Text search in custom fields
uk: Текстовий пошук у користувацьких полях

en: Text to display when there are no comments
uk: Текст за відсутності коментарів.

en: Text to display when there is more than one comment
uk: Текст за наявності кількох коментарів.

en: Text to display when there is one comment
uk: Текст за наявності одного коментаря.

en: That domain already exists
uk: Домен уже існує

en: That file will contain all the data related to Views, Content Templates and WordPress Archives, as well as the general Views settings.
uk: Він міститиме всі дані подань, шаблонів вмісту і архівів WordPress, а також загальні налаштування подань.

en: That function already exists
uk: Така функція вже є

en: That option was already declared
uk: Цей параметр вже оголошено.

en: That shortcode already exists
uk: Такий короткий код вже є

en: The "type" or "field" needs to be set in the wpv-control shortcode argument.
uk: Слід задати "type" або "field" в аргументі короткого коду wpv-control.

en: The %s attribute is missing.
uk: Атрибут %s відсутній.

en: The %s cannot be saved because required elements are not in correct order.
uk: Неможливо зберегти %s через неправильний порядок необхідних елементів.

en: The %s cannot be saved because some required elements missing or are present more than once. Please make sure that your code contains those elements in correct order:
uk: Неможливо зберегти %s, оскільки необхідні елементи відсутні або використовуються кілька разів. Переконайтеся, що ці елементи у вашому коді перебувають у правильному порядку:

en: The %s page cannot be viewed because no post has any %s.
uk: Сторінку %s неможливо переглянути, оскільки в жодної публікації немає %s.

en: The <strong>Media</strong> button opens the WordPress media window, where you can upload media and insert media that you’ve already uploaded here.
uk: Кнопка <strong>Медіа</strong> відкриває вікно медіа WordPress, де можна завантажувати і вставляти медіа, які ви вже завантажили сюди.

en: The <strong>Output Integration</strong> section lets you control the order of the <strong>Search and Pagination</strong> and <strong>Loop</strong> sections and to add your HTML between these two sections.
uk: Розділ <strong>Інтеграція виводу</strong> дає змогу керувати порядком розділів <strong>Пошук і поділ на сторінки</strong> та <strong>Цикл</strong>, а також додавати власний HTML-код між цими двома розділами.

en: The AJAX pagination has been completed
uk: AJAX-поділ на сторінки завершено

en: The Content Template can include fields that belong to the content, Views, CRED forms, HTML and media
uk: Шаблон вмісту може містити поля, які належать до вмісту, подання, форм CRED, HTML і медіа

en: The Content Template is copied from the original language
uk: Шаблон вмісту копіюється з мови оригіналу

en: The Filter HTML section requires the custom search settings to be visible.
uk: Для розділу «Фільтр HTML» потрібно, щоб відображалися налаштування користувацького пошуку.

en: The Filter section lets you set up a custom search, which lets visitors control the WordPress Archive results
uk: Розділ фільтрів дає змогу налаштувати спеціальний пошук, завдяки чому відвідувачі можуть керувати результатами архіву WordPress

en: The Filter section lets you set up pagination and custom search, which let visitors control the View query
uk: Розділ фільтрів дає змогу налаштувати поділ на сторінки та спеціальний пошук, завдяки чому відвідувачі можуть керувати запитом подання

en: The Front-end Filter section includes the pagination controls, allowing visitors to choose which results page to show.
uk: Розділ «Фільтр зовнішнього інтерфейсу» містить елементи керування поділом на сторінки, що дає можливість відвідувачам визначати, яку сторінку з результатами показувати.

en: The Front-end Filter section includes the slider controls, allowing visitors switch between slides.
uk: Розділ «Фільтр зовнішнього інтерфейсу» елементи містить керування слайдером, що дає можливість відвідувачам переключати слайди.

en: The Front-end filter section lets you add pagination, slider controls and custom search to the View.
uk: Розділ фільтра зовнішнього інтерфейсу дає змогу додавати в подання поділ на сторінки, елементи керування слайдерами й користувацький пошук.

en: The HTML box includes the Loop and the Content Template contains the fields that you added.
uk: Вікно HTML містить цикл, а шаблон вмісту містить додані вами поля.

en: The Loop HTML editor lets you style the loop of the View.
uk: Редактор HTML циклу дає змогу оформляти стиль циклу подання.

en: The Loop Output section determines how the content displays, including pagination
uk: Розділ виводу циклу визначає відображення вмісту, включно з поділом на сторінки.

en: The Loop Wizard just updated the editor and created a Content Template.
uk: Майстер циклу щойно оновив редактор і створив шаблон вмісту.

en: The Loop Wizard just updated the editor with the fields that you added.
uk: Майстер циклу щойно оновив редактор, застосувавши додані вами поля.

en: The Loop section styles the View output on the page.
uk: Розділ циклу створює стиль виводу подання на сторінці.

en: The Loop will be overwritten by this wizard.
uk: Цикл буде перезаписано цим майстром.

en: The Loops Selection section determines which listing page to customize
uk: Розділ вибору циклу визначає, яку сторінку з переліком потрібно налаштувати

en: The Query section determines what content the View loads from the database
uk: Розділ запита визначає вміст, який подання завантажує з бази даних

en: The Query section lets you choose the content to load.
uk: Розділ «Запит» дає можливість вибрати вміст для завантаження.

en: The Simple XML library is missing.
uk: Бібліотека Simple XML відсутня.

en: The Toolset Form widget displays a "Post edit" form, but no post to edit was selected.
uk: Віджет форми Toolset відображає форму "Редагування публікації", але редаговану публікацію не вибрано.

en: The Toolset Form widget displays a "User edit" form, but no user to edit was selected.
uk: Віджет форми Toolset відображає форму "Редагування користувача", але редагованого користувача не вибрано.

en: The View could not be created
uk: Не вдалося створити подання

en: The View could not be created.
uk: Не вдалося створити подання.

en: The View will display each slide at a time and allow visitors to switch between slides using next/previous links and slide selectors.
uk: View буде відображати кожен слайд по черзі та дасть можливість відвідувачам перемикати слайди за допомогою посилань вперед/назад і вказівників слайдів.

en: The View will display the query results as slides.
uk: Подання буде відображати результати запита у вигляді слайдів.

en: The View will display the query results in pages.
uk: Подання відображатиме результати запита на сторінках.

en: The View will iterate through the the results and display them one by one.
uk: Подання буде повторювати результати і відображати їх один за одним.

en: The View will output all the results returned from the query section.
uk: Подання буде виводити результати, отримані з розділу запитів.

en: The Views AJAX pagination triggers some events.
uk: AJAX-поділ на сторінки Views викликає певні події.

en: The XML could not be read.
uk: Файл XML неможливо прочитати

en: The XML file (%s) could not be read.
uk: Файл XML (%s) неможливо прочитати.

en: The ancestor_type argument refers to a post type that is not included in the relationship tree.
uk: Аргумент ancestor_type посилається на тип публікацій поза деревом зв'язків.

en: The ancestors argument does not end with a valid post that is related for the returned post types on this View.
uk: Аргумент предків не закінчується допустимою публікацією, пов'язаною з отриманими у відповідь типами публікацій у цьому поданні.

en: The association between posts #%d (%s) and #%d (%s) in the relationship "%s" is not allowed:
uk: Зіставлення між публікаціями #%d (%s) та #%d (%s) у зв'язку "%s" неприпустиме:

en: The association table has been updated with the new relationship slug "%s". %d rows have been updated.
uk: У таблицю зіставлення додано новий короткий заголовок зв'язку "%s". Оновлено рядків: %d.

en: The association was disabled by a third-party filter.
uk: Зв'язок вимкнуто стороннім фільтром.

en: The code snippet file "%s" is not readable.
uk: Не вдалося прочитати файл фрагмента коду "%s".

en: The code snippet file "%s" was not found or is not a regular file.
uk: Файл фрагмента коду "%s" не знайдено або він не є звичайним файлом.

en: The content between the <strong>&lt;wpv-loop&gt;</strong> and <strong>&lt;/wpv-loop&gt;</strong> tags will repeat for every item in the View loop.
uk: Вміст між тегами <strong>&lt;wpv-loop&gt;</strong> і <strong>&lt;/wpv-loop&gt;</strong> буде повторюватися для кожного елемента в циклі подання.

en: The current logged in user
uk: Поточний користувач, що ввійшов

en: The current page number.
uk: Номер поточної сторінки

en: The current post
uk: Поточна публікація

en: The current post being displayed either directly or in a View loop
uk: Користувацька публікація відображається або безпосередньо, або в циклі View

en: The current post in the loop
uk: Поточна публікація в циклі

en: The current user
uk: Поточний користувач

en: The current user or the one being displayed in a View loop
uk: Поточний користувач або користувач, що відображається в циклі

en: The current window
uk: Поточному вікні

en: The custom search data has been collected
uk: Дані користувацького пошуку зібрано

en: The custom search form has been updated
uk: Форму користувацького пошуку оновлено

en: The custom search has been triggered
uk: Користувацький пошук розпочато

en: The custom search results have been updated
uk: Результати користувацького пошуку оновлено

en: The custom search settings require the Filter HTML section to be visible.
uk: Для налаштувань користувацького пошуку необхідно, щоб відображався розділ HTML-фільтра.

en: The custom search triggers some events when set to update options or results automatically.
uk: Користувацький пошук викликає певні події під час автоматичного вибору оновлення параметрів або результатів.

en: The element %s has already the maximum allowed amount of associations (%d) as %s in the relationship %s.
uk: У елемента %s максимально допустима кількість зіставлень (%d) як %s у зв'язку %s.

en: The element has a wrong type or a domain for this relationship.
uk: В елемента неправильний тип або домен для цього зв'язку.

en: The entire Filter section.
uk: Увесь розділ фільтрів.

en: The entire Loop section.
uk: Увесь розділ циклу.

en: The evaluation result should be FALSE
uk: Результат оцінки має бути FALSE

en: The evaluation result should be TRUE
uk: Результат оцінки має бути TRUE

en: The field %1$s is a %2$s %4$s that is %3$s the following:
uk: Поле %1$s – %2$s %4$s, яке %3$s таке:

en: The filter section
uk: Розділ фільтрів

en: The filter section includes these shortcodes by default and you should not remove them.
uk: Розділ фільтрів містить ці короткі коди за промовчанням, їх не можна видаляти.

en: The filter section may include pagination for the results and a custom search (or both of them together).
uk: Розділ фільтрів може включати себе поділ на сторінки результатів і користувацький пошук (або те й інше разом).

en: The filter will apply the values passed to this URL parameter.
uk: Фільтр буде застосовувати значення, що відповідають цьому URL-параметру.

en: The filter will use the min and max values set in the URL parameter configuration fields.
uk: Фільтр використовуватиме мінімальні та максимальні значення, задані в полях конфігурації URL-параметрів.

en: The filter will use the min and max values set in the boundary label configuration fields.
uk: Фільтр використовуватиме мінімальні та максимальні значення, задані в полях конфігурації міток меж.

en: The first mandatory sorting option is synchronized with the current stored sorting settings. Any change that you do to it will be pushed to the Ordering section.
uk: Перший обов'язковий параметр сортування синхронізується з поточними збереженими налаштуваннями сортування. Будь-які внесені зміни відобразяться в розділі сортування.

en: The first option will display the full View.
uk: Перший параметр відображатиме подання повністю.

en: The first part of this section lets you choose how pagination works.
uk: Перша частина цього розділу дає можливість визначати режим поділу на сторінки.

en: The first part of this section lets you choose how the slider pagination works.
uk: Перша частина цього розділу дає можливість визначати режим поділу на сторінки у слайдерах.

en: The following functions can be used inside the conditions. Use the form below to register new functions.
uk: Функції нижче можуть використовуватися в умовах. Для реєстрування нових функцій скористайтеся формою нижче.

en: The following private custom fields are showing in the Views GUI:
uk: У графічному користувацькому інтерфейсі відображаються такі особисті користувацькі поля:

en: The following shortcodes can be used inside the conditions. Use the form below to register new shortcodes.
uk: Короткі коди нижче можуть використовуватися в умовах. Для реєстрування нових коротких кодів скористайтеся формою нижче.

en: The form in this View does not have a submit button, so you can only display the results on this same page.
uk: Форма в цьому поданні не має кнопки Надіслати, тому результати можна відображати лише на цій сторінці.

en: The form will appear on the page <strong>%s</strong> and the results will be shown in this page.
uk: Форма буде відображатися на сторінці <strong>%s</strong>, а її результати – на цій сторінці.

en: The framework does not exist
uk: Платформа не існує

en: The framework name
uk: Ім'я інфраструктури

en: The full <em>Toolset</em> package allows you to develop and customize themes without touching PHP. You will be able to:
uk: Повний пакет <em>Toolset</em> дає змогу розробляти та налаштовувати теми без редагування PHP. Ви зможете:

en: The full Views plugin will let you display Content Templates as part of the loop.
uk: Повна версія плагіна Views дає можливість відображати шаблони вмісту як частину циклу.

en: The information below allows our support team to see the versions of WordPress, plugins and themes installed in your site.
uk: Завдяки наведеній нижче інформації наша служба підтримки отримає дані про версії WordPress, плагінів і тем, установлених на вашому веб-сайті.

en: The items in the list will be separated using this separator.
uk: Елементи списку буде розділено цим роздільником.

en: The layout HTML box lets you output your View results and style them on your page.
uk: Вікно HTML макета дає можливість виводити результати подання і стилізувати їх на сторінці.

en: The layout is not assigned to content, so you cannot control the theme settings. Once you assign this layout to content, you will see the theme options that are relevant for that kind of content.
uk: Макет не призначено вмісту, тому ви не можете керувати налаштуваннями теми. Щойно ви призначите цей макет вмісту, відкриються параметри теми, що стосуються цього типу вмісту.

en: The link anchor format. Should contain '%%LINK%%' in order to display a link, otherwise it will create plain text. Default '&laquo; %%LINK%%'.
uk: Формат прив’язки посилання. Має містити «%%LINK%%», щоб відображати посилання. В іншому разі, відображатиметься звичайний текст. За промовчанням «&laquo; %%LINK%%».

en: The link permalink format. Can contain '%%TITLE%%' for the next post title or '%%DATE%%' for the next post date. Default '%%TITLE%%'.
uk: Формат постійного посилання. Може містити «%%TITLE%%» для відображення заголовка наступної публікації або «%%DATE%%» для відображення її дати. За промовчанням «%%TITLE%%».

en: The link permalink format. Can contain '%%TITLE%%' for the previous post title or '%%DATE%%' for the previous post date. Default '%%TITLE%%'.
uk: Формат постійного посилання. Може містити «%%TITLE%%» для відображення заголовка попередньої публікації або «%%DATE%%» для відображення її дати. За промовчанням «%%TITLE%%».

en: The link will appear only if there is a next page.
uk: Посилання буде відображатися тільки тоді, коли є наступна сторінка.

en: The link will appear only if there is a previous page.
uk: Посилання буде відображатися тільки тоді, коли є попередня сторінка.

en: The main loop over every item loaded from the database.
uk: Основний цикл на кожному елементі, завантаженому з бази даних.

en: The migration process is complete.
uk: Міграцію завершено.

en: The name of the Content Template is used for you, to identify it. The name is not displayed anywhere on the site.
uk: З метою ідентифікації для вас використано ім'я шаблона вмісту. Воно ніде не відображається на цьому веб-сайті.

en: The name of the custom field to display
uk: Ім'я відображуваного користувацького поля

en: The name of the field to display
uk: Ім'я відображуваного поля

en: The name of the theme option to display
uk: Ім'я відображуваного параметра теми

en: The new slug value is not valid. Only lowercase letters, numbers, underscores, dots and dashes are accepted.
uk: Неприпустиме значення нового короткого заголовка. Допускаються тільки малі букви, цифри, підкреслення, крапки і тире.

en: The number of pages.
uk: Кількість сторінок.

en: The page where this View is shown
uk: Сторінка, на якій відображено це подання

en: The pagination section lets you build sliders with Views.
uk: Розділ «Поділ на сторінки» дає можливість створювати слайдери за допомогою Views.

en: The parent of the current post in another post type, set by a Types relationship
uk: Батьківська публікація цієї публікації в іншому типі публікацій, заданому зв'язком Types

en: The parent of the current post in the same post type, set by WordPress hierarchical relationship
uk: Батьківська публікація поточної публікації того ж типу, задана ієрархічним зв'язком WordPress

en: The parent window
uk: Батьківському вікні

en: The password field is empty.
uk: Поле пароля пусте.

en: The password you entered for the username %s is incorrect.
uk: Введено неправильний пароль для імені користувача %s.

en: The post reference field %s could not have been displayed here. In order to set the post reference, visit the Edit Post page.
uk: Поле посилання публікації %s не могло відображатися тут. Щоб задати посилання публікації, перейдіть на сторінку редагування публікації.

en: The post type "%s" cannot be used as intermediary in a relationship, because it is a built-in post type.
uk: Тип публікацій "%s" не може використовуватися як проміжний у зв'язку, оскільки він вбудований.

en: The post type "%s" cannot be used as intermediary in a relationship, because it is already involved in another relationship.
uk: Тип публікацій "%s" не може використовуватися як проміжний у зв'язку, оскільки його вже задіяно в іншому зв'язку.

en: The post type "%s" cannot be used as intermediary in a relationship, because it represents a repeatable field group.
uk: Тип публікацій "%s" не може використовуватися як проміжний у зв'язку, оскільки він є групою повторюваних полів.

en: The post type "%s" cannot be used as intermediary in another relationship, because it is already used as one.
uk: Тип публікацій "%s" не може використовуватися як проміжний в іншому зв'язку, оскільки він уже використовується як такий.

en: The post type "%s" has a "show only translated items" translation mode but no adjustments are made as per user's choice.
uk: Тип публікацій "%s" має режим перекладу "показувати тільки перекладені елементи", але користувач не вноситиме зміни на свій розсуд.

en: The post type slug "%s" cannot be used because there is already a page by that name.
uk: Не можна використовувати короткий заголовок публікації "%s", оскільки вже є сторінка з таким іменем.

en: The post type slug "%s" is already registered or defined by Types.
uk: Короткий заголовок публікації "%s" вже зареєстровано або визначено Types.

en: The post type slug "%s" is reserved by WordPress.
uk: Короткий заголовок публікації "%s" зарезервовано WordPress.

en: The post where this View is shown
uk: Публікація, у якій відображено це подання

en: The post with ID set by the URL parameter
uk: Публікація з ідентифікатором, заданим за URL-параметром

en: The post with ID set by the shortcode attribute
uk: Публікація з ідентифікатором, заданим атрибутом короткого коду

en: The posts you want to display are not hierarchical, so this filter will not work
uk: Публікації, які потрібно відобразити, не ієрархічні. Тому фільтр не буде працювати

en: The relationship slug "%s" is already being used.
uk: Короткий заголовок зв'язку "%s" вже використовується.

en: The relationship slug can be renamed.
uk: Короткий заголовок зв'язку можна перейменувати.

en: The same value is already used in permalink rewrite rules for the custom post type "%s". Using it again can cause issues with permalinks.
uk: Таке ж значення вже використовується в правилах перезапису постійних посилань для користувацького типу публікацій "%s". Його повторне використання може спричинити проблеми з постійними посиланнями.

en: The same value is already used in permalink rewrite rules for the taxonomy "%s". Using it again can cause issues with permalinks.
uk: Таке ж значення вже використовується в правилах перезапису постійних посилань для класифікації "%s". Його повторне використання може спричинити проблеми з постійними засланнями.

en: The second option will display just the form, you can then select where to display the results.
uk: Другий параметр відображатиме тільки форму, а потім можна вибрати місце відображення результатів.

en: The second part of this section lets you design the pagination controls that would appear on the page for visitors.
uk: Наступна частина цього розділу дає можливість визначити елементи керування поділом на сторінки, які будуть відображатися на сторінці відвідувачів.

en: The second part of this section lets you design the transition controls for the slider.
uk: Наступна частина цього розділу дає можливість визначити спосіб керування переходом для слайдерів.

en: The slug can only contain lowercase latin letters, numbers or dashes.
uk: Короткий заголовок може містити тільки латинські літери в нижньому регістрі, цифри або тире.

en: The snippet file "%s" doesn't exist or isn't a regular file.
uk: Файл фрагмента "%s" не існує або він не є звичайним файлом.

en: The snippet file "%s" is not in a supported directory "%s".
uk: Файл фрагмента "%s" не знаходиться в підтримуваному каталозі "%s".

en: The snippet has been re-run without errors.
uk: Фрагмент виконано повторно з помилками.

en: The taxonomy selected in the Content Selection section has changed, so this filter might need some changes
uk: Класифікація, вибрана в розділі вибору вмісту змінилася, тому, можливо, цей фільтр теж потребує змін.

en: The taxonomy selected in the Content Selection section is not hierarchical; this filter will not work for
uk: Класифікація, вибрана в розділі вибору вмісту – не ієрархічна; цей фільтр не буде працювати для

en: The taxonomy you want to display has changed, so this filter needs some action
uk: Класифікація, яку потрібно відобразити, не ієрархічна. Тому потрібно перевірити цей фільтр

en: The text search will be added <strong>manually</strong> using the shortcode <span class="wpv-code">eg. [wpv-filter-search-box]</span>
uk: Текстовий пошук буде додано <strong>вручну</strong> за допомогою короткого коду, <span class="wpv-code">наприклад [wpv-filter-search-box]</span>

en: The theme or another plugin is already loading Bootstrap 2.0
uk: Тема або інший плагін вже завантажує Bootstrap 2.0

en: The theme or another plugin is already loading Bootstrap 3.0
uk: Тема або інший плагін уже завантажує Bootstrap 3.0

en: The title can not contain any tabs, line breaks or HTML code.
uk: Назва не може містити табуляцію, розриви рядків або HTML-код.

en: The toolbar above the HTML editor includes buttons for inserting the slide transition controls.
uk: Панель інструментів над редактором HTML містить кнопки для вставлення елементів керування переходом між слайдами

en: The toolbar above the HTML editor includes buttons for inserting various controls.
uk: Панель інструментів над редактором HTML містить кнопки для вставлення різних елементів керування.

en: The toolset_associations, toolset_relationships and toolset_post_type_sets tables have been created.
uk: Таблиці toolset_associations, toolset_relationships і toolset_post_type_sets створено.

en: The type_sets table has been updated with the new type "%s". %d rows have been updated.
uk: У таблицю type_sets додано новий тип "%s". Оновлено рядків: %d.

en: The url_param is missing from the wpv-control shortcode argument.
uk: В аргументі короткого коду wpv-control немає url_param.

en: The username field is empty.
uk: Поле імені користувача пусте.

en: The wpv-post-body shortcode was called more than once over the post "%1$s" and without a 'view_template' attribute, triggering an infinite loop.
uk: Короткий код wpv-post-body було викликано кілька разів щодо публікації "%1$s" без атрибута «view_template», що спричинило нескінченний цикл.

en: The wpv-post-body shortcode was called more than once with the attribute view_template="%1$s" over the post "%2$s", triggering an infinite loop.
uk: Короткий код wpv-post-body було викликано кілька разів з атрибутом view_template="%1$s" щодо публікації "%2$s", що спричинило нескінченний цикл.

en: Theme Options
uk: Параметри теми

en: Theme Options
uk: Параметри теми

en: Theme option
uk: Параметр теми

en: Theme settings saved
uk: Налаштування теми збережено

en: Theme support for Content Templates
uk: Підтримка тем для шаблонів вмісту

en: Then, add input filters and search-form controls to the Filter section.
uk: Потім додайте фільтри вводу та елементи керування формою пошуку в розділ фільтрів.

en: Then, select the option to display just the results for the custom search.
uk: Потім виберіть параметр відображення тільки результатів користувацького пошуку.

en: There are 3 pages
uk: Наявні 3 сторінки

en: There are more than one custom field filters
uk: Є декілька фільтрів користувацьких полів

en: There are more than one taxonomy filters
uk: Є декілька фільтрів класифікації

en: There are more than one termmeta field filters
uk: Є більш ніж один фільтр полів метаданих термінів

en: There are more than one usermeta field filters
uk: Є більш ніж один фільтр полів метаданих користувачів

en: There are no Views defined.
uk: Подання не визначено.

en: There are no Views defined. You can add them <a%s>here</a>.
uk: Подання не визначено. Їх можна додати <a%s>тут</a>.

en: There are no Views with a custom search.
uk: Немає подань із користувацьким пошуком.

en: There are no Views with a custom search. You can add them <a%s>here</a>.
uk: Немає подань із користувацьким пошуком. Додати їх можна <a%s>тут</a>.

en: There are no custom post type archives
uk: Немає архівів користувацьких типів публікацій

en: There are no further ancestors defined
uk: Подальші предки не визначено

en: There are no hidden custom fields on your site.
uk: На вашому веб-сайті немає прихованих користувацьких полів.

en: There are no post type archives to assign Content Templates to
uk: Немає архівів типів публікацій, яким можна було б призначити шаблони вмісту

en: There are no single post types to assign Content Templates to
uk: Немає типів одиночних публікацій, яким можна було б призначити шаблони вмісту

en: There are no taxonomy archives to assign Content Templates to
uk: Немає архівів класифікації, яким можна було б призначити шаблони вмісту

en: There are some unsaved changes.
uk: Є незбережені зміни.

en: There are two modes: compact and full. Compact mode will give you an overview of the elements rendered. The full mode will display a complete report with all the object involved on the page.
uk: Запропоновано два режими: компактний і повний. Компактний режим забезпечує огляд елементів, що візуалізуються. Повний режим виводить повний звіт щодо усіх об'єктів на сторінці.

en: There has been a problem when deleting a snippet "%s".
uk: Під час видалення фрагмента "%s" сталася помилка.

en: There has been an error when updating the association table with the new relationship slug: %s
uk: Сталася помилка під час додавання нового короткого заголовка зв'язку в таблицю зіставлення: %s

en: There has been an error when updating the type_sets table with the new type "%s": %s
uk: Сталася помилка під час додавання нового типу "%s" в таблицю type_sets: %s

en: There is a post type named like that
uk: Уже є тип публікації з такою назвою

en: There is a problem rendering field <strong>%s (%s)</strong>.
uk: Під час візуалізації поля <strong>%s (%s)</strong> сталася помилка.

en: There is a taxonomy named like that
uk: Уже є класифікація з такою назвою

en: There is already another Content Template with this same name.
uk: Шаблон вмісту з такою назвою вже існує.

en: There is an action in progress. Please do not leave or reload this page until it finishes.
uk: Триває процес. Не залишайте та не перезавантажуйте цю сторінку до його завершення.

en: There is no association between the two given posts that can be deleted
uk: Немає зіставлення між двома цими публікаціями, які можна видалити

en: There is no excerpt because this is a protected post.
uk: Немає витягу, оскільки це захищена публікація.

en: There is no general Content Template asigned to single %s, but %s individual %s have a Content Template asigned to them.
uk: Немає загального шаблона вмісту, який призначено одиночним %s, але в %s окремих %s є шаблон вмісту, призначений до них.

en: There is no post type selected in the Content Selection section
uk: У розділі вибору вмісту не вибрано тип публікації

en: There is no taxonomy selected in the Content Selection section
uk: У розділі вибору вмісту не вибрано класифікацію

en: There is no user registered with that email address.
uk: Немає зареєстрованих користувачів з цією електронною адресою.

en: There may be some leftover intermediary posts that need to be deleted. You can do it manually on the %s or ignore this message and wait until they're deleted automatically.
uk: Можливо, залишилися проміжні публікації, які слід видалити. Це можна зробити вручну в %s або проігнорувати повідомлення та почекати, поки їх не буде видалено автоматично.

en: There was an error uploading your files
uk: Під час завантаження фалів сталася помилка

en: There was an error when updating snippets.
uk: Не вдалось оновити фрагменти.

en: There was an error while submitting the form
uk: Не вдалося надіслати форму

en: There was error when trying to re-run the snippet:
uk: Помилка під час спроби повторного виконання фрагмента:

en: These content templates are in use. What do you want to do?
uk: Використовуються ці шаблони вмісту. Виберіть дію

en: These reports, if you decide to send them, will allow Toolset team to give you faster support. We will also use this information to send you alerts about potential compatibility issues with the theme and plugins that you use.
uk: Якщо ви вирішите надсилати ці звіти, вони дадуть змогу команді Toolset забезпечити вам швидшу підтримку. Ця інформація також буде використовуватися для надсилання сповіщень про потенційні проблеми сумісності з темою та плагінами, які ви використовуєте.

en: These shortcodes are added by default and you should keep them.
uk: Ці короткі коди додаються за промовчанням, їх не можна видаляти.

en: These two elements are already associated and the relationship doesn't allow non-distinct associations.
uk: Ці два елементи вже зіставлено, і зв'язок не допускає невизначених зіставлень.

en: Third-party filters
uk: Фільтри сторонніх видавців

en: Third-party shortcode arguments
uk: Аргументи сторонніх коротких кодів

en: Third-party shortcodes
uk: Короткі коди третіх осіб

en: This Content Template is already assigned to this View.
uk: Цей шаблон вмісту вже призначено цьому поданню.

en: This Content Template is already assigned to this WordPress Archive.
uk: Цей шаблон вмісту вже призначений цьому архіву WordPress.

en: This Content Template is used as the loop block for the %s <a href="%s" target="_blank">%s</a>
uk: Шаблон вмісту використовується як блок циклу для %s <a href="%s" target="_blank">%s</a>

en: This Content Template is used as the loop block for the %s <a href="%s" target="_blank">%s</a>.
uk: Шаблон вмісту використовується як блок циклу для %s <a href="%s" target="_blank">%s</a>.

en: This Content Template is used as the loop block for the trashed %s %s.
uk: Цей шаблон вмісту використовується як блок циклу для перенесеного в кошик %s %s.

en: This Content Template is used as the loop block for the trashed %s <strong>%s</strong>
uk: Цей шаблон вмісту використовується як блок циклу, поміщеного в кошик%s <strong>%s</strong>

en: This Content Template is used for %s.
uk: Шаблон вмісту використовується для %s.

en: This Content Template lets you design slides in this slider. Add any field you need to display and design them using HTML and CSS. To style the slide transition controls, scroll up to the filter section.
uk: Цей шаблон вмісту дає можливість визначати вигляд слайдів. Додавайте будь-яке поле, яке потрібно відобразити, а також визначайте його зовнішній вигляд за допомогою HTML та CSS. Для стилізації елементів керування переходом між слайдами прокрутіть вгору до розділу фільтра.

en: This Content Template replaces the content area of the posts that you assign it to.
uk: Цей шаблон вмісту заміняє область вмісту публікацій, яким він призначений.

en: This Content Template uses %1$s
uk: Шаблон вмісту використовує %1$s

en: This HTML determines what the View outputs for the query results. Use the Loop Wizard to design the output of this View. Then, edit the design by adding fields, HTML and media, using the toolbar buttons.
uk: Цей HTML визначає, що саме подання виводить як результати запиту. Використовуйте майстер циклів для визначення вигляду виведення цього подання. Потім відредагуйте вигляд додаванням полів, HTML і медіа за допомогою кнопок панелі інструментів.

en: This HTML determines what the WordPress Archive outputs for the results. Use the Loop Wizard to design the output of this archive. Then, edit the design by adding fields, HTML and media, using the toolbar buttons.
uk: Цей HTML визначає, що архів WordPress виводить як результати. Використовуйте майстер циклів для визначення вигляду виводу цього архіву. Потім відредагуйте вигляд шляхом додавання полів, HTML і медіа за допомогою кнопок панелі інструментів.

en: This View already has a content text search, but the relevant filter is missing. You can add this filter here.
uk: У цьому поданні вже є текстовий пошук вмісту, але відсутній відповідний фільтр. Цей фільтр можна додати тут.

en: This View already has a filter set to filter by a specific string. You can fix this filter here.
uk: У цьому поданні вже є фільтр, що фільтрує за певним рядком. Цей фільтр можна виправити тут.

en: This View already has a valid search filter, but it is missing the text search shortcode. You can override the filter settings and add the shortcode here.
uk: У цьому поданні вже є фільтр пошуку, але в ньому немає короткого коду текстового пошуку. Можна перезаписати налаштування фільтра й додати тут короткий код.

en: This View can be filtered by the values listed here.
uk: Це подання можна відфільтрувати за перерахованими тут значеннями.

en: This View contains a search form and results list.
uk: Це подання містить форму пошуку та список результатів.

en: This View displays results for an
uk: Це подання відображає результати

en: This View displays results for an <strong>existing WordPress query</strong>
uk: Це подання показує результати для <strong>наявного запита WordPress</strong>

en: This View has a filter for a taxonomy that no longer exists. Please select one taxonomy and update the Content Selection section.
uk: У цьому поданні є фільтр класифікації, якої більше немає. Виберіть одну класифікацію та оновіть розділ вибору вмісту.

en: This View has some Content Templates already assigned
uk: У цьому поданні вже є призначені шаблони вмісту

en: This View has some query filters that are missing from the form. Maybe you have removed them:
uk: У цього подання є декілька фільтрів запита, які відсутні у формі. Можливо, ви їх видалили:

en: This View is not used anywhere yet.
uk: Це подання поки ніде не використовується.

en: This View loads <strong>%s</strong>
uk: Це подання завантажує <strong>%s</strong>

en: This View selects users with any role
uk: Це подання вибирає користувачів з будь-якою роллю

en: This View selects users with role %s
uk: Це подання вибирає користувачів з роллю %s

en: This View will display:
uk: У цьому поданні відображатимуться:

en: This WordPress Archive has some Content Templates already assigned
uk: Цьому архіву WordPress уже призначено шаблони вмісту

en: This WordPress Archive is not used on any archive loops
uk: Цей архів WordPress не використовується в циклах архівів

en: This WordPress Archive is part of a Layout, so it will display the archive(s) to which the Layout is assigned.
uk: Цей архів WordPress – частина макета, тому він буде відображати архіви, яким призначено макет.

en: This WordPress Archive is used in a Layout, so it will be used in the archive loops that the Layout has been assigned to.
uk: Цей архів WordPress використовується в макеті, тому він буде використовуватися в циклах макетів, яким було призначено макет.

en: This WordPress Archive is used in the following archive loops:
uk: Цей архів WordPress використовується в таких циклах архівів:

en: This WordPress Archive isn't being used for any loops.
uk: Цей архів WordPress не використовується в циклах.

en: This WordPress Archive replaces the natural archive loops created by WordPress.
uk: Архів WordPress заміняє звичайні архівні цикли, створені WordPress.

en: This action was deprecated in CRED 1.9.0.
uk: Ця функція застаріла у CRED 1.9.0.

en: This archive will include %1$s and %2$s more post types
uk: Цей архів міститиме %1$s та ще %2$s типів публікацій

en: This archive will include %1$s and another post type
uk: Цей архів міститиме %1$s та ще один тип публікацій

en: This archive will include %s
uk: Цей архів міститиме %s

en: This archive will include %s only
uk: Цей архів міститиме тільки %s

en: This archive will include no post types
uk: Цей архів не міститиме жодного типу публікацій

en: This editor allows you to add CSS code, which will determine the styling of the page.
uk: Цей редактор дає можливість додавати код CSS, який визначає стиль сторінки.

en: This editor allows you to add javascript code, which will run in the browser, when this content is displayed.
uk: Цей редактор дає можливість додавати код JavaScript, який запускається в веб-переглядачі під час відображення цього вмісту.

en: This editor lets you control how the Search and Pagination, and Loop sections of this View are displayed. The [wpv-filter-meta-html] shortcode displays the output of the Search and Pagination section. The [wpv-layout-meta-html] shortcode displays the output of the Loop section. You can add your HTML and fields to rearrange and style the output.
uk: Цей редактор дає змогу керувати відображенням розділів пошуку і поділу на сторінки та циклу цього подання. Короткий код [wpv-filter-meta-html] відображає вивід розділу пошуку та поділу на сторінки. Короткий код [wpv-layout-meta-html] відображає вивід розділу циклу. Можна додавати HTML і поля, щоб змінювати порядок і стиль виводу.

en: This editor lets you control how the Search and Pagination, and Loop sections of this WordPress Archives are displayed. The [wpv-filter-meta-html] shortcode displays the output of the Search and Pagination section. The [wpv-layout-meta-html] shortcode displays the output of the Loop section. You can add your HTML and fields to rearrange and style the output.
uk: Цей редактор дає змогу керувати відображенням розділів пошуку і поділу на сторінки та циклу цього архіву WordPress. Короткий код [wpv-filter-meta-html] відображає вивід розділу пошуку та поділу на сторінки. Короткий код [wpv-layout-meta-html] відображає вивід розділу циклу. Можна додавати HTML і поля, щоб змінювати порядок і стиль виводу.

en: This field can not be empty
uk: Це поле не може бути пустим

en: This field is locked for editing because WPML will copy its value from the original language.
uk: Це поле заблоковано для редагування, оскільки WPML копіює його значення з мови оригіналу.

en: This field will display the <em>body</em> (main content) of the page.
uk: Це поле відображатиме <em>тіло</em> (основний вміст) сторінки.

en: This field will not appear in the sorting options because its name includes characters that we don’t support.
uk: Це поле не буде доступне в в параметрах сортування, оскільки його ім'я містить непідтримувані символи.

en: This filter should use a <strong style="color:#d54e21">Framework option</strong>, but there is no Framework registered with Views.
uk: Цей фільтр має використовувати <strong style="color:#d54e21">параметр платформи</strong>, але в поданні не зареєстровано жодної платформи.

en: This filter will not be applied to Author archives
uk: Цей фільтр не застосовуватиметься до архівів автора

en: This filter will not be applied to Taxonomy Archives matching the filtered taxonomies: %s
uk: Цей фільтр не застосовуватиметься до архівів класифікацій, що відповідають відфільтрованим класифікаціям: %s

en: This filter will not be applied to date based archives: Year archives, Month archives and Day archives
uk: Цей фільтр не застосовуватиметься до архіву з прив'язкою до дати: Річні архіви, місячні архіви та денні архіви

en: This filter will only return posts that belong to a hierarchical post type
uk: Цей фільтр показуватиме тільки публікації, які відносяться до ієрархічного типу публікацій

en: This filters needs some action
uk: Ці фільтри потребують дій

en: This form contains a text search already
uk: У цій формі вже є текстовий пошук

en: This form has a reset button already
uk: У цієї форми вже є кнопка скидання.

en: This form has a spinner container already
uk: У цієї форми вже є контейнер лічильника

en: This form has a submit button already
uk: У цієї форми вже є кнопка надсилання

en: This function was deprecated in Views 2.3.0.
uk: Ця функція застаріла у Views 0.3.2.

en: This function was deprecated in Views 2.3.0. Use the "wpv_action_wpv_register_dialog_group" action instead.
uk: Ця функція застаріла у Views 0.3.2. Використовуйте замість неї дію "wpv_action_wpv_register_dialog_group".

en: This function was deprecated in Views 2.3.0. Use the "wpv_action_wpv_register_wpml_strings" action instead.
uk: Ця функція застаріла у Views 0.3.2. Використовуйте замість неї дію "wpv_action_wpv_register_wpml_strings".

en: This function was deprecated in Views 2.3.2. Use apply_filters( "wpv_filter_wpv_is_form_required", false ) instead.
uk: Ця функція застаріла у Views 2.3.2. Використовуйте замість неї apply_filters( "wpv_filter_wpv_is_form_required", false ).

en: This happens after Views updates the form to show only relevant options
uk: Це відбувається після того, як Views оновить форму для відображення тільки відповідних параметрів

en: This happens after Views updates the search results
uk: Це відбувається після того, як Views оновить результати пошуку

en: This happens after the AJAX pagination has been completed
uk: Це відбувається після завершення AJAX-поділу на сторінки

en: This happens after the data has been collected, but before performing any action
uk: Це відбувається після збору даних, але перед виконанням будь-яких дій

en: This happens before Views collects any form data
uk: Це відбувається до того, як Views збере будь-які дані форм

en: This is %s cell.
uk: Це комірка %s.

en: This is a minimal example of %s with mandatory elements that you can use as a reference:
uk: Це – мінімальний приклад %s з обов'язковими елементами, які можна використовувати як довідкові:

en: This is a read-only date input
uk: Ці дані дати лише для читання

en: This is a word reserved by WordPress
uk: Це слово зарезервовано WordPress

en: This is a word reserved by any of the Toolset plugins
uk: Слово зарезервовано одним із плагінів Toolset

en: This is an attribute reserved by any of the Toolset plugins
uk: Атрибут зарезервовано одним із плагінів Toolset

en: This is the complete changelog for Views:
uk: Нижче подано повний журнал змін Views:

en: This is the generated shortcode, based on the settings that you have selected:
uk: Це короткий код, згенерований на основі вибраних вами налаштувань:

en: This list contains important information related to some Views updates that required extra information:
uk: Цей список містить важливу інформацію щодо деяких оновлень Views, які потребували додаткових даних:

en: This method makes it easy to achieve complex loop designs.
uk: Цей метод полегшує визначення вигляду складних циклів.

en: This needs to be a non-negative number
uk: Число має бути позитивним

en: This option is mandatory
uk: Цей параметр обов'язковий

en: This page already has all it needs to display the results.
uk: На цій сторінці вже є все необхідне для відображення результатів.

en: This page should display the results of the custom search provided by the View <strong>%s</strong> used in a %s.
uk: На цій сторінці мають відображатися результати користувацького пошуку, забезпеченого поданням <strong>%s</strong>, використаним у %s.

en: This page should display the results of the custom search provided by the View <strong>%s</strong>.
uk: На цій сторінці мають відображатися результати користувацького пошуку, забезпеченого поданням <strong>%s</strong>.

en: This page will display the results of the custom search provided by the View <strong>%s</strong> used in a %s.
uk: На цій сторінці відображатимуться результати користувацького пошуку, забезпеченого поданням <strong>%s</strong>, використаним у %s.

en: This popup will show usefull information about the elements being displayed: time needed to render, memory used, shortcodes details...
uk: У спливаючому вікні буде відображатися корисна інформація щодо елементів, що показуються: час візуалізації, використання пам'яті, відомості про короткі коди...

en: This section controls how the search form for your custom search will behave and appear.
uk: Цей розділ дає змогу керувати діями й зовнішнім виглядом форми користувацького пошуку.

en: This section has unsaved changes, so you can not hide it
uk: У цьому розділі є незбережені зміни, тому його неможливо приховати

en: This section includes additional options for what content to load. You will see different options for posts, taxonomy and users.
uk: Цей розділ містить додаткові параметри вибору вмісту для завантаження. Для публікацій, класифікації та користувачів буде запропоновано різні параметри.

en: This section lets you control the settings of the theme for all the pages that use this Content Template.
uk: У цьому розділі можна міняти налаштування теми всіх сторінок, що використовують цей шаблон макета.

en: This section lets you control the settings of the theme for all the pages that use this layout.
uk: У цьому розділі можна міняти налаштування теми всіх сторінок, що використовують цей макет.

en: This section lets you control the settings of the theme for content that uses this layout.
uk: У цьому розділі можна міняти налаштування теми вмісту, що використовує цей макет.

en: This section lets you control the settings of the theme for the archive that uses this layout.
uk: У цьому розділі можна міняти налаштування теми архіву, що використовує цей макет.

en: This section lets you control the settings of the theme for this archive page.
uk: У цьому розділі можна міняти налаштування теми цієї сторінки архіву.

en: This site is not using Bootstrap CSS
uk: На цьому веб-сайті не використовується CSS Bootstrap

en: This site is not using Bootstrap CSS.
uk: На цьому веб-сайті використовується CSS Bootstrap.

en: This site is using Bootstrap 2.0
uk: На цьому веб-сайті використовується Bootstrap 2.0

en: This site is using Bootstrap 3.0
uk: На цьому веб-сайті використовується Bootstrap 3.0

en: This slug already exists. Please use another slug.
uk: Цей короткий заголовок уже існує. Використайте інший короткий заголовок.

en: This template includes single-ended shortcodes. Please close all shortcodes to avoid processing errors. %sRead more%s
uk: Цей шаблон містить несиметричні короткі коди. Щоб уникнути помилок обробки, закрийте всі короткі коди. %sДокладніше...%s

en: This theme loads its own version of Bootstrap. You should select this option to avoid loading Bootstrap twice and causing display problems on the site's front-end
uk: Ця тема завантажує свою версію Bootstrap. Цей параметр слід вибрати для того, щоб не завантажувати Bootstrap двічі та не провокувати проблеми з відображенням у зовнішньому інтерфейсі веб-сайту

en: This version of Views includes major updates and improvements.
uk: Ця версія Views містить важливі оновлення та поліпшення.

en: This way, you can display a large number of results, in shorter pages.
uk: Таким чином можна відображати багато результатів на сторінках меншої довжини.

en: This will be added after the excerpt, as an invitation to keep reading.
uk: Його буде додано після витягу як пропозицію продовжити читання.

en: This will be displayed as a text or label for the link.
uk: Відображатиметься у вигляді тексту або мітки посилання.

en: This will be displayed on each iteration. The usual content is <code>[wpv-post-field name="field-name"]</code> where field-name is the custom field selected above.
uk: Відображатиметься в кожній ітерації. Зазвичай вміст – <code>[wpv-post-field name="field-name"]</code>, де field-name – вибране вище користувацьке поле.

en: This will be displayed when the condition is met.
uk: Це відображатиметься, якщо виконується умова.

en: This will be shown inside the container and along with the spinner
uk: Буде відображатися всередині контейнера і разом із лічильником

en: This will display a footer language switcher styled as set in the WPML > Languages settings.
uk: Відображатиметься перемикач мов у нижньому колонтитулі зі стилем, заданим у налаштуваннях WPML > Мови.

en: This will display a language switcher styled as set in the WPML > Languages settings.
uk: Відображатиметься перемикач мов зі стилем, заданим у налаштуваннях WPML > Мови.

en: This will display just the form, you can then select where to display the results.
uk: Так буде відображено тільки форму, а потім можна вибрати місце відображення результатів.

en: This will display just the results, you need to add the form elsewhere targeting this page.
uk: Це призведе до відображення лише результатів; форму, яка вказує на цю сторінку, потрібно додати в іншому місці.

en: This will display the current page local navigation tree with ancestors, siblings and descendants.
uk: Відображатиметься локальне дерево навігації поточної сторінки з предками, братами та нащадками.

en: This will display the full View.
uk: Це призведе до відображення всього подання.

en: This will filter out posts of the following types, because they are not children of any other post type: %s
uk: Це призведе до фільтрування публікацій таких типів, оскільки вони не є дочірніми щодо публікацій іншого типу: %s

en: This will filter out posts of the following types, because they are not hierarchical: %s
uk: Це призведе до фільтрування публікації таких типів, оскільки вони не ієрархічні: %s

en: This will filter out posts of the following types, because they are not related to any other post type: %s
uk: Це призведе до фільтрування публікацій таких типів, оскільки вони не пов'язані з іншими типами публікацій: %s

en: This will let you create maps on your site and use Views to plot WordPress posts on a Google Map.
uk: Це дасть вам можливість створювати карти на своєму веб-сайті та використовувати Views для розміщення міток WordPress на «Карті Google».

en: This will not delete the Content Template, it will just remove the link between it and the current element.
uk: Шаблон вмісту не буде видалено. Просто видалиться зв'язок між ним і поточним елементом.

en: This will perform the whole View query and generate the output on-the-fly.
uk: Це призведе до виконання всього запита подання та генерування виводу на льоту.

en: This will return the cached output in case this View supports it.
uk: Таким чином, якщо це подання підтримує кешований вивід, його буде повернуто.

en: This will shorten the excerpt to a specific length. Leave blank for default.
uk: Витяг буде скорочено до певної довжини. Залиште порожніми, якщо потрібні значення за промовчанням.

en: Those Views filter by post IDs using a shortcode attribute. You may need to modify the Views shortcodes if post IDs have changed during import:
uk: Ці подання фільтрують за ідентифікаторами публікації за допомогою атрибута короткого коду. Можливо, потрібно змінити короткі коди подання, якщо ідентифікатори публікації змінилися під час імпортування:

en: Those Views have filters by IDs that were not correctly imported because they filter by posts that do not exist. Please review them:
uk: У поданнях є фільтри за ідентифікаторами, які були неправильно імпортовані, оскільки вони фільтрують за неіснуючими публікаціями. Перевірте їх:

en: Those options were registered using the Views Integration API.
uk: Ці параметри зареєстровано за допомогою API інтеграції Views.

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Thumbnails
uk: Ескізи

en: Title
uk: Заголовок

en: Title and Description
uk: Заголовок та опис

en: Title and description
uk: Заголовок та опис

en: Title and description not saved
uk: Заголовок та опис не збережено

en: Title and description updated
uk: Заголовок та опис оновлено

en: Title for the new page
uk: Заголовок нової сторінки

en: Title not saved
uk: Заголовок не збережено

en: Title of the image
uk: Назва зображення

en: Title updated
uk: Заголовок оновлено

en: Title, body and custom fields
uk: Тема, основний текст і користувацькі поля

en: Title, slug and description not saved.
uk: Заголовок, короткий заголовок та опис не збережено.

en: Title, slug and description updated.
uk: Заголовок, короткий заголовок та опис оновлено.

en: Title:
uk: Заголовок:

en: To add WooCommerce fields to Views and Content Templates, you need to use <a href="%s" title="Getting started with WooCommerce Views">WooCommerce Views</a>.
uk: Щоб додавати поля WooCommerce у подання та шаблони вмісту, потрібен <a href="%s" title="Початок роботи з WooCommerce Views">WooCommerce Views</a>.

en: To allow a specific subdomain, use <code>subdomain.example.com</code>. To allow all possible subdomains, use <code>*.example.com</code>.
uk: Щоб дозволити конкретний піддомен, використовуйте <code>subdomain.example.com</code>. Щоб дозволити всі можливі піддомени, використовуйте <code>*.example.com</code>.

en: To change these settings you should edit %1$s.
uk: Щоб змінити ці налаштування, слід відредагувати %1$s.

en: To create a custom search, position the cursor between the %s and %s shortcodes and click on the <strong>New filter</strong> button to insert filter elements.
uk: Щоб створити користувацький пошук, поставте курсор між короткими кодами %s та %s і клацніть кнопку <strong>Новий фільтр</strong>, щоб вставити елементи фільтра.

en: To design templates for WooCommerce products, you need to have the <strong>WooCommerce Views</strong> plugin installed.
uk: Щоб створювати шаблони для товарів WooCommerce, слід встановити плагін <strong>WooCommerce Views</strong>.

en: To design the WooCommerce products archive, you need to have the <strong>WooCommerce Views</strong> plugin installed.
uk: Щоб створити архів товарів WooCommerce, слід встановити плагін <strong>WooCommerce Views</strong>.

en: To display %1$s you need to use a View that will list %2$s or %3$s and include a filter by the %4$s relationship.
uk: Щоб відобразити %1$s, слід використовувати подання, в якому буде перелічено %2$s або %3$s, і включити фільтр за зв'язком %4$s.

en: To display as a widget, go to <a href="%s">Appearance -> Widgets</a> and select the <strong>WP Views Filter</strong> widget.
uk: Щоб показувати як віджет, перейдіть у <a href="%s">Вигляд -> Віджети</a> та виберіть віджет <strong>Фільтр WP Views</strong>.

en: To display as a widget, go to <a href="%s">Appearance -> Widgets</a> and select the <strong>WP Views</strong> widget.
uk: Щоб показувати як віджет, перейдіть у <a href="%s">Вигляд -> Віджети</a> та виберіть віджет <strong>WP Views</strong>.

en: To display inside content (post, page, custom type), edit that content.
uk: Для відображення вмісту всередині (публікації, сторінки, користувацького типу об'єктів) відредагуйте відповідний вміст.

en: To display inside content (post, post, custom type), edit that content.
uk: Для відображення всередині вмісту (у публікації, на сторінці, в користувацьких типах об'єктів) відредагуйте цей вміст.

en: To display the %1$s that are connected to each %2$s, you will need to create a View.
uk: Щоб відобразити %1$s, підключені до кожної %2$s, слід створити подання.

en: To display the %1s you need to:
uk: Щоб відобразити %1s, слід:

en: To do so, just head to the Views Settings page and look for the new <strong><em>Functions inside conditional evaluations</em></strong> section, and follow the instructions.
uk: Для цього перейдіть на сторінку налаштувань Views, знайдіть новий розділ <strong><em>Функції всередині умовних оцінок</em></strong> і дотримуйтеся таких вказівок.

en: To do that, you need to declare here which theme options should be available to be used inside Views.
uk: Для цього тут необхідно визначити, які параметри теми мають бути доступними для використання всередині Views.

en: To edit an existing filter, place the cursor inside it and click on <strong>Edit filter</strong>.
uk: Для редагування наявного фільтра помістіть курсор всередину нього та клацніть <strong>Редагувати фільтр</strong>.

en: To edit it, you need to get the Views plugin.
uk: Для редагування потрібен плагін Views.

en: To get started easily, click on the <strong>Loop Wizard</strong>. You will select the loop style and the fields to display. Then, edit by adding you own HTML markup, media and additional fields.
uk: Щоб розпочати роботу, клацніть <strong>Майстер циклів</strong>. Ви виберете стиль циклу і поля, що відображатимуться. Потім відредагуйте, додавши власну HTML-розмітку, мультимедіа та додаткові поля.

en: To get this information, go to %1$sToolset Debug Information%2$s.
uk: Щоб отимати ці відомості, перейдіть у розділ %1$sНалагоджувальні відомостіToolset%2$s.

en: To insert click on the <strong>Clear form</strong> button.
uk: Щоб вставити, клацніть кнопку <strong>Очистити форму</strong>.

en: To insert click on the <strong>Submit button</strong> button.
uk: Щоб вставити, клацніть кнопку <strong>Надіслати</strong>.

en: To insert this shortcode and set its option, click on the <strong>Text search</strong> button.
uk: Щоб вставити цей короткий код і визначити його параметр, клацніть кнопку <strong>Текстовий пошук</strong>.

en: To insert, click on the <strong>Spinner graphics</strong> button.
uk: Щоб вставити, клацніть кнопку <strong>Графіка лічильника</strong>.

en: To learn more about adding custom CSS, please review our %1$sonline tutorial%2$s
uk: Докладніше про додавання користувацького CSS у нашому %1$sонлайн-посібнику%2$s

en: To learn more about adding custom JavaScript, please review our %1$sonline tutorial%2$s
uk: Докладніше про додавання користувацького JavaScript у нашому %1$sонлайн-посібнику%2$s

en: To receive affiliate commission you have to provide your affiliate ID and Key.
uk: Щоб отримувати партнерську комісію, потрібно надати ідентифікатор і ключ партнера.

en: To reset your password, visit the following address:
uk: Щоб скинути пароль, перейдіть за цією адресою:

en: To translate static texts, wrap them in <code>[wpml-string][/wpml-string]</code> shortcodes.
uk: Для перекладу статичних текстів вставте їх між короткими кодами <code>[wpml-string][/wpml-string]</code>.

en: Toggle Bootstrap Components
uk: Переключитися між компонентами Bootstrap

en: Toggle Content Template panel: %s
uk: Переключити панель шаблона вмісту: %s

en: Toggleable, contextual menu for displaying lists of links. Made interactive with the dropdown JavaScript plugin.
uk: Контекстні меню для відображення списків посилань, що перемикаються. Інтерактивний формат завдяки плагіну розкривного меню JavaScript.

en: Toolbar buttons
uk: Кнопки панелі інструментів

en: Toolset Debug
uk: Налагодження Toolset

en: Toolset Debug Information
uk: Налагоджувальні відомості Toolset

en: Toolset Export / Import
uk: Експорт / Імпорт Toolset

en: Toolset Form
uk: Форма Toolset

en: Toolset Help
uk: Довідка Toolset

en: Toolset Settings
uk: Налаштування Toolset

en: Toolset View
uk: Подання Toolset

en: Toolset WooCommerce Views templates
uk: Шаблони WooCommerce Views із Toolset

en: Toolset can display an admin bar menu in the backend to let you generate Toolset shortcodes in any page that you need them.
uk: Toolset може відображати меню панелі адміністратора в серверній частині, щоб можна було генерувати короткі коди Toolset на будь-якій сторінці.

en: Toolset can display an admin bar menu in the frontend to let you create or edit Views and Content Templates related to the current page.
uk: Toolset може відображати меню панелі адміністратора в зовнішньому інтерфейсі, щоб можна було створювати або змінювати подання та шаблони вмісту, пов'язані з поточною сторінкою.

en: Toolset date filters
uk: Фільтри дат Toolset

en: Toolset edit links
uk: Посилання для редагування Toolset

en: Toolset shortcodes
uk: Короткі коди Toolset

en: Toolset shortcodes menu in the admin bar
uk: Меню коротких кодів Toolset в панелі адміністратора

en: Toolset should load Bootstrap 3.0
uk: Toolset повинен завантажити Bootstrap 3.0

en: Top
uk: Верх

en: Total MySQL queries
uk: Усього запитів MySQL

en: Total memory used
uk: Усього використовується пам’яті

en: Total pages count
uk: Усіх сторінок

en: Transition effect:
uk: Ефект переходу:

en: Translatable string
uk: Рядок, що перекладається

en: Translating Views and Content Templates with WPML
uk: Переклади подань і шаблони вмісту з WPML

en: Translations
uk: Переклади

en: Trash
uk: Кошик

en: Trash Content Templates
uk: Видалити шаблони вмісту

en: Trash Views
uk: Надіслати Views до кошика

en: Trash WordPress Archives
uk: Перенести архіви WordPress до кошика

en: Trashing it will also unassign it.
uk: Його перенесення до кошика призведе до скасування призначення.

en: Trashing them will also unassign them.
uk: Їхнє перенесення до кошика призведе до скасування призначення.

en: Troubleshooting Page
uk: Сторінка діагностики

en: Type a name
uk: Введіть ім'я

en: Type of control
uk: Тип керування

en: Type of control to display.
uk: Тип елемента керування, що відображається.

en: Type the title of the page
uk: Введіть заголовок сторінки

en: Type to search for users...
uk: Введіть ім'я користувача для пошуку…

en: Types Fields
uk: Поля Types

en: Types fields
uk: Поля Types

en: Types fields do not include spaces or dots in their meta key, so it can be disabled if this site only has Views filters by Types fields.
uk: Поля Types не містять пробіл або крапку в ключі META, тому його можна вимкнути, якщо на цьому сайті є тільки фільтри подань за полями Types.

en: Types plugin is required.
uk: Потрібен плагін Types.

en: Typography
uk: Оформлення

en: URL of term archive page
uk: URL-адреса сторінки архіву термінів

en: URL of the active theme's directory
uk: URL-адреса каталогу активної теми

en: URL of the image
uk: URL-адреса зображення

en: URL parameter
uk: URL-параметр

en: URL parameter for the lower and higher ends of the comparison
uk: URL-параметр для кінця і початку порівняння

en: URL parameter to use
uk: URL-параметр, що застосовується

en: URL parameter to use (higher end)
uk: URL-параметр, що застосовується (на початку)

en: URL parameter to use (lower end)
uk: URL-параметр, що застосовується (вкінці)

en: URL to custom password reset page
uk: URL-адреса користувацької сторінки скидання пароля

en: URL to custom password reset page when reset password link is clicked in reset password email. Defaults to WordPress reset password URL.
uk: URL-адресу користувацької сторінки скидання пароля, коли клацнуто посилання для скидання в електронному листі скидання пароля. Значення за промовчанням – URL-адреса скидання пароля WordPress.

en: URL to redirect to after retrieving the lost password. Defaults to the current URL. Redirect is only supported to the URLs within the current blog (or site). Redirection to external URLs (or sites) is not supported.
uk: URL-адреса для переспрямування після отримання втраченого пароля. Значення за промовчанням – поточна URL-адреса. Підтримується тільки переспрямування до URL-адрес поточного блогу (або веб-сайту). Переспрямування до зовнішніх URL-адрес (або веб-сайтів) не підтримується.

en: URL to redirect users after failed password reset operation. Defaults to the current URL.
uk: URL-адреса для переспрямування користувачів після невдалої спроби скидання пароля. Значення за промовчанням – поточна URL-адреса.

en: URL to redirect users after failed password retrieval operation. Defaults to the current URL.
uk: URL-адреса для переспрямування користувачів після невдалої спроби отримання пароля. Значення за промовчанням – поточна URL-адреса.

en: URL to redirect users after login in. Defaults to the current URL.
uk: URL-адреса переадресації користувачів після входу в систему. Значення за промовчанням – поточна URL-адреса.

en: URL to redirect users after logout. Defaults to the current URL. Redirect is only supported to the URLs within the current blog (or site). Redirection to external URLs (or sites) is not supported.
uk: URL-адреса для переспрямування користувачів після виходу. Значення за промовчанням – поточна URL-адреса. Підтримується тільки переспрямування до URL-адрес поточного блогу (або веб-сайту). Переспрямування до зовнішніх URL-адрес (або веб-сайтів) не підтримується.

en: URL to redirect users after resetting the password. Defaults to the current URL.
uk: URL-адреса для переспрямування користувачів після скидання пароля. Значення за промовчанням – поточна URL-адреса.

en: URL to redirect users after sending password retrieval link. Defaults to the current URL.
uk: URL-адреса для переспрямування користувачів після надсилання посилання на отримання пароля. Значення за промовчанням – поточна URL-адреса.

en: URL to redirect users when the login fails. Defaults to the current URL.
uk: URL-адреса для переспрямування користувачів за умови невдалого входження. Значення за промовчанням – поточна URL-адреса.

en: Unable to create a default language translation for post #%d (%s).
uk: Не вдалося створити переклад публікації #%d (%s) мовою за промовчанням.

en: Unable to create file "%s". Please check permissions on the server.
uk: Неможливо створити файл "%s". Перевірте дозволи на сервері.

en: Unable to create table %s due to a MySQL Error: %s
uk: Не вдалося створити таблицю %s через помилку MySQL: %s

en: Unable to delete snippet file "%s"
uk: Неможливо видалити файл фрагмента "%s"

en: Unable to delete the ".maintenance" file.
uk: Не вдається видалити файл ".maintenance".

en: Unable to load %s %d (%s).
uk: Не вдалося завантажити %s %d (%s).

en: Unable to migrate an association from post #%d to #%d to a relationship "%s"
uk: Не вдалося перенести зіставлення з публікації #%d до #%d у зв'язок "%s"

en: Unable to open zip file
uk: Не вдається відкрити zip-файл

en: Unable to process the template for the ".maintenance" file.
uk: Не вдалося обробити шаблон для файлу ".maintenance".

en: Unable to rename the relationship slug "%s" to "%s" because it is already in use.
uk: Неможливо перейменувати короткий заголовок зв'язку з "%s" на "%s", оскільки він уже використовується.

en: Unable to rename the relationship slug "%s" to "%s" because it is too long. The maximum allowed length is %d characters.
uk: Неможливо перейменувати короткий заголовок зв'язку з "%s" на "%s", оскільки він надто довгий. Максимально допустима довжина – %d знаків.

en: Unable to rename the relationship slug "%s" to "%s" because only lowercase letters, numbers, underscores and dashes are allowed.
uk: Неможливо перейменувати короткий заголовок зв'язку з "%s" на "%s", оскільки допускаються тільки малі букви, цифри, підкреслення та тире.

en: Unable to update the snippet file "%s".
uk: Не вдалось оновити файл фрагмента "%s".

en: Unchecked
uk: Знято

en: Undo
uk: Скасувати

en: Unexpected error
uk: Неочікувана помилка

en: Unexpected error. Nothing was changed.
uk: Неочікувана помилка. Нічого не змінилося.

en: Unexpected output of the code snippet: %s
uk: Непередбачений вивід фрагмента коду: %s

en: Unformatted
uk: Не форматовано

en: Unknown error.
uk: Невідома помилка.

en: Unknown framework
uk: Невідома інфраструктура

en: Unknown shortcode
uk: Невідомий короткий код

en: Unless you change it, the wizard will automatically omit the wrapping DIV around the View when it's finished.
uk: Якщо це не змінити, майстер автоматично уникне включення подання в оболонку DIV після його завершення.

en: Unless you edit it, this filter will not be applied at all.
uk: Якщо залишити його без змін, цей фільтр взагалі не можна буде використати.

en: Unlock editor
uk: Розблокувати редактор

en: Unnamed View
uk: Подання без назви

en: Unordered List
uk: Невпорядкований перелік

en: Unordered list
uk: Невпорядкований перелік

en: Unrecognized action name.
uk: Ім'я дії не розпізнано.

en: Unsupported page
uk: Сторінка, що не підтримується

en: Unsupported post type archives
uk: Архіви типів публікацій, що не підтримуються

en: Untrusted data
uk: Ненадійні дані

en: Untrusted user
uk: Ненадійний користувач

en: Untrusted user.
uk: Ненадійний користувач.

en: Update
uk: Оновити

en: Update URLs after loading search results
uk: Оновити URL-адреси після завантаження результатів пошуку

en: Update changes
uk: Показати зміни

en: Update changes: [wpv-if] shortcodes
uk: Показати зміни: короткі коди [wpv-if]

en: Update completed!
uk: Оновлення завершено!

en: Update shortcode
uk: Оновити короткий код

en: Update the Relevanssi settings and rebuild the index
uk: Змініть налаштування Relevanssi та перебудуйте індекс

en: Update the URL of the page when paginating the View
uk: Оновити URL-адресу сторінки під час поділу подання на сторінки

en: Update the URL of the page when paginating the WordPress Archive
uk: Оновити URL-адресу сторінки під час поділу архіву WordPress на сторінки

en: Update the View results every time an input changes
uk: Оновляти результати подання під час кожного змінення вводу

en: Update the View results only when clicking on the search button
uk: Оновлювати результати подання лише коли натиснуто кнопку пошуку

en: Update the Views results without reloading the page
uk: Оновлювати результати подання без перезавантаження сторінки

en: Updated
uk: Оновлено

en: Upload Error: Invalid NONCE
uk: Помилка завантаження: неправильний NONCE

en: Upload Image
uk: Завантажити зображення

en: Upload file
uk: Завантажити файл

en: Usage
uk: Навантаження

en: Usage for archive loops
uk: Використання циклів архіву

en: Usage for custom post archives
uk: Навантаження з користувацькими архівами публікацій

en: Usage for single page
uk: Навантаження з однією сторінкою

en: Usage for taxonomy archives
uk: Використання для архівів класифікації

en: Use Content Templates as chunks of content that will be repeated in each element of the loop.
uk: Використовуйте шаблони вмісту як його фрагменти, які повторюватимуться в кожному елементі циклу.

en: Use HTML and CSS to style the filter.
uk: Використовувати HTML і CSS для стилізації фільтра.

en: Use a Content Template to group the fields in this loop
uk: Використовувати шаблон вмісту для групування полів у цьому циклі

en: Use an existing page
uk: Використовувати наявну сторінку

en: Use another WordPress Archive for this archive loop
uk: Використовувати інший архів WordPress для цього циклу архіву

en: Use any button to trigger a dropdown menu by placing it within a .btn-group and providing the proper menu markup.
uk: Використовуйте будь-яку кнопку для виклику розкривного меню, розмістивши його в .btn-групі та застосувавши належну розмітку меню.

en: Use as spinner image
uk: Використовувати як зображення лічильника

en: Use the "formatting and editing instructions" bar at the bottom of the editor to see full editing instructions.
uk: Скористайтеся панеллю "вказівки з форматування та редагування" в нижній частині редактора, щоб переглянути всі вказівки з редагування.

en: Use the Framework value for
uk: Використовувати значення інфраструктури для

en: Use the cached version if it is available
uk: Використовувати кешовану версію, якщо вона доступна

en: Use the current theme's setting
uk: Використовувати поточні налаштування теми

en: Use the form below to register options.
uk: Для реєстрації параметрів скористайтеся формою нижче.

en: Use the same Content Templates for all languages
uk: Використовувати один шаблон вмісту для усіх мов

en: Use the submit button to get results based on the form values
uk: Використовувати кнопку «Надіслати» для отримання результатів, виходячи із значень форми

en: Use the well as a simple effect on an element to give it an inset effect.
uk: Застосовуйте простий ефект колодязя до елементів, щоб надати їм ефект заглиблення.

en: Use this button to edit the Form in the Toolset Forms editor.
uk: Використовуйте цю кнопку, щоб редагувати форму в редакторі форм Toolset.

en: Use this button to edit the View in the Views Toolset editor.
uk: Використовуйте цю кнопку, щоб редагувати подання в редакторі подань Toolset.

en: Use this to add your own classnames to the text input.
uk: Використовуйте для додавання своїх імен класів до текстового вводу.

en: Use this to add your own styling to the text input.
uk: Використовуйте для застосування свого стилю до текстового вводу.

en: Use this to search in both post contents and titles
uk: Використовуйте цю функцію для пошуку у вмісті та заголовках публікацій

en: Use this to search just in titles
uk: Використовуйте цю функцію для пошуку лише в заголовках

en: Use values like <em>id</em>, <em>count</em>, <em>name</em> or <em>slug</em>.
uk: Використовуйте такі значення, як <em>id</em>, <em>count</em>, <em>name</em> або <em>slug</em>.

en: Use values like <em>user_email</em>, <em>user_login</em>, <em>display_name</em>, <em>user_nicename</em>, <em>user_url</em>, <em>user_registered</em> or <em>include</em>. You can sort by a usermeta field simply using the value <em>user-field-xxx</em> where xxx is the user field slug.
uk: Використовуйте такі значення, як <em>user_email</em>, <em>user_login</em>, <em>display_name</em>, <em>user_nicename</em>, <em>user_url</em>, <em>user_registered</em> або <em>include</em>. Можна впорядковувати за полем метаданих користувача, просто використовуючи значення <em>user-field-xxx</em>, де xxx – короткий заголовок поля метаданих користувача.

en: Used for
uk: Використовується для

en: Used on
uk: Використовується з

en: User
uk: Користувач

en: User Email
uk: Електронна адреса користувача

en: User Field - %s
uk: Поле користувача – %s

en: User Guides
uk: Посібник користувача

en: User ID
uk: Ідентифікатор користувача

en: User Login
uk: Логін користувача

en: User Login Name
uk: Логін користувача

en: User Spam Status
uk: Стан захисту користувача від спаму

en: User Status
uk: Статус користувача

en: User URL
uk: URL-адреса користувача

en: User Url
uk: URL-адреса користувача

en: User View
uk: Подання користувача

en: User basic data
uk: Основні дані користувача

en: User data
uk: Дані користувача

en: User display name
uk: Відображуване ім'я користувача

en: User email
uk: Електронна адреса користувача

en: User field - %s
uk: Поле користувача – %s

en: User fields
uk: Поля користувача

en: User filters
uk: Фільтри користувача

en: User login
uk: Логін користувача

en: User name
uk: Ім'я користувача

en: User nicename
uk: Зрозуміле ім'я користувача

en: User order on a filter
uk: Порядок користувача у фільтрі

en: User post count
uk: Кількість публікацій користувача

en: User registered date
uk: Дата реєстрації користувача

en: User role
uk: Роль користувача

en: User selection
uk: Вибір користувачів

en: User to edit
uk: Редагований користувач

en: Usermeta field - %s
uk: Поле метаданих користувачів – %s

en: Usermeta field filter
uk: Фільтр поля метаданих користувача

en: Username or Email
uk: Посилання для нагадування пароля

en: Username: %s.
uk: Ім'я користувача: %s.

en: Users
uk: Користувачі

en: Users fields
uk: Поля користувачів

en: Users filter
uk: Фільтр користувачів

en: Users with
uk: Користувачі з

en: Users with this display name
uk: Користувачів з таким ім'ям

en: Using a search filter on the search archive might have unexpected results
uk: Використання фільтра пошуку в архіві пошуку могло призвести до непередбачуваних результатів

en: Using existing custom field values
uk: Використовуються наявні значення користувацьких полів

en: Using manually entered values
uk: Використовуються введені вручну значення

en: Using pagination you can also implement sliders.
uk: Використовуючи поділ на сторінки, можна працювати зі слайдерами.

en: Using this Content Template
uk: Як використовувати цей шаблон вмісту

en: Using this comparison
uk: Використовується це порівняння

en: Using this layout
uk: Використання цього макета

en: Using this option for new designs is not recommended.
uk: Не радимо використовувати цей параметр для нового дизайну.

en: Validation
uk: Перевірка

en: Value
uk: Значення

en: Version %s or higher required
uk: Потрібна версія %s або пізніша

en: Vertical crop position
uk: Обтинання за вертикаллю

en: Video Tutorial
uk: Навчальне відео

en: View
uk: Переглянути

en: View HTML output
uk: Перегляд виведення HTML

en: View ID not set.
uk: Ідентифікатор подання не задано.

en: View Views
uk: Перегляд подань

en: View Views-Templates
uk: Переглянути шаблони Views

en: View Wrapper
uk: Переглянути оболонку

en: View caching settings
uk: Налаштування кешування подання

en: View containing the form:
uk: Подання, яке містить форму:

en: View default settings will be applied for empty inputs.
uk: Налаштування подання за промовчанням будуть застосовані до порожніх вводів.

en: View loop
uk: Цикл подань

en: View moved to the Trash.
uk: Подання переміщено до кошика.

en: View name
uk: Назва подання

en: View not found
uk: Подання не знайдено

en: View not saved
uk: Подання не збережено

en: View permanently deleted.
uk: Подання видалено назавжди.

en: View purpose
uk: Призначення подання

en: View restored from the Trash.
uk: Подання відновлено з кошика.

en: View saved
uk: Подання збережено

en: View selection
uk: Переглянути виділене

en: View wrapper saved
uk: Оболонку подання збережено

en: View:
uk: Подання:

en: View: %s - end
uk: Подання: %s – кінець

en: View: %s - start
uk: Подання: %s – початок

en: Views 1.12 release notes
uk: Нотатки до випуску Views 1.12

en: Views 2.6.3 release notes
uk: Нотатки до випуску Views 2.6.3

en: Views API functions do not work before the init hook.
uk: API-функції подань не працюють перед обробником «init».

en: Views Documentation
uk: Документація Views

en: Views Help
uk: Довідка Views

en: Views Import
uk: Імпортування подань

en: Views Integration
uk: Інтеграція Views

en: Views Lite 2.6.3 release notes
uk: Нотатки до випуску Views Lite 2.6.3

en: Views Pagination
uk: Поділ Views на сторінки

en: Views Shortcodes
uk: Короткі коди подань

en: Views Training
uk: Навчання Views

en: Views and WPML integration
uk: Інтеграція Views і WPML

en: Views conditional output
uk: Умовний вивід Views

en: Views debugger will need to open a popup window, but your browser may block it.
uk: Налагоджувачу Views потрібно буде відкрити спливаюче вікно, але ваш веб-переглядач може його заблокувати.

en: Views elements in this Module
uk: Елементи подання в цьому модулі

en: Views formatted output
uk: Форматований вивід Views

en: Views import complete
uk: Завершено імпортування Views

en: Views import summary
uk: Підсумок імпорту Views

en: Views integration with theme options
uk: Інтеграція Views із параметрами теми

en: Views loads content from the database and displays it on the site.
uk: Подання завантажують вміст із бази даних і відображають його на веб-сайті.

en: Views plugin lets you design single pages, display content from the database and customize standard listing pages.
uk: Плагін Views дає можливість визначати вигляд окремих сторінок, відображати вміст із бази даних і налаштовувати сторінки стандартних списків.

en: Views raw output
uk: Необроблений вивід Views

en: Views results can be cached if they meet some requirements, so they are displayed faster in the frontend.
uk: Результати Views можуть кешуватися, якщо вони відповідають певним вимогам, і тому швидше відображаються в зовнішньому інтерфейсі.

en: Views shortcodes documentation
uk: Документація щодо коротких кодів Views

en: Views subscription
uk: Передплата Views

en: Views update history
uk: Журнал оновлень Views

en: Views usage
uk: Використання подань

en: Views will not accept generic PHP functions or auxiliar WordPress functions like <code>require</code>, <code>require_once</code>, <code>include</code>, <code>include_once</code>, <code>locate_template</code>, <code>load_template</code>, <code>apply_filters</code>, <code>call_user_func_array</code>.
uk: Views не прийматиме загальні PHP-функції або допоміжні функції WordPress, наприклад <code>require</code>, <code>require_once</code>, <code>include</code>, <code>include_once</code>, <code>locate_template</code>, <code>load_template</code>, <code>apply_filters</code>, <code>call_user_func_array</code>.

en: Views will provide a wizard that lets you design how the results display.
uk: Плагін Views запропонує скористатися майстром, який дає можливість визначати спосіб відображення результатів.

en: Views/Content Templates debug information
uk: Налагоджувальні відомості подань/шаблонів вмісту

en: Visitors will be able to search through your content using different search criteria.
uk: Відвідувачі зможуть виконувати пошук у вашому вмісті, використовуючи різні критерії пошуку.

en: WP Views
uk: Подання WP

en: WP Views Filter
uk: Фільтр подань WP

en: WPA moved to trash
uk: Архів WP переміщено до кошика

en: WPA not moved to trash
uk: Архів WP не переміщено до кошика

en: WPML Translation Management must be active for this link to work.
uk: Щоб це посилання працювало, необхідно увімкнути Керування перекладами WPML.

en: WPML context
uk: Контекст WPML

en: WPML integration
uk: Інтеграція WPML

en: WYSIWYG Editor
uk: Редактор WYSIWYG

en: Want to add complex fields?
uk: Хочете додати комплексні поля?

en: Want to display posts that belong to this taxonomy? Learn about %sinserting child Views to Taxonomy Views%s.
uk: Хочете, щоб відображалися публікації, які належать до цієї класифікації? Докладніше про те, як %sвставляти дочірні подання в подання класифікації%s.

en: Want to edit Views, CRED forms and Layouts? Get the full <em>Toolset</em> package!
uk: Є потреба редагувати Views, форми CRED і Layouts? Завантажте повний пакет <em>Toolset</em>!

en: Want to see this in action?
uk: Хочете побачити це в дії?

en: Warning
uk: Попередження

en: Watch this URL parameter.
uk: Стежити за цим URL-параметром.

en: Watch this URL parameter. Defaults to "s", which is the natural search parameter.
uk: Стежити за цим URL-параметром. Значення за промовчанням – "s", що є природнім параметром пошуку.

en: We escaped the title before saving.
uk: Перед збереженням ми вийшли із заголовка.

en: We have changed the way that the <strong>[wpv-if]</strong> conditional shortcode works.
uk: Ми змінили принцип роботи умовного короткого коду <strong>[wpv-if]</strong>.

en: We have detected the following frameworks on your site:
uk: Ми виявили на вашому веб-сайті такі платформи:

en: Week
uk: Тиждень

en: Weeks can only be numbers between 1 and 53
uk: Тиждень може мати лише числовий формат від 1 до 53

en: Wells
uk: Ефект колодязя

en: What are these fields?
uk: Що це за поля?

en: What content will this template be for?
uk: Для якого вмісту призначено цей шаблон?

en: What do you want to include here?
uk: Що потрібно сюди додати?

en: What kind of Archive do you want to create?
uk: Який тип архіву необхідно створити?

en: What kind of display do you want to create?
uk: Яке відображення необхідно створити?

en: What loop will this Archive be used for?
uk: У якому циклі буде використовуватися цей архів?

en: What to display
uk: Що відображати

en: When doing manual AJAX pagination on a View or WordPress Archive, you can add each page to the browser history, so it can be reached using the back and forth browser buttons. You can either enable this feature (and control it on each View or WordPress Archive) or disable it globally.
uk: Під час застосування ручного AJAX-поділу на сторінки в поданні або архіві WordPress можна додати кожну сторінку в журнал веб-переглядача для доступу до них за допомогою кнопок повернення та переходу вперед. Цю функцію можна або увімкнути (і керувати нею в кожному поданні або архіві WordPress), або вимкнути в усіх випадках.

en: When loading custom search results using AJAX, you can adjust the URL to match the options selected, so it can be used to link to those specific results. You can either enable this feature (and control it on each View or WordPress Archive) or disable it globally.
uk: Під час завантаження результатів користувацького пошуку за допомогою AJAX можна налаштувати URL-адресу так, щоб вона відповідала вибраним параметрам і вказувала на ці певні результати. Цю функцію можна або увімкнути (і керувати нею в кожному поданні або архіві WordPress), або вимкнути в усіх випадках.

en: When that theme option holds more than one value, display this separator between them
uk: Коли цей параметр теми містить кілька значень, відображати між ними цей роздільник

en: When there are more than one values on that URL parameter, display this separator between them.
uk: У разі декількох значень URL-параметра відображати цей роздільник між ними.

en: When to update the Views results
uk: Час оновлення результатів подань

en: When you display this in the frontend, the content of this box gets displayed.
uk: Під час відображення в зовнішньому інтерфейсі відображається вміст цього вікна.

en: When you insert the search form, Views will offer you where to display the results.
uk: Під час вставлення форми пошуку Views запропонує вибрати місце відображення результатів.

en: When you select the "List with separators" style, all line breaks and tabs will be removed from the View output if you have omitted the wrapping DIV around the View.
uk: Якщо вибрати стиль "Список із роздільниками", усі розриви рядків і вкладки будуть видалені з виводу подання, якщо його не взято в оболонку DIV.

en: Where do you want to display the results of this search?
uk: Де відображати результати цього пошуку?

en: Where do you want to display the results?
uk: Де показати результати?

en: Where to search
uk: Область пошуку

en: Whether the condition should be compared to TRUE or to FALSE.
uk: Порівнювати умову з TRUE чи FALSE.

en: Whether the excerpt should be wrapped in paragraph tags.
uk: Чи буде витяг вставлено між тегами абзацу.

en: Whether the spinner should be added at the beginning or the end of the container
uk: Потрібно додавати лічильник на початку або в кінці контейнера

en: Which options to display in the form inputs
uk: Які параметри відображати на формі для введення

en: While not always necessary, sometimes you need to put your DOM in a box. For those situations, try the panel component.
uk: Хоча це і не завжди потрібно, але іноді необхідно помістити модель DOM у вікно. У таких ситуаціях спробуйте компонент панелей.

en: With Modules, you can easily reuse your designs in different websites and create your own library of building blocks.
uk: За допомогою модулів можна легко використовувати свої проекти на різних веб-сайтах і створювати власну бібліотеку «будівельних блоків».

en: WooCommerce Views filter fields
uk: Поля фільтра WooCommerce Views

en: WooCommerce is currently overriding the template for products and your design will not be used.
uk: Зараз WooCommerce перевизначає шаблон товарів і ваш вигляд використовуватися не буде.

en: WooCommerce is currently overriding the template for products archive and your design will not be used.
uk: Зараз WooCommerce перевизначає шаблон архіву товарів і ваш вигляд використовуватися не буде.

en: WordPres Archive
uk: Архів WordPress

en: WordPress Archive
uk: Архів WordPress

en: WordPress Archive HTML output
uk: Вивід HTML архіву WordPress

en: WordPress Archive loop
uk: Цикл архівів WordPress

en: WordPress Archive moved to the Trash.
uk: Архів WordPress переміщено до кошика.

en: WordPress Archive name
uk: Назва цього архіву WordPress

en: WordPress Archive permanently deleted.
uk: Архів WordPress видалено назавжди.

en: WordPress Archive purpose
uk: Призначення архіву WordPress

en: WordPress Archive restored from the Trash.
uk: Архів WordPress відновлено з кошика.

en: WordPress Archive used
uk: Використовується архів WordPress

en: WordPress Archive: %s - end
uk: Архів WordPress: %s – кінець

en: WordPress Archive: %s - start
uk: Архів WordPress: %s – початок

en: WordPress Archives
uk: Архіви WordPress

en: WordPress Archives and Content Templates settings updated
uk: Оновлено налаштування архівів WordPress і шаблонів вмісту

en: WordPress Archives documentation
uk: Документація до архівів WordPress.

en: WordPress Archives let you customize standard listing pages. You will be able to customize the blog, custom post archives, taxonomy pages and other standard listing pages.
uk: Архів WordPress дає можливість налаштовувати стандартні сторінки з переліком. У вас з'явиться можливість налаштовувати блог, архіви публікацій, сторінок класифікації та інші стандартні сторінки з переліком.

en: WordPress Archives let you customize the output of standard Archive pages.
uk: Архіви WordPress дають можливість налаштовувати виведення стандартних сторінок в архіві.

en: WordPress Formatting Date and Time
uk: Форматування дати і часу WordPress

en: WordPress address (URL)
uk: Адреса WordPress (URL)

en: WordPress admin
uk: Майстерня WordPress

en: WordPress bloginfo function
uk: Функція блог-інфо WordPress

en: WordPress date formats
uk: Формати дати WordPress

en: WordPress get_userdata function
uk: Функція WordPress get_userdata

en: WordPress version
uk: Версія WordPress

en: Words
uk: За кількістю слів

en: Would you like to clear them?
uk: Очистити?

en: Wrap all the fields into a Content Template, so you can edit the content of the loop easily
uk: Вставляти всі поля в шаблон вмісту для більш зручного редагування вмісту циклу.

en: Wrap the excerpt in a paragraph
uk: Вставити витяг в абзац

en: Wrapper for the Loop section.
uk: Оболонка для розділу циклу.

en: Wrapper for the custom search controls.
uk: Оболонка для елементів керування користувацьким пошуком.

en: Wrapper for the entire filter section, including the pagination controls and custom search.
uk: Оболонка для всього розділу фільтрів, у тому числі для елементів керування поділом на сторінки й користувацького пошуку.

en: Wrapper for what to display when the query doesn't find results.
uk: Оболонка для того, що відображати, якщо в результаті запита результати не знайдено.

en: Wrapper for what to display when the query finds results.
uk: Оболонка для того, що відображати в разі знаходження результатів у результаті запита.

en: Wrong callback function: %s.
uk: Неправильна функція зворотного виклику: %s.

en: Wrong data
uk: Неправильні дані

en: Wrong data.
uk: Неправильні дані.

en: Wrong filter action
uk: Неправильна дія фільтра

en: Wrong nonce
uk: Неправильний NONCE

en: Wrong or Missing View ID.
uk: Ідентифікатор подання неправильний або відсутній.

en: Wrong or missing ID.
uk: Ідентифікатор неправильний або відсутній.

en: Wrong or missing View ID.
uk: Ідентифікатор подання неправильний або відсутній.

en: Wrong or missing View.
uk: Подання неправильне або відсутнє.

en: Wrong or missing data.
uk: Дані неправильні або відсутні.

en: Wrong or missing query.
uk: Запит неправильний або відсутній.

en: Wrong or missing shortcode.
uk: Короткий код неправильний або відсутній.

en: Yahoo IM
uk: Миттєві повідомлення Yahoo

en: Year
uk: Рік

en: Year archives
uk: Архіви за рік

en: Year: %s
uk: Рік: %s

en: Years can only be a four digits number
uk: Рік може складатися лише з 4 цифр

en: Yes (recommended)
uk: Так (рекомендується)

en: You are almost done with this custom search provided by the View <strong>%s</strong>.
uk: Ви майже завершили роботу над користувацьким пошуком, забезпеченим поданням <strong>%s</strong>.

en: You are being redirectd. Please Wait.
uk: Виконується переспрямування. Зачекайте.

en: You are only displaying the %1s in this widget.
uk: У цьому віджеті відображається тільки %1s.

en: You are running Views and WPML, but missing the String Translation module.
uk: Views і WPML увімкнуто, але модуль перекладу рядків відсутній.

en: You are trying to edit a Content Template translation. Only original laguage can be edited here. Please edit the translation through WPML Translation Management.
uk: Ви намагаєтеся змінити переклад шаблона вмісту. Тут можна редагувати тільки мову оригіналу. Змініть переклад за допомогою Керування перекладами WPML.

en: You are using %1$s to design this page, but there is already a template <em>%2$s</em> created by %3$s for %4$s. This may work, but could produce visual glitches. Please consider using %5$s only for the template OR for this page.
uk: Ви використовуєте %1$s для створення зовнішнього вигляду цієї сторінки, але вже є шаблон <em>%2$s</em>, створений %3$s для %4$s. Це може працювати, але можливі тимчасові візуальні збої. Використовуйте %5$s тільки для шаблону АБО для цієї сторінки.

en: You are viewing the read-only version of this %s.
uk: Ви переглядаєте версію %s лише для читання.

en: You are viewing the read-only version of this View. To edit it, you need to get Views plugin.
uk: Ви переглядаєте версію цього подання лише для читання. Щоб її відредагувати, потрібен плагін Views.

en: You are viewing the read-only version of this WordPress Archive. To edit it, you need to get Views plugin.
uk: Ви переглядаєте версію архіву WordPress тільки для читання. Для редагування потрібен плагін Views.

en: You attempted to edit a Content Template that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
uk: Ви спробували редагувати неіснуючий шаблон вмісту. Можливо, його було видалено?

en: You attempted to edit a View that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
uk: Ви спробували редагувати подання, яке не існує. Можливо, його видалили.

en: You attempted to edit a WordPress Archive that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
uk: Ви намагалися редагувати неіснуючий архів WordPress. Можливо, його було видалено?

en: You can add HTML for styling and switch the order of those two sections.
uk: Можна додавати HTML для визначення стилю й міняти порядок цих двох розділів.

en: You can add a reset button to this form
uk: Можна додати кнопку скидання до цієї форми

en: You can add a text search to this form
uk: До цієї форми можна додати текстовий пошук

en: You can add custom CSS styling to the CSS editor and it will be loaded when you display this in the frontend.
uk: Можна додавати користувацький стиль CSS до редактора CSS, який буде завантажуватися під час виведення на екран у зовнішньому інтерфейсі.

en: You can add custom JavaScript to the JS editor and it will be loaded when you display this in the frontend.
uk: Можна додавати користувацький JavaScript до редактора JS, який буде завантажуватися під час виведення на екран у зовнішньому інтерфейсі.

en: You can add javascript callbacks when some events are triggered
uk: Можна додати зворотні виклики JavaScript під час запуску деяких подій

en: You can add only audio.
uk: Можна додавати лише аудіофайли.

en: You can add only images.
uk: Можна додавати лише зображення.

en: You can add only video.
uk: Можна додавати лише відео.

en: You can add shortcodes to post fields, and also your own HTML and CSS to style the fields and design the page template.
uk: Короткі коди можна додавати до полів публікацій, а також до власного HTML і CSS, щоб стилізувати поля та проектувати зовнішній вид шаблона сторінки.

en: You can also call this Template using a shortcode [wpv-post-body view_template="XX"] to render specific information about the current post.
uk: Цей шаблон можна також викликати, скориставшись коротким кодом [wpv-post-body view_template="XX"] для візуалізації певних даних про поточну публікацію.

en: You can also click on the <strong>Text search</strong> button to add a search box for visitors
uk: Крім цього, можна клацнути кнопку <strong>Текстовий пошук</strong>, щоб додати вікно пошуку для відвідувачів

en: You can also insert fields manually.
uk: Поля також можна вставити вручну.

en: You can automatically adjust the URL of the page every time that the search results are updated:
uk: Ви можете автоматично налаштувати URL-адресу сторінки під час кожного оновлення результатів пошуку:

en: You can change the appearance by adding HTML and CSS.
uk: Змінити зовнішній вигляд можна додавши HTML у CSS.

en: You can change the default pagination size for the site in the %1$sreading options %2$s.
uk: Поділ на сторінки за промовчанням на сайті можна змінити в %1$sпараметрах читання%2$s.

en: You can choose a different PHP template for WooCommerce products in %1$sToolset->WooCommerce Views%2$s.
uk: Можна вибрати інший PHP-шаблон для товарів WooCommerce у %1$sToolset->WooCommerce Views%2$s.

en: You can copy and paste this shortcode wherever you want to display the results: %s
uk: Можна скопіювати та вставити цей короткий код там, де ви хочете відображати результати: %s

en: You can create an excerpt based on the number of words or characters.
uk: Можна створити витяг, враховуючи кількість слів або знаків.

en: You can delete them all at once or open the editor and delete individual filters.
uk: Можна видалити їх усі відразу або відкрити редактор і видалити окремі фільтри.

en: You can display the related %1$s for the current %2$s.
uk: Ви можете відобразити пов'язані %1$s для поточних %2$s.

en: You can display the related %1$s if this Content Template is set to display %2$s.
uk: Ви можете відобразити пов'язані %1$s, якщо для цього шаблону вмісту задано відображати %2$s.

en: You can display the related %1$s if this View is set to display %2$s or %3$s and has a filter by the %4$s relationship.
uk: Ви можете відобразити пов'язані %1$s, якщо для цього подання задано відображати %2$s або %3$s і є фільтр за зв'язком %4$s.

en: You can display the related %1$s if this View is set to display %2$s.
uk: Ви можете відобразити пов'язані %1$s, якщо для цього подання задано відображати %2$s.

en: You can display the search inside content or as a widget.
uk: Можна відображати пошук всередині вмісту або у вигляді віджета.

en: You can display them together, on one page, or have the search in one page and the results on another page.
uk: Можна відображати їх разом на одній сторінці або розмістити пошук на одній сторінці, а результати – на іншій.

en: You can display this View inside content or as a widget.
uk: Це подання можна відображати всередині вмісту або у вигляді віджета.

en: You can display your spinner inside different kind of HTML elements
uk: Можна використовувати лічильник всередині елементів HTML іншого типу

en: You can download Relevanssi it from %3$swordpress.org%4$s and ask your site administrator to install it.
uk: Relevanssi можна завантажити з %3$swordpress.org%4$s і попросити адміністратора вашого веб-сайту встановити його.

en: You can edit its content in one place and use it in several places.
uk: Його вміст можна редагувати в одному місці й використовувати в кількох.

en: You can edit the text between the shortcodes and use any HTML.
uk: Можна редагувати текст між короткими кодами та використовувати будь-який HTML.

en: You can enable the legacy Views Maps plugin if you already use in your site.
uk: Можна увімкнути застарілий плагін Карт Views, якщо він уже використовується на вашому веб-сайті.

en: You can enable/disable the edit links on the frontend for Views, Content Templates and WordPress Archives. Remember that the frontend edit links are only visible to administrators.
uk: Можна увімкнути/вимкнути посилання редагування подань, шаблонів вмісту і архівів WordPress на зовнішньому інтерфейсі. Пам'ятайте, що посилання редагування зовнішнього інтерфейсу видно лише адміністраторам.

en: You can execute custom javascript functions before and after the View results are updated:
uk: Можна виконувати користувацькі функції JavaScript до і після оновлення результатів подання:

en: You can export the Views settings as a .zip file.
uk: Налаштування Views можна експортувати у вигляді .zip-архіву.

en: You can filter the View query by status, custom fields, taxonomy, users fields and even text search depending on the content that you are going to load. Click on 'Add a filter' and then select the filter type. A View may have as many filters as you like.
uk: Залежно від вмісту, який ви збираєтеся завантажити, запит подання можна відфільтрувати за станом, користувацькими полями, класифікації, полями користувачів і навіть текстовим пошуком. Клацніть «Додати фільтр» і виберіть його тип. Подання може містити необмежену кількість фільтрів.

en: You can filter the WordPress Archive by status, custom fields, taxonomy and even searching on the content that you are going to load. Click on 'Add a filter' and then select the filter type. A WordPress Archive may have as many filters as you like.
uk: Архів WordPress можна відфільтрувати за станом, користувацькими полями, класифікацією і навіть пошуком вмісту, який ви збираєтеся завантажити. Клацніть «Додати фільтр» і виберіть його тип. Архів WordPress може містити необмежену кількість фільтрів.

en: You can have a Select2 control that supports searching among the available posts, instead of writing the post/page ID on your own.
uk: У вас може бути контролер Select2, що підтримує пошук серед доступних публікацій, замість того, щоб самостійно записувати ідентифікатор публікації/сторінки.

en: You can have a Select2 control that supports searching among the available posts/pages, instead of writing the post/page ID on your own.
uk: У вас може бути контролер Select2, що підтримує пошук серед доступних публікацій/сторінок, замість того, щоб самостійно записувати ідентифікатор публікації/сторінки.

en: You can insert filter elements by clicking on the <strong>New filter</strong> button.
uk: Можна вставляти елементи фільтра, клацнувши кнопку <strong>Новий фільтр</strong>.

en: You can insert next/previous links and page selectors, for navigating directly to a specific page.
uk: Для безпосереднього переходу до вказаної сторінки можна вставляти посилання вперед/назад і вказівники сторінок.

en: You can limit the number of results returned by the query and set an offset.
uk: Можна обмежити кількість результатів, отриманих у відповідь на запит, та задати зсув.

en: You can not create a Content Template with an empty name.
uk: Неможливо створити шаблон вмісту без імені.

en: You can not leave the slug empty.
uk: Короткий заголовок не можна залишати пустим.

en: You can not leave the title empty.
uk: Заголовок не можна залишати пустим.

en: You can now copy and paste this shortcode anywhere you want.
uk: Цей код можна скопіювати і вставити в будь-якому місці.

en: You can only use an image file here
uk: Тут можна використати лише файл зображення

en: You can refine the selection by adding filters.
uk: Вибір можна уточнити, додавши фільтри.

en: You can register your framework manually as follows:
uk: Ви можете зареєструвати свою платформу вручну таким чином:

en: You can set pagination for this WordPress Archive, or disable it to display all items on the same page. Remember to add pagination controls in the Loop Editor.
uk: Для цього архіву WordPress можна задати поділ на сторінки або вимкнути його, щоб всі елементи відображалися на одній сторінці. Не забудьте додати елементи керування поділом на сторінки в редакторі циклу.

en: You can sort by a custom field simply using the value <em>field-xxx</em> where xxx is the custom field slug.
uk: Можна впорядковувати за користувацьким полем, просто використовуючи значення <em>field-xxx</em>, де xxx – короткий заголовок користувацького поля.

en: You can sort by a custom field simply using the value field-xxx where xxx is the custom field slug.
uk: Можна впорядковувати за користувацьким полем, просто використовуючи значення field-xxx, де xxx – короткий заголовок користувацького поля.

en: You can sort by a term field simply using the value <em>taxonomy-field-xxx</em> where xxx is the term field slug.
uk: Можна впорядковувати за полем терміну, просто використовуючи значення <em>taxonomy-field-xxx</em>, де xxx – короткий заголовок поля терміну.

en: You can target specific positions in the loop, add zebra styling or add extra markup in the middle of the results.
uk: Ви можете націлитися на конкретні позиції в циклі, додати смугастий стиль або додаткову розмітку посеред результатів.

en: You can upload a .zip or .xml file from your computer:
uk: Можна завантажити файл .zip або .xml зі свого комп'ютера:

en: You can use %%NAME%% or %%COUNT%% as placeholders.
uk: Можна використовувати %%NAME%% або %%COUNT%% як заповнювачі.

en: You can use %%POST_TITLE%% and %%POST_ID%% as placeholders.
uk: Можна використовувати %%POST_TITLE%% та %%POST_ID%% як заповнювачі.

en: You can use %%USER_LOGIN%%, %%USER_NICENAME%% and %%USER_ID%% as placeholders.
uk: Можна використовувати %%USER_LOGIN%%, %%USER_NICENAME%% та %%USER_ID%% як заповнювачі.

en: You can use a View to display paginated results and sliders. Both are built using 'Pagination'. For paginated listings, choose to update the entire page. For sliders, choose to update only the View.
uk: Для відображення поділених на сторінки результатів і слайдерів можна використовувати подання. Обидва створюються за допомогою «Нумерування сторінок». Для нумерування списків виберіть оновлення всієї сторінки. Для слайдерів виберіть лише оновлення подання.

en: You can use a reset button that will take the search form to its original state
uk: Можна використовувати кнопку скидання, яка поверне форму пошуку до вихідного стану

en: You can use a spinner container that will be shown when performing any automatic update
uk: Можна використовувати контейнер лічильника, який буде відображатися під час автоматичного оновлення

en: You can use the theme options as a source of values in several settings of Views.
uk: Можна використовувати параметри теми як джерело значень у кількох налаштуваннях Views.

en: You can&#8217;t edit this Content Template because it is in the Trash. Please restore it and try again.
uk: Неможливо редагувати цей шаблон вмісту, оскільки він знаходиться в кошику. Відновіть його та повторіть спробу.

en: You can&#8217;t edit this View because it is in the Trash. Please restore it and try again.
uk: Неможливо редагувати це подання, оскільки воно міститься в кошику. Відновіть його та повторіть спробу.

en: You cannot set this translation mode because the post type is involved in the relationship "%s".
uk: Не можна задати цей режим перекладу, тому що тип публікацій перебуває у зв'язку "%s".

en: You can’t edit this Content Template because it is in the Trash. Please restore it and try again.
uk: Неможливо редагувати цей шаблон вмісту, оскільки він знаходиться в кошику. Відновіть його і повторіть спробу.

en: You can’t edit this View because it is in the Trash. Please restore it and try again.
uk: Це подання неможливо редагувати, оскільки воно в кошику. Відновіть його і повторіть спробу.

en: You can’t edit this WordPress Archive because it is in the Trash. Please restore it and try again.
uk: Цей архів WordPress неможливо редагувати, оскільки він у кошику. Відновіть його і повторіть спробу.

en: You created this template using %1$s
uk: Ви створили цей шаблон за допомогою %1$s

en: You created this template using Avada’s %1$s
uk: Ви створили цей шаблон за допомогою %1$s від Avada

en: You do not have permissions for that.
uk: У вас немає відповідних дозволів.

en: You do not need a reset button in this form
uk: У цій формі не потрібна кнопка скидання

en: You do not need a submit button in this form
uk: На цій формі кнопка «Надіслати» не потрібна

en: You do not need a submit button in this form, although you already have one
uk: На цій формі кнопка «Надіслати» не потрібна, хоча вона вже є.

en: You have a text search in this form, but it is linked to a broken search filter
uk: У цій формі є текстовий пошук, але він пов'язаний з нефункціональним фільтром пошуку

en: You have a text search in this form, click here to create the search filter that is missing
uk: У цій формі є текстовий пошук – щоб створити відсутній фільтр пошуку, клацніть тут

en: You have entered new data on this page.
uk: Ви ввели нові дані на цій сторінці.

en: You have finished the setup of the custom search provided by the View <strong>%s</strong>.
uk: Ви завершили налаштування користувацького пошуку, забезпеченого поданням <strong>%s</strong>.

en: You have no permission to access this page.
uk: У вас немає дозволу на доступ до цієї сторінки.

en: You have not selected any field to be indexed in Relevanssi searches. Please select some below.
uk: Ви не виділили жодного поля для індексації в сеансах пошуку Relevanssi. Зробіть вибір нижче.

en: You have selected the <strong>%s</strong> options framework to be used with Views.
uk: Ви вибрали платформу параметрів <strong>%s</strong> для використання із Views.

en: You may be using functions inside your <strong>[wpv-if]</strong> conditions already, and you will need to register those functions for them to work again.
uk: Імовірно, ви вже використовуєте функції всередині умов<strong>[wpv-if]</strong>, тому потрібно повторно зареєструвати їх для відновлення роботи.

en: You must define a regular expression for Toolset_CakePHP_Validation::custom()
uk: Слід визначити регулярний вираз для Toolset_CakePHP_Validation::custom()

en: You must define a regular expression for WPToolset_Cake_Validation::custom()
uk: Слід визначити регулярний вираз для WPToolset_Cake_Validation::custom()

en: You must define a regular expression for Wpcf_Cake_Validation::custom()
uk: Потрібно визначити регулярний вираз для Wpcf_Cake_Validation::custom()

en: You must define the $operator parameter for Toolset_CakePHP_Validation::comparison()
uk: Слід визначити параметр $operator для Toolset_CakePHP_Validation::comparison()

en: You must define the $operator parameter for WPToolset_Cake_Validation::comparison()
uk: Слід визначити параметр $operator для WPToolset_Cake_Validation::comparison()

en: You must define the $operator parameter for Wpcf_Cake_Validation::comparison()
uk: Потрібно визначити параметр $operator для Wpcf_Cake_Validation::comparison()

en: You need the Types plugin to render this custom search control.
uk: Щоб візуалізувати цей елемент керування користувацьким пошуком, потрібен плагін Types.

en: You need the full Toolset Views plugin to export and import data.
uk: Для експорту та імпорту даних потрібен повний плагін Views із Toolset.

en: You need to add a submit button
uk: Потрібно додати кнопку «Надіслати»

en: You need to add at least one valid sorting option
uk: Слід додати хоча б один допустимий параметр сортування.

en: You need to add the [wpv-conditional] shortcodes around the content that you want to display conditionally.
uk: Потрібно додати короткі коди [wpv-conditional] з обох сторін вмісту, який слід відображати за певних умов.

en: You need to install <strong>Relevanssi</strong>
uk: Потрібно встановити <strong>Relevanssi</strong>

en: You need to select what content to load with this View before you can continue designing the output.
uk: Перш ніж продовжувати визначати вигляд виводу, потрібно вибрати вміст для завантаження з цим поданням.

en: You need to set the Bootstrap version used in your theme.
uk: Слід задати версію Bootstrap, яка використовується у вашій темі.

en: You only need to enter affiliate settings if you are a theme designer and want to receive affiliate commission.
uk: Вам потрібно лише ввести налаштування партнера, якщо ви є оформлювачем теми і хочете отримати партнерські комісійні.

en: You will find the <strong>Views</strong> button.
uk: Ви побачите кнопку <strong>Views</strong> .

en: You will go to the official Bootstrap documentation, explaining all the options and CSS classes to create a {{title}}
uk: Вас буде скеровано до офіційних документів щодо Bootstrap, де описано всі параметри та класи CSS для створення {{title}}

en: Your %s filters are using an internal "OR" kind of relationship, and dependant custom search for those filters needs "AND" relationships.
uk: Ваші фільтри %s використовують внутрішній зв'язок "АБО" ("OR"), а залежний користувацький пошук таких фільтрів потребує зв'язку "ТА" ("AND").

en: Your %s filters are using an internal "OR" kind of relationship, and dependant parametric search for those filters needs "AND" relationships.
uk: Ваші фільтри %s використовують внутрішній зв'язок "АБО" ("OR"), а залежний параметричний пошук таких фільтрів потребує зв'язку "ТА" ("AND").

en: Your View contains more URL based filters than custom search controls in the Filter HTML textarea
uk: Ваше подання містить більше URL-фільтрів, ніж передбачено елементами керування користувацьким пошуком у текстовій області фільтра HTML

en: Your View contains more custom search controls in the Filter HTML textarea than URL based filters
uk: Ваше подання містить більше елементів керування користувацьким пошуком у текстовій області фільтра HTML, ніж фільтри на основі URL

en: Your custom conditions will be lost if you switch back to GUI editing.
uk: Користувацькі умови буде втрачено, якщо повернутися до редагування за допомогою графічного інтерфейсу користувача.

en: Your custom search can also include a <strong>text search input</strong>, <strong>spinner</strong> to indicate updates in progress, a button to <strong>clear the form input</strong> and a <strong>submit button</strong>.
uk: Ваш користувацький пошук також може включати <strong>ввід текстового пошуку</strong>, <strong>лічильник</strong> на позначення перебігу оновлення, кнопку <strong>Очистити ввід форми</strong>, а також кнопку <strong>Надіслати</strong>.

en: Your custom search can contain filters by custom fields, taxonomies or even post relationships.
uk: Ваш користувацький пошук може містити фільтри за користувацькими полями, класифікаціями або навіть зв'язками публікацій.

en: Your entered passwords don't match.
uk: Введені паролі не збігаються.

en: Your framework was not correctly registered. Remember that you need to register your framework as follows:
uk: Вашу інфраструктуру зареєстровано неправильно. Запам'ятайте, що вашу інфраструктуру потрібно зареєструвати так:

en: Your password has been reset.
uk: Пароль скинуто.

en: Your password reset link appears to be invalid. Please request a new link.
uk: Схоже, ваше посилання на отримання пароля неприпустиме. Надішліть запит на отримання іншого посилання.

en: Your security credentials have expired. Please reload the page to get new ones.
uk: Термін дії облікових даних для безпечного доступу закінчився. Перезавантажте сторінку, щоб отримати нові.

en: Your site has one list of custom fields to index. This means that all the text searches will return results from these custom fields.
uk: На вашому веб-сайті є один список користувацьких полів на індексування. Це означає, що всі сеанси текстового пошуку виводитимуть результати з цих користувацьких полів.

en: Your theme has registered the <strong>%s</strong> options framework to be used with Views.
uk: У вашій темі зареєстровано інфраструктуру параметрів <strong>%s</strong> для використання з Views.

en: Your user can not perform that action.
uk: Ваш користувач не може виконувати цю дію.

en: Z to A
uk: Від Я до А

en: a complete reference library for everything in Views.
uk: повна довідкова бібліотека стосовно всього плагіна Views.

en: after
uk: після

en: after or equal to
uk: після або дорівнює

en: all
uk: усі

en: all of the values
uk: усіма значеннями

en: all post types
uk: усі типи публікацій

en: an interactive course that takes you through the basics and advanced features of Views.
uk: інтерактивний курс, в якому висвітлено основи і розширені можливості Views.

en: and more…
uk: і багато іншого...

en: any of the values
uk: будь-яким зі значень

en: any status.
uk: будь-який стан.

en: as a dropdown list
uk: у вигляді розкривного списку

en: as a dropdown select
uk: у вигляді розкривного списку з вибором

en: as a native custom field
uk: Як власне користувацьке поле

en: as a number
uk: Як число

en: as a set of radio options
uk: у вигляді набору радіокнопок

en: as a string
uk: Як рядок

en: ascending
uk: за зростанням

en: audio
uk: аудіо

en: before
uk: до

en: before or equal to
uk: до або дорівнює

en: between
uk: між

en: between those
uk: між тими

en: between, higher end
uk: між, на початку

en: between, lower end
uk: між, вкінці

en: boolean
uk: логічне

en: conditional output
uk: умовний вивід

en: custom field
uk: користувацьке поле

en: day
uk: день

en: day of the week
uk: день тижня

en: day of the year
uk: день року

en: descending
uk: за спаданням

en: different from
uk: відрізняється від

en: display name
uk: показувати ім’я

en: eg. [wpv-view name="view-name" <strong>%s="xxxx"</strong>]
uk: наприклад, [wpv-view name="view-name" <strong>%s="xxxx"</strong>]

en: eg. http://www.example.com/page/?<strong>%s=xxxx</strong>
uk: наприклад, http://www.example.com/page/?<strong>%s=xxxx</strong>

en: equal to
uk: дорівнює

en: exclude
uk: виключають

en: existing WordPress query
uk: наявного запита WordPress

en: file
uk: файл

en: for
uk: для

en: format
uk: формат

en: from %s groups
uk: із груп %s

en: from current post
uk: із поточної публікації

en: from parent %s
uk: з батьківської %s

en: function|option
uk: функція | параметр

en: greater than
uk: більше, ніж

en: greater than or equal
uk: більше або дорівнює

en: greater than or equal to
uk: більше або дорівнює

en: has no parent
uk: без батьківського елемента

en: hour
uk: година

en: id, count, name, slug or taxonomy-field-slug
uk: ідентифікатор, кількість, ім'я, короткий заголовок або короткий заголовок поля класифікації

en: image
uk: зображення

en: in
uk: такою мовою:

en: in any of those
uk: у будь-якому з тих

en: in any relationship
uk: у будь-якому зв'язку

en: in the %s relationship
uk: у зв'язку %s

en: include
uk: включають

en: is
uk: є

en: items
uk: об'єктів

en: items
uk: об'єктів

en: items per page
uk: елементів на сторінці

en: layout
uk: макет

en: like
uk: схоже

en: loop item
uk: елемент циклу

en: lower than
uk: менше

en: lower than or equal
uk: менше або дорівнює

en: lower than or equal to
uk: менше або дорівнює

en: menu order
uk: порядок меню

en: miliseconds
uk: мілісекунд

en: minute
uk: хвилина

en: modified date
uk: дата змінення

en: modified date GMT
uk: дата змінення за Гринвічем

en: month
uk: місяць

en: n/a
uk: не застосовується

en: name
uk: ім'я

en: need any technical help? Our support staff are waiting for you in our forum.
uk: потрібна технічна допомога? Служба технічної підтримки чекає вас на нашому форумі.

en: no one
uk: жоден

en: no specific criteria
uk: без конкретних вимог

en: not between
uk: не між

en: not between those
uk: не між тими

en: not in
uk: не в

en: not in any of those
uk: у жодному з тих

en: not like
uk: не схоже

en: not one of the values
uk: жодним із значень

en: number
uk: число

en: of
uk: із

en: one
uk: один

en: ordered by <strong>%s</strong> in <strong>%s</strong> order
uk: упорядковано <strong>%s</strong> в порядку <strong>%s</strong>

en: parent is <strong>%s</strong>
uk: батьківським є <strong>%s</strong>

en: parent is the <strong>current post in the loop</strong>
uk: батьківською є <strong>поточна публікація в циклі</strong>

en: parent is the <strong>page where the View is shown</strong>
uk: батьківською є <strong>сторінка, на якій відображається це подання</strong>

en: permanently delete
uk: видалити назавжди

en: post ID
uk: ідентифікатор публікації

en: post author
uk: Автор публікації

en: post content and title
uk: вміст і заголовок публікації

en: post date
uk: дата публікації

en: post relationship
uk: зв'язок публікації

en: post search
uk: пошук публікації

en: post title
uk: заголовок публікації

en: post title, content and fields
uk: заголовок, вміст і поля публікації

en: post type
uk: тип публікації

en: published date
uk: дата опублікування

en: published date GMT
uk: дата опублікування за Гринвічем

en: random order
uk: довільний порядок

en: raw
uk: без формату

en: related
uk: пов'язане з

en: required
uk: обов'язково

en: search form
uk: форма пошуку

en: search results
uk: результати пошуку

en: second
uk: секунда

en: seconds
uk: секунд

en: slide
uk: слайд

en: slug
uk: короткий заголовок

en: something
uk: що-небудь

en: status of %s.
uk: стан %s.

en: string
uk: рядок

en: target_id not valid
uk: цільовий ідентифікатор target_id неприпустимий

en: taxonomy
uk: класифікація

en: template
uk: шаблон

en: term count
uk: кількість термінів

en: term group
uk: група термінів

en: term name
uk: назва терміну

en: term slug
uk: короткий заголовок терміну

en: terms of a taxonomy that no longer exists
uk: терміни класифікації, яка вже не існує

en: terms of the taxonomy %s
uk: терміни класифікації %s

en: that are <strong>related</strong> to the <strong>Post with ID is set by the Framework option "%s"</strong>
uk: <strong>пов'язані</strong> з <strong>публікацією з ідентифікатором, заданим параметром платформи "%s"</strong>

en: toolset.com subscription email
uk: Підписка на розсилку toolset.com

en: toolset.com subscription key
uk: Ключ підписки toolset.com

en: trash
uk: кошик

en: used by
uk: використовується

en: user ID
uk: ідентифікатор користувача

en: user email
uk: ел. адреса користувача

en: user login
uk: логін користувача

en: user name
uk: ім’я користувача

en: user nicename
uk: зрозуміле ім’я користувача

en: user post count
uk: кількість публікацій користувача

en: user registered date
uk: дата реєстрації користувача

en: user url
uk: URL-адреса користувача

en: username
uk: ім'я користувача

en: users with any role
uk: користувачі з будь-якою роллю

en: users with role %s
uk: користувачі з роллю %s

en: using the style
uk: з використанням стилю

en: value
uk: значення

en: video
uk: відео

en: week
uk: тиждень

en: widget
uk: віджет

en: will display the post content
uk: буде відображати вміст публікації

en: will display the post title
uk: буде відображати заголовок публікації

en: will run after getting the new results, but before updating them
uk: запускається після отримання нових результатів, але перед їх оновленням

en: will run after updating the results
uk: запускається після оновлення результатів

en: will run before getting the new results
uk: запускається перед отриманням нових результатів

en: with IDs determined by the URL parameter <strong>"%s"</strong>
uk: з ідентифікаторами, визначеними URL-параметром <strong>"%s"</strong>

en: with IDs set by the Framework option <strong>"%s"</strong>
uk: з ідентифікаторами, заданими параметром платформи <strong>"%s"</strong>

en: with IDs set by the View shortcode attribute <strong>"%s"</strong>
uk: з ідентифікаторами, заданими атрибутом короткого коду подання <strong>"%s"</strong>

en: with duration
uk: тривалістю

en: with the following <strong>IDs</strong>: %s
uk: з такими <strong>ідентифікаторами</strong>: %s

en: wpv_add_dismiss_message is deprecated and should not be used. you will need to implement your own method to manage admin messages.
uk: Не радимо використовувати wpv_add_dismiss_message. Вам доведеться використовувати свій власний спосіб керування повідомленнями адміністратора.

en: wpv_create_summary_for_listing is deprecated and should not be used.
uk: Не радимо використовувати wpv_create_summary_for_listing.

en: wpv_dismiss_message_ajax is deprecated and should not be used. you will need to implement your own method to manage admin messages.
uk: Не радимо використовувати wpv_dismiss_message_ajax. Вам доведеться використовувати свій власний спосіб керування повідомленнями адміністратора.

en: year
uk: рік

en: your theme does not provide a valid, dedicated function to render the post content.
uk: у вашої теми немає припустимої виділеної функції для візуалізації вмісту публікації.
