WPML_EXPORT - en to sv translation catalogue (3189 entries)

en:  (post type archive)
sv: (inläggstypsarkiv)

en:  (single)
sv: (enskild)

en:  (taxonomy archive)
sv: (taxonomiarkiv)

en:  - Use to layout child taxonomy terms
sv: - Använd för att layouta underliggande taxonomivillkor

en:  - Use to layout posts for the current taxonomy term
sv: - Använd för att layouta inlägg för aktuellt taxonomivillkor

en:  - everything you need to know about using Toolset
sv:  - allt du behöver veta om att använda Toolset

en:  - learn to use Toolset by experimenting with fully-functional learning sites
sv:  - lär dig att använda Toolset genom att experimentera med fullt fungerande inlärningsplatser

en:  - online help by support staff
sv: - onlinehjälp av support-personal

en:  AND
sv: OCH

en:  AND
sv: OCH

en:  OR
sv: ELLER

en:  OR
sv: ELLER

en:  Views tutorial on custom CSS
sv: Views-vägledning om anpassad CSS

en:  Views tutorial on custom JS
sv:  Views vägledning om anpassad JS

en:  and
sv: och

en:  coming from the
sv: kommer från

en:  eg. <span class="wpv-code">[wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="%s"]</span>
sv: t.ex. <span class="wpv-code">[wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="%s"]</span>

en:  eg. <span class="wpv-code">[wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="1"]</span>
sv: t.ex. <span class="wpv-code">[wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="1"]</span>

en:  eg. <span class="wpv-code">[wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="search term"]</span>
sv: t.ex. <span class="wpv-code">[wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="search term"]</span>

en:  eg. <span class="wpv-code">yoursite/page-with-this-view/?<strong>%s</strong>=%s</span>
sv:  t.ex. <span class="wpv-code">dinplats/sida-med-denna-view/?<strong>%s</strong>=%s</span>

en:  eg. <span class="wpv-code">yoursite/page-with-this-view/?<strong>%s</strong>=1</span>
sv: t.ex. <span class="wpv-code">dinplats/sida-med-denna-view/?<strong>%s</strong>=1</span>

en:  eg. [wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="%s"]
sv:  t.ex. [wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="%s"]

en:  eg. [wpv-view name="view-name" <strong>%s="123"</strong>]
sv: t.ex. [wpv-view name="view-namn" <strong>%s="123"</strong>]

en:  eg. http://www.example.com/my-page/?<strong>%s=123</strong>
sv: t.ex. http://www.exempel.com/my-page/?<strong>%s=123</strong>

en:  eg. yoursite/page-with-this-view/?<strong>%s</strong>=%s
sv: t.ex. dinwebbplats/page-with-this-view/?<strong>%s</strong>=%s

en:  is set by the %s key:
sv: är satt av nyckeln %s:

en:  is set by the URL parameter:
sv: är satt av url-parametern:

en:  is set by the View shortcode attribute:
sv: är satt av Views snabbkodsattribut:

en:  of
sv: av

en:  or
sv: eller

en:  ordered by %s, %s
sv: sorterad efter %s, %s

en:  set by the %s key:
sv: satt av nyckeln %s:

en:  set by this URL parameter:
sv: satt av den här URL-parametern:

en:  set by this View shortcode attribute:
sv: satt av denna Views snabbkodsattribut:

en:  use this content template. What do you want to do?
sv: använder denna innehållsmall. Vad vill du göra?

en: % - placeholder for the number of comments
sv: % - platshållare för antalet kommentarer

en: % Comments
sv: % kommentarer

en: %1$s %2$s design inside %2$s templates may cause problems
sv: %1$s %2$s-design i %2$s-mallar kan orsaka problem

en: %1$s (from %2$s)
sv: %1$s (från %2$s)

en: %1$s (many-to-many relationship)
sv: %1$s (flera relationer för mycket)

en: %1$s (one-to-many relationship)
sv: %1$s (en relation för mycket)

en: %1$s connects with %2$s through %3$s.
sv: %1$s kopplas ihop med %2$s genom %3$s.

en: %1$sDesigning templates with %2$s%3$s.
sv: %1$sDesigna mallar med %2$s%3$s.

en: %1$sDocumentation %2$s%3$s
sv: %1$sDokumentation %2$s%3$s

en: %1$sOnce you %2$ssetup textual custom fields in Types%3$s (single line, multiple lines, WYSIWYG), you will be able to include them in text searches here.
sv: %1$sNär du %2$sställer in anpassade fält i Types%3$s (en rad, flera rader, WYSIWYG), kommer du kunna inkludera dem i textsökningar här.

en: %1$sRelevanssi%2$s plugin extends and improves the WordPress text search. Relevanssi allows to search in custom fields and returns the most relevant results first.
sv: Insticksprogrammet %1$sRelevanssi%2$s utökar och förbättrar WordPress textsökning. Relevanssi gör det möjligt att söka i anpassade fält och visar de mest relevanta resultaten först.

en: %1$sStop using %2$s for this Content Template%3$s
sv: %1$sSluta använda %2$s för denna innehållsmall%3$s

en: %d (default pagination size)
sv: %d (standardstorlek för sidnumrering)

en: %d Content Templates found in the file. %d have been created and %d have been overwritten.
sv: %d innehållsmallar hittade i filen. %d har skapats och %d har skrivits över.

en: %d Content Templates moved to the Trash.
sv: %d innehållsmallar har flyttats till papperskorgen.

en: %d Content Templates permanently deleted.
sv: %d Innehållsmallar har raderats permanent.

en: %d Content Templates restored from the Trash.
sv: %d innehållsmallar har återställts från papperskorgen.

en: %d Views found in the file. %d have been created and %d have been overwritten.
sv: %d Views hittades i filen. %d har skapats och %d har skrivits över.

en: %d Views moved to the Trash.
sv: %d Views flyttade till papperskorgen.

en: %d Views permanently deleted.
sv: %d Views permanent borttagna.

en: %d Views restored from the Trash.
sv: %d Views återställda från papperskorgen.

en: %d WordPress Archives moved to the Trash.
sv: %d WordPress-arkiv har flyttats till papperskorgen.

en: %d WordPress Archives permanently deleted.
sv: %d WordPress-arkiv har raderats permanent.

en: %d WordPress Archives restored from the Trash.
sv: %d WordPress-arkiv har återställts från papperskorgen.

en: %d existing Content Templates were deleted.
sv: %d existerande innehållsmallar har tagits bort.

en: %d existing Views were deleted.
sv: %d existerande Views har tagits bort.

en: %s %s use a different Content Template.
sv: %s %s använd en annan innehållsmall.

en: %s (many-to-many relationship)
sv: %s (många-till-många-relation)

en: %s (missing post type)
sv: %s (saknad inläggstyp)

en: %s (one-to-many relationship)
sv: %s (en-till-många-relation)

en: %s (one-to-one relationship)
sv: %s (en-till-en-relation)

en: %s Add a new option
sv: %s Lägg till ett nytt alternativ

en: %s Intermediary Post
sv: %s mellanhandsinlägg

en: %s Intermediary Posts
sv: %s mellanhandsinlägg

en: %s This WordPress Archive will be used for displaying all the different archive pages selected in this section
sv: %s Detta WordPress Archive kommer att användas för att visa alla olika arkivsidor som valts i denna del

en: %s This WordPress Archive will not display the Search and Pagination editor unless you add a <code>[wpv-filter-meta-html]</code> shortcode to the Output Editor
sv: %s Detta WordPress-arkiv kommer inte att visa redigeraren för sökning och sidnumrering om du inte lägger till en snabbkod <code>[wpv-filter-meta-html]</code> i utdataredigeraren

en: %s To enable pagination for this WordPress Archive you need to add a <code>[wpv-filter-meta-html]</code> shortcode to the Output Editor
sv: %s För att aktivera sidnumrering för detta WordPress-arkiv måste du lägga till en snabbkod <code>[wpv-filter-meta-html]</code> i utdataredigeraren

en: %s archives
sv: %s arkiv

en: %s are:
sv: %s är:

en: %s automatically, %s items per page
sv: %s automatiskt, %s objekt per sida

en: %s automatically, 1 item per page
sv: %s automatiskt, 1 objekt per sida

en: %s child label plural
sv: %s underordnad etikett i plural

en: %s child label singular
sv: %s underordnad etikett i singular

en: %s could not be found
sv: %s hittades inte

en: %s is missing or malformed.
sv: %s saknas eller är felaktig.

en: %s is used more than once.
sv: %s används mer än en gång.

en: %s items
sv: %s objekt

en: %s items per page with automatic AJAX
sv: %s objekt per sida med automatisk AJAX

en: %s items per page with manual AJAX
sv: %s objekt per sida med manuell AJAX

en: %s items per page with manual pagination
sv: %s objekt per sida med manuell sidbrytning

en: %s name
sv: namn %s

en: %s parent label plural
sv: %s överordnad etikett i plural

en: %s parent label singular
sv: %s överordnad etikett i singular

en: %s repetition
sv: %s upprepning

en: %s settings for this %s
sv: %s inställningar för denna %s

en: %s slug
sv: slug %s

en: %s, %s items per page
sv: %s, %s objekt per sida

en: %s, 1 item per page
sv: %s, 1 objekt per sida

en: %sClick here to import%s %sDismiss this message%s
sv: %sKlicka här för att importera%s %sStäng det här meddelandet%s

en: %sLearn about displaying brother pages using this filter%s
sv: %sLär dig om att visa syskonsidor med hjälp av detta filter%s

en: %sLearn about filtering by Post Author%s
sv: %sLär dig om filtrering efter författare%s

en: %sLearn about filtering by Post Date%s
sv: %sLär dig om filtrering efter inläggsdatum%s

en: %sLearn about filtering by Post ID%s
sv: %sLär dig om filtrering efter inläggs-ID%s

en: %sLearn about filtering by Post Types%s
sv: %sLär dig mer om att filtrera efter inläggstyper%s

en: %sLearn about filtering by custom fields%s
sv: %sLär dig om filtrering med anpassade fält%s

en: %sLearn about filtering by taxonomy%s
sv: %sLär dig om filtrering efter taxonomi%s

en: %sLearn about filtering by user fields%s
sv: %sLär dig om filtrering efter användarfält%s

en: %sLearn about filtering for a specific text string%s
sv: %sLär dig om filtrering för en specifik textsträng%s

en: %sNo videos to play%s
sv: %sInga videor att spela%s

en: %sThe String Translation module%s allows translating static texts in your Views and Content Templates.
sv: %sSträngöversättningsmodulen%s tillåter översättning av statiska texter i dina Views- och innehållsmallar.

en: %sTo see the preview, you need to allow this page to show popups.%sHow to enable popups in your browser%s
sv: %sFör att se förhandsgranskningen måste du låta sidan visa popuper.%sHur du aktiverar popuper i din webbläsare%s

en: %sVideo Tutorials%s
sv: %sVideovägledningar%s

en: &laquo; Previous
sv: &laquo; Föregående

en: (%d) %d items processed.
sv: (%d) %d objekt har bearbetats.

en: (bool) Whether the custom search form will be updated
sv: (bool) Om det anpassade sökformuläret kommer att uppdateras

en: (bool) Whether the custom search results will be updated
sv: (bool) Om de anpassade sökresultaten kommer att uppdateras

en: (integer) The View AJAX pagination speed in miliseconds
sv: (heltal) en Views AJAX-sidnumreringshastighet i millisekunder

en: (no title)
sv: (ingen titel)

en: (object) The jQuery object containing additional forms from other instances of the same View inserted using the [wpv-form-view] shortcode
sv: (objekt) det jQuery-objekt som innehåller ytterligare formulär från andra platser i samma View infogade med hjälp av snabbkoden [wpv-form-view]

en: (object) The jQuery object containing additional forms from other instances of the same View inserted using the [wpv-view] shortcode
sv: (objekt) jQuery-objekt som innehåller formulär från andra platser i samma View infogade med hjälp av snabbkoden [wpv-view]

en: (object) The jQuery object for the View form
sv: (objekt) ett jQuery-objekt för View-formuläret

en: (object) The jQuery object for the View form after being updated
sv: (objekt) jQuery-objektet från View-formuläret efter att det har uppdaterats

en: (object) The jQuery object for the View layout wrapper
sv: (objekt) ett jQuery-objekt för View-layoutomslag

en: (string) The View AJAX pagination effect
sv: (sträng) en Views AJAX-sidnumreringseffekt

en: (string) The View unique ID hash
sv: (sträng) en Views unika ID-hash

en: * Views requires Types 1.0.2 or greater for best results when adding fields.
sv: * Views kräver Types 1.0.2 eller nyare för att lägga till fält med bäst resultat.

en: , limit to %d items
sv: , begränsat till %d objekt

en: , limit to 1 item
sv: , begränsat till 1 objekt

en: , skip %d items
sv: , hoppa över %d objekt

en: , skip first item
sv: , hoppa över första objektet

en: , then %d results loaded
sv: , sedan har %d träffar laddats

en: , then one result loaded
sv: , sedan har en träff laddats

en: -- Select a Content Template --
sv: -- Välj en innehållsmall --

en: -- Select a layout --
sv: -- Välj en layout --

en: -- Select data type --
sv: -- Välj datatyp --

en: -- Select field --
sv: -- Välj fält --

en: -- from a related post:
sv: -- från ett relaterat inlägg:

en: -- no relationships found --
sv: -- ingen relation hittades --

en: --- Please select ---
sv: --- Välj ---

en: --- not set ---
sv: --- inte inställd ---

en: 1 Comment
sv: 1 Kommentar

en: 1 item
sv: 1 objekt

en: 1 item per page with automatic AJAX
sv: 1 objekt per sida med automatisk AJAX

en: 1 item per page with manual AJAX
sv: 1 objekt per sida med manuell AJAX

en: 1 item per page with manual pagination
sv: 1 objekt per sida med manuell sidbrytning

en: 2 columns (wide and narrow)
sv: 2 kolumner (breda och smala)

en: 2 even columns
sv: 2 jämna kolumner

en: 3 columns (1 wide and 2 narrow)
sv: 3 kolumner (1 bred och 2 smala)

en: 3 even columns
sv: 3 jämna kolumner

en: 4 even columns
sv: 4 jämna kolumner

en: 6 even columns
sv: 6 jämna kolumner

en: <a href='%s' target='_blank'>Go to the Settings page &raquo;</a>
sv: <a href='%s' target='_blank'>Gå till inställningssidan &raquo;</a>

en: <em>Toolset</em> Package Options
sv: <em>Toolset</em> paketalternativ

en: <span style="color:red">*</span> A different Content Template is already assigned to this item
sv: <span style="color:red">*</span> En annan innehållsmall är redan tilldelad till detta objekt

en: <span style="color:red">*</span> A different WordPress Archive is already assigned to this item
sv: <span style="color:red">*</span> Ett annat WordPress-arkiv har redan tilldelats till detta objekt

en: <strong>%d %s</strong> use a different Content Template.
sv: <strong>%d %s</strong> använd en annan innehållsmall.

en: <strong>%d %s</strong> uses a different Content Template.
sv: <strong>%d %s</strong> använder en annan innehållsmall.

en: <strong>%s</strong> <strong>%s</strong> in <strong>%s</strong> of those set by the URL parameter <strong>%s</strong>
sv: <strong>%s</strong> <strong>%s</strong> i <strong>%s</strong> av dem som är satt av url-parametern <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> <strong>%s</strong> in <strong>%s</strong> of those set by the View shortcode attribute <strong>%s</strong>
sv: <strong>%s</strong> <strong>%s</strong> i <strong>%s</strong> av dem som är satt av Views snabbkodsattribut <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> belongs to a <strong>%s</strong> <strong>%s</strong>: %s
sv: <strong>%s</strong> tillhör en <strong>%s</strong> <strong>%s</strong>: %s

en: <strong>%s</strong> in <strong>all</strong> of these: <strong>%s</strong>
sv: <strong>%s</strong> i <strong>alla</strong> dessa: <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> in <strong>no one</strong> of these: <strong>%s</strong>
sv: <strong>%s</strong> i <strong>ingen</strong> av dessa: <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> in <strong>one</strong> of these: <strong>%s</strong>
sv: <strong>%s</strong> i <strong>en</strong> av dessa: <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> is <strong>%s</strong>: %s
sv: <strong>%s</strong> är <strong>%s</strong>: %s

en: <strong>%s</strong> is a %s %s <strong>%s</strong> <strong>%s</strong>
sv: <strong>%s</strong> är en %s %s <strong>%s</strong> <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> set by the <strong>parent Taxonomy View</strong>
sv: <strong>%s</strong> fastställs av <strong>överordnad taxonomi-View</strong>

en: <strong>%s</strong> set by the Framework option <strong>%s</strong>
sv: <strong>%s</strong> är satt av ramverksalternativet <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> the same as the <strong>current archive page</strong>
sv: <strong>%s</strong> samma som <strong>aktuell arkivsida</strong>

en: <strong>%s</strong> the same as the <strong>current post in the loop</strong>
sv: <strong>%s</strong> samma som <strong>aktuellt inlägg i slingan</strong>

en: <strong>%s</strong> the same as the <strong>page where this View is shown</strong>
sv: <strong>%s</strong> samma som <strong>sidan där denna View visas</strong>

en: <strong>Content Template debug:</strong>
sv: <strong>Felsökning, innehållsmall:</strong>

en: <strong>ERROR</strong>:
sv: <strong>FEL</strong>:

en: <strong>Views</strong> has some bundled data waiting to be imported.
sv: <strong>Views</strong> har samlad data att importera.

en: <strong>[wpv-if] shortcodes</strong> on Views 1.6.2 - <a href="%s">details</a>
sv: <strong>[wpv-if] snabbkoder</strong> i Views 1.6.2 - <a href="%s">information</a>

en: A %s with that name already exists. Please use another name.
sv: %s med det namnet finns redan. Använd ett annat namn.

en: A Content Template can replace the content of the post with whatever you put into it, including Views shortcodes.
sv: En innehållsmall kan byta ut innehållet i inlägget med vad som helst som du lägger in i den, inklusive Views-snabbkoder.

en: A Content Template is like a chunk of content.
sv: En innehållsmall är som en stor bit innehåll.

en: A Content Template is used to style single-item pages.
sv: En innehållsmall används för att styla sidor med ett objekt.

en: A Content Template with that name already exists. Please try with another name.
sv: En innehållsmall med det namnet finns redan. Försök med ett annat namn.

en: A Content Template with that name already exists. Please use another name.
sv: En innehållsmall med det namnet finns redan. Använd ett annat namn.

en: A Content Template with that title already exists. Please use another title.
sv: En innehållsmall med den titeln finns redan. Välj en annan titel.

en: A Content Template works like a subroutine.
sv: En innehållsmall fungerar som en underrutin.

en: A View loads content from the database and displays it anyway you choose.
sv: En View laddar innehåll från databasen och visar det på det sätt du väljer.

en: A View loads content from the database and displays it anyway you choose. Use Views to create content lists, sliders, parametric searches and more.\r\n
sv: En View läser in innehåll från databasen och visar det på det sätt du väljer. Använd Views för att skapa innehållslistor, reglage, parameterstyrda sökningar, m.m.\r\n

en: A View loads content from the database and displays it with your HTML.
sv: En View laddar innehåll från data basen och visar det med din HTML.

en: A View may include Content Templates. These templates make it easy to output design structures without having to repeat them in the loop.
sv: En View kan inkludera innehållsmallar. Dessa mallar gör det enkelt att mata ut design av strukturer utan att behöva upprepa dem i slingan.

en: A View with that name already exists. Please use another name
sv: En View med det namnet finns redan. Använd ett annat namn

en: A basic query selects all items of a chosen type.
sv: En grundläggande förfrågan väljer alla föremål av en vald typ.

en: A button that resets the filter and allows visitors to start a fresh search.
sv: En knapp som återställer filtret låter besökare göra en helt ny sökning.

en: A custom search should have the %1s and the %2s.
sv: En anpassad sökning ska ha %1s och %2s.

en: A different Content Template is already assigned to this item.
sv: En annan innehållsmall har redan tilldelats detta objekt.

en: A filter element.
sv: Ett filter-element.

en: A link to the next page.
sv: En länk till nästa sida.

en: A link to the previous page.
sv: En länk till föregående sida.

en: A new window
sv: Ett nytt fönster

en: A post related to the current post, set by a Types post reference field
sv: Ett inlägg relaterat till det aktuella inlägget, inställt av ett Types-inläggsreferensfält

en: A post related to the current post, set by a Types relationship
sv: Ett inlägg relaterat till det aktuella inlägget, inställt av en Types-relation

en: A problem occurred when executing snippet "%s". The result of include_once is: "%s"
sv: Ett problem inträffade när ett kodavsnitt skulle köras "%s". Resultatet av include_once är: "%s"

en: A simple shell for an h1 to appropriately space out and segment sections of content on a page. It can utilize the h1's default small element, as well as most other components (with additional styles).
sv: Ett enkelt skal för en h1 för att på rätt sätt dela upp och segmentera innehållsavsnitt på en sida. Det kan använda h1:s lilla standardelement och även de flesta andra komponenter (med ytterligare stilar).

en: A snippet slug cannot be empty.
sv: En kodavsnittsslug kan inte vara tom.

en: A specific post (search by title)
sv: Ett specifikt inlägg (sök efter titel)

en: A specific post (set by post ID)
sv: Ett specifikt inlägg (ställ in efter inläggs-ID)

en: A specific user
sv: En specifik användare

en: A spinner, which is displayed when the filter needs update and hidden when update is complete.
sv: En laddningssymbol som visas när filtret behöver uppdateras och döljs när uppdateringen är klar.

en: A submit button for the search filter.
sv: En skickaknapp för sökfiltret.

en: A submit button is not available for forms that have automatic updates on field changes.
sv: En skickaknapp är inte tillgänglig för formulär som har automatiska uppdateringar vid fältändringar.

en: A text search input, which can search the title or title and content.
sv: En textsökningsinmatning som söka efter titel eller titel och innehåll.

en: A to Z
sv: A till Ö

en: A wizard that lets you design the loop.
sv: En guide som låter dig skapa slingan.

en: AJAX calls
sv: AJAX-anrop

en: AJAX results update when visitors change any filter values
sv: Uppdatering av AJAX-resultat när besökare ändrar något filter-värde

en: AJAX results update when visitors click on the search button
sv: Uppdatering av AJAX-resultat när besökare klickar på sök-knappen

en: ALT text for the image
sv: ALT-text för bilden

en: AND
sv: OCH

en: Abstract object styles for building various types of components (like blog comments, Tweets, etc) that feature a left- or right-aligned image alongside textual content.
sv: Abstrakta objektstilar för att skapa olika typer av komponenter (såsom bloggkommentarer, tweets, m.fl.) som innehåller en vänster- eller högerjusterad bild intill textinnehåll.

en: Activate
sv: Aktivera

en: Active
sv: Aktiv

en: Add
sv: Lägg till

en: Add .row class
sv: Lägg till klassen .row

en: Add First/Last page controls
sv: Lägg till först-/sistasideskontroller

en: Add New
sv: Lägg till ny

en: Add New Content Template
sv: Lägg till ny innehållsmall

en: Add New View
sv: Lägg till ny View

en: Add Post forms
sv: Lägg till inläggsformulär

en: Add Previous/Next page controls
sv: Lägg till kontroller för Föregående/Nästa

en: Add User forms
sv: Lägg till användarformulär

en: Add a field
sv: Lägg till ett fält

en: Add a filter
sv: Lägg till ett filter

en: Add a new Content Template for this post type
sv: Lägg till en ny innehållsmall för denna inläggstyp

en: Add a new Content Template for this taxonomy
sv: Lägg till en ny innehållsmall för denna taxonomi

en: Add a new View
sv: Lägg till en ny View

en: Add a new WordPress Archive
sv: Lägg till ett nytt WordPress-arkiv

en: Add a new option
sv: Lägg till ett nytt alternativ

en: Add a query filter to this View
sv: Lägg till förfrågningsfilter till denna View

en: Add all your elements between these shortcodes.
sv: Lägg till alla dina element mellan dessa snabbkoder.

en: Add another condition
sv: Lägg till ett annat villkor

en: Add another date condition
sv: Lägg till ett annat datumvillkor

en: Add another filter
sv: Lägg till fler filter

en: Add another option
sv: Lägg till ett annat alternativ

en: Add another value
sv: Lägg till ett värde

en: Add complete blocks into the Loop using Content Templates.
sv: Lägg till hela block i slingan med hjälp av innehållsmallar.

en: Add container
sv: Lägg till behållare

en: Add controls to move between different result pages
sv: Lägg till kontroller för navigering mellan olika sidor

en: Add description
sv: Lägg till beskrivning

en: Add field
sv: Lägg till fält

en: Add fields and nested Views to the output.
sv: Lägg till fält och kapslade Views i utdata.

en: Add fields to the template to display the content. Use HTML tags for styling.
sv: Lägg till fält till mallen för att visa innehållet. Använd HTML-taggar för formgivning.

en: Add filter input to the Filter section.
sv: Lägg till indata för filter i filtersektionen.

en: Add images and other media items to the editor.
sv: Lägg till bilder och annan media i redigeraren.

en: Add new
sv: Lägg till ny(tt)

en: Add new %s
sv: Lägg till ny(tt) %s

en: Add new Content Template
sv: Lägg till ny innehållsmall

en: Add new View
sv: Lägg till ny View

en: Add new WordPress Archive
sv: Lägg till ett nytt WordPress-arkiv

en: Add query filter
sv: Lägg till förfrågningsfilter

en: Add results
sv: Lägg till resultat

en: Add sorting options to see the preview.
sv: Lägg til sorteringsalternativ för att se förhandsgranskningen.

en: Add the search results to this page
sv: Lägg till sökresultatet på denna sida

en: Add this CSS style to the control
sv: Lägg till denna CSS-stil till kontrollen

en: Add this CSS to the radios labels of the control
sv: Lägg till detta CSS till kontrollens radioknappar

en: Add this classname to the control
sv: Lägg till detta klassnamn till kontrollen

en: Add this classname to the radios labels
sv: Lägg till detta klassnamn till radioetiketterna

en: Add this shortcode to the redirect target to get a message from the form that just edited it.
sv: Lägg till denna snabbkod för att omdirigera målet för att få ett meddelande från det formulär som nyligen redigerade det.

en: Add to cart box
sv: Ruta för Lägg i varukorg

en: Add to cart button
sv: Knapp för Lägg i varukorg

en: Add translation
sv: Lägg till översättning

en: Adding custom CSS
sv: Lägger till anpassad CSS

en: Adding custom JavaScript
sv: Lägger till anpassad

en: Additional JavaScript files
sv: Ytterligare JavaScript-filer

en: Additional Javascript files
sv: Extra Javascript-filer

en: Additional Javascript files to be loaded with this View (comma separated):
sv: Extra Javascript-filer som ska laddas med denna View (kommaseparerade):

en: Additional Javascript saved
sv: Extra Javaskript har sparats

en: Additional info
sv: Övrig info

en: Additional settings
sv: Ytterligare inställningar

en: Aditional Javascript files
sv: Ytterligare Javascript-filer

en: Adjust whether you want to search only in post titles or also in posts content.
sv: Anpassa om du vill söka enbart i inläggstitlar eller även i inläggsinnehåll.

en: Adjusted the translation mode of the post type "%s" to "display as translated".
sv: Anpassade översättningsläget för inläggstypen "%s" till "visa som översatt".

en: Admin bar options
sv: Adminfältsalternativ

en: Admin notice dismissed
sv: Adminmeddelande avvisat

en: Administration email
sv: Administrations e-postadress

en: Advanced options
sv: Avancerade alternativ

en: Affiliate ID:
sv: Partner-ID:

en: Affiliate Key:
sv: Partnernyckel:

en: Affiliate details for theme designers
sv: Partnerinformation för tema-designers

en: After deleting a large number of associations, there are some intermediary posts left. It was not possible to delete them at once. You can either delete them manually or ignore the issue, and they will be gradually removed automatically. This is only important if you use intermediary posts on the front-end directly, for example in a View.
sv: När du har tagit bort en stor mängd associationer blir det kvar en del mellanhandsinlägg. Det gick inte att ta bort alla samtidigt. Du kan antingen ta bort dem manuellt eller ignorera problemet så kommer de gradvis att tas bort automatiskt. Detta är enbart viktigt om du använder mellanhandsinlägg direkt på besökssidan, t.ex. i en View.

en: After the text
sv: Efter texten

en: Alerts
sv: Varningar

en: All %ss were updated
sv: Alla %ss uppdaterades

en: All changes saved
sv: Alla ändringar sparade

en: All fields must appear between these shortcodes.
sv: Alla fält måste finnas mellan dessa snabbkoder.

en: All loops have a WordPress Archive assigned
sv: Alla slingor har ett tilldelat WordPress-arkiv

en: All of the following
sv: Alla följande

en: All post types
sv: Alla inläggstyper

en: All results loaded
sv: Alla resultat har laddats

en: All sections have been saved
sv: Alla sektioner har sparats

en: Allow browsers to determine video or slideshow dimensions based on the width of their containing block by creating an intrinsic ratio that will properly scale on any device.
sv: Gör det möjligt för webbläsare att fastställa dimensionerna hos videor eller bildspel baserat på bredden hos deras innehållsblock genom att skapa ett inbyggt förhållande som automatiskt anpassar skalan på alla enheter.

en: Allow to modify the sorting direction
sv: Tillåt att sorteringsordningen ändras

en: Allows to insert CRED forms. You will usually use this controls to insert edit and delete CRED links.
sv: Med detta kan du infoga CRED-formulär. Vanligtvis används dessa kontroller för att infoga CRED-länkar för redigering och borttagning.

en: Also, note that you can delete options that no longer need to be available.
sv: Notera också att du kan radera alternativ som inte längre behöver vara tillgängliga.

en: Also, you can click in the <strong>Views</strong> button and select <strong>%s</strong> in the <em>View</em> section.
sv: Du kan också klicka på knappen <strong>Views</strong> och välja <strong>%s</strong> i sektionen <em>View</em>.

en: Alternative text
sv: Alternativ text

en: Alternative text for the current user's profile picture.
sv: Alternativ text för den aktuella användarens profilbild.

en: Alternative text for the post author's profile picture.
sv: Alternativ text för inläggsförfattarens profilbild.

en: Alternative text for the profile picture.
sv: Alternativ text för profilbilden.

en: Always
sv: Alltid

en: Always generate the View output
sv: Generera alltid View-utdata

en: Always show all values for inputs
sv: Visa alltid alla värden för indata

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.
sv: Ett oväntat HTTP-fel uppstod under API-anropet.

en: An error happened when saving the setting.
sv: Ett fel inträffade när inställningen skulle sparas.

en: An error occurred when creating an association: %s
sv: Ett fel uppstod när en association skulle skapas: %s

en: An error occurred while creating a Content Template.
sv: Ett fel uppstod vid skapande av innehållsmall.

en: An error occurred, try again.
sv: Ett fel uppstod. Försök igen.

en: An error ocurred
sv: Ett fel uppstod

en: An error ocurred while creating a new Content Template.
sv: Ett fel uppstod vid skapande av en ny innehållsmall.

en: An ordered list.
sv: En sorterad lista.

en: An unexpected error happened.
sv: Ett oväntat fel inträffade.

en: An unexpected error ocurred.
sv: Ett oväntat fel har uppstått.

en: An unknown error occurred.
sv: Ett okänt fel uppstod.

en: An unordered list.
sv: En osorterad lista.

en: Anchor text when linking to the term archive page
sv: Ankartext vid länkning till term-arkivsidan

en: Another Content Template (%s) already uses this title value as it's slug. Please use another title.
sv: En annan innehållsmall (%s) använder redan detta titelvärde som sin slug. Använd en annan titel.

en: Another Content Template (%s) with that slug already exists. Please use another slug.
sv: En annan innehållsmall(%s) med denna slug finns redan. Använd en annan slug.

en: Another Content Template already uses this slug value as it's slug and title. Please use another slug.
sv: En annan innehållsmall använder redan detta slugvärde som sin slug och titel. Använd en annan slug.

en: Another Content Template already uses this slug value as it's title. Please use another slug.
sv: En annan innehållsmall använder redan detta slugvärde som sin titel. Använd en annan slug.

en: Another Content Template already uses this title value as it's title and slug. Please use another title.
sv: En annan innehållsmall använder redan detta titelvärde som sin titel och slug. Använd en annan titel.

en: Another Content Template with that title already exists. Please use another title.
sv: En annan innehållsmall med denna titel finns redan. Använd en annan titel.

en: Another item (%s) already uses this title value as it's slug. Please use another title.
sv: Ett annat objekt (%s) använder redan detta titelvärde som sin slug. Använd en annan titel.

en: Another item (%s) with that slug already exists. Please use another slug.
sv: Ett annat objekt (%s) med samma slug finns redan. Använd en annan slug.

en: Another item already uses this name . Please use another name.
sv: Ett annat objekt använder redan detta namn . Använd ett annat namn.

en: Another item already uses this name and slug. Please use another name.
sv: Ett annat objekt använder redan detta namn och denna slug. Använd ett annat namn.

en: Another item already uses this name. Please use another name.
sv: Ett annat objekt använder redan detta namn. Använd ett annat namn.

en: Another item already uses this slug value as it's slug and title. Please use another slug.
sv: Ett annat objekt använder redan detta slugvärde som slug och titel. Använd en annan slug.

en: Another item already uses this slug value as it's title. Please use another slug.
sv: Ett annat objekt använder redan detta slugvärde som titel. Använd en annan slug.

en: Another item with that slug or name already exists. Please use another name.
sv: Ett annat objekt med denna slug eller detta namn finns redan. Använd ett annat namn.

en: Another item with that slug or title already exists. Please use another slug.
sv: Ett annat objekt med denna slug eller titel finns redan. Använd en annan slug.

en: Another item with that slug or title already exists. Please use another title.
sv: Ett annat objekt med samma slug eller titel finns redan. Använd en annan titel.

en: Another post
sv: Ett annat inlägg

en: Another user
sv: En annan användare

en: Any %s
sv: Alla %s

en: Any of the following
sv: Någon av följande

en: Any role
sv: Alla roller

en: Apply
sv: Använd

en: Apply to existing %s items
sv: Tillämpa på befintliga %s-objekt

en: Archive
sv: Arkiv

en: Archive loop
sv: Arkivslinga

en: Archive title
sv: Arkivtitel

en: Archive usage
sv: Arkivanvändning

en: Archive view for
sv: Arkivera view för

en: Archives
sv: Arkiv

en: Archives: %s
sv: Arkiv: %s

en: Are you sure want delete this WordPress Archive?
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta WordPress-arkiv?

en: Are you sure you want to %s these Views?
sv: Är du säker på att du vill %s dessa Views?

en: Are you sure you want to %s this View?
sv: Är du säker på att du vill %s denna View?

en: Are you sure you want to change the layout?
sv: Är du säker på att du vill ändra layout?

en: Are you sure you want to delete the selected WordPress Archives?
sv: Är du säker på att du vill ta bort de valda WordPress-arkiven?

en: Are you sure you want to permanently delete the Content Templates?
sv: Är du säker på att du vill ta bort innehållsmallarna permanent?

en: Are you sure you want to permanently delete the WordPress Archives?
sv: Är du säker på att du vill ta bort WordPress-arkiven permanent?

en: Are you sure you want to permanently delete the selected content template?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den valda innehållsmallen permanent?

en: Are you sure you want to permanently delete the selected content templates?
sv: Är du säker på att du vill ta bort de valda innehållsmallarna permanent?

en: Are you sure you want to trash these WordPress Archives?
sv: Är du säker på att du vill kasta dessa WordPress-arkiv?

en: Are you sure you want to trash this WordPress Archive?
sv: Är du säker på att du vill kasta detta WordPress-arkiv?

en: As a native custom field
sv: Som inbyggt anpassat fält

en: As a number
sv: Som nummer

en: As a string
sv: Som sträng

en: As defined in Types
sv: Som definierad i Types

en: As stored in database
sv: Såsom finns lagrat i databasen

en: As stored in the database
sv: Som lagras i databasen

en: Ascending
sv: Stigande

en: Ascending Numeric
sv: Stigande numerisk

en: Ascending, Descending
sv: Stigande, fallande

en: Assign
sv: Tilldela

en: Assign Content Template
sv: Tilldela innehållsmall

en: Assign a Content Template to the View
sv: Tilldela en innehållsmall till View:n

en: Assign a Content Template to the WordPress Archive
sv: Tilldela en innehållsmall till detta WordPress Archive

en: Assign a Content Template to this View
sv: Tilldela en innehållsmall till denna View

en: Assign a Content Template to this WordPress Archive
sv: Tilldela en innehållsmall till detta WordPress-arkiv

en: Assign an existing Content template to this View
sv: Tilldela en befintlig innehållsmall till denna View

en: Assign an existing Content template to this WordPress Archive
sv: Tilldela en befintlig innehållsmall till detta WordPress Archive

en: Assign other Content Template to the View
sv: Tilldela en annan innehållsmall till View:n

en: Assign other Content Template to the WordPress Archive
sv: Tilldela en annan innehållsmall till detta WordPress Archive

en: Association created
sv: Association har skapats

en: Associations processed.
sv: Associationer har bearbetats.

en: At the bottom of this page you will find a slide Content Template, where you design slides.
sv: Längst ner på den här sidan finner du bildrutan innehållsmall, där du kan designa bildrutor.

en: At the bottom of this page you will find the Loop section, where you control the output.
sv: Längst ner på den här sidan hittar du avsnittet slingor där du styr utdatan.

en: Atom feed URL
sv: URL för Atom-flöde

en: Attributes
sv: Attribut

en: Author ID
sv: Författar-ID

en: Author URL
sv: Författar-URL

en: Author activation key
sv: Författarens aktiveringsnyckel

en: Author aim
sv: Författarens AIM

en: Author archive URL
sv: Författararkivets URL

en: Author archive link
sv: Länk till författararkiv

en: Author archives
sv: Författararkiv

en: Author description
sv: Beskrivning av författaren

en: Author display name
sv: Författarens visningsnamn

en: Author email
sv: Författarens e-postadress

en: Author first name
sv: Författarens förnamn

en: Author information
sv: Författarinformation

en: Author jabber
sv: Författarbabbel

en: Author last name
sv: Författarens efternamn

en: Author level
sv: Författarnivå

en: Author login
sv: Författarens inloggning

en: Author metadata
sv: Författarens metadata

en: Author name
sv: Författarens namn

en: Author nicename
sv: Författarens alias

en: Author nickname
sv: Författarens smeknamn

en: Author of the image
sv: Bildens författare

en: Author password
sv: Författarens lösenord

en: Author profile picture
sv: Författarens profilbild

en: Author registered date
sv: Författarens registreringsdatum

en: Author status
sv: Författarstatus

en: Author yim
sv: Författarens YIM

en: Author's
sv: Författare

en: Author: %s
sv: Författare: %s

en: Auto-insert paragraphs
sv: Infoga stycken automatiskt

en: Auto-insert paragraphs - convert single line breaks into &lt;br&gt; tags and double line breaks into &lt;p&gt; (paragraph) tags.
sv: Infoga stycke automatiskt - konvertera enkla radbrytningar till taggarna &lt;br&gt; och dubbla radbrytningar till taggarna &lt;p&gt; (paragraf).

en: Auto-registered options
sv: Autoregistrerade alternativ

en: Autodetected frameworks
sv: Autoupptäckta ramverk

en: Autoresize
sv: Ändra storlek automatiskt

en: Autoresize the Views editors as their content grows
sv: Andra automatiskt storlek i Views-redigerare så deras innehåll växer

en: Avoid applying third-party filters into the output.
sv: Undvik att tillämpa tredjepartsfilter i utmatningen.

en: Back
sv: Tillbaka

en: Backwards compatibility
sv: Bakåtkompatibilitet

en: Badges
sv: Märken

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Basic data
sv: Grunddata

en: Be sure to complete the setup:
sv: Se till att slutföra inställningen:

en: Before the text
sv: Före texten

en: Besides pagination and slider transition controls, you can also insert custom search filters and text search controls.
sv: Förutom övergångskontroller för sidnumrering och reglage kan du även infoga kontroller för anpassade sökfilter och textsökning.

en: Besides pagination, you can also insert custom search filters and text search controls.
sv: Förutom sidnumrering kan du även infoga kontroller för anpassade sökfilter och textsökning.

en: Besides these buttons, you can edit the HTML content yourself by writing your own HTML and CSS.
sv: Förutom dessa knappar kan du redigera HTML-innehållet själv genom att skriva din egen HTML och CSS.

en: Besides these helpers, you can edit the HTML content yourself by writing your own HTML and CSS.
sv: Förutom dessa hjälpredor kan du själv redigera HTML-innehållet genom att skriva din egen HTML och CSS.

en: Blocking div.
sv: Blockerande div.

en: Blue
sv: Blå

en: Bootstrap Components Toggle
sv: Bootstrap-komponenter, växla

en: Bootstrap Elements:
sv: Bootstrap-element:

en: Bootstrap Grid
sv: Bootstrap-rutnät

en: Bootstrap Grid documentation
sv: Bootstrap rutnätsdokumentation

en: Bootstrap features a wide array of different helper classes to help you. These include clearfix, contextual colors and backgrounds, content showing and hiding, and others.
sv: Bootstrap innehåller ett brett utbud av olika hjälpklasser för att hjälpa dig. Dessa inkluderar clearfix, kontextuella färger, visa och dölja innehåll, m.m.

en: Bootstrap features additional responsive utilities for faster mobile-friendly development. These classes can be used for showing and hiding content by device via media query.
sv: Bootstrap innehåller ytterligare responsiva enheter för snabbare mobilvänlig utveckling. Dessa klasser kan användas för att visa och dölja innehåll efter enhet via mediefråga.

en: Bootstrap grid
sv: Bootstrap-rutnät

en: Bootstrap grid options
sv: Alternativ för Bootstrap-rutnät

en: Bootstrap includes a responsive, mobile first fluid grid system that appropriately scales up to 12 columns as the device or viewport size increases
sv: Bootstrap inkluderar ett mobilinriktat, flytande rutnät som anpassar skalan korrekt för upp till 12 kolumner då enhetens eller visningsområdet ökar

en: Bootstrap includes simple and easily customized typography for headings, body text, lists, and more.
sv: Bootstrap inkluderar enkel och lättanpassad typografi för rubriker, huvudtext, listor, m.m.

en: Bootstrap includes styling for different types of text quotes. This includes code, blockquotes, variables, and others.
sv: Bootstrap inkluderar stilar för olika typer av textcitat. Detta inkluderar kod, blockcitat, variabler, m.fl.

en: Bootstrap loading
sv: Bootstrap laddas

en: Bootstrap offers different classes for styling different types of buttons as well as to indicate the different states.
sv: Bootstrap erbjuder olika klasser för olika knappars utseende och även för att visa deras olika lägen.

en: Bootstrap offers different styling options for tables, including different spacing of cells, contextual classes and responsive tables.
sv: Bootstrap erbjuder olika stilalternativ för tabeller, inklusive olika avstånd för celler, kontextuella klasser och responsiva tabeller.

en: Bootstrap provides classes to make your images responsive and adds lightweight styles to them.
sv: Bootstrap tillhandahåller klasser för att göra dina bilder responsiva och ger dem lätta stilar.

en: Bootstrap provides several form control styles, layout options, and custom components for creating a wide variety of forms.
sv: Bootstrap tillhandahåller flera kontrollstilar för formulär och anpassade komponenter för att skapa en mängd olika formulär.

en: Both the search form and results
sv: Både sökformulär och resultat

en: Both title and slug are being already used by another Content Template. Please use other values.
sv: Både titeln och sluggen används redan av en annan innehållsmall. Använd andra värden.

en: Bottom
sv: Nederst

en: Breadcrumbs
sv: Sökvägar

en: Broken integration
sv: Bruten integrering

en: Browser history management
sv: Webbhistorikhantering

en: Browser history management for AJAX custom searches
sv: Hantering av webbläsarhistorik för anpassade AJAX-sökningar

en: Browser history management for AJAX pagination
sv: Hantering av webbläsarhistorik för AJAX-sidnumrering

en: Build custom searches
sv: Bygga anpassade sökningar

en: Building Websites with Views
sv: Bygga webbplatser med Views

en: Building a View for a custom search:
sv: Skapar en View för en anpassad sökning:

en: Bulk Actions
sv: Massåtgärd

en: Bulk action
sv: Massåtgärd

en: Bulk overwrite if Content Template exists
sv: Gör massöverskrivning om innehållsmall existerar

en: Bulk overwrite if View or WordPress Archive exists
sv: Gör massöverskrivning om View eller WordPress-arkiv existerar

en: Button
sv: Knapp

en: Button classnames
sv: Klassnamn för knappar

en: Button dropdowns
sv: Knapplistrutor

en: Button groups
sv: Knappgrupper

en: Button style
sv: Knappstil

en: Buttons
sv: Knappar

en: CPU usage
sv: CPU-användning

en: CRED Editing
sv: CRED-redigering

en: CRED Forms
sv: CRED-formulär

en: CRED edit-user link
sv: CRED-redigering - användarlänk

en: CRED form ID not set.
sv: ID för CRED-formulär ej inställt.

en: CRED forms
sv: CRED-formulär

en: CSS editor
sv: CSS-redigerare

en: CURRENT_ONE
sv: AKTUELL

en: Cache and preload
sv: Cacha och förladda

en: Cache pages
sv: Cachelagra sidor

en: Callback function
sv: Funktion för återanrop

en: Calling functions are <strong>%s</strong>
sv: Anropsfunktioner är <strong>%s</strong>

en: Can they also be removed from the query filtering?
sv: Kan de också ha tagits bort från sökfrågefiltret?

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Caption of the image
sv: Bildtext

en: Categories
sv: Kategorier

en: Category: %s
sv: Kategori: %s

en: Center
sv: Centrera

en: Change Content Template
sv: Ändra innehållsmall

en: Change WordPress Archive
sv: Ändra WordPress-arkiv

en: Change how the results that share the same value on the orderby setting will be ordered.
sv: Ändra hur sorterade resultat som delar samma värde ska sorteras.

en: Change how the results will be ordered.
sv: Ändra hur resultaten ska ordnas.

en: Change how this Content Template is used
sv: Ändra hur denna innehållsmall används

en: Change how this WordPress Archive is used
sv: Ändra hur detta WordPress-arkiv används

en: Change how to manage the sorting by a field.
sv: Välj hur du vill hantera sortering efter fält.

en: Change the Content Template assigned to this
sv: Ändra vilken innehållsmall som är tilldelad denna

en: Change the order of the results.
sv: Byt ordning på resultaten.

en: Change the secondary order of the results.
sv: Ändra sekundär sortering för resultat.

en: Change usage
sv: Ändra användning

en: Characters
sv: Tecken

en: Check statuses
sv: Se status

en: Check the details for %s
sv: Kontrollera detaljerna för %s

en: Check the documentation
sv: Kontrollera dokumentationen

en: Check the results page
sv: Se resultatsidan

en: Check your email for the confirmation link.
sv: Kontrollera din e-post för bekräftelselänken.

en: Checkbox label
sv: Kryssruteetikett

en: Checkboxes
sv: Kryssrutor

en: Checked
sv: Markerad

en: Child
sv: Underordnad

en: Choose
sv: Välj

en: Choose Post Types that will be displayed in the %s:
sv: Välj vilka inläggstyper som ska visas i %s:

en: Choose a different content template for them:
sv: Välj en annan innehållsmall för dem:

en: Choose between posts, taxonomy and users and then select the specific content type to load. For posts, you can select multiple content types.
sv: Välj mellan inlägg, taxonomi och användare och välj sedan den specifika innehållstyp som ska laddas. För inlägg kan du välja flera innehållstyper.

en: Choose fields
sv: Välj fält

en: Choose file
sv: Välj fil

en: Choose how to order the items in the WordPress Archive. You can select the sorting key and direction.
sv: Välj hur poster i WordPress-arkiv ska sorteras. Du kan välja sorteringsnyckel och riktning.

en: Choose how to order the results that the View gets from the database. You can select the sorting key and direction.
sv: Välj hur resultaten som Views får från databasen ska sorteras. Du kan välja sorteringsnyckel och riktning.

en: Choose if Toolset plugins should send reports about the active theme and plugins to toolset.com.
sv: Välj om Toolset-insticksprogram ska skicka rapporter om aktivt tema och insticksprogram till toolset.com.

en: Choose if you want to hide or disable irrelevant options for inputs:
sv: Välj om du vill dölja eller inaktivera irrelevanta indataval:

en: Choose post types
sv: Välj inläggstyper

en: Choose to display the %1s.
sv: Välj att visa %1s.

en: Choose what post types will be included in this archive loop.
sv: Välj vilka inläggstyper som ska ingå i arkivslingan.

en: Choose which content types will display using this template.
sv: Välj vilka innehållstyper som ska visas med den här mallen.

en: Choose which listing page to customize. The WordPress Archive will display by default the exact same content as WordPress normally does, but you can adjust the ordering, add extra filters or modify the HTML output.
sv: Välj vilken listsida som ska anpassas. Som standard visar WordPress-arkivet exakt samma innehåll som WordPress normalt gör men du kan ändra ordning, HTML-utdata eller lägga till fler filter.

en: Circle
sv: Cirkel

en: Class
sv: Klass

en: Classing labels.
sv: Klassindelningsetiketter.

en: Classing.
sv: Klassindelning.

en: Clear
sv: Rensa

en: Clear %d %s
sv: Rensa %d %s

en: Clear a post type
sv: Rensa en inläggstyp

en: Clear date
sv: Rensa datum

en: Clear single %s
sv: Rensa enskild %s

en: Click <em>Update</em> to force this Content Template into all single %s
sv: Klicka på <em>Uppdatera</em> för att tvinga denna innehållsmall till alla enskilda %s

en: Click on "Save indexing options, erase index and rebuild the index" in the %1$sRelevanssi settings%2$s.
sv: Klicka på "Spara indexeringsalternativ, radera index och bygg om index" i %1$sRelevanssi-inställningarna%2$s.

en: Click on <strong>Add field</strong> to insert additional fields. Drag them to reorder, or delete fields that you don't need.
sv: Klicka på <strong>Lägg till fält</strong> för att infoga ytterligare fält. Dra dem för att ändra ordning eller ta bort fält som du inte behöver.

en: Click on <strong>Add field</strong> to insert fields to this View.
sv: Klicka på <strong>Lägg till fält</strong> för att infoga fält till denna View.

en: Click on it and locate this View to insert it anywhere you want inside the content.
sv: Klicka på den och leta upp denna View för att infoga den var du vill i innehållet.

en: Click on the <strong>CRED Forms</strong> button to add forms.
sv: Klicka på knappen <strong>CRED-formulär</strong> för att lägga till formulär.

en: Click on the <strong>Fields and Views</strong> button to insert fields that belong to the content, as well as Views and other Content Templates.
sv: Klicka på knappen <strong>Fält och Views</strong> för att infoga fält som tillhör innehållet samt Views och andra innehållsmallar.

en: Click to edit the View slug
sv: Klicka för att redigera View-slugg

en: Click to edit the WordPress Archive slug
sv: Klicka för att redigera WordPress Archive-slugg

en: Clicking the button below will scan all your content and provide a list of items that contain <strong>[wpv-if]</strong> shortcodes, so you can review them and register any function if needed:
sv: Genom att klicka på knappen nedan söker du genom allt innehåll och skapar en lista med objekt som innehåller <strong>[wpv-if]</strong>-snabbkoder så att du kan granska dessa och registrera alla funktioner du behöver:

en: Close
sv: Stäng

en: Close Views conditional output
sv: Stäng Views villkorliga utdata

en: Close Views formatted output
sv: Stäng Views-formaterade utdata

en: Close Views raw output
sv: Stäng Views råutdata

en: Code
sv: Kod

en: Combined Output saved
sv: Kombinerad utdata har sparats

en: Comma separated list of IDs.
sv: Kommaseparerad lista över ID:n.

en: Comma separated list of roles.
sv: Kommaseparerad lista över roller.

en: Comment Author
sv: Kommentarens författare

en: Comment Date
sv: Kommentarens datum

en: Comment body
sv: Kommentarstext

en: Comment title
sv: Kommentarsrubrik

en: Comments Atom feed URL
sv: URL för Atom-flödeskommentarer

en: Comments RSS 2.0 feed URL
sv: URL för RSS 2.0-flödeskommentarer

en: Compact HTML structure
sv: Kompakt HTML-struktur

en: Compact debug mode
sv: Kompakt felsökningsläge

en: Compare value as a
sv: Jämför värde som en

en: Compare versions and buy
sv: Jämför versioner och köp

en: Comparison
sv: Jämförelse

en: Comparison function
sv: Jämförelsefunktion

en: Complete Views Custom Search tutorial
sv: Slutför vägledningen för Views anpassade sökning

en: Complete the custom search setup by inserting the results
sv: Slutför konfigurationen för anpassad sökning genom att infoga resultatet

en: Complete the search filter for this custom search
sv: Slutför sökfiltret för denna anpassade sökning

en: Conditional content
sv: Villkorsstyrt innehåll

en: Conditional debug
sv: Villkorlig avbuggning

en: Conditional display for parts of the loop.
sv: Villkorsbaserad visning för delar av slingan.

en: Conditional expression includes illegal characters
sv: Villkorligt uttryck inkluderar ogiltiga tecken

en: Conditional output
sv: Villkorliga utdata

en: Conditional output in Views
sv: Utdata med villkor i Views

en: Conditional output per language
sv: Villkorsstyrd utdata per språk

en: Conditions
sv: Villkor

en: Conditions evaluation
sv: Utvärdering av villkor

en: Conditions to evaluate
sv: Villkor att utvärdera

en: Congratulations! You are running Views and WPML with the String Translation module, so you can easily translate everything.
sv: Grattis! Du kör Views och WPML med modulen String Translation så att du enkelt kan översätta allting.

en: Connected #%d (%s) and #%d (%s) in the relationship "%s".
sv: Kopplade ihop #%d (%s) och #%d (%s) i relationen "%s".

en: Constant
sv: Konstant

en: Container and spinner
sv: Behållare och laddningssymbol

en: Container classnames
sv: Klassnamn för behållare

en: Container style
sv: Behållarstil

en: Container text
sv: Behållartext

en: Container type
sv: Behållartyp

en: Content
sv: Innehåll

en: Content Selection
sv: Innehållsval

en: Content Selection saved
sv: Innehållsval har sparats

en: Content Template
sv: Innehållsmall

en: Content Template documentation
sv: Dokumentation för innehållsmall

en: Content Template for this Loop created
sv: Innehållsmall för denna slinga har skapats

en: Content Template in use
sv: Innehållsmall som används

en: Content Template inserted in the layout
sv: Innehållsmall har infogats i layouten

en: Content Template moved to the Trash.
sv: Innehållsmall har flyttats till papperskorgen.

en: Content Template name
sv: Innehållsmall-namn

en: Content Template not set.
sv: Innehållsmall är inte inställd.

en: Content Template permanently deleted.
sv: Innehållsmall har raderats permanent.

en: Content Template restored from the Trash.
sv: Innehållsmall har återställts från papperskorgen.

en: Content Template to apply
sv: Innehållsmall att tillämpa

en: Content Template updated.
sv: Innehållsmall uppdaterad.

en: Content Template usage changed.
sv: Användning för innehållsmall har ändrats.

en: Content Template usage not changed.
sv: Användning för innehållsmall har inte ändrats.

en: Content Template used as a loop block
sv: Innehållsmallar som används som ett slingblock

en: Content Template: %s - end
sv: Innehållsmall: %s - slut

en: Content Template: %s - start
sv: Innehållsmall: %s - start

en: Content Templates
sv: Innehållsmallar

en: Content Templates let you design single pages using fields, taxonomy and HTML. With Content Templates, you can design the output for posts, pages and custom post types.
sv: Innehållsmallar låter dig designa enskilda sidor genom att använda fält, taxonomi och HTML. Med innehållsmallar kan du designa utdatan för inlägg, sidor och anpassade inläggstyper.

en: Content Templates let you design single pages.
sv: Innehållsmallar låter dig formge enskilda sidor

en: Content Templates modify the content when called from <a href="%s" target="_blank">the_content</a> function.
sv: Innehållsmallar ändrar innehållet när de anropas från funktionen <a href="%s" target="_blank">the_content</a>.

en: Content not displayed because it produces an infinite loop.
sv: Innehållet visas inte eftersom det skapar en oändlig slinga.

en: Content not saved
sv: Innehåll har inte sparats

en: Content of each iteration
sv: Innehåll på varje iteration

en: Content template
sv: Innehållsmall

en: Content template for
sv: Innehållsmall för

en: Content template not saved
sv: Innehållsmallen har inte sparats

en: Content template saved
sv: Innehållsmallen har sparats

en: Content to load
sv: Innehåll som ska laddas

en: Content updated
sv: Innehåll har uppdaterats

en: Content-Type of WordPress HTML pages
sv: Innehållstyp för WordPress HTML-sidor

en: Copy this list of field names:
sv: Kopiera denna lista över fältnamn:

en: Correct conditional expression has not been found
sv: Korrekt villkorligt uttryck har inte hittats

en: Could not create a Content Template for this Loop. Please reload the page and try again.
sv: Det gick inte att skapa en innehållsmall för denna slinga. Ladda om sidan och försök igen.

en: Could not create relationship definition because an error happened: %s
sv: Det gick inte att skapa definition för relation eftersom ett fel uppstod: %s

en: Could not generate the Loop. Please reload and try again.
sv: Det gick inte att skapa slingan. Ladda om och försök igen.

en: Could not read the Views import file.
sv: Kunde inte läsa Views importfil.

en: Couldn't write to the ".maintenance" file.
sv: Det gick inte att skriva till ".maintenance"-filen.

en: Count
sv: Antal

en: Count length by
sv: Beräkna längd efter

en: Create
sv: Skapa

en: Create Content Template
sv: Skapa innehållsmall

en: Create View
sv: Skapa View

en: Create WordPress Archive
sv: Skapa WordPress-arkiv

en: Create a Content Template for single %s
sv: Skapa innehållsmall för enskilda %s

en: Create a Form first
sv: Skapa ett formulär först

en: Create a View first
sv: Skapa en View först

en: Create a WordPress Archive for this loop
sv: Skapa ett WordPress-arkiv för den här slingan

en: Create a different View widget and display this View.
sv: Skapa en annan View-widget och visa denna View.

en: Create a different View widget, either in the current page or in another page, depending on what was chosen above and display this View.
sv: Skapa en annan View-widget, antingen på den aktuella sidan eller på en annan sida, beroende på vad som har valts ovan och visa denna View.

en: Create a new
sv: Skapa en ny

en: Create a new Content Template
sv: Skapa en ny innehållsmall

en: Create a new Content Template and assign it to this View
sv: Skapa en ny innehållsmall och tilldela den till denna View

en: Create a new Content Template and assign it to this WordPress Archive
sv: Skapa en ny innehållsmall och tilldela den till detta WordPress Archive

en: Create a new Content Template that will include the editing form. You can start from scratch or copy the template you use to display the content and modify it.
sv: Skapa en ny innehållsmall som kommer att inkludera redigeringsformuläret. Du kan starta från början eller kopiera den mall som du använder för att visa innehållet och ändra den.

en: Create a new Layout that will include the editing form. You can start from scratch or copy the template you use to display the content and modify it.
sv: Skapa en ny layout som kommer att inkludera redigeringsformuläret. Du kan starta från grunden eller kopiera den mall du använder för att visa innehållet och redigera den.

en: Create a new Template
sv: Skapa en ny mall

en: Create a new View
sv: Skapa en ny View

en: Create a new WordPress Archive
sv: Skapa ett nytt WordPress-arkiv

en: Create a new code snippet
sv: Skapa ett nytt kodavsnitt

en: Create a new page
sv: Skapa en ny sida

en: Create a page with this View
sv: Skapa en sida med denna View

en: Create different Content Templates for each language
sv: Skapa olika innehållsmallar för varje språk

en: Create front-end content editing forms
sv: Skapa redigeringsformulär för innehåll på besökssidor

en: Create page
sv: Skapa sida

en: Create shortcode
sv: Skapa snabbkod

en: Create templates
sv: Skapa mallar

en: Created a default language translation for post #%d (%s) in draft mode.
sv: Skapade en standardspråköversättning för inlägget #%d (%s) i utkastläge.

en: Creating a template with Views
sv: Skapar en mall med Views

en: Creating an archive with WordPress Archive
sv: Skapar ett arkiv med WordPress-arkiv

en: Creating and displaying a View
sv: Skapar och visar en View

en: Creating custom searches with Views
sv: Skapar anpassade sökningar med Views

en: Creating paginated listings with Views
sv: Skapa sidnumrerade listor med Views

en: Creating sliders with Views
sv: Skapa bildrutor med Views

en: Criteria to filter
sv: Kriterier för filtrering

en: Crop to exact dimensions
sv: Beskär till exakta dimensioner

en: Current page
sv: Aktuell sida

en: Current page number
sv: Aktuellt sidnummer

en: Current post
sv: Aktuellt inlägg

en: Current post body
sv: Inläggets aktuella huvuddel

en: Current user info
sv: Aktuell användarinfo

en: Current user information
sv: Aktuell användarinformation

en: Currently there are no items to display.
sv: Det finns för närvarande inga objekt att visa.

en: Custom
sv: Anpassad

en: Custom Code
sv: Anpassad kod

en: Custom Fields
sv: Anpassade fält

en: Custom Functions
sv: Anpassade funktioner

en: Custom Post Archives
sv: Anpassade inläggsarkiv

en: Custom Search
sv: Anpassad sökning

en: Custom Search Instructions
sv: Instruktioner för anpassad sökning

en: Custom Search Settings
sv: Anpassade sökinställningar

en: Custom Shortcodes
sv: Anpassade snabbkoder

en: Custom code snippets
sv: Anpassade kodavsnitt

en: Custom field
sv: Anpassat fält

en: Custom field - %s
sv: Anpassat fält - %s

en: Custom field filter
sv: Anpassat fältfilter

en: Custom fields
sv: Egna fält

en: Custom height of image in pixels.
sv: Anpassad bildhöjd i pixlar.

en: Custom search
sv: Anpassad sökning

en: Custom search events
sv: Anpassade sökhändelser

en: Custom search settings
sv: Inställning för anpassad sökning

en: Custom search setup completed!
sv: Konfiguration av anpassad sökning är klar!

en: Custom search shortcodes
sv: Snabbkoder för anpassad sökning

en: Custom size...
sv: Anpassad storlek...

en: Custom width of image in pixels.
sv: Anpassad bildbredd i pixlar.

en: Customizer - Site Options
sv: Customizer - webbplatsalternativ

en: Customizer - Theme Mods
sv: Customizer - temamods

en: Data not saved
sv: Data har inte sparats

en: Data origin
sv: Dataursprung

en: Data saved
sv: Data sparad

en: Data updated
sv: Data har uppdaterats

en: Data uploaded
sv: Data har laddats upp

en: Database error when deleting associations: "%s"
sv: Databasfel vid borttagning av associationerna: "%s"

en: Date
sv: Datum

en: Date condition
sv: Datumvillkor

en: Date conditions relationship:
sv: Förhållande för datumvillkor:

en: Date format
sv: Datumformat

en: Date of the image
sv: Bildens datum

en: Date selected in the datepicker by default, as a timestamp. You can also use Toolset functions like NOW() or TODAY().
sv: Datum väljs som standard i datumväljaren som en tidsstämpel. Du kan också använda Toolset-funktioner som NU() eller IDAG().

en: Datepicker
sv: Datumväljare

en: Day
sv: Dag

en: Day archives
sv: Dagsarkiv

en: Day of the week
sv: Dag i veckan

en: Day of the year
sv: Dag på året

en: Day: %s
sv: Dag: %s

en: Days can only be a number between 1 and 31
sv: Dagar kan endast ha ett ett tal mellan 1 och 31

en: Days of the week can only be numbers between 1 and 7
sv: Veckodagar kan endast ha ett tal mellan 1 och 7

en: Days of the year can only be numbers between 1 and 366
sv: Dagar på året kan endast ha ett tal mellan 1 och 366

en: Deactivate
sv: Avaktivera

en: Debug
sv: Avbugga

en: Debug information
sv: Felsökningsinformation

en: Debug mode
sv: Felsökningsläge

en: Declare theme options
sv: Fastställ alternativ för tema

en: Default
sv: Standard

en: Default URL
sv: Standard-URL

en: Default date
sv: Standarddatum

en: Default image when there is no profile picture. Leave blank for the "Mystery Man".
sv: Standardbild när det inte finns någon profilbild. Lämna tom för den "Mystiske mannen".

en: Default setting
sv: Standardinställningar

en: Default state
sv: Standardläge

en: Default url for an image. Leave blank for the "Mystery Man".
sv: Standard-URL för en bild. Lämna tom för den "Mystiska mannen".

en: Defaults to 1.
sv: Standard är 1.

en: Defaults to the one set in the WordPress General settings.
sv: Ställs som standard in till den som är inställd i WordPress allmänna inställningar.

en: Delete
sv: Radera

en: Delete %s
sv: Ta bort %s

en: Delete Content Template
sv: Ta bort innehållsmall

en: Delete Content Templates
sv: Radera innehållsmallar

en: Delete Permanently
sv: Radera permanent

en: Delete Views
sv: Radera Views

en: Delete WordPress Archive
sv: Ta bort WordPress-arkiv

en: Delete WordPress Archives
sv: Ta bort WordPress-arkiv

en: Delete a code snippet
sv: Ta bort ett kodavsnitt

en: Delete all custom field filters
sv: Ta bort alla filter för anpassade fält

en: Delete all taxonomy filters
sv: Ta bort alla taxonomifilter

en: Delete all termmeta field filters
sv: Ta bort alla filter för termmetafält

en: Delete all usermeta field filters
sv: Ta bort alla filter för usermeta-fält

en: Delete any existing Content Templates that are not in the import
sv: Ta bort alla existerande innehållsmallar som inte finns i importen

en: Delete any existing Views or WordPress Archives that are not in the import
sv: Ta bort alla existerande Views eller WordPress-arkiv som inte finns i importen

en: Delete custom field filters
sv: Ta bort filter för anpassade fält

en: Delete leftover intermediary posts
sv: Ta bort överblivna mellanhandsinlägg

en: Delete leftover posts
sv: Ta bort överblivna inlägg

en: Delete taxonomy filters
sv: Ta bort taxonomifilter

en: Delete termmeta field filters
sv: Ta bort filter för termmetafält

en: Delete this filter
sv: Ta bort det här filtret

en: Delete usermeta field filters
sv: Ta bort filter för usermeta-fält

en: Deleted %d dangling intermediary posts. Operation completed.
sv: Tog bort %d överflödiga mellanhandsinlägg. Åtgärden slutförd.

en: Deleted %d dangling intermediary posts...
sv: Tog bort %d överflödiga mellanhandsinlägg...

en: Deleted all associations for the relationship #%d
sv: Tog bort alla associationer för relationen #%d

en: Depending on the value of the style parameter it displays a list of links to the other pages or a drop-down list to select another page.
sv: Beroende på värdet för stil-parametern visar den en lista med länkar till de andra sidorna eller en rullgardinslista för att välja andra sidor

en: Descending
sv: Fallande

en: Descending Numeric
sv: Fallande numerisk

en: Descending, Ascending
sv: Fallande, stigande

en: Describe this Content Template
sv: Beskriv den här innehållsmallen

en: Describe this View
sv: Beskriv denna View

en: Describe this WordPress Archive
sv: Beskriv detta WordPress-arkiv

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description of the image
sv: Beskrivning av bilden

en: Design page layouts using drag-and-drop
sv: Designa sidolayouter genom att dra och släppa

en: Design the search results in the Loop section.
sv: Designa sökresultat i avsnittet slingor.

en: Design with Toolset
sv: Designa med Toolset

en: Detailed HTML structure
sv: Detaljerad HTML-struktur

en: Did you know that you can add a custom search to this Archive?
sv: Visste du att du kan lägga till en anpassad sökning i detta arkiv?

en: Digits
sv: Siffror

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Disable / Hide
sv: Inaktivera/dölj

en: Disable the Toolset shortcodes menu in the admin bar
sv: Inaktivera Toolset snabbkodsmeny i adminfältet

en: Discover WP
sv: Upptäck WP

en: Dismiss
sv: Avvisa

en: Dismiss adding search results to page
sv: Stäng av tillägg av sökresultat på sida

en: Display
sv: Bildskärm

en: Display
sv: Bildskärm

en: Display 20 items per page
sv: Visa 20 objekt per sida

en: Display Name
sv: Visningsnamn

en: Display all items
sv: Visa alla föremål

en: Display all items in this archive at once.
sv: Visa alla objekt i detta arkiv samtidigt.

en: Display all query results at once.
sv: Visa alla frågeresultat samtidigt.

en: Display all results
sv: Visa alla resultat

en: Display all the items
sv: Visa alla objekt

en: Display content only for this language
sv: Visa endast innehåll för detta språk

en: Display data for:
sv: Visa data för:

en: Display format
sv: Visa format

en: Display generic help for the Filter section
sv: Visa generisk hjälp för filterdelen

en: Display generic help for the Loop section
sv: Visa allmän hjälp för denna slingdel

en: Display generic help for the Query section
sv: Visa generisk hjälp för frågedelen

en: Display lists of content
sv: Visa listor över innehåll

en: Display name
sv: Visa namn

en: Display options
sv: Visningsalternativ

en: Display options:
sv: Visningsalternativ:

en: Display the archive as a custom search
sv: Visa arkivet som anpassad sökning

en: Display the basic archive
sv: Visa basarkivet

en: Display the current user's profile picture in this shape. For "custom" shape, custom CSS is needed for "wpv-profile-picture-shape-custom" CSS class.
sv: Visa den aktuella användarens profilbild i den här formen. För "anpassad" form krävs anpassad CSS för CSS-klassen "wpv-profile-picture-shape-custom".

en: Display the date when the post was created
sv: Visa datumet då inlägget skapades

en: Display the date when the post was last modified
sv: Visa datumet då inlägget senast ändrades

en: Display the items using a custom search
sv: Visa objekten med hjälp av anpassad sökning

en: Display the items using a custom search is not available in the Lite version. To use it, get the full Views.
sv: Visning av objekt med anpassad sökning är inte tillgängligt i Lite-versionen. Skaffa fullversionen av Views för att använda detta.

en: Display the link to the selected post type archive page
sv: Visa länken till den valda arkivsidan för inläggstypen

en: Display the post author's profile picture in this shape. For "custom" shape, custom CSS is needed for "wpv-profile-picture-shape-custom" CSS class.
sv: Visa inläggsförfattarens profilbild i den här formen. För "anpassad" form krävs anpassad CSS för CSS-klassen "wpv-profil-bild-form-anpassad".

en: Display the profile picture in this shape. For "custom" shape, custom CSS is needed for "wpv-profile-picture-shape-custom" CSS class.
sv: Visa profilbilden i den här formen. För "anpassad" form krävs anpassad CSS för CSS-klassen "wpv-profile-picture-shape-custom".

en: Display the query in pages, which visitors will switch without reloading the page.
sv: Visa frågan på sidor vilka användarna kan växla mellan utan att ladda om sidan.

en: Display the query in pages, which will paginate automatically without reloading the page.
sv: Visa förfrågan på sidor som sidnumreras automatiskt utan att sidan laddas om.

en: Display the query results in pages, which visitors will switch.
sv: Visa frågeresultat på sidor som användare kan växla mellan.

en: Display the results as a slider
sv: Visa resultaten som ett reglage

en: Display the results as a slider is not available in the Lite version. To use it, get the full Views.
sv: Visning av resultat som skjutreglage är inte tillgängligt i Lite-versionen. Skaffa fullversionen av Views för att använda detta.

en: Display the results using a custom search
sv: Visa resultaten med hjälp av en anpassad sökning

en: Display the results using a custom search is not available in the Lite version. To use it, get the full Views.
sv: Visning av resultat med hjälp av anpassad sökning är inte tillgängligt i Lite-versionen. Skaffa fullversionen av Views för att använda detta.

en: Display the results with pagination
sv: Visa resultaten med sidnumrering

en: Display the results with pagination is not available in the Lite version. To use it, get the full Views.
sv: Visning av resultat med sidnumrering är inte tillgängligt i Lite-versionen. Skaffa fullversionen av Views för att använda detta.

en: Display the selected information for the current user
sv: Visa den valda informationen för aktuell användare

en: Display this archive in pages, which visitors will switch without reloading the page.
sv: Visa detta arkiv på sidor som besökare kan växla mellan utan att sidan laddas om.

en: Display this archive in pages, which visitors will switch.
sv: Visa detta arkiv på sidor som användare kan växla mellan.

en: Display this information about the current post author.
sv: Visa information om det aktuella inläggets författare.

en: Display this metadata if that option was selected on the previous section
sv: Visa denna metadata om det valet gjordes i den föregående sektionen

en: Display using a Content Template:
sv: Visa med hjälp av en innehållsmall:

en: Display value
sv: Visa värde

en: Displaying
sv: Visar

en: Displaying repeatable field groups?
sv: Visa upprepningsbara fältgrupper?

en: Displays a View
sv: Visar en View

en: Displays a fully customized display
sv: Visar en fullt anpassad visning

en: Displays a pager with the current page selected.
sv: Visar en sidbläddrare med den aktuella sidan vald.

en: Displays the filter section of a View.
sv: Visar filterdelen av en View.

en: Division
sv: Avdelare

en: Do not adjust URLs after loading search results
sv: Anpassa inte URL:er efter att sökresultaten laddats

en: Do not apply any filter based on status.
sv: Applicera inget filter baserad på status.

en: Do not forget to add a <strong>filter by post relationship or repeatable fields group owner</strong> and select the right owner for the groups that you want to display.
sv: Glöm inte att lägga till ett <strong>filter efter inläggsrelation eller ägare av upprepningsbar fältgrupp</strong> och välja rätt ägare för de grupper du vill visa.

en: Do not parse shortcodes inside the field values
sv: Parsa inte snabbkoder inne i fältvärden

en: Do not prepend domain name with protocol identifier, such as <code>http</code> or <code>https</code>. Only domain name should work as a good qualifier. For example, <code>example.com</code> or <code>www.example.com</code> is an acceptable entry.
sv: Lägg inte till domännamn med en protokollidentifierare, såsom <code>http</code> eller <code>https</code>. Endast domännamnet ska fungera bra som en identifierare. Till exempel, <code>example.com</code> eller <code>www.example.com</code> är en acceptabel inmatning.

en: Do not register any framework automatically
sv: Registrera inte ramverk automatiskt

en: Do not show the spinner
sv: Visa inte laddningssymbolen

en: Do not wrap the excerpt in a paragraph
sv: Bädda inte in utdraget i paragrafen

en: Do you want to apply to all?
sv: Vill du tillämpa på alla?

en: Documentation and Support
sv: Dokumentation och support

en: Documentation for Views theme framework integration
sv: Dokumentation för ramverksintegrering för Views-tema

en: Documentation for pagination links
sv: Dokumentation för sidnumreringslänkar

en: Documentation on Toolset edit links
sv: Dokumentation om Toolset-redigeringslänkar

en: Documentation on functions inside conditional evaluations
sv: Dokumentation gällande funktioner inom utvärderingsvillkor

en: Documentation on the Bootstrap Layouts
sv: Dokumentation om Bootstrap Layouts

en: Documentation on the Toolset Maps plugin
sv: Dokumentation om insticksprogrammet Toolset Maps

en: Documentation on the Views debug modes
sv: Dokumentation om Views avbuggningslägen

en: Documentation on the third-party shortcode arguments
sv: Dokumentation om snabbkodsargument för tredje part

en: Domain
sv: Domän

en: Don't assign to any post type
sv: Tilldela inte till någon inläggstyp

en: Don't forget to insert the custom search form into %s
sv: Kom ihåg att infoga formuläret för den anpassade sökningen i %s

en: Don't include current page in query result
sv: Inkludera inte aktuell sida i sökfrågeresultat

en: Don't know the name of your theme function?
sv: Vet du inte namnet på ditt temas funktion?

en: Don't show any debug information
sv: Visa inte någon avbuggningsinformation

en: Don't show current logged user.
sv: Visa inte aktuell inloggad användare.

en: Don't show empty terms
sv: Visa inte tomma villkor

en: Don't show pagination elements if there is only one page
sv: Visa inte sidnumreringselement om det bara finns en sida

en: Don't show this again
sv: Visa inte detta igen

en: Don't show this message again
sv: Visa inte det här meddelandet igen

en: Don't use a WordPress Archive for this loop
sv: Använd inte ett WordPress-arkiv för denna slinga

en: Don't use any content template for these items
sv: Använd ingen innehållsmall för dessa objekt

en: Done editing here? Return to the %1$sToolset Content Template editor%2$s.
sv: Har du redigerat klart? Återgå till %1$sToolset innehållsmall-redigerare%2$s.

en: Don’t use any Content Template
sv: Använd ingen innehållsmall

en: Download WooCommerce Views
sv: Ladda ned WooCommerce Views

en: Download from your Toolset account
sv: Ladda ner från ditt Toolset-konto

en: Dropdowns
sv: Listrutor

en: Dropped table "%s".
sv: Släppt tabell "%s".

en: Duplicate
sv: Duplicera

en: Duplicate <em>%s</em>
sv: Duplicera <em>%s</em>

en: Duplicate a Content Template
sv: Duplicera en innehållsmall

en: Duplicate a View
sv: Duplicera en View

en: ERROR
sv: FEL

en: Each View has a title and an optional description. These are used for you, to identify different Views. The title and the description don't appear anywhere on the site's public pages.
sv: Varje View har en rubrik och en valfri beskrivning. Dessa används för att identifiera olika Views. Rubriken och beskrivningen visas inte någonstans på platsens publika sidor.

en: Easily highlight new or unread items by adding a <span class="badge"></span> to links, Bootstrap navs, and more.
sv: Markera enkelt nya eller olästa objekt genom att lägga till ett <span class="märke"></span> till länkar, Bootstrap-navigeringar, m.m.

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit %s
sv: Redigera %s

en: Edit Content Template
sv: Redigera innehållsmall

en: Edit Form
sv: Redigera formulär

en: Edit Layouts Loop View
sv: Ändra View-slinga för layout

en: Edit Post forms
sv: Redigera inläggsformulär

en: Edit This
sv: Ändra detta

en: Edit User forms
sv: Redigera användarformulär

en: Edit View
sv: Ändra View

en: Edit WordPress Archive
sv: Ändra WordPress-arkiv

en: Edit conditions manually
sv: Redigera villkor manuellt

en: Edit conditions using the GUI
sv: Redigera villkor med hjälp av GUI

en: Edit filter
sv: Ändra filter

en: Edit link text
sv: Redigera länktext

en: Edit selected Form in Toolset
sv: Redigera det valda formuläret i Toolset

en: Edit selected View in Toolset
sv: Redigera vald vy i Toolset

en: Edit the custom field filters
sv: Ändra filter för anpassat fält

en: Edit the taxonomy filters
sv: Ändra taxonomi-filter

en: Edit the termmeta field filters
sv: Redigera filter för termmetafält

en: Edit the usermeta field filters
sv: Ändra filter för usermeta-fält

en: Edit this Content Template
sv: Ändra denna innehållsmall

en: Edit this filter
sv: Ändra det här filtret

en: Edit this item
sv: Ändra detta objekt

en: Edit translation
sv: Redigera översättning

en: Edit view
sv: Ändra view

en: Edit with
sv: Redigera med

en: Edit with %1$s
sv: Redigera med %1$s

en: Element HTML tag
sv: Element HTML-tagg

en: Element classnames
sv: Elementklassnamn

en: Element inline style
sv: Element, inbyggd stil

en: Element label
sv: Elementetikett

en: Element output
sv: Elementutmatning

en: Element styling
sv: Elementstyling

en: Elements info
sv: Elementinfo

en: Ellipsis text
sv: Uteslutningstecken

en: Email
sv: E-post

en: Embedded Content Template
sv: Inbäddad innehållsmall

en: Embedded View
sv: Inbäddad View

en: Embedded WordPress Archive
sv: Inbäddat WordPress-arkiv

en: Empty Trash
sv: Töm papperskorgen

en: Empty field values or incorrect field defined.
sv: Tomt fältvärde eller felaktigt fält har definierats.

en: Enable Views debug mode
sv: Aktivera Views felsökningsläge

en: Enable debugging and go to a page that should display a Content Template and Views will display the call function name.
sv: Aktivera felsökning och gå till en sida som ska visa en innehållsmall så visar View anropsfunktionens namn.

en: Enable edit links on the frontend
sv: Aktivera redigeringslänkar i frontend

en: Enable history management setttings for AJAX custom search
sv: Aktivera inställningar för historikhantering för anpassad AJAX-sökning

en: Enable history management setttings for manual AJAX pagination
sv: Aktivera inställningar för historikhantering för manuell AJAX-sidnumrering

en: Enable line breaks
sv: Aktivera radbrytningar

en: Enable syntax higlighter
sv: Aktivera syntax kodmarkering

en: Enable the Design with Toolset menu in the frontend
sv: Aktivera menyn Designa med Toolset på besökssidan

en: Enable the legacy Views Map plugin
sv: Aktivera det äldre insticksprogrammet Views Map

en: Enable theme support debugging
sv: Aktivera temastöd för avbuggning

en: Enabling Views debug will open a popup on every page showing a Views element.
sv: Aktivering av Views felsökning öppnar en popup på varje sida som visar en Views element.

en: Enabling the legacy Views Maps plugin will add the Google Maps API and the Views Maps plugin to your site.
sv: Om det äldre insticksprogrammet Views Maps aktiveras kommer insticksprogrammen Google Maps API och Views Maps att läggas till på din webbplats.

en: Enabling this option might have a performance penalty.
sv: Att aktivera denna funktion kan påverka prestandan negativt.

en: Encoding for pages and feeds
sv: Kodning för sidor och flöden

en: Enter a username or email address.
sv: Ange ett användarnamn eller en e-postadress.

en: Enter name here
sv: Skriv namnet här

en: Enter new title
sv: Ange ny titel

en: Enter the excerpt length.
sv: Ange utdragets längd.

en: Enter title here
sv: Ange rubrik här

en: Error 404 page
sv: Fel 404 sida

en: Error post id: check _cred_cred_prefix_post_id
sv: Fel inläggs-ID: check _cred_cred_prefix_post_id

en: Error while dropping table "%s".
sv: Fel då tabellen "%s" skulle släppas.

en: Error while parsing the evaluate expression
sv: Fel vid tolkning av utvärderingsuttrycket

en: Error while retrieving result.
sv: Fel då resultat skulle hämtas.

en: Error while retrieving the CRED form preview. The selected CRED form (ID: "%s") was not found.
sv: Fel då CRED-formulär skulle hämtas från förhandsgranskning. Det gick inte att hitta det valda CRED-formuläret (ID: "%s").

en: Error while retrieving the Content Template preview. The selected Content Template (Slug: "%s") was not found.
sv: Fel då förhandsgranskning av innehållsmall skulle hämtas. Den valda innehållsmallen (Slug: "%s") kunde inte hittas.

en: Error while retrieving the View custom search status.
sv: Fel då den anpassade sökstatusen för View skulle hämtas.

en: Error while retrieving the View preview. The selected View (ID: %s) was not found.
sv: Fel då förhandsgranskning av View skulle hämtas. Vald View (ID: %s) kunde inte hittas.

en: Error while saving an association to database
sv: Fel då en association skulle sparas till databasen

en: Error: Files is too big, Max upload size is
sv: Fel: Filerna är för stora. Maximal uppladdningsstorlek är

en: Everywhere
sv: Överallt

en: Excerpt View
sv: View-utdrag

en: Excerpt length
sv: Utdragets längd

en: Exclude posts
sv: Exkludera inlägg

en: Executed code snippet "%s".
sv: Kört kodavsnitt "%s".

en: Export
sv: Exportera

en: Export / Import
sv: Exportera/Importera

en: Export Views, WordPress Archives and Content Templates
sv: Exportera Views, WordPress-arkiv och innehållsmallar

en: Export and Import Views data
sv: Exportera och importera Views-data

en: Extend Bootstrap's grid system with the thumbnail component to easily display grids of images, videos, text, and more.
sv: Utöka Bootstraps rutnätssystem med minibildskomponenten för att enkelt visa rutnät över bilder, videor, text, m.m.

en: Extend form controls by adding text or buttons before, after, or on both sides of any text-based input.
sv: Utöka formulärkontroller genom att lägga till text eller knappar före, efter eller på både sidor om en text-baserad inmatning.

en: Extra classnames
sv: Extra klassnamn

en: FUTURE_ONE
sv: KOMMANDE

en: Failed to create Content Template - %s.
sv: Kunde inte skapa innehållsmallen - %s.

en: Failed to create view - %s.
sv: Kunde inte skapa view - %s.

en: Failed to duplicate Content Template - %s.
sv: Kunde inte duplicera innehållsmall - %s.

en: Failed to duplicate view - %s.
sv: Kunde inte duplicera view - %s.

en: Failed to import Content Template attachment - %s, %s.
sv: Kunde inte importera bilaga till innehållsmall - %s, %s.

en: Failed to import View attachment - %s, %s.
sv: Kunde inte importera bilaga till View - %s, %s.

en: Failed to update Content Template - %s.
sv: Kunde inte uppdatera innehållsmallen - %s.

en: Failed to update view - %s.
sv: Kunde inte uppdatera view - %s.

en: Failed to update view-template - %s.
sv: Kunde inte uppdatera view-mallen - %s.

en: Fast support and compatibility alerts
sv: Snabb support och kompatibilitetsvarningar

en: Featured image height
sv: Höjd på utvald bild

en: Featured image size
sv: Storlek på utvald bild

en: Featured image width
sv: Bredd på utvald bild

en: Field
sv: Fält

en: Field - %s
sv: Fält - %s

en: Field filter deleted
sv: Fältfilter borttagna

en: Field filter saved
sv: Fältfilter sparat

en: Fields and Views
sv: Fält och vyer

en: Fields and Views shortcodes
sv: Fält- och Views-snabbkoder

en: Fields relationship:
sv: Fältrelation:

en: Fields to include:
sv: Fält som ska inkluderas:

en: Fields updated in the Loop
sv: Fält uppdaterade i slingan

en: File "%s" already exists. Please choose a different slug for the snippet.
sv: Filen "%s" finns redan. Välj en annan slug för kodavsnittet.

en: Fill in some Query Filters settings
sv: Fyll i några förfrågningsfilterinställningar

en: Filter %s by <strong>search</strong> term: <strong>%s</strong>
sv: Filtrera %s efter <strong>sökord</strong>: <strong>%s</strong>

en: Filter %s by <strong>text search</strong>
sv: Filtrera %s efter<strong>textsökning</strong>

en: Filter %s by a search term set by the View shortcode attribute: <strong>%s</strong>.
sv: Filtrera %s efter ett sökord angivet av Views kortkodsattribut: <strong>%s</strong>.

en: Filter %s by a text search that will be added <strong>manually</strong> using the shortcode <span class="wpv-code">[wpv-filter-search-box]</span>.
sv: Filtrera %s efter en textsökning som anges <strong>manuellt</strong> med en kortkod <span class="wpv-code">[wpv-filter-search-box]</span>.

en: Filter %s by this <strong>shortcode argument specified</strong> term: <strong>%s</strong>
sv: Filtrera %s efter detta <strong>snabbkodsspecificerade argument-</strong>villkor: <strong>%s</strong>

en: Filter %s by this search term: <strong>%s</strong>.
sv: Filtrera %s efter detta sökord: <strong>%s</strong>.

en: Filter MetaHTML is empty
sv: Filtret MetaHTML är tomt

en: Filter by %s
sv: Filtrera efter %s

en: Filter by <strong>%s</strong>
sv: Filtrera efter <strong>%s</strong>

en: Filter by a search term set by the View shortcode attribute: <strong>%s</strong>.
sv: Filtrera ett sökord angivet av Views kortkodsattribut: <strong>%s</strong>.

en: Filter by post author
sv: Filtrera efter inläggsförfattare

en: Filter by post field
sv: Filtrera efter inläggsfält

en: Filter by post field %s
sv: Filtrera efter inläggsfält %s

en: Filter by post relationship
sv: Filtrera efter inläggsrelation

en: Filter by post relationship / repeatable field groups owner
sv: Filtrera efter ägare av inläggsrelation/upprepningsbara fältgrupper

en: Filter by post relationship or repeatable fields group owner
sv: Filtrera efter ägare av inläggsrelationer eller upprepningsbara fältgrupper

en: Filter by post taxonomy
sv: Filtrera efter inläggstaxonomi

en: Filter by post type
sv: Filtrera efter inläggstyp

en: Filter by this search term: <strong>%s</strong>.
sv: Filtrera efter detta sökord: <strong>%s</strong>.

en: Filter by:
sv: Filtrera efter:

en: Filter comparison
sv: Filterjämförelse

en: Filter options
sv: Filteralternativ

en: Filter posts to
sv: Filtrera inlägg till

en: Filter saved
sv: Filter har sparats

en: Filter section
sv: Filterdel

en: Filters
sv: Filter

en: Finally, if you use a page builder, activate it on this page, create a <strong>Toolset View</strong> widget/module/block and select <strong>%s</strong> in the <em>View</em> selection control.
sv: Slutligen, om du använder en sidbyggarfunktion, aktivera den då på denna sida, skapa widget/modul/block för <strong>Toolset View</strong> och välj <strong>%s</strong> i <em>View</em>-urvalskontrollen.

en: Finally, the third option will display just the results, you need to add the form elsewhere targeting this page.
sv: Slutligen kommer det tredje alternativet att visa enbart resultaten. Du måste lägga till detta formulär någon annanstans med denna sida som mål.

en: Finish
sv: Slutför

en: First
sv: Första

en: First %d results loaded
sv: De första %d träffarna har laddats

en: First %d results skipped
sv: Hoppat över de första %d träffarna

en: First Name
sv: Förnamn

en: First name
sv: Förnamn

en: First result loaded
sv: Första träffen laddad

en: First result skipped
sv: Hoppat över första träffen

en: First, choose how to update the results. Depending on your selections, the Filter HTML editor will include different controls.
sv: Välj först hur resultatet ska uppdateras. Beroende på dina val inkluderar HTML-redigeraren för filter olika kontroller.

en: Fix filters relationship
sv: Fixa filterrelationer

en: Footer language selector
sv: Språkväljare för sidfot

en: Footer language switcher
sv: Språkväxlare för sidfot

en: For details, check the %sdocumentation page%s
sv: För detaljerad information, se %sdokumentationssidan%s

en: For documentation, see: %1$sLoop parameters in the Loop%2$s.
sv: För dokumentation, se: %1$sSlingparametrar i slingan%2$s.

en: For documentation, see: %sConditional HTML output in Views%s.
sv: För dokumentation, se: %sHTML-utdata med villkor i Views%s.

en: For example, if you would want to present an important message to your users through an alert pop-up, you would add this JavaScript here:
sv: T.ex. om du vill visa ett viktigt meddelande till dina användare genom en varnings-popup så lägger du till detta JavaScript här:

en: For example, if you would want to style the h3 tags featured in your output, you would add this CSS styling here:
sv: Om du till exempel vill formge h3-taggar i dina utdata ska du lägga till denna CSS-kod här:

en: For example, to support <code>[wpv-post-title id="[my-custom-shortcode]"]</code> add <strong>my-custom-shortcode</strong> as a third-party shortcode argument below.
sv: Till exempel, för att stödja <code>[wpv-post-title id="[my-custom-shortcode]"]</code> lägger du till <strong>my-custom-shortcode</strong> som ett tredjeparts snabbkodsargument.

en: For example, to support <em>my-function()</em> add <strong>my-function</strong> as a function name below. For class methods, use the syntax <strong>Class::method</strong>.
sv: Till exempel, för att stödja <em>min-funktion()</em> lägger du till <strong>min-funktion</strong> som ett funktionsnamn nedan. För klass-metoder använder du syntaxen <strong>Klass::metod</strong>.

en: For example:
sv: Till exempel:

en: For retrieving debug information if asked by a support person, use the <a href="%s">debug information</a> page.
sv: För att hämta felsökningsinformation när en supportperson ber om det, använd sidan <a href="%s">felsökningsinformation</a>.

en: For the Search results archive, you will need to add the following post types to the %1$sRelevanssi index%2$s: ##CTPLIST##. %3$sText Search documentation%4$s.
sv: För sökresultatarkivet behöver du lägga till följande inläggstyper i %1$sRelevanssi-indexet%2$s: ##CTPLIST##. %3$sDokumentation om textsökning%4$s.

en: For this filter, you will need to add the following post types to the %1$sRelevanssi index%2$s: ##CTPLIST##. %3$sText Search documentation%4$s.
sv: För detta filter behöver du lägga till följande inläggstyper i %1$sRelevanssi-indexet%2$s: ##CTPLIST##. %3$sDokumentation om textsökning%4$s.

en: Forgot Password Form
sv: Formulär för glömt lösenord

en: Forgot Password Link
sv: Länk för glömt lösenord

en: Forgot password form
sv: Glömt lösenord-formulär

en: Forgot password link
sv: Glömt lösenord-länk

en: Form
sv: Formulär

en: Form selection
sv: Val av formulär

en: Format
sv: format

en: Format of the options
sv: Format för alternativen

en: Formatted based on the options below
sv: Formaterad baserat på alternativen nedan

en: Formatting
sv: Formaterar

en: Formatting and editing instructions
sv: Formatera och redigera instruktioner

en: Forms
sv: Formulär

en: Forms Editing
sv: Formulärredigering

en: Forms can redirect to the edited post or user, or to a specific page, after they are submitted.
sv: Formulär kan omdirigeras till det redigerade inlägget eller användaren ,eller till en specifik sida, efter att de har skickats.

en: Forms edit-post link
sv: Formulärredigering-inläggslänk

en: Forms edit-user link
sv: Formulärredigering-användarlänk

en: Forms message
sv: Formulärsmeddelande

en: Framework value
sv: Ramverksvärde

en: Front-end
sv: Besökssida

en: Front-end Content
sv: Frontend-innehåll

en: Frontend Edit Links
sv: Redigeringslänkar i frontend

en: Frontend events
sv: Frontendhändelser

en: Full Views Feature
sv: Fullständiga Views-funktioner

en: Full custom display mode
sv: Helt anpassat visningsläge

en: Full debug mode
sv: Utökat felsökningsläge

en: Full documentation is found in the %1$sViews shortcodes%2$s page.
sv: Fullständig dokumentation finns på sidan %1$sSnabbkoder i Views%2$s.

en: Full page refresh when visitors click on the search button
sv: Uppdatera hela sidan när besökare klickar på sök-knappen

en: Full page refresh when visitors click on the search button with input values auto-updating
sv: Hela sidan uppdateras när besökare klickar på sökknappen med inmatningsvärden som uppdateras automatiskt

en: Fully styled output
sv: Fullt stylad utmatning

en: Fully styled search input
sv: Fullt stylad sökningsinmatning

en: Function name
sv: Funktionsnamn

en: Function name|Option ID
sv: Funktionsnamn|Alternativ-ID

en: Functions inside conditional evaluations
sv: Funktioner i utvärderingsvillkor

en: General
sv: Allmänna

en: Generated shortcode
sv: Genererade snabbkod

en: Get Bootstrap element
sv: Skaffa Bootstrap-element

en: Get New Password
sv: Skaffa nytt lösenord

en: Get Views
sv: Hämta visningar

en: Get more details about the new Toolset Maps plugin in the <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">documentation page</a>.
sv: Få mer information om nya insticksprogrammet Toolset Maps på <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">dokumentationssidan</a>.

en: Get more details in the <a href="%1$s" title="%2$s">documentation page</a>.
sv: Få mer information på <a href="%1$s" title="%2$s">dokumentationssidan</a>.

en: Get only some results. -1 means no limit
sv: Få endast vissa resultat. -1 betyder utan gräns

en: Get only some results. 0 means no limit.
sv: Hämta endast vissa resultat. 0 innebär obegränsat antal.

en: Getting started
sv: Komma igång

en: Give us feedback about this video
sv: Ge oss feedback om denna video

en: Go to
sv: Gå till

en: Go to %1$sText Search settings%2$s to build the search index.
sv: Gå till %1$sTextsökningsinställningar%2$s för att skapa ett sökindex.

en: Go to page
sv: Gå till sida

en: Good for building your own unique loops.
sv: Bra för att bygga dina egna unika slingor.

en: Got it! Don't show this message again
sv: Jag förstår! Visa inte det här meddelandet igen

en: Got markup for "<span class="bs_pop_element_name_codemirror">Element</span>"? Now paste it into the editor.
sv: Finns pålägg för "<span class="bs_pop_element_name_codemirror">element</span>"? Klistra nu in det i redigeraren.

en: Got markup for "<span class="bs_pop_element_name_tinymce">Element</span>"? Before you paste HTML into the editor, <br>remember to switch to HTML editing. Then, paste the code into the editor.
sv: Finns pålägg för "<span class="bs_pop_element_name_tinymce">element</span>"? Innan du klistrar in HTML i redigeraren, <br>kom ihåg att växla till HTML-redigering. Klistra sedan in koden i redigeraren.

en: Grey
sv: Grå

en: Grid
sv: Rutnät

en: Grid system
sv: Rutnätssystem

en: Group
sv: Grupp

en: Group a series of buttons together on a single line with the button group. Add on optional JavaScript radio and checkbox style behavior with our buttons plugin.
sv: Gruppera en serie knappar tillsammans på en enda rad med knappgruppen. Lägg på valfri JavaScript-radio och ett beteende liknande kryssruta med vårt insticksprogram för knappar.

en: Has custom search
sv: Har anpassad sökning

en: Has submit button
sv: Har skickaknapp

en: Helper classes
sv: Hjälpklasser

en: Here are the things that you can create with Views plugin:
sv: Här är de saker du kan skapa med Views insticksprogram:

en: Here you can scan your content and check where this View is being used.
sv: Här kan du skanna ditt innehåll och kolla var denna View används.

en: Here you can set the URLs of additional scripts that need to be loaded with this View. Use a comma separated list of URLs
sv: Här kan du ställa in url:er för ytterligare skript som ska laddas med denna View. Använd en kommaseparerad lista med url:er

en: Hidden custom fields
sv: Dolda anpassade fält

en: Hide
sv: Dölj

en: Hide Bootstrap buttons
sv: Dölj Bootstrap-knappar

en: Hide checkbox
sv: Dölj kryssruta

en: Higher end
sv: Högre del

en: Home/Blog
sv: Hem/Blogg

en: Horizontal crop position
sv: Horisontell beskärningsposition

en: Hour
sv: Timme

en: Hours can only be numbers between 0 and 23
sv: Timmar kan endast ha ett tal mellan 0 och 23

en: How do you want to display the loop?
sv: Hur vill du visa slingan?

en: How do you want to update the results?
sv: Hur vill du uppdatera resultatet?

en: How this Content Template is used
sv: Hur denna innehållsmall används

en: How to Design the Loop
sv: Så här designar man slingor

en: How to display this Custom Search View
sv: Hur denna anpassade söknings-View ska visas

en: How to display this View
sv: Hur du visar denna View

en: How to filter
sv: Hur du filtrerar

en: How to search
sv: Hur du söker

en: However, you might want to disable this feature for the current View
sv: Du kan dok vilja inaktivera denna funtkion för aktuell View

en: I am a theme designer and I want to receive affiliate commission
sv: Jag är temadesigner och jag vill få samarbetsprovision

en: I will assign this layout to content later
sv: Jag kommer tilldela detta tema till innehåll senare

en: I'll add the search box to the HTML manually
sv: Jag lägger till sökrutan i HTML manuellt

en: I'm using this layout to display 'single' pages
sv: Jag använder denna layout för att visa enskilda sidor

en: I'm using this layout to display an archive
sv: Jag använder denna layout för att visa ett arkiv

en: ID of the image
sv: Bildens ID

en: ID, date, author or title
sv: ID, datum, författare eller titel

en: ID, date, author, title, post_type or field-slug
sv: ID, datum, författare, titel, inläggstyp eller fältslugg

en: If Content Templates don't work with your theme then you can enter the name of the function your theme uses here:
sv: Om innehållsmallar inte fungerar med ditt tema så kan du skriva namnet på funktionen ditt tema använder här:

en: If the field has multiple values, you can display just one of them or all the values using a separator.
sv: Om fältet har flera värden kan du visa bara ett av dem eller alla värden med en separator.

en: If the problem persists, please don't hesitate to contact %sour support%s with this technical information:
sv: Om problemet kvarstår, tveka inte att kontakta %svår support%s med denna tekniska information:

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
sv: Om detta är ett misstag kan du ignorera detta e-postmeddelande och ingenting kommer att hända.

en: If you are not using pagination or a custom search, this section outputs nothing.
sv: Om du inte använder sidnumrering eller anpassad sökning visas ingenting från den här delen.

en: If you need to remove any of those registered items, please go to the <a href="%s" target="_blank">Views Settings page</a>.
sv: Om du behöver ta bort något av dessa registrerade objekt, gå till sidan <a href="%s" target="_blank">Views-inställningar</a>.

en: If you want to add fields and keep your HTML edits, use the <strong>Fields and Views</strong> button.
sv: Om du vill lägga till fält och behålla din HTML-redigeringar, använd knappen <strong>Fält och Views</strong>.

en: Image HTML tag
sv: Bildens HTML-tagg

en: Image.
sv: Bild.

en: Images
sv: Bilder

en: Import
sv: Importera

en: Import Views for theme
sv: Importera Views för tema

en: Import Views, WordPress Archives and Content Templates
sv: Importera Views, WordPress-arkiv och innehållsmallar

en: Import Views, WordPress Archives and Content Templates for your Theme
sv: Importera Views, WordPress-arkiv och innehållsmallar för ditt tema

en: Import options
sv: Importalternativ

en: Import the Views XML file placed in the Views Embedded folder
sv: Importera Views XML-fil placerad i Views inbäddade mapp

en: In other place on this same page
sv: På ett annat ställe på samma sida

en: In this section you can add pagination controls, slider controls and custom searches. If you have enabled pagination, you need to insert the pagination controls here. They are used for both paged results and sliders. For custom searches, insert 'filter' elements. The output of this section is displayed via the [wpv-filter-meta-html] shortcode in the Output section.
sv: I detta avsnitt kan du lägga till sidnumreringskontroller, reglagekontroller och anpassade sökningar. Om du har aktiverat sidnumrering måste du infoga sidnumreringskontrollerna här. De används både för sidnumrerade resultat och reglage. Infoga "filter"-element för anpassade sökningar. Utdata för detta avsnitt visas via snabbkoden [wpv-filter-meta-html] i utdatadelen.

en: In this section you can choose when to refresh the Views results and which options to show in form inputs.
sv: I den här delen kan du välja när Views resultat ska uppdateras och vilka alternativ som ska visas i inmatningsformulär.

en: In this section you can choose when to refresh the WordPress Archive results and which options to show in form inputs.
sv: I den här delen kan du välja när resultat för WordPress-arkiv ska uppdateras och vilka alternativ som ska visas i formulär.

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: Include children in the post count
sv: Inkludera underordnade i inläggsräknaren

en: Include in search
sv: Inkludera i sökning

en: Include only posts
sv: Inkludera bara inlägg

en: Include only users with those IDs
sv: Inkludera endast de med dessa ID:n

en: Include only users with those roles
sv: Inkludera endast användare med dessa roller

en: Include or exclude
sv: Inkludera eller exkludera

en: Include or exclude sticky posts
sv: Inkludera eller exkludera fastnålade inlägg

en: Include or exclude users
sv: Inkludera eller exkludera användare

en: Include terms that have non-empty descendants
sv: inkludera villkor som har icke-tomma ättlingar

en: Include the Next link on the last page.
sv: Inkludera länken Nästa på sista sidan.

en: Include the Previous link on the first page.
sv: Inkludera länken Föregående på första sidan.

en: Include the Previous/Next links on the first and the last pages
sv: Inkludera Föregående-/Nästa-länkar på första och sista sidan

en: Include this field in text searches throughout the site
sv: Inkludera detta fält i textsökningar på hela webbplatsen

en: Includes over 250 glyphs in font format from the Glyphicon Halflings set. Glyphicons Halflings are normally not available for free, but their creator has made them available for Bootstrap free of cost.
sv: Inkluderar fler än 250 glypher i teckensnittsformat från Glyphicon Halflings-uppsättningen. Glyphicons Halflings är normalt inte tillgängliga gratis, men deras skapare har gjort dem tillgängliga gratis för Bootstrap.

en: Index and separator
sv: Index och separator

en: Index to end
sv: Index för att avsluta

en: Index to start
sv: Index för att starta

en: Indicate the current page's location within a navigational hierarchy.
sv: Visa den aktuella sidans placering i navigationshierarkin.

en: Infinite scrolling
sv: Oändlig skrollning

en: Infinite scrolling tolerance
sv: Oändlig skrollningstolerans

en: Infinite scrolling tolerance, in pixels:
sv: Oändlig skrollningstolerans, i pixlar:

en: Inline Content Template removed
sv: Inline-innehållsmall har tagits bort

en: Inline Content Template saved
sv: Inline-innehållsmall har sparats

en: Inline formatting.
sv: Inline-formatering.

en: Inline styles that will be added to the anchor HTML tag.
sv: Inline-stilar som läggs till i ankarets HTML-tagg.

en: Input
sv: Indata

en: Input classnames
sv: Inmatningsklassnamn

en: Input format: %s
sv: Inmatningsformat: %s

en: Input groups
sv: Inmatningsgrupper

en: Input style
sv: Inmatningsstil

en: Input type
sv: Indatatyp

en: Insert Views Shortcodes
sv: Infoga Views snabbkoder

en: Insert Views frontend event handler
sv: Infoga Views händelsehanterare för frontend

en: Insert a Content Template already assigned into the View
sv: Infoga en redan tilldelad innehållsmall i View:n

en: Insert a Content Template already assigned into the WordPress Archive
sv: Infoga en innehållsmall som redan är tilldelad i detta WordPress Archive

en: Insert a custom search filter
sv: Infoga ett anpassat sökfilter

en: Insert conditional shortcode
sv: Infoga villkorsstyrd snabbkod

en: Insert controls
sv: Infoga kontroller

en: Insert controls for frontend sorting
sv: Infoga kontroller för sortering på besökssidan

en: Insert event trigger callback
sv: Infoga återanrop av händelseutlösare

en: Insert grid
sv: Infoga rutnät

en: Insert shortcode
sv: infoga snabbkod

en: Insert the Content Template shortcode to editor
sv: Infoga snabbkoden för innehållsmall i redigeraren

en: Insert the Post/Page ID where the search result will be displayed.
sv: Infoga inläggs-/sid-ID där resultatet ska visas.

en: Insert transition controls for the pagination
sv: Infoga övergångskontroller för sidnumreringen

en: Install WooCommerce Views
sv: Installera WooCommerce Views

en: Integrated option
sv: Integrerade alternativ

en: Invalid CT ID.
sv: Ogiltigt innehållsmall-ID.

en: Invalid data
sv: Ogiltiga data

en: Invalid output mode.
sv: Ogiltigt läge för utdata.

en: Invalid parameters
sv: Ogiltiga parametrar

en: Invalid username or email.
sv: Ogiltigt användarnamn eller lösenord.

en: Invalid username.
sv: Ogiltigt användarnamn.

en: It appears that you made modifications to the layout.
sv: Det verkar som att du gjort ändringar i layouten.

en: It can be used to tweak the content of a post when it is displayed alone or in an archive page.
sv: Den kan användas för att justera innehållet i ett inlägg när det visas ensamt eller i en arkivsida.

en: It displays fields from the current post using simple shortcodes.
sv: Den visar fält från det aktuella inlägget med hjälp av enkla kortkoder.

en: It displays the fields of the post in the loop, by using a simple shortcode:
sv: Den visar inläggsfältet i slingan genom att använda en enkel kortkod:

en: It is assigned to one or more archive or taxonomy loops.
sv: Den är tilldelad till en eller flera arkiv- eller taxonomi-slingor.

en: It will replace the ‘main content’ section of the page.
sv: Den kommer att ersätta delen ‘huvudinnehåll’ på sidan.

en: Item1
sv: Objekt1

en: Item2
sv: Objekt2

en: Items
sv: Objekt

en: Items found
sv: Objekt hittade

en: Items per page
sv: Objekt per sida

en: Iterator boundaries
sv: Iteratorgränser

en: JS editor
sv: JS-redigerare

en: Javascript function to execute after the pagination transition has been completed:
sv: Javascript-funktion som ska köras efter att sidnumreringsövergången har avslutats:

en: Javascript settings
sv: Inställningar för Javascript

en: Jump to:
sv: Hoppa till:

en: Just post title
sv: Endast inläggstitel

en: Keep original proportion
sv: Behåll originalproportioner

en: Keep third party filters
sv: Behåll tredjepartsfilter

en: Kind of element
sv: Elementsort

en: Label classnames
sv: Etikettklassnamn

en: Label for lower end
sv: Etikett för lägre ände

en: Label for the "ascending" option
sv: Etikett för alternativet "stigande"

en: Label for the "descending" option
sv: Etikett för alternativet "fallande"

en: Label for the checkbox, leave empty to use the Types name if available.
sv: Etikett för kryssrutan. Lämna tomt för att använda Types-namn om sådant finns.

en: Label for the first 'default' option
sv: Etikett för första 'standard'-alternativet

en: Label for the first options, which returns all posts.
sv: Etikett för första alternativet som returnerar alla inlägg..

en: Label for the higher end
sv: Etikett för högre ände

en: Label for the search box
sv: Etikett för sökruta

en: Label inline style
sv: Etikett, inbyggd stil

en: Label of the first empty option
sv: Etikett på det första tomma alternativet

en: Label styling
sv: Etikettstyling

en: Labels
sv: Etiketter

en: Labels for the lower and higher ends of the comparison
sv: Etiketter för jämförelsens högre och lägre ände

en: Labels for the sorting direction control:
sv: Etiketter för sorteringsriktningskontrollerna:

en: Language
sv: Språk

en: Language selector
sv: Språkväljare

en: Language switcher
sv: Språkväxlare

en: Large
sv: Stor

en: Last
sv: Sista

en: Last Name
sv: Efternamn

en: Last modified
sv: Senast ändrad

en: Last name
sv: Efternamn

en: Layouts archive loop
sv: Layouts arkiv-slinga

en: Learn about different layouts
sv: Lär dig om olika layouter

en: Learn about displaying content from parent and other posts in the %sdocumentation page%s.
sv: Lär dig om visning av innehåll från överordnad och andra inlägg på %sdokumentationssidan%s.

en: Learn about displaying content from specific users in the %sdocumentation page%s.
sv: Lär dig att visa innehåll från specifika användare på %sdokumentationssidan%s.

en: Learn about using Content Templates to customize fields.
sv: Lär dig hur du använder innehållsmallar för att skräddarsy fält.

en: Learn by building a real site, using sample data and step-by-step tutorials that we’ve prepared for you.
sv: Lär dig genom att bygga en riktig plats från exempeldata och steg-för-steg-guider som vi har förberett åt dig.

en: Learn how to create custom searches with Views.
sv: Lär dig hur du skapar anpassade sökningar med Views.

en: Learn how to create sliders with Views.
sv: Lär dig hur du skapar skjutreglage med Views.

en: Learn how to display Views
sv: Lär dig hur du visar Views

en: Learn how to use Bootstrap in layouts
sv: Lär dig hur man använder Bootstrap i layouts

en: Learn more
sv: Mer information

en: Learn more about <em>Toolset</em>
sv: Lär dig mer om <em>Toolset</em>

en: Learn more by reading the %sViews Loop documentation%s.
sv: Lär dig mer genom att läsa %sViews Loop documentation%s.

en: Learning Views
sv: Lära sig Views

en: Leave empty to display all values.
sv: Lämna tom för att visa alla värden.

en: Left
sv: Vänster

en: Legacy relationship
sv: Överordnad nivårelation

en: Length count
sv: Längdantal

en: Let me choose individual settings manually
sv: Låt mig välja personliga inställningar manuellt

en: Limit
sv: Gräns

en: Limit and Offset
sv: Gräns och förskjutning

en: Limit and Offset saved
sv: Begränsning och förskjutning har sparats

en: Line break.
sv: Radbrytning.

en: Link
sv: Länk

en: Link label
sv: Länketikett

en: Link text
sv: Länktext

en: Link to WordPress archive page
sv: Länk till WordPress arkivsida

en: Link to term archive page
sv: Länk till term-arkivsidan

en: Link to the next page
sv: Länk till nästa sida

en: Link to the previous page
sv: Länk till föregående sida

en: Link.
sv: Länk.

en: List View
sv: View-lista

en: List all users but the ones who met the criteria
sv: Lista alla användare utom de som uppfyller kriterierna

en: List group
sv: Listgrupp

en: List groups are a flexible and powerful component for displaying not only simple lists of elements, but complex ones with custom content.
sv: Lista grupper som är flexibla och kraftfulla komponenter för att inte enbart visa listor över element, utan komplexa sådana med anpassat innehåll.

en: List of custom and third-party shortcodes you want to be able to use as Views shortcode arguments.
sv: En lista med anpassade och tredjeparts snabbkoder som du vill kunna använda som Views snabbkodsargument.

en: List of functions and class methods that you want to be able to use inside the Views <code>[wpv-conditional]</code> shortcode <code>if</code> attribute.
sv: Lista över funktioner och klassmetoder som du vill kunna använda i Viewns <code>[wpv-conditional]</code> snabbkods <code>om</code>-attribut.

en: List of subdomains or external domains you want to allow safe redirection to. These are used with some Views shortcodes, offering a redirection URL, via an attribute.
sv: En lista över de underdomäner eller externa domäner du vill använda säker omdirigering för. Dessa används med vissa av Views snabbkoder och möjliggör en omdirigerings-URL via ett attribut.

en: List separator
sv: Avgränsare för lista

en: List the following terms
sv: Lista följande termer

en: List with separators
sv: Lista med avgränsare

en: Load non-Types custom fields
sv: Ladda anpassade fält som inte är Types

en: Loading
sv: Laddar

en: Loading existing fields
sv: Laddar befintliga fält

en: Loading...
sv: Laddar...

en: Log In
sv: Logga in

en: Log into <a href="%s">your account</a> and go to <a href="%s">affiliate settings</a> for details.
sv: Logga in på <a href="%s">ditt konto</a> och gå till <a href="%s">partnerinställningar</a> för information.

en: Logged in
sv: Inloggad

en: Login Form
sv: Inloggningsformulär

en: Login form
sv: Inloggningsformulär

en: Logout
sv: Logga ut

en: Logout Link
sv: Utloggningslänk

en: Logout link
sv: Utloggningslänk

en: Loop
sv: Slinga

en: Loop Editor
sv: Slingredigerare

en: Loop Selection
sv: Val av slinga

en: Loop Selection saved
sv: Val av slinga har sparats

en: Loop Wizard
sv: Guide för slingor

en: Loop item in %s
sv: Slinga objekt i %s

en: Loop parameters in the Loop
sv: Slingparametrar i slingan

en: Loop saved
sv: Slingan har sparats

en: Loop section
sv: Slingdel

en: Loop selection
sv: Val av slinga

en: Loop style
sv: Slingstil

en: Loop view for
sv: Slinga view för

en: Loop wizard
sv: Guide för slingor

en: Loops Selection
sv: Val av slingor

en: Lost password?
sv: Glömt lösenord?

en: Lower end
sv: Lägre del

en: Main sections
sv: Huvuddelar

en: Maintenance mode disabled.
sv: Underhållsläge inaktiverat.

en: Maintenance mode enabled.
sv: Underhållsläge är aktiverat.

en: Maintenance mode is already active (.maintenance file present).
sv: Underhållsläget är redan aktivt (.maintenance-fil öppen).

en: Maintenance mode is already disabled.
sv: Underhållsläge är redan aktiverat.

en: Make the table sortable by columns
sv: Gör tabellen sorterbar efter kolumner

en: Makes the text content translatable via WPML's String Translation.
sv: Gör textinnehållet översättningsbart via WPML:s strängöversättning.

en: Manual pagination, %s items per page
sv: Manuell sidbrytning, %s objekt per sida

en: Manual pagination, 1 item per page
sv: Manuell sidbrytning, 1 objekt per sida

en: Manual paragraphs
sv: Manuella stycken

en: Manual paragraphs - don't create &lt;br&gt; and &lt;p&gt; tags from line breaks.
sv: Manuella stycken - skapa inte taggarna &lt;br&gt; och &lt;p&gt; från radbrytningar.

en: Manually entered values
sv: Manuellt angivna värden

en: Map plugin (legacy)
sv: Kart-insticksprogram (äldre)

en: Maps
sv: Kartor

en: Maybe you have manually set a different one on them.
sv: Du kanske har ställt in en annan på dem manuellt.

en: Media entries are children of the post that they are attached to
sv: Mediainlägg är underordnade de inlägg som de är bifogade till

en: Media object
sv: Mediaobjekt

en: Media post type can not be part of a relationship.
sv: Mediainläggstyp får inte vara del av en relation.

en: Medium
sv: Medelstor

en: Memory used
sv: Minne använt

en: Menu order
sv: Menyordning

en: Minimize
sv: Minimera

en: Minute
sv: Minut

en: Minutes can only be numbers between 0 and 59
sv: Minuter kan endast ha ett tal mellan 0 och 59

en: Missing View Slug.
sv: Saknad View-slug.

en: Missing View Title.
sv: Saknad View-titel.

en: Modified date
sv: Ändrad datum

en: Modified date GMT
sv: Ändrad datum GMT

en: Modified settings: %1$s.
sv: Ändrade inställningar: %1$s.

en: Module Manager
sv: Modulhanterare

en: Month
sv: Månad

en: Month archives
sv: Månadsarkiv

en: Month: %s
sv: Månad: %s

en: Months can only be a number between 1 and 12
sv: Månader kan endast ha ett tal mellan 1 och 12

en: Move to Trash
sv: Flytta till papperskorg

en: Move to trash
sv: Flytta till papperskorgen

en: Multi-select
sv: Flerval

en: Multiselect
sv: Markera flera

en: My custom spinner graphics
sv: Mina anpassade laddningsbilder

en: My shortcode
sv: Min snabbkod

en: My shortcode two
sv: Min snabbkod två

en: MySQL error when creating table %s: %s
sv: MySQL-fel då tabellen skulle skapas %s: %s

en: MySQL query
sv: MySQL-fråga

en: Name
sv: Namn

en: Name for the new %s
sv: Namn på ny %s

en: Name the new WordPress Archive for %s
sv: Namnge det nya WordPress-arkivet för %s

en: Name this Content Template
sv: Namnge den här innehållsmallen

en: Name this View
sv: Namnge denna View

en: Name this WordPress Archive
sv: Namnge detta WordPress-arkiv

en: Name this string to find it easily in the WPML String Translation page.
sv: Ge strängen ett namn för att enkelt hitta den på sidan WPML String Translation.

en: Navbar
sv: Navigeringsfält

en: Navbars are responsive meta components that serve as navigation headers for your application or site.
sv: Navigerinsgfält är responsiva metakomponenter som fungerar som navigationsrubriker för din applikation eller webbplats.

en: Navigation controls using a dropdown
sv: Navigeringskontroller som använder listrutor

en: Navigation controls using dots
sv: Navigeringskontroller som använder punkter

en: Navigation controls using links
sv: Navigeringskontroller som använder länkar

en: Navs
sv: Navigeringar

en: Navs available in Bootstrap have shared markup, starting with the base .nav class, as well as shared states. Swap modifier classes to switch between each style.
sv: Navigeringar i Bootstrap har gemensamt pålägg som börjar med basklassen .nav och även delade lägen. Byt modifierarklass för att växla mellan varje stil.

en: Need help?
sv: Behöver du hjälp?

en: Nested elements
sv: Nästlade element

en: New Content Template
sv: Ny innehållsmall

en: New View
sv: Ny View

en: New filter
sv: Nytt filter

en: New password
sv: Nytt lösenord

en: New snippet has been inserted.
sv: Nytt kodavsnitt har infogats.

en: Newer first
sv: Nyaste först

en: Next
sv: Nästa

en: Next &raquo;
sv: Nästa &raquo;

en: Next page
sv: Nästa sida

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: No
sv: Nej

en: No Comments
sv: Inga kommentarer

en: No Content Template (display the "body" of the post)
sv: Ingen innehållsmall (visa inläggets "brödtext")

en: No Content Templates found
sv: Inga innehållsmallar hittade

en: No Content Templates found in Trash
sv: Inga innehållsmallar hittade i papperskorgen

en: No Content Templates found in Trash that matched your criteria.
sv: Inga innehållsmallar som matchade dina kriterier hittades i papperskorgen.

en: No Content Templates found in Trash.
sv: Inga innehållsmallar hittades i papperskorgen.

en: No Content Templates found that matched your criteria.
sv: Inga innehållsmallar hittades som matchar dina kriterier.

en: No Content Templates found.
sv: Inga innehållsmallar hittades.

en: No Post types/Taxonomies assigned
sv: Inga tilldelade inläggstyper/taxonomier

en: No Views found in Trash that matched your criteria.
sv: Inga Views som matchar dina kriterier hittades i papperskorgen.

en: No Views found in Trash.
sv: Inga Views hittades i papperskorgen.

en: No Views found.
sv: Inga Views hittades.

en: No Views matched your criteria.
sv: Inga Views matchade dina kriterier.

en: No WordPress Archives found in Trash that matched your criteria.
sv: Inga WordPress-arkiv som matchade dina kriterier hittades i papperskorgen.

en: No WordPress Archives found in Trash.
sv: Inga WordPress-arkiv hittades i papperskorgen.

en: No WordPress Archives found that matched your criteria.
sv: Inga WordPress-arkiv som matchade dina kriterier hittades.

en: No WordPress Archives found.
sv: Inga WordPress-arkiv hittades.

en: No file chosen
sv: Ingen fil har valts

en: No filters set
sv: Inga filter aktiva

en: No items found.
sv: Inga objekt hittades.

en: No limit
sv: Ingen gräns

en: No one of the following
sv: Ingen av följande

en: No order
sv: Ingen sortering

en: No pagination
sv: Ingen sidnumrering

en: No parent (return top-level elements)
sv: Ingen överordnad (återgå till toppnivå-element)

en: No passwords or any other confidential information is included.
sv: Inga lösenord eller annan konfidentiell information inkluderas.

en: No post
sv: Inget inlägg

en: No post type found
sv: Ingen inläggstyp hittades

en: No private custom fields are showing in the Views GUI.
sv: Inga privata anpassade fält visas i Views GUI.

en: No relationships to migrate.
sv: Inga relationer att migrera.

en: No secondary sorting
sv: Ingen sekundär sortering

en: No sorting
sv: Ingen sortering

en: No spinner container will be shown as this custom search is not performing any automatic update
sv: Ingen laddningssymbol kommer att visas eftersom denna anpassade sökning inte utför någon automatisk uppdatering

en: No spinner graphics
sv: Inga bilder för laddningsymbol

en: No tables had to be dropped.
sv: Inga tabeller behövde släppas.

en: No users matched your criteria
sv: Inga användare matchade dina kriterier

en: No value means all the way until the last index.
sv: Inget värde innebär hela vägen till sista indexet.

en: No views found
sv: Inga Views hittades

en: No views found in Trash
sv: Inga Views hittades i papperskorgen

en: None
sv: Ingen

en: None set
sv: Inget inställt

en: Normally, it includes a shortcode for the <strong>Filter</strong> section and another shortcode for the <strong>Loop</strong> section, so they will display one after the other.
sv: Vanligtvis inkluderar den en snabbkod för delen <strong>Filter</strong> och en annan snabbkod för delen <strong>Slinga</strong> så att de visas i följd.

en: Normally, the View has a wrapper DIV which includes IDs and classes required for AJAX updates and pagination. If you want to show the View inline with text, you can disable this DIV, but you will not be able to use some of the functionality that Views offer.
sv: Normalt har en omslutnings-DIV som inkluderar ID:n och klasser som krävs för AJAX-uppdateringar och sidnumreringar. Om du vill visa infogad View med text kan du inaktivera denna DIV, men då kommer du inte att kunna använda de funktioner som Views erbjuder.

en: Normally, you will use 'edit forms' and 'delete forms' in Content Templates used in loops.
sv: Normalt används 'redigera formulär' och 'radera formulär' med innehållsmallar som används i slingor.

en: Not allowed
sv: Ej tillåtet

en: Not now
sv: Inte nu

en: Not now?
sv: Inte nu?

en: Not saved
sv: Ej sparad

en: Not using maintenance mode for the migration.
sv: Använder inte underhållsläge för migrering.

en: Note that this method will only work if your theme has a proper dedicated function to display the content.
sv: Notera att denna metod endast fungerar som ditt tema har en dedikerad funktion för att visa innehållet.

en: Note that you do not need to add any &lt;script&gt;&lt;/script&gt; tag at all: we will wrap your JavaScript before adding it to the page.
sv: Notera att du inte behöver lägga till någon&lt;script&gt;&lt;/script&gt;-tagg alls: vi kommer att kapsla in ditt JavaScript innan det läggs till på sidan.

en: Note that you do not need to add any &lt;style&gt;&lt;/style&gt; tag at all: we will wrap your CSS before adding it to the page.
sv: Notera att du inte behöver lägga till någon &lt;style&gt;&lt;/style&gt;-tagg alls: vi kommer att kapsla in din CSS innan vi lägger till den på sidan.

en: Nothing found
sv: Inget hittades

en: Notice: Syntax higlighter can cause performance issues for large blocks of code
sv: Notera: Syntax kodmarkering kan orsaka prestandaproblem för stora kodblock

en: Now give this View a name
sv: Ge nu denna View ett namn

en: Nowhere
sv: Ingenstans

en: Number of columns
sv: Antal kolumner

en: Number of preceding and following pages:
sv: Antal föregående och efterföljande sidor:

en: Number of terms
sv: Antal termer

en: Numeric
sv: Numeriska

en: Numerical value
sv: Numeriskt värde

en: OK
sv: Okej

en: OR
sv: ELLER

en: Object received from cache. MySQL query was cached in
sv: Objekt mottagna från cache. MySQL-fråga cachades på

en: Offset
sv: Förskjut

en: Older first
sv: Äldsta först

en: On a recent update, we added support for functions as conditions. From now on, you will need to <strong>first register</strong> the functions that you want to use as conditionals.
sv: I en nyligen gjord uppdatering har vi lagt till support för funktioner och villkor. Från och med nu måste du <strong>först registrera</strong> funktionerna du vill använda som villkorssatser.

en: On another page
sv: På en annan sida

en: On demand
sv: På begäran

en: On posts sharing the same <em>order by</em> value, order by
sv: På inlägg som delar samma <em>sortera efter</em>-värde, sortera efter

en: On posts sharing the same primary <em>order by</em> value, order by
sv: På inlägg som delar samma primära <em>sortera efter</em>-värde, sortera efter

en: Once you buy the full Toolset, you will be able to edit Views, CRED forms and Layouts in your site, as well as build new ones.
sv: När du köper det kompletta Toolset-paketet kommer du att kunna redigera Views, CRED-formulär och Layouts på din webbplats, samt bygga nya.

en: One of these
sv: En av dessa

en: One or more sections haven't been saved.
sv: En eller fler sektioner har inte sparats

en: Only Views listing posts can have custom search inputs.
sv: Endast Views listposter kan ha anpassad sökinmatning.

en: Only latin letters, numbers, underscores and dashes
sv: Endast latinska bokstäver, siffror, understreck och bindestreck

en: Only letters, numbers, dots, underscores and dashes
sv: Endast bokstäver, siffror, punkter, understreck och bindestreck

en: Only letters, numbers, underscores and dashes
sv: Endast bokstäver, siffror, understreck och tankstreck

en: Only list users who met the filter criteria
sv: Lista endast användare som uppfyller filterkriterierna

en: Only lowercase letters and numbers allowed as shortcode attributes
sv: Endast små bokstäver och siffror är tillåtna som snabbkodsattribut

en: Only lowercase letters, numbers, hyphens and underscores allowed as URL parameters
sv: Endast små bokstäver, siffror, bindestreck och understreck är tillåtna som URL-parametrar

en: Only needed if you want to display different items in the results with different HTML.
sv: Behövs endast om du vill visa olika objekt i resultatet med olika HMTL-koder.

en: Only post types registered by Toolset Types can be used as intermediary.
sv: Endast inläggstyper registrerade av Toolset Types kan användas som mellanhänder.

en: Only posts from the Post post type can be sticky
sv: Endast inlägg från Post-inläggstyper kan vara fastnålade

en: Only the search form
sv: Endast sökformuläret

en: Only the search results
sv: Endast sökresultatet

en: Oops! It seems there is a filter by %s that is missing some options
sv: Ojdå! Det verkar finnas ett filter via %s som saknar vissa alternativ

en: Oops! It seems there is a filter by post IDs that is missing some options
sv: Ojdå! Det verkar finnas ett filter via inlägg-ID som saknar vissa alternativ

en: Oops! It seems there is a filter by post author that is missing some options
sv: Ojdå! Det verkar finnas ett filter via författare som saknar vissa alternativ

en: Oops! It seems there is a filter by post parent that is missing some options
sv: Ojdå! Det verkar finnas ett filter via överordnat inlägg som saknar vissa alternativ

en: Oops! It seems there is a filter by post relationship that is missing some options
sv: Ojdå! Det verkar finnas ett filter via inläggsrelation som saknar vissa alternativ

en: Oops! It seems there is a filter by taxonomy terms that is missing some options
sv: Ojdå! Det verkar finnas ett filter via taxonomitermer som saknar vissa alternativ

en: Oops! There's been a problem when upgrading Toolset data structures. Please make sure your current configuration allows WordPress to alter database tables.
sv: Hoppsan! Ett problem uppstod när Toolsets datastrukturer skulle uppgraderas. Se till att din nuvarande konfiguration tillåter att WordPress ändrar databastabeller.

en: Open in a new window
sv: Öppna i nytt fönster

en: Open the Screen Options and set the WordPress Archive purpose to display it as a custom search.
sv: Öppnar skärmalternativ och ställer in WordPress-arkivet att visas som en anpassad sökning.

en: Open the edit form in
sv: Öppna redigeringsformuläret i

en: Option 1
sv: Alternativ 1

en: Option 2
sv: Alternativ 2

en: Option 3
sv: Alternativ 3

en: Option slug
sv: Alternativet slug

en: OptionTree
sv: Alternativträd

en: Optional shortcode that targets specific items in the loop.
sv: Valfri snabbkod som riktar in sig på specifika objekt i slingan.

en: Options
sv: Alternativ

en: Options Framework
sv: Alternativ ramverk

en: Options sorting
sv: Sortering av alternativ

en: Order
sv: Ordning

en: Order
sv: Ordning

en: Order by
sv: Sortera efter

en: Order by
sv: Sortera efter

en: Order by as
sv: Sortera efter som

en: Order by:
sv: Sortera efter:

en: Order of the options
sv: Alternativens ordning

en: Order options by this parameter.
sv: Sortera alternativ efter denna parameter

en: Order options in this direction.
sv: Sortera alternativ i denna riktning.

en: Order:
sv: Ordning:

en: Ordered List
sv: Sorterad lista

en: Ordered list
sv: Sorterad lista

en: Ordering
sv: Sortering

en: Ordering saved
sv: Sortering har sparats

en: Original content
sv: Originalinnehåll

en: Original image
sv: Originalbild

en: Other Elements:
sv: Övriga element:

en: Other Fields
sv: Övriga fält

en: Other pagination options
sv: Andra sidnumreringsalternativ

en: Output
sv: Utdata

en: Output (RAW)
sv: Utdata (RAW)

en: Output Editor
sv: Utdataredigerare

en: Output Integration
sv: Utdataintegrering

en: Output all the items returned from the query section.
sv: Mata ut alla objekt som returnerades från frågeavsnittet.

en: Output format
sv: Utmatningsformat

en: Output loop
sv: Utmatningsslinga

en: Output mode
sv: Läge för utdata

en: Output section
sv: Utmatningsdel

en: Output style
sv: Utmatningsstil

en: Output the post title as is or sanitize it to use as an HTML attribute.
sv: Visa inläggstiteln som den här eller sanera den för att använda den som ett HTML-attribut.

en: Override View basic settings
sv: Åsidosätt vyns grundinställningar

en: Override settings
sv: Åsidosätt inställningar

en: Override some View basic settings
sv: Åsidosätt vissa grundinställningar från Views

en: Overwrite Views settings
sv: Skriv över Views inställningar

en: PAST_ONE
sv: TIDIGARE

en: Page %s
sv: Sida %s

en: Page Builders
sv: Byggfunktion för sidor

en: Page created.
sv: Sida skapad.

en: Page header
sv: Sidorubrik

en: Page info
sv: Sidinfo

en: Pages to pre-load:
sv: Sidor att förhandsladda:

en: Pages to skip:
sv: Sidor att hoppa över:

en: Pagination
sv: Sidnumrering

en: Pagination Settings
sv: Sidnumreringsinställningar

en: Pagination and Slider settings
sv: Inställningar för sidnumrering och reglage

en: Pagination and Sliders Settings
sv: Sidnumrering och reglageinställningar

en: Pagination and sliders settings
sv: Inställning för sidnumrering och reglage

en: Pagination combined with random ordering can lead to same items appearing in more than one pages. It's recommended not to combine pagination with random ordering, unless unexpected results are acceptable.
sv: Sidnumrering i kombination med slumpmässig sortering kan leda till att samma objekt visas på fler än en sida. Det rekommenderas inte att sidnumrering kombineras med slumpmässig sortering om inte oväntade resultat är acceptabla.

en: Pagination controls
sv: Kontroller för sidnumrering

en: Pagination controls are disabled because this View or WordPress Archive doesn't use pagination
sv: Sidnumreringskontroller är inaktiverade eftersom denna View eller detta WordPress-arkiv inte använder sidnumrering

en: Pagination controls are not needed for infinite scrolling
sv: Sidnumreringskontroller behövs inte för oändlig bläddring

en: Pagination controls were already added
sv: Sidnumreringskontroller har redan lagts till

en: Pagination data
sv: Sidnumreringsdata

en: Pagination enabled with automatic AJAX transition
sv: Sidnumrering aktiverad med automatisk AJAX-övergång

en: Pagination enabled with manual transition and AJAX
sv: Sidnumrering aktiverad med manuell övergång och AJAX

en: Pagination enabled with manual transition and page reload
sv: Sidnumrering aktiverad med manuell övegång och omladdning av sida

en: Pagination events
sv: Sidnumreringshändelser

en: Pagination is enabled but there are no pagination controls
sv: Sidnumrering har lagts till men det finns inga sidnumreringskontroller

en: Pagination lets you break the results into separate pages.
sv: Sidnumrering låter dig dela upp resultatet i flera sidor.

en: Pagination options
sv: Sidnumreringsalternativ

en: Pagination requires the Filter HTML section to be visible.
sv: Sidnumrering kräver att delen för HTML-filter är synlig.

en: Pagination saved
sv: Sidnumrering har sparats

en: Pagination settings
sv: inställning för sidnumrering

en: Pagination works better if the activated theme or plugins include Bootstrap.
sv: Sidnumrering fungerar bättre om det aktiverade temat eller insticksprogrammet inkluderar Bootstrap.

en: Panels
sv: Paneler

en: Paragraph
sv: Paragraf

en: Paragraph.
sv: Paragraf.

en: Parametric Search Settings saved
sv: Inställningar för anpassad sökning har sparats

en: Parent
sv: Överordnad

en: Parent is the current post in the loop
sv: Överordnad är aktuellt inlägg i slingan

en: Parent is the page where this View is shown
sv: Överordnad är den sida där denna View visas

en: Parent is the taxonomy selected by the <strong>parent Taxonomy View</strong>
sv: Överordnad är den taxonomi som väljs av <strong>överordnad taxonomi-View</strong>

en: Parent is the term of the <strong>current taxonomy archive</strong> page
sv: Överordnad är termen för sidan <strong>aktuellt taxonomi-arkiv</strong>

en: Parent is:
sv: Överordnad är:

en: Parse inner shortcodes
sv: Parsa inre snabbkod

en: Parse shortcodes inside the field values
sv: Parsa snabbkoder inne i fältvärden

en: Password
sv: Lösenord

en: Password management
sv: Lösenordshantering

en: Paste into "Custom fields to index" in the %1$sRelevanssi settings%2$s. Remember to double check the post types included in the index, and notice that you can also add taxonomies to it.
sv: Klistra in i "Anpassa fält till index" i %1$sRelevanssi-inställningarna%2$s. Kom ihåg att dubbelkolla de inläggstyper som är inkluderade i indexet och notera att du även kan lägga till taxonomier i det.

en: Pause pagination transition on mouse hover
sv: Pausa sidnumreringsövergångar vid muspekning

en: Pingback XML-RPC file URL
sv: URL för Pingback XML-RPC-fil

en: Placeholder
sv: Platshållare

en: Placeholder for skipped pages:
sv: Platshållare för överhoppade sidor:

en: Please %1$sinstall Relevanssi%2$s to allow Toolset to search texts in custom fields.
sv: %1$sInstallera Relevanssi%2$s för att låta Toolset söka efter text i anpassade fält.

en: Please consider updating to the new Toolset Maps plugin for extended fetures and better compatibility.
sv: Fundera på att uppdatera till det nya insticksprogrammet Toolset Maps för utökade funktioner och bättre kompatibilitet.

en: Please enter a valid URL
sv: Ange ett giltigt URL

en: Please enter a valid comma separated number list
sv: Skriv en giltig kommaseparerad sifferlista

en: Please enter a valid day number (1-31)
sv: Ange ett giltigt dagnummer (1-31)

en: Please enter a valid day of the week (1-7)
sv: Ange en giltig veckodag (1-7)

en: Please enter a valid day of the year (1-366)
sv: Ange en giltig dag på året (1-366)

en: Please enter a valid four-digits year, like 2015
sv: Ange ett giltigt fyrsiffrigt årtal, såsom 2015

en: Please enter a valid hour (0-23)
sv: Ange ett giltigt timtal (0-23)

en: Please enter a valid minute (0-59)
sv: Ange ett giltigt minuttal (0-59)

en: Please enter a valid month number (1-12)
sv: Ange ett giltigt månadsnummer (1-12)

en: Please enter a valid number
sv: Ange en giltig siffra

en: Please enter a valid second (0-59)
sv: Ange ett giltigt sekundtal (0-59)

en: Please enter a valid week number (1-53)
sv: Ange ett giltigt veckonummer (1-53)

en: Please enter numeric data
sv: Ange numeriska data

en: Please enter post ID
sv: Ange ett inläggs-ID

en: Please fix the problem and click on Update again.
sv: Fixa problemet och klicka på Uppdatera igen.

en: Please note that changing the registered framework will restart the registered options
sv: Notera att om det registrerade ramverket ändras kommer registreringsalternativen att startas om

en: Please refer to the following links for documentation related to the most used browsers:
sv: Se följande länkar för dokumentation relaterade till de vanligaste webbläsarna:

en: Please select
sv: Välj

en: Please select an option
sv: Vält ett alternativ

en: Please type
sv: Skriv

en: Please type a comma separated list of author IDs
sv: Skriv en kommaseparerad lista över upphovsmanna-ID:n

en: Please type a comma separated list of author usernames
sv: Skriv en kommaseparerad lista över upphovmännens användarnamn

en: Please type a comma separated list of post IDs
sv: Skriv en kommaseparerad lista över inläggs-ID:n

en: Please type a comma separated list of post type slugs
sv: Skriv en kommaseparerad lista över inläggstypsluggar

en: Please type a comma separated list of term IDs
sv: Skriv en kommaseparerad lista över term-ID:n

en: Please type a comma separated list of term names
sv: Skriv en kommaseparerad lista över termnamn

en: Please type a comma separated list of term slugs
sv: Skriv en kommaseparerad lista över termsluggar

en: Please type a comma separated list of user IDs to %s
sv: Skriv en kommaseparerad lista över användar-ID:n till %s

en: Please type a comma separated list of usernames to %s
sv: Skriv en kommaseparerad lista med användarnamn till %s

en: Please type a custom field value
sv: Skriv ett anpassat fältvärde

en: Please type a post ID to get its children
sv: Skriv ett inläggs-ID för att få dess underordnade

en: Please type a post ID to get its native children
sv: Skriv ett inläggs-ID för att få dess inbyggda underordnade

en: Please type a post ID to get its related posts
sv: Skriv ett inläggs-ID för att hämta dess relaterade inlägg

en: Please type a search term
sv: Ange en sökterm

en: Please type a termmeta field value
sv: Skriv ett termmeta-fältvärde

en: Please type an username field value
sv: Skriv ett fältvärde för användarnamn

en: Please use Scan buttons first to be sure that they are not used anywhere.
sv: Använd scanningsknapparna först för att vara säker på att de inte används någonstans.

en: Please use a valid hexadecimal value.
sv: Använd ett giltigt hexadecimalvärde.

en: Please use the Scan button first to be sure that it is not used anywhere.
sv: Använd knappen Skanna först för att vara säker på att den inte används någonstans.

en: Please validate reCAPTCHA
sv: Validera reCAPTCHA

en: Please, provide this information if requested in our support forum.
sv: Tillhandahåll den här informationen om du blir ombedd i vårt supportforum.

en: Please, select a Form first!
sv: Välj ett formulär först!

en: Please, select a View first!
sv: Välj en vy först!

en: Post
sv: Inlägg

en: Post %d
sv: Inlägg %d

en: Post ID
sv: Inläggs-ID

en: Post ID filter
sv: Filter för inläggsid

en: Post ID filter deleted
sv: Filter för inlägg-ID har raderats

en: Post ID filter saved
sv: Filter för inlägg-ID har sparats

en: Post URL
sv: URL för inlägg

en: Post View
sv: Inläggsvisning

en: Post archive link
sv: Länk till inläggsarkiv

en: Post archives
sv: Inläggsarkiv

en: Post author
sv: Författare

en: Post author filter
sv: Författarfilter

en: Post author filter deleted
sv: Författarfilter har raderats

en: Post author filter saved
sv: Författarfilter har sparats

en: Post author is
sv: Inläggets författare är

en: Post author is set by the parent User View
sv: Inläggsförfattare fastställs av överordnad användar-View

en: Post author is the author of the current post in the loop
sv: Inläggsförfattare är författaren av det aktuella inlägget i slingan

en: Post author is the author of the page where this View is shown
sv: Inläggsförfattare är författaren av den sida där denna View visas

en: Post author is the same as the logged in user
sv: Inläggets författare är samma som den inloggade användaren

en: Post body
sv: Inläggstext

en: Post body data
sv: Data för inlägg huvuddel

en: Post class
sv: Inläggsklass

en: Post comment count
sv: Kommentarsantal för inlägg

en: Post comments number
sv: Antal inläggskommentarer

en: Post content
sv: Inläggsinnehåll

en: Post count
sv: Antal inlägg

en: Post date
sv: Inläggsdatum

en: Post date - %s (<em>%s</em>)
sv: Inläggsdatum - %s (<em>%s</em>)

en: Post date filter
sv: Filter för inläggsdatum

en: Post date filter saved
sv: Filter för inläggsdatum har sparats

en: Post edit link
sv: Redigeringslänk för inlägg

en: Post excerpt
sv: Publicera utdrag

en: Post featured image
sv: Inläggets huvudbild

en: Post field
sv: Inläggsfält

en: Post field iterator
sv: Iterator för inläggsfält

en: Post fields
sv: Inläggsfält

en: Post filters
sv: Inläggsfilter

en: Post format
sv: Inläggsformat

en: Post id
sv: Inläggs-ID

en: Post last modified date
sv: Senaste ändringsdatum för inlägg

en: Post link
sv: Inläggslänk

en: Post matching all the selected terms
sv: Inlägg som matchar alla de valda villkoren

en: Post matching none of the selected terms
sv: Inlägg som inte matchar något av de valda villkoren

en: Post menu order
sv: Menyordning för inlägg

en: Post name
sv: Inläggsnamn

en: Post next link
sv: Inlägg nästa-länk

en: Post parent
sv: Överordnat inlägg

en: Post parent filter
sv: Överordnat filter för inlägg

en: Post parent filter deleted
sv: Filter för överordnat inlägg har raderats

en: Post parent filter saved
sv: Filter för överordnat inlägg har sparats

en: Post previous link
sv: Inlägg föregående-länk

en: Post relationship
sv: Inläggsrelation

en: Post relationship - Post is a child of
sv: Inläggsrelation - Inlägg är underordnat

en: Post relationship filter
sv: Filter för inläggsrelationer

en: Post relationship filter deleted
sv: Filter för inläggsrelation har raderats

en: Post relationship or repeatable field groups owner
sv: Ägare av inläggsrelationer eller upprepningsbara fältgrupper

en: Post relationships in Toolset require WPML %s or newer to work properly with post translations. Please upgrade WPML.
sv: Inläggsrelationer i Toolset kräver WPML %s eller senare för att fungera korrekt med inläggsöversättningar. Uppgradera WPML.

en: Post search
sv: Inläggssökning

en: Post search filter
sv: Filter för inläggssökning

en: Post search filter deleted
sv: Inläggssökfilter har raderats

en: Post search filter saved
sv: Inläggssökfilter har sparats

en: Post selection
sv: Publicera val

en: Post slug
sv: Slug för inlägg

en: Post status
sv: Inläggsstatus

en: Post status filter
sv: Filter för inläggsstatus

en: Post status filter deleted
sv: Filter för inläggsstatus har raderats

en: Post status filter saved
sv: Filter för inläggsstatus har sparats

en: Post stickiness
sv: Inläggets fastnålningsnivå

en: Post stickiness filter
sv: Filter för inläggs fastnålningsnivå

en: Post taxonomy
sv: Inläggstaxonomi

en: Post taxonomy - %s
sv: Inläggstaxonomi - %s

en: Post title
sv: Inläggstitel

en: Post title with a link
sv: Inläggstitel med en länk

en: Post to edit
sv: Inlägg att redigera

en: Post type
sv: Inläggstyp

en: Post type archive
sv: Inläggstypsarkiv

en: Post type archive link
sv: Arkivlänk för inläggstyp

en: Post type archives
sv: Arkiv för inläggstyper

en: Post type filter
sv: Inläggstypfilter

en: Post type filter deleted
sv: Filter för inläggstyp borttaget

en: Post type filter saved
sv: Filter för inläggstyp sparat

en: Post type information
sv: Information om inläggstyp

en: Post type plural name
sv: Plural-namn för inläggstyp

en: Post type singular name
sv: Singular-namn för inläggstyp

en: Post type slug
sv: Slug för inläggstyp

en: Post type slug is set by the %s key:
sv: Inläggstypens slug ställs in med tangenten %s:

en: Post type slug is set by the URL parameter:
sv: Inläggstypens slug ställs in av URL-parametern:

en: Post type slug is set by the View shortcode attribute:
sv: Inläggstypens slug ställs in av View-snabbkodsattribut:

en: Post types
sv: Inläggstyper

en: Post with ID set by the %s key:
sv: Inlägg med ID satt av nyckeln %s:

en: Post with ID set by the URL parameter
sv: Inlägg med ID satt av URL-parametern

en: Post with ID set by the shortcode attribute
sv: Inlägg med ID satt av snabbkodsattributet

en: Posted by %s on %s
sv: Publicerat av %s , %s

en: Posts archive
sv: Inläggsarkiv

en: Posts content and title
sv: Inläggsinnehåll och titel

en: Posts matching any of the selected terms
sv: Inlägg som matchar något av de valda villkoren

en: Posts with IDs set by the %s key:
sv: Inlägg med ID satt av nyckeln %s:

en: Posts with IDs set by the View shortcode attribute:
sv: Inlägg med ID satt av Views snabbkodsattribut

en: Posts with IDs set by this URL parameter:
sv: Inlägg med ID:n satta av denna URL-parameter:

en: Posts with those IDs:
sv: Inlägg med dessa ID:n:

en: Pre-load the next and previous pages - avoids loading delays when users move between pages
sv: Förhandsladda nästa och föregående sidor - undviker fördröjningar när användare flyttar sig mellan sidor

en: Preload images before transition
sv: Förhandsladda bilder innan övergång

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Preview Content Template
sv: Förhandsgranska innehållsmall

en: Preview Layouts Loop View
sv: Förhandsgranska View layout-slinga

en: Preview View
sv: Förhandsgranska View

en: Preview WordPress Archive
sv: Förhandsgranska WordPress-arkiv

en: Preview this Content Template with:
sv: Förhandsgranska denna innehållsmall med:

en: Previous
sv: Föregående

en: Previous and Next page controls
sv: Kontroller för Föregående och Nästa sida

en: Previous page
sv: Föregående sida

en: Primary CSS file URL of the active theme
sv: Primära CSS-filens URL för det aktiva temat

en: Profile Picture
sv: Profilbild

en: Profile picture
sv: Profilbild

en: Progress bars
sv: Förloppsindikator

en: Provide contextual feedback messages for typical user actions with the handful of available and flexible alert messages.
sv: Tillhandahåll kontextuella feedbackmeddelanden för vanliga användarhandlingar med de tillgängliga och flexibla varningsmeddelandena.

en: Provide different kind of labels for your website.
sv: Ge din webbplats olika sorters etiketter.

en: Provide pagination links for your site or app with the multi-page pagination component.
sv: Tillhandahåll sidnumreringslänkar för din sida eller app med komponenten för flersidig sidnumrering.

en: Provide up-to-date feedback on the progress of a workflow or action with simple yet flexible progress bars.
sv: Tillhandahåll aktuell feedback om ett arbetsflödes eller en handlings förlopp med denna enkla, men ändå flexibla, förloppsindikator.

en: Published
sv: Publicerad

en: Published date
sv: Publicerad datum

en: Published date GMT
sv: Publicerad datum GMT

en: Query
sv: Sökfråga

en: Query Filter
sv: Sökfrågefilter

en: Query Options
sv: Sökfrågealternativ

en: Query Options saved
sv: Sökfrågealternativ har sparats

en: Query args
sv: Sökfråge-args

en: Query filter saved
sv: Frågefilter har sparats

en: Query filters
sv: Förfrågningsfilter

en: Query filters by meta fields
sv: Frågefilter efter metafält

en: Query results
sv: Sökfrågeresultat

en: Query section
sv: Sökfrågedel

en: Querying and Displaying Child Posts
sv: Sökfrågning och visning av underordnade inlägg

en: RDF/RSS 1.0 feed URL
sv: URL för RDF/RSS 1.0-flöde

en: RSS 0.92 feed URL
sv: URL för RSS 0.92-flöde

en: RSS 2.0 feed URL
sv: URL för RSS 2.0-flöde

en: Radio inputs
sv: Envalsinmatningar

en: Random order
sv: Slumpmässig ordning

en: Raw inline styles to apply to the labels. For example: color:red;background:none;
sv: Rå inbyggd still att tillämpa på etiketterna. T.ex.: färg:röd;bakgrund:ingen;

en: Raw inline styles to apply. For example: color:red;background:none;
sv: Råa infogade stilar att tillämpa. T.ex.: färg:röd;bakgrund:ingen;

en: Raw output
sv: Rå utmatning

en: Raw reset button
sv: Rå återställningsknapp

en: Raw search input
sv: Rå sökningsinmatning

en: Raw submit button
sv: Rå skickaknapp

en: Read more...
sv: Läs mer...

en: Received array
sv: Mottagen lista

en: Recommended if you are new to Views.
sv: Rekommenderas om Views är nytt för dig.

en: Redirect URL
sv: URL för omdirigering

en: Redirect options
sv: Omdirigeringsalternativ

en: Redirect target URL
sv: Mål-URL för omdirigering

en: Redirect to this URL on failure
sv: Omdirigera till denna URL vid misslyckat resultat

en: Redirect to this URL on success
sv: Omdirigera till denna URL vid lyckat resultat

en: Register your framework manually
sv: Registrera ditt ramverk manuellt

en: Registered framework
sv: Registrerat ramverk

en: Registered functions
sv: Registrereade funktioner

en: Registered invalid functions are <strong>%s</strong>
sv: Registrerade ogiltiga funktioner är <strong>%s</strong>

en: Registered valid functions are <strong>%s</strong>
sv: Registrerade giltiga funktioner är <strong>%s</strong>

en: Registration Date
sv: Registreringsdatum

en: Relationship
sv: Relation

en: Relationship "%s" between post types "%s" and "%s" was created.
sv: Relationen "%s" mellan inläggstyper "%s" och "%s" skapades.

en: Relationship "%s" has been deleted.
sv: Relationen "%s" har tagits bort.

en: Relationship %s
sv: Relation %s

en: Relationship definition "%s" doesn't exist.
sv: Relationsdefinitionen "%s" finns inte.

en: Relationship definition "%s" not found.
sv: Relationsdefinition "%s" kunde inte hittas.

en: Relationship definitions migrated.
sv: Relationsdefinitioner har migrerats.

en: Relationship filters are only valid for posts views.
sv: Relationsfilters är endast giltiga för inläggsvyer.

en: Relationship slug was successfully renamed from "%s" to "%s".
sv: Relationsluggen har bytt namn från "%s" till "%s".

en: Relationship to use when querying with multiple date conditions:
sv: Förhållande att använda vid sökfrågor med flera datumvillkor:

en: Relationship to use when querying with multiple fields:
sv: Relation att använda vid förfrågningar med flera fält:

en: Relationship to use when querying with multiple taxonomies:
sv: Relation att använda vid sökfrågor med flera taxonomier:

en: Reload the page to update the View results
sv: Ladda om sidan för att uppdatera View-resultatet

en: Remember Me
sv: Kom ihåg mig

en: Remember me checkbox
sv: Kryssruta för Kom ihåg mig

en: Remember that only Views forms containing a <em>Submit</em> button can be used on a widget
sv: Kom ihåg att endast Views-formulär som innehåller en <em>Skicka</em>-knapp kan användas på en widget

en: Remember to add filters here. Right now, this custom search has no filter items.
sv: Kom ihåg att lägga till filter här. För närvarande har denna anpassade sökning inga filterobjekt.

en: Remember to click on Update after you complete each section and before you continue to the next section.
sv: Kom ihåg att klicka på Uppdatera efter att du gjort klart varje del och innan du fortsätter till nästa del.

en: Remember to get back to the other tab in your browser and insert the search View into <strong>%s</strong>.
sv: Kom ihåg att gå tillbaka till den andra fliken i din webbläsare och infoga View-sökningen i <strong>%s</strong>.

en: Remember to get back to the other tab in your browser and save the %s settings.
sv: Kom ihåg att gå tillbaka till den andra fliken i din webbläsare och spara inställningarna för %s.

en: Remember to include the <strong>Submit</strong> button for the form.
sv: Kom ihåg att inkludera knappen <strong>Skicka</strong> för formuläret.

en: Remind me again in 4 weeks.
sv: Påminn mig igen om 4 veckor.

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove the Content Template from the View
sv: Ta bort innehållsmallen från denna View

en: Remove the Content Template from the WordPress Archive
sv: Ta bort innehållsmallen från WordPress-arkivet

en: Remove this menu
sv: Ta bort denna meny

en: Render options using this format. You can use the placeholders %%ID%%, %%DISPLAY_NAME%%, %%USER_LOGIN%%, %%USER_NICENAME%%, %%USER_EMAIL%% and %%COUNT%%
sv: Återge alternativ i detta format. Du kan använda platshållarna %%ID%%, %%DISPLAY_NAME%%, %%USER_LOGIN%%, %%USER_NICENAME%%, %%USER_EMAIL%% och %%COUNT%%

en: Render time
sv: Renderingstid

en: Repeat new password
sv: Upprepa nytt lösenord

en: Repeatable field groups
sv: Upprepningsbara fältgrupper

en: Repeatable field groups always belong to a given post.
sv: Upprepningsbara fältgrupper tillhör alltid ett bestämt inlägg.

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Reset
sv: Återställ

en: Reset Password
sv: Återställ lösenord

en: Reset Password Form
sv: Formulär för återställning av lösenord

en: Reset button
sv: Knappen Återställ

en: Reset button for this custom search
sv: Återställningsknapp för denna anpassade sökning

en: Reset password form
sv: Återställ lösenord-formulär

en: Responsive embed
sv: Responsiv inbäddning

en: Responsive utilities
sv: Responsiva enheter

en: Restore
sv: Återställ

en: Restore defaults
sv: Återställ till standard

en: Restrictions
sv: Begränsningar

en: Results are
sv: Resultaten är

en: Return only posts that are not sticky
sv: Returnera endast ej fastnålade inlägg

en: Return only sticky posts
sv: Returnera endast fastnålade inlägg

en: Right
sv: Höger

en: Row Title
sv: Radrubrik

en: Run once
sv: Kör en gång

en: SQL date
sv: SQL-datum

en: SQL datetime
sv: SQL-datumtid

en: SQL time
sv: SQL-tid

en: Safe redirects
sv: Säkra omdirigeringar

en: Sanitize
sv: Sanera

en: Save
sv: Spara

en: Save all sections at once
sv: Spara alla delar direkt

en: Save settings
sv: Spara inställningar

en: Save subscription details
sv: Spara abonnemangsinformation

en: Saving failed. Please reload the page and try again.
sv: Det gick inte att spara. Ladda om sidan och försök igen.

en: Saving. Please wait...
sv: Sparar. Var god vänta...

en: Saving...
sv: Sparar...

en: Scan
sv: Sök

en: Scan content
sv: Sök genom innehåll

en: Scan your content
sv: Skanna ditt innehåll

en: Scan your content to check where this View is used, and get links to edit or view the results.
sv: Skanna ditt innehåll för att se var denna View används och få länkar för att redigera eller visa resultaten.

en: Screen Options
sv: Skärmalternativ

en: Screen options saved
sv: Skärmalternativ har sparats

en: Scroll to the Content Template
sv: Skrolla till innehållsmallen

en: Search
sv: Sök

en: Search Content Templates
sv: Sök innehållsmallar

en: Search Views
sv: Sök Views

en: Search Views:
sv: Sök Views:

en: Search WordPress Archives
sv: Sök i WordPress-arkiv

en: Search and Pagination
sv: Sökning och sidnumrering

en: Search for a post by title
sv: Sök efter ett inlägg efter titel

en: Search for a specific text:
sv: Sök efter en särskild text:

en: Search for a text, set by the View shortcode attribute:
sv: Sök efter en text, inställd av View-snabbkodsattributet:

en: Search for a user
sv: Sök efter en användare

en: Search in titles, content and custom fields. %1$sText Search settings%2$s.
sv: Sök i titlar, innehåll och anpassade fält. %1$sTextsökningsinställningar%2$s.

en: Search results
sv: Sökresultat

en: Search results for "%s"
sv: Sökresultat för "%s"

en: Search results for "%s" in trashed Content Templates
sv: Sökresultat för "%s" i kastade innehållsmallar

en: Search results for "%s" in trashed Views
sv: Sökresultat för "%s" i kastade Views

en: Search results for "%s" in trashed WordPress Archives
sv: Sökresultat för "%s" i kastade WordPress-arkiv

en: Search term
sv: Sökord

en: Search:
sv: Sök:

en: Searching
sv: Söker

en: Second
sv: Sekund

en: Secondary Order
sv: Sekundär sortering

en: Secondary Order by
sv: Sekundär sortering efter

en: Secondary order by
sv: Sekundär sortering efter

en: Secondary sorting
sv: Sekundär sortering

en: Seconds can only be numbers between 0 and 59
sv: Sekunder kan endast ha ett tal mellan 0 och 59

en: Security error
sv: Säkerhetsfel

en: Security verification failed, please reload the page and try again
sv: Säkerhetsvalidering misslyckades. Ladda om sidan och försök igen

en: Security: wrong nonce
sv: Säkerhet: fel nonce

en: See all available Content Templates, or create a new one
sv: Se alla tillgängliga innehållsmallar eller skapa en ny.

en: See all available layouts, or create a new one
sv: Se alla tillgängliga layouter eller skapa en ny

en: See all the View controls open and set up things manually..
sv: Se alla View-kontroller öppna och ställ in saker manuellt.

en: See how to do this in the %1$sText Search documentation%2$s.
sv: Se hur du gör detta i %1$sTextsökningsdokumentationen%2$s.

en: Select
sv: Välj

en: Select %s
sv: Välj %s

en: Select <strong>sticky posts only</strong>.
sv: Välj <strong>endast fastnålade inlägg</strong>.

en: Select All
sv: Välj alla

en: Select Content Template
sv: Välj innehållsmall

en: Select a Content Template
sv: Välj en innehållsmall

en: Select a Content Template that contains a form shortcode
sv: Välj en innehållsmall som innehåller en formulär-snabbkod

en: Select a Content Template to display its content, referred to the current post.
sv: Välj en innehållsmall för att visa innehållet, med hänvisning till aktuellt inlägg.

en: Select a Form
sv: Välj ett formulär

en: Select a Form to render its preview inside the editor.
sv: Välj ett formulär för att skapa förhandsgranskning av det i redigeringsprogrammet.

en: Select a View
sv: Välj en vy

en: Select a View to render its preview inside the editor.
sv: Välj en vy för att visa förhandsgranskning av den i redigeringsprogrammet.

en: Select a WordPress Archive
sv: Välj ett WordPress-arkiv

en: Select a key
sv: Välj en nyckel

en: Select a layout that contains a form cell
sv: Välj en layout som innehåller en formulärscell

en: Select a post type
sv: Välj en inläggstyp

en: Select advanced search options in the 'Custom Search Settings' section.
sv: Välj avancerade sökalternativ i delen 'Anpassade sökinställningar'.

en: Select all users with role <strong>%s</strong>
sv: Välj alla användare med rollen <strong>%s</strong>

en: Select all users with role <strong>%s</strong>, except of <strong>%s</strong> determined by the URL parameter <strong>"%s"</strong>
sv: Välj alla användare som har rollen <strong>%s</strong>, med undantag för <strong>%s</strong> fastställd av URL-parametern <strong>"%s"</strong>

en: Select all users with role <strong>%s</strong>, except of <strong>%s</strong> set by the Framework option <strong>"%s"</strong>
sv: Välj alla användare med rollen <strong>%s</strong>, med undantag för <strong>%s</strong> inställt av ramverksalternativet <strong>"%s"</strong>

en: Select all users with role <strong>%s</strong>, except of <strong>%s</strong> set by the View shortcode attribute <strong>"%s"</strong>
sv: Välj alla användare med rollen <strong>%s</strong>, med undantag för <strong>%s</strong> inställt av View-snabbkodsattribut <strong>"%s"</strong>

en: Select all users with role <strong>%s</strong>, except of <strong>(%s)</strong>
sv: Välj alla användare med rollen <strong>%s</strong>, utom <strong>(%s)</strong>

en: Select an option
sv: Välj ett alternativ

en: Select an option name
sv: Välj ett alternativnamn

en: Select any post <strong>but the sticky ones</strong>.
sv: Välj alla inlägg <strong>utom de fastnålade</strong>.

en: Select bulk action
sv: Välj åtgärd för mängd

en: Select custom fields
sv: Välj anpassade fält

en: Select date
sv: Välj datum

en: Select dropdown
sv: Välj listruta

en: Select hidden custom fields to show
sv: Välj dolda anpassade fält att visa

en: Select hour
sv: Välj timme

en: Select how many results to show in each page and how pages transition.
sv: Välj hur många resultat som ska visas på varje sida och hurdana övergångar sidorna ska ha.

en: Select how many results to show in each slide and how slides transition.
sv: Välj hur många resultat som ska visas i varje bildruta och hurdan övergång bildrutorna ska ha.

en: Select if you want the form, the results or both displayed in the Layouts cell.
sv: Välj om du vill att formuläret, resultatet eller både och ska visas i layoutcellen.

en: Select items %s as related %s of...
sv: Välj objekt %s som relaterad %s för...

en: Select items from the <strong>%s</strong> group
sv: Välj objekt från <strong>%s</strong>-gruppen

en: Select items with field:
sv: Välj objekt med fält:

en: Select minute
sv: Välj minut

en: Select multiple
sv: Välj flera

en: Select one
sv: Välj en

en: Select one %s
sv: Välj en %s

en: Select one Content Template
sv: Välj en innehållsmall

en: Select one of the following Content Templates
sv: Välj en av följande innehållsmallar

en: Select one option...
sv: Välj ett alternativ...

en: Select one...
sv: Välj en...

en: Select post with parent:
sv: Välj inlägg med överordnad:

en: Select posts in <strong>Any</strong> relationship
sv: Välj inlägg i <strong>valfri</strong> relation

en: Select posts in a <strong>%s</strong> relationship
sv: Välj inlägg i en <strong>%s</strong>-relation

en: Select posts on the post types set by the Framework option <strong>%1$s</strong>
sv: Välj inlägg i typuppsättningen för inlägg genom Framework-alternativ <strong>%1$s</strong>

en: Select posts on the post types set by the URL parameter <strong>%1$s</strong>
sv: Välj inlägg i typuppsättningen för inlägg genom URL-parameter <strong>%1$s</strong>

en: Select posts on the post types set by the shortcode attribute <strong>%1$s</strong>
sv: Välj inlägg i typuppsättningen för inlägg genom snabbkodsattribut <strong>%1$s</strong>

en: Select posts that are <strong>children</strong> of the <strong>Post where this View is shown</strong>.
sv: Välj inlägg som är <strong>underordnade</strong> till <strong>inlägget där denna View visas</strong>.

en: Select posts that are <strong>children</strong> of the <strong>Post with ID set by the URL parameter %s</strong>.
sv: Välj inlägg som är <strong>underordnat</strong> de <strong>inlägg med ett ID satt av URL-parametern %s</strong>.

en: Select posts that are <strong>children</strong> of the <strong>Post with ID set by the shortcode attribute %s</strong>.
sv: Välj inlägg som är <strong>underordnat</strong> de <strong>inlägg med ett ID satt av snabbkodsattributet %s</strong>.

en: Select posts that are <strong>children</strong> of the <strong>Post with IDs is set by the Framework option "%s"</strong>
sv: Välj inlägg som är <strong>underordnade</strong> till <strong>inlägg vars ID:n ställts in av Framework-alternativ "%s"</strong>

en: Select posts that are <strong>children</strong> of the <strong>Post with IDs set by the Framework option "%s"</strong>
sv: Välj inlägg som är <strong>underordnade</strong> till <strong>inlägg vars ID:n ställts in av Framework-alternativ "%s"</strong>

en: Select posts that are <strong>related</strong> to the <strong>Post with ID set by the URL parameter %s</strong>.
sv: Välj inlägg som är <strong>relaterade</strong> till <strong>inlägg med ID som fastställts av URL-parametern %s</strong>.

en: Select posts that are <strong>related</strong> to the <strong>Post with ID set by the shortcode attribute %s</strong>.
sv: Välj inlägg som är <strong>relaterade</strong> till <strong>inlägg med ID fastställt av snabbkodsattributet %s</strong>.

en: Select posts that are <strong>related</strong> to the <strong>Post with IDs set by the Framework option "%s"</strong>
sv: Välj inlägg som är <strong>relaterade</strong> till <strong>inlägg med ID:n som fastställts av Framework-alternativet "%s"</strong>

en: Select posts that are a <strong>children</strong> of the <strong>current post in the loop</strong>.
sv: Välj inlägg som är <strong>underordnade</strong> det <strong>aktuella inlägget i slingan</strong>.

en: Select posts that are children of <strong>%s</strong>.
sv: Välj inlägg som är underordnade <strong>%s</strong>.

en: Select posts that are children of...
sv: Välj inlägg som är underordnade till...

en: Select posts which author's <strong>%s</strong> is set by the Framework option <strong>"%s"</strong>
sv: Välj inlägg där författarens <strong>%s</strong> ställs in av Framework-alternativet <strong>"%s"</strong>

en: Select posts which author's <strong>%s</strong> is set by the View shortcode attribute <strong>"%s"</strong>
sv: Välj inlägg där författarens <strong>%s</strong> är inställt av View-snabbkodsattribut <strong>"%s"</strong>

en: Select posts whose
sv: Välj inlägg vars

en: Select posts whose parent is <strong>%s</strong>.
sv: Välj inlägg vars överordnade är <strong>%s</strong>.

en: Select posts whose parent is the <strong>current post in the loop</strong>.
sv: Välj inlägg vars överordnad är det <strong>aktuella inlägget i slingan</strong>.

en: Select posts whose parent is the <strong>page where the View is shown</strong>.
sv: Välj inlägg vars överordnade är den <strong>sida där en View visas</strong>.

en: Select posts with
sv: Välj inlägg med

en: Select posts with <strong>%s</strong> as the <strong>author</strong>.
sv: Välj inlägg med <strong>%s</strong> som <strong>författare</strong>.

en: Select posts with custom field:
sv: Välj inlägg med anpassat fält:

en: Select posts with status of %s.
sv: Välj inlägg med status %s.

en: Select posts with taxonomy:
sv: Välj inlägg med taxonomi:

en: Select posts with taxonomy:
sv: Välj inlägg med taxonomi:

en: Select posts with the <strong>author set by the parent User View</strong>.
sv: Välj inlägg med <strong>författare fastställd av överordnad användar-View</strong>.

en: Select posts with the <strong>author the same as the current post in the loop</strong>.
sv: Välj inlägg med <strong>samma författare som det aktuella inlägget i slingan</strong>.

en: Select posts with the <strong>author the same as the page where this View is shown</strong>.
sv: Välj inlägg med <strong>författare som är densamma som sidan där denna View visas</strong>.

en: Select posts with the <strong>author</strong> the same as the <strong>current logged in user</strong>.
sv: Välj inlägg med <strong>författare</strong> samma som <strong>inloggad användare</strong>.

en: Select posts with the author's <strong>%s</strong> determined by the URL parameter <strong>"%s"</strong>
sv: Välj inlägg med författarens <strong>%s</strong> fastställt av URL-parameter <strong>"%s"</strong>

en: Select taxonomy terms whose parent is <strong>%s</strong>.
sv: Välj taxonomi-termer vars överordnad är <strong>%s</strong>.

en: Select taxonomy terms whose parent is the <strong>current taxonomy archive</strong>.
sv: Välj taxonomi-termer vars överordnad är <strong>aktuellt taxonomi-arkiv</strong>.

en: Select taxonomy terms whose parent is the value set by the <strong>parent view</strong>.
sv: Välj taxonomi-termer vars överordnad har det värde som är satt av <strong>överordnad view</strong>.

en: Select terms with parent:
sv: Välj termer med överordnad:

en: Select terms with termmeta field:
sv: Välj termer med termmetafält:

en: Select the Views XML file to upload from your computer
sv: Välj Views XML-fil som ska laddas upp från din dator

en: Select the fields to include in the loop
sv: Välj vilka fält som ska inkluderas i slingan

en: Select the page to display the results
sv: Välj sida där resultaten ska visas

en: Select top-level posts with no parent.
sv: Välj toppnivå-inlägg utan överordnade.

en: Select users <strong>(%s)</strong> who have role <strong>%s</strong>
sv: Välj användare <strong>(%s)</strong> som har rollen <strong>%s</strong>

en: Select users with <strong>%s</strong> set by the Framework option <strong>"%s"</strong> and with role <strong>"%s"</strong>
sv: Välj användare med <strong>%s</strong> inställt av ramverksalternativet <strong>"%s"</strong> och med rollen <strong>"%s"</strong>

en: Select users with <strong>%s</strong> set by the View shortcode attribute <strong>"%s"</strong> and with role <strong>"%s"</strong>
sv: Välj användare med <strong>%s</strong> inställd av View-snabbkodsattributet <strong>"%s"</strong> och med rollen <strong>"%s"</strong>

en: Select users with the <strong>%s</strong> determined by the URL parameter <strong>"%s"</strong> and with role <strong>"%s"</strong>
sv: Välj användare med <strong>%s</strong> fastställd av URL-parametern <strong>"%s"</strong> som har rollen <strong>"%s"</strong>

en: Select users with usermeta field:
sv: Välj användare med usermeta-fält:

en: Select which ancestors should be part of this filter.
sv: Välj vilka släktskap som ska ingå i det här filtret.

en: Select which content to load in the 'Content Selection' section.
sv: Välj vilket innehåll som ska laddas i delen 'Innehållsval'.

en: Select which custom fields to include in text searches
sv: Välj vilka anpassade fält du vill inkludera i textsökningar

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Separator between terms
sv: Avskiljare mellan termer

en: Separator when multiple
sv: Avskiljare när flera visas

en: Set a different value
sv: Ange ett annat värde

en: Set by one %s key
sv: Inställt av en %s-nyckel

en: Set by one URL parameter
sv: Är satt av en url-parameter

en: Set by one View shortcode attribute
sv: Är satt av ett av Views snabbkodsattribut

en: Set by the %s key:
sv: Satt av nyckeln %s:

en: Set by the current archive page
sv: Ställ in efter aktuell arkivsida

en: Set by the current post
sv: Satt av aktuellt inlägg

en: Set by the current post in the loop
sv: Ställ in efter det aktuella inlägget i slingan

en: Set by the page where this View is inserted
sv: Ställ in efter den sida där denna View är infogad

en: Set by the page where this View is shown
sv: Ställ in efter sida där denna View visas

en: Set by the parent Taxonomy View
sv: Ställ in efter överordnad taxonomi-View

en: Set of checkboxes
sv: Uppsättning kryssrutor

en: Set of radio buttons
sv: Uppsättning radioknappar

en: Set the text for the link. Defaults to "Edit This".
sv: Ställ in text för länken. Standard är "Redigera detta".

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings not saved.
sv: Inställningarna har inte sparats.

en: Settings saved
sv: Inställningar sparade

en: Settings updated
sv: Inställningar uppdaterades.

en: Settings updated.
sv: Inställningarna har uppdaterats.

en: Setup incomplete. Please select the page where you would like to show the search results.
sv: Installation ej slutförd. Välj vilken sida du vill att sökresultatet ska visas på.

en: Shape
sv: Form

en: Shortcode attribute
sv: Snabbkodsattribut

en: Shortcode name
sv: Snabbkodsnamn

en: Shortcodes
sv: Snabbkoder

en: Shortcodes registered automatically
sv: Snabbkoder registreras automatiskt

en: Shortcodes registered manually
sv: Snabbkoder registreras manuellt

en: Show
sv: Visa

en: Show Bootstrap buttons
sv: Visa Bootstrap-knappar

en: Show a <strong>text search</strong> for visitors.
sv: Visa en <strong>textsökning</strong> för besökare.

en: Show additional information to administrators about the evaluation process.
sv: Visa ytterligare information för administrators om utvärderingsprocessen.

en: Show checkbox
sv: Visa kryssruta

en: Show debug
sv: Visa avbuggning

en: Show debug information to administrators
sv: Visa avbuggningsinformation för administratörer

en: Show each page for:
sv: Visa varje sida i:

en: Show on screen
sv: Visa på skärm

en: Show only available options for each input
sv: Visa endast tillgängliga val för varje indata

en: Show popular
sv: Visa populära

en: Show the Toolset shortcodes menu in the admin bar in all the admin pages
sv: Visa Toolset snabbkodsmeny i adminfältet på alla adminsidor

en: Show the Toolset shortcodes menu in the admin bar only when editing content
sv: Visa endast Toolset snabbkodsmeny i adminfältet då innehåll redigeras

en: Show these options
sv: Visa dessa alternativ

en: Show this information
sv: Visa denna information

en: Show user data
sv: Visa användardata

en: Showing page
sv: Visar sida

en: Sidebar navigation
sv: Navigering i sidopanel

en: Since you are applying this to other loops as well, apart from the searching with Relevanssi loop, the order of results will be only applied to those loops.
sv: Eftersom du tillämpar detta på andra slingor, förutom slingan för att söka med Relevanssi, kommer resultatordningen endast att tillämpas på dessa slingor.

en: Since you are searching with Relevanssi, the order of results will be according to relevance and not according to this selection.
sv: Eftersom du söker med Relevanssi sorteras sökresultatet på relevans och inte på detta val.

en: Since you are using a text search with Relevanssi, the order of results may be according to relevance and not according to this selection. If the visitor searches by text, the results will be ordered by relevance.
sv: Eftersom du använder en textsökning med Relevanssi kan resultatet baseras på relevans och inte på detta val. Resultatet sorteras efter relevans om besökaren söker på text.

en: Single
sv: Enkel

en: Single checkbox
sv: Enkel kryssruta

en: Single pages
sv: Enstaka sidor

en: Single view for
sv: Enskild view för

en: Site address (URL)
sv: Platsadress (URL)

en: Site description
sv: Platsbeskrivning

en: Site information
sv: Platsinformation

en: Site name
sv: Platsnamn

en: Size
sv: Storlek

en: Size of the current user's profile picture in pixels.
sv: Storlek på den aktuella användarens profilbild i pixlar.

en: Size of the post author's profile picture in pixels.
sv: Storlek på inläggsförfattarens profilbild i pixlar.

en: Size of the profile picture in pixels.
sv: Profilbildens storlek i pixlar.

en: Skip first
sv: Hoppa över första

en: Skip some results. 0 means skip nothing
sv: Hoppa över vissa resultat. 0 betyder att inget hoppas över

en: Skip some results. 0 means skip nothing.
sv: Hoppa över vissa resultat. 0 betyder att inget hoppas över.

en: Skip wizard
sv: Hoppa över guiden

en: Skipping the association between posts #%d (%s) and #%d (%s) because #%d doesn't have a default language version and you chose to skip such associations.
sv: Hoppar över associationen mellan inläggen #%d (%s) och #%d (%s) eftersom #%d inte har något standardspråkversion och du har valt att hoppa över sådana associationer.

en: Skipping the association between posts #%d (%s) and #%d (%s), because these elements are already associated. This can happen when migrating post translations.
sv: Hoppar över associationen mellan inläggen #%d (%s) och #%d (%s) eftersom elementen redan är associerade. Detta kan hända när inläggsöversättningar migreras.

en: Slide Down
sv: Glid nedåt

en: Slide Down (backwards)
sv: Dra ner (bakåt)

en: Slide Left
sv: Glid åt vänster

en: Slide Right
sv: Glid åt höger

en: Slide Right (backwards)
sv: Dra höger (bakåt)

en: Slide Up
sv: Glid uppåt

en: Slide horizontally
sv: Glid horisontellt

en: Slide vertically
sv: Glid vertikalt

en: Slug
sv: Slugg

en: Slug "%s" is already being used. Please choose a unique value.
sv: Sluggen "%s" används redan. Använd ett unikt värde.

en: Slug changed
sv: Slug ändrad

en: Slug not changed
sv: Slug inte ändrad

en: Slug not set in the AJAX call.
sv: Slug inte inställd i AJAX-anrop.

en: Slug of this Content Template
sv: Slug för den här innehållsmallen

en: Slug of this Content Template:
sv: Slug av denna innehållsmall:

en: Slug of this View:
sv: Slug av denna View:

en: Slug of this WordPress Archive:
sv: Slug av detta WordPress-arkiv:

en: Snippet "%s" has been successfully deleted.
sv: Kodavsnittet "%s" har tagits bort.

en: Snippet "%s" has been updated.
sv: Kodavsnittet "%s" har uppdaterats.

en: Some of them are assigned to archive or taxonomy loops.
sv: Några av dem är tilldelade till arkiv- eller taxonomi-slingor.

en: Some of your settings for this page have changed, because they got copied from the %1$s %2$s.
sv: Några av inställningarna på den här sidan har ändrats eftersom de kopierades från %1$s %2$s.

en: Some themes don't use this function, but define their own.
sv: Vissa teman använder inte denna funktion, utan definierar sina egna.

en: Someone has requested a password reset for the following account:
sv: Någon har begärt återställning av lösenordet för följande konto:

en: Something on the filter_controls_mode is broken
sv: Något i filter_controls_mode är trasigt

en: Something went wrong
sv: Något gick fel

en: Something went wrong with the AJAX request, please try again.
sv: Något gick fel med din AJAX-begäran. Försök igen.

en: Something wrong happened, please try again
sv: Ett fel inträffade. Försök igen

en: Sometimes, our Customer Support personnel ask you to provide debug information. This information helps them give you quicker and better support.
sv: Ibland ber vår kundsupportpersonal dig att tillhandahålla felsökningsinformation. Denna information hjälper dem att ge dig snabbare och bättre support.

en: Sorting controls
sv: Sorteringskontroller

en: Sorting options for visitors
sv: Sorteringsalternativ för besökare

en: Space-separated list of class names that will be added to the anchor HTML tag.
sv: Lista med klassnamn separerade med mellanslag som läggs till i ankarets HTML-tagg.

en: Space-separated list of classnames that will be added to the anchor HTML tag.
sv: Lista med klassnamn separerad med mellanslag som läggs till i ankarets HTML-tagg.

en: Space-separated list of classnames that will be added to the image HTML tag.
sv: Mellanrumsseparerad lista över klassnamn som kommer att läggas till i bildens HTML-tagg.

en: Space-separated list of classnames to apply to the labels. For example: classone classtwo
sv: Mellanrum-separerad lista över klassnamn att tillämpa på etiketterna. T.ex. klassett klasstvå

en: Space-separated list of classnames to apply. For example: classone classtwo
sv: Mellanslagsseparerad lista över klassnamn att tillämpa. T.ex.: klassett klasstvå

en: Space-separated list of classnames to be added to the WordPress generated ones.
sv: Lista med klassnamn, separerade med mellanslag, att läggas till de WordPress-genererade.

en: Span
sv: Spann

en: Specific documentation: %s
sv: Detaljerad dokumentation: %s

en: Specific users
sv: Särskilda användare

en: Specific users filter deleted
sv: Filter för specifik användare har raderats

en: Specific users filter saved
sv: Filter för specifik användare har sparats

en: Specific:
sv: Specifikt:

en: Spinner #1
sv: Laddningssymbol nr 1

en: Spinner #2
sv: Laddningssymbol nr 2

en: Spinner #3
sv: Laddningssymbol nr 3

en: Spinner #4
sv: Laddningssymbol nr 4

en: Spinner #5
sv: Laddningssymbol nr 5

en: Spinner container for this custom search
sv: Laddningssymbol för denna anpassade sökning

en: Spinner graphics
sv: Laddningssymboler

en: Spinner graphics from Views
sv: Laddningssymboler från Views

en: Spinner image
sv: Laddningsbild

en: Spinner placement
sv: Placering av laddninsgssymbol

en: Spinners
sv: Laddningssymboler

en: Square
sv: Fyrkant

en: Standard Archives
sv: Standardarkiv

en: Standard WordPress Fields
sv: Standardfält, WordPress

en: Start typing
sv: Börja skriva

en: Start with the location where you want the search form to appear.
sv: Börja med att bestämma var sökformuläret ska visas.

en: Sticky Posts Filter deleted
sv: Filter för fastnålade inlägg borttaget

en: Sticky Posts Filter saved
sv: Filter för fastnålade inlägg sparat

en: Stop using %1$s for this Content Template
sv: Sluta använda %1$s för denna innehållsmall

en: String
sv: Sträng

en: String name
sv: Strängnamn

en: String to translate
sv: Sträng att översätta

en: String translation shortcodes
sv: snabbkoder för strängöversättning

en: Strong (bold) text.
sv: Kraftig (fet) text.

en: Style
sv: Stil

en: Style options
sv: Stilalternativ

en: Styled reset button
sv: Stylad återställningsknapp

en: Styled submit button
sv: Stylad skickaknapp

en: Stylesheet directory URL of the active theme
sv: Stilmallens mapp-URL för det aktiva temat

en: Styling
sv: Formgivning

en: Styling label.
sv: Stylingetikett.

en: Submit
sv: Skicka

en: Submit a zero when unchecked
sv: Skicka en nolla när omarkerad

en: Submit button
sv: Knappen Skicka

en: Submit button for this custom search
sv: Skicka-knapp för denna anpassade sökning

en: Submit nothing when unchecked
sv: Skicka ingenting när omarkerad

en: Submit value when unchecked
sv: Skicka värde när omarkerad

en: Success
sv: Klart

en: Success!
sv: Framgång!

en: Summary
sv: Sammanfattning:

en: Support forum
sv: Support-forum

en: Support query filters by custom fields that include a space or a dot in their meta key
sv: Stöd för frågefilter efter anpassade fält som innehåller ett mellanslag eller en punkt i metanyckeln

en: Suppress third party filters
sv: Utelämna tredjepartsfilter

en: Switch to the WooCommerce Views template
sv: Växla till WooCommerce Views-mall

en: Table
sv: Tabell

en: Table-based grid
sv: Tabellbaserat rutnät

en: Table-based grid options
sv: Tabellbaserade rutnätsalternativ

en: Tables
sv: Tabeller

en: Tag: %s
sv: Tagg: %s

en: Target page to show the results:
sv: Sida att visa resultatet på:

en: Taxonomies
sv: Taxonomier

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Taxonomy Archives
sv: Taxonomiarkiv

en: Taxonomy ID
sv: Taxonomi-ID

en: Taxonomy URL
sv: Taxonomins URL

en: Taxonomy View
sv: Taxonomivisning

en: Taxonomy archive
sv: Taxonomiarkiv

en: Taxonomy archives
sv: Taxonomiarkiv

en: Taxonomy data
sv: Taxonomidata

en: Taxonomy description
sv: Taxonomins beskrivning

en: Taxonomy field
sv: Taxonomifält

en: Taxonomy fields
sv: Taxonomifält

en: Taxonomy filter
sv: Taxonomi-filter

en: Taxonomy filter deleted
sv: Taxonomifilter har raderats

en: Taxonomy filter saved
sv: Taxonomifilter har sparats

en: Taxonomy filters
sv: Taxonomi-filter

en: Taxonomy is <strong>One</strong> of these: <strong>%s</strong>
sv: Taxonomi är <strong>en</strong> av dessa: <strong>%s</strong>

en: Taxonomy is set by the Framework option <strong>"%s"</strong>
sv: Taxonomi ställs in av ramverksalternativet <strong>"%s"</strong>

en: Taxonomy is set by the current post
sv: Taxonomin fastställs av det aktuella inlägget

en: Taxonomy is set by the page where this View is inserted
sv: Taxonomin fastställs av den sida där denna View är infogad

en: Taxonomy link
sv: Taxonomilänk

en: Taxonomy page info
sv: Taxonomins sidinfo

en: Taxonomy parent
sv: Överliggande taxonomi

en: Taxonomy parent filter
sv: Överordnat filter för taxonomi

en: Taxonomy parent filter deleted
sv: Filter för överordnad taxonomi har raderats

en: Taxonomy parent filter saved
sv: Filter för överordnad taxonomi har sparats

en: Taxonomy post count
sv: Taxonomins inläggsräknare

en: Taxonomy relationship:
sv: Taxonomi-relation:

en: Taxonomy search
sv: Taxonomisökning

en: Taxonomy search filter
sv: Filter för taxonomi-sökning

en: Taxonomy search filter deleted
sv: Taxonomisökfilter har raderats

en: Taxonomy slug
sv: Taxonomins slug

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: Taxonomy term ID is set by the URL parameter <strong>"%s"</strong>
sv: ID för taxonomivillkor ställs in av URL-parametern <strong>"%s"</strong>

en: Taxonomy term ID is set by the shortcode attribute <strong>"%s"</strong>
sv: ID för taxonomivillkor ställs in av snabbkodsattributet <strong>"%s"</strong>

en: Taxonomy term filter
sv: Filter för taxonomi-termer

en: Taxonomy term filter deleted
sv: Filter för taxonomiterm har raderats

en: Taxonomy term filter saved
sv: Filter för taxonomiterm har sparats

en: Taxonomy term selection
sv: Val av taxonomiterm

en: Taxonomy title
sv: Taxonomirubrik

en: Taxonomy title with a link
sv: Taxonomirubrik med en länk

en: Template
sv: Mall

en: Template not saved.
sv: Mallen har inte sparats.

en: Template results
sv: Mallresultat

en: Template updated.
sv: Mallen har uppdateras.

en: Template used
sv: Mall använd

en: Templates for this View
sv: Mallar för denna View

en: Templates for this WordPress Archive
sv: Mallar för detta WordPress Archive

en: Term Field - %s
sv: Villkorsfält - %s

en: Term ID
sv: Term-ID

en: Term description
sv: Term-beskrivning

en: Term group
sv: Term-grupp

en: Term name
sv: Term-namn

en: Term post count
sv: Term inläggsantal

en: Term slug
sv: Term-slug

en: Termmeta field - %s
sv: Termmetafält - %s

en: Termmeta field filter
sv: Filter för termmetafält

en: Terms of a taxonomy that no longer exists
sv: Termer för en taxonomi som inte längre finns

en: Terms of the taxonomy %s
sv: Termer för taxonomi %s

en: Terms with ID set by the URL parameter:
sv: Termer med ID fastställt av URL-parameter:

en: Terms with ID set by the shortcode attribute:
sv: Termer med ID fastställt av snabbkodsattribut:

en: Text Search
sv: Textsökning

en: Text content
sv: Textinnehåll

en: Text direction
sv: Textriktning

en: Text editors options
sv: Alternativ för textredigerare

en: Text for "First" link:
sv: Text för "Första"-länk:

en: Text for "Last" link:
sv: Text för "Sista"-länk:

en: Text for "Next" link:
sv: Text för länken "Nästa":

en: Text for "Previous" link:
sv: Text för länken "Föregående":

en: Text for link to page:
sv: Text för länk till sida:

en: Text input
sv: Textinmatning

en: Text search
sv: Textsökning

en: Text search filter
sv: Textsökningsfilter

en: Text search in custom fields
sv: Textsökning i anpassade fält

en: Text to display when there are no comments
sv: Text som ska visas när det inte finns några kommentarer

en: Text to display when there is more than one comment
sv: Text som ska visas när det finns mer än en kommentar

en: Text to display when there is one comment
sv: Text som ska visas när det finns en kommentar

en: That domain already exists
sv: Domänen finns redan

en: That file will contain all the data related to Views, Content Templates and WordPress Archives, as well as the general Views settings.
sv: Den filen kommer att innehålla alla de data som är kopplade till Views, innehållsmallar och WordPress-arkiv och även de allmänna Views-inställningarna.

en: That function already exists
sv: Den funktionen finns redan

en: That option was already declared
sv: Det alternativet har redan fastställts

en: That shortcode already exists
sv: Den snabbkoden finns redan

en: The "type" or "field" needs to be set in the wpv-control shortcode argument.
sv: "typ" eller "fält" måste vara inställt i snabbkodsargumentet wpv-control.

en: The %s attribute is missing.
sv: Attributet %s saknas.

en: The %s cannot be saved because required elements are not in correct order.
sv: %s kan inte sparas eftersom element som krävs inte är i korrekt ordning.

en: The %s cannot be saved because some required elements missing or are present more than once. Please make sure that your code contains those elements in correct order:
sv: %s kan inte sparas eftersom vissa viktiga element saknas eller används mer än en gång. Se till att din kod innehåller dessa element i rätt ordning:

en: The %s page cannot be viewed because no post has any %s.
sv: Sidan %s kan inte visas eftersom inga inlägg har %s.

en: The <strong>Media</strong> button opens the WordPress media window, where you can upload media and insert media that you’ve already uploaded here.
sv: Knappen <strong>Media</strong> öppnar WordPress mediafönster där du kan infoga media som du redan har laddat upp här.

en: The <strong>Output Integration</strong> section lets you control the order of the <strong>Search and Pagination</strong> and <strong>Loop</strong> sections and to add your HTML between these two sections.
sv: Avsnittet <strong>Integrering av utdata</strong> låter dig bestämma ordning för delarna <strong>sökning och sidnumrering</strong> och <strong>slingor</strong> och lägga till egen HTML mellan dessa delar.

en: The AJAX pagination has been completed
sv: AJAX-sidnumreringen har genomförts

en: The Content Template can include fields that belong to the content, Views, CRED forms, HTML and media
sv: Innehållsmallen kan innehålla fält som tillhör innehållet, Views, CRED-formulär, HTML och media

en: The Content Template is copied from the original language
sv: Innehållsmallen kopieras från originalspråket

en: The Filter HTML section requires the custom search settings to be visible.
sv: Delen Filter HTML kräver att de anpassade sökinställningarna är synliga.

en: The Filter section lets you set up a custom search, which lets visitors control the WordPress Archive results
sv: Filterdelen låter dig ställa in en anpassad sökning som låter anvädare styra WordPress Archive-resultaten

en: The Filter section lets you set up pagination and custom search, which let visitors control the View query
sv: Filterdelen låter dig ställa in sidnumrering och anpassad sökning, vilket låter användare styra View-förfrågan

en: The Front-end Filter section includes the pagination controls, allowing visitors to choose which results page to show.
sv: Filterdelen för Front-end inkluderar sidnumreringskontroller och låter användare välja vilken resultatsida som ska visas.

en: The Front-end Filter section includes the slider controls, allowing visitors switch between slides.
sv: Filterdelen i Frontend inkluderar skjutreglage som låter användare växla mellan bildrutorna.

en: The Front-end filter section lets you add pagination, slider controls and custom search to the View.
sv: I delen för besökssidfilter kan du lägga till kontroller för sidnumrering, reglage och anpassad sökning i View.

en: The HTML box includes the Loop and the Content Template contains the fields that you added.
sv: HTML-rutan inkluderar slingan och innehållsmallen innehåller de fält du har lagt till.

en: The Loop HTML editor lets you style the loop of the View.
sv: HTML-redigeraren för slingor låter dig ändra utseende för slingan i en View.

en: The Loop Output section determines how the content displays, including pagination
sv: Delen slingutmatning fastställer hur innehållet visas, inklusive sidnumrering

en: The Loop Wizard just updated the editor and created a Content Template.
sv: Guiden för slingor har uppdaterat redigeraren och skapat en innehållsmall.

en: The Loop Wizard just updated the editor with the fields that you added.
sv: Guiden för slingor har uppdaterat redigeraren med de fält du lade till.

en: The Loop section styles the View output on the page.
sv: Slingdelens stilar och View-utdata på sidan.

en: The Loop will be overwritten by this wizard.
sv: Slingan kommer att skrivas över av denna guide.

en: The Loops Selection section determines which listing page to customize
sv: Urvalssektionen för slingor bestämmer vilken listsida som ska anpassas

en: The Query section determines what content the View loads from the database
sv: Sökfrågedelen bestämmer vilket innehåll som View laddar från databasen

en: The Query section lets you choose the content to load.
sv: Frågedelen låter dig välja vilket innehåll som ska laddas.

en: The Simple XML library is missing.
sv: Simple XML-biblioteket saknas

en: The Toolset Form widget displays a "Post edit" form, but no post to edit was selected.
sv: Widgeten Toolset Form visar ett formulär för "inläggsredigering" men inget inlägg att redigera har valts.

en: The Toolset Form widget displays a "User edit" form, but no user to edit was selected.
sv: Widgeten Toolset Form visar ett formulär för "användarredigering" men ingen användare att redigera har valts.

en: The View could not be created
sv: View kunde inte skapas

en: The View could not be created.
sv: View kunde inte skapas

en: The View will display each slide at a time and allow visitors to switch between slides using next/previous links and slide selectors.
sv: Din View kommer att visa alla bildrutor samtidigt och låter besökare växla mellan bildrutor utan att använda länkarna nästa/föregående och skjutreglagen.

en: The View will display the query results as slides.
sv: View kommer att visa sökfrågeresultaten som reglage.

en: The View will display the query results in pages.
sv: View kommer att visa sökfrågeresultaten på sidor.

en: The View will iterate through the the results and display them one by one.
sv: View kommer att iterera genom resultaten och visa dem ett och ett.

en: The View will output all the results returned from the query section.
sv: View kommer att mata ut alla resultat som returneras från sökfrågedelen.

en: The Views AJAX pagination triggers some events.
sv: Views AJAX-sidnumrering utlöser vissa händelser.

en: The XML could not be read.
sv: Kunde inte läsa XML.

en: The XML file (%s) could not be read.
sv: Kunde inte läsa XML-filen (%s).

en: The ancestor_type argument refers to a post type that is not included in the relationship tree.
sv: Argumentet ancestor_type argument hänvisar till en inläggstyp som inte är inkluderad i relationsträdet.

en: The ancestors argument does not end with a valid post that is related for the returned post types on this View.
sv: Argumentet för överordnad nivå slutar inte med ett giltigt inlägg som är relaterat för den returnerade inläggstypen i denna View.

en: The association between posts #%d (%s) and #%d (%s) in the relationship "%s" is not allowed:
sv: Associationen mellan inläggen #%d (%s) och #%d (%s) i relationen "%s" är inte tillåten:

en: The association table has been updated with the new relationship slug "%s". %d rows have been updated.
sv: Associationstabellen har uppdaterats med den nya relationsluggen "%s". %d rader har uppdaterats.

en: The association was disabled by a third-party filter.
sv: Associationen inaktiverades av ett tredjepartsfilter.

en: The code snippet file "%s" is not readable.
sv: Kodavsnittsfilen "%s" är inte läsbar.

en: The code snippet file "%s" was not found or is not a regular file.
sv: Kodavsnittsfilen "%s" kan inte hittas eller är inte en vanlig fil.

en: The content between the <strong>&lt;wpv-loop&gt;</strong> and <strong>&lt;/wpv-loop&gt;</strong> tags will repeat for every item in the View loop.
sv: Innehållet mellan taggarna <strong>&lt;wpv-loop&gt;</strong> och <strong>&lt;/wpv-loop&gt;</strong> upprepas för varje objekt i View-loopen.

en: The current logged in user
sv: Den för närvarande inloggade användaren

en: The current page number.
sv: Aktuellt sidnummer.

en: The current post
sv: Det aktuella inlägget

en: The current post being displayed either directly or in a View loop
sv: Det aktuella inlägget visas antingen direkt eller i en Views-slinga

en: The current post in the loop
sv: Det aktuella inlägget i slingan

en: The current user
sv: Aktuell användare

en: The current user or the one being displayed in a View loop
sv: Den aktuella användaren eller den som visas i en View-slinga

en: The current window
sv: Det aktuella fönstret

en: The custom search data has been collected
sv: Data för den anpassade sökningen har hämtats in

en: The custom search form has been updated
sv: Formuläret för den anpassade sökningen har uppdaterats

en: The custom search has been triggered
sv: Den anpassade sökningen har utlösts

en: The custom search results have been updated
sv: Resultatet för den anpassade sökningen har uppdaterats

en: The custom search settings require the Filter HTML section to be visible.
sv: Inställningarna för anpassad sökning kräver att delen Filter HTML är synlig.

en: The custom search triggers some events when set to update options or results automatically.
sv: Den anpassade sökningen utlöser vissa händelser när denna ställs in för att uppdatera val och resultat automatiskt.

en: The element %s has already the maximum allowed amount of associations (%d) as %s in the relationship %s.
sv: Elementet %s har redan det maximala antalet tillåtna associationer (%d) som %s i relationen %s.

en: The element has a wrong type or a domain for this relationship.
sv: Elementet har en felaktig typ eller domän för den här relationen.

en: The entire Filter section.
sv: Hela filtersektionen

en: The entire Loop section.
sv: Hela slingdelen.

en: The evaluation result should be FALSE
sv: Utvärderingens resultat ska vara FALSKT

en: The evaluation result should be TRUE
sv: Utvärderingens resultat ska vara SANT

en: The field %1$s is a %2$s %4$s that is %3$s the following:
sv: Fältet %1$s är en %2$s %4$s som %3$s följande:

en: The filter section
sv: Filter-sektionen

en: The filter section includes these shortcodes by default and you should not remove them.
sv: Filter-sektionen inkluderar dessa snabbkoder som standard och du bör inte ta bort dem.

en: The filter section may include pagination for the results and a custom search (or both of them together).
sv: Filterdelen kan inkludera sidnumrering för resultatet och en anpassad sökning (eller båda tillsammans).

en: The filter will apply the values passed to this URL parameter.
sv: Filtret kommer att tillämpa de värden som skickats till denna URL-parameter.

en: The filter will use the min and max values set in the URL parameter configuration fields.
sv: Filtret kommer att använda de min- och maxvärden som ställts in i konfigurationsfälten för URL-parameter.

en: The filter will use the min and max values set in the boundary label configuration fields.
sv: Filtret kommer att använda högsta och lägsta värde som ställts in i konfigurationsfälten på gränsetiketten.

en: The first mandatory sorting option is synchronized with the current stored sorting settings. Any change that you do to it will be pushed to the Ordering section.
sv: Det första obligatoriska sorteringsalternativet synkroniseras med de nuvarande lagrade sorteringsinställningarna. Alla ändringar du gör kommer att distribueras till beställningsdelen.

en: The first option will display the full View.
sv: Det första alternativet kommer att visa hela vyn.

en: The first part of this section lets you choose how pagination works.
sv: Första delen i denna del låter dig välja hur sidnumreringen ska fungera.

en: The first part of this section lets you choose how the slider pagination works.
sv: Första delen i denna del låter dig välja hur sidnumreringens reglage ska fungera.

en: The following functions can be used inside the conditions. Use the form below to register new functions.
sv: Följande funktioner kan användas i villkoren. Använd formuläret nedan för att registrera nya funktioner.

en: The following private custom fields are showing in the Views GUI:
sv: Följande privata anpassade fält visas i Views GUI:

en: The following shortcodes can be used inside the conditions. Use the form below to register new shortcodes.
sv: Följande snabbkoder kan användas i villkoren. Använd formuläret nedan för att registrera nya snabbkoder.

en: The form in this View does not have a submit button, so you can only display the results on this same page.
sv: Formuläret i denna View har ingen skicka-knapp så du kan endast visa resultatet på samma sida.

en: The form will appear on the page <strong>%s</strong> and the results will be shown in this page.
sv: Formuläret kommer att visas på sidan <strong>%s</strong> och resultatet kommer att visas på den här sidan.

en: The framework does not exist
sv: Ramverket finns inte

en: The framework name
sv: Ramverkets namn

en: The full <em>Toolset</em> package allows you to develop and customize themes without touching PHP. You will be able to:
sv: Det kompletta <em>Toolset</em>-paketet låter dig utveckla och anpassa teman utan att röra PHP. Du kommer att kunna:

en: The full Views plugin will let you display Content Templates as part of the loop.
sv: Fullversionen av insticksprogrammet Views låter dig visa innehållsmallar som den del av loopen.

en: The information below allows our support team to see the versions of WordPress, plugins and themes installed in your site.
sv: Informationen nedan låter vårt supportteam se de versioner av WordPress, insticksprogram och teman som är installerade på din webbplats.

en: The items in the list will be separated using this separator.
sv: Objekten i listan kommer att separeras med denna avgränsare.

en: The layout HTML box lets you output your View results and style them on your page.
sv: Layoutrutan för HTML låter dig visa dina View-resultat och formge dem på din sida.

en: The layout is not assigned to content, so you cannot control the theme settings. Once you assign this layout to content, you will see the theme options that are relevant for that kind of content.
sv: Denna layout är inte tilldelad till något innehåll så du kan inte styra temats inställningar. när du tilldelar denna layout till innehåll kommer du se alternativ för temat som är relevant för den typen av innehåll.

en: The link anchor format. Should contain '%%LINK%%' in order to display a link, otherwise it will create plain text. Default '&laquo; %%LINK%%'.
sv: Länkens ankarformat. Måste innehålla '%%LINK%%' för att visa en länk, annars visas bara olänkad text. Standard '&laquo; %%LINK%%'.

en: The link permalink format. Can contain '%%TITLE%%' for the next post title or '%%DATE%%' for the next post date. Default '%%TITLE%%'.
sv: Länkens permalänkformat. Kan innehålla '%%TITLE%%' för nästa inläggstitel eller '%%DATE%%' för nästa iläggsdatum. Standard '%%TITLE%%'.

en: The link permalink format. Can contain '%%TITLE%%' for the previous post title or '%%DATE%%' for the previous post date. Default '%%TITLE%%'.
sv: Länkens permalänkformat. Kan innehålla '%%TITLE%%' för föregående inläggstitel eller '%%DATE%%' för föregående inläggsdatum. Standard '%%TITLE%%'.

en: The link will appear only if there is a next page.
sv: Länken visas endast om det finns fler sidor.

en: The link will appear only if there is a previous page.
sv: Länken visas endast om det finns en föregående sida.

en: The main loop over every item loaded from the database.
sv: Huvudslinga för varje objekt som laddas från databasen.

en: The migration process is complete.
sv: Migrationen är klar.

en: The name of the Content Template is used for you, to identify it. The name is not displayed anywhere on the site.
sv: Namnet på innehållsmallen används endast för att du ska identifiera den. Namnet visas inte någonstans på platsen.

en: The name of the custom field to display
sv: Namnet på det anpassade fält som ska visas

en: The name of the field to display
sv: Namnet på det fält som ska visas

en: The name of the theme option to display
sv: Namnet på det temaalternativ som ska visas

en: The new slug value is not valid. Only lowercase letters, numbers, underscores, dots and dashes are accepted.
sv: Det nya slugvärdet är inte giltigt. Endast små bokstäver, siffror, understreck, punkter och bindestreck är tillåtna.

en: The number of pages.
sv: Antal sidor.

en: The page where this View is shown
sv: Sidan där denna View visas

en: The pagination section lets you build sliders with Views.
sv: Delen för sidnumrering låter dig bygga skjutreglage med Views.

en: The parent of the current post in another post type, set by a Types relationship
sv: Den överordnade för detta inlägg i en annan inläggstyp, inställd av en Types-relation

en: The parent of the current post in the same post type, set by WordPress hierarchical relationship
sv: Överordnad för aktuellt inlägg i samma inläggstyp, satt av WordPress hierarkiska relation

en: The parent window
sv: Det överordnade fönstret

en: The password field is empty.
sv: Lösenordsfältet är tomt.

en: The password you entered for the username %s is incorrect.
sv: Lösenordet du angav för användarnamnet %s är fel.

en: The post reference field %s could not have been displayed here. In order to set the post reference, visit the Edit Post page.
sv: Inläggsreferensfältet %s kunde inte visas här. Gå till sidan "Redigera inlägg" för att ställa in inläggsreferens.

en: The post type "%s" cannot be used as intermediary in a relationship, because it is a built-in post type.
sv: Inläggstypen "%s" kan inte användas som mellanhand i en relation eftersom det är en inbyggd inläggstyp.

en: The post type "%s" cannot be used as intermediary in a relationship, because it is already involved in another relationship.
sv: Inläggstypen "%s" kan inte användas som mellanhand i en relation eftersom den redan är aktiv i en annan relation.

en: The post type "%s" cannot be used as intermediary in a relationship, because it represents a repeatable field group.
sv: Inläggstypen "%s" kan inte användas som mellanhand i en relation eftersom den representerar en upprepningsbar fältgrupp.

en: The post type "%s" cannot be used as intermediary in another relationship, because it is already used as one.
sv: Inläggstypen "%s" kan inte användas som mellanhand i en annan relation eftersom den redan används i en.

en: The post type "%s" has a "show only translated items" translation mode but no adjustments are made as per user's choice.
sv: Inläggstypen "%s" har översättningsläget "visa endast översatta objekt" men inga ändringar är gjorda baserade på användarens val.

en: The post type slug "%s" cannot be used because there is already a page by that name.
sv: Inläggstypsluggen "%s" kan inte användas eftersom det redan finns en sida med det namnet.

en: The post type slug "%s" is already registered or defined by Types.
sv: Inläggstypsluggen "%s" är redan registrerad eller definierad av Types.

en: The post type slug "%s" is reserved by WordPress.
sv: Inläggstypsluggen "%s" är reserverad av WordPress.

en: The post where this View is shown
sv: De inlägg där denna View visas

en: The post with ID set by the URL parameter
sv: Inlägg med ID fastställt av URL-parameter

en: The post with ID set by the shortcode attribute
sv: Inlägg med ID fastställt av snabbkodsattribut

en: The posts you want to display are not hierarchical, so this filter will not work
sv: Inläggen du vill visa är inte hierarkiska så det här filtret fungerar inte

en: The relationship slug "%s" is already being used.
sv: Relationssluggen "%s" används redan.

en: The relationship slug can be renamed.
sv: Det går att byta namn på relationsluggen.

en: The same value is already used in permalink rewrite rules for the custom post type "%s". Using it again can cause issues with permalinks.
sv: Samma värde används redan i permalänk-omskrivningsreglerna för den anpassade inläggstypen "%s". Om det används igen kan problem med permalänkar uppstå.

en: The same value is already used in permalink rewrite rules for the taxonomy "%s". Using it again can cause issues with permalinks.
sv: Samma värde används redan i permalänk-omskrivningsregler för taxonomin "%s". Om det används igen kan problem med permalänkar uppstå.

en: The second option will display just the form, you can then select where to display the results.
sv: Det andra alternativet kommer endast att visa formuläret och du kan sedan välja var resultaten ska visas.

en: The second part of this section lets you design the pagination controls that would appear on the page for visitors.
sv: Andra delen i denna del låter dig designa hur sidkontrollerna ska visas på sidan för besökare.

en: The second part of this section lets you design the transition controls for the slider.
sv: Den andra delen i denna del låter dig designa övergångskontrollerna för reglaget.

en: The slug can only contain lowercase latin letters, numbers or dashes.
sv: En slug kan endast innehålla latinska gemener, siffror eller bindestreck.

en: The snippet file "%s" doesn't exist or isn't a regular file.
sv: Kodavsnittsfilen "%s" finns inte eller är inte en vanlig fil.

en: The snippet file "%s" is not in a supported directory "%s".
sv: Kodavsnittsfilen "%s" är inte ett register som stöds "%s".

en: The snippet has been re-run without errors.
sv: Kodavsnittet har körts på nytt utan fel.

en: The taxonomy selected in the Content Selection section has changed, so this filter might need some changes
sv: Den taxonomi som valts i sektionen innehållsval har ändrats, så detta filter kan behöva ändras

en: The taxonomy selected in the Content Selection section is not hierarchical; this filter will not work for
sv: Den taxonomi som valts i sektionen innehållsval är inte hierarkisk. Det här filtret fungerar inte för

en: The taxonomy you want to display has changed, so this filter needs some action
sv: Taxonomin du vill visa har ändrats så det här filtret behöver åtgärdas

en: The text search will be added <strong>manually</strong> using the shortcode <span class="wpv-code">eg. [wpv-filter-search-box]</span>
sv: Textsökningen kommer att anges <strong>manuellt</strong> med en kortkod <span class="wpv-code">t.ex. [wpv-filter-search-box]</span>

en: The theme or another plugin is already loading Bootstrap 2.0
sv: Temat eller ett annat insticksprogram laddar redan Bootstrap 2.0

en: The theme or another plugin is already loading Bootstrap 3.0
sv: Temat eller ett annat insticksprogram laddar redan Bootstrap 3.0

en: The title can not contain any tabs, line breaks or HTML code.
sv: Titeln kan inte innehålla några tabbar, radbrytningar eller HTML-koder.

en: The toolbar above the HTML editor includes buttons for inserting the slide transition controls.
sv: Verktygsfältet ovanför HTML-redigeraren inkluderar knappar för infogande av kontroller för bildrutornas övergångar.

en: The toolbar above the HTML editor includes buttons for inserting various controls.
sv: Verktygsfältet ovanför HTML-redigeraren inkluderar knappar för infogande av olika kontroller.

en: The toolset_associations, toolset_relationships and toolset_post_type_sets tables have been created.
sv: Tabellerna toolset_associations, toolset_relationships och toolset_post_type_sets har skapats.

en: The type_sets table has been updated with the new type "%s". %d rows have been updated.
sv: Tabellen type_sets har uppdaterats med den nya typen "%s". %d rader har uppdaterats.

en: The url_param is missing from the wpv-control shortcode argument.
sv: url_param saknas från argumentet för snabbkodens wpv-control.

en: The username field is empty.
sv: Användarnamnsfältet är tomt.

en: The wpv-post-body shortcode was called more than once over the post "%1$s" and without a 'view_template' attribute, triggering an infinite loop.
sv: Snabbkoden wpv-post-body anropades mer än en gång för inlägget "%1$s" och utan ett 'view_template'-attribut vilket aktiverade en oändlig slinga.

en: The wpv-post-body shortcode was called more than once with the attribute view_template="%1$s" over the post "%2$s", triggering an infinite loop.
sv: Snabbkoden wpv-post-body anropades mer än en gång med attributet view_template="%1$s" för inlägget "%2$s" vilket aktiverade en oändlig slinga.

en: Theme Options
sv: Temaalternativ

en: Theme Options
sv: Temaalternativ

en: Theme option
sv: Temaalternativ

en: Theme settings saved
sv: Temainställningar sparade

en: Theme support for Content Templates
sv: Temastöd för innehållsmallar

en: Then, add input filters and search-form controls to the Filter section.
sv: Lägg sedan till kontroller för indata-filter och sökformulär i filtersektionen.

en: Then, select the option to display just the results for the custom search.
sv: Välj sedan alternativet att endast visa resultatet från den anpassade sökningen.

en: There are 3 pages
sv: Det finns 3 sidor

en: There are more than one custom field filters
sv: Det finns fler än ett filter för anpassat fält

en: There are more than one taxonomy filters
sv: Det finns fler än ett taxonomi-filter

en: There are more than one termmeta field filters
sv: Det finns fler än ett filter för termmetafält

en: There are more than one usermeta field filters
sv: Det finns fler än ett användarmetafilter

en: There are no Views defined.
sv: Det finns inga Views definierade.

en: There are no Views defined. You can add them <a%s>here</a>.
sv: Det finns inga Views definierade. Du kan lägga till dem <a%s>här</a>.

en: There are no Views with a custom search.
sv: Det finns inga Views med en anpassad sökning.

en: There are no Views with a custom search. You can add them <a%s>here</a>.
sv: Det finna inga Views med en anpassad sökning. Du kan lägga till dessa <a%s>här</a>.

en: There are no custom post type archives
sv: Det finns inga anpassade inläggstypsarkiv

en: There are no further ancestors defined
sv: Det finns inga fler fastställda överordnade nivåer

en: There are no hidden custom fields on your site.
sv: Det finns inga dolda anpassade fält på din webbplats.

en: There are no post type archives to assign Content Templates to
sv: Det finns inga arkiv för inläggstyper att tilldela innehållsmallar till

en: There are no single post types to assign Content Templates to
sv: Det finns inga enskilda inläggstyper att tilldela innehållsmallar till

en: There are no taxonomy archives to assign Content Templates to
sv: Det finns inga taxonomiarkiv att tilldela innehållsmallar till

en: There are some unsaved changes.
sv: Det finns ändringar som inte har sparats.

en: There are two modes: compact and full. Compact mode will give you an overview of the elements rendered. The full mode will display a complete report with all the object involved on the page.
sv: Det finns två lägen: kompakt och utökat. Kompaktläge ger dig en översikt av de element som renderats. Utökat läge visar en komplett rapport med alla objekt som är involverade på sidan.

en: There has been a problem when deleting a snippet "%s".
sv: Ett fel inträffade vid borttagning av ett kodavsnitt "%s".

en: There has been an error when updating the association table with the new relationship slug: %s
sv: Ett fel inträffade när associationstabellen skulle uppdateras med den nya relationssluggen: %s

en: There has been an error when updating the type_sets table with the new type "%s": %s
sv: Ett fel uppstod när tabellen type_sets uppdaterades med den nya typen "%s": %s

en: There is a post type named like that
sv: Det finns en inläggstyp med samma namn

en: There is a problem rendering field <strong>%s (%s)</strong>.
sv: Det är ett problem med att rendera fältet <strong>%s (%s)</strong>.

en: There is a taxonomy named like that
sv: Det finns en taxonomi med samma namn

en: There is already another Content Template with this same name.
sv: Det finns redan en annan innehållsmall med samma namn.

en: There is an action in progress. Please do not leave or reload this page until it finishes.
sv: En åtgärd pågår. Vänta till den är klar innan du lämnar eller laddar om sidan.

en: There is no association between the two given posts that can be deleted
sv: Det finns ingen association som kan tas bort mellan de två angivna inläggen

en: There is no excerpt because this is a protected post.
sv: Det finns inget utdrag eftersom det här är ett skyddat inlägg.

en: There is no general Content Template asigned to single %s, but %s individual %s have a Content Template asigned to them.
sv: Det finns ingen allmän innehållsmall tilldelad till enskild %s, men %s individuella %s har tilldelade innehållsmallar.

en: There is no post type selected in the Content Selection section
sv: Det finns ingen vald inläggstyp i sektionen innehållsval

en: There is no taxonomy selected in the Content Selection section
sv: Det finns ingen vald taxonomi i sektionen innehållsval

en: There is no user registered with that email address.
sv: Det finns ingen registrerad användare med denna e-postadress.

en: There may be some leftover intermediary posts that need to be deleted. You can do it manually on the %s or ignore this message and wait until they're deleted automatically.
sv: Det kan finnas överblivna mellanhandsinlägg som behöver tas bort. Du kan göra detta omedelbart på %s eller ignorera detta meddelande och vänta tills de tas bort automatiskt.

en: There was an error uploading your files
sv: Ett fel uppstod då dina filer skulle laddas upp.

en: There was an error when updating snippets.
sv: Ett fel inträffade vid uppdatering av kodavsnitt.

en: There was an error while submitting the form
sv: Ett fel uppstod när formuläret skulle skickas

en: There was error when trying to re-run the snippet:
sv: Ett fel inträffade vid försök att köra kodavsnittet igen:

en: These content templates are in use. What do you want to do?
sv: Dessa innehållsmallar används. Vad vill du göra?

en: These reports, if you decide to send them, will allow Toolset team to give you faster support. We will also use this information to send you alerts about potential compatibility issues with the theme and plugins that you use.
sv: Dessa rapporter, om du väljer att skicka dem, gör det möjligt för Toolset-teamet ge dig snabbare support. Vi kommer också att använda denna information för att skicka varningar om eventuella kompatibilitetsproblem med det tema och de insticksprogram du använder.

en: These shortcodes are added by default and you should keep them.
sv: Dessa snabbkoder läggs till som standard och du bör behålla dem.

en: These two elements are already associated and the relationship doesn't allow non-distinct associations.
sv: Dessa två element är redan associerade och relationen tillåter inte icke-distinkta associationer.

en: Third-party filters
sv: Tredjepartsfilter

en: Third-party shortcode arguments
sv: Tredjeparts snabbkodsargument

en: Third-party shortcodes
sv: Tredje parts snabbkoder

en: This Content Template is already assigned to this View.
sv: Denna innehållsmall är redan tilldelad till denna View.

en: This Content Template is already assigned to this WordPress Archive.
sv: Denna innehållsmall är redan tilldelad till detta WordPress Archive.

en: This Content Template is used as the loop block for the %s <a href="%s" target="_blank">%s</a>
sv: Denna innehållsmall används som slingblock för %s <a href="%s" target="_blank">%s</a>

en: This Content Template is used as the loop block for the %s <a href="%s" target="_blank">%s</a>.
sv: Denna innehållsmall används som slingblock för %s <a href="%s" target="_blank">%s</a>.

en: This Content Template is used as the loop block for the trashed %s %s.
sv: Den här innehållsmallen används som slingspärr för den kastade %s %s.

en: This Content Template is used as the loop block for the trashed %s <strong>%s</strong>
sv: Den här innehållsmallen används som en slingspärr för den slängda %s <strong>%s</strong>

en: This Content Template is used for %s.
sv: Denna innehållsmall används för %s.

en: This Content Template lets you design slides in this slider. Add any field you need to display and design them using HTML and CSS. To style the slide transition controls, scroll up to the filter section.
sv: Den här innehållsmallen låter dig utforma bildrutor i det här reglaget. Lägg till alla fält du behöver visa och utforma dem med hjälp av HTML och CSS. För att formge bildrutornas övergångar, skrolla upp till filtersektionen.

en: This Content Template replaces the content area of the posts that you assign it to.
sv: Denna innehållsmall ersätter innehållsområdet för de inlägg som du har tilldelat dem till.

en: This Content Template uses %1$s
sv: Denna innehållsmall använder %1$s

en: This HTML determines what the View outputs for the query results. Use the Loop Wizard to design the output of this View. Then, edit the design by adding fields, HTML and media, using the toolbar buttons.
sv: Denna HTML bestämmer vilken utdata View visar från sökresultatet. Använd guiden för slingor för att designa utdatan av denna View. Ändra sedan designen genom att lägga till fält, HTML och media med hjälp av knapparna i verktygsfältet.

en: This HTML determines what the WordPress Archive outputs for the results. Use the Loop Wizard to design the output of this archive. Then, edit the design by adding fields, HTML and media, using the toolbar buttons.
sv: Denna HTML bestämmer vilka utdata WordPress-arkivets resultat ska generera. Använd slingguiden för att formge det här arkivets utdata. Ändra sedan designen genom att lägga till fält, HTML och media med hjälp av knapparna i verktygsfältet.

en: This View already has a content text search, but the relevant filter is missing. You can add this filter here.
sv: Denna View har redan en innehållstextsökning, men det relevanta filtret saknas. Du kan lägga till det filtret här.

en: This View already has a filter set to filter by a specific string. You can fix this filter here.
sv: Denna View har redan ett filter inställt för att filtrera efter en specifik sträng. Du kan åtgärda detta filter här.

en: This View already has a valid search filter, but it is missing the text search shortcode. You can override the filter settings and add the shortcode here.
sv: Denna View har redan ett giltigt sökfilter, men saknar snabbkoden för textsökning. Du kan åsidosätta filterinställningarna och lägga till snabbkoden här.

en: This View can be filtered by the values listed here.
sv: Denna View kan filtreras efter de värden som listas här.

en: This View contains a search form and results list.
sv: Denna View innehåller ett sökformulär och en resultatlista.

en: This View displays results for an
sv: Denna View visar resultat för

en: This View displays results for an <strong>existing WordPress query</strong>
sv: Denna View visar resultat för en <strong>befintlig WordPress-sökfråga</strong>

en: This View has a filter for a taxonomy that no longer exists. Please select one taxonomy and update the Content Selection section.
sv: Denna View har ett filter för en taxonomi som inte längre finns. Välj en taxonomi och uppdatera sektionen innehållsval.

en: This View has some Content Templates already assigned
sv: Denna View har redan tilldelats innehållsmallar

en: This View has some query filters that are missing from the form. Maybe you have removed them:
sv: Denna View har några sökfrågefilter som saknas i formuläret. Du har kanske tagit bort dem:

en: This View is not used anywhere yet.
sv: Denna View används ännu inte någonstans.

en: This View loads <strong>%s</strong>
sv: Denna View laddar <strong>%s</strong>

en: This View selects users with any role
sv: Denna View väljer användare med någon roll

en: This View selects users with role %s
sv: Denna View väljer användare med rollen %s

en: This View will display:
sv: Denna View visar:

en: This WordPress Archive has some Content Templates already assigned
sv: Detta WordPress Archive har redan några tilldelade innehållsmallar

en: This WordPress Archive is not used on any archive loops
sv: Detta WordPress-arkiv används inte på några arkivslingor

en: This WordPress Archive is part of a Layout, so it will display the archive(s) to which the Layout is assigned.
sv: Detta WordPress-arkiv är en del av en layout så det visar det/de arkiv till vilket layouten är tilldelad.

en: This WordPress Archive is used in a Layout, so it will be used in the archive loops that the Layout has been assigned to.
sv: Detta WordPress-arkiv används i en layout, så det kommer att användas i de arkiv-slingor som layouten har tilldelats till.

en: This WordPress Archive is used in the following archive loops:
sv: Detta WordPress-arkiv används i följande arkivslingor:

en: This WordPress Archive isn't being used for any loops.
sv: Detta WordPress-arkiv används inte för några slingor.

en: This WordPress Archive replaces the natural archive loops created by WordPress.
sv: Detta WordPress-arkiv ersätter de vanliga arkiv-slingorna skapade av WordPress.

en: This action was deprecated in CRED 1.9.0.
sv: Denna åtgärd blev föråldrad i CRED 1.9.0.

en: This archive will include %1$s and %2$s more post types
sv: Detta arkiv kommer att inkludera %1$s och %2$s inläggstyper till

en: This archive will include %1$s and another post type
sv: Detta arkiv kommer att inkludera %1$s och en annan inläggstyp

en: This archive will include %s
sv: Detta arkiv kommer att inkludera %s

en: This archive will include %s only
sv: Detta arkiv kommer endast att inkludera %s

en: This archive will include no post types
sv: Detta arkiv kommer inte att inkludera några inläggstyper

en: This editor allows you to add CSS code, which will determine the styling of the page.
sv: Denna redigerare låter dig lägga till CSS-kod som fastställer sidans stil.

en: This editor allows you to add javascript code, which will run in the browser, when this content is displayed.
sv: Denna redigerare låter dig lägga till javascriptkod, som kommer att köras i webbläsaren, när detta innehåll visas.

en: This editor lets you control how the Search and Pagination, and Loop sections of this View are displayed. The [wpv-filter-meta-html] shortcode displays the output of the Search and Pagination section. The [wpv-layout-meta-html] shortcode displays the output of the Loop section. You can add your HTML and fields to rearrange and style the output.
sv: Denna redigerare låter dig styra hur avsnitten sökning och sidnumrering och slingor för denna View visas. Snabbkoden [wpv-filter-meta-html] visar utdata för avsnittet sökning och sidnumrering. Snabbkoden [wpv-layout-meta-html] visar utdata för avsnittet slingor. Du kan lägga till HTML och fält för att arrangera om och ändra utdatans utseende.

en: This editor lets you control how the Search and Pagination, and Loop sections of this WordPress Archives are displayed. The [wpv-filter-meta-html] shortcode displays the output of the Search and Pagination section. The [wpv-layout-meta-html] shortcode displays the output of the Loop section. You can add your HTML and fields to rearrange and style the output.
sv: Denna redigerare låter dig styra hur avsnitten sökning och sidnumrering och slingor visas för dessa WordPress-arkiv. Snabbkoden [wpv-filter-meta-html] visar utdata för avsnittet sökning och sidnumrering. Snabbkoden [wpv-layout-meta-html] visar utdata för avsnittet slingor. Du kan lägga till HTML och fält för att omarrangera och ändra utseende på utdatan.

en: This field can not be empty
sv: Detta fält kan inte vara tomt

en: This field is locked for editing because WPML will copy its value from the original language.
sv: Detta fält är låst för redigering eftersom WPML kommer att kopiera värdet från originalspråket.

en: This field will display the <em>body</em> (main content) of the page.
sv: Detta fält kommer att visa sidans <em>huvudinnehåll</em>.

en: This field will not appear in the sorting options because its name includes characters that we don’t support.
sv: Detta fält kommer inte att visas i sorteringsalternativen eftersom dess namn innehåller tecken som inte stöds.

en: This filter should use a <strong style="color:#d54e21">Framework option</strong>, but there is no Framework registered with Views.
sv: Detta filter ska använda ett <strong style="color:#d54e21">ramverksalternativ</strong>, med det finns inget ramverk registrerat med Views.

en: This filter will not be applied to Author archives
sv: Detta filter tillämpas inte på författararkiv

en: This filter will not be applied to Taxonomy Archives matching the filtered taxonomies: %s
sv: Detta filter tillämpas inte på taxonomiarkiv som matchar filtrerade taxonomier: %s

en: This filter will not be applied to date based archives: Year archives, Month archives and Day archives
sv: Detta filter kommer inte att tillämpas på datumbaserade arkiv: årsarkiv, månadsarkiv och dagarkiv

en: This filter will only return posts that belong to a hierarchical post type
sv: Detta filter kommer endast att returnera inlägg som tillhör en hierarkisk inläggstyp

en: This filters needs some action
sv: Dessa filter behöver åtgärdas

en: This form contains a text search already
sv: Detta formulär innehåller redan en textsökning

en: This form has a reset button already
sv: Detta formulär har redan en återställningsknapp

en: This form has a spinner container already
sv: Detta formulär har redan en behållare för laddningssymbol

en: This form has a submit button already
sv: Detta formulär har redan en skicka-knapp

en: This function was deprecated in Views 2.3.0.
sv: Denna funktion fasades ut i Views 2.3.0.

en: This function was deprecated in Views 2.3.0. Use the "wpv_action_wpv_register_dialog_group" action instead.
sv: Denna funktion fasades ut i Views 2.3.0. Använd åtgärden "wpv_action_wpv_register_dialog_group" istället.

en: This function was deprecated in Views 2.3.0. Use the "wpv_action_wpv_register_wpml_strings" action instead.
sv: Denna funktion fasades ut i Views 2.3.0. Använd åtgärden "wpv_action_wpv_register_wpml_strings" istället.

en: This function was deprecated in Views 2.3.2. Use apply_filters( "wpv_filter_wpv_is_form_required", false ) instead.
sv: Denna funktion fasades ut i Views 2.3.2. Använd apply_filters( "wpv_filter_wpv_is_form_required", false ) istället.

en: This happens after Views updates the form to show only relevant options
sv: Detta händer efter att Views uppdaterar formuläret för att endast visa relevanta alternativ

en: This happens after Views updates the search results
sv: Detta händer efter att Views uppdaterar sökresultaten

en: This happens after the AJAX pagination has been completed
sv: Detta sker när AJAX-sidnumrering har slutförts

en: This happens after the data has been collected, but before performing any action
sv: Detta händer efter att data har samlats in, men innan någon åtgärd utförs

en: This happens before Views collects any form data
sv: Detta händer innan Views samlar in någon formulärsdata

en: This is %s cell.
sv: Detta är %s-cell.

en: This is a minimal example of %s with mandatory elements that you can use as a reference:
sv: Detta är ett minimalt exempel på %s med obligatoriska element som du kan använda som referens:

en: This is a read-only date input
sv: Detta är en skrivskyddad datuminmatning

en: This is a word reserved by WordPress
sv: Detta är ett ord som reserverats av WordPress

en: This is a word reserved by any of the Toolset plugins
sv: Detta är ett ord som reserverats av något av Toolset-insticksprogrammen

en: This is an attribute reserved by any of the Toolset plugins
sv: Detta är ett attribut som är reserverat av något av Toolset-insticksprogrammen

en: This is the complete changelog for Views:
sv: Detta är den kompletta ändringsloggen för Views:

en: This is the generated shortcode, based on the settings that you have selected:
sv: Detta är den genererade snabbkoden, baserad på de inställningar du har valt:

en: This list contains important information related to some Views updates that required extra information:
sv: Denna lista innehåller viktig information rörande några av Views uppdateringar där ytterligare information behövs:

en: This method makes it easy to achieve complex loop designs.
sv: Denna metod gör det enkelt att skapa komplexa slingdesigner.

en: This needs to be a non-negative number
sv: Detta måste vara ett icke-negativt tal

en: This option is mandatory
sv: Detta alternativ är obligatoriskt

en: This page already has all it needs to display the results.
sv: Den här sidan har redan allt som behövs för att visa resultatet.

en: This page should display the results of the custom search provided by the View <strong>%s</strong> used in a %s.
sv: Den här sidan ska visa resultatet av den anpassade sökningen via View <strong>%s</strong> som används i %s.

en: This page should display the results of the custom search provided by the View <strong>%s</strong>.
sv: Den här sidan ska visa resultatet av den anpassade sökningen via View <strong>%s</strong>.

en: This page will display the results of the custom search provided by the View <strong>%s</strong> used in a %s.
sv: Den här sidan visar resultatet av den anpassade sökningen via View <strong>%s</strong> som används i %s.

en: This popup will show usefull information about the elements being displayed: time needed to render, memory used, shortcodes details...
sv: Denna popup visar användbar information om de element som visas: renderingstid, minnesanvändning, detaljer om snabbkoder...

en: This section controls how the search form for your custom search will behave and appear.
sv: Den här delen bestämmer hur sökformuläret för din anpassade sökning visas och fungerar.

en: This section has unsaved changes, so you can not hide it
sv: Den här delen har ändringar som inte sparats så du kan inte dölja den

en: This section includes additional options for what content to load. You will see different options for posts, taxonomy and users.
sv: Den här delen inkluderar ytterligare alternativ för vilket innehåll som ska laddas. Du kan se olika val för inlägg, taxonomi och användare.

en: This section lets you control the settings of the theme for all the pages that use this Content Template.
sv: Det här avsnittet låter dig styra inställningarna för temat för alla sidor som använder den här innehållsmallen.

en: This section lets you control the settings of the theme for all the pages that use this layout.
sv: Det här avsnittet låter dig styra inställningarna för temat för alla sidor som använder den här layouten.

en: This section lets you control the settings of the theme for content that uses this layout.
sv: Det här avsnittet låter dig styra inställningarna för temat för innehåll som använder den här layouten.

en: This section lets you control the settings of the theme for the archive that uses this layout.
sv: Det här avsnittet låter dig styra inställningarna för temat för det arkiv som använder den här layouten.

en: This section lets you control the settings of the theme for this archive page.
sv: Det här avsnittet låter dig styra inställningarna för temat för den här arkivsidan.

en: This site is not using Bootstrap CSS
sv: Den här webbplatsen använder inte Bootstrap CSS

en: This site is not using Bootstrap CSS.
sv: Denna webbplats använder inte Bootstrap CSS.

en: This site is using Bootstrap 2.0
sv: Denna webbplats använder Bootstrap 2.0

en: This site is using Bootstrap 3.0
sv: Denna webbplats använder Bootstrap 3.0

en: This slug already exists. Please use another slug.
sv: Denna slug finns redan. Använd en annan slug.

en: This template includes single-ended shortcodes. Please close all shortcodes to avoid processing errors. %sRead more%s
sv: Den här mallen inkluderar enkelavslutade snabbkoder. Stäng alla snabbkoder för att undvika bearbetningsfel. %sLäs mer%s

en: This theme loads its own version of Bootstrap. You should select this option to avoid loading Bootstrap twice and causing display problems on the site's front-end
sv: Detta tema laddar sin egen version av Bootstrap. Du bör välja detta alternativ för att undvika att Bootstrap laddas två gånger och orsakar visningsproblem på webbplatsens besökssida

en: This version of Views includes major updates and improvements.
sv: Denna version av Views inkluderar stora uppdateringar och förbättringar.

en: This way, you can display a large number of results, in shorter pages.
sv: På det sättet kan du visa ett stort antal resultat på kortare sidor.

en: This will be added after the excerpt, as an invitation to keep reading.
sv: Detta läggs till efter utdraget som en inbjudan att läsa mer.

en: This will be displayed as a text or label for the link.
sv: Denna visas som en text eller etikett för länken.

en: This will be displayed on each iteration. The usual content is <code>[wpv-post-field name="field-name"]</code> where field-name is the custom field selected above.
sv: Detta kommer att visas på varje iteration. Det vanliga innehållet är <code>[wpv-post-field name="field-name"]</code> där fältnamnet är det anpassade fält som valts ovan.

en: This will be displayed when the condition is met.
sv: Detta kommer att visas när villkoret uppfylls.

en: This will be shown inside the container and along with the spinner
sv: Detta visas inuti behållaren och tillsammans med laddningssymbolen

en: This will display a footer language switcher styled as set in the WPML > Languages settings.
sv: Detta kommer att visa en språkväljare för sidfot som är stylad så som det har ställts in i WPML > språkinställningar.

en: This will display a language switcher styled as set in the WPML > Languages settings.
sv: Detta kommer att välja en språkväljare som är stylad på det sätt som ställts in i WPML > språkinställningar.

en: This will display just the form, you can then select where to display the results.
sv: Detta kommer enbart att visa formuläret och sedan kan du välja var resultaten ska visas.

en: This will display just the results, you need to add the form elsewhere targeting this page.
sv: Denna visar endast resultatet. Du måste lägga till formuläret någon annanstans och peka till den här sidan.

en: This will display the current page local navigation tree with ancestors, siblings and descendants.
sv: Detta kommer att visa den aktuella sidans lokala navigeringsträd med överordnade, syskon och underordnade.

en: This will display the full View.
sv: Denna visar hela View:n.

en: This will filter out posts of the following types, because they are not children of any other post type: %s
sv: Inlägg med följande typer filtreras ut eftersom de inte är underordnade några andra inläggstyper: %s

en: This will filter out posts of the following types, because they are not hierarchical: %s
sv: Detta kommer att filtrera bort inlägg av följande typer eftersom de inte är hierarkiska: %s

en: This will filter out posts of the following types, because they are not related to any other post type: %s
sv: Detta kommer att filtrera bort inlägg av följande typer eftersom de inte är kopplade till någon annan inläggstyp: %s

en: This will let you create maps on your site and use Views to plot WordPress posts on a Google Map.
sv: Detta låter dig skapa kartor på din plats och använda Views för att markera WordPress-inlägg på en Google-karta.

en: This will not delete the Content Template, it will just remove the link between it and the current element.
sv: Detta tar inte bort innehållsmallen utan endast länken mellan den och aktuellt element.

en: This will perform the whole View query and generate the output on-the-fly.
sv: Detta kommer att utföra hela View-förfrågan och generera data i farten.

en: This will return the cached output in case this View supports it.
sv: Detta kommer att returnera cachad utdata ifall denna View har stöd för det.

en: This will shorten the excerpt to a specific length. Leave blank for default.
sv: Detta kommer att förkorta utdraget till en specifik längd. Lämna tomt för standard.

en: Those Views filter by post IDs using a shortcode attribute. You may need to modify the Views shortcodes if post IDs have changed during import:
sv: Dessa Views filtrerar efter post-ID:n som använder ett kortkodsattribut. Du kan behöva ändra kortkoderna för dessa Views om posternas ID har ändrats under import:

en: Those Views have filters by IDs that were not correctly imported because they filter by posts that do not exist. Please review them:
sv: Dessa Views har filter efter ID:n som inte importerades korrekt eftersom de filtreras efter poster som inte finns. Granska dem:

en: Those options were registered using the Views Integration API.
sv: Dessa alternativ registrerades med hjälp av Views Integration API.

en: Thumbnail
sv: Minibild

en: Thumbnails
sv: Minibilder

en: Title
sv: Titel

en: Title and Description
sv: Titel och beskrivning

en: Title and description
sv: Rubrik och beskrivning

en: Title and description not saved
sv: Rubrik och beskrivning har inte sparats

en: Title and description updated
sv: Rubrik och beskrivning har uppdaterats

en: Title for the new page
sv: Den nya sidans titel

en: Title not saved
sv: Titel ej sparad

en: Title of the image
sv: Bildens titel

en: Title updated
sv: Titel uppdaterad

en: Title, body and custom fields
sv: Titel, brödtext och anpassade fält

en: Title, slug and description not saved.
sv: Titel, slug och beskrivning har inte sparats.

en: Title, slug and description updated.
sv: Titel, slug och beskrivning har uppdaterats.

en: Title:
sv: Titel:

en: To add WooCommerce fields to Views and Content Templates, you need to use <a href="%s" title="Getting started with WooCommerce Views">WooCommerce Views</a>.
sv: För att lägga till WooCommerce-fält i Views och innehållsmallar måste du använda <a href="%s" title="Komma igång med WooCommerce Views">WooCommerce Views</a>.

en: To allow a specific subdomain, use <code>subdomain.example.com</code>. To allow all possible subdomains, use <code>*.example.com</code>.
sv: För att tillåta användning av en underdomän, använd <code>subdomain.example.com</code>. För att tillåta användning av alla tillgängliga underdomäner, använd <code>*.example.com</code>.

en: To change these settings you should edit %1$s.
sv: Ändra dessa inställningar genom att redigera %1$s.

en: To create a custom search, position the cursor between the %s and %s shortcodes and click on the <strong>New filter</strong> button to insert filter elements.
sv: För att skapa en anpassad sökning placerar du pekaren mellan snabbkoderna %s och %s och klickar på knappen <strong>Nytt filter</strong> för att infoga filterelement.

en: To design templates for WooCommerce products, you need to have the <strong>WooCommerce Views</strong> plugin installed.
sv: Du måste ha insticksprogrammet <strong>WooCommerce Views</strong> installerat för att formge mallar för WooCommerce-produkter.

en: To design the WooCommerce products archive, you need to have the <strong>WooCommerce Views</strong> plugin installed.
sv: Du måste ha insticksprogrammet <strong>WooCommerce Views</strong> installerat för att formge WooCommerce produktarkiv.

en: To display %1$s you need to use a View that will list %2$s or %3$s and include a filter by the %4$s relationship.
sv: För att visa %1$s måste du använda en View som listar %2$s eller %3$s och inkluderar ett filter med relationen %4$s.

en: To display as a widget, go to <a href="%s">Appearance -> Widgets</a> and select the <strong>WP Views Filter</strong> widget.
sv: För att visa som en widget, gå till <a href="%s">Utseende -> Widgetar</a> och välj widgeten <strong>WP Views Filter</strong>.

en: To display as a widget, go to <a href="%s">Appearance -> Widgets</a> and select the <strong>WP Views</strong> widget.
sv: För att visa som en widget, gå till <a href="%s">Utseende -> Widgetar</a> och välj widgeten <strong>WP Views</strong>.

en: To display inside content (post, page, custom type), edit that content.
sv: För att visa i innehåll (inlägg, sida, anpassad typ) redigerar du innehållet.

en: To display inside content (post, post, custom type), edit that content.
sv: För att visa i innehåll (inlägg, anpassad inläggstyp), redigera det innehållet.

en: To display the %1$s that are connected to each %2$s, you will need to create a View.
sv: För att visa de %1$s kom är kopplade till varje %2$s måste du skapa en View.

en: To display the %1s you need to:
sv: För att visa %1s behöver du:

en: To do so, just head to the Views Settings page and look for the new <strong><em>Functions inside conditional evaluations</em></strong> section, and follow the instructions.
sv: För att göra detta tar du dig till sidan Inställningar för Views och letar upp sektionen <strong><em>Funktioner i utvärderingsvillkor</em></strong> och följer instruktionerna.

en: To do that, you need to declare here which theme options should be available to be used inside Views.
sv: För att göra det måste du ange här vilka temaalternativ som ska finnas tillgängliga att använda i Views.

en: To edit an existing filter, place the cursor inside it and click on <strong>Edit filter</strong>.
sv: För att ändra ett befintligt filter placerar du markören innanför det och klickar på <strong>Ändra filter</strong>.

en: To edit it, you need to get the Views plugin.
sv: För att redigera den måste du skaffa insticksprogrammet Views.

en: To get started easily, click on the <strong>Loop Wizard</strong>. You will select the loop style and the fields to display. Then, edit by adding you own HTML markup, media and additional fields.
sv: Klicka på <strong>slingguide</strong> för att enkelt komma igång. Du kommer att välja stil på slingan och hur fälten visas. Sedan redigerar du genom att lägga till dina egna HTML-tillägg, media och ytterligare fält.

en: To get this information, go to %1$sToolset Debug Information%2$s.
sv: För att få denna information, gå till %1$sToolset felsökningsinformation%2$s.

en: To insert click on the <strong>Clear form</strong> button.
sv: För att infoga klickar du på knappen <strong>Rensa formulär</strong>.

en: To insert click on the <strong>Submit button</strong> button.
sv: För att infoga, klicka på knappen <strong>Skickaknapp</strong>.

en: To insert this shortcode and set its option, click on the <strong>Text search</strong> button.
sv: Klicka på knappen <strong>Textsökning</strong> för att infoga denna snabbkod och ställa in dess alternativ.

en: To insert, click on the <strong>Spinner graphics</strong> button.
sv: För att infoga klickar du på knappen <strong>Laddningssymbol</strong>.

en: To learn more about adding custom CSS, please review our %1$sonline tutorial%2$s
sv: Se vår %1$sonlinevägledning%2$s för att lära dig mer om anpassad CSS

en: To learn more about adding custom JavaScript, please review our %1$sonline tutorial%2$s
sv: Se vår %1$sonlinevägledning%2$s för att lära dig mer om att lägga till Javaskript

en: To receive affiliate commission you have to provide your affiliate ID and Key.
sv: För att få samarbetsprovision måste du ange ditt partner-ID och din nyckel.

en: To reset your password, visit the following address:
sv: Gå till följande adress för att återställa lösenordet:

en: To translate static texts, wrap them in <code>[wpml-string][/wpml-string]</code> shortcodes.
sv: För att översätta statiska texter, inneslut dem mellan snabbkoderna <code>[wpml-string][/wpml-string]</code>.

en: Toggle Bootstrap Components
sv: Växla mellan Bootstrap-komponenter

en: Toggle Content Template panel: %s
sv: Växla till panel för innehållsmallar: %s

en: Toggleable, contextual menu for displaying lists of links. Made interactive with the dropdown JavaScript plugin.
sv: Växlingsbar, kontextuell meny för att visa en lista över länkar. Gjord interaktiv med JavaScript-listrutan.

en: Toolbar buttons
sv: Knappar på verktygsfältet

en: Toolset Debug
sv: Toolset felsökning

en: Toolset Debug Information
sv: Toolset felsökningsinformation

en: Toolset Export / Import
sv: Exportera/importera Toolset

en: Toolset Form
sv: Toolset-formulär

en: Toolset Help
sv: Toolset hjälp

en: Toolset Settings
sv: Toolset-inställningar

en: Toolset View
sv: Toolset-vy

en: Toolset WooCommerce Views templates
sv: Toolset WooCommerce Views-mallar

en: Toolset can display an admin bar menu in the backend to let you generate Toolset shortcodes in any page that you need them.
sv: Toolset kan visa en adminfältmeny i bakgrunden för att låta dig generera Toolset-snabbkoder på alla sidor där du behöver dem.

en: Toolset can display an admin bar menu in the frontend to let you create or edit Views and Content Templates related to the current page.
sv: Toolset kan visa en adminfältmeny på besökssidan för att låta dig skapa eller redigera Views och innehållsmallar som har att göra med den aktuella sidan.

en: Toolset date filters
sv: Toolset datumfilter

en: Toolset edit links
sv: Toolset-redigeringslänkar

en: Toolset shortcodes
sv: Toolset-snabbkoder

en: Toolset shortcodes menu in the admin bar
sv: Toolset snabbkodsmeny i adminfältet

en: Toolset should load Bootstrap 3.0
sv: Toolset borde ladda Bootstrap 3.0

en: Top
sv: Överst

en: Total MySQL queries
sv: Totalt antal MySQL-frågor

en: Total memory used
sv: Totalt minne använt

en: Total pages count
sv: Totalt antal sidor

en: Transition effect:
sv: Övergångseffekt:

en: Translatable string
sv: Översättningsbar sträng

en: Translating Views and Content Templates with WPML
sv: Översätta Views och innehållsmallar med WPML

en: Translations
sv: Översättningar

en: Trash
sv: Papperskorgen

en: Trash Content Templates
sv: Kasta innehållsmallar

en: Trash Views
sv: Kasta Views

en: Trash WordPress Archives
sv: Kasta WordPress-arkiv

en: Trashing it will also unassign it.
sv: Genom att kasta den kommer tilldelningen också att upphöra.

en: Trashing them will also unassign them.
sv: Genom att kasta dem kommer tilldelningen också att upphöra.

en: Troubleshooting Page
sv: Felsökningssida

en: Type a name
sv: Skriv ett namn

en: Type of control
sv: Typ av kontroll

en: Type of control to display.
sv: Typ av kontroll att visa.

en: Type the title of the page
sv: Ange titel för sidan

en: Type to search for users...
sv: Skriv för att söka efter användare...

en: Types Fields
sv: Typesfält

en: Types fields
sv: Typfält

en: Types fields do not include spaces or dots in their meta key, so it can be disabled if this site only has Views filters by Types fields.
sv: Types-fält inkluderar inte mellanslag eller punkter i sin metanyckel så detta kan inaktiveras om webbplatsen enbart har Views-filter för Types-fält.

en: Types plugin is required.
sv: Types insticksprogram krävs.

en: Typography
sv: Typografi

en: URL of term archive page
sv: Term-arkivsidans URL

en: URL of the active theme's directory
sv: Det aktiva temats mapp-URL

en: URL of the image
sv: Bildens URL

en: URL parameter
sv: URL-parameter

en: URL parameter for the lower and higher ends of the comparison
sv: URL-parameter för de lägre och högre jämförelsedelarna

en: URL parameter to use
sv: URL-parameter att använda

en: URL parameter to use (higher end)
sv: URL-parameter att använda (högre del)

en: URL parameter to use (lower end)
sv: URL-parameter att använda (lägre del)

en: URL to custom password reset page
sv: URL till anpassad sida för återställning av lösenord

en: URL to custom password reset page when reset password link is clicked in reset password email. Defaults to WordPress reset password URL.
sv: URL till anpassad sida för återställning av lösenord när återställningslänken i e-postmeddelandet klickas på. Används som standard för WordPress URL för lösenordsåterställning.

en: URL to redirect to after retrieving the lost password. Defaults to the current URL. Redirect is only supported to the URLs within the current blog (or site). Redirection to external URLs (or sites) is not supported.
sv: URL att omdirigera till efter återhämtning av glömt lösenord. Används som standard-URL. Omdirigering kan endast göras för URL:er i aktuell blogg (eller webbplats). Omdirigering av externa URL:er (eller webbplatser) stöds inte.

en: URL to redirect users after failed password reset operation. Defaults to the current URL.
sv: URL att omdirigera användare till när återställning av lösenordet misslyckas. Används som standard-URL.

en: URL to redirect users after failed password retrieval operation. Defaults to the current URL.
sv: URL att omdirigera användare till när åtgärden för återhämtning av lösenord misslyckas. Används som standard-URL.

en: URL to redirect users after login in. Defaults to the current URL.
sv: URL som användare ska omdirigeras till efter inloggning. Som standard till aktuell URL.

en: URL to redirect users after logout. Defaults to the current URL. Redirect is only supported to the URLs within the current blog (or site). Redirection to external URLs (or sites) is not supported.
sv: URL för att omdirigera användare efter utloggning. Aktuell URL är standard. Omdirigering stöds endast för URL:er i den aktuella bloggen (eller webbplatsen). Omdirigering till externa URL:er (eller webbplatser) stöds inte.

en: URL to redirect users after resetting the password. Defaults to the current URL.
sv: URL att omdirigera användare till efter återställning av lösenord. Används som standard-URL.

en: URL to redirect users after sending password retrieval link. Defaults to the current URL.
sv: URL att omdirigera användare till när återhämtningslänk för lösenord har skickats. Används som standard-URL.

en: URL to redirect users when the login fails. Defaults to the current URL.
sv: URL för att omdirigera användare när inloggning misslyckas. Aktuell URL är standard.

en: Unable to create a default language translation for post #%d (%s).
sv: Det gick inte att skapa en standardspråköversättning för inlägget #%d (%s).

en: Unable to create file "%s". Please check permissions on the server.
sv: Det gick inte att skapa filen "%s". Kontrollera behörigheterna på servern.

en: Unable to create table %s due to a MySQL Error: %s
sv: Det gick inte att skapa tabellen %s p.g.a. ett MySQL-fel: %s

en: Unable to delete snippet file "%s"
sv: Det går inte att ta bort kodavsnittsfilen "%s"

en: Unable to delete the ".maintenance" file.
sv: Det går inte att ta bort ".maintenance"-filen.

en: Unable to load %s %d (%s).
sv: Det går inte att läsa in %s %d (%s).

en: Unable to migrate an association from post #%d to #%d to a relationship "%s"
sv: Det går inte att migrera en association från inlägget #%d till #%d till en relation "%s"

en: Unable to open zip file
sv: Kunde inte öppna komprimerad fil

en: Unable to process the template for the ".maintenance" file.
sv: Det går inte att bearbeta mallen för ".maintenance"-filen.

en: Unable to rename the relationship slug "%s" to "%s" because it is already in use.
sv: Det går inte att byta namn på relationsluggen "%s" till "%s" eftersom det redan används.

en: Unable to rename the relationship slug "%s" to "%s" because it is too long. The maximum allowed length is %d characters.
sv: Det går inte att byta namn på relationsluggen "%s" till "%s" eftersom det är för långt. Maxantalet tillåtna tecken är %d.

en: Unable to rename the relationship slug "%s" to "%s" because only lowercase letters, numbers, underscores and dashes are allowed.
sv: Det går inte att byta namn på relationsluggen "%s" till "%s" eftersom endast små bokstäver, siffror, understreck och bindestreck är tillåtna.

en: Unable to update the snippet file "%s".
sv: Det går inte att uppdatera kodavsnittsfilen "%s".

en: Unchecked
sv: Avmarkerad

en: Undo
sv: Ångra

en: Unexpected error
sv: Oväntat fel

en: Unexpected error. Nothing was changed.
sv: Oväntat fel. Inget har ändrats.

en: Unexpected output of the code snippet: %s
sv: Oväntade utdata från kodavsnittet: %s

en: Unformatted
sv: Oformaterad

en: Unknown error.
sv: Okänt fel.

en: Unknown framework
sv: Okänt ramverk

en: Unknown shortcode
sv: Okänd snabbkod

en: Unless you change it, the wizard will automatically omit the wrapping DIV around the View when it's finished.
sv: Om du inte ändrar det kommer guiden automatiskt att utelämna omslutnings-DIV runt din View när den är klar.

en: Unless you edit it, this filter will not be applied at all.
sv: Såvida du inte ändrar det kommer detta filter inte att tillämpas alls.

en: Unlock editor
sv: Lås upp redigerare

en: Unnamed View
sv: Ej namngiven View

en: Unordered List
sv: Osorterad lista

en: Unordered list
sv: Osorterad lista

en: Unrecognized action name.
sv: Åtgärdsnamnet känns inte igen.

en: Unsupported page
sv: Ej stödd sida

en: Unsupported post type archives
sv: Arkiv för ej stödda inläggstyper

en: Untrusted data
sv: Obetrodda data

en: Untrusted user
sv: Obetrodd användare

en: Untrusted user.
sv: Obetrodd användare.

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update URLs after loading search results
sv: Uppdatera URL:er efter att sökresultaten laddats

en: Update changes
sv: Uppdatera ändringar

en: Update changes: [wpv-if] shortcodes
sv: Ändringar i uppdateringen: [wpv-if] snabbkoder

en: Update completed!
sv: Uppdatering klar!

en: Update shortcode
sv: Uppdatering snabbkod

en: Update the Relevanssi settings and rebuild the index
sv: Uppdatera Relevanssi-inställningarna och bygg om index

en: Update the URL of the page when paginating the View
sv: Uppdatera URL för sidan vid sidnumrering av View

en: Update the URL of the page when paginating the WordPress Archive
sv: Uppdatera URL för sidan vid sidnumrering av WordPress Archive

en: Update the View results every time an input changes
sv: Uppdatera resultaten från View varje gång en indata ändras

en: Update the View results only when clicking on the search button
sv: Uppdatera View-resultatet endast vid klick på sök-knappen

en: Update the Views results without reloading the page
sv: Uppdatera Views resultat utan att ladda om sidan

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Upload Error: Invalid NONCE
sv: Uppladdningsfel: Ogiltig NONCE

en: Upload Image
sv: Ladda upp bild

en: Upload file
sv: Ladda upp fil

en: Usage
sv: Användning

en: Usage for archive loops
sv: Användning för arkivslingor

en: Usage for custom post archives
sv: Användning för anpassade inläggsarkiv

en: Usage for single page
sv: Användning för enskild sida

en: Usage for taxonomy archives
sv: Användning för taxonomiarkiv

en: Use Content Templates as chunks of content that will be repeated in each element of the loop.
sv: Använd innehållsmallar som samlade delar av innehåll som kommer att upprepas i varje element i slingan.

en: Use HTML and CSS to style the filter.
sv: Använd HTML och CSS för att styla filtret.

en: Use a Content Template to group the fields in this loop
sv: Använd en innehållsmall för att gruppera fälten i denna slinga

en: Use an existing page
sv: Använd en befintlig sida

en: Use another WordPress Archive for this archive loop
sv: Använd ett annat WordPress-arkiv till denna arkivslinga

en: Use any button to trigger a dropdown menu by placing it within a .btn-group and providing the proper menu markup.
sv: Använd en valfri knapp för att aktivera en listruta genom att lägga den i en .btn-grupp och tillhandahålla det rätta menypålägget.

en: Use as spinner image
sv: Använd som laddningsbild

en: Use the "formatting and editing instructions" bar at the bottom of the editor to see full editing instructions.
sv: Använd listen "formaterings- och redigeringsinstruktioner" längst ner i redigeraren för att se kompletta redigeringsinstruktioner.

en: Use the Framework value for
sv: Använd ramverksvärdet för

en: Use the cached version if it is available
sv: Använd den cachade versionen om den finns tillgänglig

en: Use the current theme's setting
sv: Använd det aktuella temats inställningar

en: Use the form below to register options.
sv: Använd formuläret nedan för att registrera alternativ.

en: Use the same Content Templates for all languages
sv: Använd samma innehållsmallar för alla språk

en: Use the submit button to get results based on the form values
sv: Använd skicka-knappen för att få resultat baserat på formulärets värden

en: Use the well as a simple effect on an element to give it an inset effect.
sv: Använd brunnen som en enkel effekt på ett element för att ge den en infälld effekt.

en: Use this button to edit the Form in the Toolset Forms editor.
sv: Använd den här knappen för att redigera formuläret i redigeringsprogrammet Toolset Forms.

en: Use this button to edit the View in the Views Toolset editor.
sv: Använd denna knapp för att redigera vyn i redigeringsprogrammet Views Toolset.

en: Use this to add your own classnames to the text input.
sv: Använd detta för att lägga till klassnamn i textinmatningen.

en: Use this to add your own styling to the text input.
sv: Använd detta för att lägga till din egen stil till textinmatningen.

en: Use this to search in both post contents and titles
sv: Använd detta för att söka både i inläggsinnehåll och titlar

en: Use this to search just in titles
sv: Använd denna för att enbart söka i titlar

en: Use values like <em>id</em>, <em>count</em>, <em>name</em> or <em>slug</em>.
sv: Använd värden som <em>id</em>, <em>antal</em>, <em>namn</em> eller <em>slug</em>.

en: Use values like <em>user_email</em>, <em>user_login</em>, <em>display_name</em>, <em>user_nicename</em>, <em>user_url</em>, <em>user_registered</em> or <em>include</em>. You can sort by a usermeta field simply using the value <em>user-field-xxx</em> where xxx is the user field slug.
sv: Använd värden såsom <em>user_email</em>, <em>user_login</em>, <em>display_name</em>, <em>user_nicename</em>, <em>user_url</em>, <em>user_registered</em> eller <em>include</em>. Du kan sortera efter ett användarmetafält genom att använda värdet <em>användarfält-xxx</em>, där xxx är användarfältets slug.

en: Used for
sv: Använt för

en: Used on
sv: Använd på

en: User
sv: Användare

en: User Email
sv: Användarens e-post

en: User Field - %s
sv: Användarfält - %s

en: User Guides
sv: Användarvägledningar

en: User ID
sv: Användar-ID

en: User Login
sv: Användarinloggning

en: User Login Name
sv: Användarens inloggningsnamn

en: User Spam Status
sv: Status för användarspam

en: User Status
sv: Användarstatus

en: User URL
sv: Användarens url

en: User Url
sv: Användar-URL

en: User View
sv: Användarvisning

en: User basic data
sv: Grunddata för användare

en: User data
sv: Användardata

en: User display name
sv: Användarens visningsnamn

en: User email
sv: Användarens e-postadress

en: User field - %s
sv: Användarfält - %s

en: User fields
sv: Användarfält

en: User filters
sv: Användarfilter

en: User login
sv: Användarinloggning

en: User name
sv: Användarnamn

en: User nicename
sv: Användarens alias

en: User order on a filter
sv: Användarordning på ett filter

en: User post count
sv: Antal inlägg av användare

en: User registered date
sv: Användarens registreringsdatum

en: User role
sv: Användarroll

en: User selection
sv: Användarurval

en: User to edit
sv: Användare att redigera

en: Usermeta field - %s
sv: Användarmetafält - %s

en: Usermeta field filter
sv: Filter för usermeta-fält

en: Username or Email
sv: Användarnamn eller e-post

en: Username: %s.
sv: Användarnamn: %s.

en: Users
sv: Användare

en: Users fields
sv: Användarfält

en: Users filter
sv: Användarfilter

en: Users with
sv: Användare med

en: Users with this display name
sv: Användare med detta visningsnamn

en: Using a search filter on the search archive might have unexpected results
sv: Användning av sökfilter på sökarkivet kan ge oväntade resultat

en: Using existing custom field values
sv: Använd befintliga anpassade fältvärden

en: Using manually entered values
sv: Använd manuellt angivna värden

en: Using pagination you can also implement sliders.
sv: När du använder sidonumrering kan du också implementera skjutreglage.

en: Using this Content Template
sv: Med denna innehållsmall

en: Using this comparison
sv: Använd denna jämförelse

en: Using this layout
sv: Med denna layout

en: Using this option for new designs is not recommended.
sv: Det rekommenderas inte att använda detta alternativ för nya designer.

en: Validation
sv: Validering

en: Value
sv: Värde

en: Version %s or higher required
sv: Version %s eller senare krävs

en: Vertical crop position
sv: Vertikal beskärningsposition

en: Video Tutorial
sv: Videovägledning

en: View
sv: Visa

en: View HTML output
sv: Utdata för View HTML

en: View ID not set.
sv: View-ID har inte angivits.

en: View Views
sv: Visa Views

en: View Views-Templates
sv: Visa Views-mallar

en: View Wrapper
sv: Visa omslutning

en: View caching settings
sv: Cashningsinställningar för View

en: View containing the form:
sv: View som innehåller formuläret:

en: View default settings will be applied for empty inputs.
sv: Standardinställningar för View kommer att tillämpas för tomma inmatningar.

en: View loop
sv: Visa slinga

en: View moved to the Trash.
sv: View flyttad till papperskorgen.

en: View name
sv: View-namn

en: View not found
sv: View hittades inte

en: View not saved
sv: View har inte sparats

en: View permanently deleted.
sv: View permanent borttagen.

en: View purpose
sv: Views funktion

en: View restored from the Trash.
sv: View återställd från papperskorgen.

en: View saved
sv: View har sparats

en: View selection
sv: Visa val

en: View wrapper saved
sv: View-omslutning sparad

en: View: %s - end
sv: View: %s - slut

en: Views 1.12 release notes
sv: Views 1.12 versionsinformation

en: Views 2.6.3 release notes
sv: Views 2.6.3 versionsinformation

en: Views API functions do not work before the init hook.
sv: Views API-funktioner fungerar inte före init hake.

en: Views Documentation
sv: Dokumentation på Views

en: Views Help
sv: Hjälp för Views

en: Views Import
sv: Import av Views

en: Views Integration
sv: Integrering av Views

en: Views Lite 2.6.3 release notes
sv: Views Lite 2.6.3 versionsinformation

en: Views Pagination
sv: Views sidnumrering

en: Views Shortcodes
sv: Views snabbkoder

en: Views Training
sv: Views-träning

en: Views and WPML integration
sv: Views- och WPML-integrering

en: Views conditional output
sv: Views villkorliga utdata

en: Views debugger will need to open a popup window, but your browser may block it.
sv: Views avbuggare måste öppnas i ett popup-fönster, men din webbläsare kanske blockerar det.

en: Views elements in this Module
sv: Views element i den här modulen

en: Views formatted output
sv: Views-formaterade utdata

en: Views import complete
sv: Import av Views har slutförts

en: Views import summary
sv: Views importsammanfattning

en: Views integration with theme options
sv: Views-integrering med temaalternativ

en: Views loads content from the database and displays it on the site.
sv: Views hämtar innehåll från databasen och visar det på platsen.

en: Views plugin lets you design single pages, display content from the database and customize standard listing pages.
sv: Views insticksprogram låter dig designa enskilda sidor, visa innehåll från databasen och skräddarsy standardiserade listsidor.

en: Views raw output
sv: Rå utdata av Views

en: Views results can be cached if they meet some requirements, so they are displayed faster in the frontend.
sv: Views resultat kan cachas om de uppfyller vissa krav, så att de visas snabbare i frontend.

en: Views shortcodes documentation
sv: Views kortkoder, dokumentation

en: Views subscription
sv: Prenumeration på Views

en: Views update history
sv: Views uppdateringshistorik

en: Views usage
sv: Views-användning

en: Views will not accept generic PHP functions or auxiliar WordPress functions like <code>require</code>, <code>require_once</code>, <code>include</code>, <code>include_once</code>, <code>locate_template</code>, <code>load_template</code>, <code>apply_filters</code>, <code>call_user_func_array</code>.
sv: Views accepterar inte generiska PHP-funktioner eller extra WordPress-funktioner <code>require</code>, <code>require_once</code>, <code>include</code>, <code>include_once</code>, <code>locate_template</code>, <code>load_template</code>, <code>apply_filters</code>, <code>call_user_func_array</code>.

en: Views will provide a wizard that lets you design how the results display.
sv: Views har en guide som låter dig designa hur resultatet visas.

en: Views/Content Templates debug information
sv: Felsökningsinformation för Views/Innehållsmallar

en: Visitors will be able to search through your content using different search criteria.
sv: Besökare kommer att kunna söka genom ditt innehåll genom att använda olika sökkriterier.

en: WP Views Filter
sv: WP View-filter

en: WPA moved to trash
sv: WPA flyttad till papperskorgen

en: WPA not moved to trash
sv: WPA ej flyttad till papperskorgen

en: WPML Translation Management must be active for this link to work.
sv: WPML Translation Management måste vara aktiv för att denna länk ska fungera.

en: WPML context
sv: Sammanhang för WPML

en: WPML integration
sv: WPML-integrering

en: WYSIWYG Editor
sv: Det du der är det du får-redigerare

en: Want to add complex fields?
sv: Vill du lägga till komplexa fält?

en: Want to display posts that belong to this taxonomy? Learn about %sinserting child Views to Taxonomy Views%s.
sv: Vill du visa inlägg som tillhör den här taxonomin? Lär dig om %sinserting child Views to Taxonomy Views%s

en: Want to edit Views, CRED forms and Layouts? Get the full <em>Toolset</em> package!
sv: Vill du redigera Views, CRED-formulär och Layouts? Skaffa det kompletta <em>Toolset</em>-paketet!

en: Want to see this in action?
sv: Vill du se detta i praktiken?

en: Warning
sv: Varning

en: Watch this URL parameter.
sv: Titta på denna URL-parameter.

en: Watch this URL parameter. Defaults to "s", which is the natural search parameter.
sv: Kontrollera denna URL-parameter. Är som standard "s", vilket är den naturliga sökparametern.

en: We escaped the title before saving.
sv: Vi escapeskyddade titeln innan vi sparade.

en: We have changed the way that the <strong>[wpv-if]</strong> conditional shortcode works.
sv: Vi har ändrat på vilket sätt villkorliga snabbkoder för <strong>[wpv-if]</strong> fungerar.

en: We have detected the following frameworks on your site:
sv: Vi har upptäckt följande ramverk på din webbplats:

en: Week
sv: Vecka

en: Weeks can only be numbers between 1 and 53
sv: Veckor kan endast ha ett tal mellan 1 och 53

en: Wells
sv: Brunnar

en: What are these fields?
sv: Vilka är dessa fält?

en: What content will this template be for?
sv: Vilket innehåll ska den här mallen vara för?

en: What do you want to include here?
sv: Vad vill du inkludera här?

en: What kind of Archive do you want to create?
sv: Vilken typ av arkiv vill du skapa?

en: What kind of display do you want to create?
sv: Vilken typ av visning vill du skapa?

en: What loop will this Archive be used for?
sv: Vilken slinga ska det här arkivet användas till?

en: What to display
sv: Vad som ska visas

en: When doing manual AJAX pagination on a View or WordPress Archive, you can add each page to the browser history, so it can be reached using the back and forth browser buttons. You can either enable this feature (and control it on each View or WordPress Archive) or disable it globally.
sv: Vid manuell AJAX-sidnumrering i View eller WordPress Archive kan du lägga till varje sida i webbläsarhistorik så att den kan nås med webbläsarens framåt- eller bakåtknappar. Du kan antingen aktivera denna funktion (och styra den i varje View eller WordPress Archive) eller inaktivera det helt.

en: When loading custom search results using AJAX, you can adjust the URL to match the options selected, so it can be used to link to those specific results. You can either enable this feature (and control it on each View or WordPress Archive) or disable it globally.
sv: När man läser in anpassade sökresultat med hjälp av AJAX kan du anpassa URL:et för att matcha de valda alternativen så att det kan användas för att länka till de specifika resultaten. Du kan antingen aktivera denna funktion (och styra den i varje View eller WordPress Archive) eller inaktivera den helt.

en: When that theme option holds more than one value, display this separator between them
sv: När detta temaalternativ har fler än ett värde, visa denna separator mellan dem

en: When there are more than one values on that URL parameter, display this separator between them.
sv: När det finns fler än ett värde på URL-parametern, visa den här avskiljaren mellan dem.

en: When to update the Views results
sv: När resultaten från Views ska uppdateras

en: When you display this in the frontend, the content of this box gets displayed.
sv: När du visar detta i frontend visas innehållet i den här rutan.

en: When you insert the search form, Views will offer you where to display the results.
sv: När du infogat sökformuläret ger Views förslag på var resultatet kan visas.

en: When you select the "List with separators" style, all line breaks and tabs will be removed from the View output if you have omitted the wrapping DIV around the View.
sv: När du väljer stilen "Lista med avgränsare" kommer alla radbrytningar och tabbar att tas bort från View-utdata om du har utelämnat omslutnings-DIV kring din View.

en: Where do you want to display the results of this search?
sv: Var vill du visa den här sökningens resultat?

en: Where do you want to display the results?
sv: Var vill du visa resultatet?

en: Where to search
sv: Var du söker

en: Whether the condition should be compared to TRUE or to FALSE.
sv: Oavsett om villkoret ska jämföras med SANT eller med FALSKT.

en: Whether the excerpt should be wrapped in paragraph tags.
sv: Om utdraget ska bäddas in mellan paragraftaggar.

en: Whether the spinner should be added at the beginning or the end of the container
sv: Om laddningssymbolen ska läggas till i början eller i slutet av containern

en: Which options to display in the form inputs
sv: Vilka val som ska visas i formulärets inmatningar

en: While not always necessary, sometimes you need to put your DOM in a box. For those situations, try the panel component.
sv: Även om det inte alltid är nödvändigt måste du ibland placera din DOM i en ruta. I sådana situationer, prova panelkomponenten.

en: With Modules, you can easily reuse your designs in different websites and create your own library of building blocks.
sv: Med moduler kan du enkelt återanvända dina designer på olika webbplatser och skapa ditt eget bibliotek med byggblock.

en: WooCommerce Views filter fields
sv: fält för WooCommerce Views-filter

en: WooCommerce is currently overriding the template for products and your design will not be used.
sv: Din design kommer inte att användas då produktmallen åsidosätts av WooCommerce för närvarande.

en: WooCommerce is currently overriding the template for products archive and your design will not be used.
sv: Din design kommer inte att användas då produktarkivmallen åsidosätts av WooCommerce för närvarande.

en: WordPres Archive
sv: WordPress-arkiv

en: WordPress Archive
sv: WordPress-arkiv

en: WordPress Archive HTML output
sv: HTML-utdata för WordPress-arkiv

en: WordPress Archive loop
sv: WordPress arkivslinga

en: WordPress Archive moved to the Trash.
sv: WordPress-arkiv har flyttats till papperskorgen.

en: WordPress Archive name
sv: Namn på WordPress-arkiv

en: WordPress Archive permanently deleted.
sv: WordPress-arkiv har raderats permanent.

en: WordPress Archive purpose
sv: WordPress Archive-syfte

en: WordPress Archive restored from the Trash.
sv: WordPress-arkiv har återställts från papperskorgen.

en: WordPress Archive used
sv: WordPress-arkiv använt

en: WordPress Archive: %s - end
sv: WordPressarkiv: %s - slut

en: WordPress Archive: %s - start
sv: WordPressarkiv: %s - start

en: WordPress Archives
sv: WordPress-arkiv

en: WordPress Archives and Content Templates settings updated
sv: Inställningar för WordPress-arkiv och innehållsmallar har uppdaterats

en: WordPress Archives documentation
sv: Dokumentation för WordPress-arkiv

en: WordPress Archives let you customize standard listing pages. You will be able to customize the blog, custom post archives, taxonomy pages and other standard listing pages.
sv: WordPress-arkiv låter dig skräddarsy standardiserade listsidor. Du kan skräddarsy bloggen, anpassade inläggsarkiv, taxonomisidor och andra standardiserade listsidor.

en: WordPress Archives let you customize the output of standard Archive pages.
sv: WordPress-arkiv låter dig anpassa utdata för standard-arkivsidor.

en: WordPress Formatting Date and Time
sv: WordPress-formatering av datum och tid

en: WordPress address (URL)
sv: WordPress-adress (URL)

en: WordPress bloginfo function
sv: WordPress blogginfo-funktion

en: WordPress date formats
sv: WordPress datumformat

en: WordPress get_userdata function
sv: WordPress get_userdata-funktion

en: WordPress version
sv: WordPress-version

en: Words
sv: Ord

en: Would you like to clear them?
sv: Vill du rensa dem?

en: Wrap all the fields into a Content Template, so you can edit the content of the loop easily
sv: Bädda in alla fälten i en innehållsmall så kan du enkelt ändra slingans innehåll

en: Wrap the excerpt in a paragraph
sv: Bädda in utdraget i paragrafen

en: Wrapper for the Loop section.
sv: Omslutning för slingdelen.

en: Wrapper for the custom search controls.
sv: Container för kontroller för anpassad sökning.

en: Wrapper for the entire filter section, including the pagination controls and custom search.
sv: Container för hela filter-sektionen, inklusive kontroller för sidnumrering och anpassad sökning.

en: Wrapper for what to display when the query doesn't find results.
sv: Container för vad som ska visas när inga resultat för sökfrågan hittas.

en: Wrapper for what to display when the query finds results.
sv: Container för vad som ska visas när resultat för sökfrågan hittas.

en: Wrong callback function: %s.
sv: Fel återanropsfunktion: %s.

en: Wrong data
sv: Fel data

en: Wrong data.
sv: Fel data.

en: Wrong filter action
sv: Fel filteråtgärd

en: Wrong nonce
sv: Fel nonce

en: Wrong or Missing View ID.
sv: Fel eller saknat View-ID.

en: Wrong or missing ID.
sv: Felaktigt eller saknat ID.

en: Wrong or missing View ID.
sv: Fel eller saknat View-ID.

en: Wrong or missing View.
sv: Fel eller saknad View.

en: Wrong or missing data.
sv: Felaktig eller saknad data.

en: Wrong or missing query.
sv: Fel eller saknad fråga.

en: Wrong or missing shortcode.
sv: Felaktig eller saknad snabbkod.

en: Year
sv: År

en: Year archives
sv: Årsarkiv

en: Year: %s
sv: År: %s

en: Years can only be a four digits number
sv: År kan endast vara ett fyrsiffrigt tal

en: Yes (recommended)
sv: Ja (rekommenderas)

en: You are almost done with this custom search provided by the View <strong>%s</strong>.
sv: Du är snart klar med den här anpassade sökningen via View <strong>%s</strong>.

en: You are being redirectd. Please Wait.
sv: Du omdirigeras. Vänta.

en: You are only displaying the %1s in this widget.
sv: Du visar bara %1s i denna widget.

en: You are running Views and WPML, but missing the String Translation module.
sv: Du kör Views och WPML men saknar modulen String Translation.

en: You are trying to edit a Content Template translation. Only original laguage can be edited here. Please edit the translation through WPML Translation Management.
sv: Du försöker redigera översättningen av en innehållsmall. Endast originalspråket kan redigeras här. Redigera översättningen via WPML Translation Management.

en: You are using %1$s to design this page, but there is already a template <em>%2$s</em> created by %3$s for %4$s. This may work, but could produce visual glitches. Please consider using %5$s only for the template OR for this page.
sv: Du använder %1$s för att designa denna sida, men det finns redan en mall <em>%2$s</em> skapad av %3$s för %4$s. Detta kan fungera, men kan producera synliga buggar. Fundera på att enbart använda %5$s till mallen ELLER till denna sida.

en: You are viewing the read-only version of this %s.
sv: Du ser den skrivskyddade versionen av denna %s.

en: You are viewing the read-only version of this View. To edit it, you need to get Views plugin.
sv: Du visar den skrivskyddade versionen av denna View. För att redigera den behöver du skaffa insticksprogrammet Views.

en: You are viewing the read-only version of this WordPress Archive. To edit it, you need to get Views plugin.
sv: Du ser den skrivskyddade versionen av detta WordPress-arkiv. För att redigera det måste du skaffa insticksprogrammet Views.

en: You attempted to edit a Content Template that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
sv: Du försökte att redigera en innehållsmall som inte finns. Den kanske har tagits bort?

en: You attempted to edit a View that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
sv: Du försökte att redigera en View som inte existerar. Den kanske har tagits bort?

en: You attempted to edit a WordPress Archive that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
sv: Du försökte redigera ett WordPress-arkiv som inte finns. Det kanske har tagits bort?

en: You can add HTML for styling and switch the order of those two sections.
sv: Du kan lägga till HTML för formgivning och ändring av ordningen på dessa två delarna.

en: You can add a reset button to this form
sv: Du kan lägga till en återställningsknapp för det här formuläret

en: You can add a text search to this form
sv: Du kan lägga till en textsökning i detta formulär

en: You can add custom CSS styling to the CSS editor and it will be loaded when you display this in the frontend.
sv: Genom att lägga till anpassad CSS i CSS-redigeraren läses denna in när sidan visas i frontend.

en: You can add custom JavaScript to the JS editor and it will be loaded when you display this in the frontend.
sv: Genom att lägga till anpassad Javaskript i JS-redigeraren läses denna in när sidan visas i frontend.

en: You can add javascript callbacks when some events are triggered
sv: Du kan lägga till javascript-återanrop (callbacks) när en händelse utlöses

en: You can add only audio.
sv: Du kan endast lägga till ljud.

en: You can add only images.
sv: Du kan endast lägga till bilder.

en: You can add only video.
sv: Du kan endast lägga till video.

en: You can add shortcodes to post fields, and also your own HTML and CSS to style the fields and design the page template.
sv: Du kan lägga till snabbkoder till inläggsfält och även dina egna HTML och CSS för att formge fälten och designa sidmallen.

en: You can also call this Template using a shortcode [wpv-post-body view_template="XX"] to render specific information about the current post.
sv: Du kan också anropa denna mall med en snabbkod [wpv-post-body view_template="XX"] för att återge specifik information om det aktuella inlägget.

en: You can also click on the <strong>Text search</strong> button to add a search box for visitors
sv: Du kan även klicka på knappen <strong>Textsökning</strong> för att lägga till en sökruta för besökare

en: You can also insert fields manually.
sv: Du kan också infoga fält manuellt.

en: You can automatically adjust the URL of the page every time that the search results are updated:
sv: Du kan automatiskt anpassa sidans URL varje gång sökresultaten uppdateras:

en: You can change the appearance by adding HTML and CSS.
sv: Du kan ändra utseendet genom att lägga till HTML och CSS.

en: You can change the default pagination size for the site in the %1$sreading options %2$s.
sv: Du kan ändra standardstorleken för sidnumrering på webbplatsen i %1$släsalternativ %2$s.

en: You can choose a different PHP template for WooCommerce products in %1$sToolset->WooCommerce Views%2$s.
sv: Du kan välja en annan PHP-mall för WooCommerce-produkter i %1$sToolset->WooCommerce Views%2$s.

en: You can copy and paste this shortcode wherever you want to display the results: %s
sv: Du kan kopiera och klistra in den här snabbkoden när du vill visa resultatet: %s

en: You can create an excerpt based on the number of words or characters.
sv: Du kan skapa ett utdrag baserat på antal ord eller tecken.

en: You can delete them all at once or open the editor and delete individual filters.
sv: Du kan radera alla på samma gång eller öppna redigeraren och radera enskilda filter.

en: You can display the related %1$s for the current %2$s.
sv: Du kan visa den relaterade %1$s för den aktuella %2$s.

en: You can display the related %1$s if this Content Template is set to display %2$s.
sv: Du kan visa den relaterade %1$s om denna innehållsmall är inställd för att visa %2$s.

en: You can display the related %1$s if this View is set to display %2$s or %3$s and has a filter by the %4$s relationship.
sv: Du kan visa den relaterade %1$s om denna View är inställd för att visa %2$s eller %3$s och har ett filter med %4$s relationship.

en: You can display the related %1$s if this View is set to display %2$s.
sv: Du kan visa de relaterade %1$s om denna View är inställd för att visa %2$s.

en: You can display the search inside content or as a widget.
sv: Du kan visa sökningen i innehåll eller som en widget.

en: You can display them together, on one page, or have the search in one page and the results on another page.
sv: Du kan visa dem tillsammans på samma sida eller ha sökningen på en sida och resultatet på en annan.

en: You can display this View inside content or as a widget.
sv: Du kan visa denna View i innehåll eller som en widget.

en: You can display your spinner inside different kind of HTML elements
sv: Du kan visa din laddningssymbol inuti olika sorters HTML-element

en: You can download Relevanssi it from %3$swordpress.org%4$s and ask your site administrator to install it.
sv: Du kan ladda ner Relevanssi från %3$swordpress.org%4$s och be din webbplatsadministratör att installera det.

en: You can edit its content in one place and use it in several places.
sv: Du kan redigera dess innehåll på en plats och använda det på flera platser.

en: You can edit the text between the shortcodes and use any HTML.
sv: Du kan ändra texten mellan snabbkoderna och använda valfri HTML.

en: You can enable the legacy Views Maps plugin if you already use in your site.
sv: Du kan aktivera det äldre insticksprogrammet Views Maps om du redan använder det på din webbplats.

en: You can enable/disable the edit links on the frontend for Views, Content Templates and WordPress Archives. Remember that the frontend edit links are only visible to administrators.
sv: Du kan aktivera/inaktivera redigeringslänkarna i frontend för Views, innehållsmallar och WordPress-arkiv. Kom ihåg att redigeringslänkar i frontend bara är synliga för administratörer.

en: You can execute custom javascript functions before and after the View results are updated:
sv: Du kan köra anpassade JavaScript-funktioner innan och efter View-resultatet har uppdaterats:

en: You can export the Views settings as a .zip file.
sv: Du kan exportera Views-inställningarna som en .zip-fil.

en: You can filter the View query by status, custom fields, taxonomy, users fields and even text search depending on the content that you are going to load. Click on 'Add a filter' and then select the filter type. A View may have as many filters as you like.
sv: Du kan filtrera Views sökfråga efter status, anpassade fält, taxonomi, användarfält och t.om. textsökning beroende på innehållet som ska läsas in. Klicka på 'Lägg till ett filter' och välj sedan filtertyp. En View kan ha hur många filter du vill.

en: You can filter the WordPress Archive by status, custom fields, taxonomy and even searching on the content that you are going to load. Click on 'Add a filter' and then select the filter type. A WordPress Archive may have as many filters as you like.
sv: Du kan filtrera WordPress-arkiv efter status, anpassade fält, taxonomi och t.om. söka i innehållet som ska läsas in. Klicka på 'Lägg till ett filter' och välj sedan filtertyp. Ett WordPress-arkiv kan ha hur många filter du vill.

en: You can have a Select2 control that supports searching among the available posts, instead of writing the post/page ID on your own.
sv: Du kan ha en Select2-kontroll som stöder sökning bland de tillgängliga inläggen istället för att själv skriva inläggs-/sid-ID.

en: You can have a Select2 control that supports searching among the available posts/pages, instead of writing the post/page ID on your own.
sv: Du kan ha en Select2 som stöder sökning i de tillgängliga inläggen/sidorna istället för att själv skriva inläggs-/sid-ID.

en: You can insert filter elements by clicking on the <strong>New filter</strong> button.
sv: Du kan infoga filter-element genom att klicka på knappen <strong>Nytt filter</strong>.

en: You can insert next/previous links and page selectors, for navigating directly to a specific page.
sv: Du kan infoga nästa-/föregående-länkar och sidväljare för navigering direkt till en specifik sida.

en: You can limit the number of results returned by the query and set an offset.
sv: Du kan begränsa antalet returnerade resultat för förfrågan och ställa in en förskjutning.

en: You can not create a Content Template with an empty name.
sv: Du kan inte skapa en innehållsmall utan namn.

en: You can not leave the slug empty.
sv: Du kan inte lämna slug tomt.

en: You can not leave the title empty.
sv: Du kan inte ha en tom rubrik

en: You can now copy and paste this shortcode anywhere you want.
sv: Nu kan du kopiera och klistra in denna snabbkod var du vill.

en: You can only use an image file here
sv: Du kan endast använda en bildfil här

en: You can refine the selection by adding filters.
sv: Du kan förfina valet genom att lägga till filter.

en: You can register your framework manually as follows:
sv: Du kan registrera ditt ramverk manuellt på följande sätt:

en: You can set pagination for this WordPress Archive, or disable it to display all items on the same page. Remember to add pagination controls in the Loop Editor.
sv: Du kan ställa in sidnumrering för detta WordPress-arkiv eller inaktivera den för att visa alla objekt på samma sida. Kom ihåg att lägga till sidnumreringskontroller i Loop Editor.

en: You can sort by a custom field simply using the value <em>field-xxx</em> where xxx is the custom field slug.
sv: Du kan sortera efter ett anpassat fält genom att helt enkelt använda värdet <em>fält-xxx</em> där xxx är en anpassad fält-slug.

en: You can sort by a custom field simply using the value field-xxx where xxx is the custom field slug.
sv: Du kan sortera efter et anpassat fält genom att helt enkelt använda värdefältet-xxx där xxx är sluggen för det anpassade fältet.

en: You can sort by a term field simply using the value <em>taxonomy-field-xxx</em> where xxx is the term field slug.
sv: Du kan sortera efter ett termfält genom att använda värdet <em>taxonomifält-xxx</em>, där xxx är termfältets slug.

en: You can target specific positions in the loop, add zebra styling or add extra markup in the middle of the results.
sv: Du kan rikta in dig på specifika positioner i slingan, lägga till zebrastyling eller lägga till extra märkning mitt i resultaten.

en: You can upload a .zip or .xml file from your computer:
sv: Du kan ladda upp en .zip- eller .xml-fil från din dator:

en: You can use %%NAME%% or %%COUNT%% as placeholders.
sv: Du kan använda %%NAME%% eller %%COUNT%% som platshållare.

en: You can use %%POST_TITLE%% and %%POST_ID%% as placeholders.
sv: Du kan använda %%POST_TITLE%% och %%POST_ID%% som platshållare.

en: You can use %%USER_LOGIN%%, %%USER_NICENAME%% and %%USER_ID%% as placeholders.
sv: Du kan använda %%USER_LOGIN%%, %%USER_NICENAME%% och %%USER_ID%% som platshållare.

en: You can use a View to display paginated results and sliders. Both are built using 'Pagination'. For paginated listings, choose to update the entire page. For sliders, choose to update only the View.
sv: Du kan använda en View för att visa sidnumreringens resultat och reglage. Båda byggs upp genom att använda 'Sidnumrering'. Välj att uppdatera hela sidan för sidnumrerade listor. Välj att uppdatera endast View för reglage.

en: You can use a reset button that will take the search form to its original state
sv: Du kan använda en återställningsknapp som återställer formuläret till sitt utgångsläge

en: You can use a spinner container that will be shown when performing any automatic update
sv: Du kan använda en laddningssymbolsruta som visas när en automatisk uppdatering genomförs

en: You can use the theme options as a source of values in several settings of Views.
sv: Du kan använda temaalternativ som en källa för värden i flera inställningar i Views.

en: You can&#8217;t edit this Content Template because it is in the Trash. Please restore it and try again.
sv: Du kan inte redigera den här innehållsmallen eftersom den ligger i papperskorgen. Återställ den och försök igen.

en: You can&#8217;t edit this View because it is in the Trash. Please restore it and try again.
sv: Du kan inte ändra denna View eftersom den ligger i papperskorgen. Återställ den och försök igen.

en: You cannot set this translation mode because the post type is involved in the relationship "%s".
sv: Det går inte att ställa in översättningsläge eftersom inläggstypen är involverad i relationen "%s".

en: You can’t edit this Content Template because it is in the Trash. Please restore it and try again.
sv: Du kan inte redigera den här innehållsmallen eftersom den ligger i papperskorgen. Återställ den och försök igen.

en: You can’t edit this View because it is in the Trash. Please restore it and try again.
sv: Du kan inte redigera denna View eftersom den ligger i papperskorgen. Återställ den och försök igen.

en: You can’t edit this WordPress Archive because it is in the Trash. Please restore it and try again.
sv: Du kan inte redigera detta WordPress-arkiv eftersom det ligger i papperskorgen. Återställ det och försök igen.

en: You created this template using %1$s
sv: Du skapade den här mallen med %1$s

en: You created this template using Avada’s %1$s
sv: Du skapade den här mallen med Avadas %1$s

en: You do not have permissions for that.
sv: Du har inte behörighet till detta.

en: You do not need a reset button in this form
sv: Du behöver ingen återställningsknapp för detta formulär

en: You do not need a submit button in this form
sv: Du behöver ingen skicka-knapp i det här formuläret

en: You do not need a submit button in this form, although you already have one
sv: Du behöver ingen skicka-knapp i det här formuläret även om du redan har en

en: You have a text search in this form, but it is linked to a broken search filter
sv: Det finns en textsökning i detta formulär men den är länkad till ett skadat sökfilter

en: You have a text search in this form, click here to create the search filter that is missing
sv: Det finns en textsökning i detta formulär. Klicka här för att skapa det saknade sökfiltret

en: You have entered new data on this page.
sv: Du har lagt in nya data på denna sida.

en: You have finished the setup of the custom search provided by the View <strong>%s</strong>.
sv: Konfigurationen har slutförts av den anpassade sökningen via View <strong>%s</strong>.

en: You have no permission to access this page.
sv: Du har ingen åtkomst till den här sidan.

en: You have not selected any field to be indexed in Relevanssi searches. Please select some below.
sv: Du har inte valt några fält att indexera i Relevanssi-sökningar. Välj några nedan.

en: You have selected the <strong>%s</strong> options framework to be used with Views.
sv: Du har valt alternativramverket <strong>%s</strong> som ska användas med Views.

en: You may be using functions inside your <strong>[wpv-if]</strong> conditions already, and you will need to register those functions for them to work again.
sv: Du kanske redan använder funktioner i dina <strong>[wpv-if]</strong>-villkor så du måste registrera dessa funktioner för att de ska fungera igen.

en: You must define a regular expression for Toolset_CakePHP_Validation::custom()
sv: Du måste definiera ett reguljärt uttryck för Toolset_CakePHP_Validation::custom()

en: You must define a regular expression for WPToolset_Cake_Validation::custom()
sv: Du måste definiera ett reguljärt uttryck för WPToolset_Cake_Validation::custom()

en: You must define a regular expression for Wpcf_Cake_Validation::custom()
sv: Du måste definiera ett fast uttryck för Wpcf_Cake_Validation::custom()

en: You must define the $operator parameter for Toolset_CakePHP_Validation::comparison()
sv: Du måste definiera $operatörsparameter för Toolset_CakePHP_Validation::comparison()

en: You must define the $operator parameter for WPToolset_Cake_Validation::comparison()
sv: Du måste definiera$operatörsparametern för WPToolset_Cake_Validation::comparison()

en: You must define the $operator parameter for Wpcf_Cake_Validation::comparison()
sv: Du måste definiera $operatörsparameter för Wpcf_Cake_Validation::comparison()

en: You need the Types plugin to render this custom search control.
sv: Du behöver insticksprogrammet Types för att rendera denna anpassade sökningskontroll.

en: You need the full Toolset Views plugin to export and import data.
sv: Du behöver det kompletta insticksprogrammet Toolset Views för att exportera och importera data.

en: You need to add a submit button
sv: Du måste lägga till en skicka-knapp

en: You need to add at least one valid sorting option
sv: Du måste lägga till minst ett giltigt sorteringsalternativ

en: You need to add the [wpv-conditional] shortcodes around the content that you want to display conditionally.
sv: Du måste lägga till snabbkoderna [wpv-conditional] runt det innehåll du vill visa villkorligt.

en: You need to install <strong>Relevanssi</strong>
sv: Du måste installera <strong>Relevanssi</strong>

en: You need to select what content to load with this View before you can continue designing the output.
sv: Du måste välja vilket innehåll som ska laddas med denna View innan du kan fortsätta att designa utdata.

en: You need to set the Bootstrap version used in your theme.
sv: Du måste ställa in versionen av Bootstrap som används i ditt tema.

en: You only need to enter affiliate settings if you are a theme designer and want to receive affiliate commission.
sv: Du behöver bara ange partnerinställningar om du är en tema-designer och vill få partnerprovision.

en: You will find the <strong>Views</strong> button.
sv: Du hittar knappen <strong>Views</strong>.

en: You will go to the official Bootstrap documentation, explaining all the options and CSS classes to create a {{title}}
sv: Du tas till den officiella Bootstrap-dokumentationen som förklarar alla alternativ och CSS-klasser för att skapa en {{title}}

en: Your %s filters are using an internal "OR" kind of relationship, and dependant custom search for those filters needs "AND" relationships.
sv: Dina %s-filter använder ett internt förhållande med "OR" och beroende anpassade sökningar med dessa filter måste ha förhållanden med "AND".

en: Your %s filters are using an internal "OR" kind of relationship, and dependant parametric search for those filters needs "AND" relationships.
sv: Dina %s-filter använder ett internt förhållande med "OR" och beroende parametriska sökningar med dessa filter måste ha förhållanden med "AND".

en: Your View contains more URL based filters than custom search controls in the Filter HTML textarea
sv: Din View innehåller fler URL-baserade filter än anpassade kontroller i textområdet Filter HTML

en: Your View contains more custom search controls in the Filter HTML textarea than URL based filters
sv: Din View innehåller fler anpassade sökkontroller i textområdet Filter HTML än URL-baserade filter

en: Your custom conditions will be lost if you switch back to GUI editing.
sv: Dina anpassade förhållanden kommer att gå förlorade om du byter tillbaka till GUI-redigering.

en: Your custom search can also include a <strong>text search input</strong>, <strong>spinner</strong> to indicate updates in progress, a button to <strong>clear the form input</strong> and a <strong>submit button</strong>.
sv: Din anpassade sökning kan även inkludera en <strong>textsökinmatning</strong>, <strong>laddningssymbol</strong> för att indikera förloppet, en knapp för att <strong>rensa formulärfälten</strong> och en <strong>skicka-knapp</strong>.

en: Your custom search can contain filters by custom fields, taxonomies or even post relationships.
sv: Din anpassade sökning kan innehålla filter genom anpassade fält och taxonomier men även inläggsrelationer.

en: Your entered passwords don't match.
sv: Lösenorden du angav stämmer inte överens.

en: Your framework was not correctly registered. Remember that you need to register your framework as follows:
sv: Ditt ramverk har inte registrerats korrekt. Kom ihåg att du måste registrera ditt ramverk enligt följande:

en: Your password has been reset.
sv: Ditt lösenord har återställts.

en: Your password reset link appears to be invalid. Please request a new link.
sv: Länken för återställning av lösenord verkar felaktig. Begär en ny länk.

en: Your security credentials have expired. Please reload the page to get new ones.
sv: Dina autentiseringsuppgifter har löpt ut. Ladda om sidan för att få nya.

en: Your site has one list of custom fields to index. This means that all the text searches will return results from these custom fields.
sv: Din webbplats har en lista över anpassade fält att indexera. Detta innebär att alla textsökningar kommer att returnera resultat från dessa anpassade fält.

en: Your theme has registered the <strong>%s</strong> options framework to be used with Views.
sv: Ditt tema har registrerat ramverksalternativet <strong>%s</strong> för användning med Views.

en: Your user can not perform that action.
sv: Din användare kan inte utföra denna åtgärd.

en: Z to A
sv: Ö till A

en: a complete reference library for everything in Views.
sv: ett komplett referensbibliotek för allting i Views.

en: after
sv: efter

en: after or equal to
sv: efter eller lika med

en: all
sv: alla

en: all of the values
sv: alla värden

en: all post types
sv: alla inläggstyper

en: an interactive course that takes you through the basics and advanced features of Views.
sv: En interaktiv kurs som tar dig genom grunderna och avancerade egenskaper av Views.

en: and more…
sv: och mer…

en: any of the values
sv: något av dessa värden

en: any status.
sv: alla statusar.

en: as a dropdown list
sv: som listrutelista

en: as a dropdown select
sv: som listruteval

en: as a native custom field
sv: Som inbyggt anpassat fält

en: as a number
sv: Som nummer

en: as a set of radio options
sv: som en uppsättning radioalternativ

en: as a string
sv: Som sträng

en: ascending
sv: stigande

en: audio
sv: ljud

en: before
sv: före

en: before or equal to
sv: före eller lika med

en: between
sv: mellan

en: between those
sv: mellan dem

en: between, higher end
sv: mellan, högre del

en: between, lower end
sv: mellan, lägre del

en: conditional output
sv: villkorlig utdata

en: custom field
sv: anpassat fält

en: day
sv: dag

en: day of the week
sv: dag i veckan

en: day of the year
sv: dag på året

en: descending
sv: fallande

en: different from
sv: skiljer sig från

en: display name
sv: visningsnamn

en: eg. [wpv-view name="view-name" <strong>%s="xxxx"</strong>]
sv: t.ex. [wpv-view name="view-namn" <strong>%s="xxxx"</strong>]

en: eg. http://www.example.com/page/?<strong>%s=xxxx</strong>
sv: t.ex. http://www.exempel.com/page/?<strong>%s=xxxx</strong>

en: equal to
sv: är lika med

en: exclude
sv: exkludera

en: existing WordPress query
sv: befintlig WordPress-sökfråga

en: file
sv: fil

en: for
sv: för

en: from %s groups
sv: från grupperna %s

en: from current post
sv: från aktuellt inlägg

en: from parent %s
sv: från överordnad %s

en: function|option
sv: funktion|alternativ

en: greater than
sv: större än

en: greater than or equal
sv: större än eller lika med

en: greater than or equal to
sv: större än eller lika med

en: has no parent
sv: har ingen överordnad

en: hour
sv: timme

en: id, count, name, slug or taxonomy-field-slug
sv: ID, antal, namn, slug eller taxonomifältslug

en: image
sv: bild

en: in
sv: på

en: in any of those
sv: i någon av dem

en: in any relationship
sv: i någon relation

en: in the %s relationship
sv: i relationen %s

en: include
sv: inkludera

en: is
sv: är

en: items
sv: objekt

en: items
sv: objekt

en: items per page
sv: objekt per sida

en: like
sv: som

en: loop item
sv: objekt för slinga

en: lower than
sv: lägre än

en: lower than or equal
sv: lägre än eller lika med

en: lower than or equal to
sv: mindre än eller lika med

en: menu order
sv: menysortering

en: miliseconds
sv: millisekunder

en: minute
sv: minut

en: modified date
sv: ändrad datum

en: modified date GMT
sv: ändrad datum GMT

en: month
sv: månad

en: n/a
sv: ej tillgänglig

en: name
sv: namn

en: need any technical help? Our support staff are waiting for you in our forum.
sv: Behöver du teknisk hjälp? Vår supportpersonal väntar på dig i vårt forum.

en: no one
sv: ingen

en: no specific criteria
sv: inga särskilda kriterier

en: not between
sv: inte mellan

en: not between those
sv: inte mellan dem

en: not in
sv: inte i

en: not in any of those
sv: inte i någon av dem

en: not like
sv: inte som

en: not one of the values
sv: inget av dessa värden

en: number
sv: antal

en: of
sv: av

en: one
sv: en

en: option_slug
sv: alternativ_slug

en: ordered by <strong>%s</strong> in <strong>%s</strong> order
sv: sorterad efter <strong>%s</strong> i <strong>%s</strong> ordning

en: parent is <strong>%s</strong>
sv: överordnade är <strong>%s</strong>

en: parent is the <strong>current post in the loop</strong>
sv: överordnad är <strong>aktuellt inlägg i slingan</strong>

en: parent is the <strong>page where the View is shown</strong>
sv: överordnad är den <strong>sida där denna View visas</strong>

en: permanently delete
sv: ta bort permanent

en: post ID
sv: inläggs-ID

en: post author
sv: Författare

en: post content and title
sv: inläggsinnehåll och rubrik

en: post date
sv: inläggsdatum

en: post relationship
sv: inläggsrelationer

en: post search
sv: inläggssökning

en: post title
sv: inläggsrubrik

en: post title, content and fields
sv: inläggstitel, innehåll och fält

en: post type
sv: inläggstyp

en: published date
sv: publicerad datum

en: published date GMT
sv: publicerad datum GMT

en: random order
sv: slumpmässig sortering

en: raw
sv: oformaterad

en: related
sv: relaterad till

en: required
sv: obligatorisk

en: search form
sv: sökformulär

en: search results
sv: sökresultat

en: second
sv: sekund

en: seconds
sv: sekunder

en: slide
sv: reglage

en: something
sv: något

en: status of %s.
sv: status %s.

en: string
sv: sträng

en: target_id not valid
sv: target_id är ogiltigt

en: taxonomy
sv: taxonomi

en: template
sv: mall

en: term count
sv: villkorsräkning

en: term group
sv: villkorsgrupp

en: term name
sv: villkorsnamn

en: term slug
sv: villkorsslug

en: terms of a taxonomy that no longer exists
sv: villkor för en taxonomi som inte existerar längre

en: terms of the taxonomy %s
sv: Villkor för taxonomi %s

en: that are <strong>related</strong> to the <strong>Post with ID is set by the Framework option "%s"</strong>
sv: som är <strong>relaterad</strong> till <strong>inlägget med ID ställs in av Framework-alternativet "%s"</strong>

en: toolset.com subscription email
sv: toolset.com e-postadress för prenumeration

en: toolset.com subscription key
sv: toolset.com prenumerationsnyckel

en: trash
sv: kasta

en: used by
sv: används av

en: user ID
sv: användarid

en: user email
sv: användarens e-post

en: user login
sv: användarinloggning

en: user name
sv: användarnamn

en: user nicename
sv: användarens smeknamn

en: user post count
sv: inläggsräknare för användare

en: user registered date
sv: användarens registreringsdatum

en: user url
sv: användarens url

en: username
sv: användarnamn

en: users with any role
sv: användare med någon roll

en: users with role %s
sv: användare med rollen %s

en: using the style
sv: med denna stil

en: value
sv: värde

en: week
sv: vecka

en: will display the post content
sv: visar inläggets innehåll

en: will display the post title
sv: visar inläggets titel

en: will run after getting the new results, but before updating them
sv: kommer att köras efter att det nya resultatet hämtas men innan de uppdateras

en: will run after updating the results
sv: kommer att köras efter att resultatet har uppdaterats

en: will run before getting the new results
sv: kommer att köras innan det nya resultatet hämtas

en: with IDs determined by the URL parameter <strong>"%s"</strong>
sv: med ID:n som är fastställda av URL-parameter <strong>"%s"</strong>

en: with IDs set by the Framework option <strong>"%s"</strong>
sv: med ID:n ställs in av Framework-alternativ <strong>"%s"</strong>

en: with IDs set by the View shortcode attribute <strong>"%s"</strong>
sv: med ID: inställda av View-snabbkodsattribut <strong>"%s"</strong>

en: with duration
sv: med varaktighet

en: with the following <strong>IDs</strong>: %s
sv: med följande <strong>ID</strong>: %s

en: wpv_add_dismiss_message is deprecated and should not be used. you will need to implement your own method to manage admin messages.
sv: wpv_add_dismiss_message är föråldrat och ska inte användas. Du måste tillämpa din egen metod för att hantera admin-meddelanden.

en: wpv_create_summary_for_listing is deprecated and should not be used.
sv: wpv_create_summary_for_listing är föråldrat och ska inte användas.

en: wpv_dismiss_message_ajax is deprecated and should not be used. you will need to implement your own method to manage admin messages.
sv: wpv_dismiss_message_ajax är föråldrat och ska inte användas. Du måste tillämpa din egen metod för att hantera adminmeddelanden.

en: year
sv: år

en: your theme does not provide a valid, dedicated function to render the post content.
sv: ditt tema tillhandahåller inte en giltig, dedikerad funktion för att återge inläggsinnehållet.

en: {{Post title}}
sv: {{Inläggstitel}}
