WPML_EXPORT - en to ar translation catalogue (3213 entries)

en:  (post type archive)
ar: (أرشيف نوع المنشور)

en:  (single)
ar: (مفرد)

en:  (taxonomy archive)
ar: (أرشيف التصنيف)

en:  - Use to layout child taxonomy terms
ar: - استخدمه لتنسيق مصطلحات التصنيف الفرعي

en:  - Use to layout posts for the current taxonomy term
ar: - استخدمه لتنسيق المنشورات لمصطلح التصنيف الحالي

en:  - everything you need to know about using Toolset
ar: - كل ما تحتاج إلى معرفته عن استخدام Toolset

en:  - learn to use Toolset by experimenting with fully-functional learning sites
ar: - تعلم كيفية استخدام Toolset بالتجربة في مواقع تعليمية كاملة الأداء

en:  - online help by support staff
ar: - المساعدة عبر الإنترنت بواسطة فريق الدعم

en:  AND
ar: و

en:  AND
ar: و

en:  OR
ar: أو

en:  OR
ar: أو

en:  Views tutorial on custom CSS
ar: دليل المعاينات الخاص بكود CSS المخصص

en:  Views tutorial on custom JS
ar: دليل ملحق المعاينات عن JS المخصص

en:  and
ar: و

en:  coming from the
ar: آتية من

en:  eg. <span class="wpv-code">[wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="%s"]</span>
ar:  مثلاً <span class="wpv-code">[wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="%s"]</span>

en:  eg. <span class="wpv-code">[wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="1"]</span>
ar:  مثلاً <span class="wpv-code">[wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="1"]</span>

en:  eg. <span class="wpv-code">[wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="search term"]</span>
ar:  مثلاً <span class="wpv-code">[wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="search term"]</span>

en:  eg. <span class="wpv-code">yoursite/page-with-this-view/?<strong>%s</strong>=%s</span>
ar:  مثلاً <span class="wpv-code">yoursite/page-with-this-view/?<strong>%s</strong>=%s</span>

en:  eg. <span class="wpv-code">yoursite/page-with-this-view/?<strong>%s</strong>=1</span>
ar:  مثلاً <span class="wpv-code">yoursite/page-with-this-view/?<strong>%s</strong>=1</span>

en:  eg. [wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="%s"]
ar:  مثلاً [wpv-view name="%s" <strong>%s</strong>="%s"]

en:  eg. [wpv-view name="view-name" <strong>%s="123"</strong>]
ar:  مثلاً [wpv-view name="view-name" <strong>%s="123"</strong>]

en:  eg. http://www.example.com/my-page/?<strong>%s=123</strong>
ar: مثلاً http://www.example.com/my-page/?<strong>%s=123</strong>

en:  eg. yoursite/page-with-this-view/?<strong>%s</strong>=%s
ar: مثلاً yoursite/page-with-this-view/?<strong>%s</strong>=%s

en:  is set by the %s key:
ar: تم تعيينه بواسطة مفتاح %s:

en:  is set by the URL parameter:
ar: تم تعيينه بواسطة معيار المسار:

en:  is set by the View shortcode attribute:
ar: تم تعيينه بواسطة سمة الرمز القصير للمعاينة:

en:  of
ar: من

en:  or
ar: أو

en:  ordered by %s, %s
ar: مرتب بحسب %s, %s

en:  set by the %s key:
ar: تم التعيين بواسطة مفتاح %s:

en:  set by this URL parameter:
ar: محدد بحسب معيار المسار هذا:

en:  set by this View shortcode attribute:
ar: محدد بحسب سمة الرمز القصير لهذه المعاينة:

en:  use this content template. What do you want to do?
ar: استخدم نموذج المحتوى هذا. ما الذي ترغب في فعله؟

en: #undefined#
ar: #غير محدد#

en: % - placeholder for the number of comments
ar: % - عنصر نائب لعدد التعليقات

en: % Comments
ar: تعليقات%

en: %1$s %2$s design inside %2$s templates may cause problems
ar: قد يتسبب تصميم %1$s %2$s داخل قوالب %2$s الجاهزة في حدوث مشاكل

en: %1$s (from %2$s)
ar: %1$s (من %2$s)

en: %1$s (many-to-many relationship)
ar: %1$s (علاقة متعدد-إلى-متعدد)

en: %1$s (one-to-many relationship)
ar: %1$s (علاقة واحد-إلى-متعدد)

en: %1$s connects with %2$s through %3$s.
ar: %1$s يتصل بـ %2$s من خلال %3$s.

en: %1$sDesigning templates with %2$s%3$s.
ar: %1$sتصميم القوالب الجاهزة باستخدام %2$s%3$s.

en: %1$sDocumentation %2$s%3$s
ar: %1$sالوثائق %2$s%3$s

en: %1$sOnce you %2$ssetup textual custom fields in Types%3$s (single line, multiple lines, WYSIWYG), you will be able to include them in text searches here.
ar: %1$sما أن تقوم %2$sبإعداد الحقول المخصصة النصية في ملحق Types%3$s (سطر مفرد، سطور متعددة، WYSIWYG)، ستكون قادرًا على تضمينهم في عمليات البحث النصي هنا.

en: %1$sRelevanssi%2$s plugin extends and improves the WordPress text search. Relevanssi allows to search in custom fields and returns the most relevant results first.
ar: يقوم ملحق %1$sRelevanssi%2$s بتمديد وتحسين بحث WordPress في النص. يسمح لك Relevanssi في الحقول المخصصة ويعود لك بأكثر النتائج ذات الصلة أولاً.

en: %1$sStop using %2$s for this Content Template%3$s
ar: %1$sإيقاف استخدام %2$s لقالب المحتوى الجاهز هذا%3$s

en: %d (default pagination size)
ar: %d (حجم ترقيم الصفحات الافتراضي)

en: %d Content Templates found in the file. %d have been created and %d have been overwritten.
ar: تم العثور على %d قوالب محتوى جاهزة في الملف. تم إنشاء %d واستبدال %d.

en: %d Content Templates moved to the Trash.
ar: تم نقل %d نماذج محتوى إلى سلة المهملات.

en: %d Content Templates permanently deleted.
ar: تم حذف %d نماذج محتوى بشكلٍ دائم.

en: %d Content Templates restored from the Trash.
ar: تمت استعادة %d نماذج محتوى من سلة المهملات.

en: %d Views found in the file. %d have been created and %d have been overwritten.
ar: تم العثور على %d معاينات في الملف. تم إنشاء %d واستبدال %d.

en: %d Views moved to the Trash.
ar: تم نقل %d معاينات إلى سلة المهملات.

en: %d Views permanently deleted.
ar: تم حذف %d معاينات بشكلٍ دائم.

en: %d Views restored from the Trash.
ar: تمت استعادة %d معاينات من سلة المهملات.

en: %d WordPress Archives moved to the Trash.
ar: تم نقل %d أراشيف WordPress إلى سلة المهملات.

en: %d WordPress Archives permanently deleted.
ar: تم حذف %d أراشيف WordPress بشكلٍ دائم.

en: %d WordPress Archives restored from the Trash.
ar: تمت استعادة %d أراشيف WordPress من سلة المهملات.

en: %d existing Content Templates were deleted.
ar: %d نماذج محتوى موجودة تم حذفها.

en: %d existing Views were deleted.
ar: تم حذف %d معاينات موجودة.

en: %s %s use a different Content Template.
ar: %s %s يستخدم نموذج محتوى مختلف.

en: %s (many-to-many relationship)
ar: %s (علاقة متعدد-إلى-متعدد)

en: %s (missing post type)
ar: %s (بدون نوع مقال)

en: %s (one-to-many relationship)
ar: %s (علاقة واحد-إلى-متعدد)

en: %s (one-to-one relationship)
ar: %s (علاقة واحد-إلى-واحد)

en: %s Add a new option
ar: %s إضافة خيار جديد

en: %s Intermediary Post
ar: %s مقال وسيط

en: %s Intermediary Posts
ar: %s مقالات وسيطة

en: %s This WordPress Archive will be used for displaying all the different archive pages selected in this section
ar: %s سيتم استخدام أرشيف WordPress هذا لعرض جميع صفحات الأرشيف المختلفة المحددة في هذا القسم

en: %s This WordPress Archive will not display the Search and Pagination editor unless you add a <code>[wpv-filter-meta-html]</code> shortcode to the Output Editor
ar: %s أرشيف WordPress هذا لن يعرض محرر البحث وترقيم الصفحات ما لم تقم بإضافة الرمز القصير <code>[wpv-filter-meta-html]</code> إلى محرر النتائج

en: %s To enable pagination for this WordPress Archive you need to add a <code>[wpv-filter-meta-html]</code> shortcode to the Output Editor
ar: %s لتمكين ترقيم الصفحات لأرشيف WordPress هذا، فأنت في حاجة إلى إضافة الرمز القصير <code>[wpv-filter-meta-html]</code> إلى محرر النتائج

en: %s archives
ar: %s أراشيف

en: %s are:
ar: %s يكونون:

en: %s automatically, %s items per page
ar: %s تلقائيًا، %s عناصر في الصفحة

en: %s automatically, 1 item per page
ar: %s تلقائيًا، 1 عنصر في الصفحة

en: %s child label plural
ar: %s جمع علامة الجذر الفرعي

en: %s child label singular
ar: %s مفرد علامة الجذر الفرعي

en: %s could not be found
ar: لم يمكن العثور على %s

en: %s is missing or malformed.
ar: %s مفقود أو مشوه.

en: %s is used more than once.
ar: %s تم استخدامه أكثر من مرة.

en: %s items
ar: %s عناصر

en: %s items per page with automatic AJAX
ar: %s عناصر في الصفحة مع AJAX تلقائي

en: %s items per page with manual AJAX
ar: %s عناصر في الصفحة مع AJAX يدوي

en: %s items per page with manual pagination
ar: %s عناصر في الصفحة مع ترقيم صفحات يدوي

en: %s name
ar: اسم %s

en: %s parent label plural
ar: %s جمع علامة الجذر الرئيسي

en: %s parent label singular
ar: %s مفرد علامة الجذر الرئيسي

en: %s plural
ar: %s بالجمع

en: %s repetition
ar: تكرار %s

en: %s settings for this %s
ar: إعدادات %s لهذا الـ %s

en: %s slug
ar: ارتباط %s الثابت

en: %s, %s items per page
ar: %s، %s عناصر في الصفحة

en: %s, 1 item per page
ar: %s، 1 عنصر في الصفحة

en: %sClick here to import%s %sDismiss this message%s
ar: %sانقر هنا للاستيراد%s %sتجاهل هذه الرسالة%s

en: %sLearn about displaying brother pages using this filter%s
ar: %sتعرّف على عرض الصفحات الزميلة باستخدام هذا المرشح%s

en: %sLearn about filtering by Post Author%s
ar: %sتعرف على كيفية الترشيح بحسب مؤلف المنشور%s

en: %sLearn about filtering by Post Date%s
ar: %sتعرف على كيفية الترشيح بحسب تاريخ المنشور%s

en: %sLearn about filtering by Post ID%s
ar: %sتعرف على الترشيح بحسب معرف هوية المنشور%s

en: %sLearn about filtering by Post Types%s
ar: %sتعرّف على الترشيح باستخدام أنواع المقال%s

en: %sLearn about filtering by custom fields%s
ar: %sتعرف على الترشيح بحسب الحقول المخصصة%s

en: %sLearn about filtering by taxonomy%s
ar: %sتعرف على كيفية الترشيح بحسب التصنيف%s

en: %sLearn about filtering by user fields%s
ar: %sتعرف على الترشيح بحسب حقول المستخدم%s

en: %sLearn about filtering for a specific text string%s
ar: %sتعرف على الترشيح لمتسلسلة نص محددة%s

en: %sNo videos to play%s
ar: %sلا توجد فيديوهات لتشغيلها%s

en: %sThe String Translation module%s allows translating static texts in your Views and Content Templates.
ar: %sوحدة ترجمة النصوص%s تسمح بترجمة النصوص الثابتة في معايناتك وقوالبك الجاهزة للمحتوى.

en: %sTo see the preview, you need to allow this page to show popups.%sHow to enable popups in your browser%s
ar: %sلمشاهدة المعاينة، فأنت في حاجة إلى السماح لهذه الصفحة بعرض النوافذ المنبثقة.%sكيفية تمكين النوافذ المنبثقة في مستعرضك%s

en: %sVideo Tutorials%s
ar: %sدلائل الفيديو%s

en: &laquo; Previous
ar: &laquo; السابق

en: (%d) %d items processed.
ar: تمت معالجة (%d) %d عناصر.

en: (bool) Whether the custom search form will be updated
ar: (bool) ما إذا كان نموذج البحث المخصص سيتم تحديثه

en: (bool) Whether the custom search results will be updated
ar: (bool) ما إذا كانت نتائج البحث المخصص سيتم تحديثها

en: (integer) The View AJAX pagination speed in miliseconds
ar: سرعة ترقيم الصفحات بتقنية AJAX للمعاينة بالمللي ثانية

en: (no title)
ar: (بدون عنوان)

en: (object) The jQuery object containing additional forms from other instances of the same View inserted using the [wpv-form-view] shortcode
ar: (object) عنصر jQuery المحتوي على نماذج إضافية من حالات أخرى لنفس المعاينة المدخلة باستخدام الرمز القصير [wpv-form-view]

en: (object) The jQuery object containing additional forms from other instances of the same View inserted using the [wpv-view] shortcode
ar: (object) عنصر jQuery المحتوي على نماذج إضافية من حالات أخرى لنفس المعاينة المدخلة باستخدام الرمز القصير [wpv-view]

en: (object) The jQuery object for the View form
ar: (object) عنصر jQuery لنموذج المعاينة

en: (object) The jQuery object for the View form after being updated
ar: (object) كائن jQuery لنموذج ملحق المعاينة View بعد تحديثه

en: (object) The jQuery object for the View layout wrapper
ar: (object) عنصر jQuery لأداة تضمين تنسيق المعاينة

en: (string) The View AJAX pagination effect
ar: (string) تأثير ترقيم الصفحات بتقنية AJAX للمعاينة

en: (string) The View unique ID hash
ar: (string) تجزئة معرف الهوية المميز للمعاينة

en: * Views requires Types 1.0.2 or greater for best results when adding fields.
ar: * يحتاج ملحق المعاينات إلى ملحق الأنواع بإصدار 1.0.2 أو أعلى للحصول على أفضل النتائج عند إضافة حقول.

en: , limit to %d items
ar: ، التحديد إلى %d عناصر

en: , limit to 1 item
ar: ، التحديد بعنصر واحد

en: , skip %d items
ar: ، تخطي %d عناصر

en: , skip first item
ar: ، تخطي العنصر الأول

en: , then %d results loaded
ar: ، ثم تم تحميل %d نتائج

en: , then one result loaded
ar: ، ثم تم تحميل نتيجة واحدة

en: -- Select a Content Template --
ar: -- تحديد قالب محتوى جاهز --

en: -- Select a layout --
ar: -- اختر تنسيق --

en: -- Select data type --
ar: -- تحديد نوع البيانات --

en: -- Select field --
ar: -- تحديد الحقل --

en: -- from a related post:
ar: -- من مقال ذي صلة:

en: -- no relationships found --
ar: -- لم يتم العثور على علاقات --

en: --- Please select ---
ar: --- برجاء التحديد ---

en: --- not set ---
ar: --- غير محدد ---

en: 1 Comment
ar: 1 تعليق

en: 1 item
ar: 1 عنصر

en: 1 item per page with automatic AJAX
ar: 1 عنصر في الصفحة مع AJAX تلقائي

en: 1 item per page with manual AJAX
ar: 1 عنصر في الصفحة مع AJAX يدوي

en: 1 item per page with manual pagination
ar: 1 عنصر في الصفحة مع ترقيم صفحات يدوي

en: 2 columns (wide and narrow)
ar: عمودان (واسع وضيق)

en: 2 even columns
ar: عمودان متساويان

en: 3 columns (1 wide and 2 narrow)
ar: 3 أعمدة (1 واسع و2 ضيقان)

en: 3 even columns
ar: 3 أعمدة متساوية

en: 4 even columns
ar: 4 أعمدة متساوية

en: 6 even columns
ar: 6 أعمدة متساوية

en: <a href='%s' target='_blank'>Go to the Settings page &raquo;</a>
ar: <a href='%s' target='_blank'>الذهاب إلى صفحة الإعدادات &raquo;</a>

en: <em>Toolset</em> Package Options
ar: خيارات باقة <em>Toolset</em>

en: <span style="color:red">*</span> A different Content Template is already assigned to this item
ar: <span style="color:red">*</span> تم تعيين قالب محتوى جاهز مختلف بالفعل إلى هذا العنصر

en: <span style="color:red">*</span> A different WordPress Archive is already assigned to this item
ar: <span style="color:red">*</span> هناك أرشيف WordPress مختلف تم تعيينه بالفعل إلى هذا العنصر

en: <strong>%d %s</strong> use a different Content Template.
ar: <strong>%d %s</strong> يستخدمون قالبًا جاهزًا مختلفًا للمحتوى.

en: <strong>%d %s</strong> uses a different Content Template.
ar: <strong>%d %s</strong> يستخدم قالبًا جاهزًا مختلفًا للمحتوى.

en: <strong>%s</strong> <strong>%s</strong> in <strong>%s</strong> of those set by the URL parameter <strong>%s</strong>
ar: <strong>%s</strong> <strong>%s</strong> في <strong>%s</strong> من تلك التي تم تعيينها بواسطة معيار المسار <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> <strong>%s</strong> in <strong>%s</strong> of those set by the View shortcode attribute <strong>%s</strong>
ar: <strong>%s</strong> <strong>%s</strong> في <strong>%s</strong> من تلك التي تم تعيينها بواسطة سمة الرمز القصير للمعاينة <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> belongs to a <strong>%s</strong> <strong>%s</strong>: %s
ar: <strong>%s</strong> ينتمي إلى <strong>%s</strong> <strong>%s</strong>: %s

en: <strong>%s</strong> in <strong>all</strong> of these: <strong>%s</strong>
ar: <strong>%s</strong> في <strong>كل</strong> هذه: <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> in <strong>no one</strong> of these: <strong>%s</strong>
ar: <strong>%s</strong> في <strong>لا شيء</strong> من هذه: <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> in <strong>one</strong> of these: <strong>%s</strong>
ar: <strong>%s</strong> في <strong>واحدة</strong> من هذه: <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> is <strong>%s</strong>: %s
ar: <strong>%s</strong> عبارة عن <strong>%s</strong>: %s

en: <strong>%s</strong> is a %s %s <strong>%s</strong> <strong>%s</strong>
ar: <strong>%s</strong> عبارة عن %s %s <strong>%s</strong> <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> set by the <strong>parent Taxonomy View</strong>
ar: <strong>%s</strong> تم تعيينه بواسطة <strong>معاينة التصنيف الرئيسية</strong>

en: <strong>%s</strong> set by the Framework option <strong>%s</strong>
ar: <strong>%s</strong> الذي تم تعيينه بواسطة خيار إطار العمل <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> the same as the <strong>current archive page</strong>
ar: <strong>%s</strong> مماثل <strong>لصفحة الأرشيف الحالية</strong>

en: <strong>%s</strong> the same as the <strong>current post in the loop</strong>
ar: <strong>%s</strong> مماثل <strong>للمقال الحالي في التكرار</strong>

en: <strong>%s</strong> the same as the <strong>page where this View is shown</strong>
ar: <strong>%s</strong> مماثل <strong>للصفحة التي يتم فيها عرض هذه المعاينة</strong>

en: <strong>Content Template debug:</strong>
ar: <strong>استكشاف أخطاء قالب المحتوى الجاهز:</strong>

en: <strong>ERROR</strong>:
ar: <strong>خطأ</strong>:

en: <strong>Views</strong> has some bundled data waiting to be imported.
ar: <strong>المعاينات</strong> بها بعض البيانات المرفقة في انتظار استيرادها.

en: <strong>[wpv-if] shortcodes</strong> on Views 1.6.2 - <a href="%s">details</a>
ar: <strong>[wpv-if] الرموز القصيرة </strong> على Views 1.6.2 - <a href="%s">التفاصيل</a>

en: A %s with that name already exists. Please use another name.
ar: هناك %s بنفس الاسم موجود بالفعل. برجاء استخدام اسم آخر.

en: A Content Template can replace the content of the post with whatever you put into it, including Views shortcodes.
ar: يمكن لقالب جاهز للمحتوى أن يستبدل محتوى المقال مع أي شيء تضعه فيه، بما في ذلك الرموز القصيرة للمعاينات.

en: A Content Template is like a chunk of content.
ar: نموذج محتوى مثل جزء من المحتوى.

en: A Content Template is used to style single-item pages.
ar: نموذج محتوى يستخدم لتنميط الصفحات ذات العنصر المفرد.

en: A Content Template with that name already exists. Please try with another name.
ar: هناك نموذج محتوى يحمل نفس الاسم موجود بالفعل. برجاء تجربة اسم آخر.

en: A Content Template with that name already exists. Please use another name.
ar: هناك نموذج محتوى مسمىً بهذا الاسم بالفعل. برجاء استخدام اسم آخر.

en: A Content Template with that title already exists. Please use another title.
ar: هناك نموذج محتوى يحمل نفس العنوان. برجاء اختيار عنوان آخر.

en: A Content Template works like a subroutine.
ar: يعمل نموذج المحتوى كروتين فرعي.

en: A View loads content from the database and displays it anyway you choose.
ar: تقوم المعاينة بتحميل المحتوى من قاعدة البيانات وعرضه بالطريقة التي ترغب بها.

en: A View loads content from the database and displays it anyway you choose. Use Views to create content lists, sliders, parametric searches and more.\r\n
ar: تقوم المعاينة بتحميل المحتوى من قاعدة البيانات وعرضه بأي طريقة تشاء. استخدم المعاينات لإنشاء قوائم المحتوى، وأشرطة التمرير، وعمليات البحث المعياري، وأكثر من ذلك.\r\n

en: A View loads content from the database and displays it with your HTML.
ar: تقوم المعاينة بتحميل المحتوى من قاعدة البيانات وعرضه مع كود HTML الخاص بك.

en: A View may include Content Templates. These templates make it easy to output design structures without having to repeat them in the loop.
ar: قد تحتوي المعاينة على نماذج محتوى. هذه النماذج تجعل من الأمر سهلاً في إخراج بنيات تصميم بدون الحاجة لتكرارهم في كود التكرار.

en: A View with that name already exists. Please use another name
ar: هناك معاينة تحمل هذا الاسم بالفعل. برجاء استخدام اسم آخر

en: A basic query selects all items of a chosen type.
ar: يقوم الاستعلام الرئيسي بتحديد جميع العناصر للنوع المحدد.

en: A button that resets the filter and allows visitors to start a fresh search.
ar: زر يقوم بإعادة تعيين المرشح، ويسمح للزوار ببدء بحث جديد.

en: A custom search should have the %1s and the %2s.
ar: يجب على البحث المخصص أن يحتوي على %1s و %2s.

en: A different Content Template is already assigned to this item.
ar: هناك نموذج محتوى مختلف تم تعيينه بالفعل إلى هذا العنصر.

en: A filter element.
ar: عنصر مرشح.

en: A link to the next page.
ar: رابط إلى الصفحة التالية.

en: A link to the previous page.
ar: رابط إلى الصفحة السابقة.

en: A new window
ar: نافذة جديدة

en: A post related to the current post, set by a Types post reference field
ar: مقال مرتبط بالمقال الحالي، والذي تم تعيينه بواسطة حقل مرجع مقال لملحق الأنواع Types

en: A post related to the current post, set by a Types relationship
ar: مقال مرتبط بالمقال الحالي، والتي تم تعيينه بواسطة علاقة ملحق الأنواع Types

en: A problem occurred when executing snippet "%s". The result of include_once is: "%s"
ar: حدثت مشكلة أثناء تنفيذ تعليمة برمجية "%s". نتيجة include_once هي: "%s"

en: A simple shell for an h1 to appropriately space out and segment sections of content on a page. It can utilize the h1's default small element, as well as most other components (with additional styles).
ar: غلاف بسيط لعنصر h1 للمفاسحة والتقسيم بين أقسام المحتوى على صفحة بشكلٍ ملائم. يمكن استخدام عنصر h1 الصغير الافتراضي، وكذا غالبية العناصر الأخرى (مع الأنماط الإضافية).

en: A snippet slug cannot be empty.
ar: لا يمكن للارتباط الثابت للتعليمة البرمجية أن يكون فارغًا.

en: A specific post (search by title)
ar: مقال معين (البحث باستخدام العنوان)

en: A specific post (set by post ID)
ar: مقال معين (البحث باستخدام معرّف المقال)

en: A specific user
ar: مستخدم معين

en: A spinner, which is displayed when the filter needs update and hidden when update is complete.
ar: أداة انتقاء، والتي يتم عرضها عندما يحتاج المرشح إلى التحديث، والإخفاء بعد اكتمال التحديث.

en: A submit button for the search filter.
ar: زر إرسال لمرشح البحث.

en: A submit button is not available for forms that have automatic updates on field changes.
ar: زر الإدخال غير متاح للنماذج التي لها تحديثات تلقائية عند حدوث تغييرات في الحقول.

en: A text search input, which can search the title or title and content.
ar: إدخال بحث نصي، والذي يمكن من خلاله البحث عن العنوان، أو عن العنوان والمحتوى.

en: A to Z
ar: ترتيب أبجدي تصاعدي

en: A wizard that lets you design the loop.
ar: معالج يسمح لك بتصميم التكرار.

en: AJAX calls
ar: استدعاءات AJAX

en: AJAX results update when visitors change any filter values
ar: تحديث نتائج AJAX عند تغيير الزوار لأي قيم مرشح

en: AJAX results update when visitors click on the search button
ar: تحديث نتائج AJAX عند نقر الزوار على زر البحث

en: ALT text for the image
ar: النص البديل للصورة

en: AND
ar: و

en: Abstract object styles for building various types of components (like blog comments, Tweets, etc) that feature a left- or right-aligned image alongside textual content.
ar: لخّص أنماط العنصر لبناء أنواع مختلفة من المكونات (مثل تعليقات المدونة، التغريدات، وما شابه)، والتي تشتمل على صورة محاذاة لليسار أو اليمين بالإضافة إلى المحتوى النصي.

en: Activate
ar: تفعيل

en: Active
ar: نشط

en: Add
ar: إضافة

en: Add .row class
ar: إضافة فئة .row

en: Add First/Last page controls
ar: إضافة أدوات التحكم في الصفحة الأولى/الأخيرة

en: Add New
ar: إضافة جديد

en: Add New Content Template
ar: إضافة نموذج محتوى جديد

en: Add New View
ar: إضافة معاينة جديدة

en: Add Post forms
ar: إضافة نماذج المقال

en: Add Previous/Next page controls
ar: إضافة أدوات السابق/التالي للتحكم في الصفحة

en: Add User forms
ar: إضافة نماذج المستخدم

en: Add a field
ar: إضافة حقل

en: Add a filter
ar: إضافة مرشح

en: Add a new Content Template for this post type
ar: إضافة نموذج محتوى جديد لنوع المنشور هذا

en: Add a new Content Template for this taxonomy
ar: إضافة نموذج محتوى جديد لهذا التصنيف

en: Add a new View
ar: إضافة معاينة جديدة

en: Add a new WordPress Archive
ar: إضافة أرشيف WordPress جديد

en: Add a new option
ar: إضافة خيار جديد

en: Add a query filter to this View
ar: إضافة مرشح استعلام إلى هذه المعاينة

en: Add all your elements between these shortcodes.
ar: أضف جميع عناصرك بين هذه الرموز القصيرة.

en: Add another condition
ar: إضافة شرط آخر

en: Add another date condition
ar: إضافة حالة تاريخ أخرى

en: Add another filter
ar: إضافة مرشح آخر

en: Add another option
ar: إضافة خيار آخر

en: Add another value
ar: إضافة قيمة أخرى

en: Add complete blocks into the Loop using Content Templates.
ar: أضف كتلاً كاملة في التكرار باستخدام قوالب المحتوى الجاهزة.

en: Add container
ar: إضافة حاوية

en: Add controls to move between different result pages
ar: إضافة أدوات التحكم للتنقل بين صفحات النتائج المختلفة

en: Add description
ar: إضافة وصف

en: Add field
ar: إضافة حقل

en: Add fields and nested Views to the output.
ar: إضافة حقول ومعاينات متداخلة إلى الخرج.

en: Add fields to the template to display the content. Use HTML tags for styling.
ar: أضف الحقول إلى النموذج لعرض المحتوى. استخدم علامات HTML للتنميط.

en: Add filter input to the Filter section.
ar: أضف إدخال المرشح إلى قسم المرشح.

en: Add images and other media items to the editor.
ar: أضف الصور وعناصر الوسائط الأخرى إلى المحرر.

en: Add new
ar: إضافة جديد

en: Add new %s
ar: إضافة %s جديد

en: Add new Content Template
ar: إضافة نموذج محتوى جديد

en: Add new View
ar: إضافة معاينة جديدة

en: Add new WordPress Archive
ar: إضافة أرشيف WordPress جديد

en: Add query filter
ar: إضافة مرشح استعلام

en: Add results
ar: إضافة النتائج

en: Add sorting options to see the preview.
ar: إضافة خيارات الفرز لاستعراض المعاينة.

en: Add the search results to this page
ar: أضف نتائج البحث إلى هذه الصفحة

en: Add this CSS style to the control
ar: أضف نمط CSS هذا إلى أداة التحكم

en: Add this CSS to the radios labels of the control
ar: إضافة ملف CSS هذا إلى علامات راديوهات التحكم

en: Add this classname to the control
ar: إضافة اسم الفئة هذا إلى أداة التحكم

en: Add this classname to the radios labels
ar: إضافة اسم الفئة هذا إلى علامات الراديوهات

en: Add this shortcode to the redirect target to get a message from the form that just edited it.
ar: قم بإضافة هذا الرمز القصير إلى هدف إعادة التوجيه للحصول على رسالة من النموذج الذي تم تحريره للتو.

en: Add to cart box
ar: مربع إضافة إلى السلة

en: Add to cart button
ar: زر إضافة إلى السلة

en: Add translation
ar: إضافة ترجمة

en: Adding custom CSS
ar: إضافة CSS مخصص

en: Adding custom JavaScript
ar: إضافة JavaScript مخصص

en: Additional JavaScript files
ar: ملفات JavaScript الإضافية

en: Additional Javascript files
ar: ملفات Javascript إضافية

en: Additional Javascript files to be loaded with this View (comma separated):
ar: ملفات Javascript الإضافية المزمع تحميلها مع هذه المعاينة (مفصولة بفاصلة):

en: Additional Javascript saved
ar: تم حفظ كود Javascript الإضافي

en: Additional info
ar: معلومات إضافية

en: Additional settings
ar: الإعدادات الإضافية

en: Aditional Javascript files
ar: ملفات Javascript إضافية

en: Adjust whether you want to search only in post titles or also in posts content.
ar: ضبط ما إذا كنت ترغب في البحث فقط في عناوين المقال أو أيضًا محتوى المقالات.

en: Adjusted the translation mode of the post type "%s" to "display as translated".
ar: تم تعديل وضع ترجمة نوع المقال "%s" إلى "عرض كمترجم".

en: Admin bar options
ar: خيارات شريط مهام المدير

en: Admin notice dismissed
ar: تم تجاهل إشعار المدير

en: Administration email
ar: البريد الإلكتروني للإدارة

en: Advanced options
ar: الخيارات المتقدمة

en: Affiliate ID:
ar: معرف هوية الإحالة:

en: Affiliate Key:
ar: مفتاح الإحالة:

en: Affiliate details for theme designers
ar: إحالة التفاصيل لمصممي السمات

en: After deleting a large number of associations, there are some intermediary posts left. It was not possible to delete them at once. You can either delete them manually or ignore the issue, and they will be gradually removed automatically. This is only important if you use intermediary posts on the front-end directly, for example in a View.
ar: بعد حذف عدد كبير من الارتباطات، تبقت بعض المقالات الوسيطة. لم يكن من الممكن حذفهم مرة واحدة. يمكنك إما حذفهم يدويًا أو تجاهل المشكلة، وستتم إزالتهم تلقائيًا بشكلٍ تدريجي. هذا مهم فقط إذا كنت تستخدم مقالات وسيطة على الواجهة الأمامية مباشرة، على سبيل المثال في معاينة (View).

en: After the text
ar: بعد النص

en: Alerts
ar: التنبيهات

en: All %ss were updated
ar: تم تحديث جميع %ss

en: All changes saved
ar: تم حفظ كل التغييرات

en: All fields must appear between these shortcodes.
ar: ينبغي أن تظهر جميع الحقول بين تلك الرموز القصيرة.

en: All loops have a WordPress Archive assigned
ar: جميع التكرارات بها أرشيف WordPress تم تعيينه لها

en: All of the following
ar: جميع ما يلي

en: All post types
ar: كل أنواع المنشور

en: All results loaded
ar: تم تحميل جميع النتائج

en: All sections have been saved
ar: تم حفظ كل الأقسام

en: Allow browsers to determine video or slideshow dimensions based on the width of their containing block by creating an intrinsic ratio that will properly scale on any device.
ar: اسمح للمستعرضات بتحديد أبعاد الفيديو أو العرض الشرائحي القائم على عرض النطاق المحتوي عليهم بإنشاء نسبة أبعاد داخلية المنشأ تقوم بضبط العرض على أي جهاز كما ينبغي.

en: Allow to modify the sorting direction
ar: السماح بتعديل اتجاه الفرز

en: Allows to insert CRED forms. You will usually use this controls to insert edit and delete CRED links.
ar: يسمح بإدخال نماذج CRED. ستستخدم عادة أدوات التحكم هذه لإدخال روابط CRED وتحريرها وحذفها.

en: Also, note that you can delete options that no longer need to be available.
ar: أيضًا، لاحظ أن بإمكانك حذف الخيارات التي لم تعد هناك حاجة لإتاحتها.

en: Also, you can click in the <strong>Views</strong> button and select <strong>%s</strong> in the <em>View</em> section.
ar: كما يمكنك النقر على زر <strong>المعاينات</strong> وتحديد <strong>%s</strong> في قسم <em>المعاينة</em>.

en: Alternative text
ar: النص البديل

en: Alternative text for the current user's profile picture.
ar: النص البديل لصورة الملف الشخصي للمستخدم الحالي.

en: Alternative text for the post author's profile picture.
ar: النص البديل لصورة الملف الشخصي لمؤلف المقال.

en: Alternative text for the profile picture.
ar: النص البديل لصورة الملف الشخصي.

en: Always
ar: دائمًا

en: Always generate the View output
ar: قم دائمًا بتوليد خرج المعاينة

en: Always show all values for inputs
ar: دائمًا عرض جميع قيم الإدخالات

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.
ar: حدث خطأ HTTP غير متوقع أثناء طلب API.

en: An error happened when saving the setting.
ar: حدث خطأ أثناء حفظ الضبط.

en: An error occurred when creating an association: %s
ar: حدث خطأ ما أثناء إنشاء ارتباط: %s

en: An error occurred while creating a Content Template.
ar: حدث خطأ ما أثناء إنشاء نموذج محتوى.

en: An error occurred, try again.
ar: حدث خطأ ما، أعد المحاولة.

en: An error ocurred
ar: حدث خطأ ما

en: An error ocurred while creating a new Content Template.
ar: حدث خطأ ما أثناء إنشاء نموذج محتوى جديد.

en: An ordered list.
ar: قائمة مرتبة.

en: An unexpected error happened.
ar: حدث خطأ غير متوقع.

en: An unexpected error ocurred.
ar: حدث خطأ غير متوقع.

en: An unknown error occurred.
ar: حدث خطأ غير معروف.

en: An unordered list.
ar: قائمة غير مرتبة.

en: Anchor text when linking to the term archive page
ar: نص الارتساء عند الربط مع صفحة أرشيف المصطلح

en: Another Content Template (%s) already uses this title value as it's slug. Please use another title.
ar: هناك قالب جاهز آخر للمحتوى (%s) يستخدم بالفعل قيمة العنوان هذه كارتباط ثابت. برجاء استخدام عنوان آخر.

en: Another Content Template (%s) with that slug already exists. Please use another slug.
ar: هناك قالب جاهز للمحتوى آخر (%s) مع هذا الارتباط الثابت موجود بالفعل. برجاء استخدام ارتباط ثابت آخر.

en: Another Content Template already uses this slug value as it's slug and title. Please use another slug.
ar: هناك قالب جاهز للمحتوى آخر يستخدم بالفعل قيمة الارتباط الثابت هذه كارتباط ثابت وعنوان. برجاء استخدام ارتباط ثابت آخر.

en: Another Content Template already uses this slug value as it's title. Please use another slug.
ar: هناك قالب جاهز للمحتوى آخر يستخدم بالفعل قيمة الارتباط الثابت هذه كعنوان له. برجاء استخدام ارتباط ثابت آخر.

en: Another Content Template already uses this title value as it's title and slug. Please use another title.
ar: هناك قالب جاهز للمحتوى آخر يستخدم بالفعل قيمة العنوان هذه كعنوان وارتباط ثابت له. برجاء استخدام عنوان آخر.

en: Another Content Template with that title already exists. Please use another title.
ar: هناك قالب جاهز للمحتوى آخر له نفس العنوان بالفعل. برجاء استخدام عنوان آخر.

en: Another item (%s) already uses this title value as it's slug. Please use another title.
ar: هناك عنصر آخر (%s) يستخدم بالفعل قيمة العنوان هذه كارتباط ثابت. برجاء استخدام عنوان آخر.

en: Another item (%s) with that slug already exists. Please use another slug.
ar: هناك عنصر آخر (%s) يحمل نفس الارتباط الثابت بالفعل. برجاء استخدام ارتباط ثابت آخر.

en: Another item already uses this name . Please use another name.
ar: هناك عنصر آخر يستخدم هذا الاسم بالفعل. يُرجى استخدام اسم آخر.

en: Another item already uses this name and slug. Please use another name.
ar: هناك عنصر آخر يستخدم هذا الاسم والارتباط الثابت بالفعل. يُرجى استخدام اسم آخر.

en: Another item already uses this name. Please use another name.
ar: هناك عنصر آخر يستخدم هذا الاسم. يُرجى استخدام اسم آخر.

en: Another item already uses this slug value as it's slug and title. Please use another slug.
ar: هناك عنصر آخر يستخدم قيمة الارتباط الثابت هذه بالفعل كارتباط ثابت وعنوان له. برجاء استخدام ارتباط ثابت آخر.

en: Another item already uses this slug value as it's title. Please use another slug.
ar: هناك عنصر آخر يستخدم قيمة الارتباط الثابت هذه كعنوان. برجاء استخدام ارتباط ثابت آخر.

en: Another item with that slug or name already exists. Please use another name.
ar: هناك عنصر آخر له نفس الارتباط الثابت أو الاسم موجود بالفعل. يُرجى استخدام اسم آخر.

en: Another item with that slug or title already exists. Please use another slug.
ar: هناك عنصر آخر يحمل هذا الارتباط الثابت أو العنوان بالفعل. برجاء استخدام ارتباط ثابت آخر.

en: Another item with that slug or title already exists. Please use another title.
ar: هناك عنصر آخر يحمل نفس الارتباط الثابت أو العنوان بالفعل. برجاء استخدام عنوان آخر.

en: Another post
ar: مقال آخر

en: Another user
ar: مستخدم آخر

en: Any %s
ar: أي %s

en: Any of the following
ar: أحد ما يلي

en: Any role
ar: أي مهمة

en: Apply
ar: طبِّق

en: Apply to existing %s items
ar: التطبيق على عناصر %s الحالية

en: Archive
ar: أرشيف

en: Archive loop
ar: تكرار الأرشيف

en: Archive title
ar: عنوان الأرشيف

en: Archive usage
ar: استخدام الأرشيف

en: Archive view for
ar: عرض الأرشيف لـ

en: Archives
ar: الأرشيفات

en: Archives: %s
ar: الأراشيف: %s

en: Are you sure want delete this WordPress Archive?
ar: هل أنت متاكد من رغبتك في حذف أرشيف WordPress هذا؟

en: Are you sure you want to %s these Views?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في %s هذه المعاينات؟

en: Are you sure you want to %s this View?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في %s هذه المعاينة؟

en: Are you sure you want to change the layout?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في تغيير التنسيق؟

en: Are you sure you want to delete the selected WordPress Archives?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف أراشيف WordPress المحددة؟

en: Are you sure you want to permanently delete the Content Templates?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف قوالب المحتوى الجاهزة بشكلٍ دائم؟

en: Are you sure you want to permanently delete the WordPress Archives?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف أراشيف WordPress بشكلٍ دائم؟

en: Are you sure you want to permanently delete the selected content template?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف قالب المحتوى الجاهز المحدد بشكلٍ دائم؟

en: Are you sure you want to permanently delete the selected content templates?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف قوالب المحتوى الجاهزة المحددة بشكلٍ دائم؟

en: Are you sure you want to trash these WordPress Archives?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف أراشيف WordPress هذه إلى سلة المهملات؟

en: Are you sure you want to trash this WordPress Archive?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف أرشيف WordPress هذا إلى سلة المهملات؟

en: As a native custom field
ar: كحقل مخصص أصلي

en: As a number
ar: كرقم

en: As a string
ar: كنص

en: As defined in Types
ar: كما هو محدد في ملحق Types

en: As stored in database
ar: كما هو مُخزّن في قاعدة البيانات

en: As stored in the database
ar: كما هو مخزن في قاعدة البيانات

en: Ascending
ar: تصاعدي

en: Ascending Numeric
ar: تصاعدي رقمي

en: Ascending, Descending
ar: تصاعدي، تنازلي

en: Assign
ar: تعيين

en: Assign Content Template
ar: تعيين نموذج المحتوى

en: Assign a Content Template to the View
ar: تعيين نموذج محتوى إلى المعاينة

en: Assign a Content Template to the WordPress Archive
ar: تعيين قالب جاهز للمحتوى إلى أرشيف WordPress

en: Assign a Content Template to this View
ar: تعيين نموذج محتوى إلى هذه المعاينة

en: Assign a Content Template to this WordPress Archive
ar: تعيين قالب جاهز للمحتوى إلى أرشيف WordPress هذا

en: Assign an existing Content template to this View
ar: تعيين نموذج محتوى حالي إلى هذه المعاينة

en: Assign an existing Content template to this WordPress Archive
ar: تعيين قالب جاهز للمحتوى حالي إلى أرشيف WordPress هذا

en: Assign other Content Template to the View
ar: حدد نموذج محتوى آخر إلى المعاينة

en: Assign other Content Template to the WordPress Archive
ar: تعيين قالب جاهز للمحتوى آخر إلى أرشيف WordPress

en: Association created
ar: تم إنشاء الارتباط

en: Associations processed.
ar: تمت معالجة الارتباطات.

en: At the bottom of this page you will find a slide Content Template, where you design slides.
ar: في أسفل هذه الصحة ستجد نموذج محتوى للشرائح، حيث يمكنك تصميم الشرائح.

en: At the bottom of this page you will find the Loop section, where you control the output.
ar: ستجد في أدنى هذه الصفحة قسم التكرار، حيث يمكنك التحكم في النتائج.

en: Atom feed URL
ar: مسار موجز Atom

en: Attributes
ar: السمات

en: Author ID
ar: معرف هوية المؤلف

en: Author URL
ar: مسار المؤلف

en: Author activation key
ar: مفتاح التفعيل الخاص بالمؤلف

en: Author aim
ar: حساب aim للمؤلف

en: Author archive URL
ar: مسار أرشيف المؤلف

en: Author archive link
ar: رابط أرشيف المؤلف

en: Author archives
ar: أراشيف المؤلف

en: Author description
ar: وصف المؤلف

en: Author display name
ar: اسم العرض للمؤلف

en: Author email
ar: البريد الإلكتروني للمؤلف

en: Author first name
ar: الاسم الأول للمؤلف

en: Author information
ar: معلومات المؤلف

en: Author jabber
ar: حساب jabber للمؤلف

en: Author last name
ar: الاسم الأخير للمؤلف

en: Author level
ar: مستوى المؤلف

en: Author login
ar: اسم تسجيل دخول المؤلف

en: Author metadata
ar: بيانات تعريف المؤلف

en: Author name
ar: اسم المؤلف

en: Author nicename
ar: الاسم المصحح للمؤلف

en: Author nickname
ar: الاسم المستعار للمؤلف

en: Author of the image
ar: مؤلف الصورة

en: Author password
ar: كلمة مرور المؤلف

en: Author profile picture
ar: صورة الملف الشخصي للمؤلف

en: Author registered date
ar: تاريخ تسجيل المؤلف

en: Author status
ar: حالة المؤلف

en: Author yim
ar: حساب yim للمؤلف

en: Author's
ar: الناشر

en: Author: %s
ar: المؤلف: %s

en: Auto-insert paragraphs
ar: الإدخال التلقائي للفقرات

en: Auto-insert paragraphs - convert single line breaks into &lt;br&gt; tags and double line breaks into &lt;p&gt; (paragraph) tags.
ar: الإدخال التلقائي للفقرات - قم بتحويل فواصل الأسطر المفردة إلى علامات &lt;br&gt; وفواصل الأسطر المزدوجة إلى علامات &lt;p&gt; (فقرة).

en: Auto-registered options
ar: الخيارات المسجلة تلقائيًا

en: Autodetected frameworks
ar: أطر العمل المكتشفة تلقائيًا

en: Autoresize
ar: التغيير التلقائي للحجم

en: Autoresize the Views editors as their content grows
ar: التعديل التلقائي لحجم محرري ملحق المعاينات Views مع زيادة محتواهم

en: Avoid applying third-party filters into the output.
ar: تجنب تطبيق المرشحات الخارجية على الناتج.

en: Back
ar: رجوع

en: Backwards compatibility
ar: التوافقية مع إصدارات أقدم

en: Badges
ar: الشارات

en: Basic
ar: أساسي

en: Basic data
ar: البيانات الأساسية

en: Be sure to complete the setup:
ar: احرص على إتمام الإعداد:

en: Before the text
ar: قبل النص

en: Besides pagination and slider transition controls, you can also insert custom search filters and text search controls.
ar: بجانب ترقيم الصفحات وأدوات التحكم في تنقل شريط التمرير، يمكنك أيضًا إدخال مرشحات البحث المخصص وأدوات التحكم في البحث النصي.

en: Besides pagination, you can also insert custom search filters and text search controls.
ar: إلى جانب ترقيم الصفحات، يمكنك أيضًا إدخال مرشحات البحث المخصص وأدوات التحكم في البحث النصي.

en: Besides these buttons, you can edit the HTML content yourself by writing your own HTML and CSS.
ar: بجانب تلك الأزرار، يمكنك تحرير محتوى HTML بنفسك عن طريق كتابة أكواد HTML و CSS الخاصة بك.

en: Besides these helpers, you can edit the HTML content yourself by writing your own HTML and CSS.
ar: بجانب أدوات المساعدة هذه، يمكنك تحرير محتوى HTML بنفسك عن طريق كتابة أكواد HTML و CSS الخاصة بك.

en: Bind %u %s
ar: ربط %u %s

en: Bind %u %s
ar: ربط %u %s

en: Blocking div.
ar: حظر div.

en: Blue
ar: أزرق

en: Bootstrap Components Toggle
ar: تبديل مكونات Bootstrap

en: Bootstrap Elements:
ar: عناصر Bootstrap:

en: Bootstrap Grid
ar: شبكة Bootstrap

en: Bootstrap Grid documentation
ar: وثائق شبكة Bootstrap

en: Bootstrap features a wide array of different helper classes to help you. These include clearfix, contextual colors and backgrounds, content showing and hiding, and others.
ar: يتميز Bootstrap بمجموعة متنوعة من فئات المساعدة المختلفة لمساعدتك. والتي من بينها نمط إزالة العنصر الرئيسي لعناصره الفرعية تلقائيًا، والألوان والخلفيات السياقية، وعرض المحتوى وإخفائه، وغيرهم.

en: Bootstrap features additional responsive utilities for faster mobile-friendly development. These classes can be used for showing and hiding content by device via media query.
ar: يتميز Bootstrap ببرامج خدمات تفاعلية إضافية لتطوير أسرع صديق للجوالات. يمكن استخدام هذه الفئات لعرض وإخفاء المحتوى بواسطة الجهاز من خلال استعلام الوسائط.

en: Bootstrap grid
ar: شبكة Bootstrap

en: Bootstrap grid options
ar: خيارات شبكة Bootstrap

en: Bootstrap includes a responsive, mobile first fluid grid system that appropriately scales up to 12 columns as the device or viewport size increases
ar: يشتمل Bootstrap على نظام شبكي انسيابي تفاعلي متقلب، والذي يقوم بحسب الحاجة إلى تغيير الحجم حتى 12 عمودًا مع زيادة حجم عرض الجهاز أو النطاق

en: Bootstrap includes simple and easily customized typography for headings, body text, lists, and more.
ar: يشتمل Bootstrap على نمط طباعة سلس وسهل التخصيص لرؤوس الصفحات ونص المتن والقوائم وغير ذلك الكثير.

en: Bootstrap includes styling for different types of text quotes. This includes code, blockquotes, variables, and others.
ar: يشتمل Bootstrap على تنميط لأنواع مختلفة من الاقتباسات النصية. هذا يشتمل على رمز واقتباسات طويلة ومتغيرات وغيرهم.

en: Bootstrap loading
ar: جارٍ تحميل Bootstrap

en: Bootstrap offers different classes for styling different types of buttons as well as to indicate the different states.
ar: يقدم Bootstrap فئات مختلفة لتنميط الأنواع المختلفة من الأزرار، وكذا للإشارة إلى الحالات المختلفة.

en: Bootstrap offers different styling options for tables, including different spacing of cells, contextual classes and responsive tables.
ar: يقدم Bootstrap خيارات تنميط مختلفة للجداول، بما في ذلك الفواصل المختلفة للخلايا، والفئات السياقية، والجداول التفاعلية.

en: Bootstrap provides classes to make your images responsive and adds lightweight styles to them.
ar: يقدم Bootstrap فئات لجعل صورك تفاعلية ولإضافة أنماط بسيطة إليهم.

en: Bootstrap provides several form control styles, layout options, and custom components for creating a wide variety of forms.
ar: يقدم Bootstrap مجموعة متعددة من أنماط التحكم في النموذج، وخيارات التنسيق، والمكوّنات المخصصة لإنشاء مجموعة كبيرة متنوعة من النماذج.

en: Both the search form and results
ar: كلاً من نموذج البحث والنتائج

en: Both title and slug are being already used by another Content Template. Please use other values.
ar: يتم استخدام كلاً من العنوان والارتباط الثابت بالفعل بواسطة قالب جاهز للمحتوى آخر. برجاء استخدام قيم أخرى.

en: Bottom
ar: الأسفل

en: Breadcrumbs
ar: أدوات التتبع

en: Broken integration
ar: دمج ناقص

en: Browser history management
ar: إدارة محفوظات المستعرض

en: Browser history management for AJAX custom searches
ar: إدارة ذاكرة المستعرض لعمليات بحث AJAX المخصصة

en: Browser history management for AJAX pagination
ar: إدارة محفوظات المستعرض لترقيم الصفحات بتقنية AJAX

en: Build custom searches
ar: بناء عمليات بحث مخصصة

en: Building Websites with Views
ar: بناء مواقع الإنترنت باستخدام المعاينات

en: Building a View for a custom search:
ar: إنشاء معاينة لبحث مخصص:

en: Bulk Actions
ar: اجراءات العمل المجمع

en: Bulk action
ar: إجراء عام

en: Bulk overwrite if Content Template exists
ar: الاستبدال المجمع إذا تواجد نموذج محتوى

en: Bulk overwrite if View or WordPress Archive exists
ar: الاستبدال المجمع إذا تواجدت معاينة أو أرشيف WordPress

en: Button
ar: الزر

en: Button classnames
ar: أسماء الفئة للزر

en: Button dropdowns
ar: القوائم المنسدلة للأزرار

en: Button groups
ar: مجموعات الأزرار

en: Button style
ar: نمط الزر

en: Buttons
ar: الأزرار

en: CPU usage
ar: استخدام وحدة المعالجة المركزية

en: CRED Editing
ar: تحرير CRED

en: CRED Forms
ar: نماذج CRED

en: CRED edit-user link
ar: رابط تحرير مستخدم CRED

en: CRED form ID not set.
ar: لم يتم تعيين معرف هوية نموذج CRED.

en: CRED forms
ar: نماذج CRED

en: CSS editor
ar: محرر CSS

en: Cache and preload
ar: الذاكرة المؤقتة والتحميل المسبق

en: Cache pages
ar: تخزين الصفحات في الذاكرة المؤقتة

en: Caching
ar: التخزين المؤقت

en: Callback function
ar: وظيفة الاستدعاء

en: Calling functions are <strong>%s</strong>
ar: وظائف الاستدعاء هي <strong>%s</strong>

en: Can they also be removed from the query filtering?
ar: هل يمكن أيضًا إزالتهم من فلترة الاستعلام؟

en: Cancel
ar: الغ

en: Caption of the image
ar: التعليق على الصورة

en: Categories
ar: فئات

en: Category: %s
ar: الفئة: %s

en: Center
ar: منتصف

en: Change Content Template
ar: تغيير نموذج المحتوى

en: Change WordPress Archive
ar: تغيير أرشيف WordPress

en: Change how the results that share the same value on the orderby setting will be ordered.
ar: غيّر كيفية ترتيب النتائج التي تتشارك نفس القيمة في إعداد الترتيب بحسب.

en: Change how the results will be ordered.
ar: غيّر كيفية ترتيب النتائج.

en: Change how this Content Template is used
ar: تغيير كيفية استخدام هذا القالب الجاهز للمحتوى

en: Change how this WordPress Archive is used
ar: تغيير كيفية استخدام أرشيف WordPress هذا

en: Change how to manage the sorting by a field.
ar: غيّر كيفية إدارة الفرز بحسب الحقل.

en: Change the Content Template assigned to this
ar: تغيير القالب الجاهز للمحتوى الذي تم تعيينه إلى هذا

en: Change the order of the results.
ar: غيّر ترتيب النتائج.

en: Change the secondary order of the results.
ar: غيّر الترتيب الثانوي للنتائج.

en: Change usage
ar: تغيير الاستخدام

en: Characters
ar: الرموز

en: Check statuses
ar: التحقق من الحالات

en: Check the details for %s
ar: تعرف على تفاصيل %s

en: Check the documentation
ar: راجع المستندات

en: Check the results page
ar: تحقق من صفحة النتائج

en: Check your email for the confirmation link.
ar: راجع بريدك الإلكتروني للحصول على رابط التأكيد.

en: Checkbox label
ar: علامة مربع التحديد

en: Checkboxes
ar: مربعات تحديد

en: Checked
ar: محدد

en: Cherry Framework
ar: إطار عمل Cherry

en: Child
ar: الفرعي

en: Choose
ar: اختر

en: Choose Post Types that will be displayed in the %s:
ar: اختر أنواع المقال التي سيتم عرضها في %s:

en: Choose a different content template for them:
ar: حدد نموذج محتوى مختلف لهم:

en: Choose between posts, taxonomy and users and then select the specific content type to load. For posts, you can select multiple content types.
ar: اختر من بين المنشورات والتصنيف والمستخدمين، ثم حدد نوع المحتوى المحدد المراد تحميله. بالنسبة للمنشورات، يمكنك تحديد أنواع محتوى متعددة.

en: Choose fields
ar: تحديد الحقول

en: Choose file
ar: اختر ملفًا

en: Choose how to order the items in the WordPress Archive. You can select the sorting key and direction.
ar: اختر كيفية ترتيب العناصر في أرشيف WordPress. يمكنك تحديد مفتاح واتجاه الفرز.

en: Choose how to order the results that the View gets from the database. You can select the sorting key and direction.
ar: حدد كيفية ترتيب النتائج التي تحصل عليها المعاينة من قاعدة البيانات. يمكنك تحديد طريقة التصنيف والاتجاه.

en: Choose if Toolset plugins should send reports about the active theme and plugins to toolset.com.
ar: اختر ما إذا كان ينبغي على ملحقات Toolset إرسال التقارير عن القالب والملحقات النشطة إلى toolset.com.

en: Choose if you want to hide or disable irrelevant options for inputs:
ar: تحديد ما إذا كنت ترغب في إخفاء أو تعطيل الخيارات غير ذات الصلة للإدخالات:

en: Choose post types
ar: اختيار أنواع المقال

en: Choose to display the %1s.
ar: اختر عرض %1s.

en: Choose what post types will be included in this archive loop.
ar: اختر أنواع المقال التي سيتم تضمينها في تكرار الأرشيف هذا.

en: Choose which content types will display using this template.
ar: اختر أنواع المحتوى التي ترغب في عرضها باستخدام هذا النموذج.

en: Choose which listing page to customize. The WordPress Archive will display by default the exact same content as WordPress normally does, but you can adjust the ordering, add extra filters or modify the HTML output.
ar: اختر صفحة القوائم المراد تخصيصها. سيقوم أرشيف WordPress افتراضيًا بعرض نفس المحتوى كما يقوم WordPress في العادة بفعله، ولكن يمكنك تعديل الترتيب، أو إضافة المرشحات الإضافية، أو تعديل نتائج HTML.

en: Circle
ar: دائرة

en: Class
ar: الفئة

en: Classing labels.
ar: علامات التصنيف.

en: Classing.
ar: التصنيف.

en: Clear
ar: واضح

en: Clear %d %s
ar: مسح %d %s

en: Clear a post type
ar: مسح نوع مقال

en: Clear date
ar: محو التاريخ

en: Clear single %s
ar: مسح %s بمفرده

en: Click <em>Update</em> to force this Content Template into all single %s
ar: انقر على <em>تحديث</em> لفرض القالب الجاهز للمحتوى هذا في جميع %s المفردة

en: Click on "Save indexing options, erase index and rebuild the index" in the %1$sRelevanssi settings%2$s.
ar: انقر على "حفظ خيارات الفهرسة، ومحو الفهرس، وإعادة بناء الفهرس" في %1$sإعدادات Relevanssi%2$s.

en: Click on <strong>Add field</strong> to insert additional fields. Drag them to reorder, or delete fields that you don't need.
ar: انقر على <strong>إضافة حقل</strong> لإدخال حقول إضافية. اسحبهم لإعادة ترتيبهم، أو احذف الحقول التي لا تحتاج إليها.

en: Click on <strong>Add field</strong> to insert fields to this View.
ar: انقر على <strong>إضافة حقل</strong> لإدخال حقول إلى هذه المعاينة.

en: Click on it and locate this View to insert it anywhere you want inside the content.
ar: انقر عليه وحدد موقع هذه المعاينة لإدخالها في أي مكان ترغب به داخل المحتوى.

en: Click on the <strong>CRED Forms</strong> button to add forms.
ar: انقر على زر <strong>نماذج CRED</strong> لإضافة نماذج.

en: Click on the <strong>Fields and Views</strong> button to insert fields that belong to the content, as well as Views and other Content Templates.
ar: انقر على زر <strong>الحقول والمعاينات</strong> لإدخال الحقول التي تنتمي إلى المحتوى، وكذا المعاينات ونماذج المحتوى الأخرى.

en: Click to edit the View slug
ar: انقر لتحرير الارتباط الثابت للمعاينة

en: Click to edit the WordPress Archive slug
ar: انقر لتحرير الارتباط الثابت لأرشيف WordPress

en: Clicking the button below will scan all your content and provide a list of items that contain <strong>[wpv-if]</strong> shortcodes, so you can review them and register any function if needed:
ar: سيؤدي النقر على الزر أدناه إلى عمل مسح لجميع محتواك وتقديم قائمة بالعناصر التي تحتوي على رموز <strong>[wpv-if]</strong> القصيرة، ومن ثم يمكنك مراجعتهم وتسجيل أي وظيفة عند اللزوم:

en: Close
ar: اغلق

en: Close Views conditional output
ar: إغلاق النتائج المشروطة لملحق المعاينات

en: Close Views formatted output
ar: إغلاق الخرج المنسق لملحق المعاينات

en: Close Views raw output
ar: إغلاق الخرج الخام لملحق المعاينات

en: Code
ar: الكود

en: Combined Output saved
ar: تم حفظ الخرج المدمج

en: Comma separated list of IDs.
ar: قائمة بمعرّفات الهوية مفصولة بفاصلة.

en: Comma separated list of roles.
ar: قائمة بالمهام مفصولة بفاصلة.

en: Comment Author
ar: مؤلف التعليق

en: Comment Date
ar: تاريخ التعليق

en: Comment body
ar: نص التعليق

en: Comment title
ar: عنوان التعليق

en: Comments Atom feed URL
ar: مسار موجز تعليقات Atom

en: Comments RSS 2.0 feed URL
ar: مسار موجز تعليقات RSS 2.0

en: Compact HTML structure
ar: بنية HTML المضغوطة

en: Compact debug mode
ar: وضع الإصلاح المضغوط

en: Compare value as a
ar: مقارنة القيمة كـ

en: Compare versions and buy
ar: مقارنة الإصدارات والشراء

en: Comparison
ar: المقارنة

en: Comparison function
ar: وظيفة المقارنة

en: Complete Views Custom Search tutorial
ar: الدليل الكامل للبحث المخصص مع ملحق المعاينات

en: Complete the custom search setup by inserting the results
ar: استكمل إعداد البحث المخصص بإدخال النتائج

en: Complete the search filter for this custom search
ar: استكمال مرشح البحث لهذا البحث المخصص

en: Conditional content
ar: المحتوى الشرطي

en: Conditional debug
ar: تصحيح الأخطاء الشرطي

en: Conditional display for parts of the loop.
ar: عرض مشروط لأجزاء من التكرار.

en: Conditional expression includes illegal characters
ar: التعبير الشرطي يحتوي على رموز محظورة

en: Conditional output
ar: النتائج المشروطة

en: Conditional output in Views
ar: النتائج المشروطة في ملحق المعاينات

en: Conditional output per language
ar: نتائج مشروطة لكل لغة

en: Conditions
ar: الشروط

en: Conditions evaluation
ar: تقييم الشروط

en: Conditions to evaluate
ar: الشروط المراد تقييمها

en: Congratulations! You are running Views and WPML with the String Translation module, so you can easily translate everything.
ar: مبروك! أنت حاليًا تمتلك ملحق المعاينات و WPML مع وحدة ترجمة المتسلسلات، ومن ثم يمكنك ترجمة أي شيء بسهولة.

en: Connected #%d (%s) and #%d (%s) in the relationship "%s".
ar: تم توصيل #%d (%s) و #%d (%s) في العلاقة "%s".

en: Constant
ar: ثابت

en: Container and spinner
ar: الحاوية وأداة الانتقاء

en: Container classnames
ar: أسماء فئة الحاوية

en: Container style
ar: نمط الحاوية

en: Container text
ar: نص الحاوية

en: Container type
ar: نوع الحاوية

en: Content
ar: المحتوى

en: Content Selection
ar: تحديد المحتوى

en: Content Selection saved
ar: تم حفظ تحديد المحتوى

en: Content Template
ar: نموذج المحتوى

en: Content Template documentation
ar: وثائق نموذج المحتوى

en: Content Template for this Loop created
ar: تم إنشاء قالب المحتوى الجاهز لهذا التكرار

en: Content Template in use
ar: القالب الجاهز للمحتوى قيد الاستخدام

en: Content Template inserted in the layout
ar: نموذج المحتوى المدخل في التنسيق

en: Content Template moved to the Trash.
ar: تم نقل نموذج المحتوى إلى سلة المهملات.

en: Content Template name
ar: اسم القالب الجاهز للمحتوى

en: Content Template not set.
ar: لم يتم تعيين القالب الجاهز للمحتوى.

en: Content Template permanently deleted.
ar: تم حذف نموذج المحتوى بشكلٍ دائم.

en: Content Template restored from the Trash.
ar: تمت استعادة نموذج المحتوى من سلة المهملات.

en: Content Template to apply
ar: نموذج المحتوى المراد تطبيقه

en: Content Template updated.
ar: تم تحديث القالب الجاهز للمحتوى.

en: Content Template usage changed.
ar: تم تغيير استخدام نموذج المحتوى.

en: Content Template usage not changed.
ar: لم يتم تغيير استخدام نموذج المحتوى.

en: Content Template used as a loop block
ar: القالب الجاهز للمحتوى المستخدم ككتلة تكرار

en: Content Template: %s - end
ar: القالب الجاهز للمحتوى: %s - نهاية

en: Content Template: %s - start
ar: القالب الجاهز للمحتوى: %s - بداية

en: Content Templates
ar: نماذج المحتوى

en: Content Templates let you design single pages using fields, taxonomy and HTML. With Content Templates, you can design the output for posts, pages and custom post types.
ar: تسمح لك نماذج المحتوى بتصميم الصفحات المفردة باستخدام الحقول، والتصنيف، وكود HTML. مع نماذج المحتوى، يمكنك تصميم خرج المنشورات، والصفحات، والأنواع المخصصة للمنشور.

en: Content Templates let you design single pages.
ar: تسمح لك نماذج المحتوى بتصميم الصفحات المفردة.

en: Content Templates modify the content when called from <a href="%s" target="_blank">the_content</a> function.
ar: تقوم قوالب المحتوى الجاهزة بتعديل المحتوى عند استدعائها من وظيفة <a href="%s" target="_blank">the_content</a>.

en: Content not displayed because it produces an infinite loop.
ar: لم يتم عرض المحتوى لأنّه ينتج عنه تكرار لانهائي.

en: Content not saved
ar: لم يتم حفظ المحتوى

en: Content of each iteration
ar: محتوى كل تكرار

en: Content template
ar: نموذج المحتوى

en: Content template for
ar: نموذج محتوى لـ

en: Content template not saved
ar: لم يتم حفظ نموذج المحتوى

en: Content template saved
ar: تم حفظ نموذج المحتوى

en: Content to load
ar: المحتوى المراد تحميله

en: Content updated
ar: تم تحديث المحتوى

en: Content-Type of WordPress HTML pages
ar: نوع المحتوى لصفحات WordPress HTML

en: Copy this list of field names:
ar: انسخ قائمة أسماء الحقل هذه:

en: Correct conditional expression has not been found
ar: لم يمكن العثور على التعبير الشرطي الصحيح

en: Could not create a Content Template for this Loop. Please reload the page and try again.
ar: لم يمكن إنشاء قالب محتوى جاهز لهذا التكرار. يُرجى إعادة تحميل الصفحة وإعادة المحاولة.

en: Could not create relationship definition because an error happened: %s
ar: لم يمكن إنشاء تعريف علاقة بسبب حدوث خطأ ما: %s

en: Could not generate the Loop. Please reload and try again.
ar: لم يمكن توليد التكرار. يُرجى إعادة التحميل وإعادة المحاولة.

en: Could not read the Views import file.
ar: لم يمكن قراءة ملف استيراد ملحق المعاينات.

en: Couldn't write to the ".maintenance" file.
ar: لم يمكن الكتابة في ملف ".maintenance".

en: Count
ar: عدد

en: Count length by
ar: احتساب الطول بحسب

en: Create
ar: إنشاء

en: Create Content Template
ar: إنشاء قالب محتوى جاهز

en: Create View
ar: إنشاء معاينة

en: Create WordPress Archive
ar: إنشاء أرشيف WordPress

en: Create a Content Template for single %s
ar: إنشاء نموذج محتوى لـ %s مفرد

en: Create a Form first
ar: إنشاء نموذج أولاً

en: Create a View first
ar: أنشئ معاينة أولاً

en: Create a WordPress Archive for this loop
ar: إنشاء أرشيف WordPress لهذا التكرار

en: Create a different View widget and display this View.
ar: أنشئ أداة ذكية مختلفة للمعاينة وعرض هذه المعاينة.

en: Create a different View widget, either in the current page or in another page, depending on what was chosen above and display this View.
ar: أنشئ أداة ذكية مختلفة للمعاية، إما في الصفحة الحالية أو في صفحة أخرى، وذلك بحسب ما تم اختياره أعلاه وعرض هذه المعاينة.

en: Create a new
ar: إنشاء جديد

en: Create a new Content Template
ar: إنشاء نموذج محتوى جديد

en: Create a new Content Template and assign it to this View
ar: إنشاء نموذج محتوى حالي وتعيينه إلى هذه المعاينة

en: Create a new Content Template and assign it to this WordPress Archive
ar: إنشاء قالب جاهز للمحتوى جديد وتعيينه إلى أرشيف WordPress هذا

en: Create a new Content Template that will include the editing form. You can start from scratch or copy the template you use to display the content and modify it.
ar: أنشئ قالب محتوى جاهز جديد يشتمل على نموذج التحرير. يمكنك البدء من الصفر أو نسخ القالب الجاهز الذي تستخدمه لعرض المحتوى وتعديله.

en: Create a new Layout that will include the editing form. You can start from scratch or copy the template you use to display the content and modify it.
ar: أنشئ تنسيقًا جديدًا يشتمل على نموذج التحرير. يمكنك البدء من الصفر أو نسخ القالب الجاهز الذي تستخدمه لعرض المحتوى وتعديله.

en: Create a new Template
ar: إنشاء نموذج جديد

en: Create a new View
ar: إنشاء معاينة جديدة

en: Create a new WordPress Archive
ar: إنشاء أرشيف WordPress جديد

en: Create a new code snippet
ar: إنشاء تعليمة برمجية جديدة

en: Create a new page
ar: إنشاء صفحة جديدة

en: Create a page with this View
ar: إنشاء صفحة بهذه المعاينة

en: Create different Content Templates for each language
ar: إنشاء نماذج محتوى مختلفة لكل لغة

en: Create front-end content editing forms
ar: إنشاء نماذج تحرير محتوى الواجهة الأمامية

en: Create page
ar: إنشاء صفحة

en: Create shortcode
ar: إنشاء رمز قصير

en: Create templates
ar: إنشاء القوالب الجاهزة

en: Created a default language translation for post #%d (%s) in draft mode.
ar: تم إنشاء ترجمة لغة افتراضية للمقال #%d (%s) في وضع المسودة.

en: Creating a template with Views
ar: إنشاء قالب جاهز باستخدام ملحق المعاينات

en: Creating an archive with WordPress Archive
ar: إنشاء أرشيف باستخدام أرشيف WordPress

en: Creating and displaying a View
ar: إنشاء وعرض معاينة

en: Creating custom searches with Views
ar: إنشاء بحث مخصص باستخدام ملحق المعاينات

en: Creating paginated listings with Views
ar: إنشاء قوائم مفصولة الصفحات مع ملحق المعاينات

en: Creating sliders with Views
ar: إنشاء أشرطة التمرير مع ملحق المعاينات

en: Criteria to filter
ar: معايير الترشيح

en: Crop to exact dimensions
ar: القص بالتوافق مع الأبعاد الدقيقة

en: Current page
ar: الصفحة الحالية

en: Current page number
ar: رقم الصفحة الحالية

en: Current post
ar: المقالة الحالية

en: Current post body
ar: نص المنشور الحالي

en: Current user info
ar: معلومات المستخدم الحالي

en: Current user information
ar: معلومات المستخدم الحالي

en: Currently there are no items to display.
ar: لا توجد حاليًا أي عناصر لعرضها.

en: Custom
ar: المخصص

en: Custom Code
ar: الكود المخصص

en: Custom Fields
ar: الحقول المخصصة

en: Custom Functions
ar: الوظائف المخصصة

en: Custom Post Archives
ar: أراشيف المقالة المخصصة

en: Custom Search
ar: بحث مخصص

en: Custom Search Instructions
ar: تعليمات البحث المخصص

en: Custom Search Settings
ar: إعدادات البحث المخصص

en: Custom Shortcodes
ar: الرموز القصيرة المخصصة

en: Custom code snippets
ar: التعليمات البرمجية المخصصة

en: Custom field
ar: الحقل المخصص

en: Custom field - %s
ar: الحقل المخصص - %s

en: Custom field filter
ar: مرشح الحقل المخصص

en: Custom fields
ar: حقول اعتيادية

en: Custom height of image in pixels.
ar: الارتفاع المخصص للصورة بالبكسل.

en: Custom search
ar: البحث المخصص

en: Custom search events
ar: حالات البحث المخصص

en: Custom search settings
ar: إعدادات البحث المخصص

en: Custom search setup completed!
ar: اكتمل إعداد البحث المخصص!

en: Custom search shortcodes
ar: الرموز القصيرة للبحث المخصص

en: Custom size...
ar: حجم مخصص...

en: Custom width of image in pixels.
ar: العرض المخصص للصورة بالبكسل.

en: Customizer - Site Options
ar: أداة التخصيص - خيارات الموقع

en: Customizer - Theme Mods
ar: أداة التخصيص - التعديلات البرمجية للقالب

en: Data not saved
ar: لم يتم حفظ البيانات

en: Data origin
ar: أصل البيانات

en: Data saved
ar: تم حفظ البيانات

en: Data updated
ar: تم تحديث البيانات

en: Data uploaded
ar: تم رفع البيانات

en: Database error when deleting associations: "%s"
ar: حدث خطأ في قاعدة البيانات عند حذف الارتباطات: "%s"

en: Date
ar: تاريخ

en: Date condition
ar: حالة التاريخ

en: Date conditions relationship:
ar: علاقة حالات التاريخ:

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Date of the image
ar: تاريخ الصورة

en: Date selected in the datepicker by default, as a timestamp. You can also use Toolset functions like NOW() or TODAY().
ar: التاريخ المحدد في منتقي التاريخ بشكلٍ افتراضي، كطابع زمني. يمكنك أيضًا استخدام وظائف Toolset مثل NOW() أو TODAY().

en: Datepicker
ar: منتقي التاريخ

en: Day
ar: اليوم

en: Day archives
ar: أراشيف اليوم

en: Day of the week
ar: يوم من الأسبوع

en: Day of the year
ar: يوم من العام

en: Day: %s
ar: اليوم: %s

en: Days can only be a number between 1 and 31
ar: الحد الأقصى لحقل الأيام ينبغي أن يكون عددًا ما بين 1 إلى 31

en: Days of the week can only be numbers between 1 and 7
ar: الحد الأقصى لحقل يوم من الأسبوع ينبغي أن يكون عددًا ما بين 1 إلى 7

en: Days of the year can only be numbers between 1 and 366
ar: الحد الأقصى لحقل يوم من العام ينبغي أن يكون عددًا ما بين 1 إلى 365

en: Deactivate
ar: عطِّل

en: Debug
ar: تصحيح الأخطاء

en: Debug information
ar: معلومات استكشاف الأخطاء

en: Debug mode
ar: وضع إصلاح الأخطاء

en: Declare theme options
ar: إعلان خيارات السمة

en: Default
ar: افتراضي

en: Default URL
ar: رابط الإنترنت الافتراضي

en: Default date
ar: التاريخ الافتراضي

en: Default image when there is no profile picture. Leave blank for the "Mystery Man".
ar: الصورة الافتراضية عند عدم وجود صورة ملف شخصي. اترك الحقل فارغًا لـ "Mystery Man".

en: Default setting
ar: الإعداد الافتراضي

en: Default state
ar: الحالة الافتراضية

en: Default url for an image. Leave blank for the "Mystery Man".
ar: رابط الإنترنت الافتراضي لصورة. اترك الحقل فارغًا لـ "Mystery Man".

en: Defaults to 1.
ar: الافتراضي إلى 1.

en: Defaults to the one set in the WordPress General settings.
ar: ضبط القيم الافتراضية إلى القيمة المحددة في الإعدادات العامة لـ WordPress.

en: Delete
ar: حذف

en: Delete %s
ar: حذف %s

en: Delete Content Template
ar: حذف نموذج المحتوى

en: Delete Content Templates
ar: حذف نماذج المحتوى

en: Delete Permanently
ar: الحذف بشكلٍ دائم

en: Delete Views
ar: حذف المعاينات

en: Delete WordPress Archive
ar: حذف أرشيف WordPress

en: Delete WordPress Archives
ar: حذف أراشيف WordPress

en: Delete a code snippet
ar: حذف تعليمة برمجية

en: Delete all custom field filters
ar: حذف جميع مرشحات الحقل المخصص

en: Delete all taxonomy filters
ar: حذف جميع مرشحات التصنيف

en: Delete all termmeta field filters
ar: حذف كل مرشحات حقل تعريف المصطلح

en: Delete all usermeta field filters
ar: حذف جميع مرشحات حقل تعريف المستخدم

en: Delete any existing Content Templates that are not in the import
ar: حذف أي نماذج محتوى موجودة، والتي لم يتم تضمينها في الاستيراد

en: Delete any existing Views or WordPress Archives that are not in the import
ar: حذف أي معاينات أو أراشيف WordPress موجودة، والتي لم يتم تضمينها في الاستيراد

en: Delete custom field filters
ar: حذف مرشحات الحقل المخصص

en: Delete leftover intermediary posts
ar: حذف المقالات الوسيطة المتبقية

en: Delete leftover posts
ar: حذف المقالات المتبقية

en: Delete taxonomy filters
ar: حذف مرشحات التصنيف

en: Delete termmeta field filters
ar: حذف مرشحات حقل تعريف المصطلح

en: Delete this filter
ar: حذف هذا المرشح

en: Delete usermeta field filters
ar: حذف مرشحات حقل تعريف المستخدم

en: Deleted %d dangling intermediary posts. Operation completed.
ar: تم حذف المقالات الوسيطة المُعلّقة %d. اكتملت العملية.

en: Deleted %d dangling intermediary posts...
ar: تم حذف المقالات الوسيطة المُعلّقة %d...

en: Deleted all associations for the relationship #%d
ar: تم حذف جميع الارتباطات الخاصة بالعلاقة #%d

en: Depending on the value of the style parameter it displays a list of links to the other pages or a drop-down list to select another page.
ar: بحسب قيمة معيار التنميط، يقوم بعرض قائمة بالراوبط إلى الصفحات الأخرى أو قائمة منسدلة لتحديد صفحة أخرى.

en: Descending
ar: تنازلي

en: Descending Numeric
ar: تنازلي رقمي

en: Descending, Ascending
ar: تنازلي، تصاعدي

en: Describe this Content Template
ar: وصف نموذج المحتوى هذا

en: Describe this View
ar: وصف هذه المعاينة

en: Describe this WordPress Archive
ar: وصف أرشيف WordPress هذا

en: Description
ar: وصف

en: Description of the image
ar: وصف الصورة

en: Design page layouts using drag-and-drop
ar: تصميم تنسيقات الصفحة باستخدام السحب والترك

en: Design the search results in the Loop section.
ar: قم بتصميم نتائج البحث في قسم التكرار.

en: Design with Toolset
ar: التصميم باستخدام Toolset

en: Detailed HTML structure
ar: بنية HTML المفصلة

en: Did you know that you can add a custom search to this Archive?
ar: هل تعلم أن بإمكانك إضافة بحث مخصص إلى هذا الأرشيف؟

en: Digits
ar: أعداد

en: Disable
ar: تعطيل

en: Disable / Hide
ar: تعطيل/إخفاء

en: Disable the Toolset shortcodes menu in the admin bar
ar: تعطيل قائمة رموز Toolset القصيرة في شريط مهام المدير

en: Dismiss
ar: رفض

en: Dismiss adding search results to page
ar: تجاهل إضافة نتائج البحث إلى الصفحة

en: Display
ar: عرض

en: Display
ar: عرض

en: Display 20 items per page
ar: عرض 20 عنصرًا في الصفحة

en: Display Name
ar: عرض الاسم

en: Display all items
ar: عرض جميع العناصر

en: Display all items in this archive at once.
ar: عرض كل الصفحات في هذا الأرشيف مرة واحدة.

en: Display all query results at once.
ar: عرض كل نتائج الاستعلام مرة واحدة.

en: Display all results
ar: استعرض كل النتائج

en: Display all the items
ar: عرض كل العناصر

en: Display content only for this language
ar: عرض المحتوى لهذه اللغة فقط

en: Display data for:
ar: عرض البيانات لـ:

en: Display format
ar: تنسيق العرض

en: Display generic help for the Filter section
ar: عرض المساعدة العامة لقسم المرشح (Filter)

en: Display generic help for the Loop section
ar: عرض المساعدة العامة لقسم التكرار

en: Display generic help for the Query section
ar: عرض المساعدة العامة لقسم Query

en: Display lists of content
ar: عرض قوائم المحتوى

en: Display name
ar: اسم العرض

en: Display options
ar: خيارات العرض

en: Display options:
ar: خيارات العرض:

en: Display the archive as a custom search
ar: عرض الأرشيف كبحث مخصص

en: Display the basic archive
ar: عرض الأرشيف الأساسي

en: Display the current user's profile picture in this shape. For "custom" shape, custom CSS is needed for "wpv-profile-picture-shape-custom" CSS class.
ar: عرض صورة الملف الشخصي للمستخدم الحالي في هذا الشكل. للشكل "المخصص"، لابد من وجود ملف CSS مخصص لفئة "wpv-profile-picture-shape-custom" CSS.

en: Display the date when the post was created
ar: عرض تاريخ إنشاء المقال

en: Display the date when the post was last modified
ar: عرض تاريخ آخر تعديل للمقال

en: Display the items using a custom search
ar: عرض العناصر التي تستخدم بحثًا مخصصًا

en: Display the items using a custom search is not available in the Lite version. To use it, get the full Views.
ar: عرض النتائج باستخدام بحث مخصص غير متاح في الإصدار غير الكامل Lite. لاستخدامه، احصل على الإصدار الكامل من ملحق Views.

en: Display the link to the selected post type archive page
ar: عرض الرابط إلى صفحة أرشيف نوع المقالة المحدد

en: Display the post author's profile picture in this shape. For "custom" shape, custom CSS is needed for "wpv-profile-picture-shape-custom" CSS class.
ar: عرض صورة الملف الشخصي لمؤلف المقال في هذا الشكل. للشكل "المخصص"، لابد من وجود ملف CSS مخصص لفئة "wpv-profile-picture-shape-custom" CSS.

en: Display the profile picture in this shape. For "custom" shape, custom CSS is needed for "wpv-profile-picture-shape-custom" CSS class.
ar: عرض صورة الملف الشخصي في هذا الشكل. للشكل "المخصص"، ملف CSS المخصص مطلوب لفئة "wpv-profile-picture-shape-custom" CSS.

en: Display the query in pages, which visitors will switch without reloading the page.
ar: عرض الاستعلام في الصفحات، والذي سينتقل بينه الزوار بدون إعادة تحميل الصفحة.

en: Display the query in pages, which will paginate automatically without reloading the page.
ar: عرض الاستعلام في الصفحات، والذي سيتم ترقيم صفحاته تلقائيًا بدون إعادة تحميل الصفحات.

en: Display the query results in pages, which visitors will switch.
ar: عرض نتائج الاستعلام في الصفحات، والتي سينتقل بينها الزوار.

en: Display the results as a slider
ar: عرض النتائج كشريط تمرير

en: Display the results as a slider is not available in the Lite version. To use it, get the full Views.
ar: عرض النتائج كشريط تمرير غير متاح في الإصدار غير الكامل Lite. لاستخدامه، احصل على الإصدار الكامل من ملحق Views.

en: Display the results using a custom search
ar: عرض النتائج التي تستخدم بحثًا مخصصًا

en: Display the results using a custom search is not available in the Lite version. To use it, get the full Views.
ar: عرض النتائج باستخدام بحث مخصص غير متاح في الإصدار غير الكامل Lite. لاستخدامه، احصل على الإصدار الكامل من ملحق Views.

en: Display the results with pagination
ar: عرض النتائج مع فصل الصفحات

en: Display the results with pagination is not available in the Lite version. To use it, get the full Views.
ar: عرض النتائج مع ترقيم الصفحات غير متاح في الإصدار غير الكامل Lite. لاستخدامه، احصل على الإصدار الكامل من ملحق Views.

en: Display the selected information for the current user
ar: عرض المعلومات المحددة للمستخدم الحالي

en: Display this archive in pages, which visitors will switch without reloading the page.
ar: عرض هذا الأرشيف في الصفحات، والذي سينتقل الزوار فيه بدون إعادة تحميل الصفحة.

en: Display this archive in pages, which visitors will switch.
ar: عرض هذا الأرشيف في الصفحات، والذي سينتقل الزوار فيه.

en: Display this information about the current post author.
ar: عرض هذه المعلومات عن مؤلف المقالة الحالية.

en: Display this metadata if that option was selected on the previous section
ar: عرض بيانات التعريف هذه إذا تم تحديد هذا الخيار في القسم السابق

en: Display using a Content Template:
ar: العرض باستخدام نموذج محتوى:

en: Display value
ar: عرض القيمة

en: Displaying
ar: قيد العرض

en: Displaying repeatable field groups?
ar: هل تود عرض مجموعات الحقل القابلة للتكرار؟

en: Displays a View
ar: عرض معاينة

en: Displays a fully customized display
ar: يعرض عرضًا كامل التخصيص

en: Displays a pager with the current page selected.
ar: يعرض النداء مع الصفحة الحالية المحددة.

en: Displays the filter section of a View.
ar: عرض قسم المرشح للمعاينة.

en: Division
ar: القسم

en: Do not adjust URLs after loading search results
ar: عدم تعديل المسارات بعد تحميل نتائج البحث

en: Do not apply any filter based on status.
ar: لا تقم بتطبيق أي مرشح بحسب الحالة.

en: Do not forget to add a <strong>filter by post relationship or repeatable fields group owner</strong> and select the right owner for the groups that you want to display.
ar: لا تنس إضافة <strong>مرشح بحسب علاقة المقال أو مالك مجموعة الحقول القابلة للتكرار</strong> وحدد المالك الصحيح للمجموعات التي تود عرضها.

en: Do not parse shortcodes inside the field values
ar: عدم توزيع الرموز القصيرة داخل قيم الحقل

en: Do not prepend domain name with protocol identifier, such as <code>http</code> or <code>https</code>. Only domain name should work as a good qualifier. For example, <code>example.com</code> or <code>www.example.com</code> is an acceptable entry.
ar: لا تُلحق اسم بالنطاق بمحدّد بروتوكول، مثل <code>http</code> أو <code>https</code>. ينبغي أن يعمل اسم النطاق فقط كمؤهل جيد. على سبيل المثال، <code>example.com</code> أو <code>www.example.com</code> إدخال مقبول.

en: Do not register any framework automatically
ar: لا تسجل أي إطار عمل تلقائيًا

en: Do not show the spinner
ar: عدم عرض أداة الانتقاء

en: Do not wrap the excerpt in a paragraph
ar: عدم تضمين الاقتباس في فقرة

en: Do you want to apply to all?
ar: هل ترغب في التطبيق على الجميع؟

en: Documentation and Support
ar: التوثيق والدعم

en: Documentation for Views theme framework integration
ar: الوثائق الخاصة بدمج إطار عمل قالب Views

en: Documentation for pagination links
ar: مستندات روابط ترقيم الصفحات

en: Documentation on Toolset edit links
ar: الوثائق الخاصة بروابط تحرير Toolset

en: Documentation on functions inside conditional evaluations
ar: الوثائق الخاصة بالوظائف داخل التقييمات الشرطية

en: Documentation on the Bootstrap Layouts
ar: الوثائق الخاصة بتنسيقات Bootstrap

en: Documentation on the Toolset Maps plugin
ar: الوثائق الخاصة بملحق Toolset Maps

en: Documentation on the Views debug modes
ar: الوثائق الخاصة بأوضاع تصحيح أخطاء المعاينات

en: Documentation on the third-party shortcode arguments
ar: الوثائق الخاصة بوسيطات الرمز القصير الخارجي

en: Domain
ar: دومين

en: Don't assign to any post type
ar: عدم التعيين لأي نوع منشور

en: Don't forget to insert the custom search form into %s
ar: لا تنس إدخال نموذج البحث المخصص في %s

en: Don't include current page in query result
ar: عدم تضمين الصفحة الحالية في نتيجة بحث الاستعلام

en: Don't know the name of your theme function?
ar: ألا تعرف اسم وظيفة سمتك؟

en: Don't show any debug information
ar: عدم عرض أي معلومات تصحيح أخطاء

en: Don't show current logged user.
ar: لا تعرض المستخدم مسجل الدخول حاليًا.

en: Don't show empty terms
ar: عدم عرض المصطلحات الفارغة

en: Don't show pagination elements if there is only one page
ar: لا تعرض عناصر ترقيم الصفحات إذا كانت هناك صفحة واحدة فقط

en: Don't show this again
ar: لا تعرض هذا مجددًا

en: Don't show this message again
ar: لا تعرض هذه الرسالة مرة أخرى

en: Don't use a WordPress Archive for this loop
ar: لا تستخدم أرشيف WordPress لهذا التكرار

en: Don't use any content template for these items
ar: لا تستخدم أي نموذج محتوى مع هذه العناصر

en: Done editing here? Return to the %1$sToolset Content Template editor%2$s.
ar: هل انتهيت من التحرير هنا؟ العودة إلى %1$sمحرر قوالب Toolset الجاهزة للمحتوى%2$s.

en: Don’t use any Content Template
ar: لا تستخدم أي قالب جاهز للمحتوى

en: Download WooCommerce Views
ar: تنزيل WooCommerce Views

en: Download from your Toolset account
ar: التنزيل من حسابك على Toolset

en: Dropdowns
ar: القوائم المنسدلة

en: Dropped table "%s".
ar: تم إسقاط الجدول "%s".

en: Duplicate
ar: نسخ مكرر

en: Duplicate <em>%s</em>
ar: عمل نسخة مكررة من <em>%s</em>

en: Duplicate a Content Template
ar: نسخة مكررة للقالب الجاهز للمحتوى

en: Duplicate a View
ar: نسخة مكررة لمعاينة

en: ERROR
ar: خطأ

en: Each View has a title and an optional description. These are used for you, to identify different Views. The title and the description don't appear anywhere on the site's public pages.
ar: كل معاينة لها عنوانها مع وصف اختياري. وتستخدم تلك الأشياء من أجلك أنت، لتحديد المعاينات المختلفة. لا يظهر العنوان والوصف في أي مكان على الصفحات العامة لموقعك.

en: Easily highlight new or unread items by adding a <span class="badge"></span> to links, Bootstrap navs, and more.
ar: بكل سهولة، ميّز العناصر الجديدة أو غير المقروءة عن طريق إضافة <span class="شارة"></span> إلى الروابط، أو Bootstrap navs، وغير ذلك المزيد.

en: Edit
ar: تحرير

en: Edit %s
ar: تحرير %s

en: Edit Content Template
ar: تحرير نموذج المحتوى

en: Edit Form
ar: تحرير النموذج

en: Edit Layouts Loop View
ar: تحرير معاينة تكرار التنسيقات

en: Edit Post forms
ar: تحرير نماذج المقال

en: Edit This
ar: تحرير هذا

en: Edit User forms
ar: تحرير نماذج المستخدم

en: Edit View
ar: تحرير المعاينة

en: Edit WordPress Archive
ar: تحرير أرشيف WordPress

en: Edit conditions manually
ar: تحرير الشروط يدويًا

en: Edit conditions using the GUI
ar: تحرير الشروط باستخدام GUI

en: Edit filter
ar: تحرير المرشح

en: Edit link text
ar: تحرير نص الرابط

en: Edit selected Form in Toolset
ar: تحرير النموذج المحدد في Toolset

en: Edit selected View in Toolset
ar: تحرير المعاينة المحددة في Toolset

en: Edit the custom field filters
ar: تحرير مرشحات الحقل المخصص

en: Edit the taxonomy filters
ar: تحرير مرشحات التصنيف

en: Edit the termmeta field filters
ar: تحرير مرشحات حقل تعريف المصطلح

en: Edit the usermeta field filters
ar: تحرير مرشحات حقل تعريف المستخدم

en: Edit this Content Template
ar: تحرير نموذج المحتوى هذا

en: Edit this filter
ar: تحرير هذا المرشح

en: Edit this item
ar: تحرير هذا العنصر

en: Edit translation
ar: تحرير الترجمة

en: Edit view
ar: تحرير المعاينة

en: Edit with
ar: التحرير باستخدام

en: Edit with %1$s
ar: التحرير باستخدام %1$s

en: Element
ar: العنصر

en: Element HTML tag
ar: علامة HTML للعنصر

en: Element classnames
ar: أسماء فئة العنصر

en: Element inline style
ar: النمط المُضمّن للعنصر

en: Element label
ar: علامة العنصر

en: Element output
ar: ناتج العنصر

en: Element styling
ar: تنميط العنصر

en: Elements info
ar: معلومات العناصر

en: Ellipsis text
ar: نص علامة الحذف

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Embedded Content Template
ar: نموذج المحتوى المدمج

en: Embedded View
ar: معاينة مدمجة

en: Embedded WordPress Archive
ar: أرشيف WordPress المدمج

en: Empty Trash
ar: تفريغ سلة المهملات

en: Empty field values or incorrect field defined.
ar: قيم حقل فارغة أو تم تحديد حقل غير صحيح.

en: Enable Views debug mode
ar: تمكين وضع إصلاح المعاينات

en: Enable debugging and go to a page that should display a Content Template and Views will display the call function name.
ar: قم بتمكين إصلاح الأخطاء واذهب إلى صفحة ينبغي عليها عرض نموذج المحتوى، وسيقوم ملحق المعاينات بعرض اسم وظيفة الاستدعاء.

en: Enable edit links on the frontend
ar: تمكين روابط التحرير على الواجهة الأمامية

en: Enable history management setttings for AJAX custom search
ar: تمكين إعدادات إدارة الذاكرة لبحث AJAX المخصص

en: Enable history management setttings for manual AJAX pagination
ar: تمكين إعدادات إدارة الذاكرة لترقيم صفحات AJAX اليدوي

en: Enable line breaks
ar: تمكين فواصل الأسطر

en: Enable syntax higlighter
ar: تمكين أداة تمييز بناء الجملة

en: Enable the Design with Toolset menu in the frontend
ar: تمكين التصميم بقائمة Toolset في الواجهة الأمامية

en: Enable the legacy Views Map plugin
ar: تمكين ملحق Views Map القديم

en: Enable theme support debugging
ar: تمكين دعم تصحيح أخطاء القالب

en: Enabling Views debug will open a popup on every page showing a Views element.
ar: سيؤدي تمكين إصلاح أخطاء المعاينات إلى نافذة منبثقة على كل صفحة تعرض عنصرًا للمعاينات.

en: Enabling the legacy Views Maps plugin will add the Google Maps API and the Views Maps plugin to your site.
ar: سيؤدي تمكين ملحق Views Maps القديم إلى إضافة واجهة البرمجة لخرائط جوجل (Google Maps) وملحق Views Maps إلى موقعك.

en: Enabling this option might have a performance penalty.
ar: تمكين هذا الخيار قد يؤثر بالسلب على الأداء.

en: Encoding for pages and feeds
ar: التشفير للصفحات والموجزات

en: Enter a username or email address.
ar: أدخل اسم مستخدم أو عنوان بريد إلكتروني.

en: Enter name here
ar: أدخل الاسم هنا

en: Enter new title
ar: إدخال عنوان جديد

en: Enter the excerpt length.
ar: أدخل طول الاقتباس.

en: Enter title here
ar: أدخل عنوانًا هنا

en: Error 404 page
ar: صفحة خطأ 404

en: Error post id: check _cred_cred_prefix_post_id
ar: خطأ معرف المقال: check _cred_cred_prefix_post_id

en: Error while dropping table "%s".
ar: حدث خطأ أثناء إسقاط الجدول "%s".

en: Error while parsing the evaluate expression
ar: حدث خطأ أثناء تحليل تعبير التقييم

en: Error while retrieving result.
ar: حدث خطأ أثناء جلب النتيجة.

en: Error while retrieving the CRED form preview. The selected CRED form (ID: "%s") was not found.
ar: حدث خطأ أثناء جلب معاينة نموذج CRED. لم يمكن العثور على نموذج CRED المحدد (معرف الهوية: "%s").

en: Error while retrieving the Content Template preview. The selected Content Template (Slug: "%s") was not found.
ar: حدث خطأ أثناء جلب معاينة القالب الجاهز للمحتوى. لم يتم العثور على القالب الجاهز للمحتوى (الارتباط الثابت: "%s").

en: Error while retrieving the View custom search status.
ar: حدث خطأ أثناء جلب حالة البحث المخصص عن المعاينة.

en: Error while retrieving the View preview. The selected View (ID: %s) was not found.
ar: حدث خطأ أثناء جلب معاينة View. لم يتم العثور على المعاينة المحددة (ID: %s).

en: Error while saving an association to database
ar: حدث خطأ أثناء حفظ ارتباط في قاعدة البيانات

en: Error: Files is too big, Max upload size is
ar: خطأ: الملفات كبيرة للغاية، الحد الأقصى لحجم الملفات المرفوعة

en: Everywhere
ar: في كل مكان

en: Excerpt View
ar: اقتباس المعاينة

en: Excerpt length
ar: طول الاقتباس

en: Exclude posts
ar: استثناء المنشورات

en: Executed code snippet "%s".
ar: التعليمة البرمجية المنفذة "%s".

en: Export
ar: تصدير

en: Export / Import
ar: تصدير/استيراد

en: Export Views, WordPress Archives and Content Templates
ar: تصدير المعاينات، وأراشيف WordPress، ونماذج المحتوى

en: Export and Import Views data
ar: تصدير واستيراد بيانات المعاينات

en: Extend Bootstrap's grid system with the thumbnail component to easily display grids of images, videos, text, and more.
ar: مدد نظام Bootstrap الشبكي مع مُكوّن الصور المصغرة لعرض شبكات الصور والفيديوهات والنصوص وغيرهم المزيد بكلٍ سهولة.

en: Extend form controls by adding text or buttons before, after, or on both sides of any text-based input.
ar: ابسط أدوات التحكم في النموذج بإضافة نص أو أزرار قبل أو بعد أو على كلا جانبي أي إدخال قائم على النص.

en: Extra classnames
ar: أسماء فئة إضافية

en: Fade
ar: تلاشي

en: Failed to create Content Template - %s.
ar: فشل إنشاء نموذج المحتوى - %s.

en: Failed to create view - %s.
ar: فشل إنشاء المعاينة - %s.

en: Failed to duplicate Content Template - %s.
ar: فشل تكرار نموذج المحتوى - %s.

en: Failed to duplicate view - %s.
ar: فشل تكرار المعاينة - %s.

en: Failed to import Content Template attachment - %s, %s.
ar: فشل استيراد مرفق نموذج المحتوى - %s، %s.

en: Failed to import View attachment - %s, %s.
ar: فشل استيراد مرفق المعاينة - %s، %s.

en: Failed to update Content Template - %s.
ar: فشل تحديث نموذج المحتوى - %s.

en: Failed to update view - %s.
ar: فشل تحديث المعاينة - %s.

en: Failed to update view-template - %s.
ar: فشل تحديث view-template - %s.

en: Fast support and compatibility alerts
ar: دعم سريع وتنبيهات خاصة بالتوافق

en: Featured image height
ar: ارتفاع الصورة المميزة

en: Featured image size
ar: حجم الصورة المميزة

en: Featured image width
ar: عرض الصورة المميزة

en: Field
ar: حقل

en: Field - %s
ar: الحقل - %s

en: Field filter deleted
ar: تم حذف مرشح الحقل

en: Field filter saved
ar: تم حفظ مرشح الحقل

en: Fields and Views
ar: الحقول والمعاينات

en: Fields and Views shortcodes
ar: الرموز القصيرة للحقول والمعاينات

en: Fields relationship:
ar: علاقة الحقول:

en: Fields to include:
ar: الحقول المزمع تضمينها:

en: Fields updated in the Loop
ar: الحقول التي تم تحديثها في التكرار

en: File "%s" already exists. Please choose a different slug for the snippet.
ar: الملف "%s" موجود بالفعل. يُرجى اختيار ارتباط ثابت مختلف للتعليمة البرمجية.

en: Fill in some Query Filters settings
ar: استكمال بعض إعدادات مرشحات الاستعلام

en: Filter
ar: تصفية

en: Filter %s by <strong>search</strong> term: <strong>%s</strong>
ar: ترشيح %s بحسب مصطلح <strong>البحث</strong>: <strong>%s</strong>

en: Filter %s by <strong>text search</strong>
ar: ترشيح %s بحسب <strong>البحث النصي</strong>

en: Filter %s by a search term set by the View shortcode attribute: <strong>%s</strong>.
ar: ترشيح %s بواسطة مصطلح بحث يتم تعيينه بواسطة سمة الرمز القصير للمعاينة: <strong>%s</strong>.

en: Filter %s by a text search that will be added <strong>manually</strong> using the shortcode <span class="wpv-code">[wpv-filter-search-box]</span>.
ar: ترشيح %s بواسطة بحث نصي ستتم إضافته <strong>يدويًا</strong> باستخدام الرمز القصير <span class="wpv-code">[wpv-filter-search-box]</span>.

en: Filter %s by this <strong>shortcode argument specified</strong> term: <strong>%s</strong>
ar: ترشيح %s بواسطة هذا المصطلح <strong>المحدد لسمة الرمز القصير</strong>: <strong>%s</strong>

en: Filter %s by this search term: <strong>%s</strong>.
ar: ترشيح %s بحسب مصطلح البحث هذا: <strong>%s</strong>.

en: Filter MetaHTML is empty
ar: Filter MetaHTML فارغ

en: Filter by %s
ar: الترشيح بحسب %s

en: Filter by <strong>%s</strong>
ar: الترشيح بحسب <strong>%s</strong>

en: Filter by a search term set by the View shortcode attribute: <strong>%s</strong>.
ar: الترشيح بحسب مصطلح بحث يتم تعيينه بواسطة سمة الرمز القصير للمعاينة: <strong>%s</strong>.

en: Filter by post author
ar: الترشيح بحسب مؤلف المقال

en: Filter by post field
ar: الترشيح بحسب حقل المقال

en: Filter by post field %s
ar: الترشيح بحسب حقل المقال %s

en: Filter by post relationship
ar: الترشيح بحسب علاقة المقال

en: Filter by post relationship / repeatable field groups owner
ar: الترشيح بحسب علاقة المقال/مالك مجموعات الحقل القابلة للتكرار

en: Filter by post relationship or repeatable fields group owner
ar: الترشيح بحسب علاقة المقال أو مالك مجموعة الحقول القابلة للترجمة

en: Filter by post taxonomy
ar: الترشيح بحسب تصنيف المقال

en: Filter by post type
ar: الترشيح بحسب نوع المقال

en: Filter by this search term: <strong>%s</strong>.
ar: الترشيح بحسب مصطلح البحث: <strong>%s</strong>.

en: Filter by:
ar: الترشيح بحسب:

en: Filter comparison
ar: مقارنة المرشح

en: Filter options
ar: خيارات المرشح

en: Filter posts to
ar: ترشيح المقالات إلى

en: Filter saved
ar: تم حفظ المرشح

en: Filter section
ar: قسم المرشح

en: Filters
ar: المرشحات

en: Finally, if you use a page builder, activate it on this page, create a <strong>Toolset View</strong> widget/module/block and select <strong>%s</strong> in the <em>View</em> selection control.
ar: في نهاية الأمر، إذا كنت تستخدم أداة إنشاء صفحات، قم بتفعيلها على هذه الصفحة، وأنشئ أداة ذكية/وحدة/كتلة لملحق <strong>Toolset View</strong> وحدد <strong>%s</strong> في أداة التحكم في تحديد <em>المعاينة</em>.

en: Finally, the third option will display just the results, you need to add the form elsewhere targeting this page.
ar: وفي النهاية، الخيار الثالث سيعرض النتائج فقط، وينبغي عليك إضافة النموذج في مكان آخر مع استهداف هذه الصفحة.

en: Finish
ar: انهي

en: First
ar: الأولى

en: First %d results loaded
ar: تم تحميل أول %d نتائج

en: First %d results skipped
ar: تم تخطي أول %d نتائج

en: First Name
ar: الاسم الأول

en: First name
ar: الاسم الأول

en: First result loaded
ar: تم تحميل أول نتيجة

en: First result skipped
ar: تم تخطي أول نتيجة

en: First, choose how to update the results. Depending on your selections, the Filter HTML editor will include different controls.
ar: أولاً، اختر كيفية تحديث النتائج. بحسب تحديداتك، سيشتمل محرر مرشح HTML على أدوات تحكم مختلفة.

en: Fix filters relationship
ar: إصلاح علاقة المرشحات

en: Footer language selector
ar: محدد لغة ذيل الصفحة

en: Footer language switcher
ar: محوّل لغة ذيل الصفحة

en: For details, check the %sdocumentation page%s
ar: لمعرفة التفاصيل، راجع %sصفحة الوثائق%s

en: For documentation, see: %1$sLoop parameters in the Loop%2$s.
ar: للاطلاع على الوثائق، تفضل بمراجعة: %1$sمعايير التكرار في التكرار%2$s.

en: For documentation, see: %sConditional HTML output in Views%s.
ar: للحصول على الوثائق، انظر: %sخرج كود HTML المشروط في ملحق المعاينات%s.

en: For example, if you would want to present an important message to your users through an alert pop-up, you would add this JavaScript here:
ar: على سبيل المثال، إذا كنت ترغب في إيصال رسالة هامة إلى مستخدميك من خلال تنبيه في نافذة منبثقة، فقد تحتاج إلى إضافة كود JavaScript هذا هنا:

en: For example, if you would want to style the h3 tags featured in your output, you would add this CSS styling here:
ar: على سبيل المثال، إذا كنت ترغب في تنميط علامات h3 المميزة في نتائجك، يمكنك إضافة تنميط CSS هذا هنا:

en: For example, to support <code>[wpv-post-title id="[my-custom-shortcode]"]</code> add <strong>my-custom-shortcode</strong> as a third-party shortcode argument below.
ar: على سبيل المثال، لدعم <code>[wpv-post-title id="[my-custom-shortcode]"]</code> أضف <strong>my-custom-shortcode</strong> كوسيطة رمز قصير خارجي أدناه.

en: For example, to support <em>my-function()</em> add <strong>my-function</strong> as a function name below. For class methods, use the syntax <strong>Class::method</strong>.
ar: على سبيل المثال، لدعم <em>my-function()</em> قم بإضافة <strong>my-function</strong> كاسم وظيفة أدناه. بالنسبة لأساليب الفئة، استخدام أوامر البرمجة <strong>Class::method</strong>.

en: For example:
ar: على سبيل المثال:

en: For retrieving debug information if asked by a support person, use the <a href="%s">debug information</a> page.
ar: لجلب معلومات تصحيح الأخطاء عند طلبها بواسطة مقدم خدمة العملاء، استخدم صفحة <a href="%s">معلومات استكشاف الأخطاء</a>.

en: For the Search results archive, you will need to add the following post types to the %1$sRelevanssi index%2$s: ##CTPLIST##. %3$sText Search documentation%4$s.
ar: لأرشيف نتائج البحث، ستحتاج إلى إضافة أنواع المقال التالية إلى %1$sفهرس Relevanssi%2$s: ##CTPLIST##. %3$sوثائق البحث النصي%4$s.

en: For this filter, you will need to add the following post types to the %1$sRelevanssi index%2$s: ##CTPLIST##. %3$sText Search documentation%4$s.
ar: لهذا المرشح، ستحتاج إلى إضافة أنواع المقال التالية إلى %1$sفهرس Relevanssi%2$s: ##CTPLIST##. %3$sوثائق البحث النصي%4$s.

en: Forgot Password Form
ar: نموذج نسيان كلمة المرور

en: Forgot Password Link
ar: رابط نسيان كلمة المرور

en: Forgot password form
ar: نموذج نسيان كلمة المرور

en: Forgot password link
ar: رابط نسيان كلمة المرور

en: Form
ar: النموذج

en: Form selection
ar: تحديد النموذج

en: Format
ar: تنسيق

en: Format of the options
ar: تنسيق الخيارات

en: Formatted based on the options below
ar: تم تنسيقه استنادًا إلى الخيارات أدناه

en: Formatting
ar: التنسيق

en: Formatting and editing instructions
ar: تعليمات التنسيق والتحرير

en: Forms
ar: النماذج

en: Forms Editing
ar: تحرير النماذج Forms

en: Forms can redirect to the edited post or user, or to a specific page, after they are submitted.
ar: يمكن للنماذج Forms إعادة التوجيه إلى المقال أو المستخدم الذي تم تحريره، أو إلى صفحة معينة، بعد إرسالهم.

en: Forms edit-post link
ar: رابط تحرير مقال النماذج Forms

en: Forms edit-user link
ar: رابط تحرير مستخدم النماذج Forms

en: Forms message
ar: رسالة النماذج Forms

en: Framework value
ar: قيمة إطار العمل

en: Front-end
ar: الواجهة الأمامية

en: Front-end Content
ar: محتوى الواجهة الأمامية

en: Frontend Edit Links
ar: روابط تحرير الواجهة الأمامية

en: Frontend events
ar: أحداث الواجهة الأمامية

en: Full Views Feature
ar: الخصائص المتكاملة للملحق Views

en: Full custom display mode
ar: الوضع الكامل للعرض المخصص

en: Full debug mode
ar: وضع الإصلاح الكامل

en: Full documentation is found in the %1$sViews shortcodes%2$s page.
ar: الوثائق الكاملة موجودة في صفحة %1$sالرموز القصيرة لملحق المعاينات%2$s.

en: Full page refresh when visitors click on the search button
ar: تحديث الصفحة بالكامل عند نقر الزوار على زر البحث

en: Full page refresh when visitors click on the search button with input values auto-updating
ar: تحديث الصفحة بأكملها عند نقر الزوار على زر البحث المزود بخاصية التحديث التلقائي عند إدخال القيم

en: Fully styled output
ar: ناتج مُنمّط بالكامل

en: Fully styled search input
ar: إدخال البحث المُنمّط بالكامل

en: Function name
ar: اسم الوظيفة

en: Function name|Option ID
ar: اسم الوظيفة|معرف هوية الخيار

en: Functions inside conditional evaluations
ar: تقييمات الوظائف داخل الشروط

en: General
ar: عام

en: Generated shortcode
ar: الرمز القصير المولّد

en: Get Bootstrap element
ar: الحصول على عنصر Bootstrap

en: Get New Password
ar: الحصول على كلمة مرور جديدة

en: Get Views
ar: الحصول على ملحق المعاينات

en: Get more details about the new Toolset Maps plugin in the <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">documentation page</a>.
ar: احصل على المزيد من التفاصيل عن ملحق Toolset Maps الجديد من <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">صفحة الوثائق</a>.

en: Get more details in the <a href="%1$s" title="%2$s">documentation page</a>.
ar: تعرّف على المزيد من التفاصيل في <a href="%1$s" title="%2$s">صفحة الوثائق</a>.

en: Get only some results. -1 means no limit
ar: الحصول على بعض النتائج فقط. -1 يعني بدون حدود

en: Get only some results. 0 means no limit.
ar: احصل على بعض النتائج فقط. 0 يعني بدون حدود.

en: Getting started
ar: بدء الاستخدام

en: Give us feedback about this video
ar: أعطنا تعليقًا عن هذا الفيديو

en: Go to
ar: الذهاب إلى

en: Go to %1$sText Search settings%2$s to build the search index.
ar: اذهب إلى %1$sإعدادات البحث النصي%2$s لبناء فهرس البحث.

en: Go to page
ar: الذهاب إلى الصفحة

en: Good for building your own unique loops.
ar: جيد لبناء تكراراتك الفريدة الخاصة بك.

en: Got it! Don't show this message again
ar: فهمت! لا تعرض هذه الرسالة مرة أخرى

en: Got markup for "<span class="bs_pop_element_name_codemirror">Element</span>"? Now paste it into the editor.
ar: ألديك علامات "<span class="bs_pop_element_name_codemirror">للعنصر</span>"؟ الصقها الآن في المحرر.

en: Got markup for "<span class="bs_pop_element_name_tinymce">Element</span>"? Before you paste HTML into the editor, <br>remember to switch to HTML editing. Then, paste the code into the editor.
ar: ألديك علامات "<span class="bs_pop_element_name_tinymce">للعنصر</span>"؟ قبل لصق HTML في المحرر، <br>لا تنس التحويل إلى تحرير HTML. ثم، الصق الكود في المحرر.

en: Grey
ar: رمادي

en: Grid
ar: شبكة

en: Grid system
ar: نظام الشبكة

en: Group
ar: مجموعة

en: Group a series of buttons together on a single line with the button group. Add on optional JavaScript radio and checkbox style behavior with our buttons plugin.
ar: اجمع مجموعة من الأزرار معًا على سطر مفرد مع مجموعة الأزرار. أضف راديو JavaScript اختياري وسلوك بنمط مربع التحديد مع ملحق الأزرار الخاص بنا.

en: Has custom search
ar: له بحث خاص

en: Has submit button
ar: به زر إرسال

en: Helper classes
ar: فئات المساعدة

en: Here are the things that you can create with Views plugin:
ar: إليك الأشياء التي يمكنك إنشاؤها باستخدام ملحق المعاينات:

en: Here you can scan your content and check where this View is being used.
ar: يمكنك هنا فحص محتواك والتعرف على موضع استخدام هذه المعاينة.

en: Here you can set the URLs of additional scripts that need to be loaded with this View. Use a comma separated list of URLs
ar: يمكنك هنا تعيين مسارات البرامج النصية الإضافية التي ينبغي تحميلها مع هذه المعاينة. استخدم فاصلة لفصل قائمة المسارات

en: Hidden custom fields
ar: الحقول المخصصة المخفية

en: Hide
ar: إخفاء

en: Hide Bootstrap buttons
ar: إخفاء أزرار Bootstrap

en: Hide checkbox
ar: إخفاء مربع التحديد

en: Higher end
ar: الحد الأعلى

en: Home/Blog
ar: الرئيسية/المدونة

en: Horizontal crop position
ar: وضع القص الأفقي

en: Hour
ar: ساعة

en: Hours can only be numbers between 0 and 23
ar: الحد الأقصى لحقل الساعات ينبغي أن يكون عددًا ما بين 0 إلى 23

en: How do you want to display the loop?
ar: كيف ترغب في عرض التكرار؟

en: How do you want to update the results?
ar: كيف ترغب في تحديث النتائج؟

en: How this Content Template is used
ar: كيفية استخدام نموذج المحتوى هذا

en: How to Design the Loop
ar: كيفية تصميم التكرار

en: How to display this Custom Search View
ar: كيفية عرض معاينة البحث المخصص هذه

en: How to display this View
ar: كيفية عرض هذه المعاينة

en: How to filter
ar: كيفية الترشيح

en: How to search
ar: كيفية البحث

en: However, you might want to disable this feature for the current View
ar: مع ذلك، قد ترغب في تعطيل هذه الخاصية للمعاينة الحالية

en: I am a theme designer and I want to receive affiliate commission
ar: أنا مصمم قوالب وأرغب في الحصول على عمولة العمل لصالحكم

en: I will assign this layout to content later
ar: سأقوم بتعيين هذا التنسيق إلى محتوى لاحقًا

en: I'll add the search box to the HTML manually
ar: سأضيف مربع البحث إلى HTML يدويًا

en: I'm using this layout to display 'single' pages
ar: أنا أستخدم هذا التنسيق لعرض صفحات 'مفردة'

en: I'm using this layout to display an archive
ar: أستخدم هذا التنسيق لعرض أرشيف

en: ID
ar: معرف الهوية

en: ID of the image
ar: معرف هوية الصورة

en: ID, date, author or title
ar: معرف الهوية، أو التاريخ، أو المؤلف، أو العنوان

en: ID, date, author, title, post_type or field-slug
ar: معرّف الهوية، أو التاريخ، أو المؤلف، أو العنوان، أو نوع المقال، أو الارتباط الثابت للحقل

en: If Content Templates don't work with your theme then you can enter the name of the function your theme uses here:
ar: إن لم تعمل نماذج المحتوى مع سمتك، فمن ثم يمكنك إدخال اسم الوظيفة التي تستخدمها سمتك هنا:

en: If the field has multiple values, you can display just one of them or all the values using a separator.
ar: إذا كانت للحقل قيم متعددة، يمكنك عرض قيمة واحدة فقط منهم أو جميع القيم باستخدام فاصل.

en: If the problem persists, please don't hesitate to contact %sour support%s with this technical information:
ar: إذا استمرت المشكلة، فلا تتردد في التواصل مع %sفريق الدعم الخاص بنا%s وتقديم المعلومات التقنية التالية:

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
ar: إذا كان هذا خطأ، ما عليك سوى تجاهل هذه الرسالة ولن يحدث أي تغيير.

en: If you are not using pagination or a custom search, this section outputs nothing.
ar: إن لم تكن تستخدم ترقيم صفحات أو بحثًا مخصصًا، فلن ينتج عن هذا القسم أي شيء.

en: If you need to remove any of those registered items, please go to the <a href="%s" target="_blank">Views Settings page</a>.
ar: إذا كنت في حاجة إلى إزالة أي عنصر من تلك العناصر المسجلة، يُرجى الذهاب إلى <a href="%s" target="_blank">صفحة إعدادات ملحق Views</a>.

en: If you want to add fields and keep your HTML edits, use the <strong>Fields and Views</strong> button.
ar: إذا كنت ترغب في إضافة حقول والاحتفاظ بتحريرات HTML، استخدم زر <strong>الحقول والمعاينات</strong>.

en: Image HTML tag
ar: علامة HTML للصورة

en: Image.
ar: صورة.

en: Images
ar: الصور

en: Import
ar: استيراد

en: Import Views for theme
ar: استيراد المعاينات للسمة

en: Import Views, WordPress Archives and Content Templates
ar: استيراد المعاينات، وأراشيف WordPress، ونماذج المحتوى

en: Import Views, WordPress Archives and Content Templates for your Theme
ar: استيراد المعاينات، وأراشيف WordPress، ونماذج المحتوى إلى سمتك

en: Import options
ar: خيارات الاستيراد

en: Import the Views XML file placed in the Views Embedded folder
ar: استيراد ملف XML الخاص بالمعاينات الموجود في مجلد المعاينات المدمج

en: In other place on this same page
ar: في مكان آخر على هذه الصفحة نفسها

en: In this section you can add pagination controls, slider controls and custom searches. If you have enabled pagination, you need to insert the pagination controls here. They are used for both paged results and sliders. For custom searches, insert 'filter' elements. The output of this section is displayed via the [wpv-filter-meta-html] shortcode in the Output section.
ar: في هذا القسم، يمكنك إضافة أدوات التحكم في ترقيم الصفحات، وأدوات التحكم في شريط التمرير، وعمليات البحث المخصص. إذا قمت بتمكين ترقيم الصفحات، فأنت في حاجة إلى إدخال أدوات التحكم في ترقيم الصفحات هنا. يتم استخدامهم لكلٍ من نتائج البحث وأشرطة التمرير المقسمة إلى صفحات. بالنسبة لعمليات البحث المخصص، أدخل عناصر 'المرشح'. يتم عرض نتائج هذا القسم من خلال الرمز القصير [wpv-filter-meta-html] في قسم النتائج.

en: In this section you can choose when to refresh the Views results and which options to show in form inputs.
ar: يمكنك في هذا القسم تحديد وقت تحديث نتائج ملحق المعاينات والخيارات المراد عرضها في إدخالات النموذج.

en: In this section you can choose when to refresh the WordPress Archive results and which options to show in form inputs.
ar: في هذا القسم، يمكنك اختيار متى ينبغي تحديث نتائج أرشيف WordPress، والخيارات المراد عرضها في إدخالات النموذج.

en: Inactive
ar: غير نشط

en: Include children in the post count
ar: تضمين الفرعي في عدد المنشور

en: Include in search
ar: التضمين في البحث

en: Include only posts
ar: تضمين المنشورات فقط

en: Include only users with those IDs
ar: تضمين فقط المستخدمين مع معرّفات الهوية تلك

en: Include only users with those roles
ar: تضمين فقط المستخدمين مع تلك المهام

en: Include or exclude
ar: تضمين أو استثناء

en: Include or exclude sticky posts
ar: تضمين أو استثناء المقالات الثابتة

en: Include or exclude users
ar: تضمين أو استثناء مستخدمين

en: Include terms that have non-empty descendants
ar: تضمين المصطلحات التي تحتوي على توابع غير فارغة

en: Include the Next link on the last page.
ar: تضمين رابط 'التالي' في الصفحة الأخيرة.

en: Include the Previous link on the first page.
ar: تضمين رابط 'السابق' في الصفحة الأولى.

en: Include the Previous/Next links on the first and the last pages
ar: تضمين روابط السابق/التالي (Previous/Next) على الصفحتين الأولى والأخيرة

en: Include this field in text searches throughout the site
ar: تضمين هذا الحقل في عمليات البحث النصي في جميع أنحاء الموقع

en: Includes over 250 glyphs in font format from the Glyphicon Halflings set. Glyphicons Halflings are normally not available for free, but their creator has made them available for Bootstrap free of cost.
ar: يشتمل على أكثر من 250 نقشة بتنسيق الخط من مجموعة Glyphicon Halflings. عادة ما لا تكون مجموعة Glyphicon Halflings متاحة مجانًا، ولكن مُنشئها جعلها متاحة مجانًا لـ Bootstrap.

en: Index
ar: فهرس

en: Index and separator
ar: الفهرس والفاصل

en: Index to end
ar: فهرس النهاية

en: Index to start
ar: فهرس البدء

en: Indicate the current page's location within a navigational hierarchy.
ar: أشر إلى موقع الصفحة الحالية ضمن هرمية تنقلية.

en: Infinite scrolling
ar: تمرير لا نهائي

en: Infinite scrolling tolerance
ar: احتمال التمرير اللانهائي

en: Infinite scrolling tolerance, in pixels:
ar: احتمال التمرير اللانهائي، بالبكسل:

en: Info
ar: المعلومات

en: Information
ar: المعلومات

en: Inline Content Template removed
ar: تمت إزالة نموذج المحتوى المضمن

en: Inline Content Template saved
ar: تم حفظ نموذج المحتوى المضمن

en: Inline formatting.
ar: التنسيق المضمن.

en: Inline styles that will be added to the anchor HTML tag.
ar: الأنماط المضمنة التي سيتم إضافتها إلى علامة ارتساء HTML.

en: Input
ar: إدخال

en: Input classnames
ar: أسماء فئة الإدخال

en: Input format: %s
ar: تنسيق الإدخال: %s

en: Input groups
ar: مجموعات الإدخال

en: Input style
ar: نمط الإدخال

en: Input type
ar: نوع الإدخال

en: Insert Views Shortcodes
ar: إدخال الرموز القصيرة للمعاينات

en: Insert Views frontend event handler
ar: إدخال معالج حدث الواجهة الأمامية للمعاينات

en: Insert a Content Template already assigned into the View
ar: أدخل نموذج محتوى تم تعيينه بالفعل إلى المعاينة

en: Insert a Content Template already assigned into the WordPress Archive
ar: إدخال قالب جاهز للمحتوى مُعيّن بالفعل في أرشيف WordPress

en: Insert a custom search filter
ar: إدخال مرشح بحث مخصص

en: Insert conditional shortcode
ar: أدخل الرمز القصير الشرطي

en: Insert controls
ar: إدخال أدوات التحكم

en: Insert controls for frontend sorting
ar: إدخال أدوات التحكم للفرز على الواجهة الأمامية

en: Insert event trigger callback
ar: إدخال استدعاء مُطلق الحدث

en: Insert grid
ar: إدخال شبكة

en: Insert shortcode
ar: إدخال رمز قصير

en: Insert the Content Template shortcode to editor
ar: إدخال الرمز القصير لنموذج المحتوى إلى المحرر

en: Insert the Post/Page ID where the search result will be displayed.
ar: أدخل معرف هوية المقال/الصفحة حيث سيتم عرض نتيجة البحث.

en: Insert transition controls for the pagination
ar: إدخال أدوات التحكم في الانتقال لترقيم الصفحات

en: Install WooCommerce Views
ar: تثبيت WooCommerce Views

en: Integrated option
ar: خيار مدمج

en: Invalid CT ID.
ar: معرف القالب الجاهز للمحتوى غير صالح.

en: Invalid data
ar: بيانات غير صالحة

en: Invalid output mode.
ar: وضع خرج غير صالح.

en: Invalid parameters
ar: معايير غير صالحة

en: Invalid username or email.
ar: اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني غير صالحين.

en: Invalid username.
ar: اسم مستخدم غير صالح.

en: It appears that you made modifications to the layout.
ar: يبدو أنك قد قمت بإدخال تعديلات على التنسيق.

en: It can be used to tweak the content of a post when it is displayed alone or in an archive page.
ar: يمكنك استخدامه لإضافة تعديلات على محتوى المنشور عند عرضه منفردًا أو في صفحة أرشيف.

en: It displays fields from the current post using simple shortcodes.
ar: يقوم بعرض الحقول من المنشور الحالي باستخدام رموز قصيرة بسيطة.

en: It displays the fields of the post in the loop, by using a simple shortcode:
ar: يقوم بعرض حقول المنشور في التكرار، عن طريق استخدام رمز قصير بسيط:

en: It is assigned to one or more archive or taxonomy loops.
ar: تم تعيينه إلى تكرار أو أكثر من تكرارات الأرشيف أو التصنيف.

en: It will replace the ‘main content’ section of the page.
ar: سيقوم باستبدال قسم 'المحتوى الرئيسي' للصفحة.

en: Item1
ar: العنصر1

en: Item2
ar: العنصر2

en: Items
ar: العناصر

en: Items found
ar: العناصر التي تم العثور عليها

en: Items per page
ar: عناصر في الصفحة

en: Iterator boundaries
ar: حدود المكرر

en: JS editor
ar: محرر JS

en: Javascript function to execute after the pagination transition has been completed:
ar: تم إكمال وظيفة Javascript المراد تنفيذها بعد التنقل في الصفحات المفصولة:

en: Javascript settings
ar: إعدادات Javascript

en: Jump to:
ar: الانتقال إلى:

en: Just post title
ar: عنوان المنشور فقط

en: Keep original proportion
ar: المحافظة على النسبة والتناسب الأصليين

en: Keep third party filters
ar: الإبقاء على المرشحات الخارجية

en: Kind of element
ar: نوع العنصر

en: Label classnames
ar: أسماء فئة العلامة

en: Label for lower end
ar: علامة النهاية السفلى

en: Label for the "ascending" option
ar: العلامة لخيار "ascending"

en: Label for the "descending" option
ar: العلامة لخيار "descending"

en: Label for the checkbox, leave empty to use the Types name if available.
ar: علامة مربع التحديد، اترك الحقل فارغًا لاستخدام اسم ملحق Types إن كان متاحًا.

en: Label for the first 'default' option
ar: علامة الخيار 'الافتراضي' الأول

en: Label for the first options, which returns all posts.
ar: علامة الخيارات الأولى، والتي ترجع بجميع المقالات.

en: Label for the higher end
ar: علامة النهاية العليا

en: Label for the search box
ar: علامة مربع البحث

en: Label inline style
ar: النمط المُضمّن للعلامة

en: Label of the first empty option
ar: علامة الخيار الفارغ الأول

en: Label styling
ar: تنميط العلامة

en: Labels
ar: التسميات

en: Labels for the lower and higher ends of the comparison
ar: علامات النهايات السفلى والعليا للمقارنة

en: Labels for the sorting direction control:
ar: العلامات لأداة التحكم في اتجاه الفرز:

en: Language
ar: لغة

en: Language selector
ar: اختيار اللغة

en: Language switcher
ar: محوّل اللغة

en: Large
ar: كبير

en: Last
ar: الأخيرة

en: Last Name
ar: الاسم الأخير

en: Last modified
ar: آخر تعديل

en: Last name
ar: الاسم الأخير

en: Layout
ar: التنسيق

en: Layouts archive loop
ar: تكرار أرشيف التنسيقات

en: Learn about different layouts
ar: تعرف على التنسيقات المختلفة

en: Learn about displaying content from parent and other posts in the %sdocumentation page%s.
ar: تعرف على كيفية عرض المحتوى من الرئيسي والمقالات الأخرى في %sصفحة الوثائق%s.

en: Learn about displaying content from specific users in the %sdocumentation page%s.
ar: تعرف على المحتوى المعروض من مستخدمين معينين في %sصفحة الوثائق%s.

en: Learn about using Content Templates to customize fields.
ar: تعرف على استخدام نماذج المحتوى لتخصيص الحقول.

en: Learn by building a real site, using sample data and step-by-step tutorials that we’ve prepared for you.
ar: ستتعلم من خلال بناء موقع فعلي، وذلك باستخدام عينة بيانات ودلائل تعليمية خطوة بخطوة قمنا بتحضيرها لك.

en: Learn how to create custom searches with Views.
ar: تعرف على كيفية إنشاء بحث مخصص باستخدام ملحق المعاينات.

en: Learn how to create sliders with Views.
ar: كيفية إنشاء أدوات التمرير مع ملحق المعاينات.

en: Learn how to display Views
ar: التعرف على كيفية عرض المعاينات

en: Learn how to use Bootstrap in layouts
ar: تعرف على كيفية استخدام Bootstrap في التنسيقات

en: Learn more
ar: تعلم المزيد

en: Learn more about <em>Toolset</em>
ar: تعرف على المزيد حول <em>Toolset</em>

en: Learn more by reading the %sViews Loop documentation%s.
ar: تعرف على المزيد من خلال قراءة %sوثائق تكرار المعاينات%s.

en: Learning Views
ar: تعلم المعاينات

en: Leave empty to display all values.
ar: اترك الحقل فارغًا لعرض جميع القيم.

en: Left
ar: يسار

en: Legacy relationship
ar: العلاقة القديمة

en: Length count
ar: تعداد الطول

en: Let me choose individual settings manually
ar: دعني أختر إعدادات بعينها يدويًا

en: Limit
ar: التحديد

en: Limit and Offset
ar: التحديد والإزاحة

en: Limit and Offset saved
ar: تم حفظ التحديد والإزاحة

en: Line break.
ar: فواصل الأسطر.

en: Link
ar: الرابط

en: Link label
ar: علامة الرابط

en: Link text
ar: نص الرابط

en: Link to WordPress archive page
ar: الرابط إلى صفحة أرشيف WordPress

en: Link to term archive page
ar: الرابط إلى صفحة أرشيف المصطلح

en: Link to the next page
ar: الرابط إلى الصفحة التالية

en: Link to the previous page
ar: الرابط إلى الصفحة السابقة

en: Link.
ar: رابط.

en: List View
ar: قائمة المعاينة

en: List all users but the ones who met the criteria
ar: إدراج جميع المستخدمين، ما عدا المتوافقين مع معايير المرشح

en: List group
ar: مجموعة القائمة

en: List groups are a flexible and powerful component for displaying not only simple lists of elements, but complex ones with custom content.
ar: مجموعات القائمة مكوّن مرن وقوي لعرض ليس فقط القوائم البسيطة للعناصر، بل أيضًا القوائم المعقدة ذات المحتوى المخصص.

en: List of custom and third-party shortcodes you want to be able to use as Views shortcode arguments.
ar: قائمة بالرموز القصيرة المخصصة والخاصة بأطراف ثالثة التي ترغب في أن تكون قادرًا على استخدامها كوسيطات رمز قصير للمعاينات.

en: List of functions and class methods that you want to be able to use inside the Views <code>[wpv-conditional]</code> shortcode <code>if</code> attribute.
ar: قائمة الوظائف وطرق الفئة التي ترغب في أن تكون قادرًا على استخدامها داخل الرمز القصير للمعاينات <code>[wpv-conditional]</code> <code>إذا كان</code> سمة.

en: List of subdomains or external domains you want to allow safe redirection to. These are used with some Views shortcodes, offering a redirection URL, via an attribute.
ar: قائمة النطاقات الفرعية أو النطاقات الخارجية التي ترغب في السماح بإعادة التوجيه الآمن إليها. والتي يتم استخدامها مع بعض الرموز القصيرة لملحق Views، وهو ما يقدم رابط إنترنت لإعادة التوجيه، وذلك من خلال سمة.

en: List separator
ar: فاصل القوائم

en: List the following terms
ar: قائمة بالمصطلحات التالية

en: List with separators
ar: قائمة بها فواصل

en: Load non-Types custom fields
ar: تحميل الحقول المخصصة غير الخاصة بملحق الأنواع

en: Loading
ar: قيد التحميل

en: Loading existing fields
ar: تحميل الحقول الحالية

en: Loading...
ar: قيد التحميل...

en: Log In
ar: تسجيل الدخول

en: Log into <a href="%s">your account</a> and go to <a href="%s">affiliate settings</a> for details.
ar: سجّل الدخول إلى <a href="%s">حسابك</a> واذهب إلى <a href="%s">إعدادات الإحالة</a> للتعرف على التفاصيل.

en: Logged in
ar: مسجل الدخول

en: Login Form
ar: نموذج تسجيل الدخول

en: Login form
ar: نموذج تسجيل الدخول

en: Logout
ar: تسجيل الخروج

en: Logout Link
ar: رابط تسجيل الخروج

en: Logout link
ar: رابط تسجيل الخروج

en: Loop
ar: تكرار

en: Loop Editor
ar: محرر التكرار

en: Loop Selection
ar: تحديد التكرار

en: Loop Selection saved
ar: تم حفظ تحديد التكرار

en: Loop Wizard
ar: معالج التكرار

en: Loop item in %s
ar: عنصر التكرار في %s

en: Loop parameters in the Loop
ar: معايير التكرار في التكرار

en: Loop saved
ar: تم حفظ التكرار

en: Loop section
ar: قسم التكرار

en: Loop selection
ar: تحديد التكرار

en: Loop style
ar: نمط التكرار

en: Loop view for
ar: عرض التكرار لـ

en: Loop wizard
ar: معالج التكرار

en: Loops Selection
ar: تحديد التكرارات

en: Lost password?
ar: هل نسيت كلمة المرور؟

en: Lower end
ar: الحد الأدنى

en: Main sections
ar: الأقسام الرئيسية

en: Maintenance mode disabled.
ar: وضع الصيانة معطل.

en: Maintenance mode enabled.
ar: وضع الصيانة مُمكّن.

en: Maintenance mode is already active (.maintenance file present).
ar: وضع الصيانة نشط بالفعل (ملف .maintenance موجود).

en: Maintenance mode is already disabled.
ar: وضع الصيانة معطل بالفعل.

en: Make the table sortable by columns
ar: جعل الجدول قابل للفرز بالأعمدة

en: Makes the text content translatable via WPML's String Translation.
ar: يجعل المحتوى النصي قابلاً للترجمة من خلال ملحق ترجمة المتسلسلات الخاص بـ WPML.

en: Manual pagination, %s items per page
ar: ترقيم الصفحات اليدوي، %s عناصر في الصفحة

en: Manual pagination, 1 item per page
ar: ترقيم الصفحات اليدوي، 1 عنصر في الصفحة

en: Manual paragraphs
ar: الفقرات اليدوية

en: Manual paragraphs - don't create &lt;br&gt; and &lt;p&gt; tags from line breaks.
ar: الفقرات اليدوية - لا تقم بإنشاء علامات &lt;br&gt; و &lt;p&gt; من فواصل الأسطر.

en: Manually entered values
ar: القيم المُدخلة يدويًا

en: Map plugin (legacy)
ar: ملحق Map (القديم)

en: Maps
ar: الخرائط

en: Maybe you have manually set a different one on them.
ar: لعلك قمت يدويًا بتعيين واحد آخر عليهم.

en: Media
ar: الوسائط

en: Media entries are children of the post that they are attached to
ar: إدخالات الوسائط أفرع للمقال المرفقة إليه

en: Media object
ar: عنصر الوسائط

en: Media post type can not be part of a relationship.
ar: لا يمكن لنوع مقال الوسائط أن يكون جزءًا من علاقة.

en: Medium
ar: متوسط

en: Memory used
ar: الذاكرة المستخدمة

en: Menu order
ar: ترتيب القائمة

en: Minimize
ar: تصغير

en: Minute
ar: دقيقة

en: Minutes can only be numbers between 0 and 59
ar: الحد الأقصى لحقل الدقائق ينبغي أن يكون عددًا ما بين 0 إلى 59

en: Missing View Slug.
ar: الارتباط الثابت للمعاينة مفقود.

en: Missing View Title.
ar: عنوان المعاينة مفقود.

en: Modified date
ar: تاريخ التعديل

en: Modified date GMT
ar: تاريخ التعديل (جرينتش)

en: Modified settings: %1$s.
ar: الإعدادات التي تم تعديلها: %1$s.

en: Module Manager
ar: مدير الوحدة

en: Month
ar: الشهر

en: Month archives
ar: أراشيف الشهر

en: Month: %s
ar: الشهر: %s

en: Months can only be a number between 1 and 12
ar: الحد الأقصى لحقل الشهور ينبغي أن يكون عددًا ما بين 1 إلى 12

en: Move to Trash
ar: النقل إلى سلة المهملات

en: Move to trash
ar: النقل إلى سلة المهملات

en: Multi-select
ar: تحديد متعدد

en: Multiselect
ar: التحديد المتعدد

en: My custom spinner graphics
ar: رسوماتي المخصصة لأداة الانتقاء

en: My shortcode
ar: رمزي القصير

en: My shortcode two
ar: رمزي القصير الثاني

en: MySQL error when creating table %s: %s
ar: حدث خطأ في قاعدة البيانات MySQL أثناء إنشاء الجدول %s: %s

en: MySQL query
ar: استعلام MySQL

en: Name
ar: الاسم

en: Name for the new %s
ar: اسم لـ %s الجديد

en: Name the new WordPress Archive for %s
ar: تسمية أرشيف WordPress الجديد لـ %s

en: Name this Content Template
ar: تسمية نموذج المحتوى هذا

en: Name this View
ar: تسمية هذه المعاينة

en: Name this WordPress Archive
ar: تسمية أرشيف WordPress هذا

en: Name this string to find it easily in the WPML String Translation page.
ar: قم بتسمية هذا النص للعثور عليه بسهولة في صفحة ترجمة نصوص WPML (WPML String Translation).

en: Navbars are responsive meta components that serve as navigation headers for your application or site.
ar: Navbars عبارة عن مكونات تعريفة تفاعلية تعمل كرؤوس تنقل لتطبيقك أو موقعك.

en: Navigation controls using a dropdown
ar: أدوات التحكم في التنقل باستخدام قائمة منسدلة

en: Navigation controls using dots
ar: أدوات التحكم في التنقل باستخدام النقاط

en: Navigation controls using links
ar: أدوات التحكم في التنقل باستخدام الروابط

en: Navs
ar: أدوات Navs

en: Navs available in Bootstrap have shared markup, starting with the base .nav class, as well as shared states. Swap modifier classes to switch between each style.
ar: أدوات Navs المتاحة في Bootstrap بها علامة مشتركة، تبدأ بفئة .nav الأساسية، وكذا حالات مشتركة. بادل فئات أداة التعديل للانتقال بين كل نمط من الأنماط.

en: Need help?
ar: أتحتاج للمساعدة؟

en: Nested elements
ar: العناصر المتداخلة

en: New Content Template
ar: نموذج محتوى جديد

en: New View
ar: معاينة جديدة

en: New filter
ar: مرشح جديد

en: New password
ar: كلمة المرور الجديدة

en: New snippet has been inserted.
ar: تم إدخال تعليمة برمجية جديدة.

en: Newer first
ar: الأحدث أولاً

en: Next
ar: التالي

en: Next &raquo;
ar: التالي &raquo;

en: Next page
ar: الصفحة التالية

en: Nicename
ar: اللقب

en: Nickname
ar: اللقب

en: No
ar: لا

en: No Comments
ar: لا تعليقات

en: No Content Template (display the "body" of the post)
ar: لا يوجد قالب محتوى جاهز (عرض "نص" المقال)

en: No Content Templates found
ar: لم يتم العثور على نماذج محتوى

en: No Content Templates found in Trash
ar: لم يتم العثور على نماذج محتوى في سلة المهملات

en: No Content Templates found in Trash that matched your criteria.
ar: لم يتم العثور على قوالب محتوى جاهزة تتوافق مع معاييرك في سلة المهملات.

en: No Content Templates found in Trash.
ar: لم يتم العثور على قوالب محتوى جاهزة في سلة المهملات.

en: No Content Templates found that matched your criteria.
ar: لم يتم العثور على قوالب محتوى جاهزة تتوافق مع معاييرك.

en: No Content Templates found.
ar: لم يتم العثور على قوالب محتوى جاهزة.

en: No Post types/Taxonomies assigned
ar: لم يتم تعيين أنواع منشور/تصانيف

en: No Views found in Trash that matched your criteria.
ar: لم يتم العثور على معاينات تتوافق مع معاييرك في سلة المهملات.

en: No Views found in Trash.
ar: لم يتم العثور على معاينات في سلة المهملات.

en: No Views found.
ar: لم يتم العثور على معاينات.

en: No Views matched your criteria.
ar: لا توجد معاينات تتوافق مع معايير بحثك.

en: No WordPress Archives found in Trash that matched your criteria.
ar: لم يتم العثور على أراشيف WordPress تتوافق مع معاييرك في سلة المهملات.

en: No WordPress Archives found in Trash.
ar: لم يتم العثور على أراشيف WordPress في سلة المهملات.

en: No WordPress Archives found that matched your criteria.
ar: لم يتم العثور على أراشيف WordPress تتوافق مع معاييرك.

en: No WordPress Archives found.
ar: لم يتم العثور على أراشيف WordPress.

en: No file chosen
ar: لم يتم اختيار أي ملف

en: No filters set
ar: لم يتم تحديد مرشحات

en: No items found.
ar: لم يتم العثور على عناصر.

en: No limit
ar: بدون حدود

en: No one of the following
ar: ولا واحد مما يلي

en: No order
ar: بدون ترتيب

en: No pagination
ar: بدون فصل للصفحات

en: No parent (return top-level elements)
ar: لا يوجد رئيسي (عناصر الرجوع إلى المستوى العلوي)

en: No passwords or any other confidential information is included.
ar: لا توجد كلمات مرور أو أي معلومات سرية أخرى مدرجة بينها.

en: No post
ar: لا توجد مقالات

en: No post type found
ar: لم يتم العثور على نوع المقال

en: No private custom fields are showing in the Views GUI.
ar: لا توجد حقول مخصصة خاصة معروضة في واجهة المستخدم الرسومية للمعاينات.

en: No relationships to migrate.
ar: لا توجد علاقات بحاجة للترحيل.

en: No secondary sorting
ar: لا يوجد فرز ثانوي

en: No sorting
ar: بدون فرز

en: No spinner container will be shown as this custom search is not performing any automatic update
ar: لن يتم عرض أي حاوية أداة انتقاء، حيث أن هذا البحث المخصص لا ينفذ أي تحديث تلقائي

en: No spinner graphics
ar: لا توجد رسومات أداة انتقاء

en: No tables had to be dropped.
ar: لا توجد جداول ينبغي إسقاطها.

en: No users matched your criteria
ar: لم ينطبق أي مستخدم مع معايير بحثك

en: No value means all the way until the last index.
ar: عدم وجود قيمة يعني كل شيء حتى الفهرس الأخير.

en: No views found
ar: لم يتم العثور على معاينات

en: No views found in Trash
ar: لم يتم العثور على معاينات في سلة المهملات

en: None
ar: لا شيء

en: None set
ar: لم يتم تحديد شيء

en: Normally, it includes a shortcode for the <strong>Filter</strong> section and another shortcode for the <strong>Loop</strong> section, so they will display one after the other.
ar: عادة ما يكون مشتملاً على رمز قصير لقسم <strong>المرشح</strong> ورمز قصير آخر لقسم <strong>التكرار</strong>، ومن ثم سيتم عرضهم واحدًا تلو الآخر.

en: Normally, the View has a wrapper DIV which includes IDs and classes required for AJAX updates and pagination. If you want to show the View inline with text, you can disable this DIV, but you will not be able to use some of the functionality that Views offer.
ar: في الطبيعي سيكون للمعاينة أداة تضمين DIV، وهو ما يشتمل على معرفات الهوية والفئات المطلوبة لتحديثات AJAX وترقيم الصفحات. إذا كنت ترغب في عرض المعاينة داخل النص، يمكنك تعطيل أداة DIV هذه، ولكن لن يكون بمقدورك استخدام بعض الوظائف التي يقدمها ملحق Views.

en: Normally, you will use 'edit forms' and 'delete forms' in Content Templates used in loops.
ar: عادة، ستستخدم 'تحرير النماذج' و'حذف النماذج' في القوالب الجاهزة للمحتوى المستخدمة في التكرارات.

en: Not allowed
ar: غير مسموح به

en: Not now
ar: ليس الآن

en: Not now?
ar: ليس الآن؟

en: Not saved
ar: لم يتم حفظه

en: Not using maintenance mode for the migration.
ar: عدم استخدام وضع الصيانة مع عملية الترحيل.

en: Note that this method will only work if your theme has a proper dedicated function to display the content.
ar: لاحظ أنّ هذه الطريقة ستعمل فقط إذا كان قالبك به وظيفة مخصصة ملائمة لعرض المحتوى.

en: Note that you do not need to add any &lt;script&gt;&lt;/script&gt; tag at all: we will wrap your JavaScript before adding it to the page.
ar: لاحظ أنك لا تحتاج إلى إضافة أي علامة &lt;script&gt;&lt;/script&gt; على الإطلاق: سنقوم بتضمين كود JavaScript الخاص بك قبل إضافته إلى الصفحة.

en: Note that you do not need to add any &lt;style&gt;&lt;/style&gt; tag at all: we will wrap your CSS before adding it to the page.
ar: لاحظ أنك لا تحتاج إلى إضافة أي علامة &lt;style&gt;&lt;/style&gt; على الإطلاق: سنقوم بتضمين كود CSS الخاص بك قبل إضافته إلى الصفحة.

en: Nothing found
ar: لم يتم العثور على شيء

en: Notice: Syntax higlighter can cause performance issues for large blocks of code
ar: ملحوظة: قد تتسبب أداة تمييز بناء الجملة في حدوث مشاكل في الأداء مع الكتل الكبيرة من الأكواد

en: Now give this View a name
ar: الآن، أعط هذه المعاينة اسمًا

en: Nowhere
ar: ليس في أي مكان

en: Number of columns
ar: عدد الأعمدة

en: Number of preceding and following pages:
ar: عدد الصفحات السابقة والتالية:

en: Number of terms
ar: عدد المصطلحات

en: Numeric
ar: أرقام

en: Numerical value
ar: قيمة عددية

en: OK
ar: موافق

en: OR
ar: أو

en: Object received from cache. MySQL query was cached in
ar: تم استلام العنصر من الذاكرة المؤقتة. تم تخزين استعلام MySQL بشكلٍ مؤقت في

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Older first
ar: الأقدم أولاً

en: On a recent update, we added support for functions as conditions. From now on, you will need to <strong>first register</strong> the functions that you want to use as conditionals.
ar: في تحديث جديد، قمنا بإضافة دعم للوظائف كشروط. من الآن وصاعدًا، ستحتاج إلى <strong>التسجيل أولاً</strong> للوظائف التي ترغب في استخدامها كوظائف مشروطة.

en: On another page
ar: على صفحة مختلفة

en: On demand
ar: بحسب الطلب

en: On posts sharing the same <em>order by</em> value, order by
ar: في المقالات التي تتشارك نفس قيمة <em>الترتيب بحسب</em>، رتّب بحسب

en: On posts sharing the same primary <em>order by</em> value, order by
ar: في المقالات التي تتشارك نفس قيمة <em>الترتيب بحسب</em> الأساسية، رتّب بحسب

en: Once you buy the full Toolset, you will be able to edit Views, CRED forms and Layouts in your site, as well as build new ones.
ar: بمجرد شرائك لباقة Toolset الكاملة، ستكون قادرًا على تحرير المعاينات، ونماذج CRED، والتنسيقات في موقعك، وكذا إنشاء أخرى جديدة.

en: One of these
ar: واحد من هذه

en: One or more sections haven't been saved.
ar: لم يتم حفظ قسم أو أكثر.

en: Only Views listing posts can have custom search inputs.
ar: فقط مقالات قائمة ملحق المعاينات (Views) يمكن أن يكون لها إدخالات بحث مخصص.

en: Only latin letters, numbers, underscores and dashes
ar: مسموح فقط بالأحرف اللاتينية، والأرقامن والشرطات السفلية، والشرطات

en: Only letters, numbers, dots, underscores and dashes
ar: مسموح فقط بالأحرف، والأرقام، والنقاط، والشرطات السفلية، والشرطات

en: Only letters, numbers, underscores and dashes
ar: مسموح فقط بالأحرف، والأرقام، والشرطات السفلية، والشرطات

en: Only list users who met the filter criteria
ar: إدارج المستخدمين المتوافقين مع معايير المرشح فقط

en: Only lowercase letters and numbers allowed as shortcode attributes
ar: فقط الأحرف الصغيرة والأرقام مسموح بها كسمات رمز قصير

en: Only lowercase letters, numbers, hyphens and underscores allowed as URL parameters
ar: لا يسمح سوى بالأحرف الصغيرة والأرقام والشرطات والشرطات السفلية كمعايير مسار

en: Only needed if you want to display different items in the results with different HTML.
ar: مطلوب فقط إذا كنت ترغب في عرض عناصر مختلفة في النتائج مع كود HTML مختلف.

en: Only post types registered by Toolset Types can be used as intermediary.
ar: لا يمكن استخدام أنواع مقال كوسيط سوى تلك المسجلة بواسطة ملحق Toolset Types.

en: Only posts from the Post post type can be sticky
ar: فقط المقالات من نوع المقال يمكن أن تكون لاصقة

en: Only the search form
ar: نموذج البحث فقط

en: Only the search results
ar: نتائج البحث فقط

en: Oops! It seems there is a filter by %s that is missing some options
ar: معذرة! يبدو أن هناك مرشح بحسب %s يفتقد إلى بعض الخيارات

en: Oops! It seems there is a filter by post IDs that is missing some options
ar: معذرة! يبدو أن هناك مرشح بحسب معرفات هوية المنشور يفتقد إلى بعض الخيارات

en: Oops! It seems there is a filter by post author that is missing some options
ar: معذرة! يبدو أن هناك مرشح بحسب مؤلف المنشور يفتقد إلى بعض الخيارات

en: Oops! It seems there is a filter by post parent that is missing some options
ar: معذرة! يبدو أن هناك مرشح بحسب رئيسي المنشور يفتقد إلى بعض الخيارات

en: Oops! It seems there is a filter by post relationship that is missing some options
ar: معذرة! يبدو أن هناك مرشح بحسب علاقة المنشور يفتقد إلى بعض الخيارات

en: Oops! It seems there is a filter by taxonomy terms that is missing some options
ar: معذرة! يبدو أن هناك مرشح بحسب مصطلحات التصنيف يفتقد إلى بعض الخيارات

en: Oops! There's been a problem when upgrading Toolset data structures. Please make sure your current configuration allows WordPress to alter database tables.
ar: معذرة! حدثت مشكلة أثناء ترقية هياكل بيانات Toolset. يُرجى التأكد من أنّ إعداداتك الحالية تسمح لـ WordPress بإجراء تعديلات على جداول قاعدة البيانات.

en: Open in a new window
ar: فتح في نافذة جديدة

en: Open the Screen Options and set the WordPress Archive purpose to display it as a custom search.
ar: افتح خيارات الشاشة واضبط غرض أرشيف WordPress ليعرضه كبحث مخصص.

en: Open the edit form in
ar: فتح نموذج التحرير في

en: Option 1
ar: الخيار 1

en: Option 2
ar: الخيار 2

en: Option 3
ar: الخيار 3

en: Option slug
ar: الارتباط الثابت للخيار

en: Optional shortcode that targets specific items in the loop.
ar: رمز قصير اختياري يستهدف عناصر معينة في التكرار.

en: Options
ar: خيارات

en: Options Framework
ar: إطار عمل الخيارات

en: Options sorting
ar: فرز الخيارات

en: Order
ar: الترتيب

en: Order
ar: الترتيب

en: Order by
ar: الترتيب بحسب

en: Order by
ar: الترتيب بحسب

en: Order by as
ar: الترتيب بحسب كـ

en: Order by:
ar: الترتيب بحسب:

en: Order of the options
ar: ترتيب الخيارات

en: Order options by this parameter.
ar: ترتيب الخيارات وفقًا لهذا المعيار.

en: Order options in this direction.
ar: ترتيب الخيارات في هذا الاتجاه.

en: Order:
ar: الترتيب:

en: Ordered List
ar: قائمة مرتبة

en: Ordered list
ar: قائمة مرتبة

en: Ordering
ar: قيد إعادة الترتيب

en: Ordering saved
ar: تم حفظ الترتيب

en: Original content
ar: المحتوى الاصلي

en: Original image
ar: الصورة الأصلية

en: Other Elements:
ar: العناصر الأخرى:

en: Other Fields
ar: الحقول الأخرى

en: Other pagination options
ar: خيارات ترقيم الصفحات الأخرى

en: Output
ar: الخرج

en: Output (RAW)
ar: الخرج (RAW)

en: Output Editor
ar: محرر النتائج

en: Output Integration
ar: تكامل النتائج

en: Output all the items returned from the query section.
ar: إخراج كل العناصر العائدة من قسم الاستعلام.

en: Output format
ar: تنسيق الخرج

en: Output loop
ar: تكرار الخرج

en: Output mode
ar: وضع الإخراج

en: Output section
ar: قسم النتائج (Output)

en: Output style
ar: نمط الناتج

en: Output the post title as is or sanitize it to use as an HTML attribute.
ar: عرض عنوان المقالة كما هو أو تصحيحه لاستخدامه كسمة HTML.

en: Override View basic settings
ar: تجاوز الإعدادات الأساسية للمعاينة

en: Override settings
ar: تجاوز الإعدادات

en: Override some View basic settings
ar: تجاوز بعض الإعدادات الأساسية للمعاينة

en: Overwrite Views settings
ar: استبدال إعدادات المعاينات

en: Page %s
ar: الصفحة %s

en: Page Builders
ar: أدوات إنشاء الصفحات

en: Page created.
ar: تم إنشاء الصفحة.

en: Page header
ar: رأس الصفحة

en: Page info
ar: معلومات الصفحة

en: Pages to pre-load:
ar: الصفحات المراد تحميلها مسبقًا:

en: Pages to skip:
ar: الصفحات المراد تخطيها:

en: Pagination
ar: فصل الصفحات

en: Pagination Settings
ar: إعدادات ترقيم الصفحات

en: Pagination and Slider settings
ar: إعدادات فصل الصفحات وشريط التمرير

en: Pagination and Sliders Settings
ar: إعدادات ترقيم الصفحات وأشرطة التمرير

en: Pagination and sliders settings
ar: إعدادات فصل الصفحات وأشرطة التمرير

en: Pagination combined with random ordering can lead to same items appearing in more than one pages. It's recommended not to combine pagination with random ordering, unless unexpected results are acceptable.
ar: قد يؤدي ترقيم الصفحات المدموج مع الترتيب العشوائي إلى ظهور نفس العناصر في أكثر من صفحة واحدة. من الموصى به عدم دمج ترقيم الصفحات مع الترتيب العشوائي، ما لم تكن النتائج غير المتوقعة مقبولة.

en: Pagination controls
ar: أدوات التحكم في فصل الصفحات

en: Pagination controls are disabled because this View or WordPress Archive doesn't use pagination
ar: أدوات التحكم في ترقيم الصفحات معطلة لأنّ هذه المعاينة أو أرشيف WordPress لا يستخدم ترقيم الصفحات

en: Pagination controls are not needed for infinite scrolling
ar: أدوات التحكم في ترقيم الصفحات مطلوبة للتمرير اللانهائي

en: Pagination controls were already added
ar: تمت إضافة أدوات التحكم في ترقيم الصفحات بالفعل

en: Pagination data
ar: بيانات ترقيم الصفحات

en: Pagination enabled with automatic AJAX transition
ar: ترقيم الصفحات مُمكّن مع انتقال AJAX التلقائي

en: Pagination enabled with manual transition and AJAX
ar: ترقيم الصفحات مُمكّن مع الانتقال اليدوي و AJAX

en: Pagination enabled with manual transition and page reload
ar: ترقيم الصفحات مُمكّن مع الانتقال اليدوي وإعادة تحميل الصفحة

en: Pagination events
ar: أحداث ترقيم الصفحات

en: Pagination is enabled but there are no pagination controls
ar: ترقيم الصفحات مُمكّن ولكن لا توجد أدوات للتحكم في ترقيم الصفحات

en: Pagination lets you break the results into separate pages.
ar: يسمح لك ترقيم الصفحات بتقسيم النتائج إلى صفحات منفصلة.

en: Pagination options
ar: خيارات ترقيم الصفحات

en: Pagination requires the Filter HTML section to be visible.
ar: يحتاج فصل الصفحات إلى أن يكون قسم مرشح HTML ظاهرًا.

en: Pagination saved
ar: تم حفظ ترقيم الصفحات

en: Pagination settings
ar: إعدادات ترقيم الصفحات

en: Pagination works better if the activated theme or plugins include Bootstrap.
ar: يعمل ترقيم الصفحات بشكلٍ أفضل إذا كان القالب أو الملحقات النشطة يشتملون على Bootstrap.

en: Panels
ar: لوحات التحكم

en: Paragraph
ar: الفقرة

en: Paragraph.
ar: بداية فقرة.

en: Parametric Search Settings saved
ar: تم حفظ إعدادات البحث المعياري

en: Parent
ar: الرئيسي

en: Parent is the current post in the loop
ar: الرئيسي هو المقال الحالي في التكرار

en: Parent is the page where this View is shown
ar: الرئيسي هو الصفحة التي يتم عرض هذه المعاينة عليها

en: Parent is the taxonomy selected by the <strong>parent Taxonomy View</strong>
ar: الرئيسي هو التصنيف الذي تم تحديده بواسطة <strong>معاينة التصنيف الرئيسية</strong>

en: Parent is the term of the <strong>current taxonomy archive</strong> page
ar: الرئيسي هو مصطلح صفحة <strong>أرشيف التصنيف الحالي</strong>

en: Parent is:
ar: الرئيسي هو:

en: Parse inner shortcodes
ar: توزيع الرموز القصيرة الداخلية

en: Parse shortcodes inside the field values
ar: توزيع الرموز القصيرة داخل قيم الحقل

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Password management
ar: إدارة كلمة المرور

en: Paste into "Custom fields to index" in the %1$sRelevanssi settings%2$s. Remember to double check the post types included in the index, and notice that you can also add taxonomies to it.
ar: الصق في "الحقول المخصصة إلى فهرس" في %1$sإعدادات Relevanssi%2$s. لا تنس التحقق من أنواع المقال المضمنة في الفهرس، ولاحظ أنه يمكنك أيضًا إضافة التصانيف إليه.

en: Pause pagination transition on mouse hover
ar: إيقاف التنقل في الصفحات المفصولة عند تمرير الفأرة

en: Pingback XML-RPC file URL
ar: مسار ملف Pingback XML-RPC

en: Placeholder
ar: عنصر نائب

en: Placeholder for skipped pages:
ar: العنصر النائب للصفحات المتخطاة:

en: Please %1$sinstall Relevanssi%2$s to allow Toolset to search texts in custom fields.
ar: يُرجى %1$sتثبيت Relevanssi%2$s للسماح لـ Toolset بالبحث عن النصوص في الحقول المخصصة.

en: Please consider updating to the new Toolset Maps plugin for extended fetures and better compatibility.
ar: برجاء الأخذ في الاعتبار بالتحديث إلى ملحق Toolset Maps الجديد للحصول على خصائص موسّعة وتوافق أفضل.

en: Please enter a valid URL
ar: برجاء إدخال مسار صالح

en: Please enter a valid comma separated number list
ar: برجاء إدخال قائمة أرقام مفصولة بفاصلة صالحة

en: Please enter a valid day number (1-31)
ar: برجاء إدخال رقم يوم صالح (1-31)

en: Please enter a valid day of the week (1-7)
ar: برجاء إدخال يوم من الأسبوع صالح (1-7)

en: Please enter a valid day of the year (1-366)
ar: برجاء إدخال يوم من العام صالح (1-366)

en: Please enter a valid four-digits year, like 2015
ar: برجاء إدخال عام مكون من أربعة أرقام، مثل 2015

en: Please enter a valid hour (0-23)
ar: برجاء إدخال ساعة صالحة (0-23)

en: Please enter a valid minute (0-59)
ar: برجاء إدخال دقيقة صالحة (0-59)

en: Please enter a valid month number (1-12)
ar: برجاء إدخال رقم شهر صالح (1-12)

en: Please enter a valid number
ar: برجاء إدخال رقم صالح

en: Please enter a valid second (0-59)
ar: برجاء إدخال ثانية صالحة (0-59)

en: Please enter a valid week number (1-53)
ar: برجاء إدخال رقم أسبوع صالح (1-53)

en: Please enter numeric data
ar: برجاء إدخال بيانات رقمية

en: Please enter post ID
ar: يُرجى إدخال مُعرّف المقال

en: Please fix the problem and click on Update again.
ar: برجاء حل المشكلة والنقر على 'تحديث' مرة أخرى.

en: Please note that changing the registered framework will restart the registered options
ar: برجاء مراعاة أن تغيير إطار العمل المسجل سيؤدي إلى إعادة تشغيل الخيارات المسجلة

en: Please refer to the following links for documentation related to the most used browsers:
ar: برجاء مراجعة الراوبط التالية للوثائق ذات الصلة بأكثر المستعرضات استخدامًا:

en: Please select
ar: يُرجى التحديد

en: Please select an option
ar: برجاء تحديد خيار

en: Please type
ar: برجاء الكتابة

en: Please type a comma separated list of author IDs
ar: برجاء كتابة قائمة مفصولة بفاصلة لمعرفات هوية الناشر

en: Please type a comma separated list of author usernames
ar: برجاء كتابة قائمة مفصولة بفاصلة لأسماء مستخدمي الناشرين

en: Please type a comma separated list of post IDs
ar: برجاء كتابة قائمة مفصولة بفاصلة لمعرفات هوية المقال

en: Please type a comma separated list of post type slugs
ar: يُرجى كتابة قائمة مفصولة بفاصلة للارتباطات الثابتة لنوع المقال

en: Please type a comma separated list of term IDs
ar: برجاء كتابة قائمة مفصولة بفاصلة لمعرفات هوية المصطلح

en: Please type a comma separated list of term names
ar: برجاء كتابة قائمة مفصولة بفاصلة لأسماء المصطلح

en: Please type a comma separated list of term slugs
ar: برجاء كتابة قائمة مفصولة بفاصلة للارتباطات الثابتة للمصطلح

en: Please type a comma separated list of user IDs to %s
ar: برجاء كتابة قائمة مفصولة بفاصلة لمعرفات هوية المستخدم إلى %s

en: Please type a comma separated list of usernames to %s
ar: برجاء كتابة قائمة مفصولة بفاصلة لأسماء المستخدمين إلى %s

en: Please type a custom field value
ar: برجاء كتابة قيمة حقل مخصصة

en: Please type a post ID to get its children
ar: برجاء كتابة معرف هوية مقال للحصول على الفرعي الخاص به

en: Please type a post ID to get its native children
ar: برجاء كتابة معرف هوية مقال للحصول على الفرعي الأصلي الخاص به

en: Please type a post ID to get its related posts
ar: يُرجى كتابة مُعرّف (ID) مقال للحصول على المقالات المتعلقة به

en: Please type a search term
ar: برجاء كتابة مصطلح بحث

en: Please type a termmeta field value
ar: برجاء كتابة قيمة حقل تعريف مصطلح

en: Please type an username field value
ar: برجاء كتابة قيمة حقل اسم مستخدم

en: Please use Scan buttons first to be sure that they are not used anywhere.
ar: برجاء استخدام أزرار المسح (Scan) أولاً للتأكد من عدم استخدامهم في أي مكان آخر.

en: Please use a valid hexadecimal value.
ar: استخدام قيمة ست عشرية صالحة.

en: Please use the Scan button first to be sure that it is not used anywhere.
ar: برجاء استخدام زر المسح (Scan) أولاً للتأكد من عدم استخدام في أي مكانٍ آخر.

en: Please validate reCAPTCHA
ar: برجاء المصادقة على reCAPTCHA

en: Please, provide this information if requested in our support forum.
ar: من فضلك، قدّم هذه المعلومات عند طلبها في منتدى الدعم الخاص بنا.

en: Please, select a Form first!
ar: يُرجى تحديد نموذج أولاً!

en: Please, select a View first!
ar: نرجوا منك تحديد معاينة أولاً!

en: Post
ar: المنشور

en: Post %d
ar: المنشور %d

en: Post ID
ar: معرف هوية المقالة

en: Post ID filter
ar: مرشح معرف هوية المنشور

en: Post ID filter deleted
ar: تم حذف مرشح معرف هوية المنشور

en: Post ID filter saved
ar: تم حفظ مرشح معرف هوية المنشور

en: Post URL
ar: مسار المقالة

en: Post View
ar: عرض المقالة

en: Post archive link
ar: رابط أرشيف المقال

en: Post archives
ar: أراشيف المقالة

en: Post author
ar: مؤلف المقالة

en: Post author filter
ar: مرشح ناشر المنشور

en: Post author filter deleted
ar: تم حذف مرشح مؤلف المنشور

en: Post author filter saved
ar: تم حفظ مرشح مؤلف المنشور

en: Post author is
ar: مؤلف المنشور هو

en: Post author is set by the parent User View
ar: ناشر المقال تم تعيينه بواسطة معاينة المستخدم الرئيسية

en: Post author is the author of the current post in the loop
ar: ناشر المقال هو ناشر المقال الحالي في التكرار

en: Post author is the author of the page where this View is shown
ar: ناشر المقال هو ناشر الصفحة عند عرض هذه المعاينة

en: Post author is the same as the logged in user
ar: مؤلف المنشور هو نفسه المستخدم مسجل الدخول

en: Post body
ar: النص الأساسي للمنشور

en: Post body data
ar: بيانات نص المنشور

en: Post class
ar: فئة المنشور

en: Post comment count
ar: عدّاد تعليقات المقال

en: Post comments number
ar: عدد تعليقات المقالة

en: Post content
ar: محتوى المنشور

en: Post count
ar: عدد المنشورات

en: Post date
ar: تاريخ المنشور

en: Post date - %s (<em>%s</em>)
ar: تاريخ المقال - %s (<em>%s</em>)

en: Post date filter
ar: مرشح تاريخ المنشور

en: Post date filter saved
ar: تم حفظ مرشح تاريخ المنشور

en: Post edit link
ar: رابط تحرير المقالة

en: Post excerpt
ar: اقتباس المنشور

en: Post featured image
ar: الصورة المميزة للمقالة

en: Post field
ar: حقل المقالة

en: Post field iterator
ar: مكرر حقل المقالة

en: Post fields
ar: حقول المقال

en: Post filters
ar: مرشحات المنشور

en: Post format
ar: تنسيق المنشور

en: Post id
ar: معرف هوية المنشور

en: Post last modified date
ar: تاريخ آخر تعديل للمقال

en: Post link
ar: رابط المقالة

en: Post matching all the selected terms
ar: المقالات المتوافقة مع جميع المصطلحات المحددة

en: Post matching none of the selected terms
ar: المقالات غير المتوافقة مع المصطلحات المحددة

en: Post menu order
ar: ترتيب قائمة المقال

en: Post name
ar: اسم المقال

en: Post next link
ar: رابط التالي للمقال

en: Post parent
ar: المعاينة الرئيسية للمنشور

en: Post parent filter
ar: المرشح الرئيسي للمنشور

en: Post parent filter deleted
ar: تم حذف مرشح رئيسي المنشور

en: Post parent filter saved
ar: تم حفظ مرشح رئيسي المنشور

en: Post previous link
ar: رابط السابق للمقال

en: Post relationship
ar: علاقة المنشور

en: Post relationship - Post is a child of
ar: علاقة المنشور - المنشور فرعي من

en: Post relationship filter
ar: مرشح علاقة المنشور

en: Post relationship filter deleted
ar: تم حذف مرشح المستخدمين المحددين

en: Post relationship or repeatable field groups owner
ar: علاقة المقال أو مالك مجموعات الحقل القابل للتكرار

en: Post relationships in Toolset require WPML %s or newer to work properly with post translations. Please upgrade WPML.
ar: علاقات المقال في Toolset يتطلب الإصدار WPML %s أو أحدث كي يعمل كما ينبغي مع ترجمات المقال. يُرجى ترقية WPML.

en: Post search
ar: بحث في المنشور

en: Post search filter
ar: مرشح البحث عن المنشور

en: Post search filter deleted
ar: تم حذف مرشح بحث المنشور

en: Post search filter saved
ar: تم حفظ مرشح بحث المنشور

en: Post selection
ar: تحديد المنشور

en: Post slug
ar: الارتباط الثابت للمقالة

en: Post status
ar: حالة المنشور

en: Post status filter
ar: مرشح حالة المنشور

en: Post status filter deleted
ar: تم حذف مرشح حالة المنشور

en: Post status filter saved
ar: تم حفظ مرشح حالة المنشور

en: Post stickiness
ar: ثبات المقال

en: Post stickiness filter
ar: مرشح ثبات المقال

en: Post taxonomy
ar: تصنيف المقالة

en: Post taxonomy - %s
ar: تصنيف المقال - %s

en: Post title
ar: عنوان المنشور

en: Post title with a link
ar: عنوان المقالة مع رابط

en: Post to edit
ar: المقال المراد تحريره

en: Post type
ar: نوع المقالة

en: Post type archive
ar: أرشيف نوع المقالة

en: Post type archive link
ar: رابط أرشيف نوع المقال

en: Post type archives
ar: أراشيف نوع المنشور

en: Post type filter
ar: مرشح نوع المقال

en: Post type filter deleted
ar: تم حذف مرشح نوع المقال

en: Post type filter saved
ar: تم حفظ مرشح نوع المقال

en: Post type information
ar: معلومات نوع المقالة

en: Post type plural name
ar: الاسم الجمع لنوع المقالة

en: Post type singular name
ar: الاسم المفرد لنوع المقالة

en: Post type slug
ar: الارتباط الثابت لنوع المقالة

en: Post type slug is set by the %s key:
ar: الارتباط الثابت لنوع المقال المحدد بواسطة المفتاح %s:

en: Post type slug is set by the URL parameter:
ar: الارتباط الثابت لنوع المقال المحدد بواسطة معيار رابط الإنترنت:

en: Post type slug is set by the View shortcode attribute:
ar: الارتباط الثابت لنوع المقال المحدد بواسطة سمة الرمز القصير للمعاينة:

en: Post types
ar: أنواع المنشور

en: Post with ID set by the %s key:
ar: منشور مع معرف هوية تم تعيينه بواسطة مفتاح %s:

en: Post with ID set by the URL parameter
ar: المنشور مع معرف الهوية والمحدد بواسطة معيار المسار

en: Post with ID set by the shortcode attribute
ar: المنشور مع معرف الهوية والمحدد بواسطة سمة الرمز القصير

en: Posted by %s on %s
ar: تم النشر بواسطة %s على %s

en: Posts archive
ar: أرشيف المقالات

en: Posts content and title
ar: محتوى وعنوان المنشورات

en: Posts matching any of the selected terms
ar: المقالات المتوافقة مع أي مصطلح من المصطلحات المحددة

en: Posts with IDs set by the %s key:
ar: المنشورات مع معرفات الهوية تم تعيينها بواسطة مفتاح %s:

en: Posts with IDs set by the View shortcode attribute:
ar: المنشورات مع معرفات الهوية المحددة بحسب سمة الرمز القصير للمعاينة:

en: Posts with IDs set by this URL parameter:
ar: المنشورات مع معرفات الهوية المحددة بحسب معيار المسار هذا:

en: Posts with those IDs:
ar: المنشورات مع معرفات الهوية هذه:

en: Pre-load the next and previous pages - avoids loading delays when users move between pages
ar: التحميل المسبق للصفحات التالية والسابقة - لتجنب تأخيرات التحميل عند انتقال المستخدمين بين الصفحات

en: Prefix
ar: البادئة

en: Preload images before transition
ar: التحميل المسبق للصور قبل التنقل

en: Preview
ar: استعراض

en: Preview Content Template
ar: استعراض نموذج المحتوى

en: Preview Layouts Loop View
ar: استعراض معاينة تكرار التنسيقات

en: Preview View
ar: استعراض المعاينة

en: Preview WordPress Archive
ar: استعراض أرشيف WordPress

en: Preview this Content Template with:
ar: معاينة قالب المحتوى الجاهز هذا باستخدام:

en: Previous
ar: السابق

en: Previous and Next page controls
ar: أدوات تحكم السابق والتالي في الصفحة

en: Previous page
ar: الصفحة السابقة

en: Primary CSS file URL of the active theme
ar: مسار ملف CSS الأساسي للقالب النشط

en: Profile Picture
ar: صورة الملف الشخصي

en: Profile picture
ar: صورة الملف الشخصي

en: Progress bars
ar: أشرطة حالة التقدم

en: Proportion
ar: النسبة والتناسب

en: Provide contextual feedback messages for typical user actions with the handful of available and flexible alert messages.
ar: أدخل رسائل تعليقات سياقية لإجراءات المستخدم النمطي مع مجموعة رسائل التنبيه المتاحة والمرنة.

en: Provide different kind of labels for your website.
ar: أضف نوعًا مختلفًا من العلامات لموقعك الإلكتروني.

en: Provide pagination links for your site or app with the multi-page pagination component.
ar: أضف روابط ترقيم الصفحات لموقعك أو تطبيقك مع مكوّن الترقيم متعدد الصفحات.

en: Provide up-to-date feedback on the progress of a workflow or action with simple yet flexible progress bars.
ar: أدخل تعليقات حديثة عن مدى تقدم سير العمل أو إجراء معين باستخدام أشرطة حالة تقدم بسيطة ومرنة.

en: Published
ar: نُشر

en: Published date
ar: تاريخ النشر

en: Published date GMT
ar: تاريخ النشر (جرينتش)

en: Query
ar: الاستعلام

en: Query Filter
ar: مرشح الاستعلام

en: Query Options
ar: خيارات الاستعلام

en: Query Options saved
ar: تم حفظ خيارات الاستعلام

en: Query args
ar: وسيطات الاستعلام

en: Query filter saved
ar: تم حفظ مرشح الاستعلام

en: Query filters
ar: مرشحات الاستعلام

en: Query filters by meta fields
ar: مرشحات الاستعلام بحسب الحقول التعريفية

en: Query results
ar: نتائج الاستعلام

en: Query section
ar: قسم الاستعلام

en: Querying and Displaying Child Posts
ar: الاستعلام وعرض المنشورات الفرعية

en: RDF/RSS 1.0 feed URL
ar: مسار موجز RDF/RSS 1.0

en: RSS 0.92 feed URL
ar: مسار موجز RSS 0.92

en: RSS 2.0 feed URL
ar: مسار موجز RSS 2.0

en: Radio inputs
ar: إدخالات الراديو

en: Random order
ar: ترتيب عشوائي

en: Raw inline styles to apply to the labels. For example: color:red;background:none;
ar: الأنماط المُضمّنة الخام المراد تطبيقها على العلامات. على سبيل المثال: color:red;background:none;

en: Raw inline styles to apply. For example: color:red;background:none;
ar: الأنماط المُضمّنة الخام المراد تطبيقها. على سبيل المثال: color:red;background:none;

en: Raw output
ar: الناتج الخام

en: Raw reset button
ar: زر إعادة التعيين الخام

en: Raw search input
ar: إدخال البحث الخام

en: Raw submit button
ar: زر إرسال خام

en: Read more...
ar: قراءة المزيد...

en: Received array
ar: المصفوفة المستلمة

en: Recommended if you are new to Views.
ar: موصى به إذا كنت جديدًا مع ملحق المعاينات.

en: Redirect URL
ar: رابط إعادة التوجيه

en: Redirect options
ar: خيارات إعادة التوجيه

en: Redirect target URL
ar: إعادة توجيه المسار المستهدف

en: Redirect to this URL on failure
ar: إعادة التوجيه إلى رابط الإنترنت هذا عند فشل العملية

en: Redirect to this URL on success
ar: إعادة التوجيه إلى رابط الإنترنت هذا عند نجاح العملية

en: Register your framework manually
ar: تسجيل إطار عملك يدويًا

en: Registered framework
ar: إطار العمل المسجل

en: Registered functions
ar: الوظائف المسجلة

en: Registered invalid functions are <strong>%s</strong>
ar: الوظائف غير الصالحة المسجلة هي <strong>%s</strong>

en: Registered valid functions are <strong>%s</strong>
ar: الوظائف الصالحة المسجلة هي <strong>%s</strong>

en: Registration Date
ar: تاريخ التسجيل

en: Relationship
ar: العلاقة

en: Relationship "%s" between post types "%s" and "%s" was created.
ar: تم إنشاء العلاقة "%s" بين أنواع المقال "%s" و "%s".

en: Relationship "%s" has been deleted.
ar: تم حذف العلاقة "%s".

en: Relationship %s
ar: العلاقة %s

en: Relationship definition "%s" doesn't exist.
ar: تعريف العلاقة "%s" غير موجود.

en: Relationship definition "%s" not found.
ar: لم يتم العثور على تعريف العلاقة "%s".

en: Relationship definitions migrated.
ar: تم ترحيل تعريفات العلاقة.

en: Relationship filters are only valid for posts views.
ar: مرشحات العلاقة تكون صالحة فقط لمعاينات المقالات.

en: Relationship slug was successfully renamed from "%s" to "%s".
ar: تمت إعادة تسمية الارتباط الثابت للعلاقة من "%s" إلى "%s".

en: Relationship to use when querying with multiple date conditions:
ar: العلاقة المزمع استخدامها عند الاستعلام بحالات تاريخ متعددة:

en: Relationship to use when querying with multiple fields:
ar: العلاقة المراد استخدامها عند الاستعلام بحقول متعددة:

en: Relationship to use when querying with multiple taxonomies:
ar: العلاقة المزمع استخدامها عند الاستعلام مع تصانيف متعددة:

en: Reload the page to update the View results
ar: إعادة تحميل الصفحة لتحديث نتائج المعاينة

en: Remember Me
ar: تذكرني

en: Remember me checkbox
ar: مربع تحديد تذكرني

en: Remember that only Views forms containing a <em>Submit</em> button can be used on a widget
ar: لا تنس أنه فقط نماذج المعاينات التي تحتوي على زر <em>إرسال</em> يمكن استخدامها كأداة ذكية.

en: Remember to add filters here. Right now, this custom search has no filter items.
ar: لا تنس إضافة المرشحات هنا. في الوقت الحالي، هذا البحث المخصص ليس به عناصر ترشيح.

en: Remember to click on Update after you complete each section and before you continue to the next section.
ar: لا تنس النقر على 'تحديث' بعد إكمالك لكل قسم وقبل المتابعة إلى القسم التالي.

en: Remember to get back to the other tab in your browser and insert the search View into <strong>%s</strong>.
ar: لا تنس الرجوع إلى علامة التبويب الأخرى في مستعرضك وإدخال معاينة البحث في <strong>%s</strong>.

en: Remember to get back to the other tab in your browser and save the %s settings.
ar: لا تنس الرجوع إلى علامة التبويب الأخرى في مستعرضك وحفظ إعدادات %s.

en: Remember to include the <strong>Submit</strong> button for the form.
ar: لا تنس إضافة زر <strong>إرسال</strong> إلى النموذج.

en: Remind me again in 4 weeks.
ar: ذكّرني مرة أخرى بعد 4 أسابيع.

en: Remove
ar: ازل

en: Remove the Content Template from the View
ar: إزالة القالب الجاهز للمحتوى من المعاينة

en: Remove the Content Template from the WordPress Archive
ar: إزالة القالب الجاهز للمحتوى من أرشيف WordPress

en: Remove this menu
ar: إزالة هذه القائمة

en: Render options using this format. You can use the placeholders %%ID%%, %%DISPLAY_NAME%%, %%USER_LOGIN%%, %%USER_NICENAME%%, %%USER_EMAIL%% and %%COUNT%%
ar: عرض الخيارات باستخدام هذا التنسيق. يمكنك استخدام العناصر النائبة %%ID%%, %%DISPLAY_NAME%%, %%USER_LOGIN%%, %%USER_NICENAME%%, %%USER_EMAIL%% و %%COUNT%%

en: Render time
ar: وقت التقديم

en: Repeat new password
ar: كرر كلمة المرور الجديدة

en: Repeatable field groups
ar: مجموعة الحقل القابلة للتكرار

en: Repeatable field groups always belong to a given post.
ar: مجموعات الحقل القابلة للتكرار ينبغي أن تنتمي دائمًا إلى مقال معين.

en: Required
ar: مطلوب

en: Reset
ar: إعادة ضبط

en: Reset Password
ar: إعادة تعيين كلمة المرور

en: Reset Password Form
ar: نموذج إعادة تعيين كلمة المرور

en: Reset button
ar: زر إعادة التعيين

en: Reset button for this custom search
ar: زر إعادة التعيين لهذا البحث المخصص

en: Reset password form
ar: نموذج إعادة تعيين كلمة المرور

en: Responsive embed
ar: التضمين التفاعلي

en: Responsive utilities
ar: برامج الخدمات التفاعلية

en: Restore
ar: استعادة

en: Restore defaults
ar: استعادة الإعدادات الافتراضية

en: Restrictions
ar: التقييدات

en: Results are
ar: النتائج هي

en: Return only posts that are not sticky
ar: الاستجابة بالمقالات غير الثابتة فقط

en: Return only sticky posts
ar: الاستجابة بالمقالات الثابتة فقط

en: Right
ar: يمين

en: Row Title
ar: عنوان الصف

en: Run once
ar: التشغيل مرة واحدة

en: SQL date
ar: تاريخ SQL

en: SQL datetime
ar: تاريخ ووقت SQL

en: SQL time
ar: وقت SQL

en: Safe redirects
ar: إعادات التوجيه الآمنة

en: Sanitize
ar: تصحيح

en: Save
ar: حفظ

en: Save all sections at once
ar: حفظ جميع الأقسام مرة واحدة

en: Save settings
ar: حفظ الإعدادات

en: Save subscription details
ar: حفظ تفاصيل الاشتراك

en: Saving failed. Please reload the page and try again.
ar: فشل الحفظ. يُرجى إعادة تحميل الصفحة وإعادة المحاولة.

en: Saving. Please wait...
ar: حفظ.يُرجى الانتظار ...

en: Saving...
ar: جارٍ الحفظ...

en: Scan
ar: بحث

en: Scan content
ar: مسح المحتوى

en: Scan your content
ar: فحص محتواك

en: Scan your content to check where this View is used, and get links to edit or view the results.
ar: افحص محتواك للتعرف على موضع استخدام هذه المعاينة، والحصول على روابط للتحرير أو عرض النتائج.

en: Screen Options
ar: خيارات الشاشة

en: Screen options saved
ar: تم حفظ خيارات الشاشة

en: Scroll to the Content Template
ar: مرر حتى نموذج المحتوى

en: Search
ar: بحث

en: Search Content Templates
ar: بحث عن نماذج المحتوى

en: Search Views
ar: البحث في المعاينات

en: Search Views:
ar: بحث في المعاينات:

en: Search WordPress Archives
ar: البحث في أراشيف WordPress

en: Search and Pagination
ar: البحث وترقيم الصفحات

en: Search for a post by title
ar: البحث عن مقال باستخدام عنوان

en: Search for a specific text:
ar: البحث عن نص محدد:

en: Search for a text, set by the View shortcode attribute:
ar: البحث عن نص، والذي تم تعيينه بواسطة سمة الرمز القصير للمعاينة:

en: Search for a user
ar: البحث عن مستخدم

en: Search in titles, content and custom fields. %1$sText Search settings%2$s.
ar: ابحث في العناوين والمحتوى والحقول المخصصة. %1$sإعدادات البحث النصي%2$s.

en: Search results
ar: نتائج البحث

en: Search results for "%s"
ar: نتائج البحث لـ "%s"

en: Search results for "%s" in trashed Content Templates
ar: نتائج البحث لـ "%s" في قوالب المحتوى الجاهزة المنقولة إلى سلة المهملات

en: Search results for "%s" in trashed Views
ar: نتائج البحث "%s" في المعاينات الموجودة بسلة المهملات

en: Search results for "%s" in trashed WordPress Archives
ar: نتائج البحث الخاصة بـ "%s" في أراشيف WordPress الموجودة بسلة المهملات

en: Search term
ar: البحث في المصطلحات

en: Search:
ar: البحث:

en: Searching
ar: قيد البحث

en: Second
ar: ثانية

en: Secondary Order
ar: الترتيب الثانوي

en: Secondary Order by
ar: الترتيب الثانوي بحسب

en: Secondary order by
ar: ترتيب ثانوي بحسب

en: Secondary sorting
ar: الفرز الثانوي

en: Seconds can only be numbers between 0 and 59
ar: الحد الأقصى لحقل الثواني ينبغي أن يكون عددًا ما بين 0 إلى 59

en: Security error
ar: خطأ في الأمان

en: Security verification failed, please reload the page and try again
ar: فشل التحقق من الأمان، يُرجى إعادة تحميل الصفحة وإعادة المحاولة

en: Security: wrong nonce
ar: الأمان: nonce خاطئ

en: See all available Content Templates, or create a new one
ar: راجع جميع قوالب المحتوى الجاهزة المتاحة، أو أنشئ قالبًا جديدًا

en: See all available layouts, or create a new one
ar: راجع جميع التنسيقات المتاحة، أو أنشئ تنسيقًا جديدًا

en: See all the View controls open and set up things manually..
ar: رؤية جميع أدوات التحكم في المعاينة مفتوحة وإعداد الأشياء يدويًا..

en: See how to do this in the %1$sText Search documentation%2$s.
ar: تعرف على كيفية فعل ذلك في %1$sوثائق البحث النصي%2$s.

en: Select
ar: اختر

en: Select %s
ar: تحديد %s

en: Select <strong>sticky posts only</strong>.
ar: حدد <strong>المقالات الثابتة فقط</strong>.

en: Select All
ar: تحديد الكل

en: Select Content Template
ar: تحديد نموذج محتوى

en: Select a Content Template
ar: حدد نموذج محتوى

en: Select a Content Template that contains a form shortcode
ar: تحديد قالب محتوى جاهز يحتوي على رمز قصير لنموذج

en: Select a Content Template to display its content, referred to the current post.
ar: حدد نموذج المحتوى المراد عرض محتواه، والذي تمت إحالته إلى المقالة الحالية.

en: Select a Form
ar: تحديد نموذج

en: Select a Form to render its preview inside the editor.
ar: حدد نموذجًا لعرض معاينته داخل المحرر.

en: Select a View
ar: تحديد معاينة

en: Select a View to render its preview inside the editor.
ar: حدد معاينة لعرض معاينتها داخل المحرر.

en: Select a WordPress Archive
ar: تحديد أرشيف WordPress

en: Select a key
ar: حدد مفتاحًا

en: Select a layout that contains a form cell
ar: تحديد تنسيق يحتوي على خلية نموذج

en: Select a post type
ar: حدد نوع المقال

en: Select advanced search options in the 'Custom Search Settings' section.
ar: حدد خيارات البحث المتقدم في قسم 'إعدادات البحث المخصص'.

en: Select all users with role <strong>%s</strong>
ar: تحديد جميع المستخدمين مع المهمة <strong>%s</strong>

en: Select all users with role <strong>%s</strong>, except of <strong>%s</strong> determined by the URL parameter <strong>"%s"</strong>
ar: اختر جميع المستخدمين مع المهمة <strong>%s</strong>، باستثناء <strong>%s</strong> الذي تم تحديده بواسطة معيار رابط الإنترنت <strong>"%s"</strong>

en: Select all users with role <strong>%s</strong>, except of <strong>%s</strong> set by the Framework option <strong>"%s"</strong>
ar: اختر جميع المستخدمين مع المهمة <strong>%s</strong>، باستثناء <strong>%s</strong> الذي تم تعيينه باستخدام خيار إطار العمل <strong>"%s"</strong>

en: Select all users with role <strong>%s</strong>, except of <strong>%s</strong> set by the View shortcode attribute <strong>"%s"</strong>
ar: اختر جميع المستخدمين مع المهمة <strong>%s</strong>، باستثناء <strong>%s</strong> الذي تم تعيينه باستخدام سمة الرمز القصير للمعاينة <strong>"%s"</strong>

en: Select all users with role <strong>%s</strong>, except of <strong>(%s)</strong>
ar: تحديد جميع المستخدمين مع المهمة <strong>%s</strong>، باستثناء <strong>(%s)</strong>

en: Select an option
ar: حدد خيارًا

en: Select an option name
ar: حدد اسم خيار

en: Select any post <strong>but the sticky ones</strong>.
ar: حدد أي مقال <strong>ما عدا المقالات الثابتة</strong>.

en: Select bulk action
ar: تحديد إجراء عام

en: Select custom fields
ar: تحديد الحقول المخصصة

en: Select date
ar: تحديد التاريخ

en: Select dropdown
ar: تحديد القائمة المنسدلة

en: Select hidden custom fields to show
ar: حدد الحقول المخصصة المخفية لإظهارها

en: Select hour
ar: حدد الساعة

en: Select how many results to show in each page and how pages transition.
ar: تحديد عدد النتائج المراد عرضها في كل صفحة وكيفية تغيير الصفحات.

en: Select how many results to show in each slide and how slides transition.
ar: حدد عدد النتائج المراد عرضها في كل شريحة وكيفية التنقل بين الشرائح.

en: Select if you want the form, the results or both displayed in the Layouts cell.
ar: حدد ما إذا كنت ترغب في عرض النموذج، أو النتائج، أو كلاهما في خلية التنسيقات.

en: Select items %s as related %s of...
ar: حدد العناصر %s بحسب صلتها %s لـ...

en: Select items from the <strong>%s</strong> group
ar: تحديد العناصر من المجموعة <strong>%s</strong>

en: Select items with field:
ar: حدد العناصر مع الحقل:

en: Select minute
ar: حدد الدقيقة

en: Select multiple
ar: تحديد متعدد

en: Select one
ar: اختر واحدًا

en: Select one %s
ar: اختيار واحد من %s

en: Select one Content Template
ar: حدد نموذج محتوى واحد

en: Select one of the following Content Templates
ar: حدد أحد القوالب الجاهزة للمحتوى التالية

en: Select one option...
ar: حدد خيارًا واحدًا...

en: Select one...
ar: حدد واحدًا...

en: Select post with parent:
ar: حدد المنشور الذي له رئيسي:

en: Select posts in <strong>Any</strong> relationship
ar: تحديد المقالات في <strong>أي</strong> علاقة

en: Select posts in a <strong>%s</strong> relationship
ar: تحديد المقالات في العلاقة <strong>%s</strong>

en: Select posts on the post types set by the Framework option <strong>%1$s</strong>
ar: اختر المقالات على أنواع المقال التي تم تعيينها بواسطة خيار إطار العمل <strong>%1$s</strong>

en: Select posts on the post types set by the URL parameter <strong>%1$s</strong>
ar: اختر المقالات على أنواع المقال التي تم تعيينها بواسطة معيار رابط الإنترنت <strong>%1$s</strong>

en: Select posts on the post types set by the shortcode attribute <strong>%1$s</strong>
ar: اختر المقالات على أنواع المقال التي تم تعيينها بواسطة سمة الرمز القصير <strong>%1$s</strong>

en: Select posts that are <strong>children</strong> of the <strong>Post where this View is shown</strong>.
ar: حدد المقالات <strong>المتفرعة</strong> من <strong>المقال الذي يتم عرض هذه المعاينة فيه</strong>.

en: Select posts that are <strong>children</strong> of the <strong>Post with ID set by the URL parameter %s</strong>.
ar: حدد المنشورات <strong>الفرعية</strong> من <strong>المنشور مع معرف الهوية المحدد بحسب معيار المسار %s</strong>.

en: Select posts that are <strong>children</strong> of the <strong>Post with ID set by the shortcode attribute %s</strong>.
ar: حدد المنشورات <strong>الفرعية</strong> من <strong>المنشور مع معرف الهوية المحدد بحسب سمة الرمز القصير %s</strong>.

en: Select posts that are <strong>children</strong> of the <strong>Post with IDs is set by the Framework option "%s"</strong>
ar: اختر المقالات التي تعد <strong>فرعية</strong> من <strong>المقال المزود بمعرّفات هوية، والتي يتم تعيينها بواسطة خيار Framework "%s"</strong>

en: Select posts that are <strong>children</strong> of the <strong>Post with IDs set by the Framework option "%s"</strong>
ar: اختر المقالات التي تعد <strong>فرعية</strong> من <strong>المقال المزود بمعرّفات هوية، والتي يتم تعيينها بواسطة خيار Framework "%s"</strong>

en: Select posts that are <strong>related</strong> to the <strong>Post with ID set by the URL parameter %s</strong>.
ar: حدد المقالات التي <strong>ذات صلة</strong> <strong>بالمقال المصحوب بمُعرّف (ID) والذي تم تعيينه باستخدام معيار مسار الإنترنت %s</strong>.

en: Select posts that are <strong>related</strong> to the <strong>Post with ID set by the shortcode attribute %s</strong>.
ar: حدد المقالات التي <strong>ذات صلة</strong> <strong>بالمقال المصحوب بمُعرّف (ID) والذي تم تعيينه باستخدام سمة الرمز القصير %s</strong>.

en: Select posts that are <strong>related</strong> to the <strong>Post with IDs set by the Framework option "%s"</strong>
ar: حدد المقالات التي <strong>ذات صلة</strong> بخيار <strong>المقال المصحوب بمُعرّف (ID) والذي تم تعيينه باستخدام إطار العمل "%s"</strong>

en: Select posts that are a <strong>children</strong> of the <strong>current post in the loop</strong>.
ar: حدد المقالات <strong>المتفرعة</strong> من <strong>المقال الحالي في التكرار</strong>.

en: Select posts that are children of <strong>%s</strong>.
ar: حدد المنشورات الفرعية من <strong>%s</strong>.

en: Select posts that are children of...
ar: حدد المنشورات التي تعمل كمنشورات فرعية لـ...

en: Select posts which author's <strong>%s</strong> is set by the Framework option <strong>"%s"</strong>
ar: اختر المقالات التي فيها <strong>%s</strong> الخاص بالمؤلف تم تعيينه بواسطة خيار إطار العمل <strong>"%s"</strong>

en: Select posts which author's <strong>%s</strong> is set by the View shortcode attribute <strong>"%s"</strong>
ar: اختر المقالات التي فيها <strong>%s</strong> الخاص بالمؤلف تم تعيينه بواسطة سمة الرمز القصير للمعاينة <strong>"%s"</strong>

en: Select posts whose
ar: حدد المنشورات التي

en: Select posts whose parent is <strong>%s</strong>.
ar: حدد المنشور الذي الرئيسي الخاص به <strong>%s</strong>.

en: Select posts whose parent is the <strong>current post in the loop</strong>.
ar: حدد المقالات التي الرئيسي الخاص بها هو <strong>المقال الحالي في التكرار</strong>.

en: Select posts whose parent is the <strong>page where the View is shown</strong>.
ar: حدد المقالات التي الرئيسي الخاص بها هو <strong>الصفحة التي يتم عرض المعاينة فيها</strong>.

en: Select posts with
ar: تحديد المنشورات مع

en: Select posts with <strong>%s</strong> as the <strong>author</strong>.
ar: تحديد المنشورات مع <strong>%s</strong> باعتباره <strong>المؤلف</strong>.

en: Select posts with custom field:
ar: تحديد المنشورات مع حقل مخصص:

en: Select posts with status of %s.
ar: حدد المنشورات بحالة %s.

en: Select posts with taxonomy:
ar: تحديد المنشورات مع التصنيف:

en: Select posts with taxonomy:
ar: تحديد المنشورات مع التصنيف:

en: Select posts with the <strong>author set by the parent User View</strong>.
ar: حدد المقالات التي تم فيها <strong>تعيين الناشر بواسطة معاينة المستخدم الرئيسية</strong>.

en: Select posts with the <strong>author the same as the current post in the loop</strong>.
ar: حدد المقالات التي فيها <strong>الناشر مماثل للمقال الحالي في التكرار</strong>.

en: Select posts with the <strong>author the same as the page where this View is shown</strong>.
ar: حدد المقالات التي فيها <strong>الناشر مماثل للصفحة التي يتم عرض هذه المعاينة فيها</strong>.

en: Select posts with the <strong>author</strong> the same as the <strong>current logged in user</strong>.
ar: تحديد المنشورات مع <strong>المؤلف</strong> تمامًا مثل <strong>المستخدم مسجل الدخول حاليًا</strong>.

en: Select posts with the author's <strong>%s</strong> determined by the URL parameter <strong>"%s"</strong>
ar: اختر المقالات مع <strong>%s</strong> الخاص بالمؤلف المحدد بواسطة معيار رابط الإنترنت <strong>"%s"</strong>

en: Select taxonomy terms whose parent is <strong>%s</strong>.
ar: حدد مصطلحات التصنيف التي منشورها الرئيسي <strong>%s</strong>.

en: Select taxonomy terms whose parent is the <strong>current taxonomy archive</strong>.
ar: حدد مصطلحات التصنيف التي تصنيفها الرئيسي هو <strong>أرشيف التصنيف الحالي</strong>.

en: Select taxonomy terms whose parent is the value set by the <strong>parent view</strong>.
ar: حدد مصطلحات التصنيف التي تصنيفها الرئيسي هو القيمة التي تم تعيينها بواسطة <strong>المعاينة الرئيسية</strong>.

en: Select terms with parent:
ar: تحديد المصطلحات التي لها رئيسي:

en: Select terms with termmeta field:
ar: حدد المصطلحات مع حقل تعريف المصطلح:

en: Select the Views XML file to upload from your computer
ar: تحديد ملف XML الخاص بالمعاينات لرفعه من حاسوبك

en: Select the fields to include in the loop
ar: حدد الحقول المراد تضمينها في التكرار

en: Select the page to display the results
ar: تحديد الصفحة المراد عرض النتائج عليها

en: Select top-level posts with no parent.
ar: حدد منشورات المستوى العلوي بدون منشور رئيسي.

en: Select users <strong>(%s)</strong> who have role <strong>%s</strong>
ar: تحديد المستخدمين <strong>(%s)</strong> الذين لديهم المهمة <strong>%s</strong>

en: Select users with <strong>%s</strong> set by the Framework option <strong>"%s"</strong> and with role <strong>"%s"</strong>
ar: اختر المستخدمين مع <strong>%s</strong> الذين تم تعيينهم باستخدام خيار إطار العمل <strong>"%s"</strong> ومع المهمة <strong>"%s"</strong>

en: Select users with <strong>%s</strong> set by the View shortcode attribute <strong>"%s"</strong> and with role <strong>"%s"</strong>
ar: اختر المستخدمين مع <strong>%s</strong> الذين تم تعيينهم باستخدام سمة الرمز القصير للمعاينة <strong>"%s"</strong> ومع المهمة <strong>"%s"</strong>

en: Select users with the <strong>%s</strong> determined by the URL parameter <strong>"%s"</strong> and with role <strong>"%s"</strong>
ar: اختر المستخدمين الذين لديهم <strong>%s</strong> تم تحديده بواسطة معيار رابط الإنترنت <strong>"%s"</strong> ومع المهمة <strong>"%s"</strong>

en: Select users with usermeta field:
ar: تحديد المستخدمين مع حقل تعريف المستخدم:

en: Select which ancestors should be part of this filter.
ar: حدد أي العناصر الأصلية ينبغي أن يكون جزءًا من هذا المرشح.

en: Select which content to load in the 'Content Selection' section.
ar: حدد المحتوى المراد تحميله في قسم 'تحديد المحتوى'.

en: Select which custom fields to include in text searches
ar: حدد الحقول المخصصة المراد تضمينها في عمليات البحث النصي

en: Separator
ar: الفاصل

en: Separator between terms
ar: الفاصل بين المصطلحات

en: Separator when multiple
ar: فاصل عند التعدد

en: Set a different value
ar: تعيين قيمة مختلفة

en: Set by one %s key
ar: تم التعيين بواسطة مفتاح %s واحد

en: Set by one URL parameter
ar: تم التعيين بواسطة معيار المسار

en: Set by one View shortcode attribute
ar: تم التعيين بواسطة سمة الرمز القصير للمعاينة

en: Set by the %s key:
ar: تم التعيين بواسطة مفتاح %s:

en: Set by the current archive page
ar: تم تعيينه بواسطة صفحة الأرشيف الحالية

en: Set by the current post
ar: تعيين بواسطة المنشور الحالي

en: Set by the current post in the loop
ar: تم تعيينه بواسطة المقال الحالي في التكرار

en: Set by the page where this View is inserted
ar: تم تعيينه بواسطة الصفحة التي تم إدخال هذه المعاينة فيها

en: Set by the page where this View is shown
ar: تم تعيينه بواسطة الصفحة التي يتم عرض هذه المعاينة عليها

en: Set by the parent Taxonomy View
ar: تم تعيينه بواسطة معاينة التصنيف الرئيسية

en: Set of checkboxes
ar: مجموعة مربعات تحديد

en: Set of radio buttons
ar: ضبط كأزرار راديو

en: Set the text for the link. Defaults to "Edit This".
ar: تعيين النص للرابط. الافتراضي إلى "Edit This".

en: Settings
ar: إعدادات

en: Settings not saved.
ar: لم يتم حفظ الإعدادات.

en: Settings saved
ar: تم حفظ الإعدادات

en: Settings updated
ar: تم تحديث الإعدادات

en: Settings updated.
ar: تم تحديث الإعدادات.

en: Setup incomplete. Please select the page where you would like to show the search results.
ar: الإعداد غير مكتمل. برجاء تحديد الصفحة التي ترغب في عرض نتائج البحث عليها.

en: Shape
ar: الشكل

en: Shortcode attribute
ar: سمة الرمز القصير

en: Shortcode name
ar: اسم الرمز القصير

en: Shortcodes
ar: الرموز القصيرة

en: Shortcodes registered automatically
ar: الرموز القصيرة المسجلة تلقائيًا

en: Shortcodes registered manually
ar: الرموز القصيرة المسجلة يدويًا

en: Show
ar: عرض

en: Show Bootstrap buttons
ar: عرض أزرار Bootstrap

en: Show a <strong>text search</strong> for visitors.
ar: عرض <strong>بحث نصي</strong> للزوار.

en: Show additional information to administrators about the evaluation process.
ar: عرض المعلومات الإضافية للمدراء حول عملية التقييم.

en: Show checkbox
ar: عرض مربع التحديد

en: Show debug
ar: عرض تصحيح الأخطاء

en: Show debug information to administrators
ar: عرض معلومات تصحيح الأخطاء للمدراء

en: Show each page for:
ar: عرض كل صفحة لـ:

en: Show on screen
ar: عرض على الشاشة

en: Show only available options for each input
ar: عرض فقط الخيارات المتاحة لكل إدخال

en: Show popular
ar: عرض الشائع

en: Show the Toolset shortcodes menu in the admin bar in all the admin pages
ar: عرض قائمة رموز Toolset القصيرة في شريط مهام المدير في جميع صفحات المدير

en: Show the Toolset shortcodes menu in the admin bar only when editing content
ar: عرض قائمة رموز Toolset القصيرة في شريط مهام المدير فقط عند تحرير المحتوى

en: Show these options
ar: عرض هذه الخيارات

en: Show this information
ar: عرض هذه المعلومات

en: Show user data
ar: عرض بيانات المستخدم

en: Showing page
ar: عرض الصفحة

en: Sidebar navigation
ar: تصفح الشريط الجانبي

en: Since you are applying this to other loops as well, apart from the searching with Relevanssi loop, the order of results will be only applied to those loops.
ar: حيث أنّك تطبّق هذا على التكرارات الأخرى أيضًا، فبعيدًا عن البحث بتكرار Relevanssi، سيتم تطبيق ترتيب النتائج على تلك التكرارات فقط.

en: Since you are searching with Relevanssi, the order of results will be according to relevance and not according to this selection.
ar: حيث أنك تبحث باستخدام Relevanssi، سيكون ترتيب النتائج وفقًا للصلة وليس وفقًا لهذا التحديد.

en: Since you are using a text search with Relevanssi, the order of results may be according to relevance and not according to this selection. If the visitor searches by text, the results will be ordered by relevance.
ar: بما أنك تستخدم بحثًا نصيًا مع Relevanssi، ترتيب النتائج قد يكون وفقًا للصلة وليس وفقًا لهذا التحديد. إذا بحث الزائر باستخدام النص، سيتم ترتيب النتائج بحسب الصلة.

en: Single
ar: مفرد

en: Single checkbox
ar: مربع تحديد مفرد

en: Single pages
ar: الصفحات المفردة

en: Single view for
ar: معاينة مفردة لـ

en: Site address (URL)
ar: عنوان الموقع (URL)

en: Site description
ar: وصف الموقع

en: Site information
ar: معلومات الموقع

en: Site name
ar: اسم الموقع

en: Size
ar: الحجم

en: Size of the current user's profile picture in pixels.
ar: حجم صورة الملف الشخصي للمستخدم الحالي بالبكسل.

en: Size of the post author's profile picture in pixels.
ar: حجم صورة الملف الشخصي لمؤلف المقال بالبكسل.

en: Size of the profile picture in pixels.
ar: حجم صورة الملف الشخصي بالبكسل.

en: Skip first
ar: تخطي الأول

en: Skip some results. 0 means skip nothing
ar: تخطي بعض النتائج. 0 يعني تخطي لا شيء

en: Skip some results. 0 means skip nothing.
ar: تخطي بعض النتائج. 0 يعني عدم تخطي أي شيء.

en: Skip wizard
ar: تخطي المعالج

en: Skipping the association between posts #%d (%s) and #%d (%s) because #%d doesn't have a default language version and you chose to skip such associations.
ar: جارٍ تخطي الارتباط بين المقالين #%d (%s) و #%d (%s) لأنّ #%d لا يمتلك نسخة لغة افتراضية وأنت اخترت تخطي مثل هذه الارتباطات.

en: Skipping the association between posts #%d (%s) and #%d (%s), because these elements are already associated. This can happen when migrating post translations.
ar: جارٍ تخطي العلاقة بين المقالين #%d (%s) و #%d (%s)، لأنّ هذه العناصر مرتبطة بالفعل. يمكن لهذا أن يحدث عند ترحيل ترجمات المقال.

en: Skype
ar: سكايب

en: Slide Down
ar: تمرير للأسفل

en: Slide Down (backwards)
ar: التمرير لأسفل (رجوع)

en: Slide Left
ar: تمرير لليسار

en: Slide Right
ar: تمرير لليمين

en: Slide Right (backwards)
ar: التمرير لليمين (رجوع)

en: Slide Up
ar: تمرير للأعلى

en: Slide horizontally
ar: تمرير أفقي

en: Slide vertically
ar: تمرير رأسي

en: Slug
ar: الرابط اللطيف

en: Slug "%s" is already being used. Please choose a unique value.
ar: الارتباط الثابت "%s" مستخدم بالفعل. يُرجى اختيار قيمة مميزة.

en: Slug changed
ar: تم تغيير الارتباط الثابت

en: Slug not changed
ar: لم يتم تغيير الارتباط الثابت

en: Slug not set in the AJAX call.
ar: الارتباط الثابت غير محدد في استدعاء AJAX.

en: Slug of this Content Template
ar: الارتباط الثابت لنموذج المحتوى هذا

en: Slug of this Content Template:
ar: الارتباط الثابت لنموذج المحتوى هذا:

en: Slug of this View:
ar: الارتباط الثابت لهذه المعاينة:

en: Slug of this WordPress Archive:
ar: الارتباط الثابت لأرشيف WordPress هذا:

en: Slug:
ar: الارتباط الثابت:

en: Snippet "%s" has been successfully deleted.
ar: تم حذف التعليمة البرمجية "%s" بنجاح.

en: Snippet "%s" has been updated.
ar: تم تحديث التعليمة البرمجية "%s".

en: Some of them are assigned to archive or taxonomy loops.
ar: تم تعيين بعضهم إلى تكرار أو أكثر من تكرارات الأرشيف أو التصنيف.

en: Some of your settings for this page have changed, because they got copied from the %1$s %2$s.
ar: تغيرت بعض إعداداتك لهذه الصفحة، لأنّهم قد تم نسخهم من %1$s %2$s.

en: Some themes don't use this function, but define their own.
ar: بعض القوالب لا تستخدم هذه الوظيفة، ولكنها تحدد الوظائف الخاصة بها.

en: Someone has requested a password reset for the following account:
ar: طلب شخص ما إعادة تعيين كلمة المرور للحساب التالي:

en: Something on the filter_controls_mode is broken
ar: هناك شيء معطوب بـ filter_controls_mode

en: Something went wrong
ar: حدث خطأ ما

en: Something went wrong with the AJAX request, please try again.
ar: حدث خطأ ما في طلب AJAX، يُرجى إعادة المحاولة.

en: Something wrong happened, please try again
ar: حدث خطأ ما، برجاء إعادة المحاولة

en: Sometimes, our Customer Support personnel ask you to provide debug information. This information helps them give you quicker and better support.
ar: في بعض الأحيان، قد يطلب منك موظفو خدمة العملاء أن تقدم لهم معلومات تصحيح الأخطاء. هذه المعلومات تساعدهم في تقديم الدعم لك بشكلٍ أسرع وأفضل.

en: Sorting controls
ar: أدوات التحكم في الفرز

en: Sorting options for visitors
ar: خيارات الفرز للزوار

en: Space-separated list of class names that will be added to the anchor HTML tag.
ar: قائمة مفصولة بمسافة لأسماء الفئات التي سيتم إضافتها إلى علامة ارتساء HTML.

en: Space-separated list of classnames that will be added to the anchor HTML tag.
ar: قائمة مفصولة بمسافة لأسماء الفئات التي سيتم إضافتها إلى علامة ارتساء HTML.

en: Space-separated list of classnames that will be added to the image HTML tag.
ar: قائمة مفصولة بمسافة لأسماء الفئات التي ستتم إضافتها إلى علامة HTML الخاصة بالصورة.

en: Space-separated list of classnames to apply to the labels. For example: classone classtwo
ar: قائمة مفصولة بمسافة لأسماء الفئات المراد تطبيقها على العلامات: على سبيل المثال: classone classtwo

en: Space-separated list of classnames to apply. For example: classone classtwo
ar: قائمة مفصولة بفاصلة لأسماء الفئات المراد تطبيقها. على سبيل المثال: classone classtwo

en: Space-separated list of classnames to be added to the WordPress generated ones.
ar: قائمة مفصولة بمسافة لأسماء الفئات التي سيتم إضافتها إلى أسماء الفئات التي تم إنشاؤها بواسطة WordPress.

en: Span
ar: تجاوز

en: Specific documentation: %s
ar: وثائق محددة: %s

en: Specific users
ar: مستخدمون محددون

en: Specific users filter deleted
ar: تم حذف مرشح المستخدمين المحددين

en: Specific users filter saved
ar: تم حفظ مرشح المستخدمين المحددين

en: Specific:
ar: محدد:

en: Spinner #1
ar: أداة الانتقاء رقم 1

en: Spinner #2
ar: أداة الانتقاء رقم 2

en: Spinner #3
ar: أداة الانتقاء رقم 3

en: Spinner #4
ar: أداة الانتقاء رقم 4

en: Spinner #5
ar: أداة الانتقاء رقم 5

en: Spinner container for this custom search
ar: حاوية أداة الانتقاء لهذا البحث المخصص

en: Spinner graphics
ar: رسومات أداة الانتقاء

en: Spinner graphics from Views
ar: رسومات أداة الانتقاء من المعاينات

en: Spinner image
ar: صورة أداة الانتقاء

en: Spinner placement
ar: موضع أداة الانتقاء

en: Spinners
ar: أدوات الانتقاء

en: Square
ar: مربع

en: Standard Archives
ar: الأراشيف القياسية

en: Standard WordPress Fields
ar: حقول WordPress القياسية

en: Start typing
ar: ابدأ الكتابة

en: Start with the location where you want the search form to appear.
ar: ابدأ بالموقع الذي ترغب في ظهور نموذج البحث فيه.

en: Sticky Posts Filter deleted
ar: تم حذف مرشح المقالات الثابتة

en: Sticky Posts Filter saved
ar: تم حفظ مرشح المقالات الثابتة

en: Stop using %1$s for this Content Template
ar: إيقاف استخدام %1$s لقالب المحتوى الجاهز هذا

en: String
ar: النص

en: String name
ar: اسم النص

en: String to translate
ar: المتسلسلة المراد ترجمتها

en: String translation shortcodes
ar: الرموز القصيرة لترجمة المتسلسلات

en: Strong (bold) text.
ar: نص ضخم (بخط كبير).

en: Style
ar: النمط

en: Style options
ar: خيارات النمط

en: Styled reset button
ar: زر إعادة التعيين المُنمّط

en: Styled submit button
ar: زر إرسال مُنمّط

en: Stylesheet directory URL of the active theme
ar: مسار دليل ورقة الأنماط للقالب النشط

en: Styling
ar: النمط

en: Styling label.
ar: علامة التنميط.

en: Styling.
ar: التنميط.

en: Submit
ar: أرسل

en: Submit a zero when unchecked
ar: إرسال صفر عند عدم التحديد

en: Submit button
ar: زر الإرسال

en: Submit button for this custom search
ar: زر الإرسال لهذا البحث المخصص

en: Submit nothing when unchecked
ar: إرسال لا شيء عند عدم التحديد

en: Submit value when unchecked
ar: إرسال القيمة عند إلغاء التحديد

en: Success
ar: نجحت العملية

en: Success!
ar: تمت العملية بنجاح!

en: Suffix
ar: اللاحقة

en: Summary
ar: ملخص

en: Support forum
ar: منتدى الدعم

en: Support query filters by custom fields that include a space or a dot in their meta key
ar: دعم أدوات ترشيح الاستعلامات باستخدام الحقول المخصصة التي تتضمن مسافة أو نقطة في مفتاحها التعريفي

en: Suppress third party filters
ar: إيقاف المرشحات الخارجية

en: Switch to the WooCommerce Views template
ar: الانتقال إلى القالب الجاهز لملحق WooCommerce Views

en: Table
ar: جدول

en: Table-based grid
ar: شبكة قائمة على الجداول

en: Table-based grid options
ar: خيارات الشبكة القائمة على جداول

en: Tables
ar: الجداول

en: Tag: %s
ar: العلامة: %s

en: Target page to show the results:
ar: الصفحة المستهدفة لعرض النتائج:

en: Taxonomies
ar: التصانيف

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Taxonomy Archives
ar: أراشيف التصنيف

en: Taxonomy ID
ar: معرف هوية التصنيف

en: Taxonomy URL
ar: مسار التصنيف

en: Taxonomy View
ar: عرض التصنيف

en: Taxonomy archive
ar: أرشيف التصنيف

en: Taxonomy archives
ar: أراشيف التصنيف

en: Taxonomy data
ar: بيانات التصنيف

en: Taxonomy description
ar: وصف التصنيف

en: Taxonomy field
ar: حقل التصنيف

en: Taxonomy fields
ar: حقول التصنيف

en: Taxonomy filter
ar: مرشح التصنيف

en: Taxonomy filter deleted
ar: تم حذف مرشح التصنيف

en: Taxonomy filter saved
ar: تم حفظ مرشح التصنيف

en: Taxonomy filters
ar: مرشحات التصنيف

en: Taxonomy is <strong>One</strong> of these: <strong>%s</strong>
ar: التصنيف <strong>واحد</strong> من هذه: <strong>%s</strong>

en: Taxonomy is set by the Framework option <strong>"%s"</strong>
ar: التصنيف يتم تعيينه بواسطة خيار إطار العمل <strong>"%s"</strong>

en: Taxonomy is set by the current post
ar: تم تعيين التصنيف بواسطة المقال الحالي

en: Taxonomy is set by the page where this View is inserted
ar: تم تعيين التصنيف بواسطة الصفحة التي تم إدخال هذه المعاينة فيها

en: Taxonomy link
ar: رابط التصنيف

en: Taxonomy page info
ar: معلومات صفحة التصنيف

en: Taxonomy parent
ar: المعاينة الرئيسية للتصنيف

en: Taxonomy parent filter
ar: المرشح الرئيسي للتصنيف

en: Taxonomy parent filter deleted
ar: تم حذف مرشح رئيسي التصنيف

en: Taxonomy parent filter saved
ar: تم حفظ مرشح رئيسي التصنيف

en: Taxonomy post count
ar: عدد منشور التصنيف

en: Taxonomy relationship:
ar: علاقة التصنيف:

en: Taxonomy search
ar: بحث في التصنيف

en: Taxonomy search filter
ar: مرشح البحث عن التصنيف

en: Taxonomy search filter deleted
ar: تم حذف مرشح بحث التصنيف

en: Taxonomy slug
ar: الارتباط الثابت للتصنيف

en: Taxonomy term
ar: مصطلح التصنيف

en: Taxonomy term ID is set by the URL parameter <strong>"%s"</strong>
ar: معرّف هوية مصطلح التصنيف يتم تعيينه بواسطة معيار رابط الإنترنت <strong>"%s"</strong>

en: Taxonomy term ID is set by the shortcode attribute <strong>"%s"</strong>
ar: معرّف هوية مصطلح التصنيف يتم تعيينه بواسطة سمة الرمز القصير <strong>"%s"</strong>

en: Taxonomy term filter
ar: مرشح مصطلح التصنيف

en: Taxonomy term filter deleted
ar: تم حذف مرشح مصطلح التصنيف

en: Taxonomy term filter saved
ar: تم حفظ مرشح مصطلح التصنيف

en: Taxonomy term selection
ar: تحديد مصطلح التصنيف

en: Taxonomy title
ar: عنوان التصنيف

en: Taxonomy title with a link
ar: عنوان التصنيف مع رابط

en: Template
ar: النموذج

en: Template not saved.
ar: لم يتم حفظ النموذج.

en: Template results
ar: نتائج النموذج

en: Template updated.
ar: تم تحديث النموذج.

en: Template used
ar: النموذج المستخدم

en: Templates for this View
ar: النماذج لهذه المعاينة

en: Templates for this WordPress Archive
ar: القوالب الجاهزة لأرشيف WordPress هذا

en: Term Field - %s
ar: حقل المصطلح - %s

en: Term ID
ar: معرف هوية المصطلح

en: Term description
ar: وصف المصطلح

en: Term group
ar: مجموعة المصطلح

en: Term name
ar: اسم المصطلح

en: Term post count
ar: عدد مقالة المصطلح

en: Term slug
ar: الارتباط الثابت للمصطلح

en: Termmeta field - %s
ar: حقل تعريف المصطلح - %s

en: Termmeta field filter
ar: مرشح حقل تعريف المصطلح

en: Terms of a taxonomy that no longer exists
ar: مصطلحات تصنيف لم يعد موجودًا

en: Terms of the taxonomy %s
ar: مصطلحات التصنيف %s

en: Terms with ID set by the URL parameter:
ar: المصطلحات مع معرفات هوية التي تم تعيينها بواسطة معيار المسار:

en: Terms with ID set by the shortcode attribute:
ar: المصطلحات مع معرفات هوية التي تم تعيينها بواسطة سمة الرمز القصير:

en: Text
ar: نص

en: Text Search
ar: البحث النصي

en: Text content
ar: المحتوى النصي

en: Text direction
ar: اتجاه النص

en: Text editors options
ar: خيارات محرري النص

en: Text for "First" link:
ar: نص رابط "الأولى":

en: Text for "Last" link:
ar: نص رابط "الأخيرة":

en: Text for "Next" link:
ar: النص لرابط "التالي":

en: Text for "Previous" link:
ar: النص لرابط "السابق":

en: Text for link to page:
ar: نص الربط إلى الصفحة:

en: Text input
ar: إدخال النص

en: Text search
ar: البحث النصي

en: Text search filter
ar: مرشح البحث في النصوص

en: Text search in custom fields
ar: البحث النصي في الحقول المخصصة

en: Text to display when there are no comments
ar: النص الواجب عرضه عندما لا تكون هناك تعليقات

en: Text to display when there is more than one comment
ar: النص الواجب عرضه عند وجود أكثر من تعليق واحد

en: Text to display when there is one comment
ar: النص الواجب عرضه عند وجود تعليق واحد

en: That domain already exists
ar: هذا النطاق موجود بالفعل

en: That file will contain all the data related to Views, Content Templates and WordPress Archives, as well as the general Views settings.
ar: هذا الملف يحتوي على جميع البيانات المتعلقة بالمعاينات، والقوالب الجاهزة للمحتوى، وأراشيف WordPress، وكذا الإعدادات العامة للمعاينات.

en: That function already exists
ar: هذه الوظيفة موجودة بالفعل

en: That option was already declared
ar: تم الإعلان عن هذا الخيار بالفعل

en: That shortcode already exists
ar: هذا الرمز القصير موجود بالفعل

en: The
ar: الـ

en: The "type" or "field" needs to be set in the wpv-control shortcode argument.
ar: تحتاج القيم "type" أو "field" إلى التعيين في وسيطة الرمز القصير wpv-control.

en: The %s attribute is missing.
ar: سمة %s غير موجودة.

en: The %s cannot be saved because required elements are not in correct order.
ar: لا يمكن حفظ %s لأن العناصر المطلوبة ليست بالترتيب الصحيح.

en: The %s cannot be saved because some required elements missing or are present more than once. Please make sure that your code contains those elements in correct order:
ar: لا يمكن حفظ %s لأن بعض العناصر المطلوبة مفقودة أو متكررة أكثر من مرة. برجاء التأكد من أن رمزك يحتوي على تلك العناصر بالترتيب الصحيح:

en: The %s page cannot be viewed because no post has any %s.
ar: لا يمكن عرض صفحة %s لأنه لا يوجد أي منشور يحتوي على أي %s.

en: The <strong>Media</strong> button opens the WordPress media window, where you can upload media and insert media that you’ve already uploaded here.
ar: زر <strong>الوسائط</strong> يفتح نافذة وسائط WordPress، حيث يمكنك رفع ملفات الوسائط، وإدخال الوسائط التي قمت برفعها هنا بالفعل.

en: The <strong>Output Integration</strong> section lets you control the order of the <strong>Search and Pagination</strong> and <strong>Loop</strong> sections and to add your HTML between these two sections.
ar: يتيح لك قسم <strong>تكامل النتائج</strong> التحكم في ترتيب أقسام <strong>البحث وترقيم الصفحات</strong> و<strong>التكرار</strong> ولإضافة أكواد HTML الخاصة بك بين هذين القسمين.

en: The AJAX pagination has been completed
ar: اكتمل ترقيم الصفحات بتقنية AJAX

en: The Content Template can include fields that belong to the content, Views, CRED forms, HTML and media
ar: يمكن لنموذج المحتوى أن يشتمل على حقول تنتمي إلى المحتوى، والمعاينات، ونماذج CRED، وكود HTML، والوسائط

en: The Content Template is copied from the original language
ar: القالب الجاهز للمحتوى منسوخ من اللغة الأصلية

en: The Filter HTML section requires the custom search settings to be visible.
ar: يحتاج قسم Filter HTML إلى إعدادات بحث مخصصة كي يصبح مرئيًا.

en: The Filter section lets you set up a custom search, which lets visitors control the WordPress Archive results
ar: قسم المرشح يسمح لك بإعداد بحث مخصص، والذي يسمح للزوار بالتحكم في نتائج أرشيف WordPress

en: The Filter section lets you set up pagination and custom search, which let visitors control the View query
ar: يسمح لك قسم المرشح (Filter) بإعداد ترقيم الصفحات والبحث المخصص، وهو ما يسمح للزوار بالتحكم في استعلام المعاينة (View)

en: The Front-end Filter section includes the pagination controls, allowing visitors to choose which results page to show.
ar: قسم مرشح الواجهة الأمامية يشتمل على أدوات التحكم في فصل الصفحات، وهو ما يسمح للزوار بتحديد صفحة النتائج المراد عرضها.

en: The Front-end Filter section includes the slider controls, allowing visitors switch between slides.
ar: قسم مرشح الواجهة الأمامية يشتمل على أدوات تحكم التمرير، وهو ما يسمح للزوار بالتبديل بين الشرائح.

en: The Front-end filter section lets you add pagination, slider controls and custom search to the View.
ar: يتيح لك قسم مرشح الواجهة الأمامية إضافة ترقيم الصفحات، وأدوات التحكم في شريط التمرير، والبحث المخصص إلى المعاينة.

en: The HTML box includes the Loop and the Content Template contains the fields that you added.
ar: يشتمل مربع أكواد HTML على التكرار، وقالب المحتوى الجاهز يشتمل على الحقول التي قمت بإضافتها.

en: The Loop HTML editor lets you style the loop of the View.
ar: محرر Loop HTML يتيح لك تنميط تكرار المعاينة.

en: The Loop Output section determines how the content displays, including pagination
ar: قسم خرج التكرار (Loop Output) بتحديد كيفية عرض المحتوى، بما في ذلك ترقيم الصفحات

en: The Loop Wizard just updated the editor and created a Content Template.
ar: لقد قام معالج التكرار للتو بتحديث المحرر وإنشاء نموذج محتوى.

en: The Loop Wizard just updated the editor with the fields that you added.
ar: لقد قام معالج التكرار للتو بتحديث المحرر بالحقول التي قمت بإضافتها.

en: The Loop section styles the View output on the page.
ar: يقوم قسم التكرار بتنميط نتائج المعاينة (View) على الصفحة.

en: The Loop will be overwritten by this wizard.
ar: سيتم استبدال التكرار بواسطة هذا المعالج.

en: The Loops Selection section determines which listing page to customize
ar: يقوم قسم تحديد التكرارات بتحديد أي صفحة قوائم ينبغي تخصيصها

en: The Query section determines what content the View loads from the database
ar: يقوم قسم الاستعلام بتحديد المحتوى الذي ستقوم المعاينة بتحميله من قاعدة البيانات

en: The Query section lets you choose the content to load.
ar: يسمح لك قسم الاستعلام بتحديد المحتوى المراد تحميله.

en: The Simple XML library is missing.
ar: تُعد مكتبة Simple XML مفقودة.

en: The Toolset Form widget displays a "Post edit" form, but no post to edit was selected.
ar: تقوم أداة Toolset Form الذكية بعرض نموذج "تحرير المقال"، ولكن لم يتم تحديد أي مقال لتحريره.

en: The Toolset Form widget displays a "User edit" form, but no user to edit was selected.
ar: تقوم أداة Toolset Form الذكية بعرض نموذج "تحرير المستخدم"، ولكن لم يتم تحديد أي مستخدم لتحريره.

en: The View could not be created
ar: لم يمكن إنشاء المعاينة

en: The View could not be created.
ar: لم يمكن إنشاء المعاينة.

en: The View will display each slide at a time and allow visitors to switch between slides using next/previous links and slide selectors.
ar: ستقوم المعاينة بعرض كل شريحة في وقتها مع السماح للزوار بالتبديل بين الشرائح باستخدام الروابط ومحددات التمرير التالية/السابقة.

en: The View will display the query results as slides.
ar: ستقوم المعاينة بعرض نتائج الاستعلام في شكل شرائح.

en: The View will display the query results in pages.
ar: ستقوم المعاينة بعرض نتائج الاستعلام في الصفحات.

en: The View will iterate through the the results and display them one by one.
ar: ستقوم هذه المعاينة بتكرار النتائج وعرضها واحدة تلو الأخرى.

en: The View will output all the results returned from the query section.
ar: ستقوم المعاينة بإخراج جميع النتائج المرتدة من قسم الاستعلام.

en: The Views AJAX pagination triggers some events.
ar: ترقيم تقنية AJAX لملحق المعاينات يُطلق بعض الأحداث.

en: The XML could not be read.
ar: لم يمكن قراءة ملف XML.

en: The XML file (%s) could not be read.
ar: لم يمكن قراءة ملف XML (%s).

en: The ancestor_type argument refers to a post type that is not included in the relationship tree.
ar: تشير وسيطة ancestor_type إلى نوع مقال لم يتم تضمينه في شجرة العلاقة.

en: The ancestors argument does not end with a valid post that is related for the returned post types on this View.
ar: وسيطة العناصر الأصلية لا تنتهي بمقال صالح ذي صلة بأنواع المقال المرتجعة على هذه المعاينة.

en: The association between posts #%d (%s) and #%d (%s) in the relationship "%s" is not allowed:
ar: الارتباط بين المقالين #%d (%s) و #%d (%s) في العلاقة "%s" غير مسموح به:

en: The association table has been updated with the new relationship slug "%s". %d rows have been updated.
ar: تم تحديث جدول الارتباط بالارتباط الثابت الجديد للعلاقة "%s". تم تحديث %d أسطر.

en: The association was disabled by a third-party filter.
ar: تم تعطيل الارتباط بواسطة مرشح طرف ثالث.

en: The code snippet file "%s" is not readable.
ar: ملف التعليمة البرمجية "%s" غير قابل للقراءة.

en: The code snippet file "%s" was not found or is not a regular file.
ar: لم يمكن العثور على التعليمة البرمجية "%s" أو أنها ليست ملفًا معتادًا.

en: The content between the <strong>&lt;wpv-loop&gt;</strong> and <strong>&lt;/wpv-loop&gt;</strong> tags will repeat for every item in the View loop.
ar: سيتكرر المحتوى بين علامات <strong>&lt;wpv-loop&gt;</strong> و <strong>&lt;/wpv-loop&gt;</strong> لكل عنصر في تكرار المعاينة.

en: The current logged in user
ar: المستخدم الحالي مسجل الدخول

en: The current page number.
ar: رقم الصفحة الحالية.

en: The current post
ar: المقال الحالي

en: The current post being displayed either directly or in a View loop
ar: سيتم عرض المقالة الحالية إما بشكلٍ مباشر أو في عرض متكرر

en: The current post in the loop
ar: المقال الحالي في التكرار

en: The current user
ar: المستخدم الحالي

en: The current user or the one being displayed in a View loop
ar: المستخدم الحالي أو المستخدم المعروض في تكرار معاينة

en: The current window
ar: النافذة الحالية

en: The custom search data has been collected
ar: تم جمع بيانات البحث المخصص

en: The custom search form has been updated
ar: تم تحديث نموذج البحث المخصص

en: The custom search has been triggered
ar: تم بدء البحث المخصص

en: The custom search results have been updated
ar: تم تحديث نتائج البحث المخصص

en: The custom search settings require the Filter HTML section to be visible.
ar: إعدادات البحث المخصص تحتاج إلى أن يكون قسم Filter HTML ظاهرًا.

en: The custom search triggers some events when set to update options or results automatically.
ar: يتسبب البحث المخصص في حدوث بعض الحالات عند تعيينه إلى تحديث الخيارات أو النتائج تلقائيًا.

en: The element %s has already the maximum allowed amount of associations (%d) as %s in the relationship %s.
ar: يشتمل العنصر %s بالفعل على العدد الأقصى المسموح به من الارتباطات (%d) كـ %s في العلاقة %s.

en: The element has a wrong type or a domain for this relationship.
ar: العنصر مرتبط به نوع أو نطاق خاطئين لهذه العلاقة.

en: The entire Filter section.
ar: قسم المرشح بأكمله.

en: The entire Loop section.
ar: قسم التكرار بأكمله.

en: The evaluation result should be FALSE
ar: نتيجة التقييم ينبغي أن تكون FALSE

en: The evaluation result should be TRUE
ar: نتيجة التقييم ينبغي أن تكون TRUE

en: The field %1$s is a %2$s %4$s that is %3$s the following:
ar: الحقل %1$s عبارة عن %2$s %4$s الذي يكون %3$s التالي:

en: The filter section
ar: قسم المرشح

en: The filter section includes these shortcodes by default and you should not remove them.
ar: يشتمل قسم المرشح على هذه الرموز القصيرة بشكلٍ افتراضي ولا ينبغي عليك إزالتهم.

en: The filter section may include pagination for the results and a custom search (or both of them together).
ar: قد يشتمل قسم المرشح على ترقيم للصفحات للنتائج أو بحث مخصص (أو كلاهما معًا).

en: The filter will apply the values passed to this URL parameter.
ar: سيقوم المرشح بتطبيق القيم المنقولة إلى معيار رابط الإنترنت هذا.

en: The filter will use the min and max values set in the URL parameter configuration fields.
ar: سيستخدم المرشح القيم الدنيا والعليا المضبوطة في حقول تهيئة معيار رابط الإنترنت.

en: The filter will use the min and max values set in the boundary label configuration fields.
ar: سيستخدم الفلتر القيم الدنيا والقصوى المضبوطة في حقول تكوين إعدادات علامة الحدود.

en: The first mandatory sorting option is synchronized with the current stored sorting settings. Any change that you do to it will be pushed to the Ordering section.
ar: تمت مزامنة خيار الفرز الإلزامي الأول مع إعدادات الفرز المخزنة حاليًا. أيّ تغيير ستجريه عليه سيتم دفعه إلى قسم الترتيب.

en: The first option will display the full View.
ar: الخيار الأول سيعرض المعاينة بالكامل.

en: The first part of this section lets you choose how pagination works.
ar: يسمح لك الجزء الأول من هذا القسم بتحديد كيفية عمل فصل الصفحات.

en: The first part of this section lets you choose how the slider pagination works.
ar: سيسمح لك الجزء الأول من هذا القسم بتحديد كيفية عمل فصل الصفحات بين الشرائح.

en: The following functions can be used inside the conditions. Use the form below to register new functions.
ar: يمكن استخدام الوظائف التالية داخل الشروط. استخدم النموذج أدناه لتسجيل وظائف جديدة.

en: The following private custom fields are showing in the Views GUI:
ar: يتم عرض الحقول المخصصة الخاصة التالية في واجهة المستخدم الرسومية الخاصة بالمعاينات:

en: The following shortcodes can be used inside the conditions. Use the form below to register new shortcodes.
ar: يمكن استخدام الرموز القصيرة التالية داخل الشروط. استخدم النموذج أدناه لتسجيل رموز قصيرة جديدة.

en: The form in this View does not have a submit button, so you can only display the results on this same page.
ar: النموذج في هذه المعاينة لا يحتوي على زر إرسال، ولذا يمكنك عرض النتائج فقط على هذه الصفحة.

en: The form will appear on the page <strong>%s</strong> and the results will be shown in this page.
ar: سيظهر النموذج على الصفحة <strong>%s</strong>، وسيتم عرض النتائج على هذه الصفحة.

en: The framework does not exist
ar: إطار العمل غير موجود

en: The framework name
ar: اسم إطار العمل

en: The full <em>Toolset</em> package allows you to develop and customize themes without touching PHP. You will be able to:
ar: تسمح لك باقة <em>Toolset</em> الكاملة بتطوير وتخصيص القوالب بدون أي تغيير في أكواد PHP. ستكون قادرًا على:

en: The full Views plugin will let you display Content Templates as part of the loop.
ar: سيسمح لك ملحق المعاينات الكامل بعرض نماذج المحتوى كجزء من التكرار.

en: The information below allows our support team to see the versions of WordPress, plugins and themes installed in your site.
ar: المعلومات أدناه تتيح لفريق الدعم الخاص بنا التعرف على إصدارات WordPress والملحقات والقوالب المثبتة في موقعك.

en: The items in the list will be separated using this separator.
ar: سيتم فصل العناصر الموجودة في القائمة باستخدام هذا الفاصل.

en: The layout HTML box lets you output your View results and style them on your page.
ar: يسمح لك مربع تنسيق HTML بإخراج نتائج معاينتك وتنسيقها على صفحتك.

en: The layout is not assigned to content, so you cannot control the theme settings. Once you assign this layout to content, you will see the theme options that are relevant for that kind of content.
ar: لم يتم تعيين التنسيق إلى محتوى، ولذا لا يمكنك التحكم في إعدادات القالب. ما أن تقوم بتعيين هذا التنسيق إلى محتوى، سترى خيارات القالب ذات الصلة بهذا النوع من المحتوى.

en: The link anchor format. Should contain '%%LINK%%' in order to display a link, otherwise it will create plain text. Default '&laquo; %%LINK%%'.
ar: تنسيق مرساة الرابط. ينبغي أن يحتوي على '%%LINK%%' كي يمكن عرض رابط، وإلا سيقوم بإنشاء نص فارغ. الافتراضي '&laquo; %%LINK%%'.

en: The link permalink format. Can contain '%%TITLE%%' for the next post title or '%%DATE%%' for the next post date. Default '%%TITLE%%'.
ar: تنسيق الارتباط الثابت للرابط. قد يحتوي على '%%TITLE%%' لعنوان المقال التالي أو '%%DATE%%' لتاريخ المقال التالي. الافتراضي '%%TITLE%%'.

en: The link permalink format. Can contain '%%TITLE%%' for the previous post title or '%%DATE%%' for the previous post date. Default '%%TITLE%%'.
ar: تنسيق الارتباط الثابت للرابط. قد يحتوي على '%%TITLE%%' لعنوان المقال السابق أو '%%DATE%%' لتاريخ المقال السابق. الافتراضي '%%TITLE%%'.

en: The link will appear only if there is a next page.
ar: لن يظهر الرابط إلا إذا كانت هناك صفحة تالية.

en: The link will appear only if there is a previous page.
ar: لن يظهر الرابط إلا إذا كانت هناك صفحة سابقة.

en: The main loop over every item loaded from the database.
ar: تم تحميل التكرار الرئيسي على كل عنصر من قاعدة البيانات.

en: The migration process is complete.
ar: اكتملت عملية الترحيل.

en: The name of the Content Template is used for you, to identify it. The name is not displayed anywhere on the site.
ar: يتم استخدام اسم نموذج المحتوى لك كي يمكنك تحديده. لا يتم عرض الاسم في أي مكان على الموقع.

en: The name of the custom field to display
ar: اسم الحقل المخصص المراد عرضه

en: The name of the field to display
ar: اسم الحقل المراد عرضه

en: The name of the theme option to display
ar: اسم خيار القالب المراد عرضه

en: The new slug value is not valid. Only lowercase letters, numbers, underscores, dots and dashes are accepted.
ar: قيمة الارتباط الثابت الجديد غير صالحة. مسموح فقط بالحروف الصغيرة والأرقام والشرطات السفلية والنقاط والشرطات العادية.

en: The number of pages.
ar: عدد الصفحات.

en: The page where this View is shown
ar: الصفحة التي سيتم عرض هذه المعاينة فيها

en: The pagination section lets you build sliders with Views.
ar: يسمح لك قسم فصل الصفحات ببناء أدوات التمرير مع ملحق المعاينات.

en: The parent of the current post in another post type, set by a Types relationship
ar: جذر المقال الحالي في نوع مقال آخر، والذي تم تعيينه بواسطة علاقة ملحق الأنواع Types

en: The parent of the current post in the same post type, set by WordPress hierarchical relationship
ar: الرئيسي للمقالة الحالية في نفس نوع المقالة، الذي تم تعيينه بواسطة علاقة هرمية لـ WordPress

en: The parent window
ar: النافذة الرئيسية

en: The password field is empty.
ar: حقل كلمة المرور فارغ.

en: The password you entered for the username %s is incorrect.
ar: كلمة المرور التي أدخلتها لاسم المستخدم %s غير صحيحة.

en: The post reference field %s could not have been displayed here. In order to set the post reference, visit the Edit Post page.
ar: لم يمكن عرض حقل مرجع المقال %s هنا. كي يمكنك تعيين مرجع المقال، تفضل بزيارة صفحة تحرير المقال.

en: The post type "%s" cannot be used as intermediary in a relationship, because it is a built-in post type.
ar: لا يمكن استخدام نوع المقال "%s" كوسيط في علاقة، لأنه نوع مقال مدمج.

en: The post type "%s" cannot be used as intermediary in a relationship, because it is already involved in another relationship.
ar: لا يمكن استخدام نوع المقال "%s" كوسيط في علاقة، حيث أنه مشترك بالفعل في علاقة أخرى.

en: The post type "%s" cannot be used as intermediary in a relationship, because it represents a repeatable field group.
ar: لا يمكن استخدام نوع المقال "%s" كوسيط في علاقة، لأنه يمثّل مجموعة حقل قابلة للتكرار.

en: The post type "%s" cannot be used as intermediary in another relationship, because it is already used as one.
ar: لا يمكن استخدام نوع المقال "%s" كوسيط في علاقة أخرى، لأنه مستخدم كوسيط بالفعل.

en: The post type "%s" has a "show only translated items" translation mode but no adjustments are made as per user's choice.
ar: نوع المقال "%s" به وضع ترجمة "عرض العناصر المترجمة فقط"، ولكن لم يتم تنفيذ أي تعديلات بحسب اختيار المستخدم.

en: The post type slug "%s" cannot be used because there is already a page by that name.
ar: لا يمكن استخدام الارتباط الثابت لنوع المقال "%s" بسبب وجود صفحة تحمل هذا الاسم بالفعل.

en: The post type slug "%s" is already registered or defined by Types.
ar: الارتباط الثابت لنوع المقال "%s" مسجل أو محدد بالفعل بواسطة ملحق الأنواع Types.

en: The post type slug "%s" is reserved by WordPress.
ar: الارتباط الثابت لنوع المقال "%s" محفوظ لـ WordPress.

en: The post where this View is shown
ar: المقال الذي يتم عرض هذه المعاينة فيه

en: The post with ID set by the URL parameter
ar: المقال المصحوب بمُعرّف (ID) والذي تم تعيينه باستخدام معيار مسار الإنترنت

en: The post with ID set by the shortcode attribute
ar: المقال المصحوب بمُعرّف (ID) والذي تم تعيينه باستخدام سمة الرمز القصير

en: The posts you want to display are not hierarchical, so this filter will not work
ar: المنشورات التي ترغب في عرضها غير هرمية، ولذا لن يعمل هذا المرشح

en: The relationship slug "%s" is already being used.
ar: الارتباط الثابت للعلاقة "%s" مستخدم بالفعل.

en: The relationship slug can be renamed.
ar: يمكن إعادة تسمية الارتباط الثابت للعلاقة.

en: The same value is already used in permalink rewrite rules for the custom post type "%s". Using it again can cause issues with permalinks.
ar: نفس القيمة مستخدمة بالفعل في قواعد إعادة كتابة الارتباط الثابت لنوع المقال المخصص "%s". استخدامها مرة أخرى قد يتسبب في مشاكل مع الارتباطات الثابتة.

en: The same value is already used in permalink rewrite rules for the taxonomy "%s". Using it again can cause issues with permalinks.
ar: نفس القيمة مستخدمة بالفعل في قواعد إعادة كتابة الارتباط الثابت للتصنيف "%s". استخدامها مرة أخرى قد يتسبب في مشاكل مع الارتباطات الثابتة.

en: The second option will display just the form, you can then select where to display the results.
ar: الخيار الثاني سيعرض النموذج فقط، ويمكنك بعد ذلك تحديد مكان عرض النتائج.

en: The second part of this section lets you design the pagination controls that would appear on the page for visitors.
ar: يسمح لك الجزء الثاني من هذا القسم بتصميم أدوات تحكم فصل الصفحات، والتي ستظهر على الصفحة للزوار.

en: The second part of this section lets you design the transition controls for the slider.
ar: سيسمح لك الجزء الثاني من هذا القسم بتصميم أدوات التحكم في تغيير الصفحات للشريحة.

en: The slug can only contain lowercase latin letters, numbers or dashes.
ar: يمكن لهذا الارتباط الثابت أني يحتوي على أحرف لاتينية صغيرة أو أرقام أو شرطات فقط.

en: The snippet file "%s" doesn't exist or isn't a regular file.
ar: ملف التعليمة البرمجية "%s" غير موجود أو أنه ليس ملفًا عاديًا.

en: The snippet file "%s" is not in a supported directory "%s".
ar: ملف التعليمة البرمجية "%s" غير موجود في دليل مدعوم "%s".

en: The snippet has been re-run without errors.
ar: تمت إعادة تشغيل التعليمة البرمجية بدون أخطاء.

en: The taxonomy selected in the Content Selection section has changed, so this filter might need some changes
ar: حدث تغير في التصنيف المحدد في قسم تحديد المحتوى، ولذا قد يحتاج هذا المرشح إلى بعض التغييرات

en: The taxonomy selected in the Content Selection section is not hierarchical; this filter will not work for
ar: التصنيف المحدد في قسم تحديد المحتوى ليس هرميًا؛ ولذا هذا المرشح لن يعمل

en: The taxonomy you want to display has changed, so this filter needs some action
ar: التصنيف الذي ترغب في عرضه تم تغييره، ومن ثم يحتاج هذا المرشح إلى بعض الإجراءات

en: The text search will be added <strong>manually</strong> using the shortcode <span class="wpv-code">eg. [wpv-filter-search-box]</span>
ar: ستتم إضافة البحث النصي <strong>يدويًا</strong> باستخدام الرمز القصير، <span class="wpv-code">مثلاً [wpv-filter-search-box]</span>

en: The theme or another plugin is already loading Bootstrap 2.0
ar: يقوم القالب أو ملحق آخر بتحميل Bootstrap 2.0 بالفعل

en: The theme or another plugin is already loading Bootstrap 3.0
ar: يقوم القالب أو ملحق آخر بتحميل Bootstrap 3.0 بالفعل

en: The title can not contain any tabs, line breaks or HTML code.
ar: لا يمكن للعنوان أي يحتوي على أي علامات تبويب، أو فواصل أسطر، أو كود HTML.

en: The toolbar above the HTML editor includes buttons for inserting the slide transition controls.
ar: يشتمل شريط الأدوات أعلى محرر HTML على أزرار لإدخال أدوات تغيير صفحات الشريحة.

en: The toolbar above the HTML editor includes buttons for inserting various controls.
ar: يشتمل شريط الأدوات أعلى محرر HTML على أزرار لإدخال أدوات التحكم المختلفة.

en: The toolset_associations, toolset_relationships and toolset_post_type_sets tables have been created.
ar: تم إنشاء الجداول toolset_associations، وtoolset_relationships، و toolset_post_type_sets.

en: The type_sets table has been updated with the new type "%s". %d rows have been updated.
ar: تم تحديث الجدول type_sets بالنوع الجديد "%s". تم تحديث %d أسطر.

en: The url_param is missing from the wpv-control shortcode argument.
ar: url_param مفقود من وسيطة الرمز القصير wpv-control.

en: The username field is empty.
ar: حقل اسم المستخدم فارغ.

en: The wpv-post-body shortcode was called more than once over the post "%1$s" and without a 'view_template' attribute, triggering an infinite loop.
ar: تم استدعاء الرمز القصير wpv-post-body أكثر من مرة على المقال "%1$s" وبدون السمة a 'view_template'، وهو ما تسبب في حدوث تكرار لانهائي.

en: The wpv-post-body shortcode was called more than once with the attribute view_template="%1$s" over the post "%2$s", triggering an infinite loop.
ar: تم استدعاء الرمز القصير wpv-post-body أكثر من مرة باستخدام السمة view_template="%1$s" على المقال"%2$s"، وهو ما يتسبب في حدوث تكرار لانهائي.

en: Theme Options
ar: خيارات القالب

en: Theme Options
ar: خيارات القالب

en: Theme option
ar: خيار القالب

en: Theme settings saved
ar: تم حفظ إعدادات القالب

en: Theme support for Content Templates
ar: دعم السمة لنماذج المحتوى

en: Then, add input filters and search-form controls to the Filter section.
ar: ثم، قم بإضافة مرشحات الإدخال وأدوات التحكم في نموذج البحث إلى قسم المرشح.

en: Then, select the option to display just the results for the custom search.
ar: ثم، حدد الخيار لعرض النتائج فقط للبحث المخصص.

en: There are 3 pages
ar: هناك 3 صفحات

en: There are more than one custom field filters
ar: هناك أكثر من مرشح حقل مخصص واحد

en: There are more than one taxonomy filters
ar: هناك أكثر من مرشح تصنيف واحد

en: There are more than one termmeta field filters
ar: هناك أكثر من مرشح حقل تعريف مصطلح واحد

en: There are more than one usermeta field filters
ar: هناك أكثر من مرشح حقل تعريف مستخدم واحد

en: There are no Views defined.
ar: لم يتم تحديد أي معاينات.

en: There are no Views defined. You can add them <a%s>here</a>.
ar: لم يتم تحديد أي معاينات. يمكنك إضافتهم <a%s>هنا</a>.

en: There are no Views with a custom search.
ar: لا توجد معاينات بها بحث مخصص.

en: There are no Views with a custom search. You can add them <a%s>here</a>.
ar: لا توجد معاينات بها بحث مخصص. يمكنك إضافتهم <a%s>هنا</a>.

en: There are no custom post type archives
ar: لا توجد أي أراشيف نوع مخصص للمقالة

en: There are no further ancestors defined
ar: لم يتم تحديد أي عناصر أصلية أخرى

en: There are no hidden custom fields on your site.
ar: لا توجد حقول مخصصة مخفية على موقعك.

en: There are no post type archives to assign Content Templates to
ar: لا توجد أي أراشيف نوع مخصص لتعيين نماذج المحتوى إليها

en: There are no single post types to assign Content Templates to
ar: لا توجد أي أنواع منشور مفردة لتعيين نماذج المحتوى إليها

en: There are no taxonomy archives to assign Content Templates to
ar: لا توجد أي أراشيف تصنيف لتعيين نماذج المحتوى إليها

en: There are some unsaved changes.
ar: هناك بعض التغييرات غير المحفوظة.

en: There are two modes: compact and full. Compact mode will give you an overview of the elements rendered. The full mode will display a complete report with all the object involved on the page.
ar: هناك وضعان: المضغوط والكامل. سيمنحك الوضع المضغوط استعراضًا للعناصر المعروضة. سيعرض الوضع الكامل تقريرًا متكاملاً به جميع العناصر المستخدمة على الصفحة.

en: There has been a problem when deleting a snippet "%s".
ar: حدثت مشكلة أثناء حذف تعليمة برمجية "%s".

en: There has been an error when updating the association table with the new relationship slug: %s
ar: حدث خطأ أثناء تحديث جدول الارتباط مع الرابط الثابت الجديد للعلاقة: %s

en: There has been an error when updating the type_sets table with the new type "%s": %s
ar: حدث خطأ ما أثناء تحديث الجدول type_sets بالنوع الجديد "%s": %s

en: There is a post type named like that
ar: هناك نوع منشور مسمىً بهذا الاسم

en: There is a problem rendering field <strong>%s (%s)</strong>.
ar: هناك مشكلة في عرض الحقل <strong>%s (%s)</strong>.

en: There is a taxonomy named like that
ar: هناك تصنيف مسمىً بهذا الاسم

en: There is already another Content Template with this same name.
ar: هناك قالب جاهز للمحتوى آخر يحمل نفس الاسم بالفعل.

en: There is an action in progress. Please do not leave or reload this page until it finishes.
ar: هناك إجراء قيد التنفيذ. يُرجى عدم المغادرة أو إعادة تحميل هذه الصفحة حتى انتهائه.

en: There is no association between the two given posts that can be deleted
ar: لا يوجد ارتباط يمكن حذفه بين نوعي المقال المحددين

en: There is no excerpt because this is a protected post.
ar: لا يوجد اقتباس لأن هذا منشور محمي.

en: There is no general Content Template asigned to single %s, but %s individual %s have a Content Template asigned to them.
ar: لا يوجد نموذج محتوى عام تم تعيين إلى %s المفرد، ولكن %s الفردية %s لها نموذج محتوى تم تعيينه لها.

en: There is no post type selected in the Content Selection section
ar: لم يتم تحديد نوع منشور في قسم تحديد المحتوى

en: There is no taxonomy selected in the Content Selection section
ar: لم يتم تحديد أي تصنيف في قسم تحديد المحتوى

en: There is no user registered with that email address.
ar: لا يوجد مستخدم مسجل مع عنوان البريد الإلكتروني هذا.

en: There may be some leftover intermediary posts that need to be deleted. You can do it manually on the %s or ignore this message and wait until they're deleted automatically.
ar: قد تكون هناك بعض المقالات الوسيطة المتبقية التي تحتاج إلى الحذف. يمكنك فعل ذلك يدويًا على %s أو تجاهل هذه الرسالة والانتظار إلى أن يتم حذفهم تلقائيًا.

en: There was an error uploading your files
ar: حدث خطأ في رفع ملفاتك

en: There was an error when updating snippets.
ar: حدث خطأ أثناء تحديث التعليمات البرمجية.

en: There was an error while submitting the form
ar: حدث خطأ أثناء إرسال النموذج

en: There was error when trying to re-run the snippet:
ar: حدث خطأ أثناء تجربة إعادة تشغيل التعليمة البرمجية:

en: These content templates are in use. What do you want to do?
ar: نماذج المحتوى هذه قيد الاستعمال. ما الذي ترغب في فعله؟

en: These reports, if you decide to send them, will allow Toolset team to give you faster support. We will also use this information to send you alerts about potential compatibility issues with the theme and plugins that you use.
ar: إذا قررت إرسال تلك التقارير، ستسمح لفريق Toolset بتقديم دعم أسرع لك. سنستخدم هذه المعلومات أيضًا كي نرسل لك التنبيهات عن مشاكل التوافق المحتملة مع القالب والملحقات التي تستخدمها.

en: These shortcodes are added by default and you should keep them.
ar: تتم إضافة هذه الرموز القصيرة بشكلٍ افتراضي وينبغي عليك الإبقاء عليهم.

en: These two elements are already associated and the relationship doesn't allow non-distinct associations.
ar: هذا العنصران مرتبطان بالفعل، والعلاقة لا تسمح بالارتباطات غير الواضحة.

en: Third-party filters
ar: المرشحات الخارجية

en: Third-party shortcode arguments
ar: وسيطات الرمز القصير الخاص بطرف ثالث

en: Third-party shortcodes
ar: الرموز القصيرة لأطراف ثالثة

en: This Content Template is already assigned to this View.
ar: هذا القالب الجاهز للمحتوى تم تعيينه بالفعل إلى هذه المعاينة.

en: This Content Template is already assigned to this WordPress Archive.
ar: القالب الجاهز للمحتوى هذا مُعيّن بالفعل إلى أرشيف WordPress هذا.

en: This Content Template is used as the loop block for the %s <a href="%s" target="_blank">%s</a>
ar: هذا القالب الجاهز للمحتوى يستخدم ككتلة تكرار لـ %s <a href="%s" target="_blank">%s</a>

en: This Content Template is used as the loop block for the %s <a href="%s" target="_blank">%s</a>.
ar: يتم استخدام قالب المحتوى الجاهز هذا ككتلة التكرار لـ %s <a href="%s" target="_blank">%s</a>.

en: This Content Template is used as the loop block for the trashed %s %s.
ar: يتم استخدام نموذج المحتوى هذا ككتلة التكرار لـ %s %s المحذوف في سلة المهملات.

en: This Content Template is used as the loop block for the trashed %s <strong>%s</strong>
ar: نموذج المحتوى هذا يستخدم ككتلة التكرار لـ %s المحذوف <strong>%s</strong>

en: This Content Template is used for %s.
ar: قالب المحتوى الجاهز هذا يستخدم لـ %s.

en: This Content Template lets you design slides in this slider. Add any field you need to display and design them using HTML and CSS. To style the slide transition controls, scroll up to the filter section.
ar: يسمح لك نموذج المحتوى هذا بتصميم الشرائح في شريط التمرير هذا. قم بإضافة أي حقل تحتاج إلى عرضه مع تصميمهم باستخدام أكواد HTML و CSS. لتنميط أدوات التحكم في انتقال الشرائح، قم بالتمرير لأعلى حتى قسم المرشح.

en: This Content Template replaces the content area of the posts that you assign it to.
ar: يستبدل نموذج المحتوى هذا منطقة المحتوى للمنشورات التي تقوم بتعيينه إليها.

en: This Content Template uses %1$s
ar: قالب المحتوى الجاهز هذا يستخدم %1$s

en: This HTML determines what the View outputs for the query results. Use the Loop Wizard to design the output of this View. Then, edit the design by adding fields, HTML and media, using the toolbar buttons.
ar: كود HTML هذا يحدد ما يقوم ملحق المعاينات بإخراجه لنتائج الاستعلام. استخدام معالج التكرار لتصميم خرج هذه المعاينة. ثم، قم بتحرير التصميم عن طريق إضافة حقول، كود HTML ووسائط، باستخدام أزرار شريط الأدوات.

en: This HTML determines what the WordPress Archive outputs for the results. Use the Loop Wizard to design the output of this archive. Then, edit the design by adding fields, HTML and media, using the toolbar buttons.
ar: كود HTML هذا يحدد نتائج أرشيف WordPress للنتائج. استخدم معالج التكرار لتصميم نتائج هذا الأرشيف. ثم، حرر التصميم من خلال إضافة الحقول، وكود HTML والوسائط، باستخدام أزرار شريط الأدوات.

en: This View already has a content text search, but the relevant filter is missing. You can add this filter here.
ar: هذه المعاينة بها خاصية البحث النصي في المحتوى بالفعل، ولكنّ المرشح ذو الصلة مفقود. يمكنك إضافة هذا المرشح هنا.

en: This View already has a filter set to filter by a specific string. You can fix this filter here.
ar: هذه المعاينة بها مرشح بالفعل تم ضبطه كي يُرشح بحسب نص محدد. يمكنك إصلاح هذا المرشح هنا.

en: This View already has a valid search filter, but it is missing the text search shortcode. You can override the filter settings and add the shortcode here.
ar: هذه المعاينة بها مرشح بحث صالح بالفعل، ولكنّه يفتقد إلى رمز القصير للبحث في النصوص. يمكنك تجاهل إعدادات المرشح وإضافة الرمز القصير هنا.

en: This View can be filtered by the values listed here.
ar: يمكن ترشيح هذه المعاينة بواسطة القيم المدرجة هنا.

en: This View contains a search form and results list.
ar: تحتوي هذه المعاينة على نموذج بحث وقائمة نتائج.

en: This View displays results for an
ar: تعرض هذه المعاينة النتائج الخاصة بـ

en: This View displays results for an <strong>existing WordPress query</strong>
ar: تقوم هذه المعاينة بعرض النتائج <strong>لاستعلام WordPress حالي</strong>

en: This View has a filter for a taxonomy that no longer exists. Please select one taxonomy and update the Content Selection section.
ar: هذه المعاينة بها مرشح لتصنيف لم يعد موجودًا. برجاء تحديد تصنيف واحد وتحديث قسم تحديد المحتوى.

en: This View has some Content Templates already assigned
ar: تم تعيين بعض نماذج المحتوى إلى هذه المعاينة بالفعل

en: This View has some query filters that are missing from the form. Maybe you have removed them:
ar: هذه المعاينة لها بعض مرشحات استعلام مفقودة من النموذج. قد تكون أنت أزلتهم:

en: This View is not used anywhere yet.
ar: هذه المعاينة غير مستخدمة في أي مكان بعد.

en: This View loads <strong>%s</strong>
ar: تقوم هذه المعاينة بتحميل <strong>%s</strong>

en: This View selects users with any role
ar: تحدد هذه المعاينة المستخدمين مع أي مهمة

en: This View selects users with role %s
ar: تحدد هذه المعاينة المستخدمين مع المهمة %s

en: This View will display:
ar: ستعرض هذه المعاينة:

en: This WordPress Archive has some Content Templates already assigned
ar: أرشيف WordPress هذا به بعض القوالب الجاهزة للمحتوى المُعيّنة بالفعل

en: This WordPress Archive is not used on any archive loops
ar: أرشيف WordPress هذا غير مستخدم على أي تكرارات أرشيف

en: This WordPress Archive is part of a Layout, so it will display the archive(s) to which the Layout is assigned.
ar: أرشيف WordPress هذا جزء من تنسيق، ولذا سيقوم بعرض الأرشيف (الأراشيف) الذي تم تعيين التنسيق إليه.

en: This WordPress Archive is used in a Layout, so it will be used in the archive loops that the Layout has been assigned to.
ar: أرشيف WordPress هذا مستخدم في تنسيق، ولذا سيتم استخدامه في تكرارات الأرشيف التي تم تعيين التنسيق إليها.

en: This WordPress Archive is used in the following archive loops:
ar: أرشيف WordPress هذا مستخدم في تكرارات الأرشيف التالية:

en: This WordPress Archive isn't being used for any loops.
ar: أرشيف WordPress هذا غير مستخدم في أي تكرارات.

en: This WordPress Archive replaces the natural archive loops created by WordPress.
ar: يستبدل أرشيف WordPress هذا تكرارات الأرشيف الطبيعية المنشأة بواسطة WordPress.

en: This action was deprecated in CRED 1.9.0.
ar: تمت إزالة هذا القسم في الإصدار CRED 1.9.0.

en: This archive will include %1$s and %2$s more post types
ar: هذا الأرشيف سيشتمل على %1$s و %2$s أنواع مقال أخرى

en: This archive will include %1$s and another post type
ar: هذا الأرشيف سيشتمل على %1$s ونوع مقال آخر

en: This archive will include %s
ar: هذا الأرشيف سيشتمل على %s

en: This archive will include %s only
ar: هذا الأرشيف سيشتمل على %s فقط

en: This archive will include no post types
ar: لن يشتمل هذا الأرشيف على أنواع مقال

en: This editor allows you to add CSS code, which will determine the styling of the page.
ar: يسمح لك هذا المحرر بإضافة كود CSS، والذي سيساعدك على تحديد نمط الصفحة.

en: This editor allows you to add javascript code, which will run in the browser, when this content is displayed.
ar: يسمح لك هذا المحرر بإضافة كود JavaScript، والذي سيعمل في المستعرض، عند عرض هذا المحتوى.

en: This editor lets you control how the Search and Pagination, and Loop sections of this View are displayed. The [wpv-filter-meta-html] shortcode displays the output of the Search and Pagination section. The [wpv-layout-meta-html] shortcode displays the output of the Loop section. You can add your HTML and fields to rearrange and style the output.
ar: هذا المحرر يتيح لك التحكم في كيفية عرض البحث وترقيم الصفحات وأقسام التكرار لهذه المعاينة. يقوم الرمز القصير [wpv-filter-meta-html] بعرض نتائج قسم البحث وترقيم الصفحات. يقوم الرمز القصير [wpv-layout-meta-html] بعرض نتائج قسم التكرار. يمكنك إضافة أكواد HTML والحقول الخاصة لإعادة ترتيب النتائج وتنميطها.

en: This editor lets you control how the Search and Pagination, and Loop sections of this WordPress Archives are displayed. The [wpv-filter-meta-html] shortcode displays the output of the Search and Pagination section. The [wpv-layout-meta-html] shortcode displays the output of the Loop section. You can add your HTML and fields to rearrange and style the output.
ar: هذا المحرر يتيح لك التحكم في كيفية عرض البحث وترقيم الصفحات وأقسام التكرار لأراشيف WordPress هذه. يقوم الرمز القصير [wpv-filter-meta-html] بعرض نتائج قسم البحث وترقيم الصفحات. يقوم الرمز القصير [wpv-layout-meta-html] بعرض نتائج قسم التكرار. يمكنك إضافة أكواد HTML والحقول الخاصة لإعادة ترتيب النتائج وتنميطها.

en: This field can not be empty
ar: لا يمكن لهذا الحقل أن يكون فارغًا

en: This field is locked for editing because WPML will copy its value from the original language.
ar: هذا الحقل ممنوع من التحرير لأن WPML سيقوم بنسخ قيمته من اللغة الأصلية.

en: This field will display the <em>body</em> (main content) of the page.
ar: سيقوم هذا الحقل بعرض <em>متن</em> (المحتوى الرئيسي) الصفحة.

en: This field will not appear in the sorting options because its name includes characters that we don’t support.
ar: لن يظهر هذا الحقل في خيارات الفرز لأنّ اسمه يشتمل على رموز لا ندعمها.

en: This filter should use a <strong style="color:#d54e21">Framework option</strong>, but there is no Framework registered with Views.
ar: ينبغي على هذا المرشح استخدام <strong style="color:#d54e21">خيار إطار عمل</strong>، ولكن لا يوجد إطار عمل مسجل مع ملحق Views.

en: This filter will not be applied to Author archives
ar: لن يتم تطبيق هذا المرشح على أراشيف المؤلف

en: This filter will not be applied to Taxonomy Archives matching the filtered taxonomies: %s
ar: لن يتم تطبيق هذا المرشح على أراشيف التصنيف التي تتوافق مع التصانيف المرشحة: %s

en: This filter will not be applied to date based archives: Year archives, Month archives and Day archives
ar: لن يتم تطبيق هذا المرشح على الأرشيف القائم على التاريخ: أراشيف العام، وأراشيف الشهر، وأراشيف اليوم

en: This filter will only return posts that belong to a hierarchical post type
ar: سيقوم هذا المرشح بعرض المقالات التي تنتمي إلى نوع مقال هرمي فقط

en: This filters needs some action
ar: هذا المرشح يحتاج إلى بعض الإجراءات

en: This form contains a text search already
ar: هذا النموذج يحتوي على بحث نصي بالفعل

en: This form has a reset button already
ar: هذا النموذج به زر إعادة تعيين بالفعل

en: This form has a spinner container already
ar: هذا النموذج به حاوية أداة انتقاء بالفعل

en: This form has a submit button already
ar: هذا النموذج به زر إرسال بالفعل

en: This function was deprecated in Views 2.3.0.
ar: تم إلغاء هذه الوظيفة في الإصدار Views 2.3.0.

en: This function was deprecated in Views 2.3.0. Use the "wpv_action_wpv_register_dialog_group" action instead.
ar: تم إلغاء هذه الوظيفة في الإصدار Views 2.3.0. استخدم الإجراء "wpv_action_wpv_register_dialog_group" بدلاً منها.

en: This function was deprecated in Views 2.3.0. Use the "wpv_action_wpv_register_wpml_strings" action instead.
ar: تم إلغاء هذه الوظيفة في الإصدار Views 2.3.0. استخدم الإجراء "wpv_action_wpv_register_wpml_strings" بدلاً منها.

en: This function was deprecated in Views 2.3.2. Use apply_filters( "wpv_filter_wpv_is_form_required", false ) instead.
ar: تم إلغاء هذه الوظيفة في الإصدار Views 2.3.2. استخدم apply_filters( "wpv_filter_wpv_is_form_required", false ) بدلاً منها.

en: This happens after Views updates the form to show only relevant options
ar: يحدث هذا بعد قيام ملحق المعاينات بتحديث النموذج لعرض الخيارات ذات الصلة فقط

en: This happens after Views updates the search results
ar: يحدث هذا بعد قيام ملحق المعاينات بتحديث نتائج البحث

en: This happens after the AJAX pagination has been completed
ar: يحدث هذا اكتمال ترقيم AJAX للصفحات

en: This happens after the data has been collected, but before performing any action
ar: يحدث هذا بعد جمع البيانات، ولكن قبل تنفيذ أي إجراء

en: This happens before Views collects any form data
ar: يحدث هذا قبل جمع ملحق المعاينات لأي بيانات نموذج

en: This is %s cell.
ar: هذه خلية %s.

en: This is a minimal example of %s with mandatory elements that you can use as a reference:
ar: هذا مثال أدنى لـ %s مع العناصر الإجبارية التي يمكنك استخدامها كمرجع:

en: This is a read-only date input
ar: هذا إدخال تاريخ للقراءة فقط

en: This is a word reserved by WordPress
ar: هذه كلمة محفوظة لـ WordPress

en: This is a word reserved by any of the Toolset plugins
ar: هذه كلمة محجوزة بواسطة أي ملحق من ملحقات Toolset

en: This is an attribute reserved by any of the Toolset plugins
ar: هذه سمة محجوزة بواسطة أي ملحق من ملحقات Toolset

en: This is the complete changelog for Views:
ar: هذا هو سجل التغييرات الكامل لملحق المعاينات:

en: This is the generated shortcode, based on the settings that you have selected:
ar: هذا هو الرمز القصير الذي تم إنشاؤه، وذلك استنادًا للإعدادات التي حددتها:

en: This list contains important information related to some Views updates that required extra information:
ar: تحتوي هذه القائمة على معلومات هامة ذات صلة ببعض تحديثات ملحق المعاينات التي تحتاج إلى معلومات إضافية:

en: This method makes it easy to achieve complex loop designs.
ar: هذه الطريقة تجعل من الأمر سهلاً عند عمل تصاميم تكرار معقدة.

en: This needs to be a non-negative number
ar: لابد أن يكون هذا رقمًا موجبًا وليس سالبًا

en: This option is mandatory
ar: هذا الخيار إجباري

en: This page already has all it needs to display the results.
ar: هذه الصفحة لديها جميع ما تحتاجه لعرض النتائج.

en: This page should display the results of the custom search provided by the View <strong>%s</strong> used in a %s.
ar: ينبغي أن تقوم هذه الصفحة بعرض نتائج البحث المخصص المقدم بواسطة المعاينة <strong>%s</strong> المستخدمة في %s.

en: This page should display the results of the custom search provided by the View <strong>%s</strong>.
ar: ينبغي لهذه الصفحة أن تعرض نتائج البحث المخصص المقدم بواسطة المعاينة <strong>%s</strong>.

en: This page will display the results of the custom search provided by the View <strong>%s</strong> used in a %s.
ar: ستقوم هذه الصفحة بعرض نتائج البحث المخصص المقدم بواسطة المعاينة <strong>%s</strong> المستخدمة في %s.

en: This popup will show usefull information about the elements being displayed: time needed to render, memory used, shortcodes details...
ar: ستعرض هذه النافذة المنبثقة معلومات مفيدة حول العناصر المعروضة: الوقت اللازم للعرض، الذاكرة المستخدمة، تفاصيل الرموز القصيرة...

en: This section controls how the search form for your custom search will behave and appear.
ar: يتحكم هذا القسم في كيفية تعامل وظهور نموذج البحث لبحثك المخصص.

en: This section has unsaved changes, so you can not hide it
ar: هذا القسم به تغييرات لم يتم حفظها، ومن ثم لا يمكنك إخفاؤه

en: This section includes additional options for what content to load. You will see different options for posts, taxonomy and users.
ar: يشتمل هذا القسم على خيارات إضافية خاصة بالمحتوى المراد تحميله. سترى خيارات مختلفة للمنشورات والتصنيف والمستخدمين.

en: This section lets you control the settings of the theme for all the pages that use this Content Template.
ar: هذا القسم يتيح لك التحكم في إعدادات القالب لجميع الصفحات التي تستخدم هذا القالب الجاهز للمحتوى.

en: This section lets you control the settings of the theme for all the pages that use this layout.
ar: هذا القسم يتيح لك التحكم في إعدادات القالب لجميع الصفحات التي تستخدم هذا التنسيق.

en: This section lets you control the settings of the theme for content that uses this layout.
ar: هذا القسم يتيح لك التحكم في إعدادات القالب للمحتوى الذي يستخدم هذا التنسيق.

en: This section lets you control the settings of the theme for the archive that uses this layout.
ar: يتيح لك هذا القسم التحكم في إعدادات القالب للأرشيف الذي يستخدم هذا التنسيق.

en: This section lets you control the settings of the theme for this archive page.
ar: هذا القسم يتيح لك التحكم في إعدادات القالب لصفحة الأرشيف هذه.

en: This site is not using Bootstrap CSS
ar: هذا الموقع لا يستخدم Bootstrap CSS

en: This site is not using Bootstrap CSS.
ar: هذا الموقع لا يستخدم Bootstrap CSS.

en: This site is using Bootstrap 2.0
ar: هذا الموقع يستخدم Bootstrap 2.0

en: This site is using Bootstrap 3.0
ar: هذا الموقع يستخدم Bootstrap 3.0

en: This slug already exists. Please use another slug.
ar: هذا الارتباط الثابت موجود بالفعل. برجاء استخدام ارتباط ثابت آخر.

en: This template includes single-ended shortcodes. Please close all shortcodes to avoid processing errors. %sRead more%s
ar: يشتمل هذا النموذج على رموز قصيرة مفردة النهاية. برجاء إغلاق جميع الرموز القصيرة لتجنب أخطاء المعالجة. %sقراءة المزيد%s

en: This theme loads its own version of Bootstrap. You should select this option to avoid loading Bootstrap twice and causing display problems on the site's front-end
ar: يقوم هذا القالب بتحميل إصدارته الخاصة من Bootstrap. ينبغي عليك تحديد هذا الخيار لتجنب تحميل Bootstrap مرتين والتسبب في عرض المشاكل على الواجهة الأمامية للموقع

en: This version of Views includes major updates and improvements.
ar: هذا الإصدار من ملحق المعاينات يشتمل على تحديثات وتحسينات هامة.

en: This way, you can display a large number of results, in shorter pages.
ar: بهذه الطريقة، يمكنك عرض عدد كبير من النتائج، في صفحات أقصر.

en: This will be added after the excerpt, as an invitation to keep reading.
ar: سيتم إضافة ذلك بعد الاقتباس، كدعوة للاستمرار في القراءة.

en: This will be displayed as a text or label for the link.
ar: سيتم عرض هذا كنص أو علامة للرابط.

en: This will be displayed on each iteration. The usual content is <code>[wpv-post-field name="field-name"]</code> where field-name is the custom field selected above.
ar: سيتم عرض هذا على كل مكرر. المحتوى المعتاد يكون <code>[wpv-post-field name="field-name"]</code> حيث field-name هو الحقل المخصص المحدد أعلاه.

en: This will be displayed when the condition is met.
ar: سيتم عرض هذا عند تنفيذ الشرط.

en: This will be shown inside the container and along with the spinner
ar: سيتم عرض هذا داخل الحاوية بالإضافة إلى أداة الانتقاء

en: This will display a footer language switcher styled as set in the WPML > Languages settings.
ar: سيقوم هذا بعرض محوّل لغة ذيل صفحة تم تنميطه وفقًا للضبط في الإعدادات WPML > اللغات.

en: This will display a language switcher styled as set in the WPML > Languages settings.
ar: سيقوم هذا بعرض محوّل لغة منمّط وفقًا لما هو مضبوط في إعدادات WPML > اللغات.

en: This will display just the form, you can then select where to display the results.
ar: هذا سيعرض النموذج فقط، ويمكنك بعدها تحديد موضع عرض النتائج.

en: This will display just the results, you need to add the form elsewhere targeting this page.
ar: سيقوم هذا بعرض النتائج فقط، وستحتاج إلى إضافة النموذج في مكان آخر مع استهداف هذه الصفحة.

en: This will display the current page local navigation tree with ancestors, siblings and descendants.
ar: سيقوم هذا بعرض جذر التنقل المحلي للصفحة الحالية مع العناصر الأصلية والشقيقة والفرعية.

en: This will display the full View.
ar: سيقوم هذا بعرض المعاينة بأكملها.

en: This will filter out posts of the following types, because they are not children of any other post type: %s
ar: سيقوم هذا بترشيح مقالات الأنواع التالية، لأنهم ليسوا أفرع لأي نوع مقال آخر: %s

en: This will filter out posts of the following types, because they are not hierarchical: %s
ar: سيقوم هذا بترشيح المقالات من الأنواع التالية، لأن ترتيبهم ليس هرميًا: %s

en: This will filter out posts of the following types, because they are not related to any other post type: %s
ar: هذا سيقوم باستبعاد المقالات من الأنواع التالية، وذلك لأنهم غير مرتبطين بأي نوع مقال آخر: %s

en: This will let you create maps on your site and use Views to plot WordPress posts on a Google Map.
ar: وهذا سيسمح لك بإنشاء خرائط على موقعك واستخدام المعاينات لرسم منشورات WordPress على خرائط Google Map.

en: This will not delete the Content Template, it will just remove the link between it and the current element.
ar: لن يقوم هذا بحذف القالب الجاهز للمحتوى، بل سيقوم فقط بإزالة الرابط بينه وبين العنصر الحالي.

en: This will perform the whole View query and generate the output on-the-fly.
ar: سيقوم ذلك بتنفيذ استعلام المعاينة بأكمله وتوليد الخرج بدون عناء.

en: This will return the cached output in case this View supports it.
ar: وهو ما سيعيد الخرج المخزن مؤقتًا في حال كانت هذه المعاينة تدعمه.

en: This will shorten the excerpt to a specific length. Leave blank for default.
ar: سيقوم هذا بتقصير الاقتباس إلى طول معين. اتركه فارغًا لتطبيق القيمة الافتراضية.

en: Those Views filter by post IDs using a shortcode attribute. You may need to modify the Views shortcodes if post IDs have changed during import:
ar: تقوم هذه المعاينات بالترشيح بحسب معرفات الهوية باستخدام سمة رمز قصير. قد تحتاج إلى تعديل الرموز القصيرة للمعاينات إذا كانت معرفات هوية المنشور قد تغيرت أثناء الاستيراد:

en: Those Views have filters by IDs that were not correctly imported because they filter by posts that do not exist. Please review them:
ar: هذه المعاينات لديها مرشحات بحسب معرفات الهوية، والتي لم يتم استيرادها بشكلٍ صحيح لأنها تقوم بالترشيح بحسب منشورات غير موجودة. برجاء مراجعتهم:

en: Those options were registered using the Views Integration API.
ar: تم تسجيل هذه الخيارات باستخدام واجهة برمجة دمج ملحق المعاينات.

en: Thumbnail
ar: مختصر

en: Thumbnails
ar: الصور المصغرة

en: Title
ar: العنوان

en: Title and Description
ar: العنوان والوصف

en: Title and description
ar: العنوان والوصف

en: Title and description not saved
ar: لم يتم حفظ العنوان والوصف

en: Title and description updated
ar: تم تحديث العنوان والوصف

en: Title for the new page
ar: عنوان الصفحة الجديدة

en: Title not saved
ar: لم يتم حفظ العنوان

en: Title of the image
ar: عنوان الصورة

en: Title updated
ar: تم تحديث العنوان

en: Title, body and custom fields
ar: العنوان، والمتن، والحقول المخصصة

en: Title, slug and description not saved.
ar: لم يتم حفظ العنوان والارتباط الثابت والوصف.

en: Title, slug and description updated.
ar: تم تحديث العنوان والارتباط الثابت والوصف.

en: Title:
ar: عنوان:

en: To add WooCommerce fields to Views and Content Templates, you need to use <a href="%s" title="Getting started with WooCommerce Views">WooCommerce Views</a>.
ar: لإضافة حقول WooCommerce إلى المعاينات وقوالب المحتوى الجاهزة، فأنت في حاجة إلى استخدام <a href="%s" title="Getting started with WooCommerce Views">WooCommerce Views</a>.

en: To allow a specific subdomain, use <code>subdomain.example.com</code>. To allow all possible subdomains, use <code>*.example.com</code>.
ar: للسماح بنطاق فرعي محدد، استخدم <code>subdomain.example.com</code>. للسماح بجميع النطاقات الفرعية المحتملة، استخدم <code>*.example.com</code>.

en: To change these settings you should edit %1$s.
ar: لتغيير هذه الإعدادات، ينبغي عليك تحرير %1$s.

en: To create a custom search, position the cursor between the %s and %s shortcodes and click on the <strong>New filter</strong> button to insert filter elements.
ar: لإنشاء بحث مخصص، ضع مؤشر الشاشة بين الرمزين القصيرين %s و %s، وانقر على زر <strong>مرشح جديد</strong> لإدخال عناصر المرشح.

en: To design templates for WooCommerce products, you need to have the <strong>WooCommerce Views</strong> plugin installed.
ar: لتصميم القوالب الجاهزة لمنتجات WooCommerce، فأنت في حاجة إلى تثبيت ملحق <strong>WooCommerce Views</strong>.

en: To design the WooCommerce products archive, you need to have the <strong>WooCommerce Views</strong> plugin installed.
ar: لتصميم أرشيف منتجات WooCommerce، فأنت في حاجة إلى تثبيت ملحق <strong>WooCommerce Views</strong>.

en: To display %1$s you need to use a View that will list %2$s or %3$s and include a filter by the %4$s relationship.
ar: لعرض %1$s فأنت في حاجة لاستخدام معاينة ستقوم بإدراج %2$s أو %3$s وتشتمل على مرشح بحسب العلاقة %4$s.

en: To display as a widget, go to <a href="%s">Appearance -> Widgets</a> and select the <strong>WP Views Filter</strong> widget.
ar: للعرض كأداة ذكية، اذهب إلى <a href="%s">Appearance -> Widgets</a> واختر الأداة الذكية <strong>WP Views Filter</strong>.

en: To display as a widget, go to <a href="%s">Appearance -> Widgets</a> and select the <strong>WP Views</strong> widget.
ar: للعرض كأداة ذكية، اذهب إلى <a href="%s">Appearance -> Widgets</a> واختر الأداة الذكية <strong>WP Views</strong>.

en: To display inside content (post, page, custom type), edit that content.
ar: للعرض داخل المحتوى (المنشور، الصفحة، النوع المخصص)، قم بتحرير هذا المحتوى.

en: To display inside content (post, post, custom type), edit that content.
ar: للعرض داخل المحتوى (المقالة، الصفحة، النوع المخصص)، قم بتحرير هذا المحتوى.

en: To display the %1$s that are connected to each %2$s, you will need to create a View.
ar: لعرض %1$s المرتبط بكل %2$s، ستكون في حاجة إلى إنشاء معاينة (View).

en: To display the %1s you need to:
ar: لعرض %1s أنت في حاجة إلى:

en: To do so, just head to the Views Settings page and look for the new <strong><em>Functions inside conditional evaluations</em></strong> section, and follow the instructions.
ar: لفعل ذلك، ما عليك سوى الذهاب إلى صفحة إعدادات المعاينات والبحث عن قسم <strong><em>تقييمات الوظائف داخل الشروط</em></strong>، واتباع التعليمات.

en: To do that, you need to declare here which theme options should be available to be used inside Views.
ar: لفعل ذلك، فأنت في حاجة إلى التحديد هنا أي خيارات قالب ينبغي أن تكون متاحة للاستخدام داخل ملحق المعاينات.

en: To edit an existing filter, place the cursor inside it and click on <strong>Edit filter</strong>.
ar: لتحرير مرشح حالي، ضع المؤشر داخله وانقر على <strong>تحرير المرشح</strong>.

en: To edit it, you need to get the Views plugin.
ar: لتحريره، ينبغي عليك الحصول على ملحق المعاينات.

en: To get started easily, click on the <strong>Loop Wizard</strong>. You will select the loop style and the fields to display. Then, edit by adding you own HTML markup, media and additional fields.
ar: للبدء بسهولة، انقر على <strong>معالج التكرار</strong>. ستقوم بتحديد نمط التكرار والحقول المراد عرضها. بعد ذلك، قم بالتحرير عن طريق إضافة علامة HTML الخاصة بك، والوسائط، والحقول الإضافية.

en: To get this information, go to %1$sToolset Debug Information%2$s.
ar: للحصول على هذه المعلومات، اذهب إلى %1$sمعلومات تصحيح أخطاء Toolset%2$s.

en: To insert click on the <strong>Clear form</strong> button.
ar: للإدخال، انقر على زر <strong>محو النموذج</strong>.

en: To insert click on the <strong>Submit button</strong> button.
ar: للإدخال، انقر على زر <strong>زر الإرسال</strong>.

en: To insert this shortcode and set its option, click on the <strong>Text search</strong> button.
ar: لإدخال هذا الرمز القصير وضبط خياره، انقر على زر <strong>البحث النصي</strong>.

en: To insert, click on the <strong>Spinner graphics</strong> button.
ar: للإدخال، انقر على زر <strong>رسومات أداة الانتقاء</strong>.

en: To learn more about adding custom CSS, please review our %1$sonline tutorial%2$s
ar: للتعرف على المزيد عن إضافة CSS مخصص، برجاء مراجعة %1$sدليلنا على الإنترنت%2$s

en: To learn more about adding custom JavaScript, please review our %1$sonline tutorial%2$s
ar: للتعرف على المزيد عن إضافة JavaScript مخصص، برجاء مراجعة %1$sدليلنا على الإنترنت%2$s

en: To receive affiliate commission you have to provide your affiliate ID and Key.
ar: للحصول على عمولة العمل لصالحنا عليك تقديم معرف عضويتك والمفتاح الخاص بك.

en: To reset your password, visit the following address:
ar: لإعادة تعيين كلمة مرورك، قم بزيارة العنوان التالي:

en: To translate static texts, wrap them in <code>[wpml-string][/wpml-string]</code> shortcodes.
ar: لترجمة النصوص الثابتة، قم بتضمينهم في الرموز القصيرة <code>[wpml-string][/wpml-string]</code>.

en: Toggle Bootstrap Components
ar: تبديل مكونات Bootstrap

en: Toggle Content Template panel: %s
ar: لوحة تبديل قالب المحتوى الجاهز: %s

en: Toggleable, contextual menu for displaying lists of links. Made interactive with the dropdown JavaScript plugin.
ar: قائمة سياقية قابلة للتبديل لعرض قوائم الروابط. تم جعلها تفاعلية مع ملحق JavaScript للقائمة المنسدلة.

en: Toolbar buttons
ar: أزرار شريط الأدوات

en: Toolset Debug
ar: تصحيح أخطاء Toolset

en: Toolset Debug Information
ar: معلومات تصحيح أخطاء Toolset

en: Toolset Export / Import
ar: تصدير/استيراد Toolset

en: Toolset Help
ar: مساعدة Toolset

en: Toolset Settings
ar: إعدادات Bootstrap

en: Toolset WooCommerce Views templates
ar: القوالب الجاهزة لـ Toolset WooCommerce Views

en: Toolset can display an admin bar menu in the backend to let you generate Toolset shortcodes in any page that you need them.
ar: يمكن لـ Toolset عرض قائمة شريط مهام مدير في الخلفية للسماح لك بإنشاء رموز قصيرة لمجموعة الأدوات في أي صفحة تحتاج إليهم فيها.

en: Toolset can display an admin bar menu in the frontend to let you create or edit Views and Content Templates related to the current page.
ar: يمكن لـ Toolset عرض قائمة شريط مهام مدير في الواجهة الأمامية للسماح لك بإنشاء وتحرير المعاينات وقوالب المحتوى الجاهزة المتعلقة بالصفحة الحالية.

en: Toolset date filters
ar: مرشحات تاريخ Toolset

en: Toolset edit links
ar: روابط تحرير Toolset

en: Toolset shortcodes
ar: رموز Toolset القصيرة

en: Toolset shortcodes menu in the admin bar
ar: قائمة رموز Toolset القصيرة في شريط مهام المدير

en: Toolset should load Bootstrap 3.0
ar: ينبغي على Toolset تحميل Bootstrap 3.0

en: Top
ar: الأعلى

en: Total MySQL queries
ar: إجمالي استعلامات MySQL

en: Total memory used
ar: إجمالي الذاكرة المستخدمة

en: Total pages count
ar: إجمالي عدد الصفحات

en: Transition effect:
ar: تأثير التنقل:

en: Translatable string
ar: متسلسلة قابلة للترجمة

en: Translating Views and Content Templates with WPML
ar: ترجمة المعاينات ونماذج المحتوى باستخدام WPML

en: Translations
ar: ترجمات

en: Trash
ar: سلة المهملات

en: Trash Content Templates
ar: نقل القوالب الجاهزة للمحتوى إلى المهملات

en: Trash Views
ar: نقل المعاينات إلى سلة المهملات

en: Trash WordPress Archives
ar: حذف أراشيف WordPress إلى سلة المهملات

en: Trashing it will also unassign it.
ar: حذفه إلى سلة المهملات سيؤدي أيضًا إلى إلغاء تعيينه.

en: Trashing them will also unassign them.
ar: حذفهم إلى سلة المهملات سيؤدي أيضًا إلى إلغاء تعيينهم.

en: Troubleshooting Page
ar: صفحة استكشاف الأخطاء ومعالجتها

en: Type a name
ar: اكتب اسمًا

en: Type of control
ar: نوع التحكم

en: Type of control to display.
ar: نوع التحكم المراد عرضه.

en: Type the title of the page
ar: اكتب عنوان الصفحة

en: Type to search for users...
ar: اكتب للبحث عن المستخدمين...

en: Types Fields
ar: حقول الأنواع

en: Types fields
ar: حقول الأنواع

en: Types fields do not include spaces or dots in their meta key, so it can be disabled if this site only has Views filters by Types fields.
ar: حقول ملحق الأنواع Types لا تشتمل على مسافات أو نقاط في مفتاحهم التعريفي، ولذا يمكن تعطيله إذا كان الموقع به فقط مرشحات الملحق Views بحسب حقول ملحق الأنواع Types.

en: Types plugin is required.
ar: ملحق الأنواع مطلوب.

en: Typography
ar: نمط الطباعة

en: URL of term archive page
ar: مسار صفحة أرشيف المصطلح

en: URL of the active theme's directory
ar: مسار دليل القالب النشط

en: URL of the image
ar: مسار الصورة

en: URL parameter
ar: معيار المسار

en: URL parameter for the lower and higher ends of the comparison
ar: معيار رابط الإنترنت للحدين الأدنى والأعلى للمقارنة

en: URL parameter to use
ar: معيار رابط الإنترنت المراد استخدامه

en: URL parameter to use (higher end)
ar: معيار رابط الإنترنت المراد استخدامه (الحد الأعلى)

en: URL parameter to use (lower end)
ar: معيار رابط الإنترنت المراد استخدامه (الحد الأدنى)

en: URL to custom password reset page
ar: رابط الإنترنت إلى الصفحة المخصصة لإعادة تعيين كلمة المرور

en: URL to custom password reset page when reset password link is clicked in reset password email. Defaults to WordPress reset password URL.
ar: رابط الإنترنت إلى الصفحة المخصصة لإعادة تعيين كلمة المرور عند النقر على رابط إعادة تعيين كلمة المرور في الرسالة الإلكترونية المرسلة لإعادة تعيين كلمة المرور. الإعدادات الافتراضية تكون رابط WordPress لإعادة تعيين كلمة المرور.

en: URL to redirect to after retrieving the lost password. Defaults to the current URL. Redirect is only supported to the URLs within the current blog (or site). Redirection to external URLs (or sites) is not supported.
ar: رابط الإنترنت الذي ستتم إعادة التوجيه إليه بعد استرداد كلمة المرور المنسية. الإعدادات الافتراضية تكون رابط الإنترنت الحالي. لا تكون إعادة التوجيه مدعومة إلا إلى روابط الإنترنت داخل المدونة الحالية (أو الموقع الحالي). إعادة التوجيه إلى روابط إنترنت (أو المواقع) الخارجية غير مدعوم.

en: URL to redirect users after failed password reset operation. Defaults to the current URL.
ar: رابط الإنترنت الذي ستتم إعادة التوجيه إليه بعد فشل عملية إعادة تعيين كلمة المرور. الإعدادات الافتراضية تكون رابط الإنترنت الحالي.

en: URL to redirect users after failed password retrieval operation. Defaults to the current URL.
ar: رابط الإنترنت الذي ستتم إعادة التوجيه إليه بعد فشل عملية استرداد كلمة المرور. الإعدادات الافتراضية هي رابط الإنترنت الحالي.

en: URL to redirect users after login in. Defaults to the current URL.
ar: مسار إعادة توجيه المستخدمين بعد تسجيل الدخول. الافتراضي للمسار الحالي.

en: URL to redirect users after logout. Defaults to the current URL. Redirect is only supported to the URLs within the current blog (or site). Redirection to external URLs (or sites) is not supported.
ar: رابط الإنترنت الذي ستتم إعادة توجيه المستخدمين إليه بعد تسجيل الخروج. الإعدادات الافتراضية هي رابط الإنترنت الحالي. لا تكون إعادة التوجيه مدعومة إلا إلى روابط الإنترنت داخل المدونة الحالية (أو الموقع الحالي). إعادة التوجيه إلى روابط إنترنت (أو المواقع) الخارجية غير مدعوم.

en: URL to redirect users after resetting the password. Defaults to the current URL.
ar: رابط الإنترنت الذي ستتم إعادة التوجيه إليه بعد إعادة تعيين كلمة المرور. الإعدادات الافتراضية تكون رابط الإنترنت الحالي.

en: URL to redirect users after sending password retrieval link. Defaults to the current URL.
ar: رابط الإنترنت الذي ستتم إعادة التوجيه إليه بعد إرسال رابط استرداد كلمة المرور. الإعدادات الافتراضية هي رابط الإنترنت الحالي.

en: URL to redirect users when the login fails. Defaults to the current URL.
ar: رابط الإنترنت الذي سيتم إعادة توجيه المستخدمين إليه عند فشل تسجيل الدخول. الإعدادات الافتراضية هي رابط الإنترنت الحالي.

en: Unable to create a default language translation for post #%d (%s).
ar: غير قادر على إنشاء ترجمة لغة افتراضية للمقال #%d (%s).

en: Unable to create file "%s". Please check permissions on the server.
ar: غير قادر على إنشاء الملف "%s". يُرجى مراجعة الأذونات على الخادم.

en: Unable to create table %s due to a MySQL Error: %s
ar: غير قادر على إنشاء الجدول %s بسبب خطأ في قاعدة البيانات MySQL: %s

en: Unable to delete snippet file "%s"
ar: غير قادر على حذف ملف التعليمة البرمجية "%s"

en: Unable to delete the ".maintenance" file.
ar: غير قادر على حذف ملف ".maintenance".

en: Unable to load %s %d (%s).
ar: غير قادر على تحميل %s %d (%s).

en: Unable to migrate an association from post #%d to #%d to a relationship "%s"
ar: غير قادر على ترحيل ارتباط من المقال #%d إلى #%d إلى العلاقة "%s"

en: Unable to open zip file
ar: غير قادر على فتح الملف المضغوط

en: Unable to process the template for the ".maintenance" file.
ar: غير قادر على معالجة القالب الجاهز لملف ".maintenance".

en: Unable to rename the relationship slug "%s" to "%s" because it is already in use.
ar: غير قادر على إعادة تسمية الارتباط الثابت للعلاقة من "%s" إلى "%s" لأنّه مستخدم بالفعل.

en: Unable to rename the relationship slug "%s" to "%s" because it is too long. The maximum allowed length is %d characters.
ar: غير قادر على إعادة تسمية الارتباط الثابت للعلاقة من "%s" إلى "%s" لأنّه طويل للغاية. الحد الأقصى المسموح به هو %d حرفًا.

en: Unable to rename the relationship slug "%s" to "%s" because only lowercase letters, numbers, underscores and dashes are allowed.
ar: غير قادر على إعادة تسمية الارتباط الثابت للعلاقة من "%s" إلى "%s" لأنّه غير مسموح سوى بالحروف والأرقام والشرطات السفلية والشرطات العادية.

en: Unable to update the snippet file "%s".
ar: غير قادر على تحديث ملف التعليمة البرمجية "%s".

en: Unchecked
ar: غير محدد

en: Undo
ar: تراجع

en: Unexpected error
ar: خطأ غير متوقع

en: Unexpected error. Nothing was changed.
ar: خطأ غير متوقع. لم يتم تغيير أي شيء.

en: Unexpected output of the code snippet: %s
ar: نتيجة غير متوقعة للتعليمة البرمجية: %s

en: Unformatted
ar: غير منسق

en: Unknown error.
ar: خطأ غير معروف.

en: Unknown framework
ar: إطار عمل غير معروف

en: Unknown shortcode
ar: رمز قصير غير معروف

en: Unless you change it, the wizard will automatically omit the wrapping DIV around the View when it's finished.
ar: ما لم تقم بتغييره، سيقوم معالج الإعداد تلقائيًا بحذف أداة التضمين DIV الموجودة حول المعاينة عند انتهائه من مهمته.

en: Unless you edit it, this filter will not be applied at all.
ar: ما لم تقم بتحريره، لن يتم تطبيق هذا المرشح على الإطلاق.

en: Unlock editor
ar: إتاحة المحرر

en: Unnamed View
ar: معاينة غير مسماة

en: Unordered List
ar: قائمة غير مرتبة

en: Unordered list
ar: قائمة غير مرتبة

en: Unrecognized action name.
ar: اسم إجراء لم يمكن التعرف عليه.

en: Unsupported page
ar: صفحة غير مدعومة

en: Unsupported post type archives
ar: أراشيف نوع المقال غير المدعوم

en: Untrusted data
ar: بيانات غير موثوق بها

en: Untrusted user
ar: مستخدم غير موثوق فيه

en: Untrusted user.
ar: مستخدم غير موثوق فيه.

en: Update
ar: التحديث

en: Update URLs after loading search results
ar: تحديث المسارات بعد تحميل نتائج البحث

en: Update changes
ar: تحديث التغييرات

en: Update changes: [wpv-if] shortcodes
ar: تغييرات التحديث: رموز [wpv-if] القصيرة

en: Update completed!
ar: اكتمل التحديث!

en: Update shortcode
ar: تحديث الرمز القصير

en: Update the Relevanssi settings and rebuild the index
ar: حدّث إعدادات Relevanssi وأعد بناء الفهرس

en: Update the URL of the page when paginating the View
ar: تحديث رابط الإنترنت للصفحة عند ترقيم صفحات المعاينة

en: Update the URL of the page when paginating the WordPress Archive
ar: تحديث رابط الإنترنت للصفحة عند ترقيم صفحات أرشيف WordPress

en: Update the View results every time an input changes
ar: تحديث نتائج المعاينة في كل وقت يتم تغيير إدخال

en: Update the View results only when clicking on the search button
ar: تحديث نتائج المعاينة فقط عند النقر على زر البحث

en: Update the Views results without reloading the page
ar: تحديث نتائج المعاينات بدون إعادة تحميل الصفحة

en: Updated
ar: تم تحديثه

en: Upload Error: Invalid NONCE
ar: خطأ في الرفع: NONCE غير صالح

en: Upload Image
ar: رفع صورة

en: Upload file
ar: رفع ملف

en: Usage
ar: الاستخدام

en: Usage for archive loops
ar: الاستخدام لتكرارات الأرشيف

en: Usage for custom post archives
ar: الاستخدام الخاص بأراشيف المنشور المخصص

en: Usage for single page
ar: الاستخدام الخاص بصفحة واحدة

en: Usage for taxonomy archives
ar: الاستخدام الخاص بأراشيف التصنيف

en: Use Content Templates as chunks of content that will be repeated in each element of the loop.
ar: استخدم القوالب الجاهزة للمحتوى كقطع محتوى سيتم تكرارها في كل عنصر من التكرار.

en: Use HTML and CSS to style the filter.
ar: استخدم HTML و CSS لتنسيق المرشح.

en: Use a Content Template to group the fields in this loop
ar: استخدام قالب جاهز للمحتوى لجمع الحقول في هذا التكرار

en: Use an existing page
ar: استخدام صفحة حالية

en: Use another WordPress Archive for this archive loop
ar: استخدام أرشيف WordPress آخر لتكرار الأرشيف هذا

en: Use any button to trigger a dropdown menu by placing it within a .btn-group and providing the proper menu markup.
ar: استخدم أي زر لفتح قائمة قائمة منسدلة بوضعه داخل ملف .btn-group وتقديم علامة القائمة الملائمة.

en: Use as spinner image
ar: الاستخدام كصورة أداة انتقاء

en: Use the "formatting and editing instructions" bar at the bottom of the editor to see full editing instructions.
ar: استخدم شريط "تعليمات التنسيق والتحرير" في أدنى المحرر لاستعراض تعليمات التحرير الكاملة.

en: Use the Framework value for
ar: استخدام قيمة إطار العمل لـ

en: Use the cached version if it is available
ar: استخدم الإصدار المخزن مؤقتًا إذا كان متاحًا

en: Use the current theme's setting
ar: استخدام إعدادات القالب الحالي

en: Use the form below to register options.
ar: استخدم النموذج أدناه لتسجيل الخيارات.

en: Use the same Content Templates for all languages
ar: استخدام نفس نماذج المحتوى مع جميع اللغات

en: Use the submit button to get results based on the form values
ar: استخدم زر الإرسال للحصول على نتائج استنادًا إلى قيم النموذج

en: Use the well as a simple effect on an element to give it an inset effect.
ar: استخدم well كتأثير بسيط على عنصر لإعطائه تأثير تراكبي.

en: Use this button to edit the Form in the Toolset Forms editor.
ar: استخدم هذا الزر لتحرير النموذج في محرر Toolset Forms.

en: Use this button to edit the View in the Views Toolset editor.
ar: استخدم هذا الزر لتحرير المعاينة في محرر Views Toolset.

en: Use this to add your own classnames to the text input.
ar: استخدام هذا لإضافة أسماء الفئة الخاصة بك إلى الإدخال النصي.

en: Use this to add your own styling to the text input.
ar: استخدام هذا لإضافة نمطك الخاص إلى الإدخال النصي.

en: Use this to search in both post contents and titles
ar: استخدم هذا للبحث في كلٍ من محتويات المقال وعناوينه

en: Use this to search just in titles
ar: استخدم هذا للبحث في العناوين فقط

en: Use values like <em>id</em>, <em>count</em>, <em>name</em> or <em>slug</em>.
ar: استخدم القيم مثل <em>id</em>, <em>count</em>, <em>name</em>, <em>slug</em>.

en: Use values like <em>user_email</em>, <em>user_login</em>, <em>display_name</em>, <em>user_nicename</em>, <em>user_url</em>, <em>user_registered</em> or <em>include</em>. You can sort by a usermeta field simply using the value <em>user-field-xxx</em> where xxx is the user field slug.
ar: استخدم القيم مثل <em>user_email</em>، أو <em>user_login</em>، أو <em>display_name</em>، أو <em>user_nicename</em>، أو <em>user_url</em>، أو <em>user_registered</em>، أو <em>include</em>. يمكنك الفرز بحسب حقل بيانات تعريف المستخدم، وذلك فقط باستخدام القيمة <em>user-field-xxx</em> حيث xxx هو الارتباط الثابت لحقل المستخدم.

en: Used for
ar: مستخدم لـ

en: Used on
ar: مستخدم على

en: User
ar: مستخدم

en: User Email
ar: البريد الإلكتروني للمستخدم

en: User Field - %s
ar: حقل المستخدم - %s

en: User Guides
ar: دلائل تعليم المستخدم

en: User ID
ar: معرف هوية المستخدم

en: User Login
ar: تسجيل دخول المستخدم

en: User Login Name
ar: اسم تسجيل دخول المستخدم

en: User Spam Status
ar: حالة الرسائل المزعجة للمستخدم

en: User Status
ar: حالة المستخدم

en: User URL
ar: مسار المستخدم

en: User Url
ar: رابط الإنترنت للمستخدم

en: User View
ar: عرض المستخدم

en: User basic data
ar: البيانات الأساسية للمستخدم

en: User data
ar: بيانات المستخدم

en: User display name
ar: اسم العرض للمستخدم

en: User email
ar: البريد الإلكتروني للمستخدم

en: User field - %s
ar: حقل المستخدم - %s

en: User fields
ar: حقول المستخدم

en: User filters
ar: مرشحات المستخدم

en: User login
ar: دخول المستخدم

en: User name
ar: اسم المستخدم

en: User nicename
ar: لقب المستخدم

en: User order on a filter
ar: ترتيب المستخدم على مرشح

en: User post count
ar: عدد منشورات المستخدم

en: User registered date
ar: تاريخ تسجيل المستخدم

en: User role
ar: مهام المستخدم

en: User selection
ar: اختيار المستخدم

en: User to edit
ar: المستخدم المراد تحريره

en: Usermeta field - %s
ar: حقل تعريف المستخدم - %s

en: Usermeta field filter
ar: مرشح حقل تعريف المستخدم

en: Username or Email
ar: اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني

en: Username: %s.
ar: اسم المستخدم: %s.

en: Users
ar: المستخدمون

en: Users fields
ar: حقول المستخدمين

en: Users filter
ar: مرشح المستخدمين

en: Users with
ar: المستخدمون مع

en: Users with this display name
ar: المستخدمون مع اسم العرض هذا

en: Using a search filter on the search archive might have unexpected results
ar: استخدام مرشح بحث على أرشيف البحث قد تكون له نتائج غير متوقعة

en: Using existing custom field values
ar: استخدام قيم الحقل المخصص الحالية

en: Using manually entered values
ar: استخدام القيم المُدخلة يدويًا

en: Using pagination you can also implement sliders.
ar: مع استخدام فصل الصفحات، يمكنك أيضًا دمج أشرطة التمرير.

en: Using this Content Template
ar: استخدام قالب المحتوى الجاهز هذا

en: Using this comparison
ar: استخدام هذه المقارنة

en: Using this layout
ar: استخدام هذا التنسيق

en: Using this option for new designs is not recommended.
ar: لا نوصي باستخدام هذا الخيار مع التصميمات الجديدة.

en: Validation
ar: المصادقة

en: Value
ar: القيمة

en: Version %s or higher required
ar: مطلوب الإصدار %s أو أعلى

en: Vertical crop position
ar: وضع القص الرأسي

en: Video Tutorial
ar: دليل الفيديو

en: View
ar: استعرض

en: View HTML output
ar: عرض خرج HTML

en: View ID not set.
ar: لم يتم تعيين معرّف المعاينة (View ID).

en: View Views
ar: عرض المعاينات

en: View Views-Templates
ar: عرض نموذج المعاينات

en: View Wrapper
ar: أداة تضمين المعاينة

en: View caching settings
ar: إعداد التخزين المؤقت للمعاينة

en: View containing the form:
ar: المعاينة التي تحتوي على النموذج:

en: View default settings will be applied for empty inputs.
ar: سيتم تطبيق الإعدادات الافتراضية للمعاينة على الإدخالات الفارغة.

en: View loop
ar: تكرار المعاينة

en: View moved to the Trash.
ar: تم نقل المعاينة إلى سلة المهملات.

en: View name
ar: اسم المعاينة

en: View not found
ar: لم يتم العثور على المعاينة

en: View not saved
ar: لم يتم حفظ المعاينة

en: View permanently deleted.
ar: تم حذف المعاينة بشكلٍ دائم.

en: View purpose
ar: عرض الغرض

en: View restored from the Trash.
ar: تمت استعادة المعاينة من سلة المهملات.

en: View saved
ar: تم حفظ المعاينة

en: View selection
ar: تحديد المعاينة

en: View wrapper saved
ar: تم حفظ أداة تضمين المعاينة

en: View:
ar: المعاينة:

en: View: %s - end
ar: المعاينة: %s - نهاية

en: View: %s - start
ar: المعاينة: %s - بداية

en: Views 1.12 release notes
ar: ملاحظات الإصدار 1.12 من ملحق المعاينات

en: Views 2.6.3 release notes
ar: ملاحظات الإصدار Views 2.6.3

en: Views API functions do not work before the init hook.
ar: وظائف واجهة برمجة ملحق Views لا تعمل قبل موضع الإضافة في الروتين init:

en: Views Documentation
ar: وثائق المعاينات

en: Views Help
ar: مساعدة المعاينات

en: Views Import
ar: استيراد المعاينات

en: Views Integration
ar: دمج ملحق المعاينات

en: Views Lite 2.6.3 release notes
ar: ملاحظات الإصدار Views Lite 2.6.3

en: Views Pagination
ar: فصل صفحات المعاينة

en: Views Shortcodes
ar: الرموز القصيرة للمعاينات

en: Views Training
ar: التدريب على المعاينات

en: Views and WPML integration
ar: دمج المعاينات وWPML

en: Views conditional output
ar: النتائج المشروطة لملحق المعاينات

en: Views debugger will need to open a popup window, but your browser may block it.
ar: سيحتاج مصحح أخطاء المعاينات إلى فتح نافذة منبثقة، ولكن مستعرضك قد يمنعه.

en: Views elements in this Module
ar: عناصر المعاينات في هذه الوحدة

en: Views formatted output
ar: الخرج المنسق لملحق المعاينات

en: Views import complete
ar: اكتملت عملية استيراد المعاينات

en: Views import summary
ar: ملخص استيراد المعاينات

en: Views integration with theme options
ar: دمج ملحق المعاينات مع خيارات القالب

en: Views loads content from the database and displays it on the site.
ar: تقوم المعاينات بتحميل المحتوى من قاعدة البيانات وعرضه على الموقع.

en: Views plugin lets you design single pages, display content from the database and customize standard listing pages.
ar: يسمح لك ملحق المعاينات بتصميم الصفحات المفردة، وعرض المحتوى من قاعدة البيانات، وتخصيص صفحات القوائم القياسية.

en: Views raw output
ar: الخرج الخام لملحق المعاينات

en: Views results can be cached if they meet some requirements, so they are displayed faster in the frontend.
ar: يمكن تخزين نتائج المعاينات مؤقتًا إذا كانت تلبي المتطلبات، وذلك لعرضهم أسرع على الواجهة الأمامية.

en: Views shortcodes documentation
ar: وثائق الرموز القصيرة للمعاينات

en: Views subscription
ar: اشتراك ملحق المعاينات

en: Views update history
ar: تاريخ تحديث ملحق المعاينات

en: Views usage
ar: استخدام ملحق المعاينات

en: Views will not accept generic PHP functions or auxiliar WordPress functions like <code>require</code>, <code>require_once</code>, <code>include</code>, <code>include_once</code>, <code>locate_template</code>, <code>load_template</code>, <code>apply_filters</code>, <code>call_user_func_array</code>.
ar: لن يقبل ملحق Views (المعاينات) وظائف PHP العامة أو وظائف WordPress الإضافية مثل <code>require</code>, <code>require_once</code>, <code>include</code>, <code>include_once</code>, <code>locate_template</code>, <code>load_template</code>, <code>apply_filters</code>, <code>call_user_func_array</code>.

en: Views will provide a wizard that lets you design how the results display.
ar: سيقدم لك ملحق المعاينات معالجًا يتيح لك تصميم كيفية عرض النتائج.

en: Views/Content Templates debug information
ar: معلومات إصلاح أخطاء المعاينات/نماذج المحتوى

en: Visitors will be able to search through your content using different search criteria.
ar: سيكون الزوار قادرين على البحث في المحتوى الخاص بك باستخدام معايير بحث مختلفة.

en: WP Views
ar: معاينات WP

en: WP Views Filter
ar: مرشح معاينات WP

en: WPA moved to trash
ar: تم نقل WPA إلى سلة المهملات

en: WPA not moved to trash
ar: لم يتم نقل WPA إلى سلة المهملات

en: WPML Translation Management must be active for this link to work.
ar: وحدة WPML لإدارة الترجمة (WPML Translation Management) ينبغي أن تكون نشطة لهذا الرابط كي تعمل.

en: WPML context
ar: سياق WPML

en: WPML integration
ar: دمج WPML

en: WYSIWYG Editor
ar: محرر WYSIWYG

en: Want to add complex fields?
ar: هل ترغب في إضافة حقول معقدة؟

en: Want to display posts that belong to this taxonomy? Learn about %sinserting child Views to Taxonomy Views%s.
ar: هل ترغب في عرض المنشور المنتمية لهذا التصنيف؟ تعرف على %sإدخال معاينات فرعية إلى معاينات التصنيف%s.

en: Want to edit Views, CRED forms and Layouts? Get the full <em>Toolset</em> package!
ar: هل ترغب في تحرير ملحق Views، ونماذج CRED، والتنسيقات؟ احصل على باقة <em>Toolset</em> الكاملة!

en: Want to see this in action?
ar: هل ترغب في رؤية ذلك منفذ عمليًا؟

en: Warning
ar: تحذير

en: Watch this URL parameter.
ar: شاهد معيار رابط الإنترنت هذا.

en: Watch this URL parameter. Defaults to "s", which is the natural search parameter.
ar: شاهد هذا المعيار لرابط الإنترنت. الافتراضي يكون "s"، والذي يعد معيار البحث الطبيعي.

en: We escaped the title before saving.
ar: لقد تجاوزنا العنوان قبل الحفظ.

en: We have changed the way that the <strong>[wpv-if]</strong> conditional shortcode works.
ar: لقد قمنا بتغيير طريقة عمل رمز <strong>[wpv-if]</strong> القصير المشروط.

en: We have detected the following frameworks on your site:
ar: لقد اكتشفنا أطر العمل التالية على موقعك:

en: Week
ar: الأسبوع

en: Weeks can only be numbers between 1 and 53
ar: الحد الأقصى لحقل الأسابيع ينبغي أن يكون عددًا ما بين 1 إلى 53

en: What are these fields?
ar: ما هي هذه الحقول؟

en: What content will this template be for?
ar: ما المحتوى الذي سيتم تخصيص هذا النموذج له؟

en: What do you want to include here?
ar: ما الذي ترغب في تضمينه هنا؟

en: What kind of Archive do you want to create?
ar: ما نوع الأرشيف الذي ترغب في إنشائه؟

en: What kind of display do you want to create?
ar: ما نوع العرض الذي ترغب في إنشائه؟

en: What loop will this Archive be used for?
ar: ما التكرار الذي سيتم استخدام هذا الأرشيف له؟

en: What to display
ar: المراد عرضه

en: When doing manual AJAX pagination on a View or WordPress Archive, you can add each page to the browser history, so it can be reached using the back and forth browser buttons. You can either enable this feature (and control it on each View or WordPress Archive) or disable it globally.
ar: عند تنفيذ ترقيم صفحات AJAX اليدوي على معاينة أو أرشيف WordPress، يمكنك إضافة كل صفحة إلى ذاكرة المستعرض، بحيث يمكن الوصول إليها باستخدام أزرار الذهاب للأمام والخلف بالمستعرض. يمكنك إما تمكين هذه الخاصية (والتحكم فيها على كل معاينة أو أرشيف WordPress) أو تعطيلها بشكلٍ عام.

en: When loading custom search results using AJAX, you can adjust the URL to match the options selected, so it can be used to link to those specific results. You can either enable this feature (and control it on each View or WordPress Archive) or disable it globally.
ar: عند تحميل نتائج البحث المخصص باستخدام AJAX، يمكنك تعديل رابط الإنترنت كي يتوافق مع الخيارات المحددة، بحيث يمكن استخدامه للربط بتلك النتائج المحددة. يمكنك إما تمكين هذه الخاصية (والتحكم فيها على كل معاينة أو أرشيف WordPress) أو تعطيلها بشكلٍ عام.

en: When that theme option holds more than one value, display this separator between them
ar: عند حمل خيار القالب لأكثر من قيمة، اعرض هذا الفاصل بينهم

en: When there are more than one values on that URL parameter, display this separator between them.
ar: عندما تكون هناك أكثر من قيمة واحدة على معيار المسار هذا، اعرض هذا الفاصل بينها.

en: When to update the Views results
ar: موعد تحديث نتائج المعاينات

en: When you display this in the frontend, the content of this box gets displayed.
ar: عند عرضك لهذا في الواجهة الأمامية، يتم عرض محتوى هذا المربع.

en: When you insert the search form, Views will offer you where to display the results.
ar: عند إدخالك لنموذج البحث، سيعرض عليك ملحق المعاينات اختيار موضع عرض النتائج.

en: When you select the "List with separators" style, all line breaks and tabs will be removed from the View output if you have omitted the wrapping DIV around the View.
ar: عند اختيارك لنمط "قائمة بها فواصل"، ستتم إزالة جميع فواصل الأسطور وعلامات التبويب من نتيجة المعاينة إذا قمت بحذف أداة التضمين DIV الموجودة حول المعاينة.

en: Where do you want to display the results of this search?
ar: أين ترغب في عرض نتائج هذا البحث؟

en: Where do you want to display the results?
ar: أين ترغب في عرض النتائج؟

en: Where to search
ar: مكان البحث

en: Whether the condition should be compared to TRUE or to FALSE.
ar: سواء كان ينبغي مقارنة الشرط مع TRUE أو مع FALSE.

en: Whether the excerpt should be wrapped in paragraph tags.
ar: ما إذا كان ينبغي تضمين الاقتباس في علامات فقرة.

en: Whether the spinner should be added at the beginning or the end of the container
ar: سواءً كان ينبغي إضافة أداة الانتقاء عند بداية أو نهاية الحاوية

en: Which options to display in the form inputs
ar: أي خيارات يتم عرضها في إدخالات النموذج

en: While not always necessary, sometimes you need to put your DOM in a box. For those situations, try the panel component.
ar: على الرغم من أنه ليس لازمًا دائمًا، إلا أنك قد تحتاج إلى وضع DOM الخاص بك في مربع. في هذه الحالات، جرّب مكوّن لوحة التحكم.

en: With Modules, you can easily reuse your designs in different websites and create your own library of building blocks.
ar: مع الوحدات، يمكنك بكل سهولة إعادة استخدام تصاميمك في مواقع مختلفة وإنشاء مكتبتك الخاصة لكتل إنشاء المواقع.

en: WooCommerce Views filter fields
ar: حقول مرشح معاينات WooCommerce

en: WooCommerce is currently overriding the template for products and your design will not be used.
ar: يتخطى WooCommerce حاليًا القالب الجاهز للمنتجات، ولن يتم استخدام تصميمك.

en: WooCommerce is currently overriding the template for products archive and your design will not be used.
ar: يتخطى WooCommerce حاليًا القالب الجاهز لأرشيف المنتجات، ولن يتم استخدام تصميمك.

en: WordPres Archive
ar: أرشيف WordPress

en: WordPress Archive
ar: أرشيف WordPress

en: WordPress Archive HTML output
ar: نتائج HTML لأرشيف WordPress

en: WordPress Archive loop
ar: تكرار أرشيف WordPress

en: WordPress Archive moved to the Trash.
ar: تم نقل أرشيف WordPress إلى سلة المهملات.

en: WordPress Archive name
ar: اسم أرشيف WordPress

en: WordPress Archive permanently deleted.
ar: تم حذف أرشيف WordPress بشكلٍ دائم.

en: WordPress Archive purpose
ar: غرض أرشيف WordPress

en: WordPress Archive restored from the Trash.
ar: تمت استعادة أرشيف WordPress من سلة المهملات.

en: WordPress Archive used
ar: أرشيف WordPress المستخدم

en: WordPress Archive: %s - end
ar: أرشيف WordPress: %s - نهاية

en: WordPress Archive: %s - start
ar: أرشيف WordPress: %s - بداية

en: WordPress Archives
ar: أراشيف WordPress

en: WordPress Archives and Content Templates settings updated
ar: تم تحديث إعدادات أراشيف WordPress ونماذج المحتوى

en: WordPress Archives documentation
ar: وثائق أرشيف WordPress

en: WordPress Archives let you customize standard listing pages. You will be able to customize the blog, custom post archives, taxonomy pages and other standard listing pages.
ar: تسمح لك أراشيف WordPress بتخصيص صفحات القوائم القياسية. ستكون قادرًا على تخصيص المدونة، وأراشيف المنشور المخصص، وصفحات التصنيف، وصفحات القوائم القياسية الأخرى.

en: WordPress Archives let you customize the output of standard Archive pages.
ar: تسمح لك أراشيف WordPress بتخصيص خرج صفحات الأرشيف القياسية.

en: WordPress Formatting Date and Time
ar: تنسيق WordPress للتاريخ والوقت

en: WordPress address (URL)
ar: عنوان WordPress (URL)

en: WordPress admin
ar: مدير WordPress

en: WordPress bloginfo function
ar: وظيفة WordPress bloginfo

en: WordPress date formats
ar: تنسيقات تاريخ WordPress

en: WordPress get_userdata function
ar: وظيفة WordPress get_userdata

en: WordPress version
ar: إصدار WordPress

en: Words
ar: الكلمات

en: Would you like to clear them?
ar: هل ترغب في مسحهم؟

en: Wrap all the fields into a Content Template, so you can edit the content of the loop easily
ar: أدخل جميع الحقول في نموذج محتوى، حتى يمكنك تحرير محتوى التكرار بسهولة

en: Wrap the excerpt in a paragraph
ar: تضمين الاقتباس في فقرة

en: Wrapper for the Loop section.
ar: أداة التضمين لقسم التكرار.

en: Wrapper for the custom search controls.
ar: أداة تضمين لأدوات التحكم في البحث المخصص.

en: Wrapper for the entire filter section, including the pagination controls and custom search.
ar: أداة التضمين لقسم المرشح بأكمله، بما في ذلك أدوات التحكم في ترقيم الصفحات والبحث المخصص.

en: Wrapper for what to display when the query doesn't find results.
ar: أداة تضمين لما ينبغي عرضه عند عدم عثور الاستعلام على نتائج.

en: Wrapper for what to display when the query finds results.
ar: أداة تضمين لما ينبغي عرضه عند عثور الاستعلام على نتائج.

en: Wrong callback function: %s.
ar: وظيفة استدعاء خاطئة: %s.

en: Wrong data
ar: بيانات خاطئة

en: Wrong data.
ar: بيانات خاطئة.

en: Wrong filter action
ar: عمل خاطئ للمرشح

en: Wrong nonce
ar: nonce خاطئ

en: Wrong or Missing View ID.
ar: معرف هوية معاينة خاطئ أو مفقود.

en: Wrong or missing ID.
ar: معرف هوية خاطئ أو مفقود.

en: Wrong or missing View ID.
ar: معرف هوية معاينة خاطئ أو مفقود.

en: Wrong or missing View.
ar: معاينة خاطئة أو غير موجودة.

en: Wrong or missing data.
ar: بيانات خاطئة أو مفقودة.

en: Wrong or missing query.
ar: استعلام خاطئ أو غير موجود.

en: Wrong or missing shortcode.
ar: رمز قصير خاطئ أو مفقود.

en: Year
ar: العام

en: Year archives
ar: أراشيف العام

en: Year: %s
ar: العام: %s

en: Years can only be a four digits number
ar: الحد الأقصى لحقل الأعوام أربعة أرقام فقط

en: Yes (recommended)
ar: نعم (موصى به)

en: You are almost done with this custom search provided by the View <strong>%s</strong>.
ar: لقد أوشكت على استكمال هذا البحث المخصص المقدم بواسطة المعاينة <strong>%s</strong>.

en: You are being redirectd. Please Wait.
ar: تتم الآن إعادة توجيهك. يُرجى الانتظار.

en: You are only displaying the %1s in this widget.
ar: أنت فقط تعرض %1s في هذه الأداة الذكية.

en: You are running Views and WPML, but missing the String Translation module.
ar: أنت تمتلك حاليًا ملحق المعاينات و WPML، ولكن ليست لديك وحدة ترجمة المتسلسلات.

en: You are trying to edit a Content Template translation. Only original laguage can be edited here. Please edit the translation through WPML Translation Management.
ar: أنت تحاول تحرير ترجمة قالب جاهز للمحتوى. فقط اللغة الأصلية يمكن تحريرها هنا. برجاء تحرير اللغة من خلال وحدة WPML لإدارة الترجمة (WPML Translation Management).

en: You are using %1$s to design this page, but there is already a template <em>%2$s</em> created by %3$s for %4$s. This may work, but could produce visual glitches. Please consider using %5$s only for the template OR for this page.
ar: أنت تستخدم %1$s لتصميم هذه الصفحة، ولكن هناك قالب جاهز بالفعل <em>%2$s</em> تم إنشاؤه بواسطة %3$s لـ %4$s. قد يفلح ذلك، ولكن قد تظهر أيضًا بعض الأخطاء المرئية. يُرجى الأخذ في الاعتبار باستخدام %5$s فقط للقالب الجاهز أو لهذه الصفحة.

en: You are viewing the read-only version of this %s.
ar: أنت تستعرض نسخة القراءة فقط من هذا الـ %s.

en: You are viewing the read-only version of this View. To edit it, you need to get Views plugin.
ar: أنت تستعرض إصدار القراءة فقط لهذه المعاينة. لتحريرها، عليك الحصول على ملحق المعاينات.

en: You are viewing the read-only version of this WordPress Archive. To edit it, you need to get Views plugin.
ar: أنت تستعرض إصدار القراءة فقط من WordPress Archive. لتحريره، فأنت في حاجة إلى ملحق المعاينات.

en: You attempted to edit a Content Template that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
ar: لقد حاولت تحرير نموذج محتوى غير موجود. أتظن أنه قد تم حذفه؟

en: You attempted to edit a View that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
ar: لقد حاولت تحرير معاينة غير موجودة. أتتوقع أن تكون محذوفة؟

en: You attempted to edit a WordPress Archive that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
ar: لقد حاولت تحرير أرشيف WordPress غير موجود. لعله قد تم حذفه؟

en: You can add HTML for styling and switch the order of those two sections.
ar: يمكنك إضافة كود HTML للتنميط والتبديل بين ترتيب هذين القسمين.

en: You can add a reset button to this form
ar: يمكنك إضافة زر إعادة تعيين إلى هذا النموذج

en: You can add a text search to this form
ar: يمكنك إضافة بحث نصي لهذا النموذج

en: You can add custom CSS styling to the CSS editor and it will be loaded when you display this in the frontend.
ar: يمكنك إضافة تنميط CSS مخصص إلى محرر CSS، وسيتم تحميله عند عرضك لهذا في الواجهة الأمامية.

en: You can add custom JavaScript to the JS editor and it will be loaded when you display this in the frontend.
ar: يمكنك إضافة JavaScript مخصص إلى محرر JS، وسيتم تحميله عند عرضك لهذا في الواجهة الأمامية.

en: You can add javascript callbacks when some events are triggered
ar: يمكنك إضافة استدعاءات javascript عند وقوع بعض الأحداث

en: You can add only audio.
ar: يمكنك إضافة صوت فقط.

en: You can add only images.
ar: يمكنك إضافة صور فقط.

en: You can add only video.
ar: يمكنك إضافة فيديو فقط.

en: You can add shortcodes to post fields, and also your own HTML and CSS to style the fields and design the page template.
ar: يمكنك إضافة الرموز القصيرة إلى حقول المنشور، وكذا أكواد HTML و CSS الخاصة بك لتنسيق الحقول وتصميم نموذج الصفحة.

en: You can also call this Template using a shortcode [wpv-post-body view_template="XX"] to render specific information about the current post.
ar: يمكنك أيضًا استدعاء القالب الجاهز باستخدام رمز قصير [wpv-post-body view_template="XX"] لعرض المعلومات المحددة عن المقال الحالي.

en: You can also click on the <strong>Text search</strong> button to add a search box for visitors
ar: يمكنك أيضًا النقر على زر <strong>البحث النصي</strong> لإضافة مربع بحث للزوار

en: You can also insert fields manually.
ar: كما يمكنك إدخال الحقول يدويًا.

en: You can automatically adjust the URL of the page every time that the search results are updated:
ar: يمكنك تلقائيًا تعديل مسار الصفحة في كل مرة يتم فيها تحديث نتائج البحث:

en: You can change the appearance by adding HTML and CSS.
ar: يمكنك تغيير المظهر الخارجي عن طريق إضافة أكواد HTML و CSS.

en: You can change the default pagination size for the site in the %1$sreading options %2$s.
ar: يمكنك تغيير حجم ترقيم الصفحات الافتراضي للموقع في %1$sخيارات القراءة %2$s.

en: You can choose a different PHP template for WooCommerce products in %1$sToolset->WooCommerce Views%2$s.
ar: يمكنك اختيار قالب PHP جاهز مختلف لمنتجات WooCommerce في القائمة %1$sToolset->WooCommerce Views%2$s.

en: You can copy and paste this shortcode wherever you want to display the results: %s
ar: يمكنك نسخ ولصق هذا الرمز القصير في أي مكان تريده لعرض النتائج: %s

en: You can create an excerpt based on the number of words or characters.
ar: يمكن إنشاء اقتباس بحسب عدد الكلمات او الرموز.

en: You can delete them all at once or open the editor and delete individual filters.
ar: يمكنهم حذفهم جميعًا مرة واحدة أو فتح المحرر وحذف مرشحات بعينها.

en: You can display the related %1$s for the current %2$s.
ar: يمكنك عرض %1$s ذي الصلة لـ %2$s الحالي.

en: You can display the related %1$s if this Content Template is set to display %2$s.
ar: يمكنك عرض %1$s ذي الصلة إذا كان هذا القالب الجاهز للمحتوى مضبوط على عرض %2$s.

en: You can display the related %1$s if this View is set to display %2$s or %3$s and has a filter by the %4$s relationship.
ar: يمكنك عرض %1$s ذي الصلة إذا كانت المعاينة مضبوطة على عرض %2$s أو %3$s وبه مرشح بحسب العلاقة %4$s.

en: You can display the related %1$s if this View is set to display %2$s.
ar: يمكنك عرض %1$s ذي الصلة إذا كانت هذه المعاينة مضبوطة على عرض %2$s.

en: You can display the search inside content or as a widget.
ar: يمكنك عرض البحث داخل المحتوى أو كأداة ذكية.

en: You can display them together, on one page, or have the search in one page and the results on another page.
ar: يمكنك عرضهم معًا، على صفحة واحدة، أو عمل البحث في صفحة والنتائج في صفحة أخرى.

en: You can display this View inside content or as a widget.
ar: يمكنك عرض هذه المعاينة داخل المحتوى أو كأداة ذكية.

en: You can display your spinner inside different kind of HTML elements
ar: يمكنك عرض أداة الانتقاء داخل نوع مختلف من عناصر HTML

en: You can download Relevanssi it from %3$swordpress.org%4$s and ask your site administrator to install it.
ar: يمكنك تنزيل Relevanssi من %3$swordpress.org%4$s وأن تطلب من مدير موقعك تثبيته.

en: You can edit its content in one place and use it in several places.
ar: يمكنك تحرير محتواه في مكان واحد واستخدامه في عدة أماكن.

en: You can edit the text between the shortcodes and use any HTML.
ar: يمكنك تحرير النص بين الرموز القصيرة واستخدام أي كود HTML.

en: You can enable the legacy Views Maps plugin if you already use in your site.
ar: يمكنك تمكين ملحق Views Maps القديم، إذا كنت تستخدمه بالفعل في موقعك.

en: You can enable/disable the edit links on the frontend for Views, Content Templates and WordPress Archives. Remember that the frontend edit links are only visible to administrators.
ar: يمكنك تمكين/تعطيل روابط التحرير على الواجهة الأمامية للمعاينات، ونماذج المحتوى، وأراشيف WordPress. تذكر أن روابط تحرير الواجهة الأمامية تكون ظاهرة فقط للمدراء.

en: You can execute custom javascript functions before and after the View results are updated:
ar: يمكنك تنفيذ وظائف javascript المخصصة قبل أو بعد تحديث نتائج المعاينة:

en: You can export the Views settings as a .zip file.
ar: يمكنك تصدير إعدادات ملحق المعاينات كملف بتنسيق .zip.

en: You can filter the View query by status, custom fields, taxonomy, users fields and even text search depending on the content that you are going to load. Click on 'Add a filter' and then select the filter type. A View may have as many filters as you like.
ar: يمكنك ترشيح استعلام المعاينة بحسب الحالة، والحقول المخصصة، والتصنيف، وحقول المستخدم، وحتى البحث النصي وفقًا للمحتوى الذي ستقوم بتحميله. انقر على 'إضافة مرشح'، ثم حدد نوع المرشح. يمكن للمعاينة أن تشتمل على أي عدد من المرشحات بحسب رغبتك.

en: You can filter the WordPress Archive by status, custom fields, taxonomy and even searching on the content that you are going to load. Click on 'Add a filter' and then select the filter type. A WordPress Archive may have as many filters as you like.
ar: يمكنك ترشيح أرشيف WordPress بحسب الحالة، والحقول المخصصة، والتصنيف، وحقول المستخدم، وحتى البحث في المحتوى الذي ستقوم بتحميله. انقر على 'إضافة مرشح'، ثم حدد نوع المرشح. يمكن لأرشيف WordPress أن يشتمل على أي عدد من المرشحات بحسب رغبتك.

en: You can have a Select2 control that supports searching among the available posts, instead of writing the post/page ID on your own.
ar: يمكنك الحصول على أداة تحكم Select2 تدعم البحث بين المقالات المتاحة، بدلاً من كتابة معرف هوية المقال/الصفحة بنفسك.

en: You can have a Select2 control that supports searching among the available posts/pages, instead of writing the post/page ID on your own.
ar: يمكنك الحصول على أداة تحكم Select2 تدعم البحث بين المقالات/الصفحات المتاحة، بدلاً من كتابة معرف هوية المقال/الصفحة بنفسك.

en: You can insert filter elements by clicking on the <strong>New filter</strong> button.
ar: يمكنك إدخال عناصر المرشح عن طريق النقر على زر <strong>مرشح جديد</strong>.

en: You can insert next/previous links and page selectors, for navigating directly to a specific page.
ar: يمكنك إدخال الروابط ومحددات الصفحة التالية/السابقة، للانتقال مباشرة إلى صفحة محددة.

en: You can limit the number of results returned by the query and set an offset.
ar: يمكنك تحديد عدد النتائج الناتجة بفعل الاستعلام وضبط إزاحة

en: You can not create a Content Template with an empty name.
ar: لا يمكنك إنشاء نموذج محتوى بحقل اسم فارغ.

en: You can not leave the slug empty.
ar: لا يمكنك ترك حقل الارتباط الثابت فارغًا.

en: You can not leave the title empty.
ar: لا يمكنك ترك حقل العنوان فارغًا.

en: You can now copy and paste this shortcode anywhere you want.
ar: يمكنك الآن نسخ ولصق هذا الرمز القصير في أي مكان ترغب فيه.

en: You can only use an image file here
ar: يمكنك هنا استخدام ملف صورة فقط

en: You can refine the selection by adding filters.
ar: يمكنك تنقية التحديد عن طريق إضافة مرشحات.

en: You can register your framework manually as follows:
ar: يمكنك تسجيل إطار عملك يدويًا على النحو التالي:

en: You can set pagination for this WordPress Archive, or disable it to display all items on the same page. Remember to add pagination controls in the Loop Editor.
ar: يمكنك إعداد ترقيم الصفحات لأرشيف WordPress هذا، أو تعطيله لعرض كل العناصر في نفس الصفحة. لا تنس إضافة أدوات التحكم في ترقيم الصفحات في محرر التكرار (Loop Editor).

en: You can sort by a custom field simply using the value <em>field-xxx</em> where xxx is the custom field slug.
ar: يمكنك الفرز وفقًا لحقل مخصص ببساطة باستخدام القيمة <em>field-xxx</em> حيث xxx هو الارتباط الثابت للحقل المخصص.

en: You can sort by a custom field simply using the value field-xxx where xxx is the custom field slug.
ar: يمكنك الفرز بحسب حقل مخصص، وما عليك سوى استخدام القيمة field-xxx حيث xxx هي الارتباط الثابت للحقل المخصص.

en: You can sort by a term field simply using the value <em>taxonomy-field-xxx</em> where xxx is the term field slug.
ar: يمكنك الفرز بحسب حقل المصطلح، ما عليك سوى استخدام القيم <em>taxonomy-field-xxx</em> حيث xxx هو الارتباط الثابت لحقل المصطلح.

en: You can target specific positions in the loop, add zebra styling or add extra markup in the middle of the results.
ar: يمكنك استهداف مواضع معينة في التكرار، وإضافة التنميط المخطط، أو إضافة واسم إضافي في وسط النتائج.

en: You can upload a .zip or .xml file from your computer:
ar: يمكنك رفع ملف بتنسيق .zip أو .xml من حاسوبك:

en: You can use %%NAME%% or %%COUNT%% as placeholders.
ar: يمكنك استخدام %%NAME%% أو %%COUNT%% كعناصر نائبة.

en: You can use %%POST_TITLE%% and %%POST_ID%% as placeholders.
ar: يمكنك استخدام %%POST_TITLE%% و %%POST_ID%% كعناصر نائبة.

en: You can use %%USER_LOGIN%%, %%USER_NICENAME%% and %%USER_ID%% as placeholders.
ar: يمكنك استخدام %%USER_LOGIN%% و %%USER_NICENAME%% و %%USER_ID%% كعناصر نائبة.

en: You can use a View to display paginated results and sliders. Both are built using 'Pagination'. For paginated listings, choose to update the entire page. For sliders, choose to update only the View.
ar: يمكنك استخدام إحدى المعاينات لعرض النتائج مفصولة الصفحات وأشرطة التمرير. كلاهما تم إنشاؤه باستخدام 'فصل الصفحات'. بالنسبة للقوائم مفصولة الصفحات، اختر تحديث الصفحة بأكملها. بالنسبة لأشرطة التمرير، اختر تحديث المعاينة فقط.

en: You can use a reset button that will take the search form to its original state
ar: يمكنك استخدام زر إعادة تعيين، والذي سيقوم بإعادة نموذج البحث إلى حالته الأصلية

en: You can use a spinner container that will be shown when performing any automatic update
ar: يمكنك استخدام حاوية أداة انتقاء، والتي سيتم عرضها عند تنفيذ أي تحديث تلقائي

en: You can use the theme options as a source of values in several settings of Views.
ar: يمكنك استخدام خيارات القالب كمصدر للقيم في عدة إعدادات لملحق المعاينات.

en: You can&#8217;t edit this Content Template because it is in the Trash. Please restore it and try again.
ar: لا يمكنك تحرير نموذج المحتوى هذا لأنه في سلة المهملات. برجاء استعادته وإعادة المحاولة.

en: You can&#8217;t edit this View because it is in the Trash. Please restore it and try again.
ar: لا يمكنك تحرير هذه المعاينة، لأنها موجودة في سلة المهملات. برجاء استعادتها وإعادة المحاولة.

en: You cannot set this translation mode because the post type is involved in the relationship "%s".
ar: لا يمكنك تعيين وضع الترجمة هذا، لأنّ نوع المقال مشترك في العلاقة "%s".

en: You can’t edit this Content Template because it is in the Trash. Please restore it and try again.
ar: لا يمكنك تحرير نموذج المحتوى هذا لأنه في سلة المهملات. برجاء استعادته وإعادة المحاولة.

en: You can’t edit this View because it is in the Trash. Please restore it and try again.
ar: لا يمكنك تحرير هذه المعاينة لأنها موجودة في سلة المهملات. برجاء استعادتها وإعادة المحاولة.

en: You can’t edit this WordPress Archive because it is in the Trash. Please restore it and try again.
ar: لا يمكنك تحرير أرشيف WordPress هذا لأنه موجود في سلة المهملات. برجاء استعادته وإعادة المحاولة.

en: You created this template using %1$s
ar: لقد أنشأت هذا القالب الجاهز باستخدام %1$s

en: You created this template using Avada’s %1$s
ar: لقد أنشأت هذا القالب الجاهز باستخدام Avada’s %1$s

en: You do not have permissions for that.
ar: ليس لديك الإذن المطلوب لتنفيذ ذلك.

en: You do not need a reset button in this form
ar: لست في حاجة إلى زر إعادة تعيين في هذا النموذج

en: You do not need a submit button in this form
ar: أنت لست في حاجة لإضافة زر إرسال في هذا النموذج

en: You do not need a submit button in this form, although you already have one
ar: أنت لست في حاجة لإضافة زر إرسال في هذا النموذج، على الرغم من أنك تمتلك واحدًا بالفعل

en: You have a text search in this form, but it is linked to a broken search filter
ar: لديك بحث نصي في هذا النموذج، ولكنه مربوط بمرشح بحث معطوب

en: You have a text search in this form, click here to create the search filter that is missing
ar: لديك بحث نصي في هذا النموذج، انقر هنا لإنشاء مرشح البحث المفقود

en: You have entered new data on this page.
ar: لقد أدخلت بيانات جديدة في هذه الصفحة.

en: You have finished the setup of the custom search provided by the View <strong>%s</strong>.
ar: لقد انتهيت من إعداد البحث المخصص المقدم بواسطة المعاينة <strong>%s</strong>.

en: You have no permission to access this page.
ar: ليس لديك إذن الوصول إلى هذه الصفحة.

en: You have not selected any field to be indexed in Relevanssi searches. Please select some below.
ar: لم تقم بتحديد أي حقل لفهرسته في عمليات بحث Relevanssi. يُرجى تحديد البعض أدناه.

en: You have selected the <strong>%s</strong> options framework to be used with Views.
ar: لقد حددت إطار عمل خيارات <strong>%s</strong> المراد استخدامه مع ملحق المعاينات.

en: You may be using functions inside your <strong>[wpv-if]</strong> conditions already, and you will need to register those functions for them to work again.
ar: لعلك تستخدم وظائفًا داخل شروط <strong>[wpv-if]</strong> الخاصة بك بالفعل، وستحتاج إلى تسجيل تلك الوظائف لهم كي يعملوا مجددًا.

en: You must define a regular expression for Toolset_CakePHP_Validation::custom()
ar: يجب عليك تحديد تعبير معتاد لـ Toolset_CakePHP_Validation::custom()

en: You must define a regular expression for WPToolset_Cake_Validation::custom()
ar: ينبغي عليك تحديد تعبير معتاد لـ WPToolset_Cake_Validation::custom()

en: You must define a regular expression for Wpcf_Cake_Validation::custom()
ar: ينبغي عليك تحديد تعبير معتاد لـ Wpcf_Cake_Validation::custom()

en: You must define the $operator parameter for Toolset_CakePHP_Validation::comparison()
ar: يجب عليك تحديد المعيار $operator لـ Toolset_CakePHP_Validation::comparison()

en: You must define the $operator parameter for WPToolset_Cake_Validation::comparison()
ar: يجب تحديد معيار $operator لـ WPToolset_Cake_Validation::comparison()

en: You must define the $operator parameter for Wpcf_Cake_Validation::comparison()
ar: ينبغي عليك تحديد $operator parameter for Wpcf_Cake_Validation::comparison()

en: You need the Types plugin to render this custom search control.
ar: أنت في حاجة لملحق Types لعرض أداة التحكم في هذا البحث المخصص.

en: You need the full Toolset Views plugin to export and import data.
ar: أنت في حاجة إلى ملحق معاينات مجموعة الأدوات (Toolset Views) الكامل لتصدير البيانات واستيرادها.

en: You need to add a submit button
ar: أنت في حاجة لإضافة زر إرسال

en: You need to add at least one valid sorting option
ar: أنت في حاجة إلى إضافة خيار فرز صالح واحد على الأقل

en: You need to add the [wpv-conditional] shortcodes around the content that you want to display conditionally.
ar: أنت في حاجة إلى إضافة رموز [wpv-conditional] القصيرة حول المحتوى الذي ترغب في عرضه شرطيًا.

en: You need to install <strong>Relevanssi</strong>
ar: أنت في حاجة إلى تثبيت <strong>Relevanssi</strong>

en: You need to select what content to load with this View before you can continue designing the output.
ar: أنت في حاجة إلى تحديد المحتوى المراد تحميله مع هذه المعاينة قبل أن يكون بإمكانك متابعة تصميم الخرج.

en: You need to set the Bootstrap version used in your theme.
ar: أنت في حاجة إلى تحديد إصدار Bootstrap المستخدم في سمتك.

en: You only need to enter affiliate settings if you are a theme designer and want to receive affiliate commission.
ar: ما عليك سوى الدخول إلى إعدادات الإحالة إذا كنت مصمم سمات وترغب في الحصول على عمولة عن الإحالة.

en: You will find the <strong>Views</strong> button.
ar: ستجد زر <strong>المعاينات</strong>.

en: You will go to the official Bootstrap documentation, explaining all the options and CSS classes to create a {{title}}
ar: ستذهب إلى الوثائق الرسمية لـ Bootstrap، والتي بها شرح لكل الخيارات وفئات CSS حول كيفية إنشاء {{title}}

en: Your %s filters are using an internal "OR" kind of relationship, and dependant custom search for those filters needs "AND" relationships.
ar: مرشحاتك %s تستخدم نوع علاقة "OR" (أو) داخلي، وبحث مخصص مستقل للمرشحات التي تحتاج إلى علاقات "AND" (و).

en: Your %s filters are using an internal "OR" kind of relationship, and dependant parametric search for those filters needs "AND" relationships.
ar: مرشحاتك %s تستخدم نوع علاقة "OR" (أو) داخلي، والبحث المعياري المنفصل لهذه المرشحات يحتاج إلى علاقات "AND" (و).

en: Your View contains more URL based filters than custom search controls in the Filter HTML textarea
ar: تحتوي معاينتك على مرشحات قائمة على روابط الإنترنت أكثر من أدوات التحكم في البحث المخصص في منطقة نص Filter HTML

en: Your View contains more custom search controls in the Filter HTML textarea than URL based filters
ar: تحتوي معاينتك على أدوات تحكم في البحث المخصص في منطقة نص Filter HTML عن المرشحات القائمة على روابط الإنترنت

en: Your custom conditions will be lost if you switch back to GUI editing.
ar: ستفقد شروطك المخصصة إذا رجعت إلى تحرير GUI.

en: Your custom search can also include a <strong>text search input</strong>, <strong>spinner</strong> to indicate updates in progress, a button to <strong>clear the form input</strong> and a <strong>submit button</strong>.
ar: كما يمكن لبحثك المخصص أن يشتمل على <strong>إدخال بحث نصي</strong>، و <strong>أداة انتقاء</strong> للإشارة إلى التحديثات الجارية، وزر <strong>لمحو الإدخال في النموذج</strong>، و <strong>زر إدخال</strong>.

en: Your custom search can contain filters by custom fields, taxonomies or even post relationships.
ar: يمكن لبحثك المخصص أن يحتوي على مرشحات بحسب الحقول المخصصة، أو التصانيف، أو حتى علاقات المقال.

en: Your entered passwords don't match.
ar: كلمتا المرور المدخلتان غير متطابقتين.

en: Your framework was not correctly registered. Remember that you need to register your framework as follows:
ar: لم يتم تسجيل إطار عملك بشكلٍ صحيح. تذكر أنك في حاجة إلى تسجيل إطار عملك على النحو التالي:

en: Your password has been reset.
ar: تمت إعادة تعيين كلمة مرورك.

en: Your password reset link appears to be invalid. Please request a new link.
ar: يبدو أن رابط إعادة تعيين كلمة مرورك غير صالح. برجاء طلب رابط جديد.

en: Your security credentials have expired. Please reload the page to get new ones.
ar: انتهت صلاحية بيانات اعتماد الأمان الخاصة بك. برجاء إعادة تحميل الصفحة للحصول على بيانات اعتماد جديدة.

en: Your site has one list of custom fields to index. This means that all the text searches will return results from these custom fields.
ar: موقعك به قائمة واحدة من الحقول المخصصة لفهرستها. هذا يعني أن جميع عمليات البحث النصي ستعود بنتائج من هذه الحقول المخصصة.

en: Your theme has registered the <strong>%s</strong> options framework to be used with Views.
ar: قامت سمتك بتسجيل إطار عمل خيارات <strong>%s</strong> المزمع استخدامه مع ملحق المعاينات.

en: Your user can not perform that action.
ar: لا يمكن لمستخدمك تنفيذ هذا الإجراء.

en: Z to A
ar: ترتيب أبجدي تنازلي

en: a complete reference library for everything in Views.
ar: مكتبة مرجعية كاملة لكل شيء في ملحق المعاينات.

en: after
ar: بعد

en: after or equal to
ar: بعد أو يساوي

en: all
ar: كل

en: all of the values
ar: جميع القيم

en: all post types
ar: كل أنواع المنشور

en: an interactive course that takes you through the basics and advanced features of Views.
ar: دورة تعليمية تفاعلية للدراسة التفصيلية للميزات الأساسية والمتقدمة لملحق المعاينات.

en: and more…
ar: وغير ذلك الكثير...

en: any of the values
ar: أي قيمة من القيم

en: any status.
ar: أي حالة.

en: as a dropdown list
ar: كقائمة منسدلة

en: as a dropdown select
ar: كتحديد في قائمة منسدلة

en: as a native custom field
ar: كحقل مخصص أصلي

en: as a number
ar: كرقم

en: as a set of radio options
ar: كضبط لخيارات الراديو

en: as a string
ar: كنص

en: ascending
ar: تصاعدي

en: audio
ar: صوت

en: before
ar: قبل

en: before or equal to
ar: قبل أو يساوي

en: between
ar: بين

en: between those
ar: بين تلك

en: between, higher end
ar: بين، الحد الأعلى

en: between, lower end
ar: بين، الحد الأدنى

en: boolean
ar: بولياني

en: conditional output
ar: النتائج المشروطة

en: custom field
ar: حقل مخصص

en: day
ar: يوم

en: day of the week
ar: يوم من الأسبوع

en: day of the year
ar: يوم من العام

en: descending
ar: تنازلي

en: different from
ar: مختلف عن

en: display name
ar: اسم العرض

en: eg. [wpv-view name="view-name" <strong>%s="xxxx"</strong>]
ar: مثلاً [wpv-view name="view-name" <strong>%s="xxxx"</strong>]

en: eg. http://www.example.com/page/?<strong>%s=xxxx</strong>
ar: مثلاً http://www.example.com/page/?<strong>%s=xxxx</strong>

en: equal to
ar: مكافئ لـ

en: exclude
ar: استثناء

en: existing WordPress query
ar: استعلام WordPress حالي

en: file
ar: ملف

en: for
ar: لـ

en: format
ar: تنسيق

en: from %s groups
ar: من %s مجموعات

en: from current post
ar: من المقال الحالي

en: from parent %s
ar: من الرئيسي %s

en: function|option
ar: الوظيفة|الخيار

en: greater than
ar: أكبر من

en: greater than or equal
ar: أكبر من أو يساوي

en: greater than or equal to
ar: أكبر من أو يساوي

en: has no parent
ar: ليس لديه رئيسي

en: hour
ar: ساعة

en: id, count, name, slug or taxonomy-field-slug
ar: معرف الهوية، أو العدد، أو الاسم، أو الارتباط الثابت، أو الارتباط الثابت لحقل التصنيف

en: image
ar: صورة

en: in
ar: بـ

en: in any of those
ar: في واحد من تلك

en: in any relationship
ar: في أي علاقة

en: in the %s relationship
ar: في علاقة %s

en: include
ar: تضمين

en: is
ar: يكون

en: items
ar: عناصر

en: items
ar: عناصر

en: items per page
ar: عناصر لكل صفحة

en: layout
ar: تنسيق

en: like
ar: مثل

en: loop item
ar: عنصر تكرار

en: lower than
ar: أقل من

en: lower than or equal
ar: أقل من أو يساوي

en: lower than or equal to
ar: أقل من أو يساوي

en: menu order
ar: ترتيب القائمة

en: miliseconds
ar: مللي ثانية

en: minute
ar: دقيقة

en: modified date
ar: تاريخ التعديل

en: modified date GMT
ar: تاريخ التعديل (جرينتش)

en: month
ar: شهر

en: n/a
ar: غير متاح

en: name
ar: الاسم

en: need any technical help? Our support staff are waiting for you in our forum.
ar: هل تحتاج إلى دعم فني؟ فريق دعمنا في انتظار تقديم المساعدة لك عبر منتدانا.

en: no one
ar: لا شيء

en: no specific criteria
ar: لا توجد معايير محددة

en: not between
ar: ليس بين

en: not between those
ar: ليس بين تلك

en: not in
ar: ليس في

en: not in any of those
ar: ليس في واحد من تلك

en: not like
ar: ليس مثل

en: not one of the values
ar: ليست واحدة من القيم

en: number
ar: رقم

en: of
ar: من

en: one
ar: واحد

en: ordered by <strong>%s</strong> in <strong>%s</strong> order
ar: الترتيب بحسب <strong>%s</strong> في ترتيب <strong>%s</strong>

en: parent is <strong>%s</strong>
ar: الرئيسي هو <strong>%s</strong>

en: parent is the <strong>current post in the loop</strong>
ar: الرئيسي هو <strong>المقال الحالي في التكرار</strong>

en: parent is the <strong>page where the View is shown</strong>
ar: الرئيسي هو <strong>الصفحة التي يتم عرض هذه المعاينة فيها</strong>

en: permanently delete
ar: حذف بشكلٍ دائم

en: post ID
ar: معرف هوية المنشور

en: post author
ar: مؤلف المنشور

en: post content and title
ar: محتوى وعنوان المقال

en: post date
ar: تاريخ المنشور

en: post relationship
ar: علاقة المنشور

en: post search
ar: البحث عن منشور

en: post title
ar: عنوان المنشور

en: post title, content and fields
ar: عنوان المقال، والمحتوى، والحقول

en: post type
ar: نوع المقال

en: published date
ar: تاريخ النشر

en: published date GMT
ar: تاريخ النشر (جرينتش)

en: random order
ar: ترتيب عشوائي

en: raw
ar: خام

en: related
ar: ذو صلة

en: required
ar: مطلوب

en: search form
ar: نموذج البحث

en: search results
ar: نتائج البحث

en: second
ar: ثانية

en: seconds
ar: ثوانٍ

en: slide
ar: تمرير

en: slug
ar: ارتباط ثابت

en: something
ar: شيء ما

en: status of %s.
ar: حالة %s.

en: string
ar: نص

en: target_id not valid
ar: target_id غير صالح

en: taxonomy
ar: تصنيف

en: template
ar: قالب جاهز

en: term count
ar: عدد المصطلح

en: term group
ar: مجموعة المصطلح

en: term name
ar: اسم المصطلح

en: term slug
ar: الارتباط الثابت للمصطلح

en: terms of a taxonomy that no longer exists
ar: مصطلحات تصنيف لم يعد موجودًا

en: terms of the taxonomy %s
ar: مصطلحات التصنيف %s

en: that are <strong>related</strong> to the <strong>Post with ID is set by the Framework option "%s"</strong>
ar: التي <strong>ذات صلة</strong> بخيار <strong>المقال المصحوب بمُعرّف (ID) والذي تم تعيينه باستخدام إطار العمل "%s"</strong>

en: toolset.com subscription email
ar: الرسالة الإلكترونية للاشتراك في toolset.com

en: toolset.com subscription key
ar: مفتاح الاشتراك في toolset.com

en: trash
ar: حذف إلى سلة المهملات

en: used by
ar: مستخدم بواسطة

en: user ID
ar: معرف هوية المستخدم

en: user email
ar: البريد الإلكتروني للمستخدم

en: user login
ar: تسجيل دخول المستخدم

en: user name
ar: اسم المستخدم

en: user nicename
ar: لقب المستخدم

en: user post count
ar: عدد منشور المستخدم

en: user registered date
ar: تاريخ تسجيل المستخدم

en: user url
ar: مسار المستخدم

en: username
ar: اسم المستخدم

en: users with any role
ar: مستخدمون مع أي مهمة

en: users with role %s
ar: مستخدمون مع المهمة %s

en: using the style
ar: استخدام النمط

en: value
ar: قيمة

en: video
ar: فيديو

en: week
ar: أسبوع

en: widget
ar: أداة ذكية

en: will display the post content
ar: سيقوم بعرض محتوى المنشور

en: will display the post title
ar: سيقوم بعرض عنوان المنشور

en: will run after getting the new results, but before updating them
ar: سيعمل بعد الحصول على النتائج الجديدة، ولكن قبل تحديثهم

en: will run after updating the results
ar: سيعمل بعد تحديث النتائج

en: will run before getting the new results
ar: سيعمل قبل الحصول على النتائج الجديدة

en: with IDs determined by the URL parameter <strong>"%s"</strong>
ar: مع معرّفات الهوية المحددة بواسطة معيار رابط الإنترنت <strong>"%s"</strong>

en: with IDs set by the Framework option <strong>"%s"</strong>
ar: مع معرّفات الهوية التي يتم تعيينها بواسطة خيار إطار العمل <strong>"%s"</strong>

en: with IDs set by the View shortcode attribute <strong>"%s"</strong>
ar: مع معرّفات الهوية التي يتم تعيينها بواسطة سمة الرمز القصير للمعاينة <strong>"%s"</strong>

en: with duration
ar: مع المدة

en: with the following <strong>IDs</strong>: %s
ar: مع <strong>معرفات الهوية</strong> التالية: %s

en: wpv_add_dismiss_message is deprecated and should not be used. you will need to implement your own method to manage admin messages.
ar: wpv_add_dismiss_message غير مرغوب فيه وينبغي عدم استخدامه. ستحتاج إلى تطبيق طريقتك الخاصة لإدارة رسائل المدير.

en: wpv_create_summary_for_listing is deprecated and should not be used.
ar: wpv_create_summary_for_listing غير مرغوب فيه وينبغي عدم استخدامه.

en: wpv_dismiss_message_ajax is deprecated and should not be used. you will need to implement your own method to manage admin messages.
ar: wpv_dismiss_message_ajax غير مرغوب فيه وينبغي عدم استخدامه. ستحتاج إلى تطبيق طريقتك الخاصة لإدارة رسائل المدير.

en: year
ar: عام

en: your theme does not provide a valid, dedicated function to render the post content.
ar: قالبك لا يقدم وظيفة صالحة مخصصة لعرض محتوى المقال.

en: {{Post title}}
ar: {{عنوان المقال}}
