WPML_EXPORT - en to sv translation catalogue (750 entries)

en:  - everything you need to know about using CRED
sv: - allt du behöver veta om att använda CRED

en:  - learn to use CRED by experimenting with fully-functional learning sites
sv: - lär dig använda CRED genom att experimentera med helt funktionella utbildningsplatser

en:  - online help by support staff
sv: - onlinehjälp av support-personal

en:  seconds.
sv:  sekunder.

en: %1$s of %2$s
sv: %1$s av %2$s

en: %s Description
sv: %s beskrivning

en: %s Excerpt
sv: %s utdrag

en: %s Name
sv: %s Namn

en: %s Parent
sv: %s överliggande

en: %sTo see the preview, you need to allow this page to show popups.%sHow to enable popups in your browser%s
sv: %sFör att se förhandsgranskningen måste du låta sidan visa popuper.%sHur du aktiverar popuper i din webbläsare%s

en: (Create a new-post form first)
sv: (Skapa ett formulär för nya inlägg först)

en: (Create a new-user form first)
sv: (Skapa ett formulär för ny användare först)

en: (Create an edit-post form first)
sv: (Skapa ett formulär för redigering av inlägg först)

en: (Create an edit-user form first)
sv: (Skapa ett formulär för redigering av användare först)

en: (Logged in User) User Display Name
sv: (Inloggad användare) Användarens visningsnamn

en: (Logged in User) User Login Name
sv: (Inloggad användare) Användarens inloggningsnamn

en: - - Select page - -
sv: - - Välj sida - -

en: - select -
sv: - välj -

en: -- Choose email field --
sv: -- Välj e-postfält --

en: -- Choose user --
sv: -- Välj användare --

en: -- Choose user id field --
sv: -- Välj fält för användar-ID --

en: -- Lastname field --
sv: -- Efternamnsfält --

en: -- Name field --
sv: -- Namnfält --

en: -- Parent --
sv: -- Överordnad --

en: -- Select Post Type --
sv: -- Välj inläggstyp --

en: -- Select action --
sv: -- Välj åtgärd --

en: -- Select role --
sv: -- Välj roll --

en: -- Select status --
sv: -- Välj status --

en: -- none --
sv: -- ingen --

en: --- not set ---
sv: --- inte inställd ---

en: AJAX submission
sv: AJAX-sändning

en: Access Control
sv: Åtkomstkontroll

en: Access Settings
sv: Inställningar för Access

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Another
sv: Lägg till fler

en: Add Generic Fields
sv: Lägg till standardfält

en: Add New
sv: Lägg till ny

en: Add New CRED Post Form
sv: Lägg till nytt CRED-inläggsformulär

en: Add New CRED User Form
sv: Lägg till nytt CRED-användarformulär

en: Add Post Fields
sv: Lägg till inläggsfält

en: Add User Fields
sv: Lägg till användarfält

en: Add condition by field
sv: Lägg till villkor genom fält

en: Add new content
sv: Lägg till nytt innehåll

en: Add new notification
sv: Lägg till ny avisering

en: Add new taxonomy message
sv: Meddelande för lägg till ny taxonomi

en: Add notifications to automatically send email after submitting this form.
sv: Lägg till aviseringar för att automatiskt skicka e-post efter att detta formuläret skickats.

en: Add option
sv: Lägg till alternativ

en: Add taxonomy term
sv: Lägg till taxonomiterm

en: Add term
sv: Lägg till term

en: Additional Options:
sv: Ytterligare alternativ:

en: Additional Recipients:
sv: Ytterligare mottagare:

en: Additional field conditions:
sv: Ytterligare fältvillkor:

en: Additional notification recipients
sv: Ytterligare aviseringsmottagare

en: Adds Image Captcha to your forms to prevent automatic submision by bots
sv: Lägger till bild-captcha i ditt formulär för att förhindra automatiska bidrag av bots

en: Administrator Role not found! CRED Users capabilities will not work
sv: Administratörsroll hittades inte! CRED-användares funktioner kommer inte att fungera

en: Administrator Role not found! CRED capabilities will not work
sv: Administratörsroll har inte hittats! CRED kapaciteter kommer inte att fungera

en: After inserting it, you can style and edit the form content using the editor.
sv: Efter infogande kan du formge och ändra formulärinnehållet med redigeraren.

en: After user submits this form:
sv: När användare skickat detta formulär:

en: After visitors submit this form:
sv: När besökare skickat detta formulär:

en: All
sv: Alla

en: All are true
sv: Alla är sanna

en: All changes saved
sv: Alla ändringar sparade

en: All forms
sv: Alla formulär

en: Allow Media Insert button in Post Content Rich Text Editor
sv: Tillåt infogningsknapp för media i RTF-redigerare för inläggsinnehåll

en: An error occurred please try again
sv: Ett fel uppstod, försök igen.

en: Any is true
sv: Någon är sann

en: Apply
sv: Använd

en: Archive
sv: Arkiv

en: Archives
sv: Arkiv

en: Are you sure that you want to delete the selected forms?
sv: Är du säker på att du vill ta bort de valda formulären?

en: Are you sure that you want to delete the selected user forms?
sv: Är du säker på att du vill ta bort de vada användarformulären?

en: Are you sure that you want to delete this form?
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta formulär?

en: Are you sure that you want to delete this user form?
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta användarformulär?

en: Are you sure to delete this file ?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den här filen?

en: Are you sure you want to delete this form?
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta formulär?

en: Are you sure you want to delete this post?
sv: Är du säker på att du vill ta bort det här inlägget?

en: Are you sure you want to remove this notification?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna avisering?

en: Ascending
sv: Stigande

en: Audio
sv: Ljud

en: August
sv: Augusti

en: Auto-Generate Form
sv: Autogenerera formulär

en: Auto-Generate User Form
sv: Autogenerera användarformulär

en: Auto-generate Form Content
sv: Autogenerera formulärsinnehåll

en: Autogenerate Nickname
sv: Autogenerera smeknamn

en: Autogenerate Password
sv: Autogenerera lösenord

en: Autogenerate Username
sv: Autogenerera användarnamn

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Blue
sv: Blå

en: Body Codes (click to insert)
sv: Huvudtextkoder (klicka för att infoga)

en: Body content is required
sv: Huvudinnehåll krävs

en: Body of emails
sv: E-postens innehåll

en: Both `User Login Name` and `User Display Name` codes, work only on notifications triggered by a form submission.
sv: Koderna `Användarens inloggningsnamn` och `Användarens visningsnamn` fungerar endast på aviseringar som aktiverats av ett inskickat formulär.

en: Build Form
sv: Bygg formulär

en: Build the form using HTML and CRED shortcodes. Click on the <strong>Auto-Generate Form</strong> button to create the form with default fields. Use the <strong>Add User/Post Fields</strong> button to add fields that belong to this post type, or <strong>Add Generic Fields</strong> to add any other inputs.
sv: Bygg formuläret med HTML- och CRED-snabbkoder. Klicka på knappen <strong>Autogenerera formulär</strong> för att skapa formulär med standardfält. Använd knappen <strong>Lägg till användare/inläggsfält</strong> för att lägga till fält som tillhör denna inläggstyp eller <strong>Lägg till generiska fält</strong> för att lägga till andra indata.

en: Bulk Actions
sv: Massåtgärd

en: Buttons
sv: Knappar

en: CRED Conditional Expressions
sv: CRED villkorsuttryck

en: CRED Custom Fields
sv: CRED anpassade fält

en: CRED Field Type
sv: CRED fälttyp

en: CRED Forms
sv: CRED-formulär

en: CRED Help
sv: Hjälp för CRED

en: CRED Post Form
sv: CRED-inläggsformulär

en: CRED Post Forms
sv: CRED-inläggsformulär

en: CRED USers Frontend Access
sv: Besökssidåtkomst för CRED-användare

en: CRED User Field Type
sv: CRED-användarfälttyp

en: CRED User Fields
sv: CRED användarfält

en: CRED User Form
sv: CRED-användarformulär

en: CRED User Forms
sv: CRED-användarformulär

en: CRED Users Frontend Access
sv: Besökssidåtkomst för CRED-användare

en: CRED Wizard
sv: CRED-guide

en: CRED elements in this Module
sv: CRED-element i denna modul

en: CRED filters the content that is submitted by a form.
sv: CRED filtrerar det innehåll som skickas via ett formulär.

en: CRED import summary :
sv: CRED importsammanfattning:

en: CSS Class:
sv: CSS-klass:

en: CSS editor
sv: CSS-redigerare

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cheatin&#8217; uh?
sv: Nu fuskar du va?

en: Check Documentation for details and examples
sv: Se dokumentation för detaljerad information och exempel

en: Checkbox
sv: Kryssruta

en: Checkbox should have a value other than blank!
sv: Kryssruta ska ha ett värde förutom tomt!

en: Checkboxes
sv: Kryssrutor

en: Checked
sv: Markerad

en: Checked by default
sv: Markerad som standard

en: Child Form Page
sv: Underordnad formulärsida

en: Choose a specific parent
sv: Välj en särskild överordnad

en: Choose the type of content this form will create or modify:
sv: Välj vilken typ av innehåll detta formulär ska skapa eller ändra:

en: Choose which form to insert
sv: Välj vilket formulär som ska infogas

en: Clear
sv: Rensa

en: Click to insert the specified shortcode
sv: Klicka för att infoga den särskilda snabbkoden

en: Click to refresh (if settings changed)
sv: Klicka för att uppdatera (om inställningar ändrats)

en: Click to toggle
sv: Klicka för växla

en: Clone
sv: Klona

en: Close
sv: Stäng

en: Colorpicker
sv: Färgväljare

en: Conditional Group
sv: Villkorsgrupp

en: Conditional expression includes illegal characters
sv: Villkorligt uttryck inkluderar ogiltiga tecken

en: Connect
sv: Anslut

en: Content
sv: Innehåll

en: Content Filter
sv: Innehållsfilter

en: Content Template
sv: Innehållsmall

en: Content of %s (default)
sv: Innehåll av %s (standard)

en: Correct conditional expression has not been found
sv: Korrekt villkorligt uttryck har inte hittats

en: Could not read the import file.
sv: Kunde inte läsa importfilen.

en: Create Child Post Link
sv: Skapa underordnad inläggslänk

en: Create Custom Post with CRED Form \"%s\"
sv: Skapa anpassat inlägg med CRED-formulär \"%s\"

en: Create Custom User with CRED Form \"%s\"
sv: Skapa anpassad användare med CRED-formulär \"%s\"

en: Create new forms using the CRED Wizard
sv: Skapa nya formulär genom att använda CRED-guiden

en: Create new user
sv: Skapa ny användare

en: Create user
sv: Skapa användare

en: Creating and displaying a CRED form
sv: Skapar och visar ett CRED-formulär

en: Current Window
sv: Aktuellt fönster

en: Current page
sv: Aktuell sida

en: Custom Fields
sv: Anpassade fält

en: Custom Fields Imported
sv: Anpassade fält har importerats

en: Custom field deleted.
sv: Anpassat fält har tagits bort.

en: Custom field updated.
sv: Anpassat fält har uppdaterats.

en: Date
sv: Datum

en: Date/Time
sv: Datum/Tid

en: Debug information
sv: Felsökningsinformation

en: Default
sv: Standard

en: Default Skypename<br>(default field value):
sv: Standardnamn för Skype<br>(standardfältvärde):

en: Default URL<br>(default field value):
sv: Standard-URL<br>(standardfältvärde):

en: Default email<br>(default field value):
sv: Standard-e-post<br>(standardfältvärde):

en: Default phone<br>(default field value):
sv: Standardtelefon<br>(standardfältvärde):

en: Default value:
sv: Standardvärde:

en: Delete
sv: Radera

en: Delete %s
sv: Ta bort %s

en: Delete Others Posts using CRED
sv: Ta bort andras inlägg genom att använda CRED

en: Delete Own Posts using CRED
sv: Ta bort eget inlägg genom att använda CRED

en: Delete Post Link
sv: Ta bort inläggslänk

en: Delete action
sv: Raderingsåtgärd

en: Delete another post (post ID)
sv: Ta bort annat inlägg (inläggsid)

en: Delete current post (in Loop)
sv: Ta bort aktuellt inlägg (i slinga)

en: Delete forms not included in the import
sv: Radera formulär som inte är inkluderade i importen

en: Delete post
sv: Ta bort inlägg

en: Deleting..
sv: Raderar...

en: Descending
sv: Fallande

en: Description
sv: Beskrivning

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Discover WP
sv: Upptäck WP

en: Display Name
sv: Visningsnamn

en: Display a confirmation message after deleting:
sv: Visa en bekräftelse efter radering:

en: Display a confirmation message before deleting:
sv: Visa en bekräftelse innan radering:

en: Display a message instead of the form...
sv: Visa ett meddelande istället för formuläret...

en: Display the post
sv: Visa inlägget

en: Do not have reCAPTCHA API Keys?
sv: Har du inga reCAPTCHA API-nycklar?

en: Do not have reCAPTCHA API Keys? %sSign Up to use reCAPTCHA API%s
sv: Har du inga reCAPTCHA API-nycklar? %sRegistrera dig för att använda reCAPTCHA API%s

en: Do not load CRED style sheets on front-end
sv: Ladda inte CRED-formatmallar på besökssidan

en: Do you want to disable the Wizard for this form only, or disable the Wizard for all future forms as well? <br /><br /><span style=\"font-style:italic\">(You can re-enable the Wizard at the %s Settings Page if you change your mind)</span>
sv: Vill du inaktivera guiden enbart för det här formuläret, eller vill du inaktivera den även för framtida formulär? <br /><br /><span style=\"font-style:italic\">(Om du ångrar dig kan du aktivera guiden igen på %s inställningssida)</span>

en: Do you want to go to the home page?
sv: Vill du gå till hemsidan?

en: Documentation and Support
sv: Dokumentation och support

en: Don't show this message again
sv: Visa inte det här meddelandet igen

en: Draft
sv: Utkast

en: E-mail Notifications
sv: E-postaviseringar

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit CRED Post Form
sv: Redigera CRED-inläggsformulär

en: Edit CRED User Form
sv: Redigera CRED-användarformulär

en: Edit Others Custom Post with CRED Form \"%s\"
sv: Redigera andras anpassade inlägg med CRED-formulär \"%s\"

en: Edit Others Custom User with CRED Form \"%s\"
sv: Redigera annans anpassade användare med CRED-formulär \"%s\"

en: Edit Own Custom Post with CRED Form \"%s\"
sv: Redigera egna anpassade inlägg med CRED-formulär \"%s\"

en: Edit Own Custom User with CRED Form \"%s\"
sv: Redigera egen anpassad användare med CRED-formulär \"%s\"

en: Edit Post Form
sv: Redigera inläggsformulär

en: Edit Skype button
sv: Redigera Skype-knapp

en: Edit User Form
sv: Redigera användarformulär

en: Edit another post
sv: Ändra annat inlägg

en: Edit another user
sv: Redigera en annan användare

en: Edit current logged in user
sv: Redigera aktuell inloggad användare

en: Edit current post (in Loop)
sv: Ändra aktuellt inlägg (i slinga)

en: Edit existing content
sv: Redigera befintligt innehåll

en: Edit existing user
sv: Redigera befintlig användare

en: Edit field settings
sv: Ändra fältinställningar

en: Edit form link can not be displayed (post type mismatch).
sv: Länken Ändra formulär kan inte visas (inläggstyp matchar ej)

en: Edit skype button
sv: Knapp för ändra skype

en: Edit user
sv: Redigera användare

en: Email
sv: E-post

en: Email (leave blank for default):
sv: E-post (lämna tom för standard):

en: Email Autogeneration
sv: E-posta autogenererat

en: Email Body
sv: E-post, huvudtext

en: Email Subject
sv: E-postämne

en: Embedded CRED
sv: Inbäddad CRED

en: Embedded Media
sv: Inbäddad media

en: Enable Syntax Highlight
sv: Aktivera syntax-markering

en: Enable Syntax Highlight for CRED Forms
sv: Aktivera syntaxmarkering för CRED-formulär

en: Enter an email address
sv: Ange en e-postadress

en: Enter the message to display instead of the form. You can use HTML and shortcodes. (but no CRED Forms)
sv: Skriv meddelandet som ska visas istället för formuläret. Du kan använda HTML och snabbkoder (men inga CRED-formulär).

en: Enter the message to display instead of the form. You can use HTML and shortcodes. (but no CRED User Forms)
sv: Skriv meddelandet som ska visas istället för formuläret. Du kan använda HTML och snabbkoder (men inga CRED-användarformulär).

en: Enter title here
sv: Ange rubrik här

en: Enter your ReCaptcha keys at the CRED Settings page in order for ReCaptcha API to work
sv: Ange din ReCaptcha-nyckel på inställningssidan för CRED för att ReCaptcha API ska fungera

en: Enter your Skype Name
sv: Ange ditt Skype-namn

en: Error during CRED Post Forms import
sv: Fel vid import av CRED-inläggsformulär

en: Error during CRED User Forms import
sv: Fel vid import av CRED-användarformulär

en: Error post id: check _cred_cred_prefix_post_id
sv: Fel inläggs-ID: check _cred_cred_prefix_post_id

en: Error while parsing the evaluate expression
sv: Fel vid tolkning av utvärderingsuttrycket

en: Error: Files is too big, Max upload size is
sv: Fel: Filerna är för stora. Maximal uppladdningsstorlek är

en: Excerpt of %s (default)
sv: Utdrag av %s (standard)

en: Exit Wizard Mode
sv: Avsluta Guideläge

en: Export
sv: Exportera

en: Export All Post Forms
sv: Exportera alla inläggsformulär

en: Export All User Forms
sv: Exportera alla användarformulär

en: Export CRED forms
sv: Exportera CRED-formulär

en: Export also Custom Fields when exporting CRED Forms
sv: Exportera också anpassade fält när du exporterar CRED-formulär

en: Export also settings when exporting CRED Forms
sv: Exportera också inställningar när du exporterar CRED-formulär

en: Export settings
sv: Exportinställningar

en: Expression:
sv: Uttryck:

en: Extra CSS Help
sv: Extra CSS hjälp

en: Extra Fields
sv: Extra fält

en: Fade-Slide
sv: Tona-glid

en: Featured Image
sv: Huvudbild

en: February
sv: Februari

en: Field
sv: Fält

en: Field name contains special characters or spaces!
sv: Fältnamn innehåller specialtecken eller mellanrum!

en: Field name:
sv: Fältnamn:

en: Fields and Views
sv: Fält och vyer

en: File
sv: Fil

en: File Error Code:
sv: Felkod för fil:

en: File Type Error
sv: Filtypsfel

en: File is too big
sv: Filen är för stor

en: Finish
sv: Slutför

en: First Name
sv: Förnamn

en: First, please select the role for the user that this form will create.
sv: Välj först roll för den användare som det här formuläret kommer att skapa.

en: For retrieving debug information if asked by a support person, use the <a href=\"%s\">debug information</a> page.
sv: För att hämta felsökningsinformation när en supportperson ber om det, använd sidan <a href=\"%s\">felsökningsinformation</a>.

en: Form (required)
sv: Formulär (obligatorisk)

en: Form Container
sv: Formulärbehållare

en: Form Content
sv: Formulärinnehåll

en: Form Data
sv: Formulärdata

en: Form Fields
sv: Formulärfält

en: Form Messages
sv: Formulärmeddelanden

en: Form Messages Container
sv: Behållare för formulärmeddelanden

en: Form Name
sv: Formulärnamn

en: Form Preview Mode
sv: Förhandsgranskningsläge för formulär

en: Form Settings Help
sv: Hjälp för Formulärinställningar

en: Form Submit
sv: Skicka formulär

en: Form Submit Button
sv: Knapp för skicka formulär

en: Form Type option cannot be empty.
sv: Alternativet formulärstyp kan inte vara tomt.

en: Form Type or Post Type is not set!
sv: Formulärtyp eller inläggstyp har inte ställts in!

en: Form User Fields not set!
sv: Formuläret användarfält är inte fastställt!

en: Form [%s] does not exist
sv: Formuläret [%s] finns inte

en: Form data saving has been disabled
sv: Spara formulärdata har inaktiverats

en: Form does not exist!
sv: Formulär finns inte!

en: Form preview does not exist. Try saving your form first
sv: Förhandsgranskning av formulär finns inte. Försök att spara ditt formulär först

en: Form type and post type do not match
sv: Formulärtyp och inläggstyp matchar inte

en: Forms
sv: Formulär

en: Forms added
sv: Formulär har lagts till

en: Forms overwritten
sv: Formulär har skrivits över

en: Friday
sv: Fredag

en: General Settings Updated
sv: Allmänna inställningar har uppdaterats

en: Generic Error in deleting file
sv: Generiskt fel vid borttagning av fil

en: Generic Field
sv: Allmänt fält

en: Generic Fields (click to insert)
sv: Allmänna fält (klicka för att infoga)

en: Generic Fields Help
sv: Hjälp för allmänna fält

en: Generic field type
sv: Allmän fälttyp

en: Get and Enter your API keys
sv: Skaffa och ange dina API-nycklar

en: Get more details in the <a href=\"%1$s\" title=\"%2$s\">documentation page</a>.
sv: Få mer information på <a href=\"%1$s\" title=\"%2$s\">dokumentationssidan</a>.

en: Go to a page...
sv: Gå till en sida...

en: Go to the first page
sv: Gå till första sidan

en: Go to the last page
sv: Gå till sista sidan

en: Go to the next page
sv: Gå till nästa sida

en: Go to the previous page
sv: Gå till föregående sida

en: Got it! Don't show this message again
sv: Jag förstår! Visa inte det här meddelandet igen

en: Grid
sv: Rutnät

en: HTML attributes for child content link (advanced)
sv: HTML-attribut för underordnad innehållslänk (avancerat)

en: HTML attributes for delete link
sv: HTML-attribut för raderingslänk

en: HTML attributes for delete link (advanced)
sv: HTML-attribut för raderingslänk (avancerat)

en: HTML attributes for edit link (advanced)
sv: HTML-attribut för redigeringslänk (avancerat)

en: Help
sv: Hjälp

en: Hidden
sv: Dold

en: Hide advanced options
sv: Dölj avancerade alternativ

en: Hide comments when displaying this form
sv: Dölj kommentarer när detta formulär visas

en: Hour
sv: Timme

en: How do you want to set the parent in child form?
sv: Hur vill du ställa in överordnad i underordnat formulär?

en: How to add Forms to your site
sv: Hur man lägger till formulär till din plats

en: How to create notifications for sending passwords
sv: Hur du skapar aviseringar för att skicka lösenord

en: How to disable caching for content with forms
sv: Hur man inaktiverar cachning för innehåll med formulär

en: How to display the form
sv: Hur formuläret ska visas

en: How to display the user form
sv: Hur man visar användarformuläret

en: If autogenerate username and/or password is set in CRED User Form settings the following Email will be autogenerated.
sv: Om autogenererat användarnamn och/eller lösenord är inställt i inställningarna för CRED-användarformulär kommer följande e-postmeddelande att autogenereras.

en: If you are willing to use reCAPTCHA to protect your CRED Forms against bots' entries please provide public and private keys for reCAPTCHA API:
sv: Om du är villig att använda reCAPTCHA för att skydda dina CRED-formulär mot bot-inlägg, ange allmänna och privata nycklar för reCAPTCHA API:

en: Image
sv: Bild

en: Images
sv: Bilder

en: Import
sv: Importera

en: Import CRED Post Forms
sv: Importera CRED-inläggsformulär

en: Import CRED User Forms
sv: Importera CRED-användarformulär

en: Import and Overwrite CRED Custom Fields
sv: Importera och skriv över anpassade CRED-fält

en: Import and Overwrite CRED Settings
sv: Importera och skriv över CRED-inställningar

en: In order to display the post, post status must be set to Publish
sv: För att kunna visa inlägget måste inläggsstatus vara inställt på Publicera

en: Include WPML localization
sv: Inkludera WPML-lokalisering

en: Include reCaptcha field
sv: Inkludera reCaptcha-fält

en: Include this field in Scaffold
sv: Inkludera detta fält i Scaffold

en: Input format: %s
sv: Inmatningsformat: %s

en: Insert
sv: Infoga

en: Insert Body Codes
sv: Infoga huvudtextkoder

en: Insert Field type \"%s\"
sv: Infoga fälttyp \"%s\"

en: Insert Forms
sv: Infoga formulär

en: Insert Subject Codes
sv: Infoga ämneskoder

en: Insert a link to edit
sv: Infoga en redigeringslänk

en: Insert shortcode
sv: infoga snabbkod

en: Insert the form itself
sv: Infoga själva formuläret

en: Insert the user form itself
sv: Infoga själva användarformuläret

en: Integer
sv: Heltal

en: Invalid Form Submission (maybe a file has a size greater than allowed)
sv: Ogiltig formulärsändning (en fil kanske överskrider tillåten filstorlek)

en: Invalid URL message
sv: Meddelande för ogiltig url

en: Invalid captcha message
sv: Meddelande för ogiltig captcha

en: Invalid date message
sv: Meddelande för ogiltigt datum

en: Invalid email message
sv: Meddelande för ogiltig e-post

en: Invalid file type message
sv: Meddelande för ogiltig filtyp

en: Invalid hidden field value message
sv: Meddelande för ogiltigt värde i dolt fält

en: Invalid image height message
sv: Meddelande för ogiltig bildhöjd

en: Invalid image message
sv: Meddelande för ogiltig bild

en: Invalid image width message
sv: Meddelande för ogiltig bildbredd

en: Invalid numeric field message
sv: Meddelande för ogiltigt numeriskt fält

en: Invalid submission message
sv: Meddelande för ogiltigt bidrag

en: Invalid user
sv: Ogiltig användare

en: Item %s could not be saved
sv: objektet %s kunde inte sparas

en: JS editor
sv: JS-redigerare

en: January
sv: Januari

en: July
sv: Juli

en: June
sv: Juni

en: Keep displaying this form
sv: Fortsätt att visa detta formulär

en: Keep original status
sv: Behåll ursprunglig status

en: Label:
sv: Etikett:

en: Labels
sv: Etiketter

en: Last Name
sv: Efternamn

en: Mail failed to be sent
sv: E-postutskick har misslyckats

en: Mail sent succesfully
sv: E-post har skickats

en: Make a selection in the editor and auto-generator will replace it.
sv: Gör ett val i redigeraren så kommer autogeneratorn att ersätta det.

en: Make a selection in the editor and the conditional group will wrap around it when inserted.
sv: Gör ett val i redigeraren så kommer villkorsgruppen att omsluta den när den infogas.

en: Manage non-Toolset Post Fields
sv: Hantera inläggsfält utan Toolset

en: Manage non-Toolset Post Fields with CRED
sv: Hantera inläggsfält utan Toolset med CRED

en: Manage non-Toolset User Fields
sv: Hantera användarfält utan Toolset

en: Manage non-Toolset User Fields with CRED
sv: Hantera användarfält utan Toolset med CRED

en: March
sv: Mars

en: Max. Height
sv: Maxhöjd

en: Max. Height (px)
sv: Maxhöjd (px)

en: Max. Height not numeric
sv: Maxhöjd inte numerisk

en: Max. Width
sv: Maxbredd

en: Max. Width (px)
sv: Maxbredd (px)

en: Max. Width not numeric
sv: Maxbredd inte numerisk

en: May
sv: Maj

en: Media Upload will not work with form preview
sv: Uppladdning av media fungerar inte med förhandsgranskning av formulär

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Minute
sv: Minut

en: Missing form configuration.
sv: Formulärkonfiguration saknas.

en: Module Manager
sv: Modulhanterare

en: Monday
sv: Måndag

en: Move option
sv: Flytta alternativ

en: Multi Select
sv: Flerval

en: Multiple Lines
sv: Flera rader

en: NOT FOUND
sv: HITTADES INTE

en: Name
sv: Namn

en: Name (leave blank for default):
sv: Namn (lämna tom för standard):

en: New CRED Post Form
sv: Nytt CRED-inläggsformulär

en: New CRED User Form
sv: Nytt CRED-användarformulär

en: New Post Form
sv: Nytt inläggsformulär

en: New User Form
sv: Nytt användarformulär

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: Next
sv: Nästa

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: No
sv: Nej

en: No Child Form Page specified
sv: Inga underordnade formulärsidor specificerade

en: No Effect
sv: Ingen effekt

en: No HTML tags have been selected.
sv: Inga HTML-taggar har valts.

en: No Notification given
sv: Inget meddelande har getts

en: No Parent text
sv: Ingen överordnad text

en: No Post Forms were found.
sv: Inga inläggsformulär hittades.

en: No User Forms were found.
sv: Inga användarformulär hittades.

en: No fields were found.
sv: Inga fält hittades

en: No form found in Trash
sv: Inga formulär hittades i papperskorgen

en: No form specified
sv: Inget formulär specificerat

en: No forms found
sv: Inga formulär hittades

en: No name for field!
sv: Inget namn på fält!

en: No options for field!
sv: Inga alternativ för fält!

en: No post defined
sv: Inget inlägg har angivits

en: No post specified
sv: Inga inlägg specificerade

en: No preview form content provided
sv: Inget formulärinnehåll för förhandsgranskning har angetts

en: No recipients specified
sv: Inga mottagare har angetts

en: No user form found in Trash
sv: Inga användarformulär hittades i papperskorgen

en: No user form specified
sv: Inget användarformulär angivet

en: No user forms found
sv: Inga användarformulär hittades

en: No user specified
sv: Ingen användare angiven

en: No zip entry
sv: Inget postnr. angivet

en: Not Set
sv: Inget angivet

en: Notification Settings Help
sv: Hjälp för meddelandeinställningar

en: Notification disabled
sv: Avisering inaktiverad

en: Notification e-mail subject:
sv: E-postrubrik för avisering:

en: Notification mail body:
sv: Aviseringens e-postinnehåll:

en: Notification mail subject:
sv: E-postrubrik på avisering:

en: Notification name
sv: Aviseringsnamn

en: Notification recipients
sv: Aviseringsmottagare

en: Notification settings:
sv: Aviseringsinställningar:

en: Notifications sender E-mail must be a valid E-mail address
sv: Avsändaradressen för e-postaviseringar måste vara en giltig e-postadress

en: Number of entries (0=all)
sv: Antal inmatningar (0=alla)

en: Numeric
sv: Numeriska

en: OK
sv: Okej

en: October
sv: Oktober

en: Only if field value has changed
sv: Endast om fältvärde har ändrats

en: Options:
sv: Alternativ:

en: Order By
sv: Sortera efter

en: Ordering
sv: Sortering

en: Other
sv: Övrigt

en: Other settings:
sv: Övriga inställningar:

en: Other...
sv: Annat...

en: Overwrite existing post forms
sv: Skriv över befintliga inläggsformulär

en: Overwrite existing user forms
sv: Skriv över befintliga användarformulär

en: Page:
sv: Sida:

en: Pagination
sv: Sidnumrering

en: Parent Link
sv: Överordnad länk

en: Parent Title
sv: Överordnad titel

en: Parent Window
sv: Huvudfönster

en: Parents
sv: Överliggande

en: Password
sv: Lösenord

en: Password fields are required
sv: Lösenordsfält krävs

en: Password fields do not match
sv: Lösenordsfälten överensstämmer inte

en: Pending Review
sv: Väntar på granskning

en: Per Page
sv: Per sida

en: Permission denied
sv: Åtkomst nekad

en: Phone
sv: Telefon

en: Placeholder
sv: Platshållare

en: Please Select..
sv: Var god välj...

en: Please Wait. You are being redirected...
sv: Vänta, du omdirigeras...

en: Please enter a title
sv: Ange en titel

en: Please enter a valid URL address
sv: Ange en giltig URL-adress

en: Please enter a valid date
sv: Ange ett giltigt datum

en: Please enter a valid email address
sv: Ange en giltig e-postadress

en: Please enter an email address
sv: Ange en e-postadress

en: Please enter integer data
sv: Ange heltalsdata

en: Please enter numeric data
sv: Ange numeriska data

en: Please enter the Notification Name
sv: Ange aviseringsnamn

en: Please insert a valid post ID
sv: Infoga ett giltigt inläggsid

en: Please select a field
sv: Välj ett fält

en: Please select a form first
sv: Välj ett formulär först

en: Please select a post first
sv: Välj ett inlägg först

en: Please select a shortcode first
sv: Välj en snabbkod först

en: Please select a user
sv: Välj en användare

en: Please select a user id field
sv: Välj ett fält för användar-ID

en: Please select an email field
sv: Välj ett e-postfält

en: Please select recipients
sv: Välj mottagare

en: Please select the notification trigger event
sv: Välj den utlösande händelsen för aviseringen

en: Please set the form Title
sv: Ange formulärets titel

en: Possible spam attempt detected. The posted form data was rejected.
sv: Möjligt spam-försök har upptäckts. Den inskickade formulärdatan avvisades.

en: Post Admin Link
sv: Inläggets admin-länk

en: Post Fields (click to insert)
sv: Inläggsfält (klicka för att infoga)

en: Post Fields Help
sv: Hjälp för inläggsfält

en: Post Forms
sv: Inläggsformulär

en: Post Forms Front-end Access Group
sv: Besökssidåtkomstgrupp för inläggsformulär

en: Post ID
sv: Inläggs-ID

en: Post Link
sv: Inläggslänk

en: Post Settings Help
sv: Hjälp för inläggsinställningar

en: Post Title
sv: Inläggstitel

en: Post Type
sv: Inläggstyp

en: Post Type:&nbsp;
sv: Inläggstyp:

en: Post Types connected to this form:
sv: Inläggstyper kopplade till detta formulär:

en: Post View
sv: Inläggsvisning

en: Post delete failed
sv: Borttagning av inlägg misslyckades

en: Post deleted
sv: Inlägg har tagits bort

en: Post does not exist
sv: Inlägg finns inte

en: Post draft updated. <a target=\"_blank\" href=\"%s\">Preview post</a>
sv: Inläggsutkast uppdaterat. <a target=\"_blank\" href=\"%s\">Förhandsgranska inlägg</a>

en: Post field
sv: Inläggsfält

en: Post not saved message (one problem)
sv: Inlägg ej sparat meddelande (ett problem)

en: Post not saved message (several problems)
sv: Inlägg ej sparat meddelande (flera problem)

en: Post published. <a href=\"%s\">View post</a>
sv: Inlägg publicerat. <a href=\"%s\">Visa inlägg</a>

en: Post restored to revision from %s
sv: Inlägg har återställts till revidering från %s

en: Post saved Message
sv: Publicera sparat meddelande

en: Post saved.
sv: Inlägg har sparats.

en: Post scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target=\"_blank\" href=\"%2$s\">Preview post</a>
sv: Inlägg schemalagt till: <strong>%1$s</strong>. <a target=\"_blank\" href=\"%2$s\">Förhandsgranska inlägg</a>

en: Post submitted. <a target=\"_blank\" href=\"%s\">Preview post</a>
sv: Inlägg skickat. <a target=\"_blank\" href=\"%s\">Förhandsgranska inlägg</a>

en: Post updated.
sv: Inlägg har uppdaterats

en: Post updated. <a href=\"%s\">View post</a>
sv: Inlägg uppdaterat. <a href=\"%s\">Visa inlägg</a>

en: Preview Changes
sv: Förhandsgranska ändringar

en: Preview Form submitted
sv: Formulär för förhandsgranskning har skickats

en: Preview form type not provided
sv: Formulärtyp för förhandsgranskning har inte angetts

en: Preview post type not provided
sv: Inläggstyp för förhandsgranskning har inte angetts

en: Previous
sv: Föregående

en: Private
sv: Privat

en: Published
sv: Publicerad

en: Readonly?
sv: Skrivskyddat?

en: Redirect delay (in seconds)
sv: Fördröjning av omdirigering (i sekunder)

en: Redirect delay for:
sv: Fördröjning av omdirigering för:

en: Redirect to Post ID:
sv: Omdirigera till inlägg-ID:

en: Refresh Complete
sv: Uppdaterat

en: Refresh page after deletion
sv: Uppdatera sida efter borttagning

en: Registration Date
sv: Registreringsdatum

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove option
sv: Ta bort alternativ

en: Remove taxonomy term
sv: Ta bort taxonomiterm

en: Remove term
sv: Ta bort term

en: Remove this field as a CRED field type
sv: Ta bort detta fält som en CRED fälttyp

en: Repeat Password
sv: Upprepa lösenord

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Required field message
sv: Meddelande för obligatoriskt fält

en: Required?
sv: Obligatorisk?

en: Reset Password Link
sv: Länk för att återställa lösenord

en: Resize
sv: Storleksändra

en: Restore Previous Value
sv: Återställ föregående värde

en: Retry Upload
sv: Försök ladda upp igen

en: Revert to default editor
sv: Återställ till standardredigerare

en: Role
sv: Roll

en: Saturday
sv: Lördag

en: Save
sv: Spara

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

en: Save Post Form
sv: Spara inläggsformulär

en: Save User Form
sv: Spara användarformulär

en: Saved
sv: Sparad

en: Saving...
sv: Sparar...

en: Scaffold Help
sv: Hjälp för Scaffold

en: Search
sv: Sök

en: Search CRED Post Forms
sv: Sök efter CRED-inläggsformulär

en: Search CRED User Forms
sv: Sök CRED-användarformulär

en: Secret Key
sv: Hemlig nyckel

en: Select
sv: Välj

en: Select %s
sv: Välj %s

en: Select Post Type
sv: Välj inläggstyp

en: Select all
sv: Välj alla

en: Select allowed HTML tags
sv: Välj tillåtna HTML-taggar

en: Select allowed User Role
sv: Välj tillåten användarroll

en: Select date
sv: Välj datum

en: Select field..
sv: Välj fält..

en: Select post
sv: Välj inlägg

en: Select post form
sv: Välj inläggsformulär

en: Select text
sv: Välj text

en: Select the status of content created by this form:
sv: Välj innehållsstatus som skapats av detta formulär:

en: Select user
sv: Välj användare

en: Select user form
sv: Välj användarformulär

en: Selected
sv: Vald

en: Send a test email
sv: Skicka ett testmejl

en: Send a test notification to:
sv: Skicka en testavisering till:

en: Send notification to Author
sv: Skicka avisering till författare

en: Send notification to a WordPress user specified in a form field:
sv: Skicka avisering till en WordPress-användare angiven i ett formulärfält:

en: Send notification to a WordPress user:
sv: Skicka avisering till en WordPress-användare:

en: Send notification to a specific email address:
sv: Skicka avisering till en särskild e-postadress:

en: Send notification to an email specified in a form field:
sv: Skicka avisering till en e-postadress angiven i ett formulärfält:

en: Send now
sv: Skicka nu

en: Set %s Featured Image
sv: Ställ in %s huvudbild

en: Set Field Type
sv: Ställ in fälttyp

en: Set Field type \"%s\"
sv: Ställ in fälttyp \"%s\"

en: Set From details
sv: Ange Från-detaljer

en: Set field type
sv: Ange fälttyp

en: Set the %s Parent
sv: Ställ in %s överordnade

en: Set the parent according to the currently displayed content
sv: Stäl in överordnad i förhållande till det aktuella innehåll som visas

en: Set the title for this new form.
sv: Ange titeln för det här nya formuläret.

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings saved.
sv: Inställningar har sparats.

en: Show Hidden Fields
sv: Visa dolda fält

en: Show advanced options
sv: Visa avancerade alternativ

en: Show captcha button
sv: Knapp för visa captcha

en: Show/Hide Effect:
sv: Visa/dölj effekt:

en: Sign Up to use reCAPTCHA API
sv: Registrera dig för att använda reCAPTCHA API

en: Single Line
sv: Enkelrad

en: Site Key
sv: Platsnyckel

en: Slide
sv: Glid

en: Standard Post Fields
sv: Standard inläggsfält

en: Standard User Fields
sv: Standardanvändarfält

en: Status of content created or edited by this form:
sv: Status för innehåll som skapats eller redigerats genom detta formulär:

en: Styling
sv: Formgivning

en: Subject Codes (click to insert)
sv: Ämneskoder (klicka för att infoga)

en: Subject of emails:
sv: Ämne på e-post:

en: Submit
sv: Skicka

en: Sunday
sv: Söndag

en: Support forum
sv: Support-forum

en: Syntax Highlight Off
sv: Markering av syntax-koder avslagen

en: Syntax Highlight On
sv: Markering av syntax-koder påslagen

en: Taxonomies
sv: Taxonomier

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Taxonomy View
sv: Taxonomivisning

en: Taxonomy hide popular message
sv: Meddelande för dölja populäraste taxonomi

en: Taxonomy show popular message
sv: Meddelande för visa populäraste taxonomi

en: Template
sv: Mall

en: The Simple XML library is missing.
sv: Simple XML-biblioteket saknas

en: The XML file (%s) could not be read.
sv: Kunde inte läsa XML-filen (%s).

en: The XML file does not contain valid Post Forms.
sv: XML-filen innehåller inga giltiga inläggsformulär.

en: The XML file does not contain valid User Forms.
sv: XML-filen innehåller inte giltiga användarformulär.

en: The following HTML tags are allowed:
sv: Följande HTML-taggar är tillåtna:

en: The form includes the parent selector
sv: Formuläret inkluderar väljaren för överordnad

en: The form was saved, but some settings are not complete, please review the alert icons below
sv: Formuläret har sparats men några inställningar är inte kompletta. Förhandsgranska varningsikonerna nedan

en: The post was not saved because of the following %NN problems:
sv: Inlägget sparades inte p.g.a. följande %NN-problem:

en: The post was not saved because of the following problem:
sv: Inlägget sparades inte p.g.a. följande problem:

en: The user was not saved because of the following %NN problems:
sv: Användaren sparades inte p.g.a. följande %NN-problem:

en: The user was not saved because of the following problem:
sv: Användaren sparades inte p.g.a. följande problem:

en: There is a problem with %s field. Please check CRED form.
sv: Det är ett problem med %s fält. Kontrollera CRED-formuläret.

en: There was a problem with your submission!<br>Possible causes may be that the submission has taken too long, or it represents a duplicate request.<br>Please try again.
sv: Det uppstod ett problem med ditt bidrag!<br>Möjliga orsaker kan vara att det tog för lång tid för dig att skicka det eller att det har skickats två gånger.<br>Försök igen.

en: There was an error uploading your files
sv: Ett fel uppstod då dina filer skulle laddas upp.

en: This Form will be accessible to everyone, including guest (not logged in). They will be able to submit/edit content using this form.<br>To control who can use the form, please install %s
sv: Detta formulä kommer att vara tillgängligt för alla, inklusive gäster (ej inloggade). De kommer att kunna skicka/redigera innehåll med hjälp av detta formulär.<br>För att styra vem som kan använda detta formulär, installera %s

en: This Form will be accessible to everyone, including guest (not logged in). They will be able to submit/edit content using this form.<br>To control who can use the form, please install %s.
sv: Detta formulär kommer att vara tillgängligt för alla, inklusive gäster (ej inloggade). De kommer att kunna skicka/redigera innehåll med hjälp av detta formulär.<br>För att styra vem som kan använda formuläret, installera %s.

en: This auto-generator includes inputs for all the fields that belong to the form's content type.
sv: Denna autogenerator inkluderar inmatning för alla fält som tillhör formulärets innehållstyp.

en: This auto-generator includes inputs for all the fields that belong to the form's user role.
sv: Denna autogenerator inkluderar inmatning för alla fält som tillhör formulärets användarroll.

en: This field is locked for editing because WPML will copy its value from the original language.
sv: Detta fält är låst för redigering eftersom WPML kommer att kopiera värdet från originalspråket.

en: This field is required
sv: Detta fält är obligatoriskt

en: This form
sv: Detta formulär

en: This form creates posts of post type \"%s\".
sv: Detta formulär skapar inlägg av inläggstypen \"%s\".

en: This form creates users.
sv: Detta formulär skapar användare.

en: This form edits posts of post type \"%s\".
sv: Detta formulär redigerar inlägg av inläggstypen \"%s\".

en: This form edits users.
sv: Detta formulär redigerar användare.

en: This form will auto-generate the password for the new user.<br>In order for the user to receive the password, you need to create a notification which will include that password.<br>%s
sv: Detta formulärkommer att autogenerera lösenordet för den nya användaren.<br>För att användaren ska få lösenordet måset du skapa en avisering som inkluderar detta lösenord.<br>%s

en: This form will:
sv: Detta formulär ska:

en: This notification is not setup properly because some settings are not complete. Please review and select values.
sv: Denna avisering har inte ställts in korrekt eftersom några inställningar inte är kompletta. Granska och välj värden.

en: This post type is incompatible with the selected form
sv: Denna inläggstyp är inte kompatibel med det valda formuläret

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Tip:
sv: Tips:

en: Title
sv: Titel

en: Title of %s (default)
sv: Titel på %s (standard)

en: Title of New Form
sv: Titel på nytt formulär

en: Title should contain only letters, numbers and underscores/dashes
sv: Rubriken får bara innehålla bokstäver, siffror och understreck/bindestreck

en: To control who can see and use this form, go to %s.
sv: För att styra vem som kan se och använda detta formulär, gå till %s.

en: To control who can see and use this form, go to the %s
sv: För att styra vem som kan se och använda detta formulär, gå till %s

en: To:
sv: Till:

en: Translatable string
sv: Översättningsbar sträng

en: Trash post
sv: Kasta inlägg

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Type
sv: Typ

en: Type not set or unknown.
sv: Type har inte ställts in eller är okänd.

en: Type some characters from title of the page and a suggestion popup will appear..
sv: Skriv några tecken från rubriken på sidan så kommer en popup med förslag att visas..

en: Type some characters..
sv: Skriv några tecken...

en: Types fields
sv: Typfält

en: Unable to open zip file
sv: Kunde inte öppna komprimerad fil

en: Unknown Parent Type
sv: Okänd överordnad Type

en: Unknown post type.
sv: Okänd inläggstyp.

en: Update
sv: Uppdatera

en: Upload Error: Invalid NONCE
sv: Uppladdningsfel: Ogiltig NONCE

en: Upload error or file not valid
sv: Uppladdningsfel eller ogiltig fil

en: Upload failed message
sv: Meddelande för misslyckad uppladdning

en: Use a Shortcode
sv: Använd en snabbkod

en: Use a shortcode instead of options
sv: Använd en snabbkod istället för alternativ

en: Use bootstrap in CRED Forms
sv: Använd bootstrap i CRED-formulär

en: Use my Custom Expression
sv: Använd mitt anpassade uttryck

en: User
sv: Användare

en: User Email
sv: Användarens e-post

en: User Embedded CRED
sv: Användareinbäddad CRED

en: User Field
sv: Användarfält

en: User Fields (click to insert)
sv: Användarfält (klicka för att infoga)

en: User Form (required)
sv: Användarformulär (obligatoriskt)

en: User Form Container
sv: Behållare för användarformulär

en: User Form [%s] does not exist
sv: Användarformuläret [%s] finns inte

en: User Forms
sv: Användarformulär

en: User Forms Front-end Access Group
sv: Besökssidåtkomstgrupp för användarformulär

en: User Guides
sv: Användarvägledningar

en: User ID
sv: Användar-ID

en: User Login
sv: Användarinloggning

en: User Nickname
sv: Användarens smeknamn

en: User Password
sv: Användarens lösenord

en: User Spam Status
sv: Status för användarspam

en: User Status
sv: Användarstatus

en: User Username
sv: Användarens användarnamn

en: User View
sv: Användarvisning

en: User basic data
sv: Grunddata för användare

en: User does not exist
sv: Användaren finns inte

en: User fields
sv: Användarfält

en: User not saved message (one problem)
sv: Användare ej sparad-meddelande (ett problem)

en: User not saved message (several problems)
sv: Användare ej sparad-meddelande (flera problem)

en: User saved Message
sv: Användare sparad-meddelande

en: Username
sv: Användarnamn

en: Validate Format
sv: Validera format

en: Validation
sv: Validering

en: Validation text
sv: Valideringstext

en: Value
sv: Värde

en: Value to store when<br>checked:
sv: Värde att spara efter<br>kontroll:

en: Value:
sv: Värde:

en: View
sv: Visa

en: View CRED Post Form
sv: Visa CRED-inläggsformulär

en: View CRED User Form
sv: Visa CRED-användarformulär

en: Website
sv: Webbplats

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: What to delete
sv: Vad som ska tas bort

en: What to edit
sv: Vad som ska ändras

en: When custom fields are modified
sv: När anpassade fält ändras

en: When options for a generic field need to be generated dynamically, a shortcode can be used to generate the field options on the fly. Any shortcode which will generate a valid JSON format of options can be used.
sv: När alternativ för ett generiskt fält måste skapas dynamiskt kan en snabbkod användas för att generera fältalternativ i farten. Alla snabbkoder som genererar ett giltigt JSON-alternativformat kan användas.

en: When post status changes to:
sv: När inläggsstatus ändras till:

en: When submitting the form
sv: När formuläret skickas

en: When to send this notification:
sv: När denna avisering ska skickas:

en: Where to send this notification:
sv: Var denna avisering ska skickas:

en: Wrong or missing ID.
sv: Felaktigt eller saknat ID.

en: Yes
sv: Ja

en: You are not allowed to edit this item.
sv: Du har inte rättighet att ändra det här objektet.

en: You attempted to edit a CRED that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
sv: Du försökte redigera en CRED som inte finns. Den kanske har tagits bort?

en: You attempted to edit a View that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
sv: Du försökte att redigera en View som inte existerar. Den kanske har tagits bort?

en: You attempted to edit an item that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
sv: Du försökte att ändra ett objekt som inte finns. Det kanske har tagits bort?

en: You can enter additional recipients as:<br />email<br />name &lt;email&gt;<br />to/cc/bcc: name &lt;email&gt;<br /><br />If no recipient type is specified, the recipient will be added as 'to'.<br />Separate multiple recipients with commas.
sv: Du kan ange ytterligare mottagare som:<br />e-post<br />name &lt;e-post&gt;<br />till/cc/bcc: namn &lt;e-post&gt;<br /><br />Om ingen mottagartyp anges läggs mottagaren till som 'till'.<br />Separera flera mottagare med kommatecken.

en: You can manage non-Toolset Post Fields by setting field type and assign field attributes. Then you can use them in CRED forms.
sv: Du kan hantera inläggsfält utan Toolset genom att ange fälttyp och tilldela fältattribut. Du kan sedan använda dessa i CRED-formulär.

en: You can manage non-Toolset User Fields by setting field type and assign field attributes. Then you can use them in CRED forms.
sv: Du kan hantera användarfält utan Toolset genom att ange fälttyp och tilldela fältattribut. Du kan sedan använda dessa i CRED-formulär.

en: You can only use an image file here
sv: Du kan endast använda en bildfil här

en: You can select multiple recipients for email notifications. Select the check-boxes for different recipient types and their target type (to/cc/bcc).
sv: Du kan välja flera mottagare för e-postaviseringar. Markera rutorna för olika mottagartyper och deras måltyp (till/cc/bcc).

en: You can set extra options for this field
sv: Du kan ställa in extra alternativ för detta fält

en: You can set extra width and height validation for this field (leave blank to disable)
sv: Du kan ställa in extra validering av bredd och höjd för det här fältet (lämna tomt för att inaktivera)

en: You can upload an exported .zip or .xml file from your computer:
sv: Du kan ladda upp en exporterad .zip- eller .xml-file från din dator:

en: You can&#8217;t edit this item because it is in the Trash. Please restore it and try again.
sv: Du kan inte ändra detta objekt eftersom det ligger i papperskorgen. Återställ det och försök igen.

en: You can't edit this CRED because it is in the Trash. Please restore it and try again.
sv: Du kan inte ändra denna CRED eftersom den ligger i papperskorgen. Återställ den och försök igen.

en: You do not have permissions for that.
sv: Du har inte behörighet till detta.

en: You have to enable popup windows in order for Preview to work!
sv: Du måste aktivera popup-fönster för att förhandsgranskning ska fungera!

en: You must define a regular expression for Wpcf_Cake_Validation::custom()
sv: Du måste definiera ett fast uttryck för Wpcf_Cake_Validation::custom()

en: You must define the $operator parameter for Wpcf_Cake_Validation::comparison()
sv: Du måste definiera $operatörsparameter för Wpcf_Cake_Validation::comparison()

en: You must select a Form Action for the form
sv: Du måste välja en formulärsåtgärd för formuläret

en: You must select a Post Status for the form
sv: Du måste välja en inläggsstatus för formuläret

en: You must select a Post Type for the form
sv: Du måste välja en inläggstyp för formuläret

en: You must select the Form Type for the form
sv: Du måste välja typ av formulär

en: You need to add fields to trigger notifications.
sv: Du behöver lägga till fält för att utlösa aviseringar.

en: You selected to 'Enable registration on the Checkout' in WooCommerce.<br>This means that WooCommerce will automatically create users when paying.<br>You are also using CRED to create new users, so for each registration, your site will have two users.<br>To avoid this, go to the %s and disable 'Enable registration on the Checkout'.
sv: Du valde att 'Aktivera registrering vid utcheckning' i WooCommerce.<br>Detta innebär att WooCommerce automatiskt kommer att skapa användare vid betalning.<br>Du använder också CRED för att skapa nya användare, så för varje registrering kommer din webbplats att få två användare.<br>För att undvika detta, gå till %s och inaktivera 'Aktivera registrering vid utcheckning'.

en: Your security credentials have expired. Please reload the page to get new ones.
sv: Dina autentiseringsuppgifter har löpt ut. Ladda om sidan för att få nya.

en: audio
sv: ljud

en: class:
sv: klass:

en: conditional output
sv: villkorlig utdata

en: delete
sv: radera

en: file
sv: fil

en: file too big
sv: Filen för stor

en: from the publish date of the post.
sv: från inläggets publiceringsdatum.

en: image
sv: bild

en: link text:
sv: Länktext:

en: more attributes:
sv: fler attribut:

en: paste shortcode
sv: Klistra in snabbkod

en: style:
sv: stil:

en: target:
sv: mål:

en: to use the Captcha field.
sv: för att använda Captcha-fältet.
