WPML_EXPORT - en to ja translation catalogue (702 entries)

en:  - everything you need to know about using CRED
ja: - CREDを使用するためのすべての情報

en:  - learn to use CRED by experimenting with fully-functional learning sites
ja: - 完全な機能を備えた学習サイトでCREDの使い方を学ぶ

en:  - online help by support staff
ja: - サポートスタッフによるオンラインヘルプ

en:  seconds.
ja:  秒。

en: %s Description
ja: %s 内容

en: %s Excerpt
ja: %s 抜粋

en: %s Name
ja: %s 名前

en: %s Parent
ja: %s 親

en: %sTo see the preview, you need to allow this page to show popups.%sHow to enable popups in your browser%s
ja: %sプレビューを見るには、このページにポップアップを表示させてください。%sブラウザでポップアップを有効にする方法%s

en: (Create a new-post form first)
ja: (最初に新規-投稿フォームを作成してください)

en: (Create a new-user form first)
ja: (最初に新規-ユーザーフォームを作成してください)

en: (Create an edit-post form first)
ja: (最初に編集-投稿フォームを作成してください)

en: (Create an edit-user form first)
ja: (最初に編集-ユーザーフォームを作成してください)

en: - - Select page - -
ja: - - ページ選択 - -

en: - select -
ja: - 選択 -

en: -- Choose email field --
ja: -- Eメールフィールドを選択する --

en: -- Choose user --
ja: -- ユーザーを選択する --

en: -- Choose user id field --
ja: -- ユーザーIDフィールドを選択 --

en: -- Lastname field --
ja: -- 姓フィールド --

en: -- Name field --
ja: -- ネームフィールド --

en: -- Parent --
ja: -- 親 --

en: -- Select Post Type --
ja: --  Post Typeを選択 --

en: -- Select action --
ja: -- アクションを選択 --

en: -- Select role --
ja: -- 役割選択 --

en: -- Select status --
ja: -- ステータス選択 --

en: -- none --
ja: -- なし --

en: --- not set ---
ja: --- 未設定 ---

en: AJAX submission
ja: AJAX 送信

en: Access Control
ja: Control にアクセスする

en: Access Settings
ja: Access設定

en: Actions
ja: 操作

en: Add
ja: 追加

en: Add Another
ja: もう一つ追加する

en: Add Generic Fields
ja: 一般欄を追加する

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add New CRED Post Form
ja: 新規のCRED Post Formを追加する

en: Add New CRED User Form
ja: 新規のCRED User Formを追加する

en: Add Post Fields
ja: 投稿欄を追加する

en: Add User Fields
ja: User Fieldsを追加

en: Add condition by field
ja: フィールドにより条件を追加する

en: Add new content
ja: 新規コンテンツを追加

en: Add new notification
ja: 新規通知を追加

en: Add new taxonomy message
ja: 新規タクソノミーメッセージを追加する

en: Add notifications to automatically send email after submitting this form.
ja: このフォームの送信後に、自動的に電子メールを送信するように通知を追加する。

en: Add option
ja: オプション追加

en: Add taxonomy term
ja: タクソノミータームを追加

en: Add term
ja: タームを追加する

en: Additional Options:
ja: その他のオプション：

en: Additional Recipients:
ja: 追加の受信者：

en: Additional field conditions:
ja: 追加のフィールド条件：

en: Additional notification recipients
ja: 追加の通知受信者

en: Adds Image Captcha to your forms to prevent automatic submision by bots
ja: ボットによる自動送信を防止するために、フォームに画像キャプチャを追加する

en: Administrator Role not found! CRED Users capabilities will not work
ja: Administrator Roleが見つかりません！CRED Users 能力が機能しません

en: Administrator Role not found! CRED capabilities will not work
ja: 管理者役割が見つかりません! CRED 能力は動作しません

en: After inserting it, you can style and edit the form content using the editor.
ja: 挿入後、エディタを使用してフォームコンテンツをスタイリングおよび編集できるようになります。

en: After user submits this form:
ja: ユーザーによるこのフォームの使用後：

en: After visitors submit this form:
ja: 閲覧者によるこのフォームの提出後：

en: All
ja: 全て

en: All are true
ja: 全て真実である

en: All changes saved
ja: 全ての変更が保存されました

en: All forms
ja: 全てのフォーム

en: Allow Media Insert button in Post Content Rich Text Editor
ja: 投稿コンテンツリッチテキストエディタでメディアインサートボタンを有効にする

en: An error occurred please try again
ja: エラーが発生しました。再試行してください

en: Any is true
ja: いずれかが真実である

en: Apply
ja: 適用する

en: April
ja: 四月

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Are you sure that you want to delete the selected forms?
ja: 本当にこの選択されたフォームを削除しますか？

en: Are you sure that you want to delete the selected user forms?
ja: 本当に選択したユーザーフォームを削除しますか？

en: Are you sure that you want to delete this form?
ja: 本当にこのフォームを削除しますか？

en: Are you sure that you want to delete this user form?
ja: 本当にこのユーザーフォームを削除しますか？

en: Are you sure to delete this file ?
ja: 本当にこのファイルを削除しますか？

en: Are you sure you want to delete this form?
ja: 本当にこのフォームを削除しますか？

en: Are you sure you want to delete this post?
ja: この投稿を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to remove this notification?
ja: 本当にこの通知を削除しますか？

en: Ascending
ja: 上行

en: Audio
ja: オーディオ

en: August
ja: 八月

en: Auto-Generate Form
ja: フォームを自動生成する

en: Auto-Generate User Form
ja: User Formを自動生成

en: Auto-generate Form Content
ja: Form Contentを自動生成する

en: Autogenerate Nickname
ja: Nicknameを自動生成する

en: Autogenerate Password
ja: Passwordを自動生成する

en: Autogenerate Username
ja: Usernameを自動生成する

en: Basic
ja: ベーシック

en: Blue
ja: ブルー

en: Body Codes (click to insert)
ja: 本文コード (クリックして挿入)

en: Body content is required
ja: 本文が必要です

en: Body of emails
ja: メール本文

en: Build Form
ja: フォームを構築する

en: Build the form using HTML and CRED shortcodes. Click on the <strong>Auto-Generate Form</strong> button to create the form with default fields. Use the <strong>Add User/Post Fields</strong> button to add fields that belong to this post type, or <strong>Add Generic Fields</strong> to add any other inputs.
ja: HTMLとCREDショートコードを使用してフォームを作成します。デフォルトフィールド付きフォームを作成するには<strong>Auto-Generate Form</strong>ボタンをクリックしてください。投稿タイプに関連するフィールドを追加するには<strong>User/Post Fieldsを追加する</strong>、他のインプットを追加するには<strong> Generic Fieldsを追加する</strong>をご使用ください。

en: Bulk Actions
ja: 一括操作

en: Buttons
ja: ボタン

en: CRED Conditional Expressions
ja: CRED 条件式

en: CRED Field Type
ja: CREDフィールドタイプ

en: CRED Forms
ja: CREDフォーム

en: CRED Frontend Access
ja: CRED フロントエンドアクセス

en: CRED Help
ja: CREDヘルプ

en: CRED elements in this Module
ja: このモジュール内のCRED要素

en: CRED filters the content that is submitted by a form.
ja: CRED フォームにより送信されたコンテンツをフィルターします

en: CRED import summary :
ja: CRED インポートサマリー:

en: CSS Class:
ja: CSSクラス:

en: CSS editor
ja: CSS エディター

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cheatin&#8217; uh?
ja: ズルですね？

en: Check Documentation for details and examples
ja: 詳細と例についてはドキュメンテーションを確認してください

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Checkbox should have a value other than blank!
ja: チェックボックスは空白ではなく値が必要です！

en: Checkboxes
ja: チェックボックス

en: Checked
ja: チェック済み

en: Checked by default
ja: デフォルトでチェック

en: Child Form Page
ja: 子フォームページ

en: Choose a specific parent
ja: 特定の親を選択してください

en: Choose the type of content this form will create or modify:
ja: このフォームが作成または変更するコンテンツのタイプを選択する：

en: Choose which form to insert
ja: 挿入するフォームを選択する

en: Clear
ja: クリア

en: Click to insert the specified shortcode
ja: クリックして指定されたショートコードを挿入する

en: Click to refresh (if settings changed)
ja: クリックして更新する（設定が変更されている場合）

en: Click to toggle
ja: クリックして切替え

en: Clone
ja: クローンを作成する

en: Close
ja: 閉じる

en: Colorpicker
ja: カラーピッカー

en: Conditional Group
ja: 条件付きグループ

en: Conditional expression includes illegal characters
ja: 条件式に違法文字が含まれています

en: Connect
ja: 接続

en: Content
ja: コンテンツ

en: Content Filter
ja: 現在のフィルター

en: Content Template
ja: コンテンツテンプレート

en: Content of %s (default)
ja: %sのコンテンツ (既定値)

en: Correct conditional expression has not been found
ja: 正しい条件式が見つかりません

en: Could not read the import file.
ja: インポートファイルを読み取れませんでした。

en: Create Child Post Link
ja: Child Post Linkを作成

en: Create new forms using the CRED Wizard
ja: CRED ウィザードを使用して新規フォームを作成する

en: Create new user
ja: 新規ユーザーを作成

en: Create user
ja: ユーザーを作成する

en: Creating and displaying a CRED form
ja: CREDフォームの作成と表示

en: Current Window
ja: 現在のウィンドウ

en: Current page
ja: 現在のページ

en: Custom Fields Imported
ja: カスタムフィールドがインポートされました

en: Custom field deleted.
ja: Custom fieldが削除されました。

en: Custom field updated.
ja: Custom fieldが更新されました。

en: Date
ja: 日付

en: Date/Time
ja: 日付/時刻

en: Debug information
ja: デバグ情報

en: December
ja: 十二月

en: Default
ja: 初期設定

en: Default Skypename<br>(default field value):
ja: 初期設定 Skypename<br>(初期設定フィールド値):

en: Default URL<br>(default field value):
ja: 初期設定 URL<br>(初期設定フィールド値):

en: Default email<br>(default field value):
ja: 初期設定メール<br>(初期設定フィールド値):

en: Default phone<br>(default field value):
ja: 初期設定電話番号<br>(初期設定フィールド値):

en: Default value:
ja: デフォルト値：

en: Delete
ja: 削除

en: Delete %s
ja: %sを削除する

en: Delete Others Posts using CRED
ja: CREDを使用して他の投稿を削除する

en: Delete Own Posts using CRED
ja: CREDを使用して自分の投稿を削除する

en: Delete Post Link
ja: Post Linkを削除

en: Delete action
ja: 操作を削除する

en: Delete another post (post ID)
ja: その他の投稿 (投稿ID)を削除する

en: Delete current post (in Loop)
ja: 現在の投稿（ループ）を削除する

en: Delete forms not included in the import
ja: インポートに含まれないフォームを削除する

en: Delete post
ja: 投稿を削除する

en: Deleting..
ja: 削除中…

en: Descending
ja: 下行

en: Description
ja: 内容

en: Disabled
ja: 無効済み

en: Discover WP
ja: WPを発見する

en: Display Name
ja: 表示名

en: Display a confirmation message after deleting:
ja: 削除後に確認メッセージを表示する：

en: Display a confirmation message before deleting:
ja: 次を削除する前に確認メッセージを表示する：

en: Display a message instead of the form...
ja: フォームの代わりにメッセージを表示する...

en: Display the post
ja: 投稿を表示する

en: Do not have reCAPTCHA API Keys?
ja: reCAPTCHA API キーをお持ちではありませんか？

en: Do not have reCAPTCHA API Keys? %sSign Up to use reCAPTCHA API%s
ja: reCAPTCHA APIキーをお持ちですか? %sreCAPTCHA APIを使用するにはご登録ください%s

en: Do not load CRED style sheets on front-end
ja: フロントエンドにCREDスタイルシートを読み込まない

en: Do you want to go to the home page?
ja: ホームページに移動しますか？

en: Documentation and Support
ja: ドキュメンテーションとサポート

en: Don't show this message again
ja: このメッセージを再度表示しない

en: Draft
ja: 下書き

en: E-mail Notifications
ja: メール通知

en: Edit
ja: 編集

en: Edit CRED Post Form
ja: CRED Post Formを編集する

en: Edit CRED User Form
ja: CRED User Formを編集する

en: Edit Post Form
ja: Post Formを編集

en: Edit Skype button
ja: Skypeボタンを編集

en: Edit User Form
ja: User Formを編集

en: Edit another post
ja: 別の投稿を編集する

en: Edit another user
ja: 他のユーザーを編集

en: Edit current logged in user
ja: 現在ログイン中のユーザーを編集

en: Edit current post (in Loop)
ja: 現在の投稿を編集する（ループ）

en: Edit existing content
ja: 既存コンテンツを編集

en: Edit existing user
ja: 既存ユーザーを編集

en: Edit field settings
ja: フィールド設定を編集する

en: Edit form link can not be displayed (post type mismatch).
ja: 表示できないフォームリンクを編集 (投稿タイプミスマッチ)。

en: Edit skype button
ja: Skypeボタンを編集する

en: Edit user
ja: ユーザーを編集する

en: Email
ja: メール

en: Email (leave blank for default):
ja: メール (初期設定は空白):

en: Embedded CRED
ja: エンベデッドCRED

en: Embedded Media
ja: エンベデットメディア

en: Enable Syntax Highlight
ja: シンタックスハイライトを有効にする

en: Enable Syntax Highlight for CRED Forms
ja: CRED Forms用のSyntax Highlightを有効にする

en: Enter an email address
ja: メールアドレスを入力してください

en: Enter the message to display instead of the form. You can use HTML and shortcodes. (but no CRED Forms)
ja: フォームの代わりに表示するメッセージを入力してください。HTMLとショートコードを使用できます。（CRED Formsは使用できません）

en: Enter the message to display instead of the form. You can use HTML and shortcodes. (but no CRED User Forms)
ja: フォームの代わりに表示するメッセージを入力してください。HTMLとショートコードを使用できます（CRED User Forms）は使用できません

en: Enter title here
ja: ここにタイトルを入力してください

en: Enter your ReCaptcha keys at the CRED Settings page in order for ReCaptcha API to work
ja: ReCaptcha APIを有効にするためにCRED設定ページでReCaptchaキーを入力してください。

en: Enter your Skype Name
ja: Skype名を入力

en: Error during CRED Post Forms import
ja: CRED Post Formsインポート中にエラーが発生しました

en: Error during CRED User Forms import
ja: CRED User Formsインポート中のエラー

en: Error post id: check _cred_cred_prefix_post_id
ja: 投稿idエラー:check _cred_cred_prefix_post_id

en: Error while parsing the evaluate expression
ja: 数式の値を構文解析中のエラー

en: Error: Files is too big, Max upload size is
ja: エラー：ファイルが大きすぎます。アップロード最大サイズは

en: Excerpt of %s (default)
ja: %s の抜粋(既定値)

en: Exit Wizard Mode
ja: Wizard Modeを終了する

en: Export
ja: エクスポート

en: Export All Post Forms
ja: 全てのPost Formsをエクスポートする

en: Export All User Forms
ja: 全てのUser Formsをエクスポート

en: Export CRED forms
ja: CREDフォームをエクスポートする

en: Export also Custom Fields when exporting CRED Forms
ja: CRED Formsをエクスポートする時、Custom Fieldsもエクスポートする

en: Export also settings when exporting CRED Forms
ja: CREDフォームをエクスポートする時、設定もエクスポートする

en: Export settings
ja: エクスポート設定

en: Expression:
ja: 式：

en: Extra CSS Help
ja: エキストラCSSヘルプ

en: Extra Fields
ja: エキストラフィールド

en: Fade
ja: フェイド

en: Fade-Slide
ja: フェードスライド

en: Featured Image
ja: 特集された画像

en: February
ja: 二月

en: Field name contains special characters or spaces!
ja: フィールド名が特殊文字またはスペースを含みます！

en: Field name:
ja: フィールド名：

en: Fields and Views
ja: Fields とViews

en: File
ja: ファイル

en: File Error Code:
ja: ファイルエラーコード：

en: File Type Error
ja: ファイルタイプエラー

en: File is too big
ja: ファイルが大きすぎます

en: Finish
ja: 終了

en: First Name
ja: 名

en: For retrieving debug information if asked by a support person, use the <a href=\"%s\">debug information</a> page.
ja: サポートにデバグ情報を質問される場合、<a href=\"%s\">デバグ情報</a> ページをご使用ください。

en: Form (required)
ja: フォーム（必須）

en: Form Container
ja: フォームコンテナ

en: Form Content
ja: フォームコンテンツ

en: Form Data
ja: フォームデータ

en: Form Fields
ja: フォームフィールド

en: Form Messages
ja: フォームメッセージ

en: Form Messages Container
ja: フォームメッセージコンテナ

en: Form Name
ja: フォーム名

en: Form Preview Mode
ja: フォームプレビューモード

en: Form Settings Help
ja: フォーム設定ヘルプ

en: Form Submit
ja: フォーム送信

en: Form Submit Button
ja: フォーム提出ボタン

en: Form Type or Post Type is not set!
ja: フォームタイプまたは投稿タイプが設定されていません!

en: Form User Fields not set!
ja: Form User Fieldsが設定されていません！

en: Form data saving has been disabled
ja: フォームデータ保存が無効です。

en: Form does not exist!
ja: フォームが存在しません！

en: Form preview does not exist. Try saving your form first
ja: フォームのプレビューは存在しません。最初にフォームを保存してみてください。

en: Form type and post type do not match
ja: フォームタイプと投稿タイプが一致しません

en: Forms
ja: フォーム

en: Forms added
ja: フォーム追加済み

en: Forms overwritten
ja: フォーム上書き

en: Friday
ja: 金曜日

en: General Settings Updated
ja: 一般設定が更新されました

en: Generic Error in deleting file
ja: ファイル削除の一般エラー

en: Generic Field
ja: 汎用フィールド

en: Generic Fields (click to insert)
ja: 汎用フィールド(クリックして挿入する）

en: Generic Fields Help
ja: 汎用フィールドのヘルプ

en: Generic field type
ja: 一般フィールドタイプ

en: Get and Enter your API keys
ja: APIキーを取得して入力する

en: Get more details in the <a href=\"%1$s\" title=\"%2$s\">documentation page</a>.
ja: <a href=\"%1$s\" title=\"%2$s\">ドキュメンテーションページ</a>で詳細を読む。

en: Go to a page...
ja: 次のページに移動する…

en: Go to the first page
ja: 最初のページに移動

en: Go to the last page
ja: 最後のページに移動

en: Go to the next page
ja: 次のページに移動

en: Go to the previous page
ja: 前のページに移動

en: Got it! Don't show this message again
ja: わかりました！このメッセージは次回から表示しないでください

en: Grid
ja: グリッド

en: HTML attributes for child content link (advanced)
ja: 子コンテンツリンク用のHTML属性(詳細）

en: HTML attributes for delete link
ja: リンク削除のHTML属性

en: HTML attributes for delete link (advanced)
ja: 削除リンクのHTML属性(詳細）

en: HTML attributes for edit link (advanced)
ja: 編集リンクのHTML属性(詳細）

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hidden
ja: 非表示

en: Hide advanced options
ja: 詳細オプションを非表示する

en: Hide comments when displaying this form
ja: このフォームを表示するときに、コメントを非表示にする

en: Hour
ja: 時間

en: How do you want to set the parent in child form?
ja: 子フォームでどのように親を設定しますか？

en: How to add Forms to your site
ja: あなたのサイトにフォームを追加する方法

en: How to create notifications for sending passwords
ja: パスワード通知の作成方法

en: How to disable caching for content with forms
ja: フォームでコンテンツのキャッシュを無効にする方法

en: How to display the form
ja: どのようにフォームを表示しますか

en: How to display the user form
ja: ユーザーフォームの表示方法

en: If autogenerate username and/or password is set in CRED User Form settings the following Email will be autogenerated.
ja: CRED User Form 設定でユーザーネームとパスワードの自動生成が設定される場合、次のメールが自動生成されます。

en: If you are willing to use reCAPTCHA to protect your CRED Forms against bots' entries please provide public and private keys for reCAPTCHA API:
ja: botsのエントリーからCRED Formsを保護するためにreCAPTCHAを使用する場合、reCAPTCHA APIの公開およびプライベートキーを提供してください：

en: Image
ja: 画像

en: Images
ja: 画像

en: Import
ja: インポート

en: Import CRED Post Forms
ja: CRED Post Formsをインポートする

en: Import CRED User Forms
ja: CRED User Formsをインポートする

en: Import and Overwrite CRED Custom Fields
ja: インポートし、CREDカスタムフィールドを上書きする

en: Import and Overwrite CRED Settings
ja: インポートしてCRED設定を上書きする

en: In order to display the post, post status must be set to Publish
ja: 投稿を表示するためには、投稿ステータスが公開に設定されている必要があります

en: Include WPML localization
ja: WPMLローカライゼーションを含む

en: Include reCaptcha field
ja: reCaptchaフィールドを含める

en: Include this field in Scaffold
ja: このフィールドをスキャフォールドに含める

en: Input format: %s
ja: 入力書式: %s

en: Insert
ja: 挿入

en: Insert Body Codes
ja: 本文コードを挿入する

en: Insert Forms
ja: フォームを挿入する

en: Insert Subject Codes
ja: 件名コードを挿入する

en: Insert a link to edit
ja: リンクを挿入して編集する

en: Insert shortcode
ja: ショートコード挿入

en: Insert the form itself
ja: フォーム自体を挿入する

en: Insert the user form itself
ja: ユーザーフォーム自体を挿入する

en: Integer
ja: 整数

en: Invalid Form Submission (maybe a file has a size greater than allowed)
ja: 無効なフォーム送信 (許可されるサイズを超えたファイルの送信など)

en: Invalid URL message
ja: 無効なURLのメッセージ

en: Invalid captcha message
ja: 無効なキャプチャのメッセージ

en: Invalid date message
ja: 無効な日付のメッセージ

en: Invalid email message
ja: 無効なEメールのメッセージ

en: Invalid file type message
ja: 無効なファイルタイプのメッセージ

en: Invalid hidden field value message
ja: 無効な非表示フィールド値のメッセージ

en: Invalid image height message
ja: 無効な画像の高さのメッセージ

en: Invalid image message
ja: 無効な画像のメッセージ

en: Invalid image width message
ja: 無効な画像幅のメッセージ

en: Invalid numeric field message
ja: 無効な数値フィールドのメッセージ

en: Invalid submission message
ja: 無効な提出メッセージ

en: Invalid user
ja: 無効なユーザー

en: Item %s could not be saved
ja: アイテム%s が保存できませんでした

en: JS editor
ja: JS エディター

en: January
ja: 一月

en: July
ja: 七月

en: June
ja: 六月

en: Keep displaying this form
ja: このフォームを続けて表示する

en: Keep original status
ja: 元のステータスのままにする

en: Label:
ja: ラベル:

en: Labels
ja: ラベル

en: Last Name
ja: 姓

en: Mail failed to be sent
ja: メール送信に失敗しました

en: Mail sent succesfully
ja: メール送信に成功しました

en: Make a selection in the editor and auto-generator will replace it.
ja: エディターで選択すると、自動生成に取り替えられます。

en: Make a selection in the editor and the conditional group will wrap around it when inserted.
ja: エディタで選択すると、挿入時に条件付きグループがその周りに折り返されます。

en: Manage non-Toolset Post Fields
ja: non-Toolset Post Fieldsの管理

en: Manage non-Toolset Post Fields with CRED
ja: non-Toolset Post FieldsをCREDで管理

en: Manage non-Toolset User Fields
ja: non-Toolset User Fieldsを管理

en: Manage non-Toolset User Fields with CRED
ja: non-Toolset User FieldsをCREDで管理

en: March
ja: 三月

en: Max. Height
ja: 高さの上限

en: Max. Height (px)
ja: 高さの上限 (px)

en: Max. Height not numeric
ja: 高さの上限は数値ではない

en: Max. Width
ja: 幅の上限

en: Max. Width (px)
ja: 幅の上限(px)

en: Max. Width not numeric
ja: 幅の上限は数値ではない

en: May
ja: 五月

en: Media Upload will not work with form preview
ja: メディアのアップロードはフォームプレビューでは動作しません

en: Messages
ja: メッセージ

en: Minute
ja: 分

en: Missing form configuration.
ja: フォーム設定がありません。

en: Module Manager
ja: モジュールマネージャ

en: Monday
ja: 月曜日

en: Move option
ja: 移動オプション

en: Multi Select
ja: マルチ選択

en: Multiple Lines
ja: マルチライン

en: NOT FOUND
ja: 見つかりませんでした

en: Name
ja: 名前

en: Name (leave blank for default):
ja: 名前(初期設定は空白):

en: New CRED Post Form
ja: 新規のCRED Post Form

en: New CRED User Form
ja: 新規のCRED User Form

en: New Post Form
ja: 新規のPost Form

en: New User Form
ja: 新規のUser Form

en: New Window
ja: 新規ウィンドウ

en: Next
ja: 次

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: No
ja: いいえ

en: No Child Form Page specified
ja: 子フォームページが指定されていません

en: No Effect
ja: 効果なし

en: No HTML tags have been selected.
ja: HTMLタグが選択されていません。

en: No Notification given
ja: 通知は送信されていません

en: No Parent text
ja: 親テキストなし

en: No Post Forms were found.
ja: Post Formsが見つかりません

en: No User Forms were found.
ja: User Forms が見つかりません。

en: No fields were found.
ja: フィールドが見つかりませんでした。

en: No form found in Trash
ja: ゴミ箱にフォームが見つかりません

en: No form specified
ja: フォームが指定されていません

en: No forms found
ja: フォームが見つかりません

en: No name for field!
ja: フィールド名がありません！

en: No options for field!
ja: フィールドのオプションなし！

en: No post defined
ja: 投稿が定義されていません

en: No post specified
ja: 投稿が指定されていません

en: No preview form content provided
ja: フォームコンテンツのプレビューは提供されていません

en: No recipients specified
ja: 受信者が未特定です

en: No user form found in Trash
ja: Trashにユーザーフォームが見つかりません

en: No user form specified
ja: ユーザーフォームが指定されていません

en: No user forms found
ja: ユーザーフォームが見つかりません

en: No user specified
ja: ユーザーが指定されていません

en: No zip entry
ja: zip入力なし

en: Not Set
ja: 設定されていません

en: Notification Settings Help
ja: 通知設定ヘルプ

en: Notification disabled
ja: 通知が無効になりました

en: Notification e-mail subject:
ja: 通知メール件名：

en: Notification mail body:
ja: 通知メールの本文：

en: Notification mail subject:
ja: 通知メールの件名：

en: Notification name
ja: 通知名

en: Notification recipients
ja: 通知の受信者

en: Notification settings:
ja: 通知設定：

en: November
ja: 十一月

en: Number of entries (0=all)
ja: エントリ数 (0=all)

en: Numeric
ja: 数値

en: October
ja: 十月

en: Only if field value has changed
ja: フィールドの値が変更する場合のみ

en: Operator
ja: オペレーター

en: Options:
ja: オプション：

en: Order By
ja: 次の順に並べる：

en: Ordering
ja: 順序付け

en: Other
ja: その他

en: Other...
ja: その他...

en: Overwrite existing post forms
ja: 既存の投稿フォームを上書きする

en: Overwrite existing user forms
ja: 既存のユーザーフォームを上書きする

en: Page:
ja: ページ：

en: Pagination
ja: ページネーション

en: Parent Link
ja: 初回投稿リンク

en: Parent Title
ja: 初回投稿タイトル

en: Parent Window
ja: 親ウィンドウ

en: Parents
ja: 親

en: Password
ja: パスワード

en: Password fields are required
ja: パスワードフィールドが必要です

en: Password fields do not match
ja: パスワードフィールドがマッチしません

en: Pending Review
ja: レビュー待ち

en: Per Page
ja: ページあたり

en: Permission denied
ja: 許可されていません

en: Phone
ja: 電話

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Please Select..
ja: 選択してください…

en: Please Wait. You are being redirected...
ja: お待ちください。リダイレクト中です...

en: Please enter a title
ja: タイトルを入力してください

en: Please enter a valid URL address
ja: 有効なURLアドレスをご入力ください

en: Please enter a valid date
ja: 有効なデータをご入力ください

en: Please enter a valid email address
ja: 有効なメールアドレスを入力してください

en: Please enter an email address
ja: Eメールアドレスを入力してください

en: Please enter integer data
ja: 整数データを入力してください

en: Please enter numeric data
ja: 数値データをご入力ください

en: Please enter the Notification Name
ja: 通知名を入力してください

en: Please insert a valid post ID
ja: 有効な投稿 IDを入力してください

en: Please select a field
ja: フィールドを選択してください

en: Please select a form first
ja: まず、フォームを選択してください

en: Please select a post first
ja: まず、投稿を選択してください

en: Please select a shortcode first
ja: まず、ショートコードを選択してください

en: Please select a user
ja: ユーザーを選択してください

en: Please select a user id field
ja: ユーザーIDフィールドを選択してください

en: Please select an email field
ja: メールフィールドを選択してください

en: Please select recipients
ja: 受信者を選択してください

en: Please select the notification trigger event
ja: 通知トリガーイベントを選択してください

en: Please set the form Title
ja: フォームタイトルを設定してください

en: Possible spam attempt detected. The posted form data was rejected.
ja: スパムの可能性が検出されました。投稿されたフォームデータは拒否されました。

en: Post Admin Link
ja: 投稿アドミンリンク

en: Post Fields (click to insert)
ja: 投稿フィールド（クリックして挿入する）

en: Post Fields Help
ja: 投稿フィールドのヘルプ

en: Post ID
ja: 投稿ID

en: Post Link
ja: 投稿リンク

en: Post Settings Help
ja: 投稿設定ヘルプ

en: Post Title
ja: 投函タイトル

en: Post Type
ja: 投稿タイプ

en: Post Type:&nbsp;
ja: 投稿タイプ:

en: Post Types connected to this form:
ja: このフォームに接続されたPost Types：

en: Post View
ja: 投函View

en: Post delete failed
ja: 投稿削除の失敗

en: Post deleted
ja: 投函削除済

en: Post does not exist
ja: 投稿がありません

en: Post field
ja: 投稿フィールド

en: Post not saved message (one problem)
ja: 未保存のメッセージを投稿する (単独の問題)

en: Post not saved message (several problems)
ja: 未保存のメッセージを投稿する（複数の問題）

en: Post restored to revision from %s
ja: 投稿は%sからの改定に復元されました

en: Post saved Message
ja: 投稿保存メッセージ

en: Post saved.
ja: 投稿は保存されました。

en: Post updated.
ja: 投稿が更新されました。

en: Preview Changes
ja: プレビュー変更

en: Preview Form submitted
ja: フォームプレビュー提出済み

en: Preview form type not provided
ja: フォームタイプのプレビューは提供されていません

en: Preview post type not provided
ja: 投稿タイプのプレビューは提供されていません

en: Previous
ja: 前

en: Private
ja: プライベート

en: Published
ja: 公開済み

en: Readonly?
ja: 読み取り専用ですか？

en: Redirect delay (in seconds)
ja: リダイレクト遅延(秒）

en: Redirect delay for:
ja: 以下への遅れをリダイレクトする：

en: Redirect to Post ID:
ja: Post IDへリダイレクトする:

en: Refresh Complete
ja: 更新完了

en: Refresh page after deletion
ja: 削除後にページを更新する

en: Registration Date
ja: 登録日

en: Remove
ja: 削除

en: Remove option
ja: 削除オプション

en: Remove taxonomy term
ja: タクソノミータームを削除

en: Remove term
ja: タームを削除する

en: Remove this field as a CRED field type
ja: このフィールドをCREDフィールドタイプとして削除する

en: Repeat Password
ja: パスワードを繰り返してください

en: Required
ja: 必須

en: Required field message
ja: 必須フィールドメッセージ

en: Required?
ja: 必須ですか？

en: Resize
ja: リサイズ

en: Retry Upload
ja: アップロードを再試行する

en: Revert to default editor
ja: デフォルトのエディタに戻す

en: Role
ja: 役割

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Save
ja: 保存

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Save Post Form
ja: Post Formを保存

en: Saved
ja: 保存済み

en: Saving...
ja: 保存中．．．

en: Scaffold Help
ja: スキャフォールドヘルプ

en: Search
ja: 検索

en: Search CRED Post Forms
ja: CRED Post Formsを検索する

en: Search CRED User Forms
ja: CRED User Formsを検索する

en: Select
ja: 選択

en: Select %s
ja: %sを選択

en: Select Post Type
ja: 投稿タイプを選択する

en: Select all
ja: 全て選択

en: Select allowed HTML tags
ja: 許可されたHTMLタグを選択する

en: Select allowed User Role
ja: 許可されたUser Roleを選択してください

en: Select date
ja: 日付を選択

en: Select field..
ja: フィールドを選択してください...

en: Select post
ja: 投稿を選択する

en: Select post form
ja: 投稿フォームを選択してください

en: Select text
ja: テキストを選択する

en: Select the status of content created by this form:
ja: このフォームで作成されたコンテンツのステータスを選択する：

en: Select user
ja: ユーザーを選択してください

en: Select user form
ja: ユーザーフォームを選択してください

en: Selected
ja: 選択済み

en: Send a test email
ja: テストメールを送信する

en: Send a test notification to:
ja: テスト通知の送信先:

en: Send notification to Author
ja: 著者に通知を送信する

en: Send notification to a WordPress user specified in a form field:
ja: フォームフィールドに指定されたWordPressユーザーに通知を送信する：

en: Send notification to a WordPress user:
ja: WordPressユーザーに通知を送信する：

en: Send notification to a specific email address:
ja: 指定されたEールアドレスに通知を送信する：

en: Send notification to an email specified in a form field:
ja: フォームフィールドで指定されたEメールに通知を送信する：

en: Send now
ja: 今すぐ送信する

en: September
ja: 九月

en: Set %s Featured Image
ja: 特集イメージ%s を設定する

en: Set Field Type
ja: フィールドタイプを設定する

en: Set From details
ja: 送信者の詳細を設定する

en: Set field type
ja: フィールドタイプを設定する

en: Set the %s Parent
ja: %s 初回投稿を設定する

en: Set the parent according to the currently displayed content
ja: 現在表示されているコンテンツに応じて親を設定する

en: Set the title for this new form.
ja: この新規フォームのタイトルを設定する。

en: Settings
ja: 設定

en: Settings saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Show Hidden Fields
ja: 非表示フィールドを表示する

en: Show advanced options
ja: 詳細オプションを表示する

en: Show captcha button
ja: キャプチャボタンを表示する

en: Show/Hide Effect:
ja: エフェクト表示/非表示:

en: Sign Up to use reCAPTCHA API
ja: reCAPTCHA APIを使用するにはご登録ください

en: Single Line
ja: シングルライン

en: Slide
ja: スライド

en: Standard Post Fields
ja: 標準投稿フィールド

en: Standard User Fields
ja: 標準 User Fields

en: Status of content created or edited by this form:
ja: このフォームにより作成または編集されたコンテンツのステータス：

en: Styling
ja: スタイル

en: Subject Codes (click to insert)
ja: 件名コード（クリックして挿入）

en: Subject of emails:
ja: メールの標題:

en: Submit
ja: 提出

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Support forum
ja: サポートフォーラム

en: Syntax
ja: シンタックス

en: Syntax Highlight Off
ja: シンタックスハイライトOFF

en: Syntax Highlight On
ja: シンタックスハイライトON

en: Taxonomies
ja: Taxonomy

en: Taxonomy hide popular message
ja: タクソノミー人気非表示メッセージ

en: Taxonomy show popular message
ja: タクソノミー人気表示メッセージ

en: Template
ja: テンプレート

en: The Simple XML library is missing.
ja: シンプルXMLライブラリがありません。

en: The XML file (%s) could not be read.
ja: XMLファイル(%s)を読み取れませんでした。

en: The XML file does not contain valid Post Forms.
ja: このXMLファイルは有効なPost Formsを含みません。

en: The XML file does not contain valid User Forms.
ja: このXMLファイルは有効なUser Formsを含みません。

en: The following HTML tags are allowed:
ja: 次のHTMLタグが許可されています：

en: The form includes the parent selector
ja: フォームには親セレクタが含まれています

en: The form was saved, but some settings are not complete, please review the alert icons below
ja: フォームは保存されましたが、設定が未完了です。下のアラートアイコンを確認してください

en: The post was not saved because of the following %NN problems:
ja: 投稿は次の%NN 問題のために保存されませんでした：

en: The post was not saved because of the following problem:
ja: 投稿は次の問題のために保存されませんでした：

en: The user was not saved because of the following %NN problems:
ja: 以下の%NN 問題のためにユーザーが保存されませんでした：

en: The user was not saved because of the following problem:
ja: 次の問題のためにユーザーが保存されませんでした；

en: There is a problem with %s field. Please check CRED form.
ja: %sフィールドに問題があります。CREDフォームをお調べください。

en: There was a problem with your submission!<br>Possible causes may be that the submission has taken too long, or it represents a duplicate request.<br>Please try again.
ja: 送信に問題が発生しました！<br>送信時間のかかりすぎ、または重複要求が原因として考えられます。<br>もう一度お試しください。

en: There was an error uploading your files
ja: ファイルアップロードでエラーが発生しました

en: This Form will be accessible to everyone, including guest (not logged in). They will be able to submit/edit content using this form.<br>To control who can use the form, please install %s
ja: このフォームは（ログインしない）ゲストを含む全ての人によりアクセスされます。これらの人々はこのフォームを使用してフォームを送信/編集することができます。 <br>フォーム使用者をコントロールするには %sをインストールしてください

en: This Form will be accessible to everyone, including guest (not logged in). They will be able to submit/edit content using this form.<br>To control who can use the form, please install %s.
ja: このフォームは（ログインしない）ゲストを含む全ての人によりアクセスされます。全員がこのフォームを使ってコンテンツを送信/編集できます。<br>フォームの使用者をコントロールするには、%sをインストールしてください。

en: This auto-generator includes inputs for all the fields that belong to the form's content type.
ja: この自動生成にはフォームのコンテンツタイプに関連する全てのフィールドの入力が含まれます。

en: This auto-generator includes inputs for all the fields that belong to the form's user role.
ja: この自動生成はフォームのユーザー役割に関連する全ての入力を含みます。

en: This field is locked for editing because WPML will copy its value from the original language.
ja: このファイルはWPMLが言語から値をコピーするため、編集不可です。

en: This field is required
ja: このフィールドは必要です

en: This form
ja: このフォーム

en: This form creates users.
ja: このフォームはユーザーを作成します。

en: This form edits users.
ja: このフォームはユーザーを編集します。

en: This form will auto-generate the password for the new user.<br>In order for the user to receive the password, you need to create a notification which will include that password.<br>%s
ja: このフォームは新しいユーザー用にパスワードを自動生成します。<br>ユーザーがパスワードを受け取るには、パスワードを含む通知を作成してください。<br>%s

en: This form will:
ja: このフォームは：

en: This notification is not setup properly because some settings are not complete. Please review and select values.
ja: 設定が未完了のため、通知が適切に設定されていません。確認後、値を設定してください。

en: This post type is incompatible with the selected form
ja: この投稿タイプは、選択されたフォームと互換性がありません

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Tip:
ja: ヒント:

en: Title
ja: タイトル

en: Title of %s (default)
ja: %s のタイトル(既定値)

en: Title of New Form
ja: 新規フォームのタイトル

en: Title should contain only letters, numbers and underscores/dashes
ja: タイトルは、文字、数字、アンダースコア/ハイフンを含む必要があります。

en: To control who can see and use this form, go to %s.
ja: このフォームの閲覧者と使用者をコントロールするには、%sに移動してください。

en: To control who can see and use this form, go to the %s
ja: このフォームの閲覧者をコントロールするには、%sに移動してください

en: Translatable string
ja: 翻訳可能なストリング

en: Trash post
ja: 投稿をゴミ箱に入れる

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Type
ja: タイプ

en: Type not set or unknown.
ja: Type が設定されていないか、不明です。

en: Type some characters from title of the page and a suggestion popup will appear..
ja: ページのタイトルの文字をいくつか入力すると、提案がポップアップ表示されます…

en: Type some characters..
ja: 文字をいくつか入力する..

en: Types fields
ja: タイプフィールド

en: Unable to open zip file
ja: zipファイルを開けません

en: Unknown Parent Type
ja: 不明な親タイプ

en: Unknown post type.
ja: 不明の投稿タイプ。

en: Update
ja: 更新

en: Upload Error: Invalid NONCE
ja: アップロードエラー: 無効なNONCE

en: Upload error or file not valid
ja: アップロードエラーまたは無効なファイル

en: Upload failed message
ja: アップロード失敗メッセージ

en: Use a Shortcode
ja: ショートコードを使用する

en: Use a shortcode instead of options
ja: オプションの代わりにショートコードを使用する

en: Use bootstrap in CRED Forms
ja: CRED Formsでbootstrap を使用する

en: Use my Custom Expression
ja: マイカスタム式を使用する

en: User
ja: ユーザー

en: User Email
ja: ユーザーメール

en: User Field
ja: ユーザーフィールド

en: User Fields (click to insert)
ja: User Fields (挿入するにはクリック)

en: User Form (required)
ja: User Form (必須)

en: User Guides
ja: ユーザーガイド

en: User ID
ja: ユーザーID

en: User Login
ja: ユーザーログイン

en: User Password
ja: ユーザーパスワード

en: User Spam Status
ja: ユーザースパムステータス

en: User Status
ja: ユーザーステータス

en: User View
ja: ユーザービュー

en: User basic data
ja: ユーザー基本データ

en: User does not exist
ja: ユーザーが存在しません

en: User fields
ja: ユーザーフィールド

en: User not saved message (one problem)
ja: ユーザー未保存メッセージ(１つの問題)

en: User not saved message (several problems)
ja: ユーザー未保存メッセージ(複数の問題)

en: User saved Message
ja: ユーザー保存メッセージ

en: Username
ja: ユーザーネーム

en: Validate Format
ja: 形式を検証する

en: Validation
ja: 承認

en: Validation text
ja: 検証テキスト

en: Value
ja: 値

en: Value to store when<br>checked:
ja: <br>チェックされたとき価値がストアへ移動します:

en: Value:
ja: 値:

en: Version %s
ja: バージョン %s

en: Video
ja: 動画

en: View
ja: 表示

en: View CRED Post Form
ja: CRED Post Formを閲覧する

en: View CRED User Form
ja: CRED User Formを閲覧する

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: What to delete
ja: 削除対象アイテム

en: What to edit
ja: 何を編集しますか

en: When custom fields are modified
ja: カスタムフィールドが変更された時

en: When post status changes to:
ja: 投稿状況が変更した時：

en: When submitting the form
ja: このフォームを送信する時

en: When to send this notification:
ja: この通知を送信する時：

en: Where to send this notification:
ja: この通知の送信先：

en: Wrong or missing ID.
ja: 間違ったまたは失われたID

en: Yes
ja: はい

en: You are not allowed to edit this item.
ja: このアイテムは編集できません。

en: You attempted to edit a CRED that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
ja: 存在しない CRED&#8217;を編集するところです。削除された可能性があります。

en: You attempted to edit a View that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
ja: 存在しないView&#8217;の編集を試みました。削除しましたか？

en: You attempted to edit an item that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
ja: 存在しないアイテムを編集するところです。削除された可能性があります。

en: You can enter additional recipients as:<br />email<br />name &lt;email&gt;<br />to/cc/bcc: name &lt;email&gt;<br /><br />If no recipient type is specified, the recipient will be added as 'to'.<br />Separate multiple recipients with commas.
ja: 追加の受信者は：<br />メール<br />名を入力すれば、&gt;<br />to/cc/bcc：ネームへメールが送信されます。<br /><br />受信者タイプが特定されない場合、受信者は 'to'に追加されます。<br />複数の受信者はコンマで区切ってください。

en: You can manage non-Toolset Post Fields by setting field type and assign field attributes. Then you can use them in CRED forms.
ja: フィールドタイプを選択し、フィールド属性を指定することで、non-Toolset Post Fields を管理できます。その後これらはCREDフォームで使用できます。

en: You can manage non-Toolset User Fields by setting field type and assign field attributes. Then you can use them in CRED forms.
ja: フィールドタイプを設定し、フィールド属性を指定することでnon-Toolset User Fieldsを管理することができます。その後これらをCREDフォームで使用することができます。
    \n

en: You can only use an image file here
ja: ここでは画像ファイルだけ使用できます

en: You can select multiple recipients for email notifications. Select the check-boxes for different recipient types and their target type (to/cc/bcc).
ja: メール通知には複数の受信者を選択できます。受信者タイプとターゲットタイプ（to/cc/bcc）のチェックボックスを選択してください。

en: You can set extra options for this field
ja: このフィールドの追加オプションを設定することができます

en: You can set extra width and height validation for this field (leave blank to disable)
ja: このフィールドの追加的な幅と高さの検証を設定することができます（無効にするには空白のままにする）

en: You can upload an exported .zip or .xml file from your computer:
ja: コンピュータからエクスポートした .zip または.xml ファイルをアップロードできます：

en: You can&#8217;t edit this item because it is in the Trash. Please restore it and try again.
ja: このアイテムはゴミ箱にあるため、編集できません。復元してから再試行してください。

en: You can't edit this CRED because it is in the Trash. Please restore it and try again.
ja: このCRED はゴミ箱にあるため編集できません。復元してから再試行してください。

en: You do not have permissions for that.
ja: 必要な許可がありません。

en: You have to enable popup windows in order for Preview to work!
ja: プレビューを動作させるためには、ポップアップウィンドウを有効にする必要があります！

en: You must define a regular expression for Wpcf_Cake_Validation::custom()
ja: Wpcf_Cake_Validation::custom()の一般的な表現を定義する必要があります

en: You must define the $operator parameter for Wpcf_Cake_Validation::comparison()
ja: Wpcf_Cake_Validation::comparison()の$operator parameterを定義してください

en: You must select a Post Status for the form
ja: フォームの投稿ステータスを選択する必要があります

en: You must select a Post Type for the form
ja: フォームのフォームタイプを選択する必要があります。

en: You must select the Form Type for the form
ja: フォームのフォームタイプを選択する必要があります。

en: You need to add fields to trigger notifications.
ja: 通知をトリガーするためにフィールドを追加する必要があります。

en: You selected to 'Enable registration on the Checkout' in WooCommerce.<br>This means that WooCommerce will automatically create users when paying.<br>You are also using CRED to create new users, so for each registration, your site will have two users.<br>To avoid this, go to the %s and disable 'Enable registration on the Checkout'.
ja: あなたはWooCommerceで'支払い時に登録を有効にする'を選択しました。<br>このため支払いの際、WooCommerceが自動的にユーザーを作成します。<br>新規ユーザー作成にCREDも使用しているため、あなたのサイトは各登録に2人のユーザーを持つことになります。<br>これを避けるには、%sに移動して'支払い時に登録を有効にする'を無効にしてください。

en: Your security credentials have expired. Please reload the page to get new ones.
ja: セキュリティ認証が失効しています。新しい認証を取得するにはページを再読み込みしてください。

en: audio
ja: オーディオ

en: class:
ja: クラス:

en: conditional output
ja: 条件付きアウトプット

en: delete
ja: 削除

en: file
ja: ファイル

en: file too big
ja: ファイルが大きすぎます

en: from the publish date of the post.
ja: 投稿の公開日から。

en: image
ja: 画像

en: link text:
ja: リンクテキスト:

en: more attributes:
ja: その他の属性：

en: paste shortcode
ja: ショートコードを貼り付ける

en: style:
ja: スタイル:

en: target:
ja: ターゲット:

en: text:
ja: テキスト：

en: to use the Captcha field.
ja: 画像キャプチャフィールドを使用するには

en: video
ja: ビデオ
