WPML_EXPORT - en to it translation catalogue (749 entries)

en:  - everything you need to know about using CRED
it: - tutto ciò che devi sapere sull'uso di CRED

en:  - learn to use CRED by experimenting with fully-functional learning sites
it: impara a usare CRED sperimentando le funzionalità con siti di apprendimento completamente funzionanti.

en:  - online help by support staff
it: Aiuto online del team di supporto

en:  seconds.
it:  secondi.

en: %1$s of %2$s
it: %1$s di %2$s

en: %s Description
it: Descrizione %s

en: %s Excerpt
it: Estratto %s

en: %s Name
it: Nome %s

en: %s Parent
it: Genitore %s

en: %sTo see the preview, you need to allow this page to show popups.%sHow to enable popups in your browser%s
it: %sPer visualizzare l'anteprima, devi consentire a questa pagina di mostrare i popup.%sCome abilitare i popup nel proprio browser%s

en: (Create a new-post form first)
it: (Crea prima un nuovo modulo di pubblicazione)

en: (Create a new-user form first)
it: (Crea prima un modulo per la creazione di un nuovo utente)

en: (Create an edit-post form first)
it: (Crea prima un modulo di modifica dell'articolo)

en: (Create an edit-user form first)
it: (Crea prima un modulo di modifica dell'utente)

en: (Logged in User) User Display Name
it: (Utente autenticato) nome utente visualizzato

en: (Logged in User) User Login Name
it: (Utente autenticato) nome utente di accesso

en: - - Select page - -
it: -- Seleziona la pagina --

en: - select -
it: - seleziona -

en: -- Choose email field --
it: -- Scegli campo email --

en: -- Choose user --
it: -- Scegli utente --

en: -- Choose user id field --
it: -- Seleziona campo ID utente --

en: -- Lastname field --
it: -- Campo cognome --

en: -- Name field --
it: -- Campo nome --

en: -- Parent --
it: -- Genitore --

en: -- Select Post Type --
it: -- Seleziona il tipo di articolo --

en: -- Select action --
it: -- Seleziona l'azione --

en: -- Select role --
it: -- Seleziona il ruolo --

en: -- Select status --
it: -- Seleziona lo stato --

en: -- none --
it: -- nessuno --

en: --- not set ---
it: --- non impostato ---

en: AJAX submission
it: Inoltro AJAX

en: Access Control
it: Controllo di accesso

en: Access Settings
it: Impostazioni Access

en: Actions
it: Azioni

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Another
it: Aggiungine un altro

en: Add Generic Fields
it: Aggiungi campi generici

en: Add New
it: Aggiungi nuovo

en: Add New CRED Post Form
it: Aggiungi nuovo modulo di pubblicazione CRED

en: Add New CRED User Form
it: Aggiungi un nuovo modulo utente CRED

en: Add Post Fields
it: Aggiungi campi dell'articolo

en: Add User Fields
it: Aggiungi i campi utente

en: Add condition by field
it: Aggiungi condizione per campo

en: Add new content
it: Aggiungi un nuovo contenuto

en: Add new notification
it: Aggiungi una nuova notifica

en: Add new taxonomy message
it: Aggiungi un nuovo messaggio tassonomia

en: Add notifications to automatically send email after submitting this form.
it: Aggiungi le notifiche per inviare e-mail automaticamente dopo l’inoltro di questo modulo.

en: Add option
it: Aggiungi opzione

en: Add taxonomy term
it: Aggiungi il termine alla tassonomia

en: Add term
it: Aggiungi termine

en: Additional Options:
it: Opzioni aggiunte:

en: Additional Recipients:
it: Destinatari aggiuntivi:

en: Additional field conditions:
it: Condizioni dei campi aggiuntivi:

en: Additional notification recipients
it: Destinatari notifiche aggiuntivi

en: Adds Image Captcha to your forms to prevent automatic submision by bots
it: Aggiunge un'Immagine Captcha al tuoi moduli per impedire l'invio automatico da parte dei bot

en: Administrator Role not found! CRED Users capabilities will not work
it: Il ruolo di amministratore non è stato trovato! Le funzionalità CRED degli utenti non saranno attive

en: Administrator Role not found! CRED capabilities will not work
it: Ruolo di amministratore non trovato! Le funzionalità CRED non saranno attive

en: After inserting it, you can style and edit the form content using the editor.
it: Dopo averlo inserito, puoi dare uno stile e modificare il contenuto del modulo usando l'editor.

en: After user submits this form:
it: Dopo l'inoltro di questo modulo da parte dell'utente:

en: After visitors submit this form:
it: Dopo l'inoltro di questo modulo da parte dei visitatori:

en: All
it: Tutti

en: All are true
it: Ogni condizione è soddisfatta

en: All changes saved
it: Tutte le modifiche sono state salvate

en: All forms
it: Tutti i moduli

en: Allow Media Insert button in Post Content Rich Text Editor
it: Visualizza il pulsante di inserimento dei Media nel Rich Text Editor del contenuto dell'articolo

en: An error occurred please try again
it: Si è verificato un errore, riprova

en: Any is true
it: Ogni condizione è soddisfatta

en: Apply
it: Applica

en: April
it: Aprile

en: Archive
it: Archivio

en: Archives
it: Archivi

en: Are you sure that you want to delete the selected forms?
it: Eliminare i moduli selezionati?

en: Are you sure that you want to delete the selected user forms?
it: Eliminare i moduli utente selezionati?

en: Are you sure that you want to delete this form?
it: Eliminare questo modulo?

en: Are you sure that you want to delete this user form?
it: Eliminare questo modulo utente?

en: Are you sure to delete this file ?
it: Eliminare questo file?

en: Are you sure you want to delete this form?
it: Eliminare questo modulo?

en: Are you sure you want to delete this post?
it: Vuoi veramente eliminare questo post?

en: Are you sure you want to remove this notification?
it: Rimuovere questa notifica?

en: Ascending
it: Crescente

en: August
it: Agosto

en: Auto-Generate Form
it: Generazione automatica del modulo

en: Auto-Generate User Form
it: Genera il modulo utente automaticamente

en: Auto-generate Form Content
it: Genera il contenuto del modulo automaticamente

en: Autogenerate Nickname
it: Genera il nickname automaticamente

en: Autogenerate Password
it: Genera la password automaticamente

en: Autogenerate Username
it: Genera il nome utente automaticamente

en: Basic
it: Di base

en: Blue
it: Blu

en: Body Codes (click to insert)
it: Codici del corpo (clicca per inserire)

en: Body content is required
it: Il contenuto del corpo è obbligatorio

en: Body of emails
it: Corpo delle e-mail

en: Both `User Login Name` and `User Display Name` codes, work only on notifications triggered by a form submission.
it: Entrambi i codici `nome utente di accesso` e `nome utente visualizzato` funzionano solo per le notifiche attivate dall'inoltro di un modulo.

en: Build Form
it: Crea modulo

en: Build the form using HTML and CRED shortcodes. Click on the <strong>Auto-Generate Form</strong> button to create the form with default fields. Use the <strong>Add User/Post Fields</strong> button to add fields that belong to this post type, or <strong>Add Generic Fields</strong> to add any other inputs.
it: Crea il modulo utilizzando l'HTML e gli shortcode CRED. Clicca sul pulsante <strong>Genera modulo automaticamente</strong> per creare il modulo con i campi predefiniti. Usa il pulsante <strong>Aggiungi campi utente/articolo</strong> per aggiungere i campi che appartengono a questo tipo di articolo oppure <strong>Aggiungi campi generici</strong> per aggiungere ogni altro campo.

en: Bulk Actions
it: Azioni in blocco

en: Buttons
it: Pulsanti

en: CRED Conditional Expressions
it: Espressioni al condizionale CRED

en: CRED Custom Fields
it: Campi CRED personalizzati

en: CRED Field Type
it: Tipo di campo in CRED

en: CRED Forms
it: Moduli CRED

en: CRED Frontend Access
it: Accesso Frontend CRED

en: CRED Help
it: Guida CRED

en: CRED Post Form
it: Modulo di pubblicazione CRED

en: CRED Post Forms
it: Moduli di pubblicazione CRED

en: CRED USers Frontend Access
it: Accesso front-end utenti CRED

en: CRED User Field Type
it: Tipo di campo utente CRED

en: CRED User Fields
it: Campi CRED utente

en: CRED User Form
it: Modulo utente CRED

en: CRED User Forms
it: Moduli utente CRED

en: CRED Users Frontend Access
it: Accesso front-end degli utenti CRED

en: CRED Wizard
it: Creazione guidata CRED

en: CRED elements in this Module
it: Elementi CRED in questo modulo

en: CRED filters the content that is submitted by a form.
it: CRED filtra il contenuto inoltrato da un modulo.

en: CRED import summary :
it: Riepilogo importazioni CRED:

en: CSS Class:
it: CSS Classe:

en: CSS editor
it: Editor CSS

en: Cancel
it: Annulla

en: Cheatin&#8217; uh?
it: Azione non autorizzata!

en: Check Documentation for details and examples
it: Controlla documentazione per dettagli ed esempi

en: Checkbox
it: Casella di controllo

en: Checkbox should have a value other than blank!
it: La casella di controllo deve avere un valore, non può rimanere vuota!

en: Checkboxes
it: Caselle di controllo

en: Checked
it: Controllato

en: Checked by default
it: Controllato da default

en: Child Form Page
it: Pagina del modulo figlio

en: Choose a specific parent
it: Scegli un genitore specifico

en: Choose the type of content this form will create or modify:
it: Scegli il tipo di contenuto che questo modulo andrà a creare o modificare

en: Choose which form to insert
it: Scegli quale modulo inserire

en: Clear
it: Cancella

en: Click to insert the specified shortcode
it: Clicca per inserire il codice abbreviato specificato

en: Click to refresh (if settings changed)
it: Clicca per aggiornare (se le impostazioni sono cambiate)

en: Click to toggle
it: Clicca per attivare/disattivare

en: Clone
it: Clona

en: Close
it: Chiudi

en: Colorpicker
it: Selettore colori

en: Conditional Group
it: Gruppo condizionale

en: Conditional expression includes illegal characters
it: L'espressione al condizionale include caratteri proibiti

en: Connect
it: Connetti

en: Content
it: Contenuto

en: Content Filter
it: Filtro contenuto

en: Content Template
it: Contenuto del modello

en: Content of %s (default)
it: Contenuto di %s (predefinito)

en: Correct conditional expression has not been found
it: Non è stata trovata l'espressione corretta al condizionale

en: Could not read the import file.
it: Impossibile leggere il file d'importazione.

en: Create Child Post Link
it: Crea il link dell'articolo figlio

en: Create Custom Post with CRED Form \"%s\"
it: Crea un articolo personalizzato con il modulo CRED \"%s\"

en: Create Custom User with CRED Form \"%s\"
it: Crea un utente personalizzato con il modulo CRED \"%s\"

en: Create new forms using the CRED Wizard
it: Crea nuovi moduli tramite la procedura guidata CRED

en: Create new user
it: Crea un nuovo utente

en: Create user
it: Crea utente

en: Creating and displaying a CRED form
it: Creare e visualizzare un modulo CRED

en: Current Window
it: Finestra attuale

en: Current page
it: Pagina corrente

en: Custom Fields
it: Campi personalizzati

en: Custom Fields Imported
it: Campi personalizzati importati

en: Custom field deleted.
it: Campo personalizzato eliminato.

en: Custom field updated.
it: Campo personalizzato aggiornato.

en: Date
it: Data

en: Date/Time
it: Data/ora

en: Debug information
it: Informazioni di debug

en: December
it: Dicembre

en: Default Skypename<br>(default field value):
it: Nome Skype predefinito<br>(valore del campo predefinito):

en: Default URL<br>(default field value):
it: URL predefinito<br>(valore del campo predefinito):

en: Default email<br>(default field value):
it: Indirizzo e-mail predefinito<br>(valore del campo predefinito):

en: Default phone<br>(default field value):
it: Numero di telefono predefinito<br>(valore del campo predefinito):

en: Default value:
it: Valore predefinito:

en: Delete
it: Elimina

en: Delete %s
it: Elimina %s

en: Delete Others Posts using CRED
it: Elimina gli altri post tramite CRED

en: Delete Own Posts using CRED
it: Elimina i post personali tramite CRED

en: Delete Post Link
it: Elimina il link dell'articolo

en: Delete action
it: Azione per Cancella

en: Delete another post (post ID)
it: Cancella un altro articolo (ID dell'articolo)

en: Delete current post (in Loop)
it: Cancella l'articolo attuale (ciclicamente)

en: Delete forms not included in the import
it: Elimina i moduli non inclusi nell'importazione

en: Delete post
it: Cancella articolo

en: Deleting..
it: Eliminazione in corso..

en: Descending
it: Decrescente

en: Description
it: Descrizione

en: Disabled
it: Disabilitata

en: Discover WP
it: Scopri WP

en: Display Name
it: Nome visualizzato

en: Display a confirmation message after deleting:
it: Mostra un messaggio di conferma dopo l'eliminazione:

en: Display a confirmation message before deleting:
it: Mostra un messaggio di conferma prima dell'eliminazione:

en: Display a message instead of the form...
it: Mostra un messaggio invece del modulo...

en: Display the post
it: Mostra il post

en: Do not have reCAPTCHA API Keys?
it: Non possiedi le chiavi dell'API reCAPTCHA?

en: Do not have reCAPTCHA API Keys? %sSign Up to use reCAPTCHA API%s
it: Non possiedi le chiavi dell'API reCAPTCHA? %sRegistrati per utilizzare l'API reCAPTCHA%s

en: Do not load CRED style sheets on front-end
it: Non caricare i fogli di stile CRED sul front-end

en: Do you want to disable the Wizard for this form only, or disable the Wizard for all future forms as well? <br /><br /><span style=\"font-style:italic\">(You can re-enable the Wizard at the %s Settings Page if you change your mind)</span>
it: Desideri disabilitare la configurazione guidata solo per questo modulo o anche per tutti i futuri moduli? <br /><br /><span style=\"font-style:italic\">(Se cambiassi idea, potrai riabilitare la configurazione guidata dalla pagina delle impostazioni di %s)</span>

en: Do you want to go to the home page?
it: Desideri accedere alla pagina principale?

en: Documentation and Support
it: Documentazione e supporto

en: Don't show this message again
it: Non mostrare più questo messaggio

en: Draft
it: Bozza

en: E-mail Notifications
it: Notifiche via e-mail

en: Edit
it: Modifica

en: Edit CRED Post Form
it: Modifica modulo di pubblicazione CRED

en: Edit CRED User Form
it: Modifica il modulo utente CRED

en: Edit Others Custom Post with CRED Form \"%s\"
it: Modifica un articolo personalizzato altrui con il modulo CRED \"%s\"

en: Edit Others Custom User with CRED Form \"%s\"
it: Modifica un utente personalizzato altrui con il modulo CRED \"%s\"

en: Edit Own Custom Post with CRED Form \"%s\"
it: Modifica il tuo articolo personalizzato con il modulo CRED \"%s\"

en: Edit Own Custom User with CRED Form \"%s\"
it: Modifica il tuo utente personalizzato con il modulo CRED \"%s\"

en: Edit Post Form
it: Modifica il modulo di pubblicazione

en: Edit Skype button
it: Modifica il pulsante Skype

en: Edit User Form
it: Modifica il modulo utente

en: Edit another post
it: Modifica un altro post

en: Edit another user
it: Modifica un altro utente

en: Edit current logged in user
it: Modifica l'utente attualmente connesso

en: Edit current post (in Loop)
it: Modifica post attuale (ciclicamente)

en: Edit existing content
it: Modifica il contenuto esistente

en: Edit existing user
it: Modifica un utente esistente

en: Edit field settings
it: Modifica impostazioni campo

en: Edit form link can not be displayed (post type mismatch).
it: Impossibile visualizzare Modifica il link del modulo (mancanza di corrispondenza del tipo di articolo).

en: Edit skype button
it: Pulsante Modifica skype

en: Edit user
it: Modifica utente

en: Email
it: E-mail

en: Email (leave blank for default):
it: E-mail (lasciare vuoto per l’impostazione predefinita)

en: Email Autogeneration
it: Generazione automatica e-mail

en: Email Body
it: Corpo dell'e-mail

en: Email Subject
it: Oggetto dell'e-mail

en: Embedded CRED
it: CRED integrato

en: Enable Syntax Highlight
it: Abilita Evidenzia sintassi

en: Enable Syntax Highlight for CRED Forms
it: Abilita l'evidenziazione della sintassi per i moduli CRED

en: Enter an email address
it: Inserisci un indirizzo e-mail

en: Enter the message to display instead of the form. You can use HTML and shortcodes. (but no CRED Forms)
it: Inserisci un messaggio che verrà visualizzato al posto del modulo. Puoi usare sia HTML che shortcode. (ma nessun modulo CRED)

en: Enter the message to display instead of the form. You can use HTML and shortcodes. (but no CRED User Forms)
it: Inserisci un messaggio che verrà visualizzato al posto del modulo. Puoi usare sia HTML che shortcode. (ma nessun modulo utente CRED)

en: Enter title here
it: Inserisci il titolo qui

en: Enter your ReCaptcha keys at the CRED Settings page in order for ReCaptcha API to work
it: Inserisci la tua chiave ReCaptcha nella pagina Impostazioni CRED per lavorare con ReCaptcha API

en: Enter your Skype Name
it: Inserisci il tuo nome Skype

en: Error during CRED Post Forms import
it: Errore durante l'importazione dei moduli di pubblicazione CRED

en: Error during CRED User Forms import
it: Errore durante l'importazione dei moduli utente CRED

en: Error post id: check _cred_cred_prefix_post_id
it: Errore - ID dell'articolo: check _cred_cred_prefix_post_id

en: Error while parsing the evaluate expression
it: Errore durante l'analisi di valutazione

en: Error: Files is too big, Max upload size is
it: Errore: file di dimensioni eccessive, dimensioni massime di caricamento:

en: Excerpt of %s (default)
it: Estratto di %s (predefinito)

en: Exit Wizard Mode
it: Esci da Modalità procedura guidata

en: Export
it: Esporto

en: Export All Post Forms
it: Esporta tutti i moduli di pubblicazione

en: Export All User Forms
it: Esporta tutti i moduli utente

en: Export CRED forms
it: Esporta moduli CRED

en: Export also Custom Fields when exporting CRED Forms
it: All'esportazione dei moduli CRED, esporta anche i campi personalizzati

en: Export also settings when exporting CRED Forms
it: All'esportazione dei moduli CRED, esporta anche le impostazioni

en: Export settings
it: Esporta le impostazioni

en: Expression:
it: Espressione:

en: Extra CSS Help
it: Guida a Extra CSS

en: Extra Fields
it: Campi extra

en: Fade
it: Dissolvenza

en: Fade-Slide
it: Slide di dissolvenza

en: Featured Image
it: Immagine in evidenza

en: February
it: Febbraio

en: Field
it: Campo

en: Field name contains special characters or spaces!
it: Il nome del campo contiene caratteri particolari o spazi!

en: Field name:
it: Nome campo:

en: Fields and Views
it: Campi e viste

en: File Error Code:
it: Codice di errore del file:

en: File Type Error
it: Errore tipo di file

en: File is too big
it: Le dimensioni del file sono eccessive

en: Finish
it: Fine

en: First Name
it: Nome

en: First, please select the role for the user that this form will create.
it: Innanzitutto, seleziona il ruolo per l'utente che questo modulo creerà.

en: For retrieving debug information if asked by a support person, use the <a href=\"%s\">debug information</a> page.
it: Per recuperare le informazioni di debug eventualmente richieste da un membro dell'assistenza, usa la pagina <a href=\"%s\">Informazioni di debug</a>.

en: Form (required)
it: Modulo (richiesto)

en: Form Container
it: Contenitore del modulo

en: Form Content
it: Contenuto modulo

en: Form Data
it: Dati modulo

en: Form Fields
it: Campi del modulo

en: Form Messages
it: Messaggi modulo

en: Form Messages Container
it: Contenitore messaggi modulo

en: Form Name
it: Nome modulo

en: Form Preview Mode
it: Modalità anteprima del modulo

en: Form Settings Help
it: Guida alle impostazioni del modulo

en: Form Submit
it: Inoltro modulo

en: Form Submit Button
it: Pulsante Invio modulo

en: Form Type option cannot be empty.
it: L'opzione del tipo di modulo non può essere vuota.

en: Form Type or Post Type is not set!
it: Non si è impostato né il modulo type né il post type

en: Form User Fields not set!
it: Campi utente del modulo non impostati!

en: Form [%s] does not exist
it: Il modulo [%s] è inesistente

en: Form data saving has been disabled
it: Il salvataggio dei dati del modulo è stato disabilitato

en: Form does not exist!
it: Il modulo non esiste!

en: Form preview does not exist. Try saving your form first
it: L'anteprima del modulo non esiste. Prova prima a salavare il modulo

en: Form type and post type do not match
it: Modulo type e post type non corrispondono

en: Forms
it: Moduli

en: Forms added
it: Modulo aggiunto

en: Forms overwritten
it: Modulo sovrascritto

en: Friday
it: Venerdì

en: General Settings Updated
it: Le impostazioni generali sono state aggionate

en: Generic Error in deleting file
it: Errore generico durante l'eliminazione del file

en: Generic Field
it: Campo generico

en: Generic Fields (click to insert)
it: Campi generici (clicca per inserirli)

en: Generic Fields Help
it: Guida ai campi generici

en: Generic field type
it: Tipo di campo generico

en: Get and Enter your API keys
it: Ottieni e inserisci le chiavi della tua API

en: Get more details in the <a href=\"%1$s\" title=\"%2$s\">documentation page</a>.
it: Ottieni maggiori dettagli nella <a href=\"%1$s\" title=\"%2$s\">pagina di documentazione</a>.

en: Go to a page...
it: Vai alla pagina...

en: Go to the first page
it: Vai alla prima pagina

en: Go to the last page
it: Vai all'ultima pagina

en: Go to the next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Go to the previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Got it! Don't show this message again
it: Ho capito! Non mostrare più questo messaggio

en: Grid
it: Griglia

en: HTML attributes for child content link (advanced)
it: Attributi HTML per il link del contenuto figlio (Avanzato)

en: HTML attributes for delete link
it: Attributi HTML per il link di cancellazione

en: HTML attributes for delete link (advanced)
it: Attributi HTML per il link di cancellazione (avanzato)

en: HTML attributes for edit link (advanced)
it: Attributi HTML per modificare link (avanzato)

en: Help
it: Guida

en: Hidden
it: Nascosto

en: Hide advanced options
it: Nascondi opzioni avanzate

en: Hide comments when displaying this form
it: Nascondi i commenti quando compare questo  modulo

en: Hour
it: Ora

en: How do you want to set the parent in child form?
it: Come vuoi impostare il genitore nel modulo figlio?

en: How to add Forms to your site
it: Come aggiungere i moduli al tuo sito

en: How to create notifications for sending passwords
it: Come creare notifiche per l'invio di password

en: How to disable caching for content with forms
it: Come disattivare la memorizzazione del contenuto con i moduli

en: How to display the form
it: Come mostrare il modulo

en: How to display the user form
it: Come visualizzare il modulo utente

en: If autogenerate username and/or password is set in CRED User Form settings the following Email will be autogenerated.
it: Se nelle impostazioni del modulo utente CRED viene impostata la generazione automatica del nome utente e/o della password verrà generata automaticamente la seguente e-mail.

en: If you are willing to use reCAPTCHA to protect your CRED Forms against bots' entries please provide public and private keys for reCAPTCHA API:
it: Se intendi utilizzare il reCAPTCHA per proteggere i tuoi moduli CRED dallo spam, fornisci la chiave pubblica e privata dell'API reCAPTCHA:

en: Image
it: Immagine

en: Images
it: Immagini

en: Import
it: Importo

en: Import CRED Post Forms
it: Importa moduli CRED dell'articolo

en: Import CRED User Forms
it: Importa moduli utente CRED

en: Import and Overwrite CRED Custom Fields
it: Importa e sovrascrivi campi personalizzati CRED

en: Import and Overwrite CRED Settings
it: Importa e sovrascrivi impostazioni CRED

en: In order to display the post, post status must be set to Publish
it: Per mostrare il post, bisogna impostare lo stato del post su Pubblica

en: Include WPML localization
it: Includi la localizzazione di WPML

en: Include reCaptcha field
it: Includi il campo reCaptcha

en: Include this field in Scaffold
it: Includi questo campo nella struttura

en: Input format: %s
it: Formato input: %s

en: Insert
it: Inserisci

en: Insert Body Codes
it: Inserisci codici del corpo

en: Insert Field type \"%s\"
it: Inserisci il tipo di campo \"%s\"

en: Insert Forms
it: Inserisci moduli

en: Insert Subject Codes
it: Inserisci codici dell'oggetto

en: Insert a link to edit
it: Inserisci un link da modificare

en: Insert shortcode
it: Inserisci shortcode

en: Insert the form itself
it: Inserisci proprio il modulo

en: Insert the user form itself
it: Inserisci il modulo utente stesso

en: Integer
it: Numero intero

en: Invalid Form Submission (maybe a file has a size greater than allowed)
it: Inoltro del modulo non valido (forse le dimensioni del file sono superiori a quelle consentite)

en: Invalid URL message
it: Messaggio URL non valido

en: Invalid captcha message
it: Messaggio captcha non valido

en: Invalid date message
it: Data messaggio non valida

en: Invalid email message
it: Messaggio e-mail non valida

en: Invalid file type message
it: Messaggio tipo di file non valido

en: Invalid hidden field value message
it: Messaggio per il valore del campo nascosto non valido

en: Invalid image height message
it: Messaggio altezza immagine non valida

en: Invalid image message
it: Messaggio immagine non valida

en: Invalid image width message
it: Messaggio larghezza immagine non valida

en: Invalid numeric field message
it: Messaggio campo numerico non valido

en: Invalid submission message
it: Invio messaggio non valido

en: Invalid user
it: Utente non valido

en: Item %s could not be saved
it: Impossibile salvare l'elemento %s

en: JS editor
it: Editor JS

en: January
it: Gennaio

en: July
it: Luglio

en: June
it: Giugno

en: Keep displaying this form
it: Mantieni visibile questo modulo

en: Keep original status
it: Mantieni lo stato originale

en: Label:
it: Etichetta:

en: Labels
it: Etichette

en: Last Name
it: Cognome

en: Mail failed to be sent
it: L'invio dell'e-mail non è riuscito

en: Mail sent succesfully
it: L'e-mail è stata inviata

en: Make a selection in the editor and auto-generator will replace it.
it: Effettua una selezione nell'editor e il generatore automatico la sostituirà.

en: Make a selection in the editor and the conditional group will wrap around it when inserted.
it: Fai una selezione nell'editor e il gruppo al condizionale si inserirà in essa.

en: Manage non-Toolset Post Fields
it: Gestisci i campi degli articoli non personalizzati con Toolset

en: Manage non-Toolset Post Fields with CRED
it: Gestisci i campi degli articoli non personalizzati con Toolset utilizzando CRED

en: Manage non-Toolset User Fields
it: Gestisci i campi utente non personalizzati con Toolset

en: Manage non-Toolset User Fields with CRED
it: Gestisci i campi utente non personalizzati con Toolset utilizzando CRED

en: March
it: Marzo

en: Max. Height
it: Massima altezza

en: Max. Height (px)
it: Massima altezza (px)

en: Max. Height not numeric
it: Massima altezza non numerica

en: Max. Width
it: Massima grandezza

en: Max. Width (px)
it: Massima grandezza (px)

en: Max. Width not numeric
it: Massima grandezza non numerica

en: May
it: Maggio

en: Media Upload will not work with form preview
it: Il caricamento del media non funziona con l'anteprima del modulo

en: Messages
it: Messaggi

en: Minute
it: Minuto

en: Missing form configuration.
it: Configurazione del modulo mancante.

en: Module Manager
it: Gestione modulo

en: Monday
it: Lunedì

en: Move option
it: Muovi opzione

en: Multi Select
it: Selezione multipla

en: Multiple Lines
it: Linee multiple

en: NOT FOUND
it: NON TROVATO

en: Name
it: Nome

en: Name (leave blank for default):
it: Nome (lasciare vuoto per l’impostazione predefinita):

en: New CRED Post Form
it: Nuovo modulo di pubblicazione CRED

en: New CRED User Form
it: Nuovo modulo utente CRED

en: New Post Form
it: Nuovo modulo dell'articolo

en: New User Form
it: Nuovo modulo utente

en: New Window
it: Nuova finestra

en: Next
it: Successivo

en: Nickname
it: Alias

en: No Child Form Page specified
it: Nessuna pagina di modulo figlio specificata

en: No Effect
it: Nessun effetto

en: No HTML tags have been selected.
it: Non è stato selezionato nessun tag HTML.

en: No Notification given
it: Nessuna notifica data

en: No Parent text
it: Nessun testo genitore

en: No Post Forms were found.
it: Non è stato trovato nessun modulo degli articoli.

en: No User Forms were found.
it: Non è stato trovato nessun modulo utente.

en: No fields were found.
it: Non è stato trovato nessun campo

en: No form found in Trash
it: Nessun modulo trovato nel cestino

en: No form specified
it: Nessun modulo specificato

en: No forms found
it: Nessun modulo trovato

en: No name for field!
it: Nessun nome di campo!

en: No options for field!
it: Campo senza opzioni!

en: No post defined
it: Nessun post definito

en: No post specified
it: Nessun post specificato

en: No preview form content provided
it: Non è stata fornita nessuna anteprima del contenuto del modulo

en: No recipients specified
it: Nessun destinatario specificato

en: No user form found in Trash
it: Nessun modulo utente nel cestino

en: No user form specified
it: Non è stato specificato nessun modulo utente

en: No user forms found
it: Nessun modulo utente

en: No user specified
it: Non è stato specificato nessun utente

en: No zip entry
it: Nessuna immissione zip

en: Not Set
it: Non impostato

en: Notification Settings Help
it: Guida alle impostazioni della notifica

en: Notification disabled
it: Notifica disabilitata

en: Notification e-mail subject:
it: Oggetto dell'e-mail di notifica:

en: Notification mail body:
it: Corpo dell'email notifica:

en: Notification mail subject:
it: Oggetto dell'email notifica:

en: Notification name
it: Nome della notifica

en: Notification recipients
it: Destinatari della notifica

en: Notification settings:
it: Impostazioni della notifica:

en: Notifications sender E-mail must be a valid E-mail address
it: L'e-mail del mittente delle notifiche deve essere un indirizzo di posta elettronica valido

en: November
it: Novembre

en: Number of entries (0=all)
it: Numero di immissioni (0=tutti)

en: Numeric
it: Numerico

en: October
it: Ottobre

en: Only if field value has changed
it: Solo se il valore del campo è stato modificato

en: Operator
it: Operatore

en: Options:
it: Opzioni:

en: Order By
it: Ordine in base a

en: Ordering
it: Ordinamento

en: Other
it: Altro

en: Other settings:
it: Altre impostazioni:

en: Other...
it: Altro...

en: Overwrite existing post forms
it: Sovrascrivi i moduli di pubblicazione esistenti

en: Overwrite existing user forms
it: Sovrascrivi moduli utente esistenti

en: Page:
it: Pagina:

en: Pagination
it: Impaginazione

en: Parent Link
it: Link genitore

en: Parent Title
it: Titolo genitore

en: Parent Window
it: Finestra genitore

en: Parents
it: Genitori

en: Password fields are required
it: I campi riservati alla password sono obbligatori

en: Password fields do not match
it: I campi riservati alla password non coincidono

en: Pending Review
it: Revisione in corso

en: Per Page
it: Per pagina

en: Permission denied
it: Permesso negato

en: Phone
it: Telefono

en: Placeholder
it: Variabile

en: Please Select..
it: Seleziona..

en: Please Wait. You are being redirected...
it: Attendi. Stai per essere reindirizzato...

en: Please enter a title
it: Inserisci un titolo

en: Please enter a valid URL address
it: Inserire un indirizzo URL valido

en: Please enter a valid date
it: Inserisci una data valida

en: Please enter a valid email address
it: Inserisci un indirizzo e-mail valido

en: Please enter an email address
it: Inserisci un indirizzo email

en: Please enter integer data
it: Inserisci i dati integer

en: Please enter numeric data
it: Inserisci dati numerici

en: Please enter the Notification Name
it: Inserisci il nome della notifica

en: Please insert a valid post ID
it: Inserisci un ID post valido

en: Please select a field
it: Seleziona un campo

en: Please select a form first
it: Prima seleziona un modulo

en: Please select a post first
it: Prima seleziona un post

en: Please select a shortcode first
it: Prima seleziona un codice abbreviato

en: Please select a user
it: Seleziona un utente

en: Please select a user id field
it: Seleziona un campo ID utente

en: Please select an email field
it: Seleziona un campo dell'e-mail

en: Please select recipients
it: Seleziona destinatari

en: Please select the notification trigger event
it: Seleziona l'evento scatenante della notifica

en: Please set the form Title
it: Imposta il titolo del modulo

en: Possible spam attempt detected. The posted form data was rejected.
it: È stato identificato un possibile tentativo di spam. I dati del modulo inviato sono stati rifiutati.

en: Post Admin Link
it: Link principale post

en: Post Fields (click to insert)
it: Campi dell'articolo (clicca per inserirli)

en: Post Fields Help
it: Guida ai campi del post

en: Post Forms
it: Moduli dell'articolo

en: Post Forms Front-end Access Group
it: Gruppo di moduli degli articoli per l'accesso dal front-end

en: Post ID
it: ID Post

en: Post Link
it: Link post

en: Post Settings Help
it: Guida alle impostazioni del post

en: Post Title
it: Titolo dell'articolo

en: Post Type:&nbsp;
it: Post Type:

en: Post Types connected to this form:
it: Tipi di articoli collegati a questo modulo:

en: Post delete failed
it: Eliminazione post fallita

en: Post deleted
it: Post eliminato

en: Post does not exist
it: L'articolo è inesistente

en: Post draft updated. <a target=\"_blank\" href=\"%s\">Preview post</a>
it: La bozza dell'articolo è stata aggiornata. <a target=\"_blank\" href=\"%s\">Visualizza l'anteprima dell'articolo</a>

en: Post field
it: Campo dell'articolo

en: Post not saved message (one problem)
it: Messaggio Articolo non salvato (un problema)

en: Post not saved message (several problems)
it: Messaggio Articolo non salvato (numerosi problemi)

en: Post published. <a href=\"%s\">View post</a>
it: L'articolo è stato pubblicato. <a href=\"%s\">Visualizza l'articolo</a>

en: Post restored to revision from %s
it: Articolo ripristinato per la revisione da %s

en: Post saved Message
it: Messaggio per Articolo salvato

en: Post saved.
it: Articolo salvato.

en: Post scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target=\"_blank\" href=\"%2$s\">Preview post</a>
it: Articolo programmato per: <strong>%1$s</strong>. <a target=\"_blank\" href=\"%2$s\">Visualizza l'anteprima dell'articolo</a>

en: Post submitted. <a target=\"_blank\" href=\"%s\">Preview post</a>
it: L'articolo è stato inoltrato. <a target=\"_blank\" href=\"%s\">Visualizza l'anteprima dell'articolo</a>

en: Post updated.
it: Articolo aggiornato.

en: Post updated. <a href=\"%s\">View post</a>
it: L'articolo è stato aggiornato. <a href=\"%s\">Visualizza l'articolo</a>

en: Preview Changes
it: Anteprima delle modifiche

en: Preview Form submitted
it: Anteprima del modulo inviata

en: Preview form type not provided
it: Anteprima del modulo type non fornita

en: Preview post type not provided
it: Anteprima del post type non fornita

en: Previous
it: Precedente

en: Private
it: Privata

en: Published
it: Pubblicati

en: Readonly?
it: Solo lettura?

en: Redirect delay (in seconds)
it: Ritardo del reindirizzamento (in secondi)

en: Redirect delay for:
it: Ritardo del reindirizzamento per:
    \n

en: Redirect to Post ID:
it: Reindirizza all'ID dell'articolo:

en: Refresh Complete
it: Aggiornamento completo

en: Refresh page after deletion
it: Aggiorna la pagina dopo l'eliminazione

en: Registration Date
it: Data di registrazione

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove option
it: Rimuovi opzione

en: Remove taxonomy term
it: Rimuovi termine della tassonomia

en: Remove term
it: Rimuovi termine

en: Remove this field as a CRED field type
it: Rimuovi questo campo come campo type CRED

en: Repeat Password
it: Ridigita la password

en: Required
it: Richiesto

en: Required field message
it: Messaggio per i campi obbligatori

en: Required?
it: Richiesto?

en: Reset Password Link
it: Reimposta il link della password

en: Resize
it: Ridimensiona

en: Restore Previous Value
it: Ripristina il valore precedente

en: Retry Upload
it: Riprova caricamento

en: Revert to default editor
it: Ripristina all'editor predefinito

en: Role
it: Ruolo

en: Saturday
it: Sabato

en: Save
it: Salva

en: Save Changes
it: Salva cambiamenti

en: Save Post Form
it: Salva il modulo dell'articolo

en: Save User Form
it: Salva il modulo dell'utente

en: Saved
it: Salvataggio riuscito

en: Saving...
it: Salvataggio...

en: Scaffold Help
it: Guida a Scaffold

en: Search
it: Ricerca

en: Search CRED Post Forms
it: Cerca moduli di pubblicazione CRED

en: Search CRED User Forms
it: Cerca moduli utente CRED

en: Secret Key
it: Chiave segreta

en: Select
it: Seleziona

en: Select %s
it: Seleziona %s

en: Select Post Type
it: Seleziona post type

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Select allowed HTML tags
it: Seleziona i tag HTML consentiti

en: Select allowed User Role
it: Seleziona il ruolo consentito all'utente

en: Select date
it: Seleziona data

en: Select field..
it: Seleziona campo...

en: Select post
it: Seleziona post

en: Select post form
it: Seleziona il modulo di pubblicazione

en: Select text
it: Seleziona testo

en: Select the status of content created by this form:
it: Seleziona lo stato del contenuto che verrà creato da questo modulo

en: Select user
it: Seleziona l'utente

en: Select user form
it: Seleziona il modulo utente

en: Selected
it: Selezionato

en: Send a test email
it: Invia un'e-mail di prova

en: Send a test notification to:
it: Invia una notifica di prova a:

en: Send notification to Author
it: Invia la notifica all'autore

en: Send notification to a WordPress user specified in a form field:
it: Invia notifica a un utente WordPress specificato in un campo del modulo:

en: Send notification to a WordPress user:
it: Invia una notifica a un utente WordPress:

en: Send notification to a specific email address:
it: Invia notifica a un indirizzo email specifico:

en: Send notification to an email specified in a form field:
it: Invia una notifica a un'email specificata in un campo del modulo:

en: Send now
it: Invia ora

en: September
it: Settembre

en: Set %s Featured Image
it: Imposta immagine in evidenza %s

en: Set Field Type
it: Imposta il tipo di campo

en: Set Field type \"%s\"
it: Imposta il tipo di campo \"%s\"

en: Set From details
it: Imposta dettagli Da

en: Set field type
it: Imposta il tipo di campo

en: Set the %s Parent
it: Imposta il genitore %s

en: Set the parent according to the currently displayed content
it: Imposta il genitore in base al contenuto che appare attualmente

en: Set the title for this new form.
it: Inserisci il titolo per il nuovo modulo.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings saved.
it: Impostazioni salvate.

en: Show Hidden Fields
it: Mostra campi nascosti

en: Show advanced options
it: Mostra opzioni avanzate

en: Show captcha button
it: Pulsante Mostra captcha

en: Show/Hide Effect:
it: Mostra/nascondi effetto:

en: Sign Up to use reCAPTCHA API
it: Registrati per utilizzare l'API reCAPTCHA

en: Single Line
it: Linea singola

en: Site Key
it: Chiave del sito

en: Standard Post Fields
it: Campi dell'articolo standard

en: Standard User Fields
it: Campi utente standard

en: Status of content created or edited by this form:
it: Stato del contenuto creato o modificato da questo modulo:

en: Styling
it: Stile

en: Subject Codes (click to insert)
it: Codici dell'oggetto (clicca per inserire)

en: Subject of emails:
it: Oggetto delle e-mail:

en: Submit
it: Invia

en: Sunday
it: Domenica

en: Support forum
it: Forum di supporto

en: Syntax
it: Sintassi

en: Syntax Highlight Off
it: Evidenzia sintassi disattivo

en: Syntax Highlight On
it: Evidenzia sintassi attivo

en: Taxonomies
it: Tassonomie

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Taxonomy View
it: Tassonomia View

en: Taxonomy hide popular message
it: Messaggio per Nascondi tassonomie più usate

en: Taxonomy show popular message
it: Messaggio per Mostra tassonomie più usate

en: Template
it: Modello

en: The Simple XML library is missing.
it: La libreria semplice di XML è andata persa.

en: The XML file (%s) could not be read.
it: Impossibile leggere il file XML (%s).

en: The XML file does not contain valid Post Forms.
it: Il file XML non contiene moduli dell'articolo validi.

en: The XML file does not contain valid User Forms.
it: Il file XML non contiene moduli utente validi.

en: The following HTML tags are allowed:
it: Sono consentiti i seguenti tag HTML:

en: The form includes the parent selector
it: Il modulo comprende il selettore genitori

en: The form was saved, but some settings are not complete, please review the alert icons below
it: Il modulo è stato salvato, ma alcune impostazioni non sono complete. Esamina le icone di avviso qui in basso

en: The post was not saved because of the following %NN problems:
it: L'articolo non è stato salvato a causa dei seguenti problemi di %NN:

en: The post was not saved because of the following problem:
it: L'articolo non è stato salvato a causa del seguente problema:

en: The user was not saved because of the following %NN problems:
it: L'utente non è stato salvato a causa dei seguenti problemi %NN:

en: The user was not saved because of the following problem:
it: L'utente non è stato salvato a causa del seguente problema:

en: There is a problem with %s field. Please check CRED form.
it: Si è verificato un problema con il campo %s. Controlla il modulo CRED.

en: There was a problem with your submission!<br>Possible causes may be that the submission has taken too long, or it represents a duplicate request.<br>Please try again.
it: Si è verificato un problema durante l'invio!<br>Le cause potrebbero essere: un invio durato troppo a lungo o una richiesta già inviata.<br>Riprova.

en: There was an error uploading your files
it: Durante il caricamento dei tuoi file si è verificato un errore

en: This Form will be accessible to everyone, including guest (not logged in). They will be able to submit/edit content using this form.<br>To control who can use the form, please install %s
it: Questo modulo sarà accessibile a tutti, inclusi gli ospiti (utenti che non hanno effettuato l'accesso). Essi potranno inoltrare/modificare i contenuti con questo modulo.<br>Per controllare chi potrà utilizzare questo modulo, installa %s

en: This Form will be accessible to everyone, including guest (not logged in). They will be able to submit/edit content using this form.<br>To control who can use the form, please install %s.
it: Questo modulo sarà accessibile a tutti, inclusi gli ospiti (utenti che non hanno effettuato l'accesso). Essi potranno inoltrare/modificare i contenuti utilizzando questo modulo.<br>Per controllare chi potrà utilizzare questo modulo, installa %s.

en: This auto-generator includes inputs for all the fields that belong to the form's content type.
it: Questo generatore automatico include gli input di tutti campi che appartengono al tipo di contenuto del modulo.

en: This auto-generator includes inputs for all the fields that belong to the form's user role.
it: Questo generatore automatico include gli input di tutti campi che appartengono al ruolo dell'utente del modulo.

en: This field is locked for editing because WPML will copy its value from the original language.
it: L'editing di questo campo è bloccato in quanto WPML copierà il suo valore dalla lingua originale.

en: This field is required
it: Questo campo è obbligatorio

en: This form
it: Questo modulo

en: This form creates posts of post type \"%s\".
it: Questo modulo crea gli articoli del tipo di contenuto \"%s\".

en: This form creates users.
it: Questo modulo crea utenti.

en: This form edits posts of post type \"%s\".
it: Questo modulo modifica gli articoli del tipo di contenuto \"%s\".

en: This form edits users.
it: Questo modulo modifica gli utenti.

en: This form will auto-generate the password for the new user.<br>In order for the user to receive the password, you need to create a notification which will include that password.<br>%s
it: Questo modulo genererà automaticamente la password per il nuovo utente.<br>Per inviare la password all'utente, dovrai creare una notifica contenente tale password.<br>%s

en: This form will:
it: Questo modulo:

en: This notification is not setup properly because some settings are not complete. Please review and select values.
it: Questa notifica non è stata impostata correttamente in quanto alcune impostazioni non sono complete. Esaminala e seleziona i valori.

en: This post type is incompatible with the selected form
it: Questo post type è incompatibile con il modulo selezionato

en: Thursday
it: Giovedì

en: Tip:
it: Consiglio:

en: Title
it: Titolo

en: Title of %s (default)
it: Titolo di %s (predefinito)

en: Title of New Form
it: Titolo del nuovo modulo

en: Title should contain only letters, numbers and underscores/dashes
it: Il titolo deve contenere solo lettere, numeri, spazi, caratteri di sottolineatura/trattini

en: To control who can see and use this form, go to %s.
it: Per controllare chi può visualizzare e utilizzare questo modulo, vai in %s.

en: To control who can see and use this form, go to the %s
it: Per verificare chi può visualizzare e utilizzare questo modulo, vai in %s

en: To:
it: A:

en: Translatable string
it: Stringa traducibile

en: Trash post
it: Cestino post

en: Tuesday
it: Martedì

en: Type
it: Tipo

en: Type not set or unknown.
it: Tipo non impostato o sconosciuto.

en: Type some characters from title of the page and a suggestion popup will appear..
it: Scrivi alcuni caratteri del titolo della pagina e verranno visualizzati alcuni commenti..

en: Type some characters..
it: Scrivi alcuni caratteri..

en: Types fields
it: Campi dei tipi

en: Unable to open zip file
it: Impossibile aprire il file compresso

en: Unknown Parent Type
it: Type genitore sconosciuto

en: Unknown post type.
it: Tipo di articolo sconosciuto.

en: Update
it: Aggiornamento

en: Upload Error: Invalid NONCE
it: Errore di caricamento: NONCE non valido

en: Upload error or file not valid
it: Errore di caricamento o file non valido

en: Upload failed message
it: Messaggio di caricamento fallito

en: Use a Shortcode
it: Usa uno shortcode

en: Use a shortcode instead of options
it: Usa uno shortcode invece delle opzioni

en: Use bootstrap in CRED Forms
it: Usa bootstrap nei moduli CRED

en: Use my Custom Expression
it: Usa la mia espressione personalizzata

en: User
it: Utente

en: User Email
it: E-mail utente

en: User Embedded CRED
it: CRED utente integrato

en: User Field
it: Campo utente

en: User Fields (click to insert)
it: Campi utente (clicca per inserirli)

en: User Form (required)
it: Modulo utente (obbligatorio)

en: User Form Container
it: Contenitore del modulo utente

en: User Form [%s] does not exist
it: Il modulo utente [%s] è inesistente

en: User Forms
it: Moduli utente

en: User Forms Front-end Access Group
it: Gruppo di moduli utente per l'accesso dal front-end

en: User Guides
it: Manuali utente

en: User ID
it: ID utente

en: User Login
it: Accesso utente

en: User Nickname
it: Nickname dell'utente

en: User Password
it: Password dell'utente

en: User Spam Status
it: Stato di spam utente

en: User Status
it: Stato utente

en: User Username
it: Nome utente dell'utente

en: User View
it: Vista utente

en: User basic data
it: Dati di base dell'utente

en: User does not exist
it: L'utente è inesistente

en: User fields
it: Campi utente

en: User not saved message (one problem)
it: Messaggio L'utente non è stato salvato (un problema)

en: User not saved message (several problems)
it: Messaggio L'utente non è stato salvato (vari problemi)

en: User saved Message
it: Messaggio L'utente è stato salvato

en: Username
it: Nome utente

en: Validate Format
it: Convalida formato

en: Validation
it: Convalida

en: Validation text
it: Testo di convalida

en: Value
it: Valore

en: Value to store when<br>checked:
it: Valore da memorizzare se<br>selezionato:

en: Value:
it: Valore:

en: Version %s
it: Versione %s

en: View
it: Visualizza

en: View CRED Post Form
it: Visualizza modulo di pubblicazione CRED

en: View CRED User Form
it: Visualizza il modulo utente CRED

en: Website
it: Sito web

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: What to delete
it: Cosa cancellare

en: What to edit
it: Cosa modificare

en: When custom fields are modified
it: Quando i campi personalizzati vengono modificati

en: When options for a generic field need to be generated dynamically, a shortcode can be used to generate the field options on the fly. Any shortcode which will generate a valid JSON format of options can be used.
it: Quando le opzioni di un campo generico devono essere generate dinamicamente, si può utilizzare uno shortcode per generare le sue opzioni al volo. Può essere utilizzato qualunque shortcode che genererà un formato di opzioni JSON valido.

en: When post status changes to:
it: Quando lo stato dell'articolo diventa:

en: When submitting the form
it: Quando il modulo viene inoltrato

en: When to send this notification:
it: Quando inviare questa notifica:

en: Where to send this notification:
it: Dove inviare questa notifica:

en: Wrong or missing ID.
it: ID mancante o errato.

en: Yes
it: Sì

en: You are not allowed to edit this item.
it: Non puoi modificare questo elemento.

en: You attempted to edit a CRED that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
it: Hai tentato di modificare un CRED inesistente. Forse è stato eliminato?

en: You attempted to edit a View that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
it: Hai tentato di modificare una vista inesistente. Forse è stata eliminata?

en: You attempted to edit an item that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
it: Hai tentato di modificare un elemento inesistente. Forse è stato eliminato?

en: You can enter additional recipients as:<br />email<br />name &lt;email&gt;<br />to/cc/bcc: name &lt;email&gt;<br /><br />If no recipient type is specified, the recipient will be added as 'to'.<br />Separate multiple recipients with commas.
it: Puoi inserire destinatari aggiuntivi come:<br />e-mail<br />nome &lt;e-mail&gt;<br />a/cc/bcc: nome &lt;e-mail&gt;<br /><br />Se non si specifica nessun tipo di destinatario, il destinatario sarà aggiunto come 'a'.<br />Separa i destinatari multipli con le virgole.

en: You can manage non-Toolset Post Fields by setting field type and assign field attributes. Then you can use them in CRED forms.
it: Puoi gestire i campi degli articoli non personalizzati con Toolset impostando il tipo di campo e assegnandogli degli attributi. Dopodiché, potrai utilizzarli nei moduli CRED.

en: You can manage non-Toolset User Fields by setting field type and assign field attributes. Then you can use them in CRED forms.
it: Puoi gestire i campi utente non personalizzati con Toolset impostando il tipo di campo e assegnandogli degli attributi. Dopodiché, li potrai utilizzare nei moduli CRED.

en: You can only use an image file here
it: Qui puoi utilizzare solo un file immagine

en: You can select multiple recipients for email notifications. Select the check-boxes for different recipient types and their target type (to/cc/bcc).
it: Puoi selezionare destinatari multipli per le e-mail di notifica. Seleziona i diversi tipi di destinatari nelle caselle di selezione e il tipo di destinazione (a/cc/bcc).

en: You can set extra options for this field
it: Puoi impostare opzioni extra per questo campo

en: You can set extra width and height validation for this field (leave blank to disable)
it: Puoi impostare una convalida di grandezza e altezza extra per questo campo (lascia vuoto se vuoi disabilitare)

en: You can upload an exported .zip or .xml file from your computer:
it: Puoi caricare ed esportare il file .zip o .xml dal tuo computer:

en: You can&#8217;t edit this item because it is in the Trash. Please restore it and try again.
it: Non puoi modificare questo elemento perché si trova nel cestino. Ripristinalo e riprova.

en: You can't edit this CRED because it is in the Trash. Please restore it and try again.
it: Non puoi modificare questo modulo CRED perché si trova nel cestino. Ripristinalo e riprova.

en: You do not have permissions for that.
it: Non possiedi i permessi per eseguire quest'azione.

en: You have to enable popup windows in order for Preview to work!
it: Per far funzionare l'anteprima, devi attivare le finestre con i popup!

en: You must define a regular expression for Wpcf_Cake_Validation::custom()
it: Devi definire un espressione regolare per Wpcf_Cake_Validation::custom()

en: You must define the $operator parameter for Wpcf_Cake_Validation::comparison()
it: Devi definire i parametri dell'operatore$ per Wpcf_Cake_Validation::comparison()

en: You must select a Form Action for the form
it: Devi prima selezionare un'azione per il modulo

en: You must select a Post Status for the form
it: Devi selezionare lo stato dell'articolo per il modulo

en: You must select a Post Type for the form
it: Devi selezionare un post type per il modulo

en: You must select the Form Type for the form
it: Devi selezionare il modulo type per il modulo

en: You need to add fields to trigger notifications.
it: Per innescare le notifiche, devi aggiungere i campi.

en: You selected to 'Enable registration on the Checkout' in WooCommerce.<br>This means that WooCommerce will automatically create users when paying.<br>You are also using CRED to create new users, so for each registration, your site will have two users.<br>To avoid this, go to the %s and disable 'Enable registration on the Checkout'.
it: In WooCommerce hai selezionato 'Abilita la registrazione al checkout'.<br>Questo significa che WooCommerce creerà automaticamente gli utenti quando effettueranno il pagamento.<br>Per creare i nuovi utenti stai anche utilizzando CRED, così per ogni registrazione, il tuo sito avrà due utenti.<br>Per evitarlo, vai in %s e disabilita 'Abilita la registrazione al checkout'.

en: Your security credentials have expired. Please reload the page to get new ones.
it: Le tue credenziali di sicurezza sono scadute. Ricarica la pagina per ottenerne altre.

en: class:
it: classe:

en: conditional output
it: output condizionale

en: delete
it: elimina

en: file too big
it: file di dimensioni eccessive

en: from the publish date of the post.
it: dalla data di pubblicazione dell'articolo.

en: image
it: immagine

en: link text:
it: testo link:

en: more attributes:
it: altri attributi:

en: paste shortcode
it: incolla shortcode

en: reCAPTCHA API
it: API reCAPTCHA

en: style:
it: stile:

en: target:
it: destinazione:

en: text:
it: testo:

en: to use the Captcha field.
it: per usare il campo Captcha.
