WPML_EXPORT - en to ar translation catalogue (764 entries)

en:  - everything you need to know about using CRED
ar: - كل ما تحتاج معرفته عن كيفية استخدام CRED

en:  - learn to use CRED by experimenting with fully-functional learning sites
ar: - تعلم كيفية استخدام ملحق CRED عن طريق الممارسة باستخدام مواقع تعليمية كاملة الوظائف

en:  - online help by support staff
ar: - المساعدة عبر الإنترنت بواسطة فريق الدعم

en:  seconds.
ar: ثوانٍ.

en: %1$s of %2$s
ar: %1$s من %2$s

en: %s Description
ar: وصف %s

en: %s Excerpt
ar: اقتباس %s

en: %s Name
ar: اسم %s

en: %s Parent
ar: %s الرئيسي

en: %sTo see the preview, you need to allow this page to show popups.%sHow to enable popups in your browser%s
ar: %sلمشاهدة المعاينة، فأنت في حاجة إلى السماح لهذه الصفحة بعرض النوافذ المنبثقة.%sكيفية تمكين النوافذ المنبثقة في مستعرضك%s

en: (Create a new-post form first)
ar: (إنشاء نموذج new-post أولاً)

en: (Create a new-user form first)
ar: (إنشاء نموذج new-user أولاً)

en: (Create an edit-post form first)
ar: (إنشاء نموذج edit-post أولاً)

en: (Create an edit-user form first)
ar: (إنشاء نموذج edit-user أولاً)

en: (Logged in User) User Display Name
ar: (مستخدم مسجل الدخول) اسم العرض للمستخدم

en: (Logged in User) User Login Name
ar: (مستخدم مسجل الدخول) اسم تسجيل دخول المستخدم

en: - - Select page - -
ar: - - تحديد الصفحة - -

en: - select -
ar: - تحديد -

en: -- Choose email field --
ar: -- تحديد حقل بريد إلكتروني --

en: -- Choose user --
ar: -- تحديد مستخدم --

en: -- Choose user id field --
ar: -- تحديد حقل معرف هوية مستخدم --

en: -- Lastname field --
ar: -- حقل الاسم الأخير --

en: -- Name field --
ar: -- حقل الاسم --

en: -- Parent --
ar: -- رئيسي --

en: -- Select Post Type --
ar: -- تحديد نوع المقال --

en: -- Select action --
ar: -- تحديد الإجراء --

en: -- Select role --
ar: -- حدد المهمة --

en: -- Select status --
ar: -- تحديد الحالة --

en: -- none --
ar: -- لا شيء --

en: --- not set ---
ar: --- غير محدد ---

en: AJAX submission
ar: إرسال AJAX

en: Access Control
ar: التحكم في Access

en: Access Settings
ar: إعدادات Access

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Add
ar: إضافة

en: Add Another
ar: إضافة آخر

en: Add Generic Fields
ar: إضافة حقول عامة

en: Add New
ar: إضافة جديد

en: Add New CRED Post Form
ar: إضافة نموذج مقال CRED جديد

en: Add New CRED User Form
ar: إضافة نموذج مستخدم CRED جديد

en: Add Post Fields
ar: إضافة حقول منشور

en: Add User Fields
ar: إضافة حقول المستخدم

en: Add condition by field
ar: إضافة شرط بحسب الحقل

en: Add new content
ar: إضافة محتوى جديد

en: Add new notification
ar: إضافة إشعار جديد

en: Add new taxonomy message
ar: رسالة إضافة تصنيف جديد

en: Add notifications to automatically send email after submitting this form.
ar: إضافة إشعارات لإرسال البريد الإلكتروني تلقائيًا بعد إرسال هذا النموذج.

en: Add option
ar: إضافة خيار

en: Add taxonomy term
ar: إضافة مصطلح تصنيف

en: Add term
ar: إضافة مصطلح

en: Additional Options:
ar: الخيارات الإضافية:

en: Additional Recipients:
ar: مستلمون إضافيون:

en: Additional field conditions:
ar: شروط الحقل الإضافية:

en: Additional notification recipients
ar: مستلمو إشعارات إضافيون

en: Adds Image Captcha to your forms to prevent automatic submision by bots
ar: يضيف صورة Captcha إلى نماذجك لمنع الإرسال التلقائي بواسط البرامج الآلية

en: Administrator Role not found! CRED Users capabilities will not work
ar: لم يتم العثور على مهمة المدير! لن تعمل إمكانات مستخدمي CRED

en: Administrator Role not found! CRED capabilities will not work
ar: لم يمكن العثور على مهمة المدير! لن تعمل إمكانيات CRED

en: After inserting it, you can style and edit the form content using the editor.
ar: بعد إدخال محتوى النموذج، يمكنك تنميطه وتحريره باستخدام المحرر.

en: After user submits this form:
ar: بعد إرسال المستخدم لهذا النموذج:

en: After visitors submit this form:
ar: بعد إرسال الزوار لهذا النموذج:

en: All
ar: الكل

en: All are true
ar: كلهم true

en: All changes saved
ar: تم حفظ كل التغييرات

en: All forms
ar: جميع النماذج

en: Allow Media Insert button in Post Content Rich Text Editor
ar: السماح بزر إدخال الوسائط في محرر النص المنسق لمحتوى المنشور

en: An error occurred please try again
ar: حدث خطأ ما، برجاء إعادة المحاولة

en: Any is true
ar: أيهم true

en: Apply
ar: طبِّق

en: April
ar: أبريل

en: Archive
ar: أرشيف

en: Archives
ar: الأرشيفات

en: Are you sure that you want to delete the selected forms?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف النماذج المحددة؟

en: Are you sure that you want to delete the selected user forms?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف نماذج المستخدم المحددة؟

en: Are you sure that you want to delete this form?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف هذا النموذج؟

en: Are you sure that you want to delete this user form?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف نموذج المستخدم هذا؟

en: Are you sure to delete this file ?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف هذا الملف؟

en: Are you sure you want to delete this form?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف هذا النموذج؟

en: Are you sure you want to delete this post?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف هذا المنشور؟

en: Are you sure you want to remove this notification?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في إزالة هذا الإشعار؟

en: Ascending
ar: تصاعدي

en: Audio
ar: صوت

en: August
ar: أغسطس

en: Auto-Generate Form
ar: التوليد التلقائي للنموذج

en: Auto-Generate User Form
ar: التوليد التلقائي لنموذج المستخدم

en: Auto-generate Form Content
ar: التوليد التلقائي لمحتوى النموذج

en: Autogenerate Nickname
ar: التوليد التلقائي للاسم المستعار

en: Autogenerate Password
ar: التوليد التلقائي لكلمة المرور

en: Autogenerate Username
ar: التوليد التلقائي لاسم المستخدم

en: Basic
ar: أساسي

en: Blue
ar: أزرق

en: Body Codes (click to insert)
ar: أكواد النص الأساسي (انقر للإدخال)

en: Body content is required
ar: محتوى النص الأساسي مطلوب

en: Body of emails
ar: النص الأساسي لرسائل البريد الإلكتروني

en: Both `User Login Name` and `User Display Name` codes, work only on notifications triggered by a form submission.
ar: كلاً من أكواد `اسم تسجيل دخول المستخدم` و `اسم العرض للمستخدم` يعملان فقط على الإشعارات الناتجة عن إرسال نموذج.

en: Build Form
ar: بناء النموذج

en: Build the form using HTML and CRED shortcodes. Click on the <strong>Auto-Generate Form</strong> button to create the form with default fields. Use the <strong>Add User/Post Fields</strong> button to add fields that belong to this post type, or <strong>Add Generic Fields</strong> to add any other inputs.
ar: أنشئ النموذج باستخدام رموز HTML وCRED القصيرة. انقر على زر <strong>التوليد التلقائي للنموذج</strong> لإنشاء النموذج باستخدام الحقول الافتراضية. استخدم زر <strong>إضافة حقول المستخدم/المقال</strong> لإضافة الحقول التي تنتمي إلى نوع المقال هذا، أو <strong>إضافة الحقول العامة</strong> لإضافة أي إدخالات أخرى.

en: Bulk Actions
ar: اجراءات العمل المجمع

en: Buttons
ar: الأزرار

en: CRED Conditional Expressions
ar: تعبيرات CRED الشرطية

en: CRED Custom Fields
ar: حقول CRED المخصصة

en: CRED Field Type
ar: نوع حقل CRED

en: CRED Forms
ar: نماذج CRED

en: CRED Frontend Access
ar: ملحق Access للواجهة الأمامية لـCRED

en: CRED Help
ar: مساعدة ملحق CRED

en: CRED Post Form
ar: نموذج مقال CRED

en: CRED Post Forms
ar: نماذج مقال CRED

en: CRED USers Frontend Access
ar: الوصول للواجهة الأمامية لمستخدمي CRED

en: CRED User Field Type
ar: نوع حقل مستخدم CRED

en: CRED User Fields
ar: حقول مستخدم CRED

en: CRED User Form
ar: نموذج مستخدم CRED

en: CRED User Forms
ar: نماذج مستخدم CRED

en: CRED Users Frontend Access
ar: الوصول للواجهة الأمامية لمستخدمي CRED

en: CRED Wizard
ar: معالج CRED

en: CRED elements in this Module
ar: عناصر CRED في هذه الوحدة

en: CRED filters the content that is submitted by a form.
ar: يقوم CRED بترشيح المحتوى الذي تم إرساله بواسطة نموذج.

en: CRED import summary :
ar: ملخص استيراد CRED:

en: CSS Class:
ar: فئة CSS:

en: CSS editor
ar: محرر CSS

en: Cancel
ar: الغ

en: Cheatin&#8217; uh?
ar: ياللهول، أتغش؟

en: Check Documentation for details and examples
ar: راجع الوثائق للتعرف على التفاصيل والأمثلة

en: Checkbox
ar: مربع تحديد

en: Checkbox should have a value other than blank!
ar: ينبغي أن يحتوي مربع التحديد على قيمة وعدم تركه فارغًا!

en: Checkboxes
ar: مربعات تحديد

en: Checked
ar: محدد

en: Checked by default
ar: محدد بشكلٍ افتراضي

en: Child Form Page
ar: صفحة النموذج الفرعي

en: Choose a specific parent
ar: تحديد رئيسي معين

en: Choose the type of content this form will create or modify:
ar: حدد نوع المحتوى الذي سيقوم هذا النموذج بإنشائه أو تعديله:

en: Choose which form to insert
ar: حدد النموذج المراد إدخاله

en: Clear
ar: واضح

en: Click to insert the specified shortcode
ar: انقر لإدخال الرمز القصير المحدد

en: Click to refresh (if settings changed)
ar: انقر للتحديث (إذا تم تغيير الإعدادات)

en: Click to toggle
ar: انقر للتنقل

en: Clone
ar: استنساخ

en: Close
ar: اغلق

en: Colorpicker
ar: محدد الألوان

en: Conditional Group
ar: مجموعة شرطية

en: Conditional expression includes illegal characters
ar: التعبير الشرطي يحتوي على رموز محظورة

en: Connect
ar: اتصل

en: Content
ar: المحتوى

en: Content Filter
ar: مرشح المحتوى

en: Content Template
ar: نموذج المحتوى

en: Content of %s (default)
ar: محتوى %s (افتراضي)

en: Correct conditional expression has not been found
ar: لم يمكن العثور على التعبير الشرطي الصحيح

en: Could not read the import file.
ar: لم تمكن قراءة ملف الاستيراد.

en: Create Child Post Link
ar: إنشاء رابط مقال فرعي

en: Create Custom Post with CRED Form \"%s\"
ar: إنشاء مقال مخصص باستخدام نموذج CRED \"%s\"

en: Create Custom User with CRED Form \"%s\"
ar: إنشاء مستخدم مخصص باستخدام نموذج CRED \"%s\"

en: Create new forms using the CRED Wizard
ar: إنشاء نماذج جديدة باستخدام معالج CRED

en: Create new user
ar: إنشاء مستخدم جديد

en: Create user
ar: إنشاء مستخدم

en: Creating and displaying a CRED form
ar: إنشاء وعرض نموذج CRED

en: Current Window
ar: النافذة الحالية

en: Current page
ar: الصفحة الحالية

en: Custom Fields
ar: الحقول المخصصة

en: Custom Fields Imported
ar: تم استيراد الحقول المخصصة

en: Custom field deleted.
ar: تم حذف الحقل المخصص.

en: Custom field updated.
ar: تم تحديث الحقل المخصص.

en: Date
ar: تاريخ

en: Date/Time
ar: التاريخ/الوقت

en: Debug information
ar: معلومات استكشاف الأخطاء

en: December
ar: ديسمبر

en: Default
ar: افتراضي

en: Default Skypename<br>(default field value):
ar: اسم سكايب الافتراضي<br>(قيمة الحقل الافتراضي):

en: Default URL<br>(default field value):
ar: رابط الإنترنت الافتراضي<br>(قيمة الحقل الافتراضية):

en: Default email<br>(default field value):
ar: البريد الإلكتروني الافتراضي<br>(قيمة الحقل الافتراضية):

en: Default phone<br>(default field value):
ar: الهاتف الافتراضي<br>(قيمة الحقل الافتراضية):

en: Default value:
ar: القيمة الافتراضية:

en: Delete
ar: حذف

en: Delete %s
ar: حذف %s

en: Delete Others Posts using CRED
ar: حذف المنشورات الأخرى باستخدام CRED

en: Delete Own Posts using CRED
ar: حذف المنشورات الخاصة باستخدام CRED

en: Delete Post Link
ar: حذف رابط المقال

en: Delete action
ar: حذف الإجراء

en: Delete another post (post ID)
ar: حذف منشور آخر (معرف هوية المنشور)

en: Delete current post (in Loop)
ar: حذف المنشور الحالي (في التكرار)

en: Delete forms not included in the import
ar: حذف النماذج غير المضمنة في الاستيراد

en: Delete post
ar: حذف المنشور

en: Deleting..
ar: قيد الحذف..

en: Descending
ar: تنازلي

en: Description
ar: وصف

en: Disabled
ar: معطل

en: Display Name
ar: عرض الاسم

en: Display a confirmation message after deleting:
ar: عرض رسالة تأكيد بعد الحذف:

en: Display a confirmation message before deleting:
ar: عرض رسالة تأكيد قبل الحذف:

en: Display a message instead of the form...
ar: عرض رسالة بدلاً من النموذج...

en: Display the post
ar: عرض المنشور

en: Do not have reCAPTCHA API Keys?
ar: ألا تمتلك مفاتيح واجهة برمجة reCAPTCHA؟

en: Do not have reCAPTCHA API Keys? %sSign Up to use reCAPTCHA API%s
ar: ألا تمتلك مفاتيح واجهة برمجة reCAPTCHA؟ %sالتسجيل لاستخدام واجهة برمجة reCAPTCHA%s

en: Do not load CRED style sheets on front-end
ar: عدم تحميل ورقة نمط CRED على الواجهة الأمامية

en: Do you want to disable the Wizard for this form only, or disable the Wizard for all future forms as well? <br /><br /><span style=\"font-style:italic\">(You can re-enable the Wizard at the %s Settings Page if you change your mind)</span>
ar: هل تود تعطيل المعالج مع هذا النموذج فقط، أم تعطيله مع جميع النماذج المستقبلية أيضًا؟ <br /><br /><span style=\"font-style:italic\">(يمكنك إعادة تمكين المعالج في صفحة إعدادات %s إذا غيّرت رأيك)</span>

en: Do you want to go to the home page?
ar: هل ترغب في الذهاب إلى الصفحة الرئيسية؟

en: Documentation and Support
ar: التوثيق والدعم

en: Don't show this message again
ar: لا تعرض هذه الرسالة مرة أخرى

en: Draft
ar: مسودة

en: E-mail Notifications
ar: إشعارات البريد الإلكتروني

en: Edit
ar: تحرير

en: Edit CRED Post Form
ar: تحرير نموذج مقال CRED

en: Edit CRED User Form
ar: تحرير نموذج مستخدم CRED

en: Edit Others Custom Post with CRED Form \"%s\"
ar: تحرير المقال المخصص للآخرين باستخدام نموذج CRED \"%s\"

en: Edit Others Custom User with CRED Form \"%s\"
ar: تحرير المستخدم المخصص للآخرين باستخدام نموذج CRED \"%s\"

en: Edit Own Custom Post with CRED Form \"%s\"
ar: تحرير المقال المخصص الخاص بك باستخدام نموذج CRED \"%s\"

en: Edit Own Custom User with CRED Form \"%s\"
ar: تحرير المستخدم المخصص الخاص بك باستخدام نموذج CRED \"%s\"

en: Edit Post Form
ar: تحرير نموذج المقال

en: Edit Skype button
ar: تحرير زر سكايب

en: Edit User Form
ar: تحرير نموذج المستخدم

en: Edit another post
ar: تحرير منشور آخر

en: Edit another user
ar: تحرير مستخدم آخر

en: Edit current logged in user
ar: تحرير المستخدم مسجل الدخول حاليًا

en: Edit current post (in Loop)
ar: تحرير المنشور الحالي (في التكرار)

en: Edit existing content
ar: تحرير المحتوى الحالي

en: Edit existing user
ar: تحرير مستخدم حالي

en: Edit field settings
ar: تحرير إعدادات الحقل

en: Edit form link can not be displayed (post type mismatch).
ar: لا يمكن عرض تحرير رابط النموذج (نوع المنشور غير متوافق).

en: Edit skype button
ar: تحرير زر سكايب

en: Edit user
ar: تحرير المستخدم

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Email (leave blank for default):
ar: البريد الإلكتروني (اترك الحقل فارغًا للافتراضي):

en: Email Autogeneration
ar: التوليد التلقائي للبريد الإلكتروني

en: Email Body
ar: نص البريد الإلكتروني

en: Email Subject
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Embedded CRED
ar: CRED مضمن

en: Embedded Media
ar: الوسائط المدمجة

en: Enable Syntax Highlight
ar: تمكين إبراز أوامر الترجمة

en: Enable Syntax Highlight for CRED Forms
ar: تمكين إبراز أوامر البرمجة لنماذج CRED

en: Enter an email address
ar: أدخل عنوان بريد إلكتروني

en: Enter the message to display instead of the form. You can use HTML and shortcodes. (but no CRED Forms)
ar: أدخل الرسالة المراد عرضها بدلاً من النموذج. يمكنك استخدام أكواد HTML والرموز القصيرة. (لكن بدون نماذج CRED)

en: Enter the message to display instead of the form. You can use HTML and shortcodes. (but no CRED User Forms)
ar: أدخل الرسالة المراد عرضها بدلاً من النموذج. يمكنك استخدام أكواد HTML والرموز القصيرة. (لكن بدون نماذج مستخدم CRED)

en: Enter title here
ar: أدخل عنوانًا هنا

en: Enter your ReCaptcha keys at the CRED Settings page in order for ReCaptcha API to work
ar: أدخل مفاتيح ReCaptcha في صفحة إعدادات CRED كي يتسنى لواجهة برمجة تطبيقات ReCaptcha أن تعمل

en: Enter your Skype Name
ar: إدخال اسم سكايب خاصتك

en: Error during CRED Post Forms import
ar: خطأ أثناء استيراد نماذج مقال CRED

en: Error during CRED User Forms import
ar: خطأ أثناء استيراد نماذج مستخدم CRED

en: Error post id: check _cred_cred_prefix_post_id
ar: خطأ معرف المقال: check _cred_cred_prefix_post_id

en: Error while parsing the evaluate expression
ar: حدث خطأ أثناء تحليل تعبير التقييم

en: Error: Files is too big, Max upload size is
ar: خطأ: الملفات كبيرة للغاية، الحد الأقصى لحجم الملفات المرفوعة

en: Excerpt of %s (default)
ar: اقتباس %s (افتراضي)

en: Exit Wizard Mode
ar: الخروج من وضع المعالج

en: Export
ar: تصدير

en: Export All Post Forms
ar: تصدير كل نماذج المقال

en: Export All User Forms
ar: تصدير كل نماذج المستخدم

en: Export CRED forms
ar: تصدير نماذج CRED

en: Export also Custom Fields when exporting CRED Forms
ar: تصدير الحقول المخصصة أيضًا عند تصدير نماذج CRED

en: Export also settings when exporting CRED Forms
ar: تصدير الإعدادات أيضًا عند تصدير نماذج CRED

en: Export settings
ar: تصدير الإعدادات

en: Expression:
ar: التعبير:

en: Extra CSS Help
ar: مساعدة أكواد CSS الإضافية

en: Extra Fields
ar: حقول إضافية

en: Fade
ar: تلاشي

en: Fade-Slide
ar: تلاشي-تمرير

en: Featured Image
ar: صورة مميزة

en: February
ar: فبراير

en: Field
ar: حقل

en: Field name contains special characters or spaces!
ar: يحتوي اسم الحقل على رموز خاصة أو مسافات!

en: Field name:
ar: اسم الحقل:

en: Fields and Views
ar: الحقول والمعاينات

en: File
ar: ملف

en: File Error Code:
ar: رمز خطأ الملف:

en: File Type Error
ar: خطأ في نوع الملف

en: File is too big
ar: الملف كبير للغاية

en: Finish
ar: انهي

en: First Name
ar: الاسم الأول

en: First, please select the role for the user that this form will create.
ar: أولاً، يُرجى تحديد المهمة للمستخدم، والتي سيقوم هذا النموذج بإنشائها.

en: For retrieving debug information if asked by a support person, use the <a href=\"%s\">debug information</a> page.
ar: لجلب معلومات تصحيح الأخطاء عند طلبها بواسطة مقدم خدمة العملاء، استخدم صفحة <a href=\"%s\">معلومات استكشاف الأخطاء</a>.

en: Form (required)
ar: النموذج (مطلوب)

en: Form Container
ar: حاوية النموذج

en: Form Content
ar: محتوى النموذج

en: Form Data
ar: بيانات النموذج

en: Form Fields
ar: حقول النموذج

en: Form Messages
ar: رسائل النموذج

en: Form Messages Container
ar: حاوية رسائل النموذج

en: Form Name
ar: اسم النموذج

en: Form Preview Mode
ar: وضع استعراض النموذج

en: Form Settings Help
ar: مساعدة إعدادات النموذج

en: Form Submit
ar: إرسال النموذج

en: Form Submit Button
ar: زر إرسال النموذج

en: Form Type option cannot be empty.
ar: خيار نوع النموذج لا ينبغي أن يكون فارغًا.

en: Form Type or Post Type is not set!
ar: لم يتم تحديد نوع النموذج أو نوع المنشور!

en: Form User Fields not set!
ar: حقول نموذج المستخدم غير محددة!

en: Form [%s] does not exist
ar: النموذج [%s] غير موجود

en: Form data saving has been disabled
ar: تم تعطيل حفظ بيانات النموذج

en: Form does not exist!
ar: النموذج غير موجود!

en: Form preview does not exist. Try saving your form first
ar: استعراض النموذج غير موجود. جرب حفظ نموذجك أولاً

en: Form type and post type do not match
ar: نوع النموذج ونوع المنشور غير متطابقين

en: Forms
ar: النماذج

en: Forms added
ar: تمت إضافة النماذج

en: Forms overwritten
ar: تم استبدال النماذج

en: Friday
ar: الجمعة

en: General Settings Updated
ar: تم تحديث الإعدادات العامة

en: Generic Error in deleting file
ar: خطأ عام في حذف الملف

en: Generic Field
ar: حقل عام

en: Generic Fields (click to insert)
ar: الحقول العامة (انقر للإدخال)

en: Generic Fields Help
ar: مساعدة الحقول العامة

en: Generic field type
ar: نوع الحقل العام

en: Get and Enter your API keys
ar: احصل على مفاتيح واجهة برمجة التطبيقات خاصتك وأدخلها

en: Get more details in the <a href=\"%1$s\" title=\"%2$s\">documentation page</a>.
ar: تعرّف على المزيد من التفاصيل في <a href=\"%1$s\" title=\"%2$s\">صفحة الوثائق</a>.

en: Go to a page...
ar: الذهاب إلى صفحة...

en: Go to the first page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأولى

en: Go to the last page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأخيرة

en: Go to the next page
ar: الذهاب إلى الصفحة التالية

en: Go to the previous page
ar: الذهاب إلى الصفحة السابقة

en: Got it! Don't show this message again
ar: فهمت! لا تعرض هذه الرسالة مرة أخرى

en: Grid
ar: شبكة

en: HTML attributes for child content link (advanced)
ar: سمات HTML لرابط المحتوى الفرعي (متقدم)

en: HTML attributes for delete link
ar: سمات HTML لرابط الحذف

en: HTML attributes for delete link (advanced)
ar: سمات HTML لرابط الحذف (متقدم)

en: HTML attributes for edit link (advanced)
ar: سمات HTML لرابط التحرير (متقدم)

en: Help
ar: مساعدة

en: Hidden
ar: مخفي

en: Hide advanced options
ar: إخفاء الخيارات المتقدمة

en: Hide comments when displaying this form
ar: إخفاء التعليقات عند عرض هذا النموذج

en: Hour
ar: ساعة

en: How do you want to set the parent in child form?
ar: كيف تود تعيين الرئيسي في النموذج الفرعي؟

en: How to add Forms to your site
ar: كيفية إضافة نماذج إلى موقعك

en: How to create notifications for sending passwords
ar: كيفية إنشاء الإشعارات لإرسال كلمات المرور

en: How to disable caching for content with forms
ar: كيفية تعطيل التخزين المؤقت للمحتوى مع النماذج

en: How to display the form
ar: كيفية عرض النموذج

en: How to display the user form
ar: كيفية عرض نموذج المستخدم

en: If autogenerate username and/or password is set in CRED User Form settings the following Email will be autogenerated.
ar: إذا تم تعيين التوليد التلقائي لاسم المستخدم و/أو كلمة المرور في إعدادات نموذج مستخدم CRED، سيتم توليد البريد الإلكتروني التالي تلقائيًا.

en: If you are willing to use reCAPTCHA to protect your CRED Forms against bots' entries please provide public and private keys for reCAPTCHA API:
ar: إذا كنت تنوي استخدام reCAPTCHA لحماية نماذج CRED الخاصة بك من إدخالات البرامج الآلية (bots)، برجاء إدخال مفاتيح عامة وخاصة لواجهة برمجة reCAPTCHA:

en: Image
ar: صورة

en: Images
ar: الصور

en: Import
ar: استيراد

en: Import CRED Post Forms
ar: استيراد نماذج مقال CRED

en: Import CRED User Forms
ar: استيراد نماذج مستخدم CRED

en: Import and Overwrite CRED Custom Fields
ar: استيراد حقول CRED المخصصة واستبدالها

en: Import and Overwrite CRED Settings
ar: استيراد إعدادات CRED واستبدالها

en: In order to display the post, post status must be set to Publish
ar: كي يمكن عرض المنشور، يجب تعيين حالة المنشور إلى 'نشر'

en: Include WPML localization
ar: تضمين تعريب WPML

en: Include reCaptcha field
ar: تضمين حقل reCaptcha

en: Include this field in Scaffold
ar: تضمين هذا الحقل في Scaffold

en: Input format: %s
ar: تنسيق الإدخال: %s

en: Insert
ar: إدخال

en: Insert Body Codes
ar: إدخال أكواد النص الأساسي

en: Insert Field type \"%s\"
ar: أدخل نوع الحقل \"%s\"

en: Insert Forms
ar: إدخال النماذج

en: Insert Subject Codes
ar: إدخال أكواد الموضوع

en: Insert a link to edit
ar: إدخال رابط لتحريره

en: Insert shortcode
ar: إدخال رمز قصير

en: Insert the form itself
ar: إدخال النموذج نفسه

en: Insert the user form itself
ar: إدخال نموذج المستخدم نفسه

en: Integer
ar: عدد صحيح

en: Invalid Form Submission (maybe a file has a size greater than allowed)
ar: إرسال غير صالح للنموذج (لعل حجم الملف أكبر من المسموح)

en: Invalid URL message
ar: رسالة المسار غير صالح

en: Invalid captcha message
ar: رسالة Captcha غير صالحة

en: Invalid date message
ar: رسالة التاريخ غير صالح

en: Invalid email message
ar: رسالة البريد الإلكتروني غير صالح

en: Invalid file type message
ar: رسالة نوع الملف غير صالح

en: Invalid hidden field value message
ar: رسالة قيمة الحقل المخفية غير الصالحة

en: Invalid image height message
ar: رسالة طول الصورة غير صالحة

en: Invalid image message
ar: رسالة الصورة غير صالحة

en: Invalid image width message
ar: رسالة عرض الصورة غير صالحة

en: Invalid numeric field message
ar: رسالة الحقل الرقمي غير صالح

en: Invalid submission message
ar: رسالة إرسال غير صالحة

en: Invalid user
ar: مستخدم غير صالح

en: Item %s could not be saved
ar: لم يمكن حفظ العنصر %s

en: JS editor
ar: محرر JS

en: January
ar: يناير

en: July
ar: يوليو

en: June
ar: يونيو

en: Keep displaying this form
ar: الإبقاء على عرض هذا النموذج

en: Keep original status
ar: الإبقاء على حالة الأصل

en: Label:
ar: العلامة:

en: Labels
ar: التسميات

en: Last Name
ar: الاسم الأخير

en: Mail failed to be sent
ar: فشل إرسال رسالة البريد

en: Mail sent succesfully
ar: تم إرسال الرسالة بنجاح

en: Make a selection in the editor and auto-generator will replace it.
ar: ضع تحديدًا في المحرر، وسيقوم المولد التلقائي باستبداله.

en: Make a selection in the editor and the conditional group will wrap around it when inserted.
ar: قم بعمل تحديد في المحرر وستلتف المجموعة الشريطة حوله عند إدخالها.

en: Manage non-Toolset Post Fields
ar: إدارة حقول المقال غير التابعة لـ Toolset

en: Manage non-Toolset Post Fields with CRED
ar: إدارة حقول المقال غير التابعة لـ Toolset مع نموذج CRED

en: Manage non-Toolset User Fields
ar: إدارة حقول المستخدم غير التابعة لـ Toolset

en: Manage non-Toolset User Fields with CRED
ar: إدارة حقول المستخدم غير التابعة لـ Toolset مع نموذج CRED

en: March
ar: مارس

en: Max. Height
ar: أقصى طول

en: Max. Height (px)
ar: أقصى طول (بكسل)

en: Max. Height not numeric
ar: قيمة أقصى طول ليست رقمًا

en: Max. Width
ar: أقصى عرض

en: Max. Width (px)
ar: أقصى عرض (بكسل)

en: Max. Width not numeric
ar: قيمة أقصى عرض ليست رقمًا

en: May
ar: مايو

en: Media Upload will not work with form preview
ar: لن يعمل رفع الوسائط مع استعراض النموذج

en: Messages
ar: الرسائل

en: Minute
ar: دقيقة

en: Missing form configuration.
ar: تهيئة النموذج المفقود.

en: Module Manager
ar: مدير الوحدة

en: Monday
ar: الإثنين

en: Move option
ar: نقل الخيار

en: Multi Select
ar: تحديد متعدد

en: Multiple Lines
ar: سطور متعددة

en: NOT FOUND
ar: غير موجود

en: Name
ar: الاسم

en: Name (leave blank for default):
ar: الاسم (اترك الحقل فارغًا للافتراضي):

en: New CRED Post Form
ar: نموذج مقال CRED جديد

en: New CRED User Form
ar: نموذج مستخدم CRED جديد

en: New Post Form
ar: نموذج مقال جديد

en: New User Form
ar: نموذج مستخدم جديد

en: New Window
ar: نافذة جديدة

en: Next
ar: التالي

en: Nickname
ar: اللقب

en: No
ar: لا

en: No Child Form Page specified
ar: لم يتم تحديد صفحة نموذج فرعية

en: No Effect
ar: بدون مؤثرات

en: No HTML tags have been selected.
ar: لم يتم تحديد أي علامات HTML.

en: No Notification given
ar: لم يتم إعطاء أي إشعار

en: No Parent text
ar: لا يوجد نص رئيسي

en: No Post Forms were found.
ar: لم يتم العثور على نماذج مقال.

en: No User Forms were found.
ar: لم يتم العثور على نماذج مستخدم.

en: No fields were found.
ar: لم يتم العثور على حقول.

en: No form found in Trash
ar: لم يتم العثور على نماذج في سلة المهملات

en: No form specified
ar: لم يتم تحديد نموذج

en: No forms found
ar: لم يتم العثور على نماذج

en: No name for field!
ar: لا يوجد اسم للحقل!

en: No options for field!
ar: لا توجد خيارات للحقل!

en: No post defined
ar: لم يتم تحديد منشور

en: No post specified
ar: لم يتم تحديد منشور

en: No preview form content provided
ar: لم يتم توفير محتوى نموذج الاستعراض

en: No recipients specified
ar: لم يتم تحديد مستلمين

en: No user form found in Trash
ar: لم يتم العثور على نماذج مستخدم في سلة المهملات

en: No user form specified
ar: لم يتم تحديد نموذج مستخدم

en: No user forms found
ar: لم يتم العثور على نماذج مستخدم

en: No user specified
ar: لم يتم تحديد مستخدم

en: No zip entry
ar: لا يوجد إدخال ملف مضغوط

en: Not Set
ar: غير محدد

en: Notification Settings Help
ar: مساعدة إعدادات الإشعارات

en: Notification disabled
ar: الإشعار معطل

en: Notification e-mail subject:
ar: عنوان رسالة الإشعار الإلكترونية:

en: Notification mail body:
ar: النص الأساسي لبريد الإشعار:

en: Notification mail subject:
ar: موضوع رسالة بريد الإشعار:

en: Notification name
ar: اسم الإشعار

en: Notification recipients
ar: مستلمو الإشعارات

en: Notification settings:
ar: إعدادات الإشعار:

en: Notifications sender E-mail must be a valid E-mail address
ar: البريد الإلكتروني لمرسل الإشعارات يجب أن يكون عنوان بريد إلكتروني صالح

en: November
ar: نوفمبر

en: Number of entries (0=all)
ar: عدد الإدخالات (0=الكل)

en: Numeric
ar: أرقام

en: OK
ar: موافق

en: October
ar: أكتوبر

en: Only if field value has changed
ar: فقط إذا تم تغيير قيمة الحقل

en: Operator
ar: المشغل

en: Options:
ar: الخيارات:

en: Order By
ar: الترتيب بحسب

en: Ordering
ar: قيد إعادة الترتيب

en: Other
ar: أخرى

en: Other settings:
ar: الإعدادات الأخرى:

en: Other...
ar: أخرى...

en: Overwrite existing post forms
ar: استبدال نماذج المقال الحالية

en: Overwrite existing user forms
ar: استبدال نماذج المستخدم الحالية

en: Page:
ar: الصفحة:

en: Pagination
ar: فصل الصفحات

en: Parent Link
ar: الرابط الرئيسي

en: Parent Title
ar: العنوان الرئيسي

en: Parent Window
ar: النافذة الرئيسية

en: Parents
ar: الجذور الرئيسية

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Password fields are required
ar: حقول كلمة المرور مطلوبة

en: Password fields do not match
ar: حقول كلمة المرور غير متطابقة

en: Pending Review
ar: مراجعة معلقة

en: Per Page
ar: في الصفحة

en: Permission denied
ar: تم رفض الإذن

en: Phone
ar: الهاتف

en: Placeholder
ar: عنصر نائب

en: Please Select..
ar: برجاء التحديد..

en: Please Wait. You are being redirected...
ar: برجاء الانتظار. جارٍ إعادة توجيهك...

en: Please enter a title
ar: برجاء إدخال عنوان

en: Please enter a valid URL address
ar: برجاء إدخال عنوان مسار صالح

en: Please enter a valid date
ar: برجاء إدخال تاريخ صالح

en: Please enter a valid email address
ar: برجاء إدخال بريد إلكتروني صالح

en: Please enter an email address
ar: يرجى إدخال عنوان بريد الكتروني

en: Please enter integer data
ar: برجاء إدخال بيانات عدد صحيح

en: Please enter numeric data
ar: برجاء إدخال بيانات رقمية

en: Please enter the Notification Name
ar: برجاء إدخال اسم الإشعار

en: Please insert a valid post ID
ar: برجاء إدخال معرف هوية منشور صالح

en: Please select a field
ar: برجاء تحديد حقل

en: Please select a form first
ar: برجاء تحديد نموذج أولاً

en: Please select a post first
ar: برجاء تحديد منشور أولاً

en: Please select a shortcode first
ar: برجاء تحديد رمز قصير أولاً

en: Please select a user
ar: برجاء تحديد مستخدم

en: Please select a user id field
ar: برجاء تحديد حقل معرف هوية مستخدم

en: Please select an email field
ar: برجاء تحديد حقل بريد إلكتروني

en: Please select recipients
ar: برجاء تحديد المستلمين

en: Please select the notification trigger event
ar: برجاء تحديد حالة إطلاق الإشعار

en: Please set the form Title
ar: برجاء تحديد عنوان النموذج

en: Possible spam attempt detected. The posted form data was rejected.
ar: تم اكتشاف محاولة محتملة لإرسال بيانات مزعجة. تم رفض بيانات النموذج المنشور.

en: Post Admin Link
ar: رابط مدير المنشور

en: Post Fields (click to insert)
ar: حقول المنشور (انقر للإدخال)

en: Post Fields Help
ar: مساعدة حقول المنشور

en: Post Forms
ar: نماذج المقال

en: Post Forms Front-end Access Group
ar: مجموعة الوصول لنماذج المقال على الواجهة الأمامية

en: Post ID
ar: معرف هوية المقالة

en: Post Link
ar: رابط المنشور

en: Post Settings Help
ar: مساعدة إعدادات المنشور

en: Post Title
ar: عنوان المقالة

en: Post Type
ar: نوع المنشور

en: Post Type:&nbsp;
ar: نوع المنشور:&nbsp;

en: Post Types connected to this form:
ar: أنواع المقال المتصلة بهذا النموذج:

en: Post View
ar: عرض المقالة

en: Post delete failed
ar: فشل حذف المنشور

en: Post deleted
ar: تم حذف المقالة

en: Post does not exist
ar: المنشور غير موجود

en: Post draft updated. <a target=\"_blank\" href=\"%s\">Preview post</a>
ar: تم تحديث مسوّدة المقال. <a target=\"_blank\" href=\"%s\">معاينة المقال</a>

en: Post field
ar: حقل المقالة

en: Post not saved message (one problem)
ar: رسالة عدم حفظ المنشور (مشكلة واحدة)

en: Post not saved message (several problems)
ar: رسالة عدم حفظ المنشور (مشاكل متعددة)

en: Post published. <a href=\"%s\">View post</a>
ar: تم نشر المقال. <a href=\"%s\">عرض المقال</a>

en: Post restored to revision from %s
ar: تمت استعادة المنشور للمراجعة من %s

en: Post saved Message
ar: قام المنشور بحفظ الرسالة

en: Post saved.
ar: تم حفظ المنشور.

en: Post scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target=\"_blank\" href=\"%2$s\">Preview post</a>
ar: المقال مجدول إلى: <strong>%1$s</strong>. <a target=\"_blank\" href=\"%2$s\">معاينة المقال</a>

en: Post submitted. <a target=\"_blank\" href=\"%s\">Preview post</a>
ar: تم إرسال المقال. <a target=\"_blank\" href=\"%s\">معاينة المقال</a>

en: Post updated.
ar: تم تحديث المنشور.

en: Post updated. <a href=\"%s\">View post</a>
ar: تم تحديث المقال. <a href=\"%s\">عرض المقال</a>

en: Preview Changes
ar: تغييرات المعاينة

en: Preview Form submitted
ar: تم إرسال نموذج الاستعراض

en: Preview form type not provided
ar: نوع نموذج الاستعراض غير متوفر

en: Preview post type not provided
ar: نوع منشور الاستعراض غير متوفر

en: Previous
ar: السابق

en: Private
ar: خاص

en: Published
ar: نُشر

en: Radio
ar: الراديو

en: Readonly?
ar: قراءة فقط؟

en: Redirect delay (in seconds)
ar: التأخير في إعادة التوجيه (بالثواني)

en: Redirect delay for:
ar: تأخير إعادة التوجيه لـ:

en: Redirect to Post ID:
ar: إعادة التوجيه إلى معرف هوية المنشور:

en: Refresh Complete
ar: اكتمل التحديث

en: Refresh page after deletion
ar: تحديث الصفحة بعد الحذف

en: Registration Date
ar: تاريخ التسجيل

en: Remove
ar: ازل

en: Remove option
ar: إزالة الخيار

en: Remove taxonomy term
ar: إزالة مصطلح تصنيف

en: Remove term
ar: إزالة مصطلح

en: Remove this field as a CRED field type
ar: إزالة هذا الحقل كنوع حقل CRED

en: Repeat Password
ar: تكرار كلمة المرور

en: Required
ar: مطلوب

en: Required field message
ar: رسالة الحقل المطلوب

en: Required?
ar: مطلوب؟

en: Reset Password Link
ar: رابط إعادة تعيين كلمة المرور

en: Resize
ar: إعادة التحجيم

en: Restore Previous Value
ar: استرجاع القيمة السابقة

en: Retry Upload
ar: إعادة محاولة الرفع

en: Revert to default editor
ar: العودة إلى المحرر الافتراضي

en: Role
ar: المهمة

en: Saturday
ar: السبت

en: Save
ar: حفظ

en: Save Changes
ar: احفظ التغييرات

en: Save Post Form
ar: حفظ نموذج المقال

en: Save User Form
ar: حفظ نموذج المستخدم

en: Saved
ar: تم الحفظ

en: Saving...
ar: جارٍ الحفظ...

en: Scaffold Help
ar: مساعدة Scaffold

en: Search
ar: بحث

en: Search CRED Post Forms
ar: البحث في نماذج مقال CRED

en: Search CRED User Forms
ar: البحث في نماذج مستخدم CRED

en: Secret Key
ar: المفتاح السري

en: Select
ar: اختر

en: Select %s
ar: تحديد %s

en: Select Post Type
ar: تحديد نوع المنشور

en: Select all
ar: تحديد الكل

en: Select allowed HTML tags
ar: تحديد علامات HTML المسموح بها

en: Select allowed User Role
ar: تحديد مهمة المستخدم المسموح بها

en: Select date
ar: تحديد التاريخ

en: Select field..
ar: تحديد حقل..

en: Select post
ar: تحديد المنشور

en: Select post form
ar: تحديد نموذج المقال

en: Select text
ar: تحديد نص

en: Select the status of content created by this form:
ar: تحديد حالة المحتوى الذي تم إنشاؤه بواسطة هذا النموذج:

en: Select user
ar: تحديد المستخدم

en: Select user form
ar: تحديد نموذج المستخدم

en: Selected
ar: محدد

en: Send a test email
ar: إرسال رسالة بريد تجريبية

en: Send a test notification to:
ar: إرسال إشعار تجريبي إلى:

en: Send notification to Author
ar: إرسال إشعار للمؤلف

en: Send notification to a WordPress user specified in a form field:
ar: إرسال إشعار لمستخدم WordPress محدد في حقل نموذج:

en: Send notification to a WordPress user:
ar: إرسال إشعار لمستخدم WordPress:

en: Send notification to a specific email address:
ar: إرسال إشعار لعنوان بريد إلكتروني محدد:

en: Send notification to an email specified in a form field:
ar: إرسال إشعار لبريد إلكتروني محدد في حقل نموذج:

en: Send now
ar: إرسال الآن

en: September
ar: سبتمبر

en: Set %s Featured Image
ar: تعيين صورة %s المميزة

en: Set Field Type
ar: تحديد نوع الحقل

en: Set Field type \"%s\"
ar: تعيين نوع الحقل \"%s\"

en: Set From details
ar: تحديد من التفاصيل

en: Set field type
ar: تحديد نوع الحقل

en: Set the %s Parent
ar: تعيين %s الرئيسي

en: Set the parent according to the currently displayed content
ar: تعيين الرئيسي وفقًا للمحتوى المعروض حاليًا

en: Set the title for this new form.
ar: تعيين العنوان لهذا النموذج الجديد.

en: Settings
ar: إعدادات

en: Settings saved.
ar: تم حفظ الإعدادات.

en: Show Hidden Fields
ar: عرض الحقول المخفية

en: Show advanced options
ar: عرض الخيارات المتقدمة

en: Show captcha button
ar: عرض زر Captcha

en: Show/Hide Effect:
ar: عرض/إخفاء التأثير:

en: Sign Up to use reCAPTCHA API
ar: التسجيل لاستخدام واجهة برمجة reCAPTCHA

en: Single Line
ar: سطر مفرد

en: Site Key
ar: مفتاح الموقع

en: Skype
ar: سكايب

en: Slide
ar: تمرير

en: Standard Post Fields
ar: الحقول القياسية للمنشور

en: Standard User Fields
ar: حقول المستخدم القياسية

en: Status of content created or edited by this form:
ar: حالة المحتوى الذي تم إنشاؤه أو تحريره بواسطة هذا النموذج:

en: Styling
ar: النمط

en: Subject Codes (click to insert)
ar: أكواد الموضوع (انقر للإدخال)

en: Subject of emails:
ar: موضوع رسائل البريد الإلكتروني:

en: Submit
ar: أرسل

en: Sunday
ar: الأحد

en: Support forum
ar: منتدى الدعم

en: Syntax
ar: أوامر البرمجة

en: Syntax Highlight Off
ar: إيقاف إبراز أوامر البرمجة

en: Syntax Highlight On
ar: تشغيل إبراز أوامر البرمجة

en: Taxonomies
ar: التصانيف

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Taxonomy View
ar: عرض التصنيف

en: Taxonomy hide popular message
ar: رسالة إخفاء التصنيف على العموم

en: Taxonomy show popular message
ar: رسالة عرض التصنيف على العموم

en: Template
ar: النموذج

en: The Simple XML library is missing.
ar: تُعد مكتبة Simple XML مفقودة.

en: The XML file (%s) could not be read.
ar: لم يمكن قراءة ملف XML (%s).

en: The XML file does not contain valid Post Forms.
ar: ملف XML لا يحتوي على نماذج مقال صالحة.

en: The XML file does not contain valid User Forms.
ar: ملف XML لا يحتوي على نماذج مستخدم صالحة.

en: The following HTML tags are allowed:
ar: علامات HTML التالية مسموح بها:

en: The form includes the parent selector
ar: يحتوي النموذج على محدد رئيسي

en: The form was saved, but some settings are not complete, please review the alert icons below
ar: تم حفظ النموذج، ولكن بعض الإعدادات غير مكتملة، برجاء مراجعة أيقونات التنبيه أدناه

en: The post was not saved because of the following %NN problems:
ar: لم يتم حفظ المقال بسبب المشاكل الـ %NN التالية:

en: The post was not saved because of the following problem:
ar: لم يتم حفظ المقال بسبب المشكلة التالية:

en: The user was not saved because of the following %NN problems:
ar: لم يتم حفظ المستخدم بسبب المشاكل الـ %NN التالية:

en: The user was not saved because of the following problem:
ar: لم يتم حفظ المستخدم بسبب المشكلة التالية:

en: There is a problem with %s field. Please check CRED form.
ar: هناك مشكلة مع الحقل %s. برجاء التحقق من نموذج CRED.

en: There was a problem with your submission!<br>Possible causes may be that the submission has taken too long, or it represents a duplicate request.<br>Please try again.
ar: حدثت مشكلة مع إرسالك!<br>الأسباب المحتملة قد تكون ناجمة عن أن الإرسال استغرق وقتًا طويلاً جدًا، أو أن الطلب مكرر.<br>برجاء إعادة المحاولة.

en: There was an error uploading your files
ar: حدث خطأ في رفع ملفاتك

en: This Form will be accessible to everyone, including guest (not logged in). They will be able to submit/edit content using this form.<br>To control who can use the form, please install %s
ar: هذا النموذج سيكون متاحًا للجميع، بما في ذلك الضيوف (غير مسجلي الدخول). سيكون بإمكانهم إرسال/تحرير المحتوى باستخدام هذا النموذج.<br>لتحديد من يمكنه رؤية النموذج، برجاء تثبيت %s

en: This Form will be accessible to everyone, including guest (not logged in). They will be able to submit/edit content using this form.<br>To control who can use the form, please install %s.
ar: هذا النموذج سيكون متاحًا للجميع، بما في ذلك الضيوف (غير مسجلي الدخول). سيكون بإمكانهم إرسال/تحرير المحتوى باستخدام هذا النموذج.<br>لتحديد من يمكنه رؤية النموذج، برجاء تثبيت %s

en: This auto-generator includes inputs for all the fields that belong to the form's content type.
ar: هذا المولد التلقائي يشتمل على إدخالات لجميع الحقول التي تنتمي إلى نوع محتوى النموذج.

en: This auto-generator includes inputs for all the fields that belong to the form's user role.
ar: هذا المولد التلقائي يشتمل على إدخالات لجميع الحقول التي تنتمي إلى مهمة مستخدم النموذج.

en: This field is locked for editing because WPML will copy its value from the original language.
ar: هذا الحقل ممنوع من التحرير لأن WPML سيقوم بنسخ قيمته من اللغة الأصلية.

en: This field is required
ar: هذا الحقل مطلوب

en: This form
ar: هذا النموذج

en: This form creates posts of post type \"%s\".
ar: يقوم هذا النموذج بإنشاء مقالات نوع المقال \"%s\".

en: This form creates users.
ar: هذا النموذج يقوم بإنشاء المستخدمين.

en: This form edits posts of post type \"%s\".
ar: يقوم هذا النموذج بتحرير مقالات نوع المقال \"%s\".

en: This form edits users.
ar: هذا النموذج يقوم بتحرير المستخدمين.

en: This form will auto-generate the password for the new user.<br>In order for the user to receive the password, you need to create a notification which will include that password.<br>%s
ar: سيقوم هذا النموذج تلقائيًا بتوليد كلمة المرور للمستخدم الجديد.<br>كي يمكن للمستخدم استلام كلمة المرور، ينبغي عليك إنشاء إشعار، والذي سيتضمن كلمة المرور هذه.<br>%s

en: This form will:
ar: هذا النموذج سوف:

en: This notification is not setup properly because some settings are not complete. Please review and select values.
ar: لم يتم إعداد هذا الإشعار على النحو الملائم لأن بعض الإعدادات غير مكتملة. برجاء مراجعة القيم وتحديدها.

en: This post type is incompatible with the selected form
ar: نوع المنشور هذا غير متوافق مع النموذج المحدد

en: Thursday
ar: الخميس

en: Tip:
ar: نصيحة:

en: Title
ar: العنوان

en: Title of %s (default)
ar: عنوان %s (افتراضي)

en: Title of New Form
ar: عنوان النموذج الجديد

en: Title should contain only letters, numbers and underscores/dashes
ar: ينبغي أن يحتوي العنوان على أحرف وأرقام وشرطات سفلية/شرطات فقط

en: To control who can see and use this form, go to %s.
ar: لتحديد من يمكنه رؤية هذا النموذج واستخدامه، اذهب إلى %s.

en: To control who can see and use this form, go to the %s
ar: لتحديد من يرى هذا النموذج ويستخدمه، اذهب إلى %s

en: Translatable string
ar: متسلسلة قابلة للترجمة

en: Trash post
ar: إرسال المنشور لسلة المهملات

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Type
ar: نوع

en: Type not set or unknown.
ar: النوع غير محدد أو غير معروف.

en: Type some characters from title of the page and a suggestion popup will appear..
ar: اكتب بعض الرموز من عنوان الصفحة وستنبثق لك نافذة اقتراحات.

en: Type some characters..
ar: اكتب بعض الرموز..

en: Types fields
ar: حقول الأنواع

en: URL
ar: يوأرإل (URL)

en: Unable to open zip file
ar: غير قادر على فتح الملف المضغوط

en: Unknown Parent Type
ar: نوع رئيسي غير معروف

en: Unknown post type.
ar: نوع منشور غير معروف.

en: Update
ar: التحديث

en: Upload Error: Invalid NONCE
ar: خطأ في الرفع: NONCE غير صالح

en: Upload error or file not valid
ar: حدث خطأ في الرفع أو الملف غير صالح

en: Upload failed message
ar: رسالة فشل الرفع

en: Use a Shortcode
ar: استخدم رمزًا قصيرًا

en: Use a shortcode instead of options
ar: استخدم رمزًا قصيرًا بدلاً من الخيارات

en: Use bootstrap in CRED Forms
ar: استخدام bootstrap في نماذج CRED

en: Use my Custom Expression
ar: استخدام تعبيري المخصص

en: User
ar: مستخدم

en: User Email
ar: البريد الإلكتروني للمستخدم

en: User Embedded CRED
ar: نموذج مستخدم CRED مضمن

en: User Field
ar: حقل المستخدم

en: User Fields (click to insert)
ar: حقول المستخدم (انقر للإدخال)

en: User Form (required)
ar: نموذج المستخدم (مطلوب)

en: User Form Container
ar: حاوية نموذج المستخدم

en: User Form [%s] does not exist
ar: نموذج المستخدم [%s] غير موجود

en: User Forms
ar: نماذج المستخدم

en: User Forms Front-end Access Group
ar: مجموعة الوصول لنماذج المستخدم على الواجهة الأمامية

en: User Guides
ar: دلائل تعليم المستخدم

en: User ID
ar: معرف هوية المستخدم

en: User Login
ar: تسجيل دخول المستخدم

en: User Nickname
ar: الاسم المستعار للمستخدم

en: User Password
ar: كلمة مرور المستخدم

en: User Spam Status
ar: حالة الرسائل المزعجة للمستخدم

en: User Status
ar: حالة المستخدم

en: User Username
ar: اسم المستخدم

en: User View
ar: عرض المستخدم

en: User basic data
ar: البيانات الأساسية للمستخدم

en: User does not exist
ar: المستخدم غير موجود

en: User fields
ar: حقول المستخدم

en: User not saved message (one problem)
ar: رسالة المستخدم غير المحفوظة (مشكلة واحدة)

en: User not saved message (several problems)
ar: رسالة المستخدم غير المحفوظة (مشاكل عديدة)

en: User saved Message
ar: رسالة المستخدم المحفوظة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Validate Format
ar: التحقق من التنسيق

en: Validation
ar: المصادقة

en: Validation text
ar: نص التحقق

en: Value
ar: القيمة

en: Value to store when<br>checked:
ar: القيمة المراد تخزينها عند<br>التحديد:

en: Value:
ar: القيمة:

en: Version %s
ar: الإصدار %s

en: Video
ar: فيديو

en: View
ar: استعرض

en: View CRED Post Form
ar: عرض نموذج مقال CRED

en: View CRED User Form
ar: عرض نموذج مستخدم CRED

en: Website
ar: الموقع الإلكتروني

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: What to delete
ar: المطلوب حذفه

en: What to edit
ar: المطلوب تحريره

en: When custom fields are modified
ar: وقت تعديل الحقول المخصصة

en: When options for a generic field need to be generated dynamically, a shortcode can be used to generate the field options on the fly. Any shortcode which will generate a valid JSON format of options can be used.
ar: عند لحاجة لتوليد خيارات حقل عام ديناميكيًا، يمكن استخدام رمز قصير لتوليد خيارات الحقل سريعًا. يمكن استخدام أي رمز قصير، والذي سيؤدي إلى توليد تنسيق JSON صالح للخيارات.

en: When post status changes to:
ar: وقت تغيير حالة المنشور إلى:

en: When submitting the form
ar: وقت إرسال النموذج

en: When to send this notification:
ar: موعد إرسال هذا الإشعار:

en: Where to send this notification:
ar: وجهة إرسال هذا الإشعار:

en: Wrong or missing ID.
ar: معرف هوية خاطئ أو مفقود.

en: Yes
ar: نعم

en: You are not allowed to edit this item.
ar: غير مسموح لك بتحرير هذا العنصر.

en: You attempted to edit a CRED that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
ar: لقد حاولت تحرير CRED غير موجود. لعله قد تم حذفه؟

en: You attempted to edit a View that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
ar: لقد حاولت تحرير معاينة غير موجودة. أتتوقع أن تكون محذوفة؟

en: You attempted to edit an item that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
ar: أنت تحاول تحرير عنصر غير موجود. لعله تم حذفه؟

en: You can enter additional recipients as:<br />email<br />name &lt;email&gt;<br />to/cc/bcc: name &lt;email&gt;<br /><br />If no recipient type is specified, the recipient will be added as 'to'.<br />Separate multiple recipients with commas.
ar: يمكنك إدخال مستلمين إضافيين كـ:<br />email<br />name &lt;email&gt;<br />to/cc/bcc: name &lt;email&gt;<br /><br />إذا لم يتم تحديد نوع المستلم، ستتم إضافة المستلم كـ 'to'.<br />افصل بين المستلمين المتعددين بفاصلة.

en: You can manage non-Toolset Post Fields by setting field type and assign field attributes. Then you can use them in CRED forms.
ar: يمكنك إدارة حقول المستخدم غير التابعة لـ Toolset عن طريق ضبط نوع الحقل وتعيين سمات الحقل. ثم، يمكنك استخدامهم في نماذج CRED.

en: You can manage non-Toolset User Fields by setting field type and assign field attributes. Then you can use them in CRED forms.
ar: يمكنك إدارة حقول المقال غير التابعة لـ Toolset عن طريق ضبط نوع الحقل وتعيين سمات الحقل. ثم، يمكنك استخدامهم في نماذج CRED.

en: You can only use an image file here
ar: يمكنك هنا استخدام ملف صورة فقط

en: You can select multiple recipients for email notifications. Select the check-boxes for different recipient types and their target type (to/cc/bcc).
ar: يمكنك تحديد عدة مستلمين لتلقي إشعارات البريد الإلكتروني. ضع علامة أمام مربعات التحديد لأنواع المستلم المختلفة ونوعهم المستهدف (to/cc/bcc).

en: You can set extra options for this field
ar: يمكنك تعيين خيارات إضافية لهذا الحقل

en: You can set extra width and height validation for this field (leave blank to disable)
ar: يمكنك تعيين معايير تحقق إضافية للعرض والطول لهذا الحقل (اترك القيمة فارغة للتعطيل)

en: You can upload an exported .zip or .xml file from your computer:
ar: يمكنك رفع ملف .zip أو .xml الذي تم تصديره من حاسوبك:

en: You can&#8217;t edit this item because it is in the Trash. Please restore it and try again.
ar: لا يمكنك تحرير هذا العنصر لأنه موجود في سلة المهملات. برجاء استعادته وإعادة المحاولة

en: You can't edit this CRED because it is in the Trash. Please restore it and try again.
ar: لا يمكنك تحرير نموذج CRED هذا لأنه في سلة المهملات. برجاء استعادته وإعادة المحاولة.

en: You do not have permissions for that.
ar: ليس لديك الإذن المطلوب لتنفيذ ذلك.

en: You have to enable popup windows in order for Preview to work!
ar: ينبغي عليك تمكين النوافذ المنبثقة كي يعمل الاستعراض!

en: You must define a regular expression for Wpcf_Cake_Validation::custom()
ar: ينبغي عليك تحديد تعبير معتاد لـ Wpcf_Cake_Validation::custom()

en: You must define the $operator parameter for Wpcf_Cake_Validation::comparison()
ar: ينبغي عليك تحديد $operator parameter for Wpcf_Cake_Validation::comparison()

en: You must select a Form Action for the form
ar: يجب عليك تحديد إجراء نموذج للنموذج

en: You must select a Post Status for the form
ar: يجب عليك تحديد حالة مقال للنموذج

en: You must select a Post Type for the form
ar: ينبغي عليك تحديد نوع منشور للنموذج

en: You must select the Form Type for the form
ar: ينبغي عليك تحديد نوع النموذج للنموذج

en: You need to add fields to trigger notifications.
ar: ينبغي عليك إضافة حقول لإطلاق الإشعارات.

en: You selected to 'Enable registration on the Checkout' in WooCommerce.<br>This means that WooCommerce will automatically create users when paying.<br>You are also using CRED to create new users, so for each registration, your site will have two users.<br>To avoid this, go to the %s and disable 'Enable registration on the Checkout'.
ar: لقد قمت بتحديد 'تمكين التسجيل عند معاينة طلب الشراء' في WooCommerce.<br>هذا يعني أن WooCommerce سيقوم تلقائيًا بإنشاء المستخدمين عند الدفع.<br>أنت أيضًا تستخدم CRED لإنشاء مستخدمين جدد، وعليه مع كل تسجيل سيكون في موقعك اثنين من المستخدمين.<br>لتجنب هذا، اذهب إلى %s وعطّل 'تمكين التسجيل عند معاينة طلب الشراء'.

en: Your security credentials have expired. Please reload the page to get new ones.
ar: انتهت صلاحية بيانات اعتماد الأمان الخاصة بك. برجاء إعادة تحميل الصفحة للحصول على بيانات اعتماد جديدة.

en: audio
ar: صوت

en: class:
ar: الفئة:

en: conditional output
ar: النتائج المشروطة

en: delete
ar: حذف

en: file
ar: ملف

en: file too big
ar: الملف كبير جدًا

en: from the publish date of the post.
ar: من تاريخ نشر المقال.

en: image
ar: صورة

en: link text:
ar: نص الرابط:

en: more attributes:
ar: المزيد من السمات:

en: paste shortcode
ar: لصق الرمز القصير

en: reCAPTCHA API
ar: واجهة برمجة reCAPTCHA

en: style:
ar: النمط:

en: target:
ar: الهدف:

en: text:
ar: النص:

en: to use the Captcha field.
ar: لاستخدام حقل Captcha.

en: video
ar: فيديو
